Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΟΝΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΥ!!


Recommended Posts

τελικα κοριτσια ειμαι εγκυος!! 4 βδομαδων!!

και τα ελαφρα πονακια περιοδου συνεχιζονται, ρωτησα το γυναικολογο και μου ειπε πως μεγαλωνει η μητρα!!!

οποτε δικιο ειχατε!! τελικα δεν πρεπει να ανυσηχουμε με το παραμικρο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια και γω έχω πόνους σαν της περιόδου αλλά μικρότερους. Προβληματίζομαι όμως γιατί τελευταία φορά είχα περίοδο στις 27\10 και στις 15\11 αρχισα να έχω καφε υγρά μέχρι και σήμερα. Πήρα τη γυναικολόγο μου τηλ και μου πε να μην ανησυχώ για τα καφε και να κάνω μια εξέταση αίματος 25-27\11.Όμως ειναι 6 μέρες τώρα που έχω αυτά τα καφέ και πονάκια που και που.. Πρισμένο στηθος δεν έχω, μόνο η θερμοκρασία μου ειναι τις τελευταιες δυο μερες που την παρακολουθω 37.2-37.4 . Είναι αυτά σημάδια εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!

Εδώ και 3 ημέρες έχω καθυστέρηση αν και δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό… είναι η πρώτη φορά που έχω καθυστέρηση στον κύκλο μου ενώ πάντα ήμουν σταθερή. Το θέμα είναι ότι τώρα μου έχει ανοίξει η όρεξη και νοιώθω γενικά κάπως περίεργα αν και πόνους περιόδου έχω….. Υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος ??? θα ήθελα την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εδώ και 3 ημέρες έχω καθυστέρηση αν και δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό… είναι η πρώτη φορά που έχω καθυστέρηση στον κύκλο μου ενώ πάντα ήμουν σταθερή. Το θέμα είναι ότι τώρα μου έχει ανοίξει η όρεξη και νοιώθω γενικά κάπως περίεργα αν και πόνους περιόδου έχω….. Υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος ??? θα ήθελα την γνώμη σας

καλησπερα κοπελια.....φυσικα και υπαρχει περιπτωση να εισαι εγκυος.αφου λες οτι εχεις 3 μερες καθυστερηση σε σταθερο κυκλο,εχεις αρκετες πιθανοτητες εγκυμοσυνης.....παρε ενα τεστακι ή κανε μια χοριακη!!!καλη επιτυχια....ενημερωσε μας για οποαδηποτε εξελιξη

 

υγ:και σε περιπτωση εγκυμοσυνης ποναει η κοιλια σαν την περιοδο,τα συμπτωματα ειναι ακριβως τα ιδια...

Ο,ΤΙ ΔΕ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ,ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ...:cool:

TlqIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει κάποια πιθανότητα και να είμαι? Ναι πόνους περιόδου έχω κανονικά αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα....!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και θα σας ενημερώσω μόλις μάθω κάτι νεότερο...!!! Και κάτι άλλο που το έχω απορία υπάρχει περίπτωση να αδιαθετήσω και να είμαι έγκυος???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή υπάρχει κάποια πιθανότητα και να είμαι? Ναι πόνους περιόδου έχω κανονικά αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα....!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και θα σας ενημερώσω μόλις μάθω κάτι νεότερο...!!! Και κάτι άλλο που το έχω απορία υπάρχει περίπτωση να αδιαθετήσω και να είμαι έγκυος???

φυσικα και υπαρχει πιθανοτητα,αφου μου λες πως εχεις σταθερο κυκλο οι 3 μερες καθυστερηση ειναι μια ενδειξη.εαν παρεις ενα τεστ θα δειξει σιγουρα,εμενα απο την 1η μερα ειχε δειξει.

εχει αναφερθει και τετοια περιπτωση που αναφερεις,αλλα ειναι λιγο πιο σπανια....

μην το καθυστερεις....μαθε για να ηρεμησεις.

Ο,ΤΙ ΔΕ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ,ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ...:cool:

TlqIp3.png

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και υπαρχει πιθανοτητα,αφου μου λες πως εχεις σταθερο κυκλο οι 3 μερες καθυστερηση ειναι μια ενδειξη.εαν παρεις ενα τεστ θα δειξει σιγουρα,εμενα απο την 1η μερα ειχε δειξει.

εχει αναφερθει και τετοια περιπτωση που αναφερεις,αλλα ειναι λιγο πιο σπανια....

μην το καθυστερεις....μαθε για να ηρεμησεις.

 

ναι συμφωνω με αυτα που λες γιατι αυτες τις μερες εχω πραγματικα πολυ ανγχος...!!!! ευχομαι το αποτελεσμα να ειναι θετικο....!!!! Σε ευχαριστω που μου απαντησες θα σε ενημαρωσω για οτι γινει...!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας εχω καθυστερηση και πονους παρομνοιους με της περιοδου,ζαλαδες,εμετους και λιγουρες.Υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης?Εχω καθυστερηση 2-3 μερες κι ετσι πιστευω οτι ολα ειναι στο μυαλο μου και ειναι να αδιαθετησω.Εσεις τι λετε?:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω καθυστερηση και πονους παρομνοιους με της περιοδου,ζαλαδες,εμετους και λιγουρες.Υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης?Εχω καθυστερηση 2-3 μερες κι ετσι πιστευω οτι ολα ειναι στο μυαλο μου και ειναι να αδιαθετησω.Εσεις τι λετε?:confused:

 

καλη σου μέρα!!!!

αν δεν το συνηθίζεις να έχεις καθυστέρηση πάντα στις περιόδους σου τότε θα σου έλεγα να κάνεις ένα τεστ γιατί παίζει να είσαι έγκυος!!!!!!

και μάλιστα πολύ!!!!

το μυαλό μας κάνει πολλά αλλά καμιά φορά μας το φωνάζει και εμείς από το φόβο μας λέμε ότι δεν ισχύει τίποτα!!!!

στο εύχομαι ολόψυχα να βγει θετικόοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ μακαρι το ευχομαι αλλα μεσα μου δεν το πιστευω μου φαινεται αδυνατον γιατι εχω προσπαθησει πολυ και τωρα φοβαμαι πολυ μηπως αυτα ειναι συμπτωματα περιοδου :-(

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ μακαρι το ευχομαι αλλα μεσα μου δεν το πιστευω μου φαινεται αδυνατον γιατι εχω προσπαθησει πολυ και τωρα φοβαμαι πολυ μηπως αυτα ειναι συμπτωματα περιοδου :-(

 

σε καταλαβαίνω απόλυτα, όμως αν έχεις σταθερό κύκλο τοτε έχεις πολλές πιθανότητες!!!!

γιατί δεν κάνεις ένα τεστ???

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εντελως σταθερο κυκλο 5 μερες πανω 5 μερες κατω συνηθως δηλαδη συνηθως αδιαθετω στις 25-28 μερες και νομιζω οτι ειναι νωρις να κανω τεστ σημερα ειναι τριτη μερα καθυστερησης κι εχω την εντυπωση οτι δεν προσπαθησα στις γονιμες μερες μου αλλα αυτα τα συμπτωματα με προβληματιζουν:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα Αντωνια μου!

Θα συμφωνησω και το αστερακι,θεωρω πως εχεις πολλες πιθανοτητες να εισαι εγκυος!!!

Ευχομαι ολοψυχα καλα και θετικα αποτελεσματα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ Μαρια μου το ευχομαι αλλα συνεχως φοβαμαι γι αυτους τους πονους μηπως αδιαθετησω τελικα:? αν δεν αδιαθετησω σε μερικες μερες θα παω στο γυναικολογο μου για χοριακη μαλλον και θα σας πω τα αποτελεσματα φιλακια πολλα κι εσυ να κρατησεις συντομα στην αγκαλια σου το μωρακι σου!!!.Ευχομαι να ερχεται η δικη μου σειρα το θελω παρα πολυ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα κοπελα μου!Θα περιμενουμε νεα σου!

Παντως να θυμασαι πως ολες οι γυναικες στην αρχη της εγκυμοσυνης νιωθουν πονους περιοδου,καθως γινετε η εμφυτευση.

Και σε περιπτωση που γινετε εμφυτευση,εσενα σου δημιουργει αυτη την στομαχικη αναστατωση(λογω ορμονων)!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σας ενημερωσω αμεσως ευχομαι να αποκτησεις ενα γερο και υπεροχο παιδακι οπως και σε ολες τις υπολοιπες κοπελες του forum και δεν πρεπει να απογοητευομαστε θα ερθει σε ολες μας οταν ειναι να ερθει!!:-)

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ειμαι χαλια εκανα τεστ εγκυμοσυνης κι ηταν αρνητικο ουτε μια αχνη γραμμουλα δεν υπηρχε :cry: απογοητευτηκα κλαιω και τρεμω δε θα συλλαβω ποτε το μονο που μενει η σπερματεγχυση και δεν ξερω κι αυτη αν θα πετυχει περιμενω προς το παρον να μου ερθει περιοδος να κανω κολποσκοπηση γιατι εχω βαριας μορφης κονδυλωματα και μολις το φτιαξω αυτο το θεμα θα κανω εξετασεις γονιμοτητας :cry:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας,ειμαι καινουρια και θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση,ο κυκλος μου ειναι πολυ ασταθης να φανταστητε οτι τον πιο προηγουμενο μηνα ειχα κυκλο 27 ημερων και τον προηγουμενο 33 ημερων τωρα ειμαι στις 37 ημερες και ακομα δεν μου ηρθε περιοδος,εχω μερικα πονακια καποιες ωρες τις ημερας.Τι λετε ?μπορει να ειμαι εγκυος?σας εχει συμβει κατι αναλογο με αστατο κυκλο?λεω στις40 ημερες να παω να κανω χοριακη για να μην απογοητευτω και παλι.Περιμενω νεα σας ....

Link to comment
Share on other sites

Theodora,καλημέρα. Κι εγώ είχα έντονους πόνους περιόδου, οι οποίοι όμως είχαν διάρκεια 5-10 λεπτά και μετά σταματούσαν για λίγο και ξανά. Αυτό ξεκίνησε 4 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο, η οποία τελικά δεν έκανε εμφάνιση :)

Ούτως ή άλλως η καθυστέρηση και οι πόνοι περιόδου είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Αν έχεις πολύ αγωνία, κάνε ένα τεστ ή μια εξέταση, για να ησυχάσεις.

Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!!

Βρε κορίτσια να με βοηθήσει κάποια αν ξέρει??

 

Υπάρχει περίπτωση αυτοί οι πόνοι περιοδου που είναι τελικά της εγκυμοσύνης,να εμφανιστούν σε μία τρίτη εγκυμοσύνη???

 

Γιατί τέτοιους πόνους είχα στο πρώτο μου παιδάκι και μάλιστα πολύ έντονους και συνεχόμενους... αλλά στο δεύτερο δεν είχα τίποτε τέτοιο ούτε κατά διάνοια.

 

Λένε πως με αυτους τους πόνους ανοίγει η μήτρα για να δεχτει το έμβρυο.

Δεν έχει μάθει όμως από τις άλλες δύο εγκυμοσύνες?

Είναι δυνατόν να εμφανιστούν τέτοιοι πόνοι και στο τρίτο μου παιδάκι??

γιατί πονάω ,σαν να περιμένω περίοδο (έρχονται και φεύγουν ενοχλητικά πονάκια αστην κοιλιά χαμηλά) και περίοδος δεν έρχεται.κάπου αυτες τις μέρες θα πρέπει να μου έρθει.έχω άστατο κύκλο αλλά ειχα επαφες σε καλές μέρες.

τι λέτε? ξέρει κάποια να βοηθήσει??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Βρε κορίτσια να με βοηθήσει κάποια αν ξέρει??

 

Υπάρχει περίπτωση αυτοί οι πόνοι περιοδου που είναι τελικά της εγκυμοσύνης,να εμφανιστούν σε μία τρίτη εγκυμοσύνη???

 

Γιατί τέτοιους πόνους είχα στο πρώτο μου παιδάκι και μάλιστα πολύ έντονους και συνεχόμενους... αλλά στο δεύτερο δεν είχα τίποτε τέτοιο ούτε κατά διάνοια.

 

Λένε πως με αυτους τους πόνους ανοίγει η μήτρα για να δεχτει το έμβρυο.

Δεν έχει μάθει όμως από τις άλλες δύο εγκυμοσύνες?

Είναι δυνατόν να εμφανιστούν τέτοιοι πόνοι και στο τρίτο μου παιδάκι??

γιατί πονάω ,σαν να περιμένω περίοδο (έρχονται και φεύγουν ενοχλητικά πονάκια αστην κοιλιά χαμηλά) και περίοδος δεν έρχεται.κάπου αυτες τις μέρες θα πρέπει να μου έρθει.έχω άστατο κύκλο αλλά ειχα επαφες σε καλές μέρες.

τι λέτε? ξέρει κάποια να βοηθήσει??

 

 

Καλημερα...νομιζω οτι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη ασχετα που στη δικη σου περιπτωση ειναι η τριτη...δεν εχεις σημασια...τι ειχες στις 2προηγουμενες...και ναι τετοιου ειδους πονοι χαμηλα κατω στην κοιλιακη χωρα που μοιαζουν με αυτους της περιοδου ειναι πονοι μητρας...δλδ οπως η μητρα συσπαται κ

Στην εμμηνορυση ετσι συσπαται και σε μια κυηση...

Μην ανησυχεις...η θα σου ερθει περιοδος η νινακι!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!λοιπον ειμαι στην 6 μερα καθυστερησεις την 4 μερα,αν δεν κανω λαθος, καθυστερησεις ομως με επιασαν οι πονοι περιοδου.με ποναει χαμηλα η κοιλια σαν να εχω ενα βαρος,οπως οταν ειμαι στις γονιμες μερες,ειχα βρει μια κυστη το καλοκαιρι περυσι αλλα το αφησα ετσι,γενικα δεν εχω σταθερο κυκλο απλα τους τελευταιους μηνες μου ερχετε στανταρ,το θεμα ειναι ομως πως εχω δεκατα εχτες και σημερα που μετρηθηκα,,να περιμενω λετε και αλλο??η να κανω κανενα τεστ,,ελεγα να περιμενω μεχρι την δευτερα για σιγουρα,αλλα τωρα αρχιζω να αγχωνωμαι αρκετα,γιατι επαιρνα κατι χαπια για το αδυνατισμα,σημερα δεν τα πειρα βεβαια φοβηθηκα,τι να κανω.....????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!λοιπον ειμαι στην 6 μερα καθυστερησεις την 4 μερα,αν δεν κανω λαθος, καθυστερησεις ομως με επιασαν οι πονοι περιοδου.με ποναει χαμηλα η κοιλια σαν να εχω ενα βαρος,οπως οταν ειμαι στις γονιμες μερες,ειχα βρει μια κυστη το καλοκαιρι περυσι αλλα το αφησα ετσι,γενικα δεν εχω σταθερο κυκλο απλα τους τελευταιους μηνες μου ερχετε στανταρ,το θεμα ειναι ομως πως εχω δεκατα εχτες και σημερα που μετρηθηκα,,να περιμενω λετε και αλλο??η να κανω κανενα τεστ,,ελεγα να περιμενω μεχρι την δευτερα για σιγουρα,αλλα τωρα αρχιζω να αγχωνωμαι αρκετα,γιατι επαιρνα κατι χαπια για το αδυνατισμα,σημερα δεν τα πειρα βεβαια φοβηθηκα,τι να κανω.....????

 

 

νομιζω πως 6 μερες ειναι αρκετες για να αρχισεις να το ψαχνεις!καλυτερα πηγαινε για χοριακη!αλλα αν εχεις ηδη τεστ καντο!!κ οσο για την κυστη πηγαινε ριξτεις μια ματια.μην την αφηνεις ετσι!καλα αποτελεσματα!!!!!!να μας πεις νεα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!λοιπον ειμαι στην 6 μερα καθυστερησεις την 4 μερα,αν δεν κανω λαθος, καθυστερησεις ομως με επιασαν οι πονοι περιοδου.με ποναει χαμηλα η κοιλια σαν να εχω ενα βαρος,οπως οταν ειμαι στις γονιμες μερες,ειχα βρει μια κυστη το καλοκαιρι περυσι αλλα το αφησα ετσι,γενικα δεν εχω σταθερο κυκλο απλα τους τελευταιους μηνες μου ερχετε στανταρ,το θεμα ειναι ομως πως εχω δεκατα εχτες και σημερα που μετρηθηκα,,να περιμενω λετε και αλλο??η να κανω κανενα τεστ,,ελεγα να περιμενω μεχρι την δευτερα για σιγουρα,αλλα τωρα αρχιζω να αγχωνωμαι αρκετα,γιατι επαιρνα κατι χαπια για το αδυνατισμα,σημερα δεν τα πειρα βεβαια φοβηθηκα,τι να κανω.....????

κανονικά αφού έχεις καθυστερηση τόσες μέρες κ δεν σ έχει έρθει,αν δηλ τα έχεις υπολογίσει σωστά κανε ένα τεστ ή β-χοροιακη...κ μην αγχώνεσαι! ότι είναι θα φανεί!!!καλή επιτυχία πάντως!!!

 

περιμένουμε νέα σου!!!!

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

κανονικά αφού έχεις καθυστερηση τόσες μέρες κ δεν σ έχει έρθει,αν δηλ τα έχεις υπολογίσει σωστά κανε ένα τεστ ή β-χοροιακη...κ μην αγχώνεσαι! ότι είναι θα φανεί!!!καλή επιτυχία πάντως!!!

 

περιμένουμε νέα σου!!!!

ναι καταλαβα,απλα 2 φορες πριν χρονια με εκανε 8 μερες καθυτσερηση για αυτο ειπα να περιμενω,αλλα μαλλον θα παρω ενα τεστ πρωτα και βλεπουμε.....σε ευχριστω πολυυυυ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...