Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και απο μενα. Εγω δεν γεννησα ακομα και με παρατησε ηδη. Ο λογος που γραφτηκα σε αυτο το φορουμ ειναι γιατι ξερω πως δεν ειμαι η εξερεση αλλα μαλλον ο κανονας. Ειμαι στον τεταρτο μηνα κ θα περασω την υπολοιπη εγκυμοσυνη μου στο σπιτι και ηθελα απλως να παρω απο καπου, όπου κουραγιο...

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας δεν ειναι καμια μεσα ομως εγω γραφω μπας και το δειτε αυριο..ψαχνω μερες για ανηπαντρες μητερες ειμαι κι εγω μια αλλα απο δικη μου επιλογη...προσφατα χωρισμενη απο εναν ασχημο γαμο και ενω γλεντουσα τη ζωη μου με εναν μικροτερο αντρα (εγω 30 αυτος 23) εμεινα εγκυος...αυτος τρελλος και παλαβος και για μενα και για το παιδι. Μένουμε μαζι απο τον 3ο μηνα της σχεσης μας η οποια ενω ξεκινησε για να περναμε καλα και απο τις δυο μεριες τελικα κολλησαμε...ζουσα το ονειρο αν και μεσα μου ειχα τις επιφυλλαξεις μου δεν περιμενα κατι παραπανω απο αυτο που μου εδεινε και δεν ηθελα και τιποτα παραπανω εκεινος ομως απο την αρχη μου ελεγε οτι με βλεπει σοβαρα και πως θελει σοβαρη σχεση κ.λ.π. προχωραγαμε στο χαλαρο και οταν εμεινα εγκυος νομιζα οτι θα γινει λουης αντιθετως ομως εκανε σαν τρελλος αν και ψιλοφρικαρε ομως ουτε λογος για εκτρωσεις κ.λ.π. ανοιξε λογαριασμο και μαζευε χρηματα για την γεννα και εκανε ολα αυτα που κανει ενας υπευθυνος μελλοντας πατερας ομως ξαφνικα ξεκινησε τα τρελλα του του στυλ θελω να ζησω καποια πραγματα και ειμαι μικρος...το ρεζουμέ για να μην χρονοτριβω ειναι πως λιγο ως πολυ μου ζητησε να κανω τα στραβα ματια και να γκομενιζει ετσι επειδη και καλα εγω δεν μπορω τωρα να κανουμε σεξ λογω της εγκυμοσυνης (ειπε ο γιατρος με προσοχη κι αυτος το ελαβε ως οχι) και να κανει μαλακιτσες μεχρι να γεννησω και μετα θα στρωσει και καλα...εκανα τα στραβα ματια και να σας πω και την αληθεια δεν ειμαι και σιγουρη οτι εχει παει με αλλη στο κρεβατι ομως ειναι συνεχεια με κινητα στο χερι και αυτο το γ....νο το facebook ειναι γεματο γυναικες!! επιασα και κατι περιεργα αλλα ισχυριστικε οτι ειναι φιλικα. Γιατι τα κανει ολα αυτα δεν ξερω του ειπα οτι δεν αντεχω αλλο και να σηκωθει να φυγει ομως δε φευγει γιατι λεει το παιδι του τον χρειαζεται κοντα του για να μεγαλωσει σωστα και πως κανω τη ζωη μου δυσκολη χωρις λογω και καλα με αγαπαει και ειναι διπλα μου τι αλλο θελω??? του εξηγω αλλα δεν καταλαβαινει και μολις αδιαφορω η μιλαω στο τηλ. με καποιον συναδελφο ζηλευει και τσαντιζεται...δε ξερω τι να κανω υπομονη μπας και ερθει στα ισα του μολις δει το μωρο ή να τον σουταρω να τελειωνω????

εχετε καμια συμβουλη???

δεν ξερω αν εχεις παρει καμια ουσιαστικη απαντηση δεν εχω διαβασει και τις προηγουμενες σελ. ουτε ειμαι μονη μητερα οποτε εξω απο τον χωρο......αλλα εβαλα για λιγο τον εαυτο μου στην θεση σου!!!δηλ. οταν εγω θα ειμαι εγκυος ο αντρας μου θα πηγαινει με αλλες γυναικες γιατι ?επειδη ειναι ΑΝΤΡΑΣ και εχει αναγκες.......θα τρελαθω!στην ποιο ευαλωτη φαση της ζωης μου?χα!ε οχι με τπτ.φυσικα πρεπει να γεννησης με το καλο και να δεις μετα τι θα κανεις αλλα ενα πραγμα να ξερεις εαν θελει να ειναι με το παιδι του να παρει ενα σπιτι διπλα σας και να το βλεπει καθε μερα ....να κανει και μπειμπι σιτινκγ οταν θα θελεις να βγεις για ραντεβου γλυκια μου.με ενα πονο σου ευχωμε και να πανε ολλα πραγματικα οπως τα θελεις.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Εγω δεν γεννησα ακομα και με παρατησε ηδη. Ο λογος που γραφτηκα σε αυτο το φορουμ ειναι γιατι ξερω πως δεν ειμαι η εξερεση αλλα μαλλον ο κανονας. Ειμαι στον τεταρτο μηνα κ θα περασω την υπολοιπη εγκυμοσυνη μου στο σπιτι και ηθελα απλως να παρω απο καπου, όπου κουραγιο...

Σας ευχαριστω

 

Καλησπερα Αφροδιτη!! Καλος ηρθες στην παρεα μας!! Ειμαστε πολλες εδω κ θα περασεις καλα μαζι μας!!Τι ειναι το μωρακι σου, εχεις μαθει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερες και απο μενα.

Ακομα μια αναμεσα σας.Ειμαστε σιγουρα πολλες!Και δυνατες..

 

Μαμα μιας κορουλας 6 ετων, το μονο που βλεπουμε απο τον αναγνωρισμενο κατα τα αλλα πατερα ειναι η παγια εντολη των 250 ευρω μηνιαιως και μονο αυτο.

Καλο κουραγιο σε ολες τις μανουλες.

Εχω πολλες ερωτησεις αλλα θα τις εκφρασω εν καιρω οταν διαβασω τα ενδιαφεροντα posts σας:)

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλωσηρθες Δεσποινα!και μην ανησυχεις ημαστε και πολλες και βοηθαμε η μια την αλλη...

εμενα ο μπαμπας του παιδιου τωρα θυμηθηκε οτι ειμαι εγκυος και θελει επανασυνδεση και μου ζηταει να παντρευτουμε!!μου εχει σπασει τα νευρα και δεν ξερω τι να κανω!!οταν τον ηθελα με εριξε κανονικοτατα και δεν ηθελε ουτε να μου μιλαει ουτε να με βλεπει και 5 μηνες μετα θυμηθηκε την υπαρξη μας!!!αν δεν υπηρχαν οι γονεις μου δεν ξερω πως θα τα ειχα καταφερει και δεν μπορω να τον εμπιστευτω ξανα γιατι φοβαμαι οτι παλι τα ιδια θα κανει και στην επομενη δυσκολια και θα κοιταξει τον εαυτουλη του...βεβαια τωρα για να με πεισει ειναι καλος, τρυφερος και ολο γλυκα αλλα δεν με πειθει με τιποτα!!!!!μαλλον φταιει η ελλειψη σεξ που εχει και οτι δεν βρισκει αλλη γκομενα για να ησυχασω εγω...πραγματικα ομως μ εχει τρελλανει και δεν εχω ιδεα τι να κανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα να χαίρεσαι την κορούλα σου !

Δεν την βλέπει ποτέ ?

 

Αφροδίτη Καλή εγκυμοσύνη !

Τις περισσότερες τις παρατάνε στην αρχή της εγκυμοσύνης..

Είναι τα νέα που δεν μπορούν να αντέξουν !

 

Καλώς ήρθατε !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι παντα Μπαμπουρακι μου... τις παρατανε και μετα που θα κανουν αυτο που θελουν και θα γινουν πατεραδες!!!!

glykoula μου μπορει να το μετανιωσε και πραγματικα να σας θελει πισω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα:)

Ειμαστε μια απ ότι βλεπω περιπτωση, ισως σαν πολλες αλλες αλλα παρολαυτα τοσο διαφορετικη. Ζουσαμε εξωτερικο, εκει εγινε η αναγνωριση με ενα τροπο που ουτε θυμαμαι βασικα.Σαν ενα κακο ονειρο με πολλες θολες στιγμες.

Πηγαμε σε ενα συμβολαιογραφο, μετα στο προξενειο, μια υπογραφη και απο τους δυο δηλωνοντας και τους δυο μας για κατι (δεν θυμαμαι καν τι ηταν αυτο, ελπιζω οχι η επιμελεια) και μετα ο ψυχολογικος πολεμος.

Ναι μεν δεν θελω να φυγεις..αλλα σου σπαω και τα νευρα για να δουμε αν αξιζεις το στεφανι μου..

Καπου εκει στη πορεια τα μαζεψα που λεει και το ασμα και ζουμε ηρεμα πια εδω.

Μιας και ηταν, αλλά και ειναι πατερας των γιορτων και αυτο και αν, σιγα σιγα απομακρυνθηκε..γιατι απλα τα ηθελα ολα η τιποτα. Ηθελα να βλεπει το παιδι, να πληρωνει για το παιδι, να νοιαζεται..οτι κανει ενας πατερας. Εγω ζητουσα, αυτος απομακρυνοταν.Ετσι ξεκαθαρισε απλα και απο μονο του.

Ζουμε ομορφα, δυσκολα μεν αλλα δοξα το θεο εχω ενα ισσορροπημενο παιδι που γνωριζει για το πατερα του, μιλαει γι αυτον με τα καλυτερα λογια, τον ζηταει μεσα του φανταζομαι αλλα ποτε δεν τον ζηταει σε μενα..

Δεν ειμαι ευχαριστημενη καθολου με τα χρηματα που δινει για τη μικρη μου αλλα δεν εχω στη παρουσα την ανεση να τον κυνηγησω περαιτερω.Και προφανως αυτο εκμεταλευεται.

Διαβαζω απο τη μερα που μπηκα στο φορουμ αυτο, τα συναρπαστικα mail σας και πραγματικα νιωθω θυμο. Για αυτον, για αυτους που μας αναγκασαν να ζησουμε τη ζωη με τον δυσκολο τροπο.

Πραγματικα δεν ξερω αν ποτε παψω να νιωθω ετσι, δεν ξερω για σας..

Το καλο κουραγιο ποια ειναι κλισε να ευχηθω.

Ας ευχηθω καλα,χαρουμενα και ισορροπημενα παιδακια ετσι απλα για να τους μπουμε στο ματι. Ειμαι σιγουρη πως καποια μερα θα κριθουν..

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Δέσποινα,

χαιρόμαι ιδιαίτερα που μπήκες στην παρέα μας

(μακάρι να μην χειαζόταν να μπεις... καταλαβαίνεις τι εννοώ.... )

μιας και το κοριτσάκι σου είναι αρκετό μεγάλο και θα μπορείς

να μας λύσεις κάποιες απορίες για το πως ένα παιδάκι αντιλαμβάνεται

όλη αυτή την κατάσταση.

 

Εγώ αυτό που έχω να πω είναι πως αφού δεν θέλει να δώσει κάτι παραπάνω

στο παιδί (και δεν εννοώ λεφτά) καλύτερα μακρυά και "αγαπημένοι".

 

Τέλος, δε νομίζω ποτέ καμία μας να τρέφει θετικά συναισθήματα

για έναν άντρα ο οποίος μας φέρθηκε κατά αυτόν τον τρόπο.

Δεν είσαι η μοναδική... Μην αισθάνεσαι τύψεις.

Εγώ προσωπικά άλλες φορές είμαι αδιάφορη, άλλες δεν το καταφέρνω... χαχαχαχχαχαχα

Είμαστε εδώ για να σε ακούσουμε και να σε καταλάβουμε!

 

Αν θες, πες μας για την μικρή σου...

Πως έχει αντιμετωπίσει όλο αυτό το θέμα;

Πότε πρωτοάρχισε να σε ρωτάει... τι της είπες κτλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα η αποσταση βοηθησε αρκετα.Θεωρω πως ειμαι μια μητερα που με γεμιζει η αναγκη να κανω πραγματα για τη Μαριαννα, πολλες φορες με προσωπικο κοστος. Αυτο ως αποτελεσμα για την ωρα παντα, μου προσφερει ενα παιδι ηρεμο και πολυ χαρουμενο.Ειναι πολλες φορες η καλυτερη παρεα μου εχει παρα πολυ χιουμορ και πραγματικα δεν εχω καταλαβει πως την πηγα 6 χρονων.

Ναι, παλιοτερα ζητουσε το μπαμπα της πολυ περισσοτερο.Φροντιζα και ακομα φροντιζω να της λεω πως ειναι στη Γερμανια πως ειναι πολυ απασχολημενος εκει με τη δουλεια και φυσικα πως δεν του αρεσει η Ελλαδα γι αυτο και δεν μπορει να ρθει.

Το σπιτι μας ειναι ακομα γεματο απο φωτογραφιες δικες του και δικες της απο μικροτερη ηλικια.Τελευταια φορα τον ειδαμε στα 2,5.

Τωρα πια δεν τον αναφερει αλλα στο ακουσμα της οικογενειας γι αυτην παντα ειναι η μαμα πρωτη, ο μπαμπας (δεν τον ξεχναει ποτε) και μετα παππους γιαγια θειοι κλπ.

Καποια στιγμη με προβληματισε ενα ξεσπασμα της οταν την μαλωσα για κατι ασχετο και μου ειπε πως δεν νιωθει καλα γιατι αργει να ερθει ο μπαμπας της, αν και ποτε δεν της ειπα πως θα ρθει. Προσπαθησα παλι να το μειωσω ¨τι να κανουμε Μαριαννα, αφου εχει δουλειες, δεν μπορει να ρθει κλπ" και μετα στο καπακι βολτα παιδοτοπο και θεατρο δικο μου.."Μαριαννα ωραια περασαμε?" Φυσικα το παιδι εδειχνε χαρουμενο και να το εχει ξεπερασει..αλλα πραγματικα δεν ξερω αν ειναι ετσι.

Ψυχολογικα το αντιμετωπιζω ηρεμα και ψυχραιμα, περα του θυμου που προανεφερα, οπως και ολες οι μαμαδες χωρισμενες εντος η εκτος γαμου.

Το μονο που με απασχολει ειναι πως θα καταφερω να ξεκινησω νομικες διαδικασιες για καλυτερη διατροφη μιας και ξερω πως βγαζει αρκετα που μπορουν να βοηθησουν τη μικρη. Θα ημουν ευτυχης να πω πως δεν εχω αναγκη τα λεφτα του αλλα δυστηχως δεν εχω την οικονομικη ανεση να προσφερω στο παιδι ολα οσα η συνειδηση μου οριζει, μα πανω απ ολα με θυμωνει το γεγονος οτι ζει εκει πλουσιοπαροχα και εμεις εδω παιζουμε με το ευρω!

 

Αχ, τα πα:) ξερω τα χετε ακουσει ξανα και ξανα, τα χω πει και γω ξανα και ξανα και πραγματικα δεν ξερω αν ποτε παψω να τα λεω:)

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η κόρη σου είναι μια κουκλίτσα.

Ότι και να πω για τον "μπαμπά", για ακόμα μια φορά, είναι πολύ λίγο!

Απορώ και για τον δικό μου, σου, του... πως κοιμούνται!

Δυστυχώς, όλες μας έχουμε ανάγκη τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα καλησπερα!!!

Καλα κανεις και δεν της κατηγορεις τον μπαμπα της, θα καταλαβει μονη της απο οτι υπστηριζουν οι ειδικοι σ αυτα τα θεματα.

 

Αλλα οταν αρχισε να κανει ερωτησεις τι εκανες??? Και ποιια ηταν η αντιδραση της μικρης???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συντρόφησες

(χοχοχοχ)]σας προτείνω να διαβάσετε αυτα τα δυο βιβλία

 

Πώς να μιλήσετε στο παιδι σας απο την ΕΨΥΠΕ

(πληροφορίες εδω http://www.epsype.gr/book3.asp )

να σημειωσω οτι ηταν εξυπηρετικότατοι

το παρληγγειλα δευτερα τεταρτη το ειχα!

 

και το

 

Μεγαλώνοντας χωρίς πατέρα

Dr Horst Petrin

εκδ ΘΥΜΑΡΙ

Καλή ανάγνωση

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...δεν ξερω αν εχει μετανοιωσει και μας θελει πισω η εχει κατι αλλο στο μυαλο του!!δεν τον εμπιστευομαι καθολου και δεν μπορω να στηριχτω με τιποτα πανω του!!!θα τον τσουρουφλισω οσο με παιρνει και μετα βλεπω τι κανω και αναλογα με την συμπεριφορα του θα πραξω..

Link to comment
Share on other sites

Οταν ρωτουσε και οταν τυχει να ρωτησει, φροντιζω να αντιδρω σαν μια μαμα που ο μπαμπας μας ειναι μακρυα. Πως ειναι ετσι τα πραγματα και δεν γινεται να αλλαξoυν.

Πολλες φορες με ρωταει γιατι δεν ερχεται και συνηθως της λεω πως εχει πολλες δουλειες εκει και δεν εχει χρονο να ρθει. Παντα στο καπακι τη ρωταω αν περναμε μαζι καλα, παντα της θυμιζω τις στγμες εκεινες της κρισης, οτι ομορφο εχουμε περασει εγω και εκεινη για να της τραβηξω τη προσοχη. Δεν ξερω αν κανω καλα, δεν ειμαι ειδικος και δυστηχως οτι κανω το κανω ενστικτωδως.Προς το παρον δειχνει να το δεχεται ομαλα και βλεπω οσο παει και τον αναφερει λιγοτερο.Μαλλον αποδεχεται την κατασταση. Συνηθως με ακουει με προσοχη αλλα και εγω αποφευγω να ενδιδω στο θεμα με λεπτομερειες. Τα πανω πανω που λεμε..

Σε καποια στιγμη, η αληθεια δεν θυμαμαι, της ειπα πανω στις ερωτησεις της πως δεν ειμαι παντρεμενη με το μπαμπα της.Μαλλον μου χε ξεφυγει τοτε και δεν ξαναναφερθηκε απο τοτε. Σε καποια ασχετη στιγμη μου ειπε μονη της πως αν θελω και αν ειναι καλος ο μπαμπας μπορω να τον παντρευτω..

Της απαντησα φυσικα πως δεν γινεται γιατι ο μπαμπας ειναι μακρυα και εχει το δικο του σπιτι και μεις το δικο μας..Φανηκε ικανοποιημενη με την απαντηση.

 

Και παλι αυτα δεν ειναι τυφλοσουρτης.Και ολα τα παιδια δεν ειναι τα ιδια.Το δικο μου ενστικτο με οδηγησε εκει..αν ομως δεν εμπιστευεστε το ενστικτο σας καλη θα ηταν και μια γνωμη ειδικου. Οταν θα εχω τη δυνατοτητα θα το κανω και γω :)

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Δεσποινα!!!!! αυτο ειναι που με τρομαζει και δεν ξερω πως θα αντιδρασω.... ξερεις.... η ωρα της ερωτησης που δεν ξερεις ποτε θα ειναι και που πρεπει να απαντησουμε!!!! τι και πως και με τι λογια που να μην πληγωσουμε τα αθωα μας πλασματακια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα μανουλες!!

Γλυκουλα πως πας? Φουσκωνεις???????

Δεσποινα σε ευχαριστουμε που εισαι στην παρεα μας!!

Μια μαμα με μεγαλυτερο παιδι θα μπορεσει να μας πει δυο λογια παραπανω!!

Η κορη σου θα παει του χρονου Α' δημοτικου η οχι??

Το φοβαμαι αυτο το σχολειο γιατι θα ειναι οτι χειροτερο για την ψυχολογια του παιδιου.

Δυστυχως η ευτυχως εχω την ξαδερφη μου κ καποια στιγμη σκοπευω να τη ρωτησω τι λεγανε τα αλλα παιδια γι αυτη που δεν ειχε μπαμπα, το μονο που μου εχει πει ειναι οτι την κοροιδευανε κ αυτη ολο γυρνουσε σπιτι κλαιγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Αρια ηθελα τοσο πολυ να διαβαζω τετοια βιβλια, κατι που να λεει για ανυπαντρες μητερες!

Συντομα θα παω να τα παραγγειλω κ τα δυο, ειδικα το μεγαλωνοντας χωρις πατερα πρεπει να ειναι πολυ καλο, εσενα πως σου φανηκε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φετος ειμαστε στα νηπια, για την ακριβεια ειναι 5,5.Του χρονου A' Δημοτικου(ο θεος να βαλει το χερι του):) Γενικα σαν ανθρωπος δινω πληροφοριες για μενα οπου και οταν θελω.Ετσι εκανα και στο σχολειο.Δεν εχω εστιασει και ουτε καν ανεφερα σε κανενα το γεγονος πως δεν εχω παντρευτει, δεν τους αφορα πιστευω.Οχι πως ντρεπομαι αλλα πιστευω απλα πως καλα θα κανουν πολλες κακιες γλωσσες να κοιτανε τις δικες τους οικογενειες.

Προφανως και δεν εστιασαν και αυτοι στην οικογενειακη κατασταση γιατι δεν τους εδωσα και πολυ αερα.Εχω αριστη αλλα τυπικη σχεση με τη νηπιαγωγο και με τις μαμαδες εχουμε φτιαξει μια ομαδουλα καλλιτεχνικων σαββατοκυριακων ετσι για να βρισκομαστε. Ποτε και πουθενα δεν αναφερω την οικογενειακη μου κατασταση απλα ξερουν πως εχω χωρισει.Ετσι ειμαστε ολοι καλα.

Εμεις περασαμε προπρονηπιο, προνηπιο και νηπιο και ΠΟΤΕ μα ποτε δεν ειπωθηκε κατι τετοιο στη μικρη μου. Δεν ξερω ισως οταν την ρωτανε να απανταει φυσικα πως ο μπαμπας μου δουλευει στη Γερμανια χωρις ενοχικο υφος και ισως πειθει..τι να πω.Παντως ποτε δεν μου παραπονεθηκε κατι τετοιο.

Νομιζω πως ειναι μια ηλικια που ισως χρειαζεται να παιζουμε καποιο θεατρο στα παιδια, χωρις να λεμε ψεμματα αλλα και χωρις δινοντας τους περισσοτερη αληθεια απ οτι μπορουν να διαχειριστουν.Ετσι κανω και γω, αργα προσεκτικα βημματα καθε φορα..Συνηθως με το παιχνιδι και με διαφορα χαρουμενα πραγματα ξεχνανε οτι τους προβληματιζει..και εξαλλου σε λιγα χρονια ουτε θα θελουν να μας βλεπουν βρε, θα χουν τα δικα τους:)

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...