Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ρε κορίτσια, εμένα ο γιατρός μου δεν με έστειλε για καμπύλη (εκτός από τη μηνιαία εξέταση - που είναι πολύ καλή). Επειδή διαβάζω ότι όλες την κανατε... Εχετε ακούσει άλλη έγκυο να μην κανει την καμπύλη ζαχάρου??? Εγώ όχι. είμαι και φοβιτσιάρα μ'αυτά... Μήπως να πάω να την κάνω μόνη μου...

 

 

ειρηνη τον ρωτησες τον γιατρο σου για ποιο λογο δεν θα την κανεις?τι σου ειπε?σπανια μια εγκυος να μην κανει αυτη την εξεταση,ειναι πολυ σημαντικη.πες στον γιατρο σου να την κανεις και αν δεν κανε την μονη σου.το μηνιαιο αποτελεσμα δυστηχως δεν λεει τιποτα,και εγω 78 ειχα μεσο ορο αλλα προς το τελος ανεβασα πολυ ζαχαρο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τον ρώτησα και μου είπε ακριβώς επειδή είμαι γύρω στο 75 κάθε μήνα... Γενικά είναι του στυλ "έλα μωρέ, όλα καλά είναι". και "δεν είσαι άρρωστη, έγκυος είσαι" . Τέρμα, θα πάω να την κάνω μόνη μου.... γιατί τις σοκολατίτσες μου τις τρώω τελευταία.... Θένκ γιου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Siderenia, έχουμε ίδια ΠΗΤ... Κι εγώ τσιμπιέμαι δύο φορές τη μέρα και σε καταλαβαίνω τι περνάς... όμως δεν είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι για τα γλυκάκια; (κι εγώ τα λατρεύω, αλλά τα έκοψα μαχαίρι) Τηρώ τη δίαιτα επακριβώς και οι τιμές μου είναι πολύ καλές, μετά από μια αρκετά ανεβασμένη καμπύλη... Άσε που έχασα και τα επτά κιλά που είχα πάρει! Καλό κουράγιο στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου!!! Με το καλό τα μωράκια μας!!!

 

 

Aχ μαζί τα περιμένουμε τα μωρούλια μας? Με το καλό να τα δεχτούμε λοιπον! Η καμπύλη μου ήταν πάρα πολύ καλή, όλες οι τιμές πολύ χαμηλές, όπως και το ζάχαρο μου μέχρι τώρα (ξέφευγε λίγο που και που το πρωινο. Δλδ πήγαινε κάπου στο 90!!)

 

Ακόμα και τώρα που έχει ξεφυγει υποτιθεται μόνο το πρωινό έχει πρόβλημα που πάει 95-110. Το τσίμημα το κάνω προληπτικά. ο γυναικολόγος είναι ευχαριστημένος, η ενδοκρινολόγος λόγο του ιστορικού μου (μπαμπάς και όλοι οι συγγνεις του έχουν ζάχαρο), με έχει από την αρχή στο μέτρημα παρότι πήγαινα καλά.

 

Μεσα στην βδομάδα θα πάω να τα πούμε και από κοντά. Εννοείται ότι θα μου δώσει διατροφή, δεν περιμένω κάτι διαφορετικό! Γλυκάκια τέλος, αλλά και το τσίμπημα τσίμπημα...:(

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, εμένα ο γιατρός μου δεν με έστειλε για καμπύλη (εκτός από τη μηνιαία εξέταση - που είναι πολύ καλή). Επειδή διαβάζω ότι όλες την κανατε... Εχετε ακούσει άλλη έγκυο να μην κανει την καμπύλη ζαχάρου??? Εγώ όχι. είμαι και φοβιτσιάρα μ'αυτά... Μήπως να πάω να την κάνω μόνη μου...

 

ακου τωρα τι συμβαινει και με μενα. ο γιατρος μου δεν θελει να με υποβαλει -οπως λεει- σε αυτο το μαρτυριο.ζητησε λοιπον να κανω τις κλασικες μηνιαιες εξετασεις για σακχαρο.θα τις κανω το πασχα και οταν ειμαι στην 33 εβδομαδα εχω ραντεβου μαζι του οπου και θα τις δει.του εχω απολυτη εμπιστοσυνη-γι αυτο αλλωστε ειναι και ο γιατρος μου- παρολα αυτα εχω προβληματιστει και εγω, γιατι ακουσα οτι δεν εχει καμια σχεση η εξεταση αυτη με την καμπυλη.αποκλειω ομως το γεγονος να μην το γνωριζει αυτο ο γιατρος μου.ειμαι κι εγω υπερβολικη και αγχωδης,αλλα ειναι αδυνατο ενας γυναικολογος με 30ετη πειρα να μην ξερει αυτο που ακουγεται, οτι δηλαδη ουδεμια σχεση εχει η μια εξεταση με την αλλη.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι :μεχρι ποτε μπορει να γινει αυτη η εξεταση, και αν εχει την καλοσυνη καποια κοπελα απο ολες εσας που προκειται να την κανετε,να ρωτησει αυτους που κανουν την εξεταση γιατί αλλοι λενε πως οι 2 αυτες εξετασεις δεν εχουν καμια επαφη μεταξυ τους και αλλοι λενε πως συσχετιζονται.

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι :μεχρι ποτε μπορει να γινει αυτη η εξεταση, και αν εχει την καλοσυνη καποια κοπελα απο ολες εσας που προκειται να την κανετε,να ρωτησει αυτους που κανουν την εξεταση γιατί αλλοι λενε πως οι 2 αυτες εξετασεις δεν εχουν καμια επαφη μεταξυ τους και αλλοι λενε πως συσχετιζονται.

 

 

ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε πως την καμπύλη ζαχάρου θα την κάνω μεταξύ 26ης με 28ης εβδομάδας.( τώρα είμαι στην 27η) και την τετάρτη έχω το μηνιαίο ραντεβού όπου θα μου γράψει και την εξέταση.η κολλητή μου φίλη στο πρώτο της παιδί ο γιατρός της απλά ξέχασε να της την γράψει παρόλο που είχε πάρει στο 8 μήνα 30 κιλά, της είπε έλα μωρέ όλα ενταξει.

θα τον ρωτήσω για την σχέση των δύο εξετάσεων παρόλο που νομίζω ότι μου είχε πει πως αν είναι να κάνω ζάχαρο εγκυμοσύνης θα φανεί σε αυτό το διάστημα δηλαδή μεταξύ της 26ης με 28ης εβδομάδας..

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καμπυλη ζαχαρου με 100 γρ.γλυκοζης (και οχι με 75γρ που εσφαλμενα λενε πολλοι γιατροι) ειναι απαραιτητη εξεταση που πρεπει να κανει καθε εγκυος γυναικα.Το ζαχαρο νηστειας (η μηνιαια εξεταση) παρα πολλες φορες ειναι παραπλανητικο και ενω υπαρχει προβλημα φαινεται οτι ολα ειναι καλα.Απαιτειστε απο το γιατρο να την κανετε.Οι κινδυνοι αν υπαρχει προβλημα και δεν διαγνωσθει ειναι πολλοι μεγαλοι.Φιλικα Iphi

Link to comment
Share on other sites

Η καμπυλη ζαχαρου με 100 γρ.γλυκοζης (και οχι με 75γρ που εσφαλμενα λενε πολλοι γιατροι) ειναι απαραιτητη εξεταση που πρεπει να κανει καθε εγκυος γυναικα.Το ζαχαρο νηστειας (η μηνιαια εξεταση) παρα πολλες φορες ειναι παραπλανητικο και ενω υπαρχει προβλημα φαινεται οτι ολα ειναι καλα.Απαιτειστε απο το γιατρο να την κανετε.Οι κινδυνοι αν υπαρχει προβλημα και δεν διαγνωσθει ειναι πολλοι μεγαλοι.Φιλικα Iphi

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ !!!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπάρχει και η γλυκοζυλιωμένη σαν εξεταση. είναι εξέταση αίματος που δείχνει αν το ζάχαρο το τελευταίο 3μηνο έχει ξεφύγει στην διάρκεια της μέρας από τα φυσιολογικά. Οταν αυτή είναι καλή σε συνδυασμό με την κλασική εξέταση ζαχάρου, κάποιοι γιατροί δεν την κάνουν την καμπύλη. Ξέρω κοπέλες δηλαδή που δεν την κάνουν. Μήως σας κάνουν και ατην την εξέταση κάθε μήνα και είναι χαμηλά γιαυτό λένε να μην κάνετε καμπύλη?? Σε κάθε περίπτωση πάντως μπορείται να ρωτήσετε τους γιατρους σας ξανα αν πρέπει να την κάνετε!

Link to comment
Share on other sites

Η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη δεν ειναι εξεταση που γινεται καθε μηνα γιατι εξ ορισμου δειχνει τι συνεβει στον οργανισμο το περασμενο τριμηνο.Δεν υπαρχει πιο βεβαιος τροπος να ανακαλυφθει προβλημα στα επιπεδα σακχαρου απο την καμπυλη.Ειδικα σε γυναικες ανω των τριαντα, με παραπανω κιλα, με ιστορικο στην οικογενεια.Παρολαυτα μπορει να παρουσιαστει και ενω δεν συντρεχει κανενας παραγοντας προδιαθεσης.Ειναι μια πολυ υπουλη παθηση ο διαβητης κυησης και πρεπει να ελεγχονται ενεξαιρετως ολες οι γυναικες.Τα οφελη ειναι μακραν περισσοτερα απο τη μικρη ταλαιπωρια που θα υποστει η μαμα με την εξεταση.Το παιδι κινδυνευει αν υπαρχει διαβητης κυησης ο οποιος δεν εχει αντιμετωπιστει.Μη το παιρνετε αψηφιστα και μην εμπιστευεστε απολυτα και τυφλα το γιατρο σε τετοια ζητηματα.Πιο αρμοδιοι ειναι οι ενδοκρινολογοι με ειδικευση στην εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

iphi εγώ την έκανα κάθε μήνα την συγκεκριμένη μαζί με τις κλασικές!! Με παρακολουθεί και ενδοκρινολόγος από την αρχή λόγο θυροειδή και επομένως και για το ζάχαρο. Πιστεύω ότι καλό είναι οι κοπελες να μιλήσουν με τους γιατρούς τους και αν νιώθουν ανασφαλεια για κάποιο λόγο ας την κάνουν μόνες τους! Δεν είναι άλλωστε ιδιαιτερα ακριβή για να γίνει ιδιωτικά. Ομως φαντάζομαι ότι τους εμπιστεύεστε τους γιατρούς σας, οπότε μπορείτε να μιλήσετε μαζί τους και να εκφράσετε τις ανυσηχίες σας! Αλλωστε αυτούς επιλέξατε να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά σας! καλό είναι εφοσον σαν απασχολεί έντονα να το συζητησετε!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

siderenia,εφοσον σε παρακολουθει ενδοκρινολογος δεν εχεις κανενα φοβο.Οποτε οτι εξετασεις σου δινει τις κανεις και εισαι καλυμμενη.Το θεμα ειναι οτι μερικοι γιατροι και κυριως οι παλιοτεροι δεν θεωρουν οτι ειναι απαραιτητη αυτη οι εξεταση για ολες τις εγκυους και παρακολουθουν μονο το σακχαρο νηστειας.Μια απλη ερευνα στο google χωρις να εισαι ειδικος βλεπεις ποσο επικινδυνο ειναι να εχεις προβλημα και να μην το ξερεις.Η γνωμη μου ειναι οτι σε καθε εγκυμοσυνη ,στην αρχη της ,να κανει η μαμα εναν ελεγχο με 50 γρ γλυκοζης και αν δειξει κατι παθολογικο να προχωραει σε ελεγχο με 100 γρ γλυκοζης.Εμπιστοσυνη σαφως και θα υπαρχει μεταξυ γιατρου και μαμας αλλα καλο ειναι να υπαρχει και ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ είμαι καλυμμένη! Ο γυναικολόγος μου με έχει αφήσει σταχέρια της ενδοκρινολόγου μου! Και εκείνη κανει φοβερή δουλειά! Να σκεφτείςότι η καμπύλη μου ήταν πολύ χαμηλή αλλά και πάλι με έβαλε σε αυστηρη μεετρηση και είχε παρα πολύ δικιο γιατί μετά την καμπύλη οι τιμές του πρωινού ζαχάρου έχουν πάρει την ανυφορα. και φταίω εγώ που δεν προσέχω!

 

Βέβαια μέχρι τώρα δεν ήξερα τι μπορεί να προκληθεί και θεωρουσα ότι αφού τις άλλες ώρες είναι καλό το ζάχαρο τι πειράζει το πρωινο?? Αλλά τελικά είδα ότι έχει επιπτώσεις, οπότε αποδω και πέρα κομμένες οι βλακείες!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το πρωινο σακχαρο επηρεαζεται και απο το βραδυνο φαγητο.Οταν υπαρχει παρακολουθηση δεν ειναι προβλημα το σακχαρο-με τη διατροφη και τα αλλα μεσα που υπαρχουν ειναι πληρως αντιμετωπισιμο.Επισης οσο περνανε οι μηνες της εγκυμοσυνης τοσο αυξανουν τα προβληματα.Μπραβο στο γιατρο σου siderenia που σε παρεπεμψε σε ενδοκρινολογο.Οι γυναικολογοι που θεωρουν οτι κατεχουν τα παντα ειναι επικινδυνοι!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι επηρεάζεται αλλά το περίεργο είναι ότι το βράδυ μετα το φαγητό οι τιμές μου είναι πάρα πολύ χαμηλές και όμως το πρωί έχω ζάχαρο!! Οσο για τον ενδοκρινολόγο είχα από πριν γιατρό γιατί έχω αφαιρέσει τον θυροειδή μου και χρειάζομαι παρακολουθηση. Από κει και πέρα ο γυναικολόγος είναι ενημερωμένος και εφόσον με κοιτάει ενδοκρ για όλα δεν ανακατευεται! Απλά τον ενημερώνω και κινούμαστε σύμφωνα με τις οδηγίες της ενδοκρ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έκανα τη σωστή εξέταση!!Η γλυκόζη που είπια ήταν πάρα πολύ ωραία,σα νερό με ζάχαρη, δεν ένιωσα καμία ζαλάδα,τάση για εμετό ή οτιδήποτε δυσάρεστο...εκτός της νύστας που ένιωθα ήδη λόγω έλλειψης καφέ και αφού πέρασαν οι βαρετές ώρες αναμονής έφυγα και όλα καλά!Μήπως δε μου έδωσαν τη σωστή γλυκόζη?????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έκανα τη σωστή εξέταση!!Η γλυκόζη που είπια ήταν πάρα πολύ ωραία,σα νερό με ζάχαρη, δεν ένιωσα καμία ζαλάδα,τάση για εμετό ή οτιδήποτε δυσάρεστο...εκτός της νύστας που ένιωθα ήδη λόγω έλλειψης καφέ και αφού πέρασαν οι βαρετές ώρες αναμονής έφυγα και όλα καλά!Μήπως δε μου έδωσαν τη σωστή γλυκόζη?????????????

 

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΑΠΛΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ Η ΓΛΥΚΟΖΗ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΑΚΙ. ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Ρενάτα. Και μένα μου φάνηκε πολύ ηπια η γευση του νευρού (100γρ γλυκοζης μου εδωσαν). Ανετα επινα και δεύτερο ποτήρι και καθόλου δεν με πειράξε. Και γω σκέφτηκα μηπως έκαναν κάποιο λάθος στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω και εγώ τις δικές μου τιμές και παρακαλώ αν κάποια έχει κάποιον/α καλή ενδοκρινολόγε να μου στείλει πμ. Οι τιμές μου είναι με 75 γρ

0''-95(70-110)

30΄΄-176(110-180)

60΄΄-225(120-180)

120΄΄-186(70-120)

Η πρώτη αντίδραση ήταν η χορήγηση ινσουλίνης χωρίς να αναφέρει κανείς τη διατροφή!!! Μια διατροφολόγος- διαβιτολόγος μου πρότεινε να ξεκινήσω αυστηρή διατροφή και αν δε στρώσει τότε να κάνω ινσουλίνη. Οι δικές σας εμπειρίες????

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν λίγο έμαθα τα αποτελέσματα από την δικιά μου καμπύλη.

Πριν την εξέταση : 82

στα 30: 100

στα 60: 79

στα 90: 74

στα 120: 70.

Μου είπαν ότι είναι πολύ καλές.

Πάντος ζορίστηκα πολύ με την εξέταση. Όχι τόσο στο να το πιώ. Απλά με έπιασε μια ζαλάδα και μια τάση λιποθυμίας στη μια ώρα περίπου, που στο τσακ με προλάβανε να μην σοριαστώ. Μου είπαν πως το στομάχι μου "τα είδε όλα", και έπαθα στομαχικό ίλιγγο. Άντε πάει και αυτό. Τώρα πια... Αφού μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσυνη η καμπυλη σακχαρου πρεπει να γινεται με 100γρ γλυκοζης περιπου στην 27η εβδομαδα.Οι φυσιολογικες τιμες ειναι νηστειας: 95, 1η ωρα: 180, 2η ωρα: 155, 3η ωρα: 140, εαν δυο απο τις παραπανω τιμες ειναι ισες ή μεγαλυτερες απο τις φυσιολογικες η δοκιμη ειναι θετικη δηλαδη υπαρχει διαβητης κυησης.Με μια μονο τιμη υψηλοτερη η καμπυλη ειναι φυσιολογικη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Μήπως θα μπορούσατε να μου γράψετε ποιες είναι ο φυσιολογικές τιμές για μια καμπύλη γλυκόζης 180' με 100 γρ. γλυκόζης;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Anna κοιταξε στο τελος της προηγουμενης σελιδας τις εχω γραψει!

Link to comment
Share on other sites

Anna κοιταξε στο τελος της προηγουμενης σελιδας τις εχω γραψει!

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ :D ! Είχα ρίξει μια ματιά στα γρήγορα στο θέμα με αποτέλεσμα να επανάλαβω ερώτηση που είχε ήδη απαντηθεί...:oops:

*

Link to comment
Share on other sites

Kiker80: Οι τιμές μου στην καμπύλη ήταν πιο ψηλές στα 60' και 120'. Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο φυσικά και μου έδωσε διατροφή και μάλιστα αυστηρή. Μου έδωσε και μηχανάκι να μετράω το ζάχαρο νηστική το πρωί και μετά το μεσημεριανό φαγητό. Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Αν με τη διατροφή δεν ρυθμίζεται το ζάχαρο τότε χορηγείται ινσουλίνη. Όμως δε χρειάζεται να ανησυχείς γιατί αυτό συμβαίνει σπάνια. Άκου το γιατρό σου, άλλαξε διατροφή και όλα θα πάνε καλά! Αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορώ να σου συστήσω το γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...