Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετακομιση της οικογενειας σε αλλη πολη !


Marilena

Recommended Posts

Συγγνώμη έκλεισα λίγο απότομα πριν. Το θέμα δεν είναι να βρεις τα πιθανά μειονεκτήματα του μερους. κάθε μέρος έχει υπέρ κ κατα, όσοι ζουν εκεί έχουν συνηθίσει με τα στραβά, όσοι δεν ζουν τα θεωρούν βουνό. 

 

Ετσι εγω θα σκεφτόμουν κυρίως τα εξής:

- αφήνετε ιδιόκτητο σπίτι για να νοικιάσετε;

- η δουλεια του συζύγου εχει ασφαλείς προοπτικές για το μελλον; 

- εχετε καποιο κυκλο που θα σας διευκολυνει στο να βρεις εσυ δουλεια; 

- ειστε ετοιμοι ψυχολογικα να αποχωριστείτε οικογένειες κ φίλους; 

 

Εμενα προσωπικά αυτό το τελευταίο είναι το πιο εντονο θρμα που με ζορίζει στο μερος πιυ μενω. απο Αθηνα σε νησι οχι ερημικό αλλα σχετικα ησυχο τον χειμωνα, με καποια προβληματα υποδομών, κι ομως αυυο που δεν μπορω να ξεπεράσω ειναι οτι οι συγγενεις κ οι φιλοι συνεχίζουν τη ζωή τους κ εμεις δεν ειμαστε εκει κ δεν μπορουμε να μετακινούμαστε για οποιοδηποτε γεγονός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 18/12/2019 at 8:08 ΜΜ, sweety** είπε:

καλησπέρα σας!

μας εγινε μια προταση για δουλεια σε άλλη πολή,οχι για πολλα λεφτα.κατι παραπανω απο τα χρηματα που πέρνει εδω που μενουμε.

δεν ξερω τι πρεπει να κανουμε.ο συζυγος λεει θα ειναι καλυτερα τα πραγματα. εγω παλι αγχωνομαι διότι:

1.η πολη που θα παμε αν παμε ειναι πολυ μικρη οπου δεν υπαρχουν σπιτια για ενοικιαση(ειναι πολυ λιγα δεν βρισκεις).

2. το παιδι θα αναγκαστει να σταματησει τον παιδικο σταθμο(ειμαστε με εσπα και απο οτι ρωτησ μεσω τηλεφωνου δεν υπαρχει κπ κενη θεση ακομα στον αντιστοιχο σταθμο

3, εγω θα αναγκαστω να σταμτησω απο την εργασια μου (δεν με ενοχλει για τα χρηματα διοτι περνω πραγματικα πολυ λιγα,τα οποια θα τα περνει ο συζυγος εκει, αλλα δεν θα κανω κατι για μενα),οσες φορες εχω μεινει στο σπιτι χωρις να δουλευω δεν ειμαι καθολου καλα.

4. εφοσον το παιδι δεν θα πηγαινει σταθμο εγω πως θα μπορεσω να ψαξω για δουλεια εκει?(αν βρω κιολας,εδω δεν βρισκω τπτ εδω που θεωρειται και μεγαλη πολη.)

5.αλλα πεσ οτι βρισκω και δουλεια παει και το παιδι σταθμο ,τις μερες που θα αρρωσταινει τι θα γινεται??ποιος θα το κραταει??(αναρωτιεμαι γτ βλεπω οτι εδω εω την μαμα μου αλλιως ο εργοδοτης δεν δεχεται να του λες δεν ερχομαι αρρωστησε το παιδι.

6 εκανα μια αναζητηση στο google για παιδιατρους εκει μου εβγαλε μονο 4!!! και αν δεν ειναι καλοι?αν δεν μου κανουν?

δενξερω αν ειναι παραλογες οι σκεψεις μου. θα ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμη σας!!

 

Επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι σου φέρνει η κακιά ώρα, από διαζύγιο, ασθένια, ατύχημα κλπ (όχι, δεν είμαι απαισιόδοξη, είμαι μεγαλύτερη) προσωπικά ποτέ μα ποτέ δε θα το έκανα. Και το μία εργασία με λίγα χρήματα ενώ το παιδί είναι με ΕΣΠΑ σε παιδικό, δεν είναι τίποτα, είναι κάτι. Το ξέρω ότι υπάρχουν ακόμη κοπέλες που επιλέγουν την απόλυτη εξάρτηση από τον σύζυγο και επενδύουν τη ζωή τους στο να κάνει καριέρα ο σύζυγος. Αλλά ούτε το παιδί είναι για πάντα μωρό, ούτε αυτό το μοντέλο δουλεύει πάντα, και όταν πάει στραβά, πραγματικά δεν θέλετε να ξέρετε πόσο άσκημο είναι.

Εκτός αν στην καινούρια πόλη υπάρχουν μακροπρόθεσμα πολύ καλύτερες προοπτικές για εσένα να βρεις μία καλύτερη δουλειά. Εκεί αλλάζει το πράγμα, αλλά πρέπει να το έχεις πραγματικά στόχο, μην αφήσεις τα πράγματα στην τύχη και βρεθείς απλά εγκλωβισμένη με ένα νήπιο στο σπίτι και χωρίς δουλειά σε μία ξένη πόλη.

Αν υπάρχει μία αρκετά καλή ευκαιρία για τον άντρα σου, ας μετακομίσει αυτός, σε ένα δωμάτιο. Να δει πώς είναι τα πράγματα, να κάνετε με το καλό αίτηση για παιδικό σταθμό για του χρόνου πια, και τότε μετακομίζετε οικογενειακώς το καλοκαίρι. Αλλιώς προέχει το καλό όλης της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2019 at 8:08 ΜΜ, sweety** είπε:

καλησπέρα σας!

μας εγινε μια προταση για δουλεια σε άλλη πολή,οχι για πολλα λεφτα.κατι παραπανω απο τα χρηματα που πέρνει εδω που μενουμε.

δεν ξερω τι πρεπει να κανουμε.ο συζυγος λεει θα ειναι καλυτερα τα πραγματα. εγω παλι αγχωνομαι διότι:

1.η πολη που θα παμε αν παμε ειναι πολυ μικρη οπου δεν υπαρχουν σπιτια για ενοικιαση(ειναι πολυ λιγα δεν βρισκεις).

2. το παιδι θα αναγκαστει να σταματησει τον παιδικο σταθμο(ειμαστε με εσπα και απο οτι ρωτησ μεσω τηλεφωνου δεν υπαρχει κπ κενη θεση ακομα στον αντιστοιχο σταθμο

3, εγω θα αναγκαστω να σταμτησω απο την εργασια μου (δεν με ενοχλει για τα χρηματα διοτι περνω πραγματικα πολυ λιγα,τα οποια θα τα περνει ο συζυγος εκει, αλλα δεν θα κανω κατι για μενα),οσες φορες εχω μεινει στο σπιτι χωρις να δουλευω δεν ειμαι καθολου καλα.

4. εφοσον το παιδι δεν θα πηγαινει σταθμο εγω πως θα μπορεσω να ψαξω για δουλεια εκει?(αν βρω κιολας,εδω δεν βρισκω τπτ εδω που θεωρειται και μεγαλη πολη.)

5.αλλα πεσ οτι βρισκω και δουλεια παει και το παιδι σταθμο ,τις μερες που θα αρρωσταινει τι θα γινεται??ποιος θα το κραταει??(αναρωτιεμαι γτ βλεπω οτι εδω εω την μαμα μου αλλιως ο εργοδοτης δεν δεχεται να του λες δεν ερχομαι αρρωστησε το παιδι.

6 εκανα μια αναζητηση στο google για παιδιατρους εκει μου εβγαλε μονο 4!!! και αν δεν ειναι καλοι?αν δεν μου κανουν?

δενξερω αν ειναι παραλογες οι σκεψεις μου. θα ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμη σας!!

Αν δεν είναι πολύ περισσότερα τα χρήματα κ ουσιαστικά θα αντισταθμιζετε αυτά που βγάζεις εσύ, για ποιο λόγο να αφήσετε όλα αυτά που έχετε (παιδικό, οικογένεια, βοήθεια από τη μαμά σου, δουλειά δική σου) κ να αλλάξετε όλη τη ζωή σας; Δεν ξερω αν συντρέχει κάποιος άλλος λόγος αλλά με τα δεδομένα που παρέθεσες μου ακούγεται χαζό (χωρίς παρεξήγηση).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...