Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ..ΕΙΜΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΓΧΑΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΤΗΛ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΔΗΛ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Β Ε Β Α Ι Α..ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ..ΝΗΣΤΙΚΗ 90 ΜΕ ΦΤ 70-110 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ 139..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ COOL Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΡΑ Ο ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ..ΕΙΜΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΓΧΑΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΤΗΛ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΔΗΛ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Β Ε Β Α Ι Α..ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ..ΝΗΣΤΙΚΗ 90 ΜΕ ΦΤ 70-110 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ 139..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ COOL Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΡΑ Ο ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!!

 

μετα τις δυο ωρες σε τι επιπεδο ησουν/?? εγω εκανα την καμπυλη πριν 7 μερες με τιμες.

1η ληψη ΄νηστικη 88mg/dl με φ.τ. 60-110

2η ληψη 30' με ληψη γλυκοζης 75 ml 175 mg/dl

3h ληψη 60' 161 mg / dl

4h ληψη 120' 98 mg/dl

 

το ζητουμενο ειναι ο οργανισμος να αποβαλλει τη γλυκοζη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

To αν θα σε τρυπήσουν τόσες φορές όσες είναι οι μετρήσεις που πρέπει να κάνεις στην εκάστοτε καμπύλη ή αν θα χρησιμοποιήσουν πεταλούδα εξαρτάται από τους παρακάτω παράγοντες

(i) τι βολεύει εσένα - με την πεταλούδα ναι μεν γλιτώνεις τα τρυπήματα αλλά περιορίζεται η ελευθερία κινήσεων σου ενώ αν δε χρησιμοποιήσεις πεταλούδα μπορεί να "τρως" τα τρυπήματα αλλά το χέρι σου είναι ελεύθερο.

(ii) αν στο μικροβιολογικό εργαστήριο που θα πας κάνουν χρήση πεταλούδας (μου έχει τύχει σε μικροβιολογικό εργαστήριο να μη χρησιμοποιούν πεταλούδα) .

 

Σε κάθε περίπτωση να επιλέξεις αυτό που νομίζεις πως θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα κατά τη διάρκεια της εξέτασης.

 

Καλά αποτελέσματα :D

 

 

παντωσ η πεταλουδα βολευει.εμενα μου εκαναν τεσσερισ ωραιες μεγαλεσ μελανιες.......οι ασχετοι

Link to comment
Share on other sites

μετα τις δυο ωρες σε τι επιπεδο ησουν/?? εγω εκανα την καμπυλη πριν 7 μερες με τιμες.

1η ληψη ΄νηστικη 88mg/dl με φ.τ. 60-110

2η ληψη 30' με ληψη γλυκοζης 75 ml 175 mg/dl

3h ληψη 60' 161 mg / dl

4h ληψη 120' 98 mg/dl

 

το ζητουμενο ειναι ο οργανισμος να αποβαλλει τη γλυκοζη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ..ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ 2 ΛΗΨΕΙΣ ΝΗΣΤΙΚΗ 90 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ 139..ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετα τις δυο ωρες σε τι επιπεδο ησουν/?? εγω εκανα την καμπυλη πριν 7 μερες με τιμες.

1η ληψη ΄νηστικη 88mg/dl με φ.τ. 60-110

2η ληψη 30' με ληψη γλυκοζης 75 ml 175 mg/dl

3h ληψη 60' 161 mg / dl

4h ληψη 120' 98 mg/dl

 

το ζητουμενο ειναι ο οργανισμος να αποβαλλει τη γλυκοζη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

 

Ο γιατρός σου τι σου είπε για αυτές τις τιμές? Μίλησες μόνο με τον γυναικολόγο σου ή και με ενδοκρινολόγο?

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ..ΕΙΜΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΓΧΑΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΤΗΛ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΔΗΛ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Β Ε Β Α Ι Α..ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ..ΝΗΣΤΙΚΗ 90 ΜΕ ΦΤ 70-110 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ 139..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ COOL Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΡΑ Ο ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!!

 

Το 90 νηστική και το 139 μετά από 60' οριακά είναι και τα δύο. Οι φ.τ. τιμές που δίνουν οι εξετάσεις συνήθως δεν αναφέρονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης, αλλά κάτω από φυσιολογικές συνθήκες. Στην εγκυμοσύνη οι "φυσιολογικές τιμές" είναι αρκετά πιο μαζεμένες. Δεν είναι τίποτα το τραγικό οι τιμές σου, αλλά το "βέβαια" που σου είπε... δεν ξέρω... όντως μου ακούγεται πολύ cool, δεδομένου ότι έχει να κάνει με έγκυο γυναίκα. Εγώ θα έλεγα να προσέχεις λίγο τι τρως και γιατί όχι να μιλήσεις και με έναν ενδοκρινολόγο που γνωρίζουν καλύτερα να σε καθοδηγήσουν και σε θέμα φαγητού και τι να αποφύγεις για να μην στο τσιμπίσουν κι άλλο. Αλλά δεν είναι ανησυχητικές οι τιμές σου.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

μετα τις δυο ωρες σε τι επιπεδο ησουν/?? εγω εκανα την καμπυλη πριν 7 μερες με τιμες.

1η ληψη ΄νηστικη 88mg/dl με φ.τ. 60-110

2η ληψη 30' με ληψη γλυκοζης 75 ml 175 mg/dl

3h ληψη 60' 161 mg / dl

4h ληψη 120' 98 mg/dl

 

το ζητουμενο ειναι ο οργανισμος να αποβαλλει τη γλυκοζη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

 

 

να την μεταβολιζει,οχι να την αποβαλλει...πολλοι ανθρωποι ενω εχουν πολυ καλο σακχαρο γενικα,στην καμπυλη χανεται η μπαλα,και αυτο γιατι ο οργανισμος τους δεν μεταβολιζει την γλυκοζη

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Το 90 νηστική και το 139 μετά από 60' οριακά είναι και τα δύο. Οι φ.τ. τιμές που δίνουν οι εξετάσεις συνήθως δεν αναφέρονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης, αλλά κάτω από φυσιολογικές συνθήκες. Στην εγκυμοσύνη οι "φυσιολογικές τιμές" είναι αρκετά πιο μαζεμένες. Δεν είναι τίποτα το τραγικό οι τιμές σου, αλλά το "βέβαια" που σου είπε... δεν ξέρω... όντως μου ακούγεται πολύ cool, δεδομένου ότι έχει να κάνει με έγκυο γυναίκα. Εγώ θα έλεγα να προσέχεις λίγο τι τρως και γιατί όχι να μιλήσεις και με έναν ενδοκρινολόγο που γνωρίζουν καλύτερα να σε καθοδηγήσουν και σε θέμα φαγητού και τι να αποφύγεις για να μην στο τσιμπίσουν κι άλλο. Αλλά δεν είναι ανησυχητικές οι τιμές σου.

 

tarshou σου εστειλα και σε αλλη σελιδα μηνυμα θα ηθελα λιγες πληροφοριες για τον Παυλου τον ενδοκρινολογο διαβασα και απο σενα τα καλυτερα θυμασαι ποσο στοιχιζει η επισκεψη?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ..ΕΙΜΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΓΧΑΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΤΗΛ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΔΗΛ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Β Ε Β Α Ι Α..ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ..ΝΗΣΤΙΚΗ 90 ΜΕ ΦΤ 70-110 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ 139..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ COOL Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΡΑ Ο ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!!

 

Γεια σου giova! Να σου αφηγηθώ και την δική μου περίπωση μήπως σε βοηθήσω και εγώ χωρίς όμως να σε αγχώσω!!

Στην 1η εγκυμ έκανα ζάχαρο και φυσικά επειδή το αναμενόμενο ήταν να κάνω και στην 2η, η ενδοκρ. μου έκανε κατευθείαν με το που της είπα ότι είμαι έγκυος (5 εβδ.) την μικρή καμπύλη ζαχάρου(50γρ γλυκόζη, με μια λήψη νηστική και μία ακόμη μετά από 1 ωρα). Λοιπόν οι τιμές ήταν:

ζάχαρο νηστείας:72

ζάχαρο μετά από 1 ώρα από τη λήψη 50γρ γλυκόζης: 137

Και οι 2 γιατροί μου(γυν.-ενδοκρ.) το θεώρησαν παθολογικό και με έβαλαν κατευθείαν σε ειδική διατροφή.

Επίσης, όσον αφορά το ζάχαρο νηστείας, στις εγκύους η ανώτατη τιμή είναι 90. Αυτό που λεέι η tarshou είναι πολύ σωστό: άλλες οι φυσιολογ τιμές χωρίς εγκυμοσύνη και άλλες σε κατάσταση εγκτμοσύνης! Στις εγκύους τα πλαίσια είανι πιο περιορισμένα! Μην εφησυχάζεσαι με τον γυναικολόγο σου γιατι από ότι έγραψες οι τιμές σου είναι ανεβασμένες! Πήγαινε σε ενδοκριν και το πολυ πολύ να σου δώσει να κάνεις διατροφη. Μην ανησυχείς, ακολουθήσε την και θα είσαι μια υπέρκομψη εγκυμονούσα χωρίς καθόλου περιττα κιλά!!

Link to comment
Share on other sites

tarshou σου εστειλα και σε αλλη σελιδα μηνυμα θα ηθελα λιγες πληροφοριες για τον Παυλου τον ενδοκρινολογο διαβασα και απο σενα τα καλυτερα θυμασαι ποσο στοιχιζει η επισκεψη?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!:P

 

Σου έχω απαντήσει με πμ. Ελπίζω να το έχεις δει.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια!Ξέρει καμία τις φυσιολογικες τιμες για καμπυλη γλυκοζης 75 γρ?Είμαι 34 w 2d και οι τιμές της καμπυλης είναι: Νηστεία 76-

1 ωρα 145 -2 ωρες 107.Ευχαριστώ

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ.....

ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ 75 gr ΓΛΥΚΟΖΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΟΜΕΡΟ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝΕ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζομαι ότι αυτό που εννοούνε είναι ότι οι τιμές αλλάζουν από μικροβιολογικό κέντρο σε μικροβιολογικό κέντρο. Δηλαδή, αν σε μια εξέταση το ένα κέντρο δίνει ανώτατη φυσιολογική τιμή το 700, ένα άλλο κέντρο μπορεί να δίνει το 710. Πάντως οι τιμές δεν διαφέρουν και τόσο πολύ, δε γίνεται, ούτως ή άλλως, να διαφέρουν και πολύ. Οπότε όπου και αν την κάνεις, βλέποντας τις απαντήσεις σου μπορείς να καταλάβεις αν κινείσαι σε φυσιολογικά πλαίσια. Μάλλον κάτι τέτοιο θα εννοούνε.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα ... μολις χτες μπηκα στον 7ο μηνα ;) και χτες εκανα την καμπυλη ζαχαρου ....εκει που φοβομουν τις ενεσεις με την εγκυμοσυνη θα τις συνηθησω ;) ετσι οπως παει ...

ξεκινησαμε νηστικη με 75 και μετα απο 75γρ γλυκοζης {που μου ειχαν παρουσιασει αηδια εγω με δυο γουλιες την κατεβασα περιμενα να πινω καθε φορα αλλα μου ειπε ο μικροβιολογοσ οτι ειναι μονο μια φορα ...

μετα απο 30 λεπτα πηγε στο 175

μετα απο 60 λεπτα πηγε στο 170

μετα απο 90 λεπτα πηγε στο 125

μετα απο 120 λεπτα πηγε στο 110 και

μετα απο 180 λεπτα πηγε στο 70

 

πολυ καλα μου ειπε η γιατρος μου .... και γενικα δοξα τον θεουλη οι εξετασεις μου ειναι αψογες....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την εκανα και γω αυτη τη καμπυλη των 100 gr.Σα γευση καλο ηταν απλα στο πρωτο μισαωρο τα δα ολα ζαλιζομουν ζεσταινομουν οσο περναγε η ωρα βεβαια καλυτερευε. Τα αποτελεσματα τωρα ηταν τα εξης:

0' 80

60' 173

120' 134

180' 144

 

Το τελευταιο με αγχωνει ο γιατρος μου πε οτι δεν εχω αλλα πρεπει να προσεξω την διατροφη μου. Τι να κανω να παω σε ενδοκρινολογο ή να κανω προσπαθεια μονη μου? Αυτο το μεσοβεζικο μου τη δινει ή να χα και να πηγαινα κατευθειαν σε γιατρο ή να μην ειχα και να ημουν χαλαρη. Τωρα δεν ξερω τι να κανω?

 

Εσεις πως τα βλεπετε τα νουμερα? Τι μου προτεινετε?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα την καμπυλη των 50!!!και τα αποτελεσματα:0 εχω 93 και στα 60 εχω 160!!οι φ.τ. διπλα γραφουν οριο 170 αλλα ο γιατροσ μου ειπε οτι το τελειο μαιευτικο ειναι 140 οποτε να κανω και των 100 την αλλη βδομαδα!!!εχω αγχωθει πολυ!!εχει κανει καποια των 50?γιατι βλεπω οι περισσοτερεσ εκαναν των 100!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα την καμπυλη των 50!!!και τα αποτελεσματα:0 εχω 93 και στα 60 εχω 160!!οι φ.τ. διπλα γραφουν οριο 170 αλλα ο γιατροσ μου ειπε οτι το τελειο μαιευτικο ειναι 140 οποτε να κανω και των 100 την αλλη βδομαδα!!!εχω αγχωθει πολυ!!εχει κανει καποια των 50?γιατι βλεπω οι περισσοτερεσ εκαναν των 100!

 

 

Εγω εκανα των 50!

Αποτελεσματα... 0 ειχα 75 και 60' ειχα 125.

Μην αγχωνεσαι , κανε και των 100 και βλεπεις!!

Απλα προσεχε λιγακι την διατροφη σου!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!εσυ τι προσεχεσ?καπου εχω διαβασει οτι δεν πρεπει να πεφτουμε για υπνο με εντελωσ αδειο στομαχι!οτι δεν πρεπει να τρωμε φρουτα μετα τισ 8 γιατι εκκρινουν ολα τουσ τα σακχαρα κατα τη διαρκεια του υπνου!εγω τα εκανα ολα αυτα!δεν μου ειπε κατι ο γιατροσ ουτε στα βιβλια διαβασα τετοιεσ λεπτομερειεσ!τελειωνω την 26βδομαδα και εχω παρει 7κιλα!και κανω γυμναστικη!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!εσυ τι προσεχεσ?καπου εχω διαβασει οτι δεν πρεπει να πεφτουμε για υπνο με εντελωσ αδειο στομαχι!οτι δεν πρεπει να τρωμε φρουτα μετα τισ 8 γιατι εκκρινουν ολα τουσ τα σακχαρα κατα τη διαρκεια του υπνου!εγω τα εκανα ολα αυτα!δεν μου ειπε κατι ο γιατροσ ουτε στα βιβλια διαβασα τετοιεσ λεπτομερειεσ!τελειωνω την 26βδομαδα και εχω παρει 7κιλα!και κανω γυμναστικη!

 

 

Κοιτα να δεις...δεν εκανα τιποτα ιδιαιτερο,ουτε μπορω να πω οτι προσεχα!

Ειναι και θεμα οργανικο!Καποιες τροφες να επηρεαζουν εσενα ,ενω εμενα οχι και το αντιστροφο!

Εχω εμπειρια απο την κουμπαρα μου και την αδελφη της που ειχαν στις εγκυμοσυνες τους ζαχαρο και η μια δε, εκανε και ινσουλινες!!

Η κουμπαρα μου ειχε απ την αρχη εμετους.....δεν μπορουσε να φαει σχεδον τιποτα.....ειχε χασει αντι να παρει κιλα.....και το ζαχαρο ηταν στα υψη!!Γι αυτο σου λεω ειναι και θεμα οργανικο!!!

Βεβαια απ την στιγμη που ειναι ανεβασμενο το ζαχαρο πρεπει να προσεχεις....θα σου πει ο γιατρος καλυτερα τι πρεπει να αποφευγεις!

Αυτο που ξερω στα σιγουρα περαν γλυκων κτλ. τα ζυμαρικα απογορευονται!!Δεν γνωριζω περισσοτερα ομως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Έκανα κι εγώ την καμπύλη των 75 σήμερα και ενώ όλες οι τιμές είναι τέλειες, η τελευταία είναι ανεβασμένη σε σχέση με την προηγούμενη. Θα πρέπει να προσέξω την διατροφή μου; Στον γιατρό μου θα πάω την Τρίτη.

0' 73

30' 123

60' 147

90' 107

120' 117

l1rkqr385pxhx53v.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, απ'όσο ξέρω και μου είχαν εξηγήσει όταν ήμουν έγκυος, για μια γυναίκα σ'αυτή την κατάσταση οι φυσιολογικές τιμές είναι για 0' κάτω από 90 και για 60' κάτω από 120 (δεν καλοθυμάμαι τις τιμές που δίνουνε για 120' και 180'). Συνήθως οι φυσιολογικές τιμές που αναγράφονται στις απαντήσεις των εξετάσεων (και με βάση τις οποίες συγκρίνουμε τα αποτελέσματά μας) αναφέρονται σε φυσιολογικές καταστάσεις. Οι τιμές σακχάρου, όμως, στις εγκύους που θεωρούνται φυσιολογικές είναι αρκετά πιο χαμηλές, αν δεν το λέω πολύ μπερδεμένα. Μέχρι να πας στο γιατρό σου και να τις εκτιμήσει καλύτερα να αποφεύγεις τους υδατάνθρακες (πατάτες, ψωμί κλπ), μαζί με το φαγητό σου αρκετά πράσινη σαλάτα και αν θέλεις να φας γλυκό καλύτερα να είναι αμέσως μετά το φαγητό (αυτά απ'όσα θυμάμαι απ'το διαιτολόγιο που ακολουθούσα εγώ όταν ήμουν έγκυος). Α! Και αυτό που επιτρέπεται να τρώμε σε όση ποσότητα θέλουμε σ'αυτές τις περιπτώσεις χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα είναι το ζελέ light! Καλή επιτυχία με το γιατρό σου και όλα θα πάνε μια χαρά. Και με το καλό να έρθει το μικρούλι! :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...