Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Βρε κορίτσια ειλικρινά πως ανταποκρίνεστε στις υποχρεώσεις σας, εγώ προσωπικά έχω ρωτήσει όλους τους κρατικούς φορείς και πραγματικά δεν δικαιούμαι ούτε μισό ?. Δηλαδή πραγματικά οκ είχα κάποια χρήματα στον προσωπικό μου λογαριασμό αλλά τέλος πάντων αν δεν είχα υποστήριξη από τους γονείς μου, τι άλλες επιλογές δηλαδή θα είχα; συγνώμη εσείς όλες εργάζεστε; και τέλος πάντων αν κάποια δεν έχει δικό της σπίτι, πως τα καταφέρνει; προσωπικά μίλησα με κάποια κοινωνική λειτουργό και πραγματικά απόρησα; τι ακριβώς προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι; απλά την θέση τους στο δημόσιο δικαιολογούν;;

 

 

Αν δεν κανω λαθος εχω ξαναναφερθει σε αυτο.Οι γονεις μου δεν ζουν.Στο σπιτι που ζω ειμαι με ενοικιο,δουλευω και πληρωνω γυναικα για το παιδι.Οταν γυριζω απο την δουλεια,εχω αποκλειστικα την ευθυνη του παιδιου μου.Οπου παω το παιρνω μαζι μου.Ακομα και στον γυναικολογο μου.

Η ζωη αυτη ειναι μπεμπα και ο καθενας πορευεται με οτι εχει,αναλαμβανει τη ευθυνη των επιλογων του.Και στην προκειμενη περιπτωση δεν μετανοιωνω ουτε στιγμη για την επιλογη μου.

Τα παιδια μας θα στο ξαναπω εμεις τα καναμε,οχι οι γονεις μας.Και δεν ειναι υποχρεωμενοι να μας τα μεγαλωσουν.Τελοσπαντων ο καθενας με το μυαλο του,τις αποψεις του και τις ευκολιες του,αν εχει.Μπραβο σου παντως αφου τους εχεις βαλει στο λουκι,δεν δουλευεις,στο μεγαλωνουν και σας συντηρουν κιολας.Οικονομικα,εννοω.Μπραβο σου,σου βγαζω το καπελλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προσωπικά μίλησα με κάποια κοινωνική λειτουργό και πραγματικά απόρησα; τι ακριβώς προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι; απλά την θέση τους στο δημόσιο δικαιολογούν;;

 

Στην κοινωνικη λειτουργο πηγες μονο για το επιδομα η ενδιαφεροσουν κ για αλλα πραγματα?

Εμενα προσωπικα η δικια μου με βοηθησε παρα πολυ κ το εχω πει πολλες φορες πιο παλια.

Link to comment
Share on other sites

Η σχέση μάνας και παιδιού είναι μια μοναδική σχέση, πέρα από το χρόνο και το χώρο, πέρα από τη λογική και τους νόμους της φυσικής.

 

Ένα μωρό ρώτησε το Θεό, "Μου λένε πως θα με στείλεις στη Γη αύριο, αλλά πως υποτίθεται πως θα ζήσω εκεί που είμαι τόσο μικρός και αβοήθητος?"

 

"Ο άγγελός σου θα είναι εκεί να σε περιμένει και να σε προσέχει."

 

Το παιδί όμως ξαναρώτησε, "Πες μου όμως, εδώ στον παράδεισο για να είμαι ευτυχισμένος δεν έχω παρά να τραγουδώ και να γελώ."

 

Ο Θεός είπε, "Ο άγγελός σου θα τραγουδά και θα γελά για σένα. Και θα νιώθεις την αγάπη του και θα είσαι πολύ χαρούμενος."

 

Το παιδί όμως ξαναρώτησε, "Και πως θα καταλαβαίνω τι μου λένε οι άνθρωποι όταν μου μιλούν αν δε ξέρω τη γλώσσα?"

 

Ο Θεός είπε, "Ο άγγελός σου θα σου πει τις πιο όμορφες και γλυκιές λέξεις που θα ακούσεις ποτέ, και με πολύ υπομονή και φροντίδα, ο άγγελός σου θα σου διδάξει πως να μιλάς."

 

"Και ποιος θα με προστατεύει?"

 

Ο Θεός είπε, "Ο άγγελός σου θα σε προστατέψει ακόμα κι αν αυτό σημαίνει να ρισκάρει την ίδια του τη ζωή."

 

Εκείνη τη στιγμή υπήρχε μεγάλη ηρεμία στον Παράδεισο, αλλά μπορούσε κανείς να ακούσει φωνές από τη Γη και το παιδί ρώτησε με βιασύνη, "Θεέ, εφόσον είναι να φύγω τώρα, πες μου σε παρακαλώ το όνομα του αγγέλου μου."

 

"Απλά θα την φωνάζεις, μαμά."

 

http://linaa.pblogs.gr/2008/05/h-sh.html

Link to comment
Share on other sites

Η σχέση μάνας και παιδιού είναι μια μοναδική σχέση, πέρα από το χρόνο και το χώρο, πέρα από τη λογική και τους νόμους της φυσικής.

 

Ένα μωρό ρώτησε το Θεό, "Μου λένε πως θα με στείλεις στη Γη αύριο, αλλά πως υποτίθεται πως θα ζήσω εκεί που είμαι τόσο μικρός και αβοήθητος?"

 

"Ο άγγελός σου θα είναι εκεί να σε περιμένει και να σε προσέχει."

 

Το παιδί όμως ξαναρώτησε, "Πες μου όμως, εδώ στον παράδεισο για να είμαι ευτυχισμένος δεν έχω παρά να τραγουδώ και να γελώ."

 

Ο Θεός είπε, "Ο άγγελός σου θα τραγουδά και θα γελά για σένα. Και θα νιώθεις την αγάπη του και θα είσαι πολύ χαρούμενος."

 

Το παιδί όμως ξαναρώτησε, "Και πως θα καταλαβαίνω τι μου λένε οι άνθρωποι όταν μου μιλούν αν δε ξέρω τη γλώσσα?"

 

Ο Θεός είπε, "Ο άγγελός σου θα σου πει τις πιο όμορφες και γλυκιές λέξεις που θα ακούσεις ποτέ, και με πολύ υπομονή και φροντίδα, ο άγγελός σου θα σου διδάξει πως να μιλάς."

 

"Και ποιος θα με προστατεύει?"

 

Ο Θεός είπε, "Ο άγγελός σου θα σε προστατέψει ακόμα κι αν αυτό σημαίνει να ρισκάρει την ίδια του τη ζωή."

 

Εκείνη τη στιγμή υπήρχε μεγάλη ηρεμία στον Παράδεισο, αλλά μπορούσε κανείς να ακούσει φωνές από τη Γη και το παιδί ρώτησε με βιασύνη, "Θεέ, εφόσον είναι να φύγω τώρα, πες μου σε παρακαλώ το όνομα του αγγέλου μου."

 

"Απλά θα την φωνάζεις, μαμά."

 

http://linaa.pblogs.gr/2008/05/h-sh.html

 

Πολυ ομορφο κοριτσι μου. Δεν ειμαστε μονογονεικη οικογενεια αλλα μπαινω και σας διαβαζω γιατι εισαστε καταπληκτικες ολες σας με μερικες εξαιρεσεις οι οποιες ειναι απαραδεχτες και τις προσπερναω (δεν αναφερομαι σε ονοματα). Και μου δινετε θαρρος με την δυναμη σας μιας και γονεις δεν εχω και πεθερικα ειναι αρρωστα και ο αντρας μου δουλευει και τυχαινει να ειμαι και περιοδους μηνων μονη μου τελειως με το παιδι. Οποτε σας καταλαβαινω (μεχρι ενα σημειο)..........Ευχαριστουμε για το δημοσιευμα!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωλινάκι μου, για μια ακόμη φορά με συγκινείς!!!

 

Σ' ευχαριστώ!!!

 

Ναι, κάπως έτσι νιώθω...

μόνο που όλη αυτήν την δύναμη

μου την έδωσε με το άγγιγμά της

η λουλουδονεράιδα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι να πω ......

περασα να πω ένα γεια !

 

 

Καλά λοιπόν...

γειαααααααααα!!!

 

Α, και μιας και το θυμήθηκα...

πότε είναι τελικά η συνάντηση???

 

Για την Κυριακή βολέυει πάντως καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

σας έστειλα sms ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑ θέλει να ενημερωθεί ας μου στείλει ένα πμ γιατί δεν έχω τα τηλ σας και είναι κρίμα να μείνουν κάποιες κυρίες στην απέξω , για να σας ενημερώσω μέσο προσωπικού μηνύματος

σας φιλώ καλή σας νύχτα

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη του Πασχα δεν εχω ιδεα που θα βρισκομαι.Για αυριο ή την Κυριακη μου ειναι ευκολοτερο απο καθε αποψη.Κυριως την Κυριακη.

 

Ωστοσο κυριο μελημα μου ηταν να σας γνωρισω απο κοντα plus ολα τα υπολοιπα που θελουμε να κουβεντιασουμε και ειναι σημαντικα.

 

Απο'κει και περα επειδη αντιλαμβανομαι την οποια δυσκολια αναμενω τις αποφασεις των υπολοιπων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν κανω λαθος εχω ξαναναφερθει σε αυτο.Οι γονεις μου δεν ζουν.Στο σπιτι που ζω ειμαι με ενοικιο,δουλευω και πληρωνω γυναικα για το παιδι.Οταν γυριζω απο την δουλεια,εχω αποκλειστικα την ευθυνη του παιδιου μου.Οπου παω το παιρνω μαζι μου.Ακομα και στον γυναικολογο μου.

Η ζωη αυτη ειναι μπεμπα και ο καθενας πορευεται με οτι εχει,αναλαμβανει τη ευθυνη των επιλογων του.Και στην προκειμενη περιπτωση δεν μετανοιωνω ουτε στιγμη για την επιλογη μου.

Τα παιδια μας θα στο ξαναπω εμεις τα καναμε,οχι οι γονεις μας.Και δεν ειναι υποχρεωμενοι να μας τα μεγαλωσουν.Τελοσπαντων ο καθενας με το μυαλο του,τις αποψεις του και τις ευκολιες του,αν εχει.Μπραβο σου παντως αφου τους εχεις βαλει στο λουκι,δεν δουλευεις,στο μεγαλωνουν και σας συντηρουν κιολας.Οικονομικα,εννοω.Μπραβο σου,σου βγαζω το καπελλο!!!

 

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι πρέπει να ήθελες πάρα πολύ ένα παιδάκι για να το κρατήσεις χωρίς να έχεις βοήθεια. Λυπάμαι ειλικρινά που δεν έχεις τους γονείς σου, είναι μια πραγματική απώλεια αλλά είσαι πολύ συνειδητοποιημένο άτομο και δυναμικό οπότε και το μικράκι σου είναι τυχερό. Μην μου βγάζεις το καπέλο, είμαι το καλό παιδί, πάντα τους σκέφτομαι, πάντα τους προσφέρω και όταν εργάζομαι προσφέρω τα πάντα στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Στην κοινωνικη λειτουργο πηγες μονο για το επιδομα η ενδιαφεροσουν κ για αλλα πραγματα?

Εμενα προσωπικα η δικια μου με βοηθησε παρα πολυ κ το εχω πει πολλες φορες πιο παλια.

 

 

 

Προσωπικά κάλεσα για να εκφράσω την λύπη μου για το καθεστώς των επιδομάτων σχετικά με τις άγαμες μητέρες και δεύτερον για να ρωτήσω αν υπάρχει φορολογική ελάφρυνση για τους γονείς μου. Το υπουργείο εσωτερικών είναι αρμόδιο για την πρόνοια όποιος θέλει στέλνει email να παραπονεθεί. Δεν έχει σημασία που εγώ είμαι τακτοποιημένη, κάποια άλλη άγαμη μητέρα όμως μπορεί να τα έχει απόλυτη ανάγκη. Αισθάνομαι ότι είμαστε ένα κράτος ντροπής. 88€ επίδομα το δίμηνο και οικογενειακό εισόδημα όχι πάνω από 300 € ώστε να δοθεί, είμαστε με τα καλά μας;;

Link to comment
Share on other sites

Αν και παραπανω ειπα οτι δε θελω να με γνωρισεις αν ποτε σε βγαλει ο δρομος απο χανια μερια ελα μια βολτα απο το σπιτι μου να νιωσεις τι σημαινει να μεγαλωνεις ΜΟΝΗ σου ενα παιδι και ταυτοχρονα να φροντιζεις μαμα, να δουλευεις σε εξαντλητικη δουλεια,να κανεις παραλληλα αλλες μικροδουλιτσες, να παλευεις με μια μικρη αλλα οχι αμελητεα περουσια στο χωριο σου, να εισαι συμβουλιο σε συλλογους, και πανω απο ολα να βρισκεις χρονο για το παιδι σου, καπου εκει να κοιμασαι 4ωρα γιατι δεν υπαρχει αλλος χρονος και ταυτοχρονα επειδη η επαρχια ειναι πιο σκληρη κοινωνικα να στεκεσαι με ψηλα το κεφαλι και να προχωρας...

 

 

 

ωραία η κρήτη και πλούσιος τόπος, αγαπημένος τόπος. Τώρα όμως θα στα ψάλλω....τόσους άνδρες ωραίους έχει η κρήτη βρε μάτια μου;; δεν θες ;;; γιατί;;; να τον δέρνεις να ισιώσει ;;

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπα εγω δεν εκτρεπομαι γιατι τα εχω πει ευθεως...ζω μονη ...ο πατερας μου ζει αλλα δε μπορει να βοηθησει....φευγω 8 το πρωι και γυρναω 7 το βραδυ.....η νταντα μας μας φυλαει ΟΛΟΥΣ!!!!! ΔΟΥΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ μπεμπα για μενα και για τα παιδια μου!!!

ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ!!!!

...αν ισχυουν φυσικα ολα αυτα που λες...

.....και δε πηγα σε κοινωνικη λειτουργο ποτε....γιατι???? να μου προσφερει τι?????

...μου αρκει η δημοσια φυλαξη τους στο σταθμο και τους ευχαριστω εστω για αυτο

 

 

και πραγματικα, το οτι δεν "προσβαλεσαι" φανερωνει ΑΛΛΑ και ΑΛΛΑ.....

 

 

Δεν θα έπρεπε όμως να σου προσφέρει;;; αυτός δεν είναι ο ρόλος που θέλετε να έχει ο σύλλογος;; να κινητοποιήσετε το κράτος να προσφέρει στον πολίτη, στην μάνα, στην άγαμη μητέρα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου αρέσει που εγώ σκέφτομαι ποιός θα μου κρατήσει το παιδί που δεν θα μπορει η μάνα μου για 2 βδομάδες..........τι να πεις............... ο καθείς με τα προβλήματά του (πρόβλημα που'χω και γω τώρα!!! και τολμάω και μιλάω!!!!)

Γαλάτσι από Γλυφάδα ε? Γιατί από τα σαλόνια στα αλόνια μπέμπα? Οικονομική κρίση?

 

 

Στην περιοχή έμενα λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων μετά συνήθισα και τώρα θέλω να πάω στο πατρικό, μεγαλύτερο σπίτι, δικός μου χώρος ούτε ενοίκιο ούτε τίποτα. Αναγκαστικά λόγω παιδιού πρέπει να προσαρμοστώ σε πολλά θέματα και να οργανώσω την ζωή μου ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Άρια μου, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες...

μα πραγματικά θέλεις να μου πεις

ότι δεν σου έχει ξανατύχει να γνωρίσεις άνθρωπο

που να τον φτύνεις και να νομίζει ότι βρέχει???

 

Υπάρχει και αυτή η κατηγορία ανθρώπων...

άλλοι τους λένε χοντρόπετσους,

άλλοι αναίσθητους,

άλλοι μειωμένου καταλογισμού,

άλλοι πάλι περιορισμένης ευθύνης!!!

 

Είναι καθαρά θέμα οπτικής!!!

 

Εγώ πια δεν βρίσκω τίποτα το ύποπτο...

Απολύτως...

 

Κάποιες συναγωνίστριες δε, βρίσκουν την παρουσία

τέτοιων ανθρώπων διασκεδαστική!!!

 

Οπότε οι λύσεις- πιστεύω-

είναι δύο:

Ή απλά αγνοείς τέτοιες παρουσίες

ή απλά διασκεδάζεις!!!

 

Ανώδυνα πράγματα...

σιγά μην κάτσω να στήσω

θεωρία συνωμοσίας γιατί η beba09

αρνείται να καταλάβει το αυτονόητο!!!

Ότι έχει γίνει αντιπαθής και ανεπιθύμητη!!!

 

 

 

Ευχαριστώ για τα ωραία σου λόγια, περίμενα πάρα πολύ κάποιος να το κάνει αυτό το σχόλιο για να του απαντήσω πολύ απλά ότι όπως εμείς που είμαστε άγαμες μανούλες θεωρούμε λογική και σωστή την επιλογή μας, κάποιος άλλος και κυρίως γυναίκες θα μας θεωρούν ανεπιθύμητες και επικίνδυνες.....!!! μην ευλογούμε τα γένια μας. τότε τι θα κάνεις ρε singleman θα πεις κορίτσια δεν σας παίζω;;; έχει αρχίζει κανείς να πιάνει το νόημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπέμπα αν δεν κάνω λάθος εσύ δεν τα έγραψες αυτά;;;

Τι παραπονιέσαι τότε στο τελευταίο σου ποστ;;;;;;;;

 

ΕΛΕΟΣ ξεχνάς και τι έχεις γράψει!

Φτάνει!!! Έχει πλάκα πάντως που νομίζεις ότι μας δουλεύεις...

Άρια έχεις δίκιο. Και εγώ αυτό έγραψα, αλλά είπα μήπως παρεξηγηθώ και τα έσβησα.

Αλλά φτάνει!

 

Κορίτσια αν είμαι υπερβολική να μου το πείτε να ζητήσω συγνώμη... αλήθεια σας το λέω!

 

 

 

Είναι ο τρόπος που έρχεται κάτι στο προσκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπα ελεος!Ειλικρινα κοριτσακι μου εχω εντυπωσιαστει απο σενα.Δεν ξερω αν οντως εισαι μητερα ή τι αλλο αλλα μου κανει εντυπωση που σκεφτεσαι ετσι.

Ενα παιδι δεν το κραταμε επειδη τυχαινει να εχουμε βοηθεια.Κμια γυναικα δεν ξερω που να εκανε παιδι ειτε μονη ειτε με τον αντρα της επειδη θα ειχε βοηθεια,οποτε ας κανουμε οικογενεια.

 

Εχεις σκεφτει πως θα ζησεις οταν οι δικοι σου δεν θα μπορουν πλεον να σε προστατευουν ή κουραστουν να το κανουν?

 

Εσυ δηλαδη γιατι αποφασισες να κανεις το παιδι σου?Επειδη εισαι κατα των εκτρωσεων και ηξερες πως θα εχεις βοηθεια?

 

Προσωπικα,δεν μ'ενδιεφερε ποτε αν οι συνθηκες θα ηταν ιδανικες για να γινω μανα.Αυτο που μ'ενοιαζε παντα ηταν να με αξιωσει ο θεος και ν'αποκτησω καποτε ενα παιδι.Δεν κυνηγησα την εγκυμοσυνη,ηρθε.Και εχω ηδη αναφερει πως ο γενητορας ηθελε πολυ να παντρευτουμε.Εγω δεν ηθελα πλεον σχεση μαζι του.Αν εκανα τον μακακα θα τους ειχα ολους γυρω-γυρω και'γω θα επινα καφε.

 

Ηθελα ομως το παιδι μου να'ναι περηφανο για την μανα του.Και οχι να γινω μια εξαθλιωμενη συζυγος ενος γελοιου(αποδεικνυεται εκ των υστερων οτι ειναι γελοιος) για την οποια το παιδι της θα ενιωθε καποτε θλιψη.

 

Το λεω αυτο γιατι η μητερα του γενητορα ηταν μια τετοια γυναικα.Και κανενα απο τα παιδια της δεν της ειπε ποτε μπραβο ρε μανα που αντεξες τον πατερα και μεγαλωσαμε εμεις με μια φαινομενικα ωραια οικογενεια.Αντιθετα της ειπαν πως επρεπε να'χε χωρισει.Για να μην μεγαλωσουν οπως μεγαλωσαν.

Σκεψου λιγο τα οσα εχεις στο κεφαλι σου ρε μπεμπα. Τι θα λες αυριο στο παιδακι σου.Πως το εκανες επειδη ησουν κατα των εκτρωσεων και ηξερες πως θα σε βοηθησουν οι δικοι σου?ΕΛΕΟΣ,κοριτσακι μου!

Link to comment
Share on other sites

,

Ανθρωποι που θα με θεωρησουν επικινδυνη επειδη ειμαι ανυπαντρη μαμα απλα δεν ανηκουν στο κυκλο των ανθρωπων που θελω να συναναστρεφομαι!!!

 

Ειναι ενας κυκλος κομπλεξικων,χαμηλης νοημοσυνης,παιδειας και αγωγης,ανθρωπων.

 

Εγω και η κορη μου δεν εχουμε τιποτα κοινο με αυτους τους ανθρωπους.

Δε μας αφορουν.Και δεν θα παιξουμε μαζι τους εμεις,εκτος και δεν υπαρξει διεξοδος.

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπα ελεος!Ειλικρινα κοριτσακι μου εχω εντυπωσιαστει απο σενα.Δεν ξερω αν οντως εισαι μητερα ή τι αλλο αλλα μου κανει εντυπωση που σκεφτεσαι ετσι.

Ενα παιδι δεν το κραταμε επειδη τυχαινει να εχουμε βοηθεια.Κμια γυναικα δεν ξερω που να εκανε παιδι ειτε μονη ειτε με τον αντρα της επειδη θα ειχε βοηθεια,οποτε ας κανουμε οικογενεια.

 

Εχεις σκεφτει πως θα ζησεις οταν οι δικοι σου δεν θα μπορουν πλεον να σε προστατευουν ή κουραστουν να το κανουν?

 

Εσυ δηλαδη γιατι αποφασισες να κανεις το παιδι σου?Επειδη εισαι κατα των εκτρωσεων και ηξερες πως θα εχεις βοηθεια?

 

Προσωπικα,δεν μ'ενδιεφερε ποτε αν οι συνθηκες θα ηταν ιδανικες για να γινω μανα.Αυτο που μ'ενοιαζε παντα ηταν να με αξιωσει ο θεος και ν'αποκτησω καποτε ενα παιδι.Δεν κυνηγησα την εγκυμοσυνη,ηρθε.Και εχω ηδη αναφερει πως ο γενητορας ηθελε πολυ να παντρευτουμε.Εγω δεν ηθελα πλεον σχεση μαζι του.Αν εκανα τον μακακα θα τους ειχα ολους γυρω-γυρω και'γω θα επινα καφε.

 

Ηθελα ομως το παιδι μου να'ναι περηφανο για την μανα του.Και οχι να γινω μια εξαθλιωμενη συζυγος ενος γελοιου(αποδεικνυεται εκ των υστερων οτι ειναι γελοιος) για την οποια το παιδι της θα ενιωθε καποτε θλιψη.

 

Το λεω αυτο γιατι η μητερα του γενητορα ηταν μια τετοια γυναικα.Και κανενα απο τα παιδια της δεν της ειπε ποτε μπραβο ρε μανα που αντεξες τον πατερα και μεγαλωσαμε εμεις με μια φαινομενικα ωραια οικογενεια.Αντιθετα της ειπαν πως επρεπε να'χε χωρισει.Για να μην μεγαλωσουν οπως μεγαλωσαν.

Σκεψου λιγο τα οσα εχεις στο κεφαλι σου ρε μπεμπα. Τι θα λες αυριο στο παιδακι σου.Πως το εκανες επειδη ησουν κατα των εκτρωσεων και ηξερες πως θα σε βοηθησουν οι δικοι σου?ΕΛΕΟΣ,κοριτσακι μου!

 

 

 

Η άμβλωση είναι επιλογή της κάθε γυναίκας δεν θα το κρίνω εγώ. Ναι είμαι κατά των εκτρώσεων, δικαίωμα μου. Το καταλαβαίνω μπουμ μπουμ ότι ίσως σου είναι αδιανόητο να το καταλάβεις γιατί σήμερα στην Ελλάδα πραγματοποιούνται 200.000 αβλώσεις, 200.000 παιδάκια δεν έχουν φωνούλα, κάνεις δεν μιλάει για αυτές τις ψυχούλες. Σχεδόν όλες μου οι φίλες και οι γνωστές έχουν κάνει και παραπάνω από μια και βέβαια έχουν υποστεί και την σχετική ψυχική ταλαιπωρία. Πάντως εάν υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε άμβλωση και δεν την πείραξε ας μου το πει. Για μένα πάνω από όλα η ανθρώπινη ζωή έχει αξία και και πρέπει να την προασπίζουμε. Για μένα ένας σύλλογος άγαμης μητέρας πρέπει να βοηθάει την γυναικα να κρατήσει το παιδί της προασπίζοντας τα συμφέροντας της προάγοντας τα δικαιώματα της σε σχέση με την πολιτεία. Εσύ λες ότι δεν έχεις τους γονείς σου, δεν όφειλε η πολιτεία να είναι δίπλα σου;; τι σου παρέχει και σε ποιο βαθμό,;;

 

που είναι οι βρεφονηπιακοί σταθμοί με ωράρια ιδιωτικού τομέα;;;

που είναι η πραγματικά δωρεάν περίθαλψη;;

που είναι η στήριξη της μάνας;;

 

 

Δεν κοιτάζω μόνο την πάρτυ μου δεν κοιτάζω μόνο τον ευατούλη μου, για μένα τα δύσκολα έχουν περάσει, θα εργαστώ πάλι, θα μένω σε δικό μου σπίτι, οι δικοί μου και όλο το υπολοιπο σόι θα βοηθάει;; αλλά εγώ πέρασα από αυτό το λούκι και είχα ανθρώπους να με στηρίξουν, αυτή η γυναίκα ή κοπέλα που δεν έχει ποια είναι η επιλογή της;;;; σε ρωτάω ποια είναι η επιλογή της;; Μια γρήγορη επίσκεψη στον γυναικολόγο....και άντε γεια και μετά στα 40 να απορεί γιατί δεν μπορεί να κάνει παιδί και να τρέχει για εξωσωματική. Έχω φίλη μου τώρα κλαίει με μαύρο δάκρυ γιατί δεν μπορεί να συλλάβει από κακή έκτρωση που έκανε. Έχω γνωστές που έχουν ταλαιπωρηθεί με εξωσωματικές την μια μετά την άλλη και μέσα τους πνίγονται γιατί κάποτε είχαν ένα παιδάκι.....αλλά είπαμε, όχι και να γίνω άγαμη μάνα, τι θα πει ο κόσμος;; και αν δεν το αναγνωρίσει;; και αν δεν με παντρευτεί;;;

Link to comment
Share on other sites

,

Ανθρωποι που θα με θεωρησουν επικινδυνη επειδη ειμαι ανυπαντρη μαμα απλα δεν ανηκουν στο κυκλο των ανθρωπων που θελω να συναναστρεφομαι!!!

 

Ειναι ενας κυκλος κομπλεξικων,χαμηλης νοημοσυνης,παιδειας και αγωγης,ανθρωπων.

 

Εγω και η κορη μου δεν εχουμε τιποτα κοινο με αυτους τους ανθρωπους.

Δε μας αφορουν.Και δεν θα παιξουμε μαζι τους εμεις,εκτος και δεν υπαρξει διεξοδος.

 

 

θα σου στείλω πμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Χρονια Πολλα.Αν διαβασεις μεσα στο φορουμ μπεμπα,για το ειδικο ωραριο θα δεις τι δουλεια κανω.Δεν χρειαζεται πμ γιαυτο.

Οσοι μου κοψουν την καλημερα επειδη ειμαι αγαμη καλα θα κανουν.Θα τους την εκοβα εγω,ετσι και αλλιως.Δεν θα ηταν ποτε φιλοι μου.Εννοω πως η σχεση μας δεν θα ηταν ποτε μια στερεη και ειλικρινης σχεση.Οποτε δεν θα με απασχολουσε.Ουτε θα λυπομουν γιαυτο.Και μου εχει συμβει ηδη.

Αλλα δεν με πειραξε.Και αυτο γιατι καταλαβα πως η φιλη μου,η κολλητη μου,ετσι την λογαριαζα,απλα δεν ηταν.

 

Δεν θα ασχοληθω με ανθρωπους που σκεφτονται ετσι.Σιγουρα υπαρχουν και θα συναντησω και αλλους.Εχει ομως να κανει με το τι εισαι εσυ και τι θα μαθεις εσυ στο παιδι σου και πως θα το οχυρωσεις.Γιατι εχω και φιλες που ειναι αγαμες μητερες και δεν ειναι η Μπιρμπιλη και χαιρουν εκτιμησης και σεβασμου.Και ειναι αγαμες μητερες εδω και παρα πολλα χρονια.

 

Τελοσπαντων μεγαλη συζητηση και πρεπει να παω και για δουλεια.

 

Link to comment
Share on other sites

 

που είναι οι βρεφονηπιακοί σταθμοί με ωράρια ιδιωτικού τομέα;;;

που είναι η πραγματικά δωρεάν περίθαλψη;;

που είναι η στήριξη της μάνας;;

 

Ωπα... στακα........... απ' αυτό υποφέρω κι εγώ και πολλές φίλες μου ας είμαστε στεφανωμένες. Μια φίλη μου ειδικά που "ας πούμε" ότι έχει υψηλό εισόδημα, δεν έχει μάνα, έχει πεθάνει, χρειάστηκε να πάει ο πάτερας της στο νοσοκομείο , ο άντρας της έλειπε ταξίδι, εμείς οι υπόλοιπες φίλες της δουλεύουμε ΟΛΕΣ και πήρε 2 μικρά παιδιά (4 & 6 χρονών) μαζί της στο νοσοκομείο γιατί δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς.

Αυτά τα συγκεκριμένα που αναφέρεις αφορούν πολλούς ανθρώπους και όχι μόνο άγαμες μητέρες.

το να επικοινωνείς με μια κοινωνική λειτουργό μόνο και μόνο για την αναζήτηση έξτρα χρημάτων είναι παράλογο. Η κοινωνική λειτουργός (όπως λέει και το όνομα) είναι για να σε βοηθήσει σε άλλα πράγματα και όχι να σου δώσει παραπάνω χρήματα κι εκεί τελειώσαμε.

 

Βρεφονηπιακούς σταθμούς με ωράρια ιδιωτικού τομέα, αξιοπρεπή δωρέαν περίθαλψη και στήριξη μια μάνας, δικαιούται ΟΛΕΣ οι γυναίκες και όχι μόνο οι άγαμες.

Ίσως τώρα καταλάβεις γιατί ένας τέτοιος σύλλογος δεν αφορά μόνο τις άγαμες μητέρες και γαιτί ενδιφέρομαι να βοηθήσω.............. ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ για άγαμες, για έγγαμες, χωρισμένες, χήρες (φτου-φτου), κλπ.

 

PS: Έχεις δικό σου σπίτι και κάθεσαι σε νοίκι? Μετακόμισε καλό μου.... αμέσως........ αν πας και σε πιο down περιοχή όπως το Γαλάτσι (αντί για Γλυφάδα) μπορείς να το παίξεις και περισσότερο αναξιοπαθούσα και που ξέρεις μπορεί να πάρεις κα'να μεγαλύτερο επίδομα.

 

 

Τώρα που το σκέφτομαι οι άγαμες μητέρες της Εκάλης γιατί να παίρνουν επίδομα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...