Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα.Ξερω'γω μωρε γατουλα?Ετσι μου ειπε το Σαββατο συγκεκριμενα που μιλησαμε.Γιατι νομιζεις πως εμενα δεν μου μπηκαν ιδεες να την κανω για Κυπρο.Με καλεσε το καλοκαιρι.Και θα παω.Και για τις διακοπες και για να τσεκαρω και να μαθω λεπτομερειες.Ειστε ολες καλα?Τα φιλια μου.Παω για υπνο,γιατι ειμαι πτωμα και μυρισε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα εγώ να πώ???

Εντελώς καινούρια στο φόρουμ, και προβληματισμένη για το αν θα έχω να προσθέσω κάτι καινούριο στην κουβέντα.

Αλλά κάτι θέλω να πώ γιατί θα σκάσω!!!

 

Η αντιμετώπιση προς τις ανύπαντρες μητέρες είναι ανυπόφορη!!

( ο ελάχιστος χαρακτηρισμός που μπορώ να αναφέρω για τη συγκεκριμένη συμπεριφορά, προκειμένου να μη λογοκριθώ...)

Και δεν αφορά μόνο συμπεριφορές ατόμων (- άντε και ο γείτονας, μπορεί στην ανάγκη σου, να κανει την έκπληξη, και να σου δείξει ένα πιο ανθρώπινο πρόσωπο.)

Απο ανθρώπους που εκπροσωπούν το Κράτος...τί αντιμετώπιση περιμένεις ακριβώς??? Μάλλον άλλη...

Αλλά, ακόμη κι εγώ, που συζώ με τον πατέρα του παιδιού...

1. όταν πάω στο ΙΚΑ, ο γιατρος ψάχνει τη βέρα μου

2. Όταν έψαχνα - απο επιλογή - γιατρό του Δημοσίόυ, πριν επιλέξω το δικό μου, όλοι με ρωτούσαν...Πότε εχετε σκοπό να παντρευτείτε???

3. Η γραμματέας, δε της Πρόνοιας, με έστειλε! "Αφού έχετε φίλο τον πατέρα του παιδιού, γιατί δεν παντρεύεστε, να έχετε κάποιον ΠΡΟΣΤΑΤΗ..???"

Και ξανα-αναρωτιέμαι: Αλλά φταίνε αυτοί? Ποιά παιδεία παίρνουν, όταν καλούνται να εξυπηρετήσουν ένα κράτος Πρόνοιας, για το οποίο η επιλογή του να εισαι ανύπαντρη μητέρα - μονογονεική οικογένεια, απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???

ΓΥΝΑΙΚΑΡΕΣ, ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΘΑΥΜΑΖΩ!!! ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!

Ξέρω ότι θα έκανα κι εγώ την ίδια επιλογή υπο άλλες συνθήκες ( και ακόμη δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά για τις συνθήκες στο μέλλον, έτσι?)

Γουστάρω, απλά, τρελά, την ενότητά και την αλληλεγγύη που διαβάζω!

Γουστάρω, απλά, τρελά που διαβάζω αυτή τη συζήτηση, και γουστάρω ακόμη περισσότερο, που ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΑΣ!!!

 

ΥΠΕΡΟΧΟ ΣΧΕΔΙΟ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΙΔΕΑ, ΕΛΠΙΖΩ) Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ!!!

Κι εγώ μέσα είμαι!!!.

Αλλά, πριν συσταθεί ο Συλλογος, θα ήθελα να ξέρω, βρε μανούλες, εγώ ως τί θα είμαι? Ως μέλος, αποκλείεται αφού πιθανολογώ ότι, αφού συζώ, δεν χωράω ως μέλος.

Ως "Φίλος", λοιπον..Και πάλι, όμως, απ'οτι κατάλαβα, "Φίλοι" θα είναι μόνο οι παντρεμένες.

Προτείνω, λοιπόν, να συσταθεί υποκατηγορία Φίλων του Συλλόγου με την ονομασία "Φίλοι του Συλλόγου - Μητέρες που συζούν με τον πατέρα του παιδιού τους χωρίς να συζητούν την πιθανότητα του γάμου προς το παρόν".

Link to comment
Share on other sites

Αλλά, πριν συσταθεί ο Συλλογος, θα ήθελα να ξέρω, βρε μανούλες, εγώ ως τί θα είμαι? Ως μέλος, αποκλείεται αφού πιθανολογώ ότι, αφού συζώ, δεν χωράω ως μέλος.

Ως "Φίλος", λοιπον..Και πάλι, όμως, απ'οτι κατάλαβα, "Φίλοι" θα είναι μόνο οι παντρεμένες.

Προτείνω, λοιπόν, να συσταθεί υποκατηγορία Φίλων του Συλλόγου με την ονομασία "Φίλοι του Συλλόγου - Μητέρες που συζούν με τον πατέρα του παιδιού τους χωρίς να συζητούν την πιθανότητα του γάμου προς το παρόν".

 

Αχ, βρε Μανού μου... έτσι όπως το θέτεις... μάλλον ούτε κι εγώ μπορώ να είμαι μέλος...

μμμμμμμ, στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αναφέρομαι ως "διαζευγμένη" λόγω πρόηγούμενου γάμου...

άρα... ωχ, νέα κατηγορία φίλων του συλλόγου... "ανύπαντρες μητέρες με προηγούμενο γάμο στην πλάτη τους"

Στο τέλος αυτός δεν θα είναι σύλλογος!!!

Ο λαβύρινθος θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

ειστε τρελες...χαχαχαχα

ΔΕΝ ΘΕ ΧΕΙ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ......λεμεεεεεεεεεεε.....

εγω τον κολλητο στο φίλο μου το Μητσο δε του λέω να βαλει φουστάνι για να γραφτεί νταξ...???!!!!

(εκτως ίσως απο μια υποκατηγορία που την σκευτομαι σοβαρα....... ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ φίλοι του συλλογου....(για να μπουν οι φιλοι μου ) χαχαχαχαχαχ)

 

παιδες στειλετε μου ενα πμ ποιες θελουν να ερθουν την κυριακη για να οργανωθούμε

(και να ενημερωσω και το catering ( = sinlgemama) :) πόσοι θα είμαστε ..., αλλα και εσας για το που ....)

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σας πιμιασω ορε ....γατα ...!

οκ

 

1aria146

2Γατουλα

3singelmam

4(+one (δεν λεω )

5gavrias

6zana (ίσως)

7......

(οποιας δηλώσει και δνε εχω το τηλ της θα ενημερωσω με πμ ....τις αλλες που εχω το τηλ ...θα σας παρω )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε Μανού τι μου θύμισες!! Ικα Γαλατσίου, 1994, καλοκαιράκι, πάει η φουκαριάρα η μάνα μου με πληρεξούσιο μου να πληρωθεί για μένα: Δύο ώρες στην ουρά για να της πεί η κυριούλα στις παροχές "Δεν μπορώ να σας πληρώσω, αν δεν έχω όνομα πατρός" , έρχεται σπίτι μεσ τα κλαματα η μάνα μου & από την ταραχή της δεν της έκοψε καν (αν και λογίστρια) ότι η υπάλληλος είχε λάθος & ο νόμος ήταν σαφέστατα διαφορετικός. Την επόμενη, ασαράντιστη & με το μωρό αγκαλιά πήγα η ίδια στο διευθυντή & έγινε το έλα να δεις, στο τέλος μόνο οι καθαρίστριες δε μου ζητούσανε "συγνώμη". Αλλά την πίκρα της η μανούλα μου την έφαγε...

 

'Οσο για το σύλλογο, εγώ κι αν δε ξέρω σαν τι να σας έρθω :wink:

"ανύπαντρες μητέρες με προηγούμενο γάμο στην πλάτη τους, που μετά το εκτός γάμου τέκνο τους τόλμισαν να ξαναπαντρευτούν"!!! χαχαχα!.

Να μαστε καλά όλες & τα ζουζούνια μας :-)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ να πώ???

 

 

Η αντιμετώπιση προς τις ανύπαντρες μητέρες είναι ανυπόφορη!!

 

 

 

Προς το παρόν δεν είχα πρόβλημα με καμία δημόσια υπηρεσία, ούτε με το ΙΚΑ (διοικητικές υπηρεσίες), ούτε με τον ΟΑΕΔ ούτε με τα ιατρεία του ΙΚΑ. Στην πρόνοια που ρώτησα αν δικαιούμαι κάτι η κυρία ήταν τόσο ευγενική που προβληματίστικα. Στο ΚΕΠ οι κοπέλες είναι ευγενέστατες και σου μιλούν με σεβασμό. Μπορώ να πω ότι αυτό με έχει κάνει να απορώ ειλικρινά. Μου λένε πάντα να περάσω μπροστά με το καρότσι, με εξυπηρετούν κλπ. Μόνο στην εκκλησία μας κάναν ένα καψόνι (για να πάρουν κάτι παραπάνω) αλλά και εκεί όλα καλά παράπονο δεν έχω να πω ότι δεν μου βαπτίζαν το παιδί (χωρίς πολλά πολλά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια,ξαλησπερα.Εγω θελω να'ρθω πολυ αλλα την 25η δουλευω,με βαση το προγραμμα.Εκτος και αν δεν παω,αλλα θα'ναι αναστατωση.Τελοσπαντων,περιμενω να μαθω τελικα το που και το ποτε.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω ξαναπει

1.Τεβε ζωων ρωταει ονομα πατρος δις μεχρι να εμπεδωσει την ανυπαρξια

2.Παιδων-τηλεφωνητης-1535-ονομα πατρος...παυλα λεω.....ΠΑΟΛΑ εγραψαν!

3.Παιδων-ζωων ειδικευομενος-ονομα πατρος....παυλα λεω...ΠΑΥΛΟΣ...οχι ρε γραμμουλα

4.2 Παπαδες...θα ρωτησουμε την Αρχιεπισκοπη τι λεει για το θεμα σας....πηγα στον επομενο απλα!!!

 

Θα τα ζησεις και εσυ σιγα σιγα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομαδα ρωταγα για τα χαρτια της βαπτισης γιατι βαπτιζω Ιουνιο. Ε ρε γλεντια! Θελαν υπευθυνη δηλωση πατρος. Δεν υπαρχει λεω.

Ε με ποιον το κανατε.

Εφυγε λεω.

Δε μπορειτε να τον βρειτε?

Οχι λεω.

Θα ρωτησουμε και θα σας πουμε...

Αλλαξα λοιπον μητροπολη και ο παπας μου ζητησε να του παω μονο το πιστοποιητικο γεννησεως!

Τον ρωταω 2η φορα: σιγουρα μονο αυτο θελετε?

Ναι κοριτσι μου!

Το πηγα λοιπον και διαπιστωσα οτι οντως ηταν παπας και ανθρωπος γιατι δεν τον ηξερα τον συγκεκριμενο.

 

Μπεμπα μαλλον σε ιδανικο κοσμο ζεις, επιλεκτικα ομως, γιατι εσυ η ιδια αμφισφιτουσες παραπανω διαφορες αλλες καταστασεις.....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειναι ανεκδοτο ρε γατουλα.Παντως τωρα χωρις να κανω τον δικηγορο του διαβολου,μεχρι στιγμης ουτε εγω ειχα προβλημα με κατι.Μονο στο Ιασω οταν πηγαμε για υπερηχο στο ταμειο ζητησαν ονομα πατρος και της απαντησα πως το ονομα του παιδιου σας το ειπα μολις τωρα.Γιατι ζητατε το ονομα ενος αγνωστου?Μα πρεπει να γραψω κατι,λεει.Πεταγετε ο αδελφος μου,δινει το μικρο του ονομα.Σαν ηλιθια το γραφει και ζηταει το επιθετο.Ε,και της εδωσε το επωνυμο μου.Μα αυτο ειναι το επωνυμο της μητερας λεει αυτη.Ε,αφου εχουμε το ιδιο της απαντα το αδελφακι μου.Α,ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΚΟΜΑ,ΜΑς ΑΠΑΝΤΑ.ΟΧΙ!!!!,της λεει,Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ.ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ???Αλλα εκει δεν ειναι δημοσιο.Αυριο θα παω ΙΚΑ να δουμε τι θα γινει με το ΑΜΚΑ στην περιοχη μου.

 

Αρια εχεις μηνυμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομαδα ρωταγα για τα χαρτια της βαπτισης γιατι βαπτιζω Ιουνιο. Ε ρε γλεντια! Θελαν υπευθυνη δηλωση πατρος. Δεν υπαρχει λεω.

Ε με ποιον το κανατε.

Εφυγε λεω.

Δε μπορειτε να τον βρειτε?

Οχι λεω.

Θα ρωτησουμε και θα σας πουμε...

Αλλαξα λοιπον μητροπολη και ο παπας μου ζητησε να του παω μονο το πιστοποιητικο γεννησεως!

Τον ρωταω 2η φορα: σιγουρα μονο αυτο θελετε?

Ναι κοριτσι μου!

Το πηγα λοιπον και διαπιστωσα οτι οντως ηταν παπας και ανθρωπος γιατι δεν τον ηξερα τον συγκεκριμενο.

 

Μπεμπα μαλλον σε ιδανικο κοσμο ζεις, επιλεκτικα ομως, γιατι εσυ η ιδια αμφισφιτουσες παραπανω διαφορες αλλες καταστασεις.....

 

Eχω φιλη απο Κρητη που θελει να βαπτισει κ δεν μπορει, την ξερεις κ εσυ. Θυμησε μου να της πουμε πως μπορεσες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τα εχω ξαναπει

1.Τεβε ζωων ρωταει ονομα πατρος δις μεχρι να εμπεδωσει την ανυπαρξια

2.Παιδων-τηλεφωνητης-1535-ονομα πατρος...παυλα λεω.....ΠΑΟΛΑ εγραψαν!

3.Παιδων-ζωων ειδικευομενος-ονομα πατρος....παυλα λεω...ΠΑΥΛΟΣ...οχι ρε γραμμουλα

4.2 Παπαδες...θα ρωτησουμε την Αρχιεπισκοπη τι λεει για το θεμα σας....πηγα στον επομενο απλα!!!

 

Θα τα ζησεις και εσυ σιγα σιγα

 

Όταν ήταν να κάνει μια επέμβαση ο μικρός μου σε δημόσιο νοσοκομείο

Θεσσαλονίκης μου ζητήσανε και όνομα πεθερού.... χαχαχαχαχαχαχαχαχ

δεν κάνω πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στο ΑΜΚΑ δυστυχώς δε γίνεται τίποτα.

Το σύστημα δε δέχεται την παύλα και αναγκαστικά πρέπει να βάλουν κάτι...

ή αγνώστου ή άνευ.

 

Εγώ το έβγαλα με άνευ και μόλις έκανα τη πρόσδωση πατρωνύμου πήγα και το συμπλήρωσα...

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα χαρτια μην τα πετατε .,...

τα θελω για αποδείξεις- πιστηρια...

ετσι γιια να μην νομίζουν δλδ ...

(εμενα γραφει απων .... αρα εχουμε

ανευφ, απων. αβιαστα , αβασανιστα , αβαδιστα ....αχχαχαχ)

 

υ.σ

ωχ μανα μου τι τους περημενει ...ωχ ωχ !!!

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι ρε πωλινακι? στηλε πμ.

καθε μητροπολη εδω ζηταει και αλλα χαρτια. Δεν ακολουθουμε την εκκλησια της Ελλαδος γιατι ακηκουμε στο Φαναρι και ετσι κανει ο καθενας οτι θελει απο οτι καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομαδα ρωταγα για τα χαρτια της βαπτισης γιατι βαπτιζω Ιουνιο. Ε ρε γλεντια! Θελαν υπευθυνη δηλωση πατρος. Δεν υπαρχει λεω.

Ε με ποιον το κανατε.

Εφυγε λεω.

Δε μπορειτε να τον βρειτε?

Οχι λεω.

Θα ρωτησουμε και θα σας πουμε...

Αλλαξα λοιπον μητροπολη και ο παπας μου ζητησε να του παω μονο το πιστοποιητικο γεννησεως!

Τον ρωταω 2η φορα: σιγουρα μονο αυτο θελετε?

Ναι κοριτσι μου!

Το πηγα λοιπον και διαπιστωσα οτι οντως ηταν παπας και ανθρωπος γιατι δεν τον ηξερα τον συγκεκριμενο.

 

Μπεμπα μαλλον σε ιδανικο κοσμο ζεις, επιλεκτικα ομως, γιατι εσυ η ιδια αμφισφιτουσες παραπανω διαφορες αλλες καταστασεις.....

 

 

 

συνήγορος του διαβόλου είπαμε.....!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα!Πρωι-πρωι στο φορουμ η μπου-μπουμ.Ευχομαι μια καλη μερα για ολες μας.Συστηνω ανεπιφυλακτα λιγο Χατζηδακι για τον πρωινο καφε.Για την ακριβεια REFLECTION.Κατεβαστε το!Ειτε η πρωτη εκτελεση στα αγγλικα ειτε η ηχογραφηση στην Ελλαδα,για μενα ειναι...το αγαπημενο μου.Το ξεχωριζω αυτο το αλμπουμ.Το αγαπω.

Link to comment
Share on other sites

Ύπάρχει περίπτωση την 25η Μαρτίου να συναντηθείτε για καφέ μετά την παρέλαση αν έχει και καλό καιρό? θέλω να έρθω και εγώ..... αν θέλετε....

Χαιρετισμούς σε όλες τις μανούλες και καλωσορίσμα σε όσες ήρθαν στην γωνιά μας!

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

θα σας ενημερώσω αυριο το βραδυ για το που προσανατολίζεται η συναντηση (25η ή / και 28 Μαρτίου)

απλα να συμπληρώσω οτι πιθανών να κάνω δυο συναντήσεις γιατι ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ να μην μπορούμε να συγχρονιστούμε πολύ ευκολα...!

θα δούμε όμως ...

melisanthi σαφώς και θέλουμε ...!!!! :)

 

παιδια επειδή ενας ήταν αγενής και αφιλόξενος δε σημαίνει οτι ειμαστε και οι αλλες ...αρα σας παρακαλώ να μην ξανακούσω ....

ειμαι στεφανωμένη να έρθω?? ,

είμαι αντρας να έρθω??? ...

είμαι κουνιαδα να έρθω ???

δεν έχω παιδι να έρθω ??? ....

:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,η μπεμπα!Μπειτε,σας λεω!!Μπεμπα, στο Γαλατσι θα παρεις και τους γονεις σου?

 

'Αγαμη μητέρα και χωρίς γονείς γίνεται;;; καλά ρε κορίτσια ειλικρινά εσείς μένετε μόνες σας; ποιος σας βοηθάει;; αχ τώρα πάμε όλοι πάμε πακέτο...πάνε οι ανέμελες ημέρες μπουμ μπουμ

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ειλικρινά πως ανταποκρίνεστε στις υποχρεώσεις σας, εγώ προσωπικά έχω ρωτήσει όλους τους κρατικούς φορείς και πραγματικά δεν δικαιούμαι ούτε μισό ?. Δηλαδή πραγματικά οκ είχα κάποια χρήματα στον προσωπικό μου λογαριασμό αλλά τέλος πάντων αν δεν είχα υποστήριξη από τους γονείς μου, τι άλλες επιλογές δηλαδή θα είχα; συγνώμη εσείς όλες εργάζεστε; και τέλος πάντων αν κάποια δεν έχει δικό της σπίτι, πως τα καταφέρνει; προσωπικά μίλησα με κάποια κοινωνική λειτουργό και πραγματικά απόρησα; τι ακριβώς προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι; απλά την θέση τους στο δημόσιο δικαιολογούν;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...