Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσες φορες την εβδομαδα/μηνα....


casperαki

Πόσες φορές το μήνα έχετε επαφές με τον/την συζυγό σας/σύντροφό σας?  

619

  1. 1. Πόσες φορές το μήνα έχετε επαφές με τον/την συζυγό σας/σύντροφό σας?

    • 1-2 φορές (κάθε τρείς-τέσσερις εβδομάδες)
      150
    • 3-5 φορές (κάθε δύο εβδομάδες)
      134
    • 6-10 φορές (μια/δυο φορές την εβδομάδα)
      196
    • 11-16 φορές (τρείς φορές την εβδομάδα και περισσότερο)
      137


Recommended Posts

..να κάνει στρίφωμα στο παντελόνι του....

 

Αυτά όμως δεν γίνονται αοφύ έρθουν στον κόσμο παιδιά.

 

Kαι στρίφωμα έχει κάνει. Ανεπιτυχώς. Αλλά το φόρεσε. Οπότε αν δεν πειράζει αυτόν, μαμά του είμαι;

 

Στο δεύτερο μην είσαι τόσο απόλυτος. Τα παιδιά φέρνουν μεγάλη ζύμωση στο ζευγάρι και αλλάζουν τις προτεραιότητες μας οπότε πολλά γίνονται. Σάματι εμείς ξέραμε πριν μείνουμε μόνες. Από ανάγκη μάθαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 484
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι μια κοπέλα στα 25 της ακόμη και με 3 παιδιά, αν προσέξει λίγο τη διατροφή της, άντε να κάνει και κάνα κοιλιακό και να κόψει το ασανσερ, θα γίνει πάλι τουλάχιστον ερωτεύσιμη.

 

Mallon δεν θυμασαι τι γραφεις.

 

 

Αφού είναι 42, σκέφτηκες μήπως σε παντρεύτηκε επειδή ακριβώς ήσουν μικρή και με 10 λιγότερα κιλά;

QUOTE]

 

ξανα το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστεύω τίποτα και δεν σε αφορά τι πιστεύω για το πως είναι ερωτεύσιμη μία κοπέλα.

ΚΑΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ ΜΙΑ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΓΙΟΥΒΕΤΣΙ.

 

 

Δεν σου είπα την άποψή μου, αλλά ώς άντρας σου παρέθεσα υποθέσεις για το τι μπορεί να σκέφτεται ο άντρας σου. Προφανώς επειδή έχεις τη μύγα σου, θεώρησες ότι αυτά είναι δικές μου απόψεις. Δηλαδή τρία πουλάκια κάθονταν!

ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΘΟΝΤΑΝ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

 

 

Αυτό που είπα και δεν κατάλαβες είναι ότι ο ΑΝΤΡΑΣ σου μπορεί να εχει πρόβλημα με τα παραπάνω κιλά σου. Είσαι σίγουρη ότι δεν έχει χάσει την όρεξη για σεξ λόγω αλλαγής (δεν κρίνω την αλλαγή, για μένα μπορεί να είναι προς το κάλυτερο, γιαυτόν προς το χειρότερο) της εμφάνισής σου;

Αν δεν είσαι σίγουρη μην τα βάζεις με μενα, να τα βάλεις με τον αντρούλη σου.

 

ΕΣΥ ΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΜΕ ΣΕΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ....(ΕΝΑ BAN ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ)

 

Σχετικά με τη διαφορά ηλικίας; Τι το υποτιμιτικό είπα; Σε άλλο πλανήτη ζεις;

Αρκετοί άντρες θέλουν να έχουν διαφορά ηλικίας με τις γυναίκες τους για να μπορούν να ασκούν εξουσία πάνω τους. Αν δεν το έχεις ακούσει ποτέ αυτό, ρώτα λίγο κόσμο! Είσαι σίγουρη ότι ο άντρας σου δεν έιναι σε αυτή την κατηγορία;

Εγώ δεν είμαι. Έχω διαφορά ηλικίας 3 χρόνια με τη γυναίκα μου και δεν τολμάω ούτε μία μικρή παρατήρηση να της κάνω.

 

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΤΣΙΤΩΜΕΝΟΣ Ε?

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι υποτιμιτικό για τις γυναίκες είπα.

 

ΑΥΤΟ ΠΕΡΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΛΕΜΕ?

 

Το ότι ο άνδρας που το παίζει πασάς είναι γαϊδούρι; ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. Για να μην σου πω ότι είναι μ...ας

ΣΥΜΦΩΝΩ.

 

Το ότι η γυναίκα πρέπει να αναθρέψει τον άντρα της στο να την βοηθάει στο σπίτι; Φυσικά και έτσι είναι. Ο τζουτζούκος όταν παντρεύεται κουβαλάει όλες τις κακές συνήθειες από την μαμάκα του. Αν η γυναίκα του δεν του δώσει να καταλάβει ότι στο νέο σπίτι δεν υπάρχει η μαμάκα αλλά μία άλλη γυναίκα που δεν ανέχεται την ιστορία του πασά, ε καλά να πάθει η γυναίκα. Ασ κάτσει να ανεχτεί το πασαλίκι. Και άντε όταν δεν υπάροχυν παιδιά, η ανυπαρξία του άντρα δεν φαίνεται τόσο πολύ γιατι 2 άτομα είναι μόνο. Όταν έρθει όμως κια ένα μωρό, τότε η γυναίκα τα βλέπει όλα κολυώμενα και αρχίζει να τρέχει. Τι νομίζεις όμως, ότι ο πασάς ξαφνικά θα αλλάξει και θα κατέβει από το θρόνο του πασά στον οποίο η γυναίκα του τον είχε ανεβάσει; Όχι βέβαια! Για όλα αυτά δεν της φταίει κανείς άλλος παρά μόνο η ίδια. Και ΝΑΙ δεν νομίζω ότι αυτό που λέω είναι υποτιμητικό για τη γυναίκα.

 

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕ ΜΠΑΝΑΡΟΥΝ ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΛΛΗΣ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 42 ΧΡΟΝΩΝ.ΛΕΣ ΝΑ ΕΜΕΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ?ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΥΟ ΛΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ.ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕ ΜΠΑΝΑΡΟΥΝ ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΛΛΗΣ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 42 ΧΡΟΝΩΝ.ΛΕΣ ΝΑ ΕΜΕΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ?ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΥΟ ΛΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ.ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ!

 

ξέρεις κάτι, διάλογο κάναμε, και χέστηκα για το αν με δικαιολογείς ή όχι.

Αν δεν ανέχεσαι αντίθετες γνώμες με τη δική σου, να μην δημοσιοποιείς τα προβλήματά σου

Link to comment
Share on other sites

Ανθρωπε δεν καταλαβαινεις τιποτα μου φαινετε....

Αντιθετες γνωμες μου αρεσει να ακουω για να βλεπω τα πραγαμτα απο αλλη οπτικη γωνια.

Αλλα λες την μια αλλα την αλλη...Τελος παντων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αμφιβάλλω οτι μπορεί να ήθελε να σε "καπαρώσει" αλλά καλύτερα να μιλήσετε σοβαρα και οτι μας λες να του τα πεις 1 και έξω.

Μερικοί άνθρωποι κάνουν το λάθος να απαιτούν από τον άλλον να τους καταλαβαίνουν στο απόλυτο, αλλά επειδή ακριβώς είναι άνθρωποι, σε μερικά θέματα δεν μπορούν να μυρήσουν τα δαχτυλά τους να ξέρουν τι αρέσει στους άλλους.

Γιάυτό υπάρχει η συζήτηση ανάμεσα στους ανθρώπους.

Το πρόβλημα είναι πιο σοβαρό από τα 10 κιλά παραπάνω.

Και γω είμαι 10 κιλά παραπάνω αλλά ο άνδρας μου με γουστάρει όταν πέσουμε στο κρεββάτι. Όταν όμως αν απ'το πρωί μέχρι το βράδυ θα τρέχω και θα υπηρετώ τους πάντες και δεν θα έχω χρονο ούτε να κάνω μπάνιο, λογικό είναι να τα "παίρνω" και να νευριαζω με τον άνδρα μου που ενώ θα με βλέπει να τρέχω σαν το σκυλί, αυτός θα είναι στον υπολογιστή και θα βλέπει τα δικά του!

Σε ένα μόνο πράγμα θα συμφωνίσω με τον pk.

Πως ο άνδρας θα είναι 1 ζωή όπως τον μάθεις από την αρχή.

Αν τον μάθεις να τα κάνεις όλα μόνη σου από την αρχή, τότε μην περιμένες να του έρθει η επιφώτιση και η καλοσύνη να σε βοηθήσει γιατί απλά τον βόλεψε το πασσαλίκι.

Εκτός αν κάνεις την επανάσταση σου και αλλάξεις τα πράγματα, με πολλούς καβγάδες φυσικά.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνησω οτι ο αντρας ειναι οπως τον μαθεις.Θα μπορουσε να ειπωθει αυτο για οτιδηποτε πχ το σκυλι το παιδι την πεθερα την γυναικα....

Δεν συμφωνω γιατι απο την αρχη που ημασταν μαζι ΔΕΝ εκανα τα παντα.Με βοηθουσε παραπολυ και στο καθαρισμα!Μετα το παιδι αλλαξαν τα πραγματα.Βασικα πριν.Στην εγγυμοσυνη ακομα.

Τελος παντων σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας και θα ακολουθησω την συμβουλη σας για συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕ ΜΠΑΝΑΡΟΥΝ ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΛΛΗΣ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 42 ΧΡΟΝΩΝ.ΛΕΣ ΝΑ ΕΜΕΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ?ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΥΟ ΛΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ.ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ!

 

και 20 χρόνια να μείνεις με τη μαμά, φτάνουν για να γίνεις πασάς. Έχω δει ένα σωρό υπερφυσικούς μπεμπέδες που έχουν φύγει από το σπίτι από τα 18, αλλά η μαμά τους διευθύνει το σπίτι τους.

Έχω δει και σοβαρότατους οικογενειάρχες που έμειναν με τους γονείς τους μέχρι να παντρευτούν, αλλά η μαμά τους απλά έμεινε σπίτι της.

 

Και 52 και 62 χρονών να είναι ένας άντρας μπορεί να είναι κάλιστα μαμάκιας.

Link to comment
Share on other sites

Και 52 και 62 χρονών να είναι ένας άντρας μπορεί να είναι κάλιστα μαμάκιας.

Συμφωνώ!Δυστυχώς, ο μαμάκιας, δεν παύει να είναι μαμάκιας σε κάποια ηλικία!

 

Βέβαια, το κασπεράκι δεν περιγράφει έναν μαμάκια, γιατί

Με βοηθουσε παραπολυ και στο καθαρισμα!Μετα το παιδι αλλαξαν τα πραγματα.Βασικα πριν.Στην εγγυμοσυνη ακομα.

 

Αλήθεια, γιατί άραγε άλλαξε ξαφνικά στην εγκυμοσύνη και σταμάτησε να βοηθάει?

Μήπως παρόλο που ήθελε πολύ παιδί, έπαθε σοκ με το παιδί?Όχι ότι αυτό δικαιολογεί κάτι βέβαια...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι καποιος παραμενει μαμακιας για ολη του την ζωη,,,,,Νομιζα οτι ηταν ξεκαθαρο οτι δεν ειναι τετοιος ανθρωπος εκεινος.Εννοω μαμακιας.Με βοηθουσε αρκετα στην αρχη.Πολυ οχι μονο αρκετα....Δεν ξερω γιατι αλλαξε...Σοκ ηταν για μενα η εγγυμοσυνη αυτος ηθελε να κανει παιδι το ελεγε και το ξανα ελεγε.Οχι δεν ηταν σοκ...Εχει ξαναπαντρευτει παλιοτερα και εχει ηδη αλλο παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί πριν τη εγκυμοσύνη να προσπαθούσε να σε "καλοπιάσει" που είναι αναμενόμενο σε ένα ερωτευμένο ζευγάρι και μετά να σε θεώρησε δεδομένη, "ότι έδεσε το γάιδαρό" του. Πάντως είναι καλό ότι μπορεί και συμμετέχει οπότε ίσως έχεις λιγότερο δρόμο να κάνεις για να τον ξεκουνήσεις.

 

Μπορεί ως ξαναπαντρεμένος να έπεσε πιο γρήγορα στη ρουτίνα του γάμου, αλλά εσύ είσαι μία άλλη γυναίκα και αυτό πρέπει να του το ξεκαθαρίσεις με τη συζήτηση.

 

Εμείς οι γυναίκες θέλουμε οι άντρες να διαβάζουν το μυαλό μας και τις επιθυμίες μας αντί να τους το λέμε γιατί το παίρνουμε ως απόδειξη του έρωτά τους. Οι άντρες όμως συχνά δεν αντιλαμβάνονται υπόγεια σήματα :mad::mad::mad: (πολύ ευγενικά το είπα), και πρέπει να του το πεις ξεκάθαρα πως αισθάνεσαι και τι περιμένεις από αυτόν. Και να του το επαναλαμβάνεις συχνά αν χρειαστεί μέχρι να μπει σε άλλη ρουτίνα συμπεριφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

Τολμω να πω δυο λογια κ ας ειμαι σχετικα νεα στο φορουμ!

 

Πραγματικα με οσα διαβασα εχω ενα κεφαλι κουβαρι!!!

Τι να πω...?Πως να βγαλεις συμπερασμα κ πως να βρεις την αιτια αφου ορισμενους αντρες δεν τους "βρισκεις" πουθενα!!!Οποτε κασπερακι..σε νιωθω!

 

Στην εγκυμοσυνη δεν ειχαμε επαφες...Μετα...

Ψαχνω να βρω μερα που να μην ειναι ψοφιος ή να μην ειμαστε τσακωμενοι!!!Ακομα δεν βρηκαμε!!!:eek::eek:

 

Δεν πιστευω πως φταινε τα κιλα(εγω πχ τα εχω χασει ολα+1);)

Ουτε η ηλικια ή η διαφορα ηλικιας!!!(εμεις εχουμε λιγα χρονια διαφορα!)

Δε φταιει η αφοσιωση της νεας μανουλας στο μωρο(απο μονος του μου ελεγε πως αυτο ειναι το σωστο κ πως με καμαρωνει!):o

Δε φταιει το συνδρομο του...Πασα!!!

Δε νομιζω πως φταινε οι πονηρες ταινιες...Ισως γτ δε γνωριζω ουτε εναν αντρα που να μην τον ελκει αυτο....Το τι παραπανω βρισκουν εκει απ'οτι στο λαιβ....Πιστευω θα το καταλαβουμε μονο αν στην επομενη ζωη μας γεννηθουμε αντρες!!!:P

Δεν ξερω τι φταιει...Το ψαχνω κ εγω!!

 

Να σας πω ομως κατι...

Γτ πρεπει να αναρωτιομαστε???Γτ μια ζωη η γυναικα πρεπει να "προκαλει",να ντυνεται να στολιζεται για να εχει διαθεση ο πετεινος?????????:mad:

 

Οσες δεν αντιμετωπιζετε τετοιο προβλημα (κ ευτυχως ειστε πλειοψηφια)πραγματικα δεν μπορειτε να καταλαβετε!!!Οποτε..Μην ψαχνετε τα "μηπως" κ τα "μπορει"!!!

 

Εχω σηκωσει τα χερια ψηλα!!!Φτανει τοσο νερο στο κρασι μας!!!!

Εχει αλλαξει η ζωη τους????Γινονται μπαμπαδες κ κατι τρεχει???

Περιοριζονται πουθενα????

Ιδεα δεν εχουν για ΤΗΝ αλλαγη που συνεβη σε μας!!!:rolleyes:

 

Δε νομιζω πως καμια απο εμας θα ειχε παραπανω απαιτησεις απο μια γλυκια κουβεντα-αγκαλια,την εκφραση ερωτικης επιθυμιας κ το "μη μου βγαζεις το σκουπιδακι απ'το ματι αλλα μη μου βαζεις κι αλλο!".....

(πχ μην πλενεις τα ρουχα σου αλλα βαλτα στα απλυτα!)

 

Ας καταλαβουν επιτελους πως(αν μη τι αλλο!:rolleyes:) εκτος απο δικαιωματα εχουν κ υποχρεωσεις!!!

Δε θα κατσουμε να σκασουμε...Απλα...Τι κριμα να καταλαβαινουν τι ειχαν αφου το χασουν.......:-(

Ποσο καιρο θα αντεξει μια γυναικα ετσι???

zuQwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα ήθελα να αναφέρω πόσο με εξοργίζει η έκφραση "πρέπει να βοηθάει κι ο άνδρας" :mad::mad::mad:. Τί θα πει αυτό; Ότι η γυναίκα έχει την υποχρέωση να τα κάνει όλα κι ο άνδρας να ..βοηθάει; Εγώ πάντως, κι ας με χαρακτηρίσετε όπως θέλετε, του είχα κάνει εξήγηση πριν παντρευτούμε και το δέχτηκε. Από την αρχή είχε καθένας τις υποχρεώσεις του και για τις δουλειές του σπιτιού παίρνουμε γυναίκα που την πληρώνουμε εναλλάξ. Και τώρα με τρια παιδιά κανένας μας δεν κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω γιατι απο την αρχη που ημασταν μαζι ΔΕΝ εκανα τα παντα.Με βοηθουσε παραπολυ και στο καθαρισμα!Μετα το παιδι αλλαξαν τα πραγματα.Βασικα πριν.Στην εγγυμοσυνη ακομα.

 

Τι να σου πω κοπελα μου... Λες και μιλας για μενα. Κι εμενα τα ιδια, απο την εγκυμοσυνη -εκτος ο,τι του βγηκαν ολα τα ψυχοσωματικα και μαρτυρησα!- εχει παθει μεταλλαξη κανονικα.. Μαλλον οφειλεται στην ανασφαλεια που νιωθουν λογω του μωρου... Πως το αντιμετωπιζεις :confused:? Θα ηθελα τη γνωμη σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς οι γυναίκες θέλουμε οι άντρες να διαβάζουν το μυαλό μας και τις επιθυμίες μας αντί να τους το λέμε γιατί το παίρνουμε ως απόδειξη του έρωτά τους. Οι άντρες όμως συχνά δεν αντιλαμβάνονται υπόγεια σήματα :mad::mad::mad: (πολύ ευγενικά το είπα), και πρέπει να του το πεις ξεκάθαρα πως αισθάνεσαι και τι περιμένεις από αυτόν. Και να του το επαναλαμβάνεις συχνά αν χρειαστεί μέχρι να μπει σε άλλη ρουτίνα συμπεριφοράς.

 

 

Ως άντρας δεν μπορώ παρά

να συμφωνήσω.

Για έναν άντρα απλά 1+1=2. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Όταν μας λετε ότι δεν έχετε τίποτα, για εμάς σημαίνει ότι δεν έχετε τίποτα.

Όταν είστε ψόφιες αλλά μας λέτε ότι δεν θέλετε βοήθεια, για εμάς σημαίνει ότι δεν θέλετε βοήθεια.

Όταν μας λέτε ότι δεν έχετε όρεξη για κάτι, για εμάς σημαίνει ότι δεν έχετε όρεξη για αυτό το κάτι.

 

ο άντρας δεν θα κάτσει να κάνει διασταλτική ερμηνεία. (εκτός αν είναι δικηγόρος ή συνταγματολόγος που εκεί πλέον αυτό είναι το επάγγελμά του)

αντίθετα όταν μία γυναίκα λέει ότι δεν έχει τίποτα, τότε στο 99,999999% των περιπτώσεων σημαίνει ότι κάτι έχει.

 

Ώς άντρας ναι δεν κάθομαι να διαβάσω το μυαλό της συζύγου μου. Αυτό δεν το κάνουν ούτε άντρες που έχουν δεκαετίες με την ίδια γυναίκα.

Ναι ο άντρας δεν αντιλαμβάνεται υπόγεια σήματα, γιατί αυτά είναι υπόγεια! Αν θέλετε να αντιληφθεί κάτι, μπορείτε απλά να το πείτε.

 

Ο διάλογος είναι ο καλύτερος τρόπος για να λύνονται τα προβλήματα. Αν θέλετε ο άντρας σας να μαντεύει τι θέλετε, αυτό ίσως μπορεί να γίνει μετά από μερικές δεκαετίες ρουντίνας (και ο ερχομός των παιδιών όπως και η ανατροφή τους μας αλλάζει και εμάς κάθε μέρα), ή απλά θα μείνετε με την επιθυμία. Κάποια στιγμή θα ξεχειλίσει το ποτήρι, αλλά κανένας δεν θα φταίει, απλά γιατί η γυναίκα φέρεται όπως μία γυναίκα και ο άντρας όπως ένας άντρας.

 

Σαφώς και ο άντρας πρέπει να μάθει να πιάνει κάποια υπόγεια μυνήματα, αλλά όπως είπα πρέπει να το μάθει. Αρχίζει να το μαθαίνει όταν ξεκινάει σοβαρή σχέση με μία γυναίκα, με την προϋπόθεση όμως της δικής του ωριμότητας. Οπότε μέχρι να φτάσει στο σημείο να πιάνει υπόγεια μυνήματα, κάποιος θα πρέπει να τα φέρνει και στην επιφάνεια τα μυνήματα αυτά.

 

Επίσης, αν άκουγα τη γυναίκα μου να λέει "το μωρό μου είναι όλη η ζωή μου" απλά θα κατέθετα αίτηση διαζυγίου, γιατί για μένα θα σήμαινε ότι πλέον είμαι περιττός. Αν μία γυναίκα το δείχνει αυτό με τις πράξεις της, τότε τι περιμένει από τον άντρα της; Να είναι αυτός θερμός και και χαρούλες και τρελίτσα σαν να μην τρέχει τίποτα; το σωστό είναι ότι το μωρό είναι όλη η ζωή ΜΑΣ, αλλά όχι όλη η ζωή ΜΟΥ.

Η ζωή της γυναίκας μοιράζεται και πρέπει να χωράει εξίσου ή και περισσότερο τον άντρα της, και αντίστοιχα ισχύου με τον άντρα.

 

Αλλιώς, ο δρόμος για το διαζύγιο είναι έτοιμος. Τόσο απλά

Link to comment
Share on other sites

Η ζωή της γυναίκας μοιράζεται και πρέπει να χωράει εξίσου ή και περισσότερο τον άντρα της, και αντίστοιχα ισχύου με τον άντρα.

 

Αλλιώς, ο δρόμος για το διαζύγιο είναι έτοιμος. Τόσο απλά

 

Eξαρτάται από την ηλικία των παιδιών. Όσο πιο μικρά τόσο πιο πολύ ανάγκη έχουν τη μητέρα τους οπότε η προσοχή της πέφτει σε αυτά και όχι στο σύζυγο. Όταν μεγαλώσουν η ευθύνη μοιράζεται και μπορεί να βρει το ζευγάρι την ισορροπία του. Εδώ είναι το θέμα ότι τα παράπονα είναι από μωρομάνες. Υπομονή βρε κορίτσια δείτε το ως κατάσταση εκτάκτου ανάγκης με ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν άκουγα τη γυναίκα μου να λέει "το μωρό μου είναι όλη η ζωή μου" απλά θα κατέθετα αίτηση διαζυγίου, γιατί για μένα θα σήμαινε ότι πλέον είμαι περιττός. Αν μία γυναίκα το δείχνει αυτό με τις πράξεις της, τότε τι περιμένει από τον άντρα της; Να είναι αυτός θερμός και και χαρούλες και τρελίτσα σαν να μην τρέχει τίποτα; το σωστό είναι ότι το μωρό είναι όλη η ζωή ΜΑΣ, αλλά όχι όλη η ζωή ΜΟΥ.

Η ζωή της γυναίκας μοιράζεται και πρέπει να χωράει εξίσου ή και περισσότερο τον άντρα της, και αντίστοιχα ισχύου με τον άντρα.

 

Αλλιώς, ο δρόμος για το διαζύγιο είναι έτοιμος. Τόσο απλά

 

εχει δικιο...οσο παραξενο και αν ακουγεται...:?

μια μερα ειχα αγκαλια το γιωργο και του λεω "αχ μωρακι μου να ξερες ποσο σε αγαπω μονο ο μπαμπας με καταλαβαινει που σε αγαπαμε ακριβως το ιδιο." εγω το ειπα οπως ακριβως το αισθανθηκα και το πιστευω εννοειται.ξερετε τι εκανε ο αντρας μου ηρθε και με αγκαλιασε και με φιλησε...

και ναι το πιστευω το γεγονος οτι λιωνω και παθαινω για το παιδι μου δεν αναιρει το γεγονος οτι λαχταραω τον αντρα μου και περιμενω να τον δω τωρα που λειπει και να τον ακουσω στο τηλ ή να αισθανθω την ανασα του.

για το παιδι μου ειμαι η μανα του...για τον αντρα μου ειμαι η γυναικα του...

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από την ηλικία των παιδιών. Όσο πιο μικρά τόσο πιο πολύ ανάγκη έχουν τη μητέρα τους οπότε η προσοχή της πέφτει σε αυτά και όχι στο σύζυγο. Όταν μεγαλώσουν η ευθύνη μοιράζεται και μπορεί να βρει το ζευγάρι την ισορροπία του. Εδώ είναι το θέμα ότι τα παράπονα είναι από μωρομάνες. Υπομονή βρε κορίτσια δείτε το ως κατάσταση εκτάκτου ανάγκης με ημερομηνία λήξης.

 

εννοειται βρε κοριτσακι οτι τα μωρα μας εχουν αναγκη και οσο μεγαλωνουν πιστευω οτι θα μας εχουν περισσοτερο αναγκη.μεγαλωνουν τα παιδακια-μεγαλωνουν τα βασανακια.(ετσι ελεγαν οι παλιοι)

δε νομιζω οτι χρειαζεται να περιμενεις να χαλαρωσεις με τα pampers για να βρεις ξανα τις ισορροπιες σου με το συζυξ.

απο την αρχη ολα εχουν την ωρα τους και τη θεση τους στη ζωη μας.

και εννοειται οτι το να κοιμασαι με το καλο σου ή τη καλη σου δεν σημαινει οτι δεν εισαι παρων στις αναγκες του παιδιου σου.

και φυσικα οταν ειναι παρων και ο μπαμπας του παιδιου στην ανατροφη ολα ειναι καλυτερα και βρισκουν το δρομο τους απο εκει που εμεινες πριν την γεννηση του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δικιο κι αυτοι βρε κοριτσια οπως και να το κανουμε... Αλλαζουν τοσο πολυ τα δεδομενα με τη συμβιωση και ακομα περισσοτερο με ενα μωρο στο σπιτι.. Στη δικη μου την περιπτωση επικρατει μια συγχυση σχετικα με τους "ρολους" που πρεπει πλεον να παιξω.. Πρεπει να εχω ενα σπιτι μαζεμενο (στη δικη μου την περιπτωση δεν υπαρχει αυτο που λενε "στην εντελεια", φαινεται πως ζει καποιος μεσα σε αυτο, απλα δεν αντεχω την ακαταστασια και μαζευω οσο μπορω.. Ομως ακομα κι αυτο, το μαγειρεμα, το πλυντηριο, το σιδερωμα, το πλυσιμο των πιατων, η υγιεινη της τουαλεττας, η ηλεκτρικη σκουπα απαιτουν λιγακι χρονο.. Χρονο που ειναι πολυτιμος!), να ειμαι διπλα στο παιδι, να ειμαι ενταξει στις υποχρεωσεις μου απεναντι στη δουλεια που κανω τον τελευταιο καιρο και να δινω και χρονο στον αντρα μου.. Αν παρατηρησετε, ο χρονος με τον αντρα μου ειναι το τελευταιο πραγμα που εγραψα.. Εχει δικιο λοιπον οταν παραπονιεται!

Ειναι τοσα πολλα αυτα που εχουμε να κανουμε σημερα και δυστυχως δεν μπορουμε να τους εχουμε ολους ικανοποιημενους. Εχθες μου ειπε ο αντρας μου πως θα προτιμουσε να μεινουν μια μερα τα πιατα στο νεροχυτη και να κατσουμε οπως παλια να κανουμε ονειρα. Εχουμε μπει στη διαδικασια να πουλησουμε σπιτι και οικοπεδο για την αγορα νεου σπιτιου (μιας κι αυτο ειναι κατασκευη του 1957 και συνεχως βγαζει ζημιες) και δεν εχουμε συζητησει ακομα τιποτα σε ο,τι αφορα τα νεα δεδομενα. Απλα γραφουμε απο βραδυς σε ενα χαρτακι τις δουλειες που πρεπει να γινουν και το πρωι ξεκιναμε μια τρελλα, ενα τρεξιμο ανευ προηγουμενου και με ενα μωρο που απαιτει την προσοχη μας που δικαιωματικα του ανηκει. Το βραδυ που ολα σωπαινουν, καθομαστε και απολαμβανουμε αυτη την ηρεμια και ειμαστε τοσο κουρασμενοι που δεν εχουμε το κουραγιο ουτε να μιλησουμε ποσο μαλλον να βρεθουμε πιο κοντα..

Εχει δικιο.. Θελω κι εγω να γινω το κοριτσακι που γνωρισε πριν 4 χρονια και κανανε ονειρα..

Αυτα βεβαια αφορουν τη δικη μου κατασταση, δεν ειναι υπονοουμενο για καμμια σας, το διευκρινιζω γιατι δεν θελω να παρεξηγηθω. Η καθεμια ξερει καλυτερα τι γινεται μεσα στο σπιτι της!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δικιο κι αυτοι βρε κοριτσια οπως και να το κανουμε... Αλλαζουν τοσο πολυ τα δεδομενα με τη συμβιωση και ακομα περισσοτερο με ενα μωρο στο σπιτι.. Στη δικη μου την περιπτωση επικρατει μια συγχυση σχετικα με τους "ρολους" που πρεπει πλεον να παιξω.. Πρεπει να εχω ενα σπιτι μαζεμενο (στη δικη μου την περιπτωση δεν υπαρχει αυτο που λενε "στην εντελεια", φαινεται πως ζει καποιος μεσα σε αυτο, απλα δεν αντεχω την ακαταστασια και μαζευω οσο μπορω.. Ομως ακομα κι αυτο, το μαγειρεμα, το πλυντηριο, το σιδερωμα, το πλυσιμο των πιατων, η υγιεινη της τουαλεττας, η ηλεκτρικη σκουπα απαιτουν λιγακι χρονο.. Χρονο που ειναι πολυτιμος!), να ειμαι διπλα στο παιδι, να ειμαι ενταξει στις υποχρεωσεις μου απεναντι στη δουλεια που κανω τον τελευταιο καιρο και να δινω και χρονο στον αντρα μου.. Αν παρατηρησετε, ο χρονος με τον αντρα μου ειναι το τελευταιο πραγμα που εγραψα.. Εχει δικιο λοιπον οταν παραπονιεται!

Ειναι τοσα πολλα αυτα που εχουμε να κανουμε σημερα και δυστυχως δεν μπορουμε να τους εχουμε ολους ικανοποιημενους. Εχθες μου ειπε ο αντρας μου πως θα προτιμουσε να μεινουν μια μερα τα πιατα στο νεροχυτη και να κατσουμε οπως παλια να κανουμε ονειρα. Εχουμε μπει στη διαδικασια να πουλησουμε σπιτι και οικοπεδο για την αγορα νεου σπιτιου (μιας κι αυτο ειναι κατασκευη του 1957 και συνεχως βγαζει ζημιες) και δεν εχουμε συζητησει ακομα τιποτα σε ο,τι αφορα τα νεα δεδομενα. Απλα γραφουμε απο βραδυς σε ενα χαρτακι τις δουλειες που πρεπει να γινουν και το πρωι ξεκιναμε μια τρελλα, ενα τρεξιμο ανευ προηγουμενου και με ενα μωρο που απαιτει την προσοχη μας που δικαιωματικα του ανηκει. Το βραδυ που ολα σωπαινουν, καθομαστε και απολαμβανουμε αυτη την ηρεμια και ειμαστε τοσο κουρασμενοι που δεν εχουμε το κουραγιο ουτε να μιλησουμε ποσο μαλλον να βρεθουμε πιο κοντα..

Εχει δικιο.. Θελω κι εγω να γινω το κοριτσακι που γνωρισε πριν 4 χρονια και κανανε ονειρα..

Αυτα βεβαια αφορουν τη δικη μου κατασταση, δεν ειναι υπονοουμενο για καμμια σας, το διευκρινιζω γιατι δεν θελω να παρεξηγηθω. Η καθεμια ξερει καλυτερα τι γινεται μεσα στο σπιτι της!

 

και ομως του δινεις χρονο γιατι τον σκεφτεσαι και μπαινεις στη διαδικασια να σκεφτεις οτι θελεις να ειστε και οπως ησασταν πριν.και θα γινει και αυτο μολις μπειτε στο νεο σας σπιτι.απλα τωρα θεωρω οτι ειστε φορτισμενοι με το νεο σας ονειρο...την αγορα ενος σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται βρε κοριτσακι οτι τα μωρα μας εχουν αναγκη και οσο μεγαλωνουν πιστευω οτι θα μας εχουν περισσοτερο αναγκη.μεγαλωνουν τα παιδακια-μεγαλωνουν τα βασανακια.(ετσι ελεγαν οι παλιοι)

 

Εμείς το περάσαμε αυτό το στάδιο. Το είχα καημό να καθήσω σε μία καφετέρια με την ησυχία μου αλλά έγινε και αυτό. Μεγαλώνοντας μας έχουν ανάγκη με έναν διαφορετικό τρόπο, όχι τόσο να τρέχεις συνέχεια από πίσω αλλά πιο εποπτικά. Μάλλον τα βάσανα ξεκινούν όταν φεύγουν από κοντά μας, αλλά αυτό αργεί, ευτυχώς.

Και επειδή το πέρασα δις σας λέω υπομονή. Έρχονται τα πάνω κάτω όντως αλλά και ωριμάζουμε και μαθαίνουμε να ανεχόμαστε.

 

Μία, δύο φορές το χρόνο όμως πηγαίνουμε μόνοι μας διακοπές. Να θυμηθούμε πως είναι χωρίς παιδιά. Σαν φόρο τιμής στη σχέση μας. Κάντε το και θα με θυμηθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Μία, δύο φορές το χρόνο όμως πηγαίνουμε μόνοι μας διακοπές. Να θυμηθούμε πως είναι χωρίς παιδιά. Σαν φόρο τιμής στη σχέση μας. Κάντε το και θα με θυμηθείτε.

 

αχ!!! αυτο ειναι ονειρο...θερινης νυκτος...

εμενα λειπει τωρα ο αντρας μου και θα γυρισει μετα το πασχα.λες να παμε οταν ερθει ενα διημερο να αναπληρωσουμε τα χαμενα βραδια...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε. Εμείς πάμε συνήθως καλοκαίρι και το περιμένουμε πως και πως. Τα παιδιά τα πάμε για μπάνια Χαλκιδική, Πήλιο κάπου κοντά και όταν πάνε στους παππούδες (πάλι για μπάνια) εμείς πάμε νησιά, ρομαντικά και ήσυχα. Αυτό απ' όταν γίνονταν το καθένα δύο χρονών που τύχαινε να είναι καλοκαίρι. Διήμερα δεν πάμε γιατί σε βουνό είμαστε, άλλα βουνά δεν θέλω. Αλλά το καλοκαίρι οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ειπε οτι το ζευγαρι δεν πρεπει να το γλενταει , βρε παιδια αυτο ειναι το φυσιολογικο στην τελικη . Απλως οσο πιο μικρα ειναι τα παιδια τοσο περισοτερο σε τρεχουνε , με αυτη την εννοια . Λ.Χ εμεις φετος ειμαστε χαλαροι το βραδυ γιατι εχουμε 2 μεγαλα παιδια . Περυσι ομως που η μικρη ηταν βρεφακι ακομα δεν ειχαμε ωρα για σεξ αφου ανα 3ωρο 4ωρο ηθελε φαγακι και δεν κοιμοτανε και το βραδυ ολοκληρο χωρις να φαει εγω ειχα χασει βαρος απο την ταλαιπωρια και εκεινος πηγαινε αυπνος στη δουλεια του , με τι δυναμεις θα καναμε σεξ , οτι δυναμεις ειχαμε τις κρατουσαμε για να παμε καμια βολτα τον μεγαλο να ξεσκασει και εκεινος . Με τα 24ωρα του αντρα μου τα περνουσα ολα αυτα μονη μου συχνα και καποιεσ φορες και γριπωμενη , μετα τι σεξ να σκεφτω ρε παιδια . Οταν ομως λιγο μεγαλωσε η μικρη , λιγο χαλαρωσαμε εμεις ξεκουραστικαμε και ολα γινανε καλα .

Να απαντησω και στον αντρα της παρεας μας , οτι για μενα τα παιδια μου ειναι ολη μου η ζωη , για εκεινα ζω και αγωνιζομαι , ομως ο αντρας μου ειναι η αγαπη και ο ερωτας της ζωης μου ομως για τα παιδια μου θα πεθαινα και καθε γυναικα αυτο θα εκανε . Δεν νομιζω οτι αμα το ελεγε η γυναικα σου θα εννοουσε οτι δε σε αγαπαει ή οτι δεν εισαι ο ερωτας της ζωης της για να λες οτι θα ζητουσες διαζυγιο , αλλα για μια γυναικα τα παιδια της ειναι η ζωη της πρωτα απο ολα , οσο και αν δε αρεσει στους αντρες αυτο συμβαινει . Προχθες ειπε κατι ο αντρας μου και να σημειωσω οτι ειναι ο τελειος πατερας , κανει οσα κανω και εγω οταν ειναι σπιτι για τα παιδια μας , γυρησε λοιπον και μου λεει " η μανα οσο και αν δεν μου αρεσει ειναι αλλιως ειναι ανωτερη για τα παιδια της " μπορω να πω οτι τον πηρα αγκαλια ποση ωρα μετα απο αυτο το υπεροχο που ειπε .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...