Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνώμη έχετε για τα "πειραματικά" σχολεία;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μας ειπαν οτι περάσαμε στο 3θεσιο.Δεν μας ειπαν τιποτα για κατάργηση...

Ενα 12θεσιο;Τι σημαινει αυτο;

 

Κληρωθήκατε; Μπράβο, συγχαρητήρια!!

Καλή πρόοδο λοιπόν.

 

Παρ τους καλύτερα τηλέφωνο για να σου διευκρινίσουν

οι ίδιοι τι σημαίνει.....

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά: έφαγα φλασιά και....

 

...αναρωτήθηκα εαν υπάρχει και νηπιαγωγείο

στην Ράλειο! :confused:

 

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν: όχι.

Οπότε περιμένουμε το δημοτικό.....

Link to comment
Share on other sites

soevan07 συμμετειχες στην κληρωση φετος?δεν εχω καταλαβει πως γινετε,εμενα η κορη μου τον Σεπτεμβριο θα παει νηπιαγωγειο επρεπε να την βαλω απο τωρα για την κληρωση?

Link to comment
Share on other sites

soevan07 συμμετειχες στην κληρωση φετος?δεν εχω καταλαβει πως γινετε,εμενα η κορη μου τον Σεπτεμβριο θα παει νηπιαγωγειο επρεπε να την βαλω απο τωρα για την κληρωση?

 

Όχι, εμείς αυτόν τον Σεπτέμβρη θα πάμε προνήπιο!

 

Νηπιαγωγείο θα πάμε του χρόνου

αλλά ήθελα να ξέρω εαν η Ράλειος είχε νηπιαγωγείο

 

Οι αιτήσεις για την κλήρωση

γίνονται κάθε Μαιο, για την επόμενη χρονιά

(για Δημοτικό μιλάμε πάντα)

 

Οπότε εσείς αφού τον Σεπτέμβρη 2011 θα πάτε νηπιαγωγείο

θα πρέπει να πάτε για την κληρωση

τον Μαιο του 2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιο νωρις δεν θα μπορουσα?

 

Δεν ξέρω...δεν νομίζω.

Αλλά τι σημασία έχει;....

 

Αφού η κλήρωση θα είναι η ίδια για όλους,

είτε πάει κάποιος νωρίτερα, είτε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον εγω δεν ειχα καταλαβει καλα νομιζα οτι θα μπορουσες να πας να δωσεις συμμετοχη για την κληρωση,κι ας ειναι το παιδι μικρο,κι οταν ειναι να παει δημοτικο εαν εχει κληρωθει τα προηγουμενα χρονια να το επερναν.Αλλα μαλλον ειναι τελειως ακυρο αυτο που λεω.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον εγω δεν ειχα καταλαβει καλα νομιζα οτι θα μπορουσες να πας να δωσεις συμμετοχη για την κληρωση,κι ας ειναι το παιδι μικρο,κι οταν ειναι να παει δημοτικο εαν εχει κληρωθει τα προηγουμενα χρονια να το επερναν.Αλλα μαλλον ειναι τελειως ακυρο αυτο που λεω.

 

Όχι, τουλάχιστον αυτό δεν γίνεται στα πειραματικά

απο όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Mαλλον εγω δεν ειχα καταλαβει καλα νομιζα οτι θα μπορουσες να πας να δωσεις συμμετοχη για την κληρωση,κι ας ειναι το παιδι μικρο,κι οταν ειναι να παει δημοτικο εαν εχει κληρωθει τα προηγουμενα χρονια να το επερναν.Αλλα μαλλον ειναι τελειως ακυρο αυτο που λεω.

 

Δεν ειναι οπως το λες.Αιτηση κανεις σε συγκεκριμενες ημερομηνιες μεσα στο Μάιο και μονο για παιδια που θα πανε τον ερχομενο Σεπτεμβρη α δημοτικου.Μαλιστα μαζι με την αιτηση συνυποβαλλεις κ πιστοποιητικο γεννησης αλλιως ειναι ακυρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις που καναμε για γυμνασιο, καναμε σε συγκεκριμενη ημερομηνια. Την ημερα της κληρωσης οποια παιδια δεν ειχαν τις προυποθεσεις (καποια χαρτια κτλ) βγηκαν εκτος κληρωσης. Ειχαν κανει αιτηση 90 και στην κληρωση μπηκαν τα 75 (μιλαω μονο για τα κοριτσια, γιατι για τα αγορια η κληρωση ειχε γινει την προηγουμενη μερα). Απο την κληρωση πηραν 22 παιδια. Μετα εκαναν κληρωση για τους αναπληρωματικους.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου ξεκίνησε πέρσι πειραματικό προνήπιο.Ηταν δεύτερη επιλαχούσα και μας κάλεσαν μετά τα Χριστούγεννα.Εχοντας και την εμπειρία από το προνήπιο στο οποίο είχε ξεκινήσει είδα μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.Τα πήγαιναν στο πανεπιστήμιο, στην έκθεση παιδικού βιβλίου, εκδρομούλες κάθε τόσο και στο τέλος της χρονιάς σε φεστιβάλ παιδικού παιχνιδιού και δραματοποίησης.Και οι νηπιαγωγοί ήταν πολύ καλές και φιλικές.Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Ολα τα πειραματικα νηπιαγωγεια παιρνουν και προνηπια.Μαλιστα οχι με το καθεστως που ισχυει στα κοινα δημοσια,δηλαδη μονο εφοσον μεινουν κενες θεσεις απο τα νηπια αλλα οι θεσεις ειναι μισες μισες εξ αρχης.Στη Θεσσαλονικη πειραματικο νηπιαγωγειο υπαρχει στο Πανοραμα διπλα τον Αγιο Λουκα.Ηταν 60 θεσεις για νηπια και 60 για προνηπια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν εχω καταλάβει πολλά για το 3θεσιο που εχουμε περάσει παραμονο οτι θα ειναι Α,και Β μαζί...

Μπαίνω και ξαναμπαίνω στο μπλόκ τους και δεν μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες για το αν π.χ ειναι ολοήμερο.Το μπλόκ τους δεν ειναι κατατοπιστικό.Μπορώ να εχω λίγη βοήθεια παρακαλώ;

 

Ποιο θεωρείται καλύτερο και γιατί.Το 6θεσιο το 3θεσιο ή το μονοθέσιο;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι σιγουρο οτι εξακολουθει να υπαρχει το 3θεσιο και δεν εχει συγχωνευτει με καποιο 6θεσιο;

Για ποιο Πειραματικο μιλας?

 

Αν και ειμαι υπερ των πειραματικων σχολείων ωστοσο αν κληρονομασταν σε 3θεσιο δεν θα εστελνα το παιδι μου ακομα και να με πληρωναν. Για ποιο λογο να αναγκασεις ενα παιδι που ζει στην πολη οπου υπαρχουν εκατονταδες 6θεσια δημοτικα να κανει μαθημα μαζι με παιδια διαφορετικων ταξεων λες και ειναι σε κανενα χωριουδακι της παραμεθορίου οπου δεν μπορουν να κανουν αλλιως? Τι εχει να κερδισει ενα 6χρονο με το να κανει μαθημα μαζι με παιδια της δευτερας δημοτικου και ακομα χειροτερα οταν θα παει δευτέρα γιατι να κανει ξανα την υλη της πρωτης;

 

Τα 3θεσια πειραματικα εχουν ως λογο υπαρξης την εκπαιδευση δασκαλων σε περιπτωση που διοριστουν σε χωριο.Τα παιδια δεν νομιζω οτι κερδιζουν κατι απο αυτο ομως.

 

Για την ερωτηση σου εξυπακουεται οτι το 6θεσιο ειναι προτιμοτερο. Στα 3θεσια οι ταξεις ανα δύο κανουν μαθημα μαζι Α κ Β μαζι Γ κ Δ μαζι κλπ. Το χειροτερο δημοσιο θα ειναι καλυτερο απο ενα πειραματικο 3θεσιο.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως με εκπλήσσει η απάντησή σου γιατι οπου ρώτησα μου ειπαν καλά λόγια.Ειδομεν!!!!!

 

Για το 3θεσιο σου ειπαν ή γενικα για το πειραματικο? Εσενα σου αρεσει δηλαδη η ιδεα να κανει το παιδι μαθημα μαζι με παιδια της δευτέρας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.Γιαυτο ρωτάω.Δεν μπορω να εχω άποψη.Εχω ακούσει και αρνητικά αλλά -οσο να σου φαίνεται απίστευτο- και θετικά για το 3θεσιο.

Γιαυτό ερωτώ η έρμη ...για να καθαρίσει το τοπίο στο μυαλό μου.

 

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον-το ξαναλεω- εξακολουθει να υπαρχει 3θεσιο ακομα και μετα το νεό νομο για τα πειραματικα-προτυπα,πηγαινε κ θα δεις.Κανεις δεν σε εμποδιζει αν κατι δεν σου αρεσει να το πας στη μεση της χρονιας στο δημοσιο που κανονικα ανηκει.

 

Μηπως μας διαβαζει καμια εκπαιδευτικος να μας πει τι αλλαγες θα φερει η μετατροπη των πειραματικων σε προτυπα απο τη νεα σχολικη χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις διαβασε εδω την αποψη του Γυμνασιαρχη ενος πειραματικου και απο κατω μια αλλη αντιθετη αποψη. http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4629261

 

Σημειωτεον οτι δεν το βαζω για να υπερασπιστω καποια απο τις δυο απλα γιατι και εγω σε καποια σημεια προβληματιστηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Παρακαλώ,

 

θα ήθελα πληροφορίες γονέων ή μη, που έχουν παιδιά στην Ιωνίδειο σχολή Πειραια. Ενδιαφέρομαι για το Πειραματικο Γυμνάσιο της Ιωνιδειου. Μαθήματα, περιβάλλον, γενικά τις όποιες εντυπώσεις, αποψεις, παρατηρήσεις, θετικά ή αρνητικά του συγκεκριμένου σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.Γιαυτο ρωτάω.Δεν μπορω να εχω άποψη.Εχω ακούσει και αρνητικά αλλά -οσο να σου φαίνεται απίστευτο- και θετικά για το 3θεσιο.

Γιαυτό ερωτώ η έρμη ...για να καθαρίσει το τοπίο στο μυαλό μου.

 

 

 

Αγγελούδια, τι έκανες τελικά? Τον έστειλες τον μικρό? Εάν ναι, γράψε εντυπώσεις. Με ενδιαφέρει η Ράλλειος για τη δική μου, όταν με το καλό έρθει η ώρα της.

Καλή σχολική χρονιά!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...