Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μακάρι οι τιμές μου να ήταν τόσο καλές...

Από την αρχή της εγκυμοσύνης κάνω δίαιτα...

0 --> 108

60 --> 220

120 --> 180

180 --> 154

 

Έκανα και ινσουλίνη, 2 φορές την ημέρα...

 

 

 

 

Έκανες ινσουλίνη και τη σταμάτησες δηλαδή και συνεχίζεις με διατροφή??

 

Θα γεννήσεις φυσιολογικά ή με καισαρική ???

 

Ο γιατρός σου τι σου έχει πει???

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δεν διευκρίνησα σωστά...

 

Αυτά είναι τα αποτελέσματα της καμπύλης που έκανα τώρα.

 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι ίδια ήταν και με έβαλε μετά από δίαιτα να κάνω και ινσουλίνη.

 

Τώρα από ό,τι βλέπω πάλι το ίδιο θα κάνω.

 

Με καισαρική γέννησα, και τώρα πάλι με καισαρική θα πάω.

 

Γενικά το θέμα του σακχάρου με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.

 

Δεν έχουμε οικογενειακό ιστορικό, ούτε βέβαια είχε πέσει ποτέ στην αντίληψή μου να είχα ανεβασμένες τιμές.

 

Στην 1η εγκυμοσύνη, όπως και τώρα στη 2η, από πολύ νωρίς έδειξα κάποια αδυναμία στην απορρόφηση του σακχάρου. Δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς, γιατί από την αρχή μπήκα σε αυστηρή δίαιτα, με συνεχείς μετρήσεις κάθε μέρα και μετά τον 4ο μήνα με ινσουλίνη.

Βέβαια με προφύλαξε από πολλά προβλήματα, όπως φυσικά και το μωρό... να φανταστείς ότι σε όλη την εγκυμοσύνη πήρα 6-7 κιλά.

 

Τώρα, μέσα σε 3,5 μήνες έχω χάσει 3 κιλά.

 

Κάθε εμπόδιο για καλό που λένε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα χθές (21-4) την καμπύλη με 100 γραμμάρια γλυκόζης και τα αποτελεσματα την 2η και 3η ώρα ήταν ανεβασμένα, που σημαίνει οτι δεν απορροφήθηκε η γλυκόζη. Ο γιατρός μου μου είπε να πάω σε διαβητολογο για να το ρυθμίσω...Φοβάμαι μηπως το έχω καιρό...Μέχρι τώρα στις εξετάσεις που έκανα η γλυκόζη αίματος (νηστείας) έβγαινε 78-79 και ετσι είχα επαναπαυθεί...οτι δεν υπάρχει πρόβλημα... Μέχρι που σήμερα, άλλαξε το σκηνικό!!! Οι τιμές που είναι οι ακόλουθες

0 (νηστείας) 78

120 163

160 163

180 144

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια εβδομάδα κύησης είσαι; Και καιρό να είχες, αν εννοείς στην εγκυμοσύνή σου δεν επηρεάζει το έμβρυο. Εγώ έκανα διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη και παρόλο που ήταν αναμενόμενο ότι θα κάνω και στην δεύτερη ο διαβητολόγος - ενδοκρινολόγος με παρακολουθούσε από τον έκτο μήνα και μετά κατόπιν δικής του προτροπής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποια εβδομάδα κύησης είσαι; Και καιρό να είχες, αν εννοείς στην εγκυμοσύνή σου δεν επηρεάζει το έμβρυο. Εγώ έκανα διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη και παρόλο που ήταν αναμενόμενο ότι θα κάνω και στην δεύτερη ο διαβητολόγος - ενδοκρινολόγος με παρακολουθούσε από τον έκτο μήνα και μετά κατόπιν δικής του προτροπής.

Καλημέρα! Εβαλα και το τικεράκι επιτέλους. Είμαι 29 + 1 και εικάζω 'οτι ό διαβήτης πρέπει να εμφανίστηκε σχετικά προσφατα. Πάντως πήγα χθες στην ενδοκρινολογο-διαβητολογο που μου συνέστησε ο γιατρός μου και μου είπε ότι δεν είναι κατι ανησυχητικό και ότι με την καταλληλη διαιτα αντιμετωπίζεται. Από σήμερα ξεκίνησα τη διαιτα που μου έδωσε και κάνω και μέτρηση με το ειδικό μηχάνημα. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει αποτέλεσμα...

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εβαλα και το τικεράκι επιτέλους. Είμαι 29 + 1 και εικάζω 'οτι ό διαβήτης πρέπει να εμφανίστηκε σχετικά προσφατα. Πάντως πήγα χθες στην ενδοκρινολογο-διαβητολογο που μου συνέστησε ο γιατρός μου και μου είπε ότι δεν είναι κατι ανησυχητικό και ότι με την καταλληλη διαιτα αντιμετωπίζεται. Από σήμερα ξεκίνησα τη διαιτα που μου έδωσε και κάνω και μέτρηση με το ειδικό μηχάνημα. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει αποτέλεσμα...

 

 

Βρε κορίτσια ήθελα να ρωτήσω τι συμβουλές σας έχουν δωσει οι γιατροί σας για μετά γέννας εποχή όσον αφορά το ζάχαρο???

 

Με το καλό να έρθουν τα αγγελούδια μοας!!!!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

geia σας κόρες!

λοιπον ήρ8α με τα αποτελέσματα μου πιο πολύ για να δώσω κουράγιο σε όλες τις φιλτατες συναδέλφισες που έχουν παραπάνω κιλά, είναι λιχουδες και τρομοκρατούνται. εκανα με 100γρ και εως 120 λεπτά

νηστείας. 89

60' 156

120' 125

 

για το.. φαν εκανα και μια εξέταση γλυκοζιομένης οξυγονοκόλησης (σορρυ αλλά δεν ξερω πώς την λένε ακριβώς την εξέταση) και μου βγήκε περίφημη 5 και κάτι.

οποτε κουκλίτσες μου. Όσες έχετε πάρει κιλάκια, όσες δεν αντιστεκεστε ευκολα στα γλυκά και στα ψωμιά μην απελπίζεστε!

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δεν διευκρίνησα σωστά...

 

Αυτά είναι τα αποτελέσματα της καμπύλης που έκανα τώρα.

 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι ίδια ήταν και με έβαλε μετά από δίαιτα να κάνω και ινσουλίνη.

 

Τώρα από ό,τι βλέπω πάλι το ίδιο θα κάνω.

 

Με καισαρική γέννησα, και τώρα πάλι με καισαρική θα πάω.

 

Γενικά το θέμα του σακχάρου με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.

 

Δεν έχουμε οικογενειακό ιστορικό, ούτε βέβαια είχε πέσει ποτέ στην αντίληψή μου να είχα ανεβασμένες τιμές.

 

Στην 1η εγκυμοσύνη, όπως και τώρα στη 2η, από πολύ νωρίς έδειξα κάποια αδυναμία στην απορρόφηση του σακχάρου. Δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς, γιατί από την αρχή μπήκα σε αυστηρή δίαιτα, με συνεχείς μετρήσεις κάθε μέρα και μετά τον 4ο μήνα με ινσουλίνη.

Βέβαια με προφύλαξε από πολλά προβλήματα, όπως φυσικά και το μωρό... να φανταστείς ότι σε όλη την εγκυμοσύνη πήρα 6-7 κιλά.

 

Τώρα, μέσα σε 3,5 μήνες έχω χάσει 3 κιλά.

 

Κάθε εμπόδιο για καλό που λένε...

 

 

Έλα να παρηγορήσει η μια την άλλη..... και εγώ έκανα ζάχαρο στην 1η εγκυμοσύνη από την άρχη, οπότε μέχρι και το βράδυ πριν γεννήσω έκανα διατροφή και μέτραγα γραμμάρια, δεν χρειάστηκα ινσουλίνη.Το καλό της υπόθεσης ήταν ότι πήρα σκάρτα 5 κιλά και όλοι με έφτυναν (φτου!!!!) και μου έλεγαν μπράβο σου, τι κομψή έγκυος....ήταν μια ενθάρρυνση και η μικρή μου γεννήθηκε μια χαρά!

Τώρα στη 2 εγκυμ., ούσα προιδεασμένη, με το που κατάλαβα ότι είμαι έγκυος (4-5 εβδ.) ξεκίνησα μόνη μου τη διατροφή μου και λίγο αργότερα με επιβεβαίωσαν τα αποτελέσματα της καμπύλης. Οπότε καλή μου παρηγορήσου....και εγώ τα ίδια ζόρια τραβάω. Αν μπορείς πες μου σε παρακαλώ, τι συμβουλές σου έχουν δώσει γυναικολ. και διαβητολ. για μετά γέννας εποχή όσον αφορά το ζάχαρο, plssss!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ για μετά γέννας εποχή, είναι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων το σάκχαρο επιστρέφει στα φυσιολογικά του επίπεδα εντός 24 ωρών μετά τον τοκετό. Το πρώτο 24/ωρο μόνο παρακολουθείται για να επιβεβαιωθεί. Και όντως, και στη δική μου περίπτωση, μέσα σε μία ημέρα το σάκχαρό μου είχε επιστρέψει στις φυσιολογικές του τιμές. Ο ενδοκρινολόγος μου όμως μου είχε πει 6 μήνες μετά τη γέννα να επαναλάβω τις εξετάσεις μου (γενική αίματος, ορμονικές και καμπύλη σακχάρου) για να δούμε γενικά σε τι φάση βρίσκεται ο οργανισμός μου, και πως αν φαινόταν το σάκχαρο να επιμένει και μετά τη γέννα, θα έπρεπε να γίνει παρακολούθηση και αναλόγως την κατάσταση ίσως και θεραπεία. Ελπίζω να σας βοήθησα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα να παρηγορήσει η μια την άλλη..... και εγώ έκανα ζάχαρο στην 1η εγκυμοσύνη από την άρχη, οπότε μέχρι και το βράδυ πριν γεννήσω έκανα διατροφή και μέτραγα γραμμάρια, δεν χρειάστηκα ινσουλίνη.Το καλό της υπόθεσης ήταν ότι πήρα σκάρτα 5 κιλά και όλοι με έφτυναν (φτου!!!!) και μου έλεγαν μπράβο σου, τι κομψή έγκυος....ήταν μια ενθάρρυνση και η μικρή μου γεννήθηκε μια χαρά!

Τώρα στη 2 εγκυμ., ούσα προιδεασμένη, με το που κατάλαβα ότι είμαι έγκυος (4-5 εβδ.) ξεκίνησα μόνη μου τη διατροφή μου και λίγο αργότερα με επιβεβαίωσαν τα αποτελέσματα της καμπύλης. Οπότε καλή μου παρηγορήσου....και εγώ τα ίδια ζόρια τραβάω. Αν μπορείς πες μου σε παρακαλώ, τι συμβουλές σου έχουν δώσει γυναικολ. και διαβητολ. για μετά γέννας εποχή όσον αφορά το ζάχαρο, plssss!!!!

 

 

 

Τι ανακούφιση είναι αυτή!!!! :P:p:p:pΠόση χαρά μου δίνεις που μπορεσες να το ελέγξεις μόνο με διατροφή.!!!!!!!! Αλήθεια όμως γέννησες φυσιολογικά ή με καισαρική??

Link to comment
Share on other sites

Μετά την γέννα γύρισα μάλλον σε φυσιολογικά επίπεδα.

Ο γιατρός μου συνέστισε να κάνω κάποιες μετρήσεις 2 ώρες μετά το φαγητό, και όχι το πρωί, γιατί με την κούραση και την αυπνία είναι πάντα αυξημένες οι τιμές.

Γενικά ήμουν σε καλά επίπεδα. Μου είπε να κάνω και καμπύλη σακχάρου μετά από 3 μήνες, αλλά δεν την έκανα, γιατί δεν μπορούσα να ανεχτώ τη γλυκόζη... τεράστιο μαρτύριο.

Τέλοσπάντων, ΓΕΝΙΚΑ μου συνέστησαν πάντως να καταργήσω τη ζάχαρη από τη διατροφή μου και να προσέχω πολύ, γιατί οι γυναίκες με διαβήτη κύησης είναι πολύ πιο επιρρεπείς στην εμφάνιση σακχάρου σε μεγαλύτερες ηλικίες. Μάλιστα μου είπε ούτε στα παιδιά να δίνω ζάχαρη, όσο μπορώ να την αποφεύγω, γιατί δεν ξέρουμε τι έχουν κληρονομήσει.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, σημερα επρεπε να κανω την καμπυλη, αλλα δεν την εκανα διοτι ειμαι λιγο κρυομενη και η μικροβιολογος μου μου ειπε πως αν εχει κανεις γριπη η κρυολογημα, τοτε το ζαχαρο θα ειναι πολυ αυξιμενο!!! Να το προσεχετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Bεβαίως κα με βοήθησες και σ ευχαριστώ πολύ!! και εμένα καμπύλη σακχάρου μου συνέστησε η ενδοκριν. στους 3 μήνες μετά γέννα, προσεκτική διατροφή εφ΄όρου ζωής και επιτρεπτο ένα γλυκάκι τη βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Τι ανακούφιση είναι αυτή!!!! :P:p:p:pΠόση χαρά μου δίνεις που μπορεσες να το ελέγξεις μόνο με διατροφή.!!!!!!!! Αλήθεια όμως γέννησες φυσιολογικά ή με καισαρική??

 

Φυσιολογικότατα και χωρίς επισκληρίδιο:P, (διαφωνώ με τη χρησή της) και μάλιστα στις 40 εβδομάδες. Συνήθως οι κοπέλες με ινσουλίνη γεννάνε γύρω στις 38εβδ. γιατί το ζάχαρο προκαλεί πρώωρη γήρανση του πλακούντα. Έχεις και εσύζαχαράκι ανεβασμένο? Κάνεις ινσουλ.? Αχ, έχω άλλους 2 μήνες ακόμα να λιγουρεύω και να μην αγγίζω..!!! Αυτό που λεέι φάτε μάτια ψάρια....για εμάς το είπαν:D:D!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γέννησα με καισαρική στις 38 εβδομάδες και μέχρι την προηγούμενη μέρα έκανα ινσουλίνη. 52 μονάδες το πρωί και 16 το βράδυ!!! Ο γιατρός δεν μου είχε πει για πρόωρη γήρανση πλακούντα, δεν ήξερα ότι μπορεί να υπάρξει και τέτοιος λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την γέννα γύρισα μάλλον σε φυσιολογικά επίπεδα.

Ο γιατρός μου συνέστισε να κάνω κάποιες μετρήσεις 2 ώρες μετά το φαγητό, και όχι το πρωί, γιατί με την κούραση και την αυπνία είναι πάντα αυξημένες οι τιμές.

Γενικά ήμουν σε καλά επίπεδα. Μου είπε να κάνω και καμπύλη σακχάρου μετά από 3 μήνες, αλλά δεν την έκανα, γιατί δεν μπορούσα να ανεχτώ τη γλυκόζη... τεράστιο μαρτύριο.

Τέλοσπάντων, ΓΕΝΙΚΑ μου συνέστησαν πάντως να καταργήσω τη ζάχαρη από τη διατροφή μου και να προσέχω πολύ, γιατί οι γυναίκες με διαβήτη κύησης είναι πολύ πιο επιρρεπείς στην εμφάνιση σακχάρου σε μεγαλύτερες ηλικίες. Μάλιστα μου είπε ούτε στα παιδιά να δίνω ζάχαρη, όσο μπορώ να την αποφεύγω, γιατί δεν ξέρουμε τι έχουν κληρονομήσει.

Αυτά...

 

Ξέρω ότι η καμπύλη δημιουργεί ζαλάδες, εμετους, κ.λ.π. μονο στην εγκυμοσύνη λόγω ιδιαίτερης καταπόνησης του οργανισμού στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μας. εγώ στις καμπύλες που έκανα ούσα έγκυος ναι μεν δεν έκανα εμετό(ευτυχώς) αλλά γύριζαν όλα μπροστά μου 360μοίρες!! Τρομερή ζαλάδα!! Στους 3 μήνες λοίπον που μου είχε συστήσει η ενδοκριν. να κάνω καμπύλη και κάτι άλλες μετρήσεις ,πήρα α λα μπρατσέτα τη μανούλα μου και πήγαμε παρεούλα αφού φοβόμουν ότι θα είχα τα ίδια. μόλις με είδε η μικροβ. μου είπε και αυτή ότι δεν θα συμβεί όπως στην εγκυμοσ. Τελικά το αποτέλεσμα ήταν να μην καταλάβω καμία ζαλάδα 2-3 ώρες(δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο διήρκησε η εξέταση) και να χορτάσω κουβεντούλα με τη μαμα μου!! Ελπίζω να σε κατατόπησα λιγάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την γέννα γύρισα μάλλον σε φυσιολογικά επίπεδα.

Ο γιατρός μου συνέστισε να κάνω κάποιες μετρήσεις 2 ώρες μετά το φαγητό, και όχι το πρωί, γιατί με την κούραση και την αυπνία είναι πάντα αυξημένες οι τιμές.

Γενικά ήμουν σε καλά επίπεδα. Μου είπε να κάνω και καμπύλη σακχάρου μετά από 3 μήνες, αλλά δεν την έκανα, γιατί δεν μπορούσα να ανεχτώ τη γλυκόζη... τεράστιο μαρτύριο.

Τέλοσπάντων, ΓΕΝΙΚΑ μου συνέστησαν πάντως να καταργήσω τη ζάχαρη από τη διατροφή μου και να προσέχω πολύ, γιατί οι γυναίκες με διαβήτη κύησης είναι πολύ πιο επιρρεπείς στην εμφάνιση σακχάρου σε μεγαλύτερες ηλικίες. Μάλιστα μου είπε ούτε στα παιδιά να δίνω ζάχαρη, όσο μπορώ να την αποφεύγω, γιατί δεν ξέρουμε τι έχουν κληρονομήσει.

Αυτά...

 

 

ζαλάδες και εμέτους κάνει η καμπύλη συνήθως μόνο στην εγκυμ. λόγω ιδιαίτερης καταπόνησης του οργανισμού στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μας. εγώ στις καμπύλες στην εγκυμ. δεν έκανα εμετό αλλα΄ζαλιζόμουν τρομερά. όταν στους 3 μήνες μετά τη γέννα πήγα να κάνω καμπύλη όπως μου είχε συστήσει η ενδοκριν.(με κρύα καρδια γιατί φοβόμουν μήπως έχω παλι ζαλάδες) πήρα και τη μαμά μου μαζί και βοήθεια. η μικροβ. που μας είδε γέλασε και είπε ότι δεν θα έχω πάλι προβλήματα γιατί τώρα δεν είμαί έγκυος Πράγματι όσο διήρκησεη εξέταση(2-3 ώρες, δεν θυμάμαι) δεν είχα κανένα πρόβλημα, αντιθέτως, χόρτασα κουβέντα με τη μανούλα μου!!!!:D:D

 

Και εμένα η ενδοκρ. τα ίδια μου είπε,δηλ. προσεκτική διατροφή και ένα γλυκάκι τη βδομαδά επιτρεπτό εφ΄όρου ζωής. Για τα παιδιά δεν μου έχει πει ούτε ο γυναικολ., ούτε η ενδοκρ., ούτε η παιδιατρος τίποτα. Τώρα το ακούω 1η φορά, αν και γενικάδεν επιτρέπω γλυκα και σοκολάτες. Να θυμηθώ να ρωτήσω..... Σ ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!! με το καλό τα παιδάκια μας και να χαιρόμαστε αυτά που ήδη έχουμε!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα για την καμπυυυυληηηηηη...ειχα 100 γρμ γλυκοζης και θα μου εκανε 3 ληψεις..1 νηστειας,1 στο 2ωρο και μια στο 3ωρο!Αφου καταφερα και ηπια το παρασκευασμα...μετα απο μια ωρα το εβγαλα!!!!!

Παει η εξεταση και το πρωινο ξυπνημα:mad:

Αντε να δουμε τωρα τι αλλο μας περιμενει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ραντεβού για την άλλη Παρασκευή το πρωί και θα κάνω τη μικρή καμπύλη (1 ώρα).. Το πόσο με αγχώνει αυτή η ώρα δεν μπορώ να σας το περιγράψω, βέβαια εύχομαι να μην είναι πάνω απο τα όρια γιατί με βλέπω επανάληψη στη μεγάλη!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατα και χωρίς επισκληρίδιο:P, (διαφωνώ με τη χρησή της) και μάλιστα στις 40 εβδομάδες. Συνήθως οι κοπέλες με ινσουλίνη γεννάνε γύρω στις 38εβδ. γιατί το ζάχαρο προκαλεί πρώωρη γήρανση του πλακούντα. Έχεις και εσύζαχαράκι ανεβασμένο? Κάνεις ινσουλ.? Αχ, έχω άλλους 2 μήνες ακόμα να λιγουρεύω και να μην αγγίζω..!!! Αυτό που λεέι φάτε μάτια ψάρια....για εμάς το είπαν:D:D!!!

 

Είμαι στην 34+3 εβδομάδα και δεν έχω κάνει ινσουλίνη και αυτό με δικό μου ρίσκο ( η πρώτη γιατρός μου την είχε χορηγήσει χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να ακούσει ότι είχα ξεσκιστεί στην κυριολεξία τα γλυκά) βρήκα άλλη και ξεκίνησα διατροφή και όλα τέλεια! Ξυπνάω το πρωί και έχω ΜΑΧ 90 και το μεσημέρι μετά το φαί δεν έχω πάνω από 120. Προσέχω αρκετά αλλά η μόνη ατασθαλία που κάνω είναι ΜΑΧ 3 -5 γραμμάρια από κάτι που θέλω να φάω.

Σήμερα έκανα επίσκεψη στη γυναικολόγο που με παρακολουθεί και τη ρώτησα για το ε΄δος τοκετού και μου είπε ότι αφού το ρύθμισα δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά. Ξέχασα να τη ρωτήσω όμως αν θα κρατήσουν το μωράκι μετά τη γέννα το πρώτο 24ωρο.

Σημείωση: η συμπαράσταση του συντρόφου μου είναι καταλυτικός παράγοντας για την προσπάθεια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 34+3 εβδομάδα και δεν έχω κάνει ινσουλίνη και αυτό με δικό μου ρίσκο ( η πρώτη γιατρός μου την είχε χορηγήσει χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να ακούσει ότι είχα ξεσκιστεί στην κυριολεξία τα γλυκά) βρήκα άλλη και ξεκίνησα διατροφή και όλα τέλεια! Ξυπνάω το πρωί και έχω ΜΑΧ 90 και το μεσημέρι μετά το φαί δεν έχω πάνω από 120. Προσέχω αρκετά αλλά η μόνη ατασθαλία που κάνω είναι ΜΑΧ 3 -5 γραμμάρια από κάτι που θέλω να φάω.

Σήμερα έκανα επίσκεψη στη γυναικολόγο που με παρακολουθεί και τη ρώτησα για το ε΄δος τοκετού και μου είπε ότι αφού το ρύθμισα δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά. Ξέχασα να τη ρωτήσω όμως αν θα κρατήσουν το μωράκι μετά τη γέννα το πρώτο 24ωρο.

Σημείωση: η συμπαράσταση του συντρόφου μου είναι καταλυτικός παράγοντας για την προσπάθεια μου!!

 

 

Tι εννοείς :"η μόνη ατασθαλία που κάνω είναι ΜΑΧ 3 -5 γραμμάρια από κάτι που θέλω να φάω." Εννοείς ότι τρως 3-5 γραμμ. από γλυκάκι?!! και αν ναι πόσο συχνά? το επιτρέπουν οι γιατροί σου (γυναικολ.-ενδοκριν.)?!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια φοβάμαι παρα πολύ...Σήμερα έχω το ντοπλερ και αυριο ενδοκρινολόγο για να δει πως τα πάω με τη δίαιτα...Βέβαια εχω χάσει κάπου μισό κιλο από τοτε που ξεκίνησα τη διαιτα, δηλ πριν 10 ημέρες...Ελπίζω να μη χρειαστεί να πάρω και ινσουλίνη...παιρνω ήδη ηπαρίνη για τη θρομβοφιλία...

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites

Προχτές, ανήμερα Πρωτομαγιάς πήγα για καμπύλη των 100 ml.

Η αηδία απερίγραπτη.

Είχα μαζί και το μηχανάκι μου και το μέτρησα και μόνη μου στις προβλεπόμενες ώρες.

Άσχημα τα νέα: Μετά από μια ώρα ήταν στο 200. μετά από 2 ώρες στο 180... Χάλια δηλαδή.

Όχι ότι δεν το ήξερα, απλά ήταν μια ακόμα επιβεβαίωση.

Μόλις πάρω τα αποτελέσματα θα πάω στον ενδοκρινολόγο και από ό,τι μπορώ να φανταστώ θα ξεκινήσω ινσουλίνη.

Αύριο έχω και αμνιοπαρακέντηση, έλεος πια με όλες αυτές τις εξετάσεις... σνιφ...

Link to comment
Share on other sites

Προχτές, ανήμερα Πρωτομαγιάς πήγα για καμπύλη των 100 ml.

Η αηδία απερίγραπτη.

Είχα μαζί και το μηχανάκι μου και το μέτρησα και μόνη μου στις προβλεπόμενες ώρες.

Άσχημα τα νέα: Μετά από μια ώρα ήταν στο 200. μετά από 2 ώρες στο 180... Χάλια δηλαδή.

Όχι ότι δεν το ήξερα, απλά ήταν μια ακόμα επιβεβαίωση.

Μόλις πάρω τα αποτελέσματα θα πάω στον ενδοκρινολόγο και από ό,τι μπορώ να φανταστώ θα ξεκινήσω ινσουλίνη.

Αύριο έχω και αμνιοπαρακέντηση, έλεος πια με όλες αυτές τις εξετάσεις... σνιφ...

 

Kali epityxia stin amnioparakentisi!!! Ola tha pane kala. Kai ego tin ekana prin 2 mines. Avrio tha pao telika gia kampili ton 100ml.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...