Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

παει κ αυτο ρενατα μου! την ηπια αυτη την αιδια ηταν λες κ εφαγα 20 μελομακαρονα... πονανε λιγο τα χερακια μου απο τα τριπιματα αλλα τι να κανουμε αφου ολα τα κανουμε για το καλο των μωρουδακιων μας!!!! δευτερα βγενουν αποτελεσματα..ελπιζω ολα να ειναι καλα γιατι αν μου βαλουν διατροφη θα τρελαθω..ειμαι πολυ γλυκατζου!!!!χιχιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την καμπύλη την έκανα πριν 2 βδομάδες. Νηστική είχα κάπου στο 90-95 δεν θυμαμαι ακριβώς (κλασικά το πρωινό είναι τσιμπημένο!!) στην μια ώρα 112 στις 2 75 στις 3 85. Μια χαρά! γλυκόζη πήρα 100 γρ αλλά να σας πω την αλήθεια μια χαρά μου φάνηκε. την ήπια άνετα! Βέβαια επειδή μετριέμαι και με το μηχάνημα καθημερινά και επειδή τρώώ τα πάντα και ειδικά γλυκά πλέον καθημερινά το ζάχαρό μου το πρωί νηστικιά δεν πέρφτει κάτω από 90. Κατα τις 17 θα πάω στην ενδοκρινολόγο μου και βλέπουμε. απτην καμπύλη είμαι καλά οι μετρήσεις εμτά την καμπύλη είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

siderenia να σε ρωτήσω κάτι?

Γιατί μετριέσαι και θα πας και στον ενδροκρινολόγο με αυτές τις τιμές στην καμπύλη? Εμένα ήταν πιο ψηλά (στο 0 98, στη 1 ώρα 145) αλλά απλά ο γυναικολόγος μου σύστησε να προσέχω. Μήπως πρέπει να αγχώνομαι?

Link to comment
Share on other sites

παει κ αυτο ρενατα μου! την ηπια αυτη την αιδια ηταν λες κ εφαγα 20 μελομακαρονα... πονανε λιγο τα χερακια μου απο τα τριπιματα αλλα τι να κανουμε αφου ολα τα κανουμε για το καλο των μωρουδακιων μας!!!! δευτερα βγενουν αποτελεσματα..ελπιζω ολα να ειναι καλα γιατι αν μου βαλουν διατροφη θα τρελαθω..ειμαι πολυ γλυκατζου!!!!χιχιχιχιχι

 

ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ? ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΕΛΙΚΑ.

ELENI ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΩ ΤΗΝ 28η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 26η.

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 75, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ ΠΗΓΕ 141, ΜΕΤΑ 121 ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ 57. ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΡΩΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΓΛΥΚΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΕΣ ΣΟΥ ΤΙΜΕΣ ELLI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΕΣ. ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Ρενάτα και εγώ έτσι νομίζω, βέβαια προσέχω και αποφεύγω τα γλυκά αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό (καθημερινά θα φάω κάτι που θα έχει έστω και λίγη ζάχαρη π.χ. λίγο κέικ, κουλουράκι κ.λ.π.).

Από ότι βλέπω γεννάμε και κοντά, (εγώ αρχές Μαϊου), πώς πάει το άγχος?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω αυτήν την εξέταση σε ποια εβδομάδα γίνεται? για να προετοιμαστω ψυχολογικά... Τώρα μπήκα εγώ στην 25η.

 

αν θυμαμαι καλα την εκανα στην 26η.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Την καμπύλη την έκανα πριν 2 βδομάδες. Νηστική είχα κάπου στο 90-95 δεν θυμαμαι ακριβώς (κλασικά το πρωινό είναι τσιμπημένο!!) στην μια ώρα 112 στις 2 75 στις 3 85. Μια χαρά! γλυκόζη πήρα 100 γρ αλλά να σας πω την αλήθεια μια χαρά μου φάνηκε. την ήπια άνετα! Βέβαια επειδή μετριέμαι και με το μηχάνημα καθημερινά και επειδή τρώώ τα πάντα και ειδικά γλυκά πλέον καθημερινά το ζάχαρό μου το πρωί νηστικιά δεν πέρφτει κάτω από 90. Κατα τις 17 θα πάω στην ενδοκρινολόγο μου και βλέπουμε. απτην καμπύλη είμαι καλά οι μετρήσεις εμτά την καμπύλη είναι το πρόβλημα.

 

να δω ποτε θα κοψεις τα γλυκα:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:!και αυτο το πρωινο ζαχαρο εκει........σταθερο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ρενάτα και εγώ έτσι νομίζω, βέβαια προσέχω και αποφεύγω τα γλυκά αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό (καθημερινά θα φάω κάτι που θα έχει έστω και λίγη ζάχαρη π.χ. λίγο κέικ, κουλουράκι κ.λ.π.).

Από ότι βλέπω γεννάμε και κοντά, (εγώ αρχές Μαϊου), πώς πάει το άγχος?

 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΙΚΑ 14 ΜΑΙΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΕΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ ΕΣΥ ? ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

siderenia να σε ρωτήσω κάτι?

Γιατί μετριέσαι και θα πας και στον ενδροκρινολόγο με αυτές τις τιμές στην καμπύλη? Εμένα ήταν πιο ψηλά (στο 0 98, στη 1 ώρα 145) αλλά απλά ο γυναικολόγος μου σύστησε να προσέχω. Μήπως πρέπει να αγχώνομαι?

 

Ελλι με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος από την αρχή της εγκυμοσύνης για τον θυροειδή μου (τον έχω αφαιρέσει) και για το ζάχαρο. Εχει ο μπαμπάς μου και όλοι από την οικογένεια του και είναι κοινή η γιατρός μας οπότε με έχει από κοντά.

 

Ο γυναικολόγος θεωρεί ότι είναι καλές οι τιμές απλά η ενδοκρινολόγος μου, θέλει να προσεχω γιατί τώρα που μπαίνω στον 7ο αυξάνονται οι πιθανότητες να παρουσιάσω ζάχαρο. Και όντως ενώ μέχρι πριν, το πρωινό ζάχαρο (εκεί έχω ένα θέμα που είμαι νηστικιά και κάνω 90-95) έπαιζε αό 70 μέχρι 95 τώρα είναι μονίμως άνω του 90. Οπότε με έχει βάλει να το παρακολουθώ συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω και εγώ κορίτσια, με τη σειρά μου κόντεψα να σκάσω αυτές τις μέρες , άσε που έφαγα ατελείωτες ώρες στο διαδίκτυο ψάχνοντας για τις φυσιολογικές τιμές της καμπύλης ζαχάρου για εγκύους που έχουν κάνει την εξέταση των 75γρ. Είμαι σε παρακολούθηση αν και μετά την Τρίτη που έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο του νοσοκομείου μάλλον θα πάω να ξανακάνω την εξέταση και να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Και το κορυφαία που ακόμα το σκέφτομαι και συγχύζομαι είναι ότι ναι μεν δεν αλλάζουμε τις διατροφικές μας συνήθειες πριν την εξέταση αλλά πρέπει τις 3 τελευταίες μέρες να την τροποποιήσουμε

Link to comment
Share on other sites

να δω ποτε θα κοψεις τα γλυκα:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:!και αυτο το πρωινο ζαχαρο εκει........σταθερο!

 

:lol::lol::lol::lol:Πόσο δίκιο έχεις...Ομως δεν μπορώ...Προτιμώ να μην φάω φαγητό και να φάω γλυκό...Με το ζάχαρο ειλικρινά δεν ξέρω τι φταίει. Μπορεί μια μέρα να φάω τα πάντα και να είναι στα πατώματα και την άλλη μέρα να μην φάω τίποτα και να είναι στα ύψη...Πάντως στην επόμενη επίσκεψη στην ενδοκρινολόγο δεν την γλιτώνω. Θα μου τα κόψει τα γλυκά σίγουρα. Με πρωινό ζάχαρο κάθε μέρα ανω του 90??? Αντιο γλυκάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω κ εγώ τα αποτελέσματα να μου πείτε την γνώμη σας βρε κορίτσια αν κ αύριο θα πάω στον γιατρό..για δείτε λοιπόν

με 75 γρ.γλυκόζης

σακχαρο νηστεως 89 ( 70-110)

σακχαρο 30' μετά γλυκόζης 146 (110-170)

σακχαρο 60' μετά γλυκόζης 121 (120-170)

σακχαρο 90' μετα γλυκόζης 118 (100-140)

σακχαρο 120' μετά γλυκόζης 100 (70-120)

σακχαρο 150' μετα γλυκόζης 75 (60-110)

σακχαρο 180' μετα γλυκοζης 69 (75-125)

 

νομίζω οτι ειναι καλες...!!!!! ευτυχως δεν θα κοψω τα γλυκάκια.....!!χιχιχιχιχχι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα κύησης και χθες που πήγα στη γιατρό, μου έγραψε να κάνω την καμπύλη των 100gr. Σκέφτομαι να πάω αύριο να την κάνω... νομίζω ότι θα βαρεθώ τρεις ώρες... γενικά με τα τσιμπήματα δεν έχω πρόβλημα, αλλά πρωί πρωί τόση ζάχαρη;;:shock: Τέλος πάντων... ας ελπίσουμε ότι οι τιμές θα βγουν φυσιολογικές γιατί κι εγώ όσο να πεις είμαι γλυκατζού!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας γράψω κ εγώ τα αποτελέσματα να μου πείτε την γνώμη σας βρε κορίτσια αν κ αύριο θα πάω στον γιατρό..για δείτε λοιπόν

με 75 γρ.γλυκόζης

σακχαρο νηστεως 89 ( 70-110)

σακχαρο 30' μετά γλυκόζης 146 (110-170)

σακχαρο 60' μετά γλυκόζης 121 (120-170)

σακχαρο 90' μετα γλυκόζης 118 (100-140)

σακχαρο 120' μετά γλυκόζης 100 (70-120)

σακχαρο 150' μετα γλυκόζης 75 (60-110)

σακχαρο 180' μετα γλυκοζης 69 (75-125)

 

νομίζω οτι ειναι καλες...!!!!! ευτυχως δεν θα κοψω τα γλυκάκια.....!!χιχιχιχιχχι

 

ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΣΗΜΕΡΑ ΗΔΗ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΦΟΥ ΠΗΓΕΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΑΝΤΕ ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ !!! ΘΑ ΤΟ ΤΡΩΣ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΓΛΥΚΑΚΙ ΣΟΥ....

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΞΑΝΘΙΠΠΗ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν με τον γιατρό..μου είπε ότι είναι αρκετά καλές οι εξετάσεις άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυτώ γιατί πήρα 2 κιλά αυτό τον μήνα..... αμάν πια αυτοί οι γιατροί δεν είναι με τίποτα ευχαριστημένοι !!!!!σαν να γράφω διαγώνισμα νιώθω κάθε φορά που πάω στον γιατρό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν με τον γιατρό..μου είπε ότι είναι αρκετά καλές οι εξετάσεις άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυτώ γιατί πήρα 2 κιλά αυτό τον μήνα..... αμάν πια αυτοί οι γιατροί δεν είναι με τίποτα ευχαριστημένοι !!!!!σαν να γράφω διαγώνισμα νιώθω κάθε φορά που πάω στον γιατρό!!!!!

 

MΕΡΙΚΟΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

για σας μανουλες....

ειμαι στην 19η εβδομαδα ξερω οτι ειναι νωρις αλλα για την εξεταση για καμπυλη ζακχαρου δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα...

θελω να ρωτησω ειναι μια εξεταση που την κανουμε ολες?

η εχει σχεση αν εχεις καποιο προβλημα στο ιστορικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Ρενάτα μου... ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι καλά.... πήγα σήμερα όπως σας είπα και μπορώ να πω και από προσωπική εμπειρία πλέον ότι είναι μια αηδία αυτό το πράγμα... τέλος πάντων... έπρεπε να γίνει και έγινε!

 

kallia-poppy απ' όσο ξέρω το κάνουν οι περισσότερες αν όχι όλες... φυσικά αν υπάρχει ιστορικό, προφανώς το ψάχνεις νωρίτερα... όχι στον έκτο! Πλέον θεωρείται από τις εξετάσεις ρουτίνας...

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ. ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΕΡΙΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΓΡΑΦΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν με τον γιατρό..μου είπε ότι είναι αρκετά καλές οι εξετάσεις άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυτώ γιατί πήρα 2 κιλά αυτό τον μήνα..... αμάν πια αυτοί οι γιατροί δεν είναι με τίποτα ευχαριστημένοι !!!!!σαν να γράφω διαγώνισμα νιώθω κάθε φορά που πάω στον γιατρό!!!!!

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και μένα οι τιμές μου ήταν τέλειες. Και τελικά τσιμπιέμαι καθημερινά 3 φορές με το μηχάνημα και η γιατρός θα με βρίσει σίγουρα γατί δεν έχω κόψει τα γλυκά και το πρωινό ζάχαρο κυμαίνεται στα ανωτερα φυσιολογικά όρια κάθε μέρα. :-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Τα πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα...

Νηστική: 86

1η ώρα: 123

2η ώρα: 136

3η ώρα: 98

Η μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι εντάξει... μια χαρά... τους ενδιαφέρει η πρώτη ώρα περισσότερο... η γυναικολόγος μου μου είπε επίσης ότι είναι καλά... αλλά θα ήθελε την 2η ώρα να είχε πτωτική τάση... χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει θέμα... γενικότερα μια χαρά... απλά να μην πλακωθώ και στα γλυκά... αυτό μου είπε! Το εκλαμβάνω για καλό... εντάξει τρώω γλυκά... αλλά δεν είμαι και όλη την ώρα με αυτά...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Siderenia, έχουμε ίδια ΠΗΤ... Κι εγώ τσιμπιέμαι δύο φορές τη μέρα και σε καταλαβαίνω τι περνάς... όμως δεν είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι για τα γλυκάκια; (κι εγώ τα λατρεύω, αλλά τα έκοψα μαχαίρι) Τηρώ τη δίαιτα επακριβώς και οι τιμές μου είναι πολύ καλές, μετά από μια αρκετά ανεβασμένη καμπύλη... Άσε που έχασα και τα επτά κιλά που είχα πάρει! Καλό κουράγιο στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου!!! Με το καλό τα μωράκια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, εμένα ο γιατρός μου δεν με έστειλε για καμπύλη (εκτός από τη μηνιαία εξέταση - που είναι πολύ καλή). Επειδή διαβάζω ότι όλες την κανατε... Εχετε ακούσει άλλη έγκυο να μην κανει την καμπύλη ζαχάρου??? Εγώ όχι. είμαι και φοβιτσιάρα μ'αυτά... Μήπως να πάω να την κάνω μόνη μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...