Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

φυσικά ότι τρώω είναι εν γνώση της ενδοκρινολόγου. Τα 2-3 γραμμάρια τα μειώνων από το φαγητό οπότε έρχεται σε ισρροπία . Πάντα με την άδεια των γιατρών και χωρίς να κάνω του κεφαλιού μου. Να φανταστείς πως αντί για δ΄ώρα έχω ζητήσει να μου φέρνουν γλυκά !!! :):):):):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είμαι στην 27η εβδομάδα και πηγα και εγώ σημερα και έκανα την καμπύλη, με 100 γρ. γλυκόζης και μια ποτηράρα να! (με το συμπάθειο..). μετα λοιπόν απο 10-15 λεπτά δεν ένιωθα καν το σώμα μου και τους έβλεπα όλους γυρω γυρω όλοι, αλλά αυτό το αίσθημα δεν κράτησε παρα μονάχα 30 λεπτά, μετά δεν καταλάβαινα τιποτα (μόνο το χέρι μου καταλάβαινε απο τα τρυπήματα, έκανα την μεγάλη με τα 4). Ευτυχώς είχα και τον άντρα μου μαζί και βλέπαμε παιδικές ταινιούλες στο psp και πέρασε η ώρα!!!

α, και να μην ξεχάσω, μετά απο την πείνα χτύπησα και ένα πεινιρλί :wink:

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης:

106, 165, 180 (!), 120.

 

Θα μου πείτε πώς είναι δυνατόν μετά από 2 ώρες να έχω περισσότερο από ό,τι στη μία ώρα? Με σύγχισε μια νοσοκόμα που έκανα την αιμοληψία, γιατί λέει κακώς πήγα Σάββατο Πρωτομαγιά, και ότι αυτή δεν θα έπρεπε να ήταν εκεί κανονικά. Βέβαια της είπα ότι η προισταμένη της στο τηλέφωνο μου είπε ότι αφού το νοσοκομείο και τα εργαστήρια είναι ανοιχτά μπορεί να γίνει κανονικά η όλη διαδικασία.

Τέλοσπάντων, γενικότερα τα αποτελέσματα αν εξαιρέσεις την τρίτη μέτρηση είναι μάλλον καλά, μέσα στα όρια.

Θα πρέπει να επικοινωνήσω και με τον ενδοκρινολόγο τώρα να μου πει τι πορεία τα ακολουθήσω.

(άσχετο: έμαθα και το φύλο του μωρού μετά την άμνιο: ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Έτσι σύντομα, πρώτα ο Θεός, θα έχω και από τα δύο!)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης:

106, 165, 180 (!), 120.

 

Θα μου πείτε πώς είναι δυνατόν μετά από 2 ώρες να έχω περισσότερο από ό,τι στη μία ώρα? Με σύγχισε μια νοσοκόμα που έκανα την αιμοληψία, γιατί λέει κακώς πήγα Σάββατο Πρωτομαγιά, και ότι αυτή δεν θα έπρεπε να ήταν εκεί κανονικά. Βέβαια της είπα ότι η προισταμένη της στο τηλέφωνο μου είπε ότι αφού το νοσοκομείο και τα εργαστήρια είναι ανοιχτά μπορεί να γίνει κανονικά η όλη διαδικασία.

Τέλοσπάντων, γενικότερα τα αποτελέσματα αν εξαιρέσεις την τρίτη μέτρηση είναι μάλλον καλά, μέσα στα όρια.

Θα πρέπει να επικοινωνήσω και με τον ενδοκρινολόγο τώρα να μου πει τι πορεία τα ακολουθήσω.

(άσχετο: έμαθα και το φύλο του μωρού μετά την άμνιο: ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Έτσι σύντομα, πρώτα ο Θεός, θα έχω και από τα δύο!)

 

 

A wraia!!! Diladi vgikan ta prota apotelesmata tis amnio kai mporeis na iremiseis tora. Diladi me sinxisi anevenei to zaxaro?? Me to perpatima anevenei?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

 

πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης:

106, 165, 180 (!), 120.

 

Θα μου πείτε πώς είναι δυνατόν μετά από 2 ώρες να έχω περισσότερο από ό,τι στη μία ώρα? Με σύγχισε μια νοσοκόμα που έκανα την αιμοληψία, γιατί λέει κακώς πήγα Σάββατο Πρωτομαγιά, και ότι αυτή δεν θα έπρεπε να ήταν εκεί κανονικά. Βέβαια της είπα ότι η προισταμένη της στο τηλέφωνο μου είπε ότι αφού το νοσοκομείο και τα εργαστήρια είναι ανοιχτά μπορεί να γίνει κανονικά η όλη διαδικασία.

Τέλοσπάντων, γενικότερα τα αποτελέσματα αν εξαιρέσεις την τρίτη μέτρηση είναι μάλλον καλά, μέσα στα όρια.

Θα πρέπει να επικοινωνήσω και με τον ενδοκρινολόγο τώρα να μου πει τι πορεία τα ακολουθήσω.

(άσχετο: έμαθα και το φύλο του μωρού μετά την άμνιο: ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Έτσι σύντομα, πρώτα ο Θεός, θα έχω και από τα δύο!)

 

 

Μπράβο σου!! με το καλό να έρθει το αγοράκι σου!! Πράγματι με τη σύγχιση το ζάχαρο ανεβαίνει! και μένα μου είχε τύχει. καλό κουράγιο και υπομονή με το ζαχαράκι σου! απ ότι έχω καταλάβει είσαι σε προχωρημένο μήνα και σε λίγο θα ξεμπερδέψεις!! καλή λευτεριά!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά ότι τρώω είναι εν γνώση της ενδοκρινολόγου. Τα 2-3 γραμμάρια τα μειώνων από το φαγητό οπότε έρχεται σε ισρροπία . Πάντα με την άδεια των γιατρών και χωρίς να κάνω του κεφαλιού μου. Να φανταστείς πως αντί για δ΄ώρα έχω ζητήσει να μου φέρνουν γλυκά !!! :):):):):):):):):):):)

 

 

αααα!!!!! σε ζηλεύω!!! εμένα μου είπαν (και γυναικ. και ενδοκριν.) μέχρι να γεννήσω να κόψω μαχαίρι τα γλυκά!! Τελ/ον... θα κάνω λίγο ακόμα υπομονή, στην 33εβδ. είμαι.......η ουρά μου έμεινε....:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜ ΝΑ ΠΑΩ Κ ΤΟ ΣΚΕΦ ΠΟΛΥ Μ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ..

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕ 75 ΓΡΑΜ ΓΛΥΚΟΖΗ..ΓΙΑΤΙ???

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΙ ΝΗΣΤΙΚΗ ΑΠ ΤΟ ΠΡΟΗΓ ΒΡΑΔΥ!!!:) ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ??ΧΑΑΧΑ...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜ ΝΑ ΠΑΩ Κ ΤΟ ΣΚΕΦ ΠΟΛΥ Μ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ..

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕ 75 ΓΡΑΜ ΓΛΥΚΟΖΗ..ΓΙΑΤΙ???

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΙ ΝΗΣΤΙΚΗ ΑΠ ΤΟ ΠΡΟΗΓ ΒΡΑΔΥ!!!:) ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ??ΧΑΑΧΑ...

 

Min fovase, den einai tipota. Ego p.x. efaga kanonika stis 17:00 kai meta stis 21:00 ena giaourti. Den pinousa meta katholou. Kapioi giatroi dinoun 75 grammaria. Poson oron einai h kampulh pou sou egrapse o giatros?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα ήταν η δική μου μάυρη μερα.. Φιλική συμβουλή ... ΟΤΙ μα ΟΤΙ και αν κάνετε αν δεν έχετε γνωστό γιατρο σε νοσοκομείο ΜΗΝ πλησιάζετε ουτε για αστείο!!

Ο γιατρός μου που είναι πολύ καλός άνθρωπος και δεν θέλει να κουράζομαι μου έγραψε πριν απο 3 βδομάδες τη μικρή καμπύλη (1 ώρα) και έγώ σαν καλό κορίτσι που είμαι έκλεισα ραντεβού στο κέτρνο υγείας της περιοχής μου πριν απο μια βδομάδα.. Βέβαια όταν επιλέγεις να μπλέξεις με το δημόσιο πρέπει να έχεις και κάποιον δίπλα σου για να τους στολίζει κάθε 5 λεπτά για να μπορέσουν να κάνουν αυτό που πρέπει. Αφού λοιπόν ξυπνάω το πρωί στις 7 με τρελή πείνα, κάνω την καρδιά μου πέτρα (οτιδοίποτε άλλο πλέον δεν μπορώ να το κάνω πέτρα, περάσαν τα χρόνια!!) πηγαίνω στις 8 το κέντρο υγείας και μετά απο 25 λεπτά ψάχνοντας το γιατρό κάνω την πρώτη αιμοληψία και περιμένω να μου δώσουν τη γλυκόζη και να ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση για την επόμενη.. Επί 45 λεπτά ο γιατρός έψαχνε να βρεί τα κλειδιά απο το ντουλάπι που είχε κλειδωμένα τα φάρμακα και να μου δώσει το γλυκό νερό (τρελή γεύση πάντως, χτυπούσα άνετα ακόμα ενα γύρο) οπότε η ώρα ειναι 09:15 και μου λέει το κορυφαίο όλων .. σε 2 ώρες ξαναέλα για την αιμοληψία.. δεν μπορείτε να φανταστείτε πως έβλεπα το λαιμό του για να μην το δαγκώσω στο επιτόπου.. Με όση ευγένια που μου απομένει του λέω οτι το παραπεπτικό του γιατρού μου ειναι σε 1 ώρα και οχι σε 2.. και τι απαντάει ο κορυφαίος doctor εσύ θα κάνεις την αιμοληψία σε 2 ώρες και όλα θα είναι μια χαρά!! Μετά απο αυτο βέβαια έφυγα, επέστρεψα σπίτι και έκλεισα ραντεβού σε εξωτερικό μικοβιολογικό γιατί δεν παλεύετε αλλιώς το θέμα.. Βέβαια σε 1 ωριτσα θα επιστρέψω για την αιμοληψία γιατί παραμένω καλό κορίτσι..

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά αν δεν τα πώ σε κάποιον που με καταλαβαίνει θα αρχίζω να ουρλιάζω!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΧΑΛΙΑ Κ Δ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΙΟΛΑΣ!!

ΜΟΥ ΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ Κ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ....

ΖΑΧΑΡΟ Δ ΕΧΩ ΣΕ ΟΣΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ,ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΑ.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ???ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ Κ ΝΑ Μ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝ Δ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ...

ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ Σ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ??ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΔΩ Κ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΤΑ ΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ...

ΟΥΦ...ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ένα πράγμα που κάνει πολύ κακό στο σάκχαρο και δε συνιστάται είναι το άγχος. Εσύ θα βάλεις στο μυαλουδάκι σου ότι κάνεις ακριβώς αυτό που πρέπει να κάνεις ώστε να εξασφαλίσεις στο μωρό σου την υγεία του και όλα θα πάνε μια χαρά. Ακόμη και αν ο ενδοκρινολόγος κρίνει ότι οι τιμές σου είναι αρκετά υψηλές και πέραν της διατροφής χρειάζεσαι και υποστήριξη με ινσουλίνη, μην πανικοβληθείς. Δεν είναι απολύτως τίποτα. Βασικά, εντάξει, ένα τσιμπηματάκι είναι κάτι, αλλά τίποτα που δεν αντέχεται και που ΑΝ χρειαστεί, θα είναι για έναν ιερό λόγο. :D Το έχουμε ξαναπεί εδώ μέσα πως ο διαβήτης κυήσεως είναι πολύ ύπουλος και ενδέχεται να μη φαίνεται τίποτα στις απλές εξετάσεις αίματος που κάνουμε κάθε μήνα, παρά μόνο στην καμπύλη σακχάρου. Εσύ θα κάνεις υπομονή ό,τι κι αν σου πει ο ενδοκρινολόγος για όσες εβδομάδες σου απομένουν, και θα γεννήσεις ένα τέλειο μωράκι. Τώρα, για το αν θα γεννήσεις πιο νωρίς, νομίζω ότι αυτό είναι λίγο πρόωρο να το συζητάμε γιατί δεν ξέρεις ακόμη τι εξέλιξη θα έχεις όταν θα αρχίσει να σε παρακολουθεί ο ενδοκρινολόγος. Συνήθως μωρά με μητέρα διαβητική τα παίρνουν μόλις η έγκυος πατήσει τον 9ο μήνα. Αλλά κι αυτό δεν είναι απόλυτο. Γι'αυτό σου λέω, κάνει υπομονή, μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε μια χαρά. Στο λέω με μεγάλη σιγουριά, γιατί εγώ έκανα ινσουλίνη απ'τον 3ο μήνα σε δίδυμη κύηση, και έφερα στον κόσμο δύο υγιέστατα κοριτσάκια. Η ώρα η καλή, κοπέλα μου, και με χαμόγελο ;):-D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ!εκλεισα ραντεβου με ενδοκρινολογο την τριτη κ περιμενω να δω τι θα μου πει...

 

 

 

 

Κατ άρχήν όλα θα πάνε καλά και μην αγχώνεσαι!!;);););););) Όταν λες ότι κανείς διατροφή γιατί έχεις πάρει κιλά, εννοείς μόνη σου ή έχεις διατροφολόγο που σε ελέγχει κάθε εβδομάδα. Σε ρωτάω γιατί και εγώ προσπάθησα μόνη μου στην αρχή χωρίς καμία επιτυχία:( και έτσι απευθύνθηκα σε ειδικό. Πάντως πραγματικά , μην αγχώνεσαι. Έχω και εγώ διαβήτη (ρυθμισμένο με διατροφή) και θα γεννήσω φυσιολογικά . έχω μπει στο μήνα μου και απλά κάνω υπομονή μέχρι να γνωρίσω το ζυμαράκι μου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΕΥΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΤΙΠΟΤΑ....Γ ΑΥΤΟ Κ ΤΟ ΣΚΕΦ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΜΟΥ ΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΞΤΡΑ Κ Γ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ Η ΓΙΑΤΡΟΣ...ΘΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Τέλος και με αυτό το άγχος!! Έσκασα 25 ευρώ σε μικροβιολογικό εργαστήριο και μετά απο τόσες ώρες αναμονής βγήκαν τα αποτελέσματα μου!!! όπως μου είπε και ο γιατρός μου τώρα μπορώ να φάω και ενα ταψί μπακλαβά!! Βέβαια μετά απο τόση γλύκα μόνο κανένα παγωτάκι θα χτυπήσω το απόγευμα !! Τα αποτελέσματα μου ήταν

79 νηστικη και μετα απο 100γραμμαρια γλυκόζης στα

60' 181 με όριο 185

120' 147 με όριο 155

180' 57 με όριο 140

 

Ούφ πάει και αυτό!! Καλή επιτυχία στις κούκλες που θα πάνε για τη δική τους καμπύλη και πάνω απ'όλα υπομονή!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου βάλανε πεταλούδα αν και δεν με πείραξε ιδιαίτερα το πήρα απόφαση οτι μερικές βελόνες ακόμα!!! 2 τρύπες στα κάθε χέρι αν και απο όσο ξέρω στις περισσότερες βάλανε πεταλούδα!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερωτησούλα κι εγώ !!!! σου παίρνουν 4 φορές αίμα ή σου βάζουν μία πεταλούδα για να μην σε τρυπάνε συνέχεια ?

Εξαρτάται τι βολεύει εσένα, εγω π.χ. δεν θα βολευόμουν με την πεταλούδα γιατί δεν θα είχα μεγάλη ελευθερία κινήσεων οπότε επέλεξα τα τριπήματα, αν πάλι φοβάσαι τις βελόνες βάλε πεταλούδα.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερωτησούλα κι εγώ !!!! σου παίρνουν 4 φορές αίμα ή σου βάζουν μία πεταλούδα για να μην σε τρυπάνε συνέχεια ?

 

To αν θα σε τρυπήσουν τόσες φορές όσες είναι οι μετρήσεις που πρέπει να κάνεις στην εκάστοτε καμπύλη ή αν θα χρησιμοποιήσουν πεταλούδα εξαρτάται από τους παρακάτω παράγοντες

(i) τι βολεύει εσένα - με την πεταλούδα ναι μεν γλιτώνεις τα τρυπήματα αλλά περιορίζεται η ελευθερία κινήσεων σου ενώ αν δε χρησιμοποιήσεις πεταλούδα μπορεί να "τρως" τα τρυπήματα αλλά το χέρι σου είναι ελεύθερο.

(ii) αν στο μικροβιολογικό εργαστήριο που θα πας κάνουν χρήση πεταλούδας (μου έχει τύχει σε μικροβιολογικό εργαστήριο να μη χρησιμοποιούν πεταλούδα) .

 

Σε κάθε περίπτωση να επιλέξεις αυτό που νομίζεις πως θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα κατά τη διάρκεια της εξέτασης.

 

Καλά αποτελέσματα :D

*

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...