Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ ΑΠΟ ΠΟΤΕ?


Recommended Posts

Aglaia δεν το κατάλαβα τι εννοείς.

Το ερώτημά μου δεν είναι ρητορικό αλλά πραγματικό. Υποτίθεται ότι τα δημητριακά κάτι προσφέρουν και γι' αυτό τα καταναλώνουμε. ΤΙ είναι αυτό το κάτι και γιατί δεν είναι απαραίτητο στα μωρά. Αν δεν έχεις χρόνο να μου απαντήσεις παράπεμψέ με σε πηγή δεν έχω πρόβλημα, αλλά βλέποντας την εμμονή αρκετών παιδιάτρων γύρω μου (είπαμε κάνω γκάλοπ) αναρωτιέμαι τι δεν έχω καταλάβει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aglaia δεν το κατάλαβα τι εννοείς.

Το ερώτημά μου δεν είναι ρητορικό αλλά πραγματικό. Υποτίθεται ότι τα δημητριακά κάτι προσφέρουν και γι' αυτό τα καταναλώνουμε. ΤΙ είναι αυτό το κάτι και γιατί δεν είναι απαραίτητο στα μωρά. Αν δεν έχεις χρόνο να μου απαντήσεις παράπεμψέ με σε πηγή δεν έχω πρόβλημα, αλλά βλέποντας την εμμονή αρκετών παιδιάτρων γύρω μου (είπαμε κάνω γκάλοπ) αναρωτιέμαι τι δεν έχω καταλάβει.

 

Kαταλαβαίνω ότι το ερώτημα δεν είναι ρητορικό αλλά πραγματικό, προσπαθώ να σε βάλω να προβληματιστείς από την αντίθετη πλευρά.

 

Υποτίθεται ότι τα δημητριακά κάτι προσφέρουν και γι' αυτό τα καταναλώνουμε

Όλα όσα καταναλώνουμε κάτι προσφέρουν. Και τα πατατάκια και οι σοκολάτες και οι καραμέλες κάτι προσφέρουν γι αυτό τα καταναλώνουμε, όμως αυτό που προσφέρουν είναι αυτό που χρειαζόμαστε;

 

Νομίζω ότι η προσέγγιση "κάτι προσφέρουν γι αυτό τα καταναναλώνουμε" σε βάζει στη διαδικασία να ψάξεις μόνο το τι προσφέρουν και δεν σε βάζει στη διαδιακασία να αμφισβητήσεις τη χρησιμότητά τους.

 

Προσφέρουν:

Ευχαρίστηση, οικονομικό τρόπο διατροφής, ευκολία στην ετοιμασία του γεύματος, ευκολία στην αποθήκευση για μακρό χρονικό διάστημα. Αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι για τους οποίους καταναλώνουμε τα δημητριακά. Η σχετική ευκολία στην καλλιέργειά τους, η ετήσια σοδειά, ο τρόπος αποθήκευσης ήταν καθοριστικά για τη μόνιμη εγκατάσταση του ανθρώπου. Εύκολες και ασφαλείς θερμίδες προσφέρουν τα δημητριακά.

Όσο πιο κοντά είναι στη φυσική τους μορφή, τόσα περισσότερα προσφέρουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι η καλύτερη τροφή για τον άνθρωπο. Ίσως είναι μια καλή εναλλακτική λύση για την περίπτωση που δεν έχει κάτι καλύτερο να φάει. Αν όμως έχει κάτι καλύτερο και πιο χρήσιμο να φάει, τότε θα αφήσει τα δημητριακά για μια περίπτωση ανάγκης και μόνο.

 

Το θέμα είχε αναπτυχθεί μεταξύ άλλων θεμάτων εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=30078

Link to comment
Share on other sites

βλέποντας την εμμονή αρκετών παιδιάτρων γύρω μου (είπαμε κάνω γκάλοπ) αναρωτιέμαι τι δεν έχω καταλάβει.

 

Οι εμμονές των παιδιάτρων έχουν σχέση με τα έσοδά τους και μόνο.

 

Σε καμία παιδιατρική δεν αναφέρεται κάτι για την αναγκαιότητα αυτών των τροφών. Αναφέρονται διάφορα για τροφές πλούσιες σε σίδηρο και βιταμίνες. Αναφέρεται μόνο η δυνατότητα (όχι αναγκαιότητα) της διατροφής με δημητριακά.

Link to comment
Share on other sites

To πιασα! Ευχαριστώωωωω :)

 

:D

 

Το πιο σημαντικό είναι να μπορείς να θέτεις ερωτήματα για να ψάχνεις.

 

Το ερώτημα "τι προσφέρουν τα δημητριακά" σε εγκλωβίζει, θεωρεί δεδομένο ότι προσφέρουν.

 

Σε έναν πολιτισμό που βασίζεται στα δημητριακά, είναι δύσκολο να θέσεις το θεμελιώδες ερώτημα και να αφμισβητήσεις τη χρησιμότητά τους!

 

Ας πούμε, ο γιος μου ξέρει ότι δεν υπάρχει μόνο η πυραμίδα διατροφής που τους διδάσκουν στο σχολείο. Ο δάσκαλος όμως δεν το ξέρει και δεν καταλάβαινε τι του έλεγε ο γιος μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί όσοι είναι οι παιδίατροι τόσες είναι και οι γνώμες. Αν κάνεις ένα γκάλοπ όταν απομακρυνθείς από την ιδέα των έτοιμων χημικών τροφών, ο κάθε ένας λέει άλλα.

 

αυτο ισχύει σε ολους τους γιατρούς, κάθε ένας εχει τη γνώμη του (σαν τις μύτες, ο καθε ανθρωπος εχει τη δική του).

 

και δε συμφωνω οτι ολοι τα "πέρνουνε". ναι υπάρχει μεγαλο ποσοστό.

 

και τι; τα δημητριακά δεν είναι απαραίτητα στη διατροφή του παιδιού και κατ' επέκταση ενός ενήλικα; πιστευω οτι ολες οι τροφες... είναι απαραίτητες.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

και τι; τα δημητριακά δεν είναι απαραίτητα στη διατροφή του παιδιού και κατ' επέκταση ενός ενήλικα; πιστευω οτι ολες οι τροφες... είναι απαραίτητες.

 

Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν καταφέρει να επιβιώσουν επί μακρόν με περιορισμένες διαθέσιμες τροφές. Αυτό και μόνο δείχνει ότι δεν είναι όλες οι τροφές απαραίτητες! Αν ήταν τότε στα μέρη του πλανήτη που δεν ευδοκιμεί μεγάλος αριθμός από φυτά, δεν θα υπήρχε άνθρωπος τότε που δεν υπήρχαν μεταφορές, εμπόριο τροφίμων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αγλαια πάνω στο θέμα με τα δημητριακά, πρέπει να προσθέσω στη διατροφή του γιου μου και αν πότε;προς το παρόν ειμαστε στα 2 γευματα φρουτοκρεμα και χορτοσουπα-κρεατοσουπα-κοτοσουπα μεσημεριανο.επίσης ποτε να δωσω τριτο;

νινα νανα με ενδιαφερει η αποψη σου πολυ οπως και οποιας αλλης κοπελας γνωριζει.

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...
On 28/5/2010 at 10:33 ΜΜ, aglaia είπε:

 

:D

 

Το πιο σημαντικό είναι να μπορείς να θέτεις ερωτήματα για να ψάχνεις.

 

Το ερώτημα "τι προσφέρουν τα δημητριακά" σε εγκλωβίζει, θεωρεί δεδομένο ότι προσφέρουν.

 

Σε έναν πολιτισμό που βασίζεται στα δημητριακά, είναι δύσκολο να θέσεις το θεμελιώδες ερώτημα και να αφμισβητήσεις τη χρησιμότητά τους!

 

Ας πούμε, ο γιος μου ξέρει ότι δεν υπάρχει μόνο η πυραμίδα διατροφής που τους διδάσκουν στο σχολείο. Ο δάσκαλος όμως δεν το ξέρει και δεν καταλάβαινε τι του έλεγε ο γιος μου! :lol:

Κ. Αγλαΐα, συγχαρητήρια για την προσφορά σας με όλα όσα γράφετε εδώ! Με έχετε βοηθήσει σε πολλές απορίες μου! 

Παρακαλώ, μπορείτε να διευκρινίσετε τι είναι το άλλο, πλην της πυραμίδας; Επισης, αν δε φάει δημητριακά, από πού θα παρει θερμίδες; Εχω την εντύπωση οτι ο μεταβολισμός των πρωτεϊνών είναι αργός, ενεργειοβόρος και επιβαρυντικός για τον οργανισμό. Επισης, ότι η θερμιδική κάλυψη μονο από λιπαρά επιβαρύνει ήπαρ και χοληδόχο κύστη. Παρακαλώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...