Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ουφιτσα το ξαναλεω, η νταντα μου αν παει απογευμα τον εγγονο στο ιατρειο της Ικατζου της ακουμπαει κανονικοτατα 50! και αυτο ξερω παντα να γινεται!

μεσα στο ΙΚΑ ειναι δωρεαν σιγουρα αλλα αποξω τι να σου πω?

 

μπεμπα δε τη ρωτας τη δικια σου ευθεως αν μπορει να σε δεχτει δωρεαν μεσω ΙΚΑ αφου ειναι συμβεβλημενη?

 

Γατούλα ναι την έχω ρωτήσει. Πέρυσι δεν τόλμησα αλλά είχα μόνο εμβόλια μια φορά το μήνα οπότε μια επίσκεψη ήταν. Μέσα στο πρόγραμμα. Φέτος της έθεσα το ερώτημα αν δέχεται τελικά με ΙΚΑ χωρίς επίσκεψη και τι έγινε με το θέμα αυτό και μου είπε ότι μεν είναι συμβεβλημένη αλλά δεν υπάρχει σύμβαση και πρέπει να πληρώσω επίσκεψη. Κάλεσα και άλλη γιατρό που ήταν υποτίθεται συμβεβλημένη με το ΙΚΑ και αυτή μου είπε ευθέως ότι έχει ζητήσει διαγραφή γιατί πολύ απλά το ΙΚΑ δεν τους πληρώνει μέσα σε 45 μέρες όπως τους έχει πει και κατά συνέπεια δεν την συμφέρει. Για γιατρός η κοπέλα είναι μια χαρά αλλά αν θέλω 2 επισκέψεις την εβδομάδα κάθε φορά που έχουμε κάτι αρπάξει από τον παιδικό, νομίζω ότι δεν μπορώ να το αντέξω οικονομικά. Στο ΙΚΑ όταν χρειάστηκε να καλέσω δεν βρήκα ραντεβού και για αυτό το θέμα με απασχόλησε τόσο πολύ. Βρήκα την λίστα των συμβεβλημένων ιατρών http://www.ika.gr και θα δοκιμάσω να έχω και κάποιον άλλο γιατρό υπόψη μου που να μπορώ να πάω μόνο με το βιβλιάριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γατούλα ναι την έχω ρωτήσει. Πέρυσι δεν τόλμησα αλλά είχα μόνο εμβόλια μια φορά το μήνα οπότε μια επίσκεψη ήταν. Μέσα στο πρόγραμμα. Φέτος της έθεσα το ερώτημα αν δέχεται τελικά με ΙΚΑ χωρίς επίσκεψη και τι έγινε με το θέμα αυτό και μου είπε ότι μεν είναι συμβεβλημένη αλλά δεν υπάρχει σύμβαση και πρέπει να πληρώσω επίσκεψη. Κάλεσα και άλλη γιατρό που ήταν υποτίθεται συμβεβλημένη με το ΙΚΑ και αυτή μου είπε ευθέως ότι έχει ζητήσει διαγραφή γιατί πολύ απλά το ΙΚΑ δεν τους πληρώνει μέσα σε 45 μέρες όπως τους έχει πει και κατά συνέπεια δεν την συμφέρει. Για γιατρός η κοπέλα είναι μια χαρά αλλά αν θέλω 2 επισκέψεις την εβδομάδα κάθε φορά που έχουμε κάτι αρπάξει από τον παιδικό, νομίζω ότι δεν μπορώ να το αντέξω οικονομικά. Στο ΙΚΑ όταν χρειάστηκε να καλέσω δεν βρήκα ραντεβού και για αυτό το θέμα με απασχόλησε τόσο πολύ. Βρήκα την λίστα των συμβεβλημένων ιατρών http://www.ika.gr και θα δοκιμάσω να έχω και κάποιον άλλο γιατρό υπόψη μου που να μπορώ να πάω μόνο με το βιβλιάριο.

 

 

 

Ενημερωτικά:

 

Από το ΙΚΑ μου είπε τελικά ο εκλεκτής γιατρός ότι αν το παιδί έχει πυρετό και γενικά είναι κάτι σοβαρό μπορώ να το πάω χωρίς ραντεβού....."ο γιατρός δεν είναι βέβαια υποχρεωμένος" να το δεχθεί αλλά τα σοβαρά ή με πυρετό τα δέχονται. Επίσης μου είπε ότι αν δεν είναι το ΙΚΑ ανοιχτά μπορώ να το πάω σε ιδιώτη και αφού μου γράψει η γιατρός τι ακριβώς είχε το παιδί (εννοείται κάτι σοβαρό, ημέρα αλλά και ώρα επίσκεψης) μπορώ να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω. Για τις 2 επισκέψεις που έκανα χατιρικά....(επειδή δεν το πήγα στο ΙΚΑ αλλά και επειδή η απόδειξη της γιατρού δεν είχε ώρα) δέχτηκε να μου εγκρίνει την δαπάνη. Υπόψη αφού έχετε απόδειξη ιατρού, πάτε στον ελεγκτή και αφού την εγκρίνει, στο μητρώο και μετά από ένα μήνα μπαίνουν τα χρήματα στην τράπεζα. Να έχετε μαζί σας φωτοτυπία του βιβλιαρίου της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια !

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!

 

έχει καμιά ανύπανδρη μανούλα με αναγνωρισμένο τέκνο

βγάλει διαβατήριο του παιδιού της χωρίς να χρειάζεται η υπογραφή του

πατέρα ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!

 

έχει καμιά ανύπανδρη μανούλα με αναγνωρισμένο τέκνο

βγάλει διαβατήριο του παιδιού της χωρίς να χρειάζεται η υπογραφή του

πατέρα ?

 

καλημέρα μπαμπουράκι,

 

αν μάθεις οτιδήποτε πες μου και εμένα σε παρακαλώ. και εμένα είναι αναγνωρισμένο χωρίς να υπάρχει κάποια συμφωνία, απλά μια αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

νομίζω (για αυτό και ρωτάω εδώ πως το είχε αναφέρει μια μανούλα)

αλλά δεν είμαι σιγουρη.

Αν καταλήξω θα ενημερώσω.

Πάντως τυπικά ο νόμος λέει πως χρειάζεται και η υπογραφή του πατέρα αφού είναι

αναγνωρισμένο, αν έχεις συμφωνήσει σε κάτι ή όχι δεν έχει καμιά σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπουράκι ναι, εγώ...έβγαλα πέρσι διαβατήριο πάρα πολύ εύκολα...βέβαια στην αρχή οι αστυνομικοί (που είναι άσχετοι βέβαια) μου ζήτησα εισαγγελική απόφαση αλλά μόλις τους είπα ότι ο νόμος λέει πως όταν δεν υπάρχει γάμος η μητέρα έχει το 100% της γονικής μέριμνας και πως αν με ταλαιπωρήσουν τζάμπα θα κάνω φασαρία, με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν να έχω μαζί μου απλά την αναγνώριση.

Και όλα πήγαν ρολόι μετά...:P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έχω την αίσθηση βέβαια πως είναι που θα πέσεις..

εκεί έπιασε η "απειλή" σου...

μήπως να μου έλεγες και το συγκεκριμένο αστυνομικό τμήμα? :-)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα...νομίζω γενικά φοβούνται κι αυτοί μην κάνουν βλακεία, κι όταν τους λες με σιγουριά ότι είναι νόμος και έχω ρωτήσει τη δικηγόρο μου (όντως το έκανα για να είμαι καλυμμένη), κάθονται σούζα...

Το συγκεκριμένο αστυν. τμήμα είναι του Παγκρατίου, αλλά πρέπει να πας όπου ανήκεις σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας.:)

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τους πας και τον νόμο εκτυπωμένο αλλά δεν λέει τίποτα.

Ο νόμος για το διαβατήριο είναι ξεκάθαρος, χρειάζεται υπογραφή πατέρα.

Για αυτό λέω είναι που θα πέσεις..

απλά τους ψάρωσες...

αν ο πατέρας έχει εξαφανιστεί δεν θα γίνει τίποτα

αν όμως όχι μπορεί να κάνει δικαστήριο...

 

βέβαια μπορείς να κάνεις και εσύ δικαστήριο για να τον αναγκάσεις να συνεννέσει

με το διαβατήριο.

Εαν υπάρχουν σοβαροί λόγοι που πρέπει να φύγει το τέκνο από την χώρα του...

και αποδείξεις πως εκεί που θα πάει θα είναι εξασφαλισμένο...

βρίσκεις το δικιο σου..

αλλά άντε τρέχα...

 

ουφ

 

ο δικός μου είναι ανισόροπος.. οπότε η δική σου λύση δεν με καλύπτει...

ευχαριστώ για την απάντηση όπως και να έχει !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια !

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!

 

έχει καμιά ανύπανδρη μανούλα με αναγνωρισμένο τέκνο

βγάλει διαβατήριο του παιδιού της χωρίς να χρειάζεται η υπογραφή του

πατέρα ?

 

Εγώ! Και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται καμία υπογραφή!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου είναι Άγγλος και δεν είναι καν στην Ελλάδα...τι; δεν θα έβγαζαν διαβατήριο στο παιδί στον αιώνα τον άπαντα μόνο και μόνο επειδή το έχει αναγνωρίσει;

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα, σου είπα η δικηγόρος μου είπε ότι δεν χρειάζεται τίποτα στη δική μας περίπτωση αφού δεν έχει προϋπάρξει γάμος...στο κάτω κάτω, όταν τους είπα ότι δεν μπορώ να βρω τον πατέρα μου είπαν να πάω να ζητήσω εισαγγελική απόφαση (που φυσικά ούτε αυτό έγινε στο τέλος)...οπότε ακόμα κι αν χρειαστεί να κάνεις αυτό, στο τέλος βρίσκεται λύση...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ μπεμποτουρτα :-)

δεν αποκλείω το γεγονόνος του να επαισε η κοπελα σε μπουρτζοαστυφύλακομπατσο η κοπέλα !

νταξ :-)

 

εδω με μη αναγνωρισμένο τεκνο σου λενε θελω αποφαση δικαστηριου

(απο που ρε μαστορα

;

απο το δικαστήριο του συμπαντος ;;;

 

:-) :-) )

ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ετσι ! ....!

Link to comment
Share on other sites

Σου έχουν ζητήσει χαρτί δικαστηρίου; Και πριν πόσα χρόνια;

Πάντως αν τους ψαρώσεις, κι επειδή βάζουν κάτι μπατσίνες της κακιάς ώρας γι'αυτή τη δουλειά, δεν λένε κουβέντα.

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου έχουν ζητήσει χαρτί δικαστηρίου; Και πριν πόσα χρόνια;

Πάντως αν τους ψαρώσεις, κι επειδή βάζουν κάτι μπατσίνες της κακιάς ώρας γι'αυτή τη δουλειά, δεν λένε κουβέντα.

 

κοιτα οτι δεν ξερουν κι οτι ζητανε και δέιγμα ουρων

ειναι αληθεια

 

μη το ψαχνεις

(ακόμα και τωρα)

 

 

εγω δε μασαω ντε ... σιγα μη μασαγα !αλλα λεμε τωρα οτι υπαρχει και αυτο το ενδεχόμενο ...

οτι υπαρχει υπαρχει !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας διαβασα οτι

Παιδικοί σταθμοί

Τα παιδιά μονογονεϊκών οικογενειών εγγράφονται κατά προτεραιότητα στους Παιδικούς Σταθμούς των ΟΤΑ, του ΠΙΚΠΑ, του ΕΟΠ, του Ιδρύματος Βρεφονηπιακών Σταθμών. (ειμαι παντελως ασχετη αλλα οι Οτα τι ειναικαι που βρισκω παιδικους σταθμους? και που ψαχνω) ΟΠως επισης και το προγραμμα εναρμονισης που επιδοτουνται σταθμοι που ψαχνεις να βρεις διοτι δεν βρηκα σταθμους και ουτε ακομα αναρτησαν τπτ στα ΚΕΠ και που πψαχνεις τελικα...)

Πρόσβαση σε στέγη

- Στεγαστικά Προγράμματα του ΟΕΚ (με προϋπόθεση τουλάχιστον 900 ημέρες εργασίας).

- Δάνειο αυτοστέγασης σε άγαμες μητέρες που προστατεύουν 1 παιδί και άνω.

- 4 περίπου έτοιμες κατοικίες παρέχονται κάθε χρόνο.

- Επίδομα ενοικίου για τις άγαμες μητέρες.

(ολα αυτα ισχύουν? ξερει καμια μητερουλα εδω αν πρεπει να ψαχτω σε στεγαστικο προγραμμα του οεκ?)

 

Ευχαριστω ελπιζω να μην φαω καμιακιτρινη αλλα εχω πολυ λιγο χρονο να ψαξω λογω του μικρου μου:oops:

Link to comment
Share on other sites

σποριδιο μεσα στον ιουνη θα ξαναζωντανεψει το τοπικ με τους παιδικους σταθμους

εκει θα τα μαθεις ολα

αναλογα τι εισαι εργαζομενη η ανεργη (οπωσδηποτε με χαρτακι ΟΑΕΔ) μαζευεις τα χαρτια σου και κανεις αιτηση στους σταθμους που βολευουν. Τοτε θα ανακοινωθουν οι σταθμοι.

Λογικα προηγεισαι..εμεις ειμαστε μεσα φετος....Προγραμμα θα εχει για τον επομενο χρονο, δε ξερω για παραπερα

Επισης αιτηση στο Δημο σου...εκει εξαρταται και απο αυτους τι ζητανε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

SPORIDIO τον OEK ξέχνα τον ..

απο το 08 απαντηση δεν πειρα και η ενημερωση που εχω ειναι

στεγαστικα και επιδοτήσεις για την ελληνίδες ανύπαντρες μητέρες ΜΟΝΟ στη Σουηδία )

( Η πλουσια κοινωνική πολιτική - βεβαιώς βεβαίως - της χωρας προς το απεχθες είδος των ανύπαντρων μητερων απο το 000000,01 % δέχθηκε μείωση - 1000000000% )

 

μεταφραση : τους χρωσταμε ΠΟΥ ΓΕΝΝΉΣΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΡΑ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ 80 0000 ΚΑΤΑ ΚΕΦΑΛΊΝ !

Link to comment
Share on other sites

κανει κρυο εκει απανω μαμωτω

μηπως να αρχισουμε να ψαχνομαστε ΟΥΦΟ για απανω εκει ψηλα....μπρρρρρρρρρ

τι επιδοτησεις εχουμε?????? αμα παω...θα μου κανουν αερα ????? (δε μου βγηκανε και γαλανα):twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

πέρα από τα αστεία πάντως, στην Ελλάδα δεν ενισχύονταν οι ανύπαντρες ούτε τον 'καλό' καιρό....σιγά μην βοηθηθούν τώρα....:mad:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Διαβατήριο μπορείς να βγάλεις χωρίς την συγκατάθεση του πατέρα και ας είναι αναγνωρισμένο. Η ανύπανδρη μαμά έχει έτσι και αλλιώς την επιμέλεια οπότε δε χρειάζεται.

Πήγα από Αστυνομικό Μέγαρο και ρώτησα! ΔΕΝ χρειάζεται. Χρειάζεται όμως υπεύθυνη δήλωση του πατέρα με γνήσιο της υπογραφής ότι επιτρέπει να ταξιδέψει το παιδί (και αυτό δε το ζητάνε πάντα στα αεροδρόμια)!!

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα με το μωρό στο εξωτερικό λίγους μήνες πριν και δεν μου ζήτησαν τίποτα ούτε στο δικό μας αεροδρόμιο ούτε όμως στου εξωτερικού...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...