Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα και χρονια πολλα.Οταν γραφατε αυτες τις γραμμες εσεις εγω ακομα περιμενα να γεννησω.Στις 16 αυγουστου λοιπον εκανα ενα κοριτσακι για το οποιο ειμαι περηφανη που το'χω και το μεγαλωνω μονη μου χωρις τον μπαμπα της.Εκεινος ηθελε να παντρευτουμε και με την εγκυμοσυνη θεωρησε πως με δενει. Ομως εχοντας ηδη αποφασισει να τον χωρισω δεν εκανα πισω στις απειλες του,στους εκβιασμους του ουτε και οταν μου ειπε πως δεν θελει να τον ενοχλησω για κανενα λογο.Κοινως πως δεν θα αναγνωρισει το παιδι του.Επελεξα να μην παντρευτω εναν αντρα λοιπον που ειχε στο μυαλο του την αγαπη ως ενδειξη ανοχης,υπομονης,ελλειψης σεβασμου,επιβολης πραγματων με χειροδικια,υβρεις κ.τ.λ.Το παιδακι μου λοιπον δεν θα μεγαλωνε ετσι και ναι ειμαστε καλυτερα χωρις αυτον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελπιζω καποια να μπει σημερα και να δει το μηνυμα μου.θα ηθελα συνομιλησω με καποια απ'ολες σας.Θα ηθελα επισης και'γω να συμμετασχω στην συναντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και χρονια πολλα.Οταν γραφατε αυτες τις γραμμες εσεις εγω ακομα περιμενα να γεννησω.Στις 16 αυγουστου λοιπον εκανα ενα κοριτσακι για το οποιο ειμαι περηφανη που το'χω και το μεγαλωνω μονη μου χωρις τον μπαμπα της.Εκεινος ηθελε να παντρευτουμε και με την εγκυμοσυνη θεωρησε πως με δενει. Ομως εχοντας ηδη αποφασισει να τον χωρισω δεν εκανα πισω στις απειλες του,στους εκβιασμους του ουτε και οταν μου ειπε πως δεν θελει να τον ενοχλησω για κανενα λογο.Κοινως πως δεν θα αναγνωρισει το παιδι του.Επελεξα να μην παντρευτω εναν αντρα λοιπον που ειχε στο μυαλο του την αγαπη ως ενδειξη ανοχης,υπομονης,ελλειψης σεβασμου,επιβολης πραγματων με χειροδικια,υβρεις κ.τ.λ.Το παιδακι μου λοιπον δεν θα μεγαλωνε ετσι και ναι ειμαστε καλυτερα χωρις αυτον.

 

Καλως ηρθες στην παρεα μας και να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!! Εχω μιλησει κατα καιρους με πολλες ανυπανδρες μανουλες και στο φορουμ αλλα και εκτος και εχω βγαλει το συμπερασμα οτι η αναγνωριση πολλες φορες λειτουργει μονο υπερ του πατερα και δημιουργει πολλα προβληματα στη μητερα και ενδεχομενως στο παιδι. Τι εννοω;

Εννοω οτι ενω η αναγνωριση γινεται για να '' εξασφαλισει '' ηθικα κοινωνικα και οικονομικα το τεκνο και τη μητερα ειναι ταυτοχρονα κι ενα πρωτο '' οπλο '' στα χερια του πατερα ο οποιος αποκτα πλεον νομικα δικαιωματα σε σχεση με το παιδι του. Πραγμα που σημαινει οτι αυριο μεθαυριο ζηταει διανυκτερευσεις, ζηταει 15νθημερα τα Χριστουγεννα και το Πασχα, ζηταει ενα μηνα το καλοκαιρι ακομη και την επιμελεια για να μην πληρωνει διατροφη.

Μη στενοχωριεσαι λοιπον που δεν θελει να αναγνωρισει το μωρακι σου, ουτως ή αλλως αυτο δεν σημαινει οτι το παιδι δεν θα εχει επαφη με τον πατερα. Εαν συμφωνησετε κι αν το επιθυμει θα μπορει να το βλεπει οποτε θελει. Απο την αλλη το κοριτσακι θα εχει το ονομα σου, τι καλυτερο, κι ετσι θα αποφυγεις ολα αυτα τα δικαστικα που εχουμε περασει εμεις και πιστεψε με ειναι φοβερα ψυχοφθορα. Τωρα για τα αλλα που γραφεις σχετικα με τις αποφασεις που εχεις παρει, εγω συμφωνω μαζι σου και καλα εκανες , αλλα η καθε μανα ξερει καλυτερα τι πρεπει να κανει σε μια τετοια περιπτωση. Καλως ηρθες και παλι στην παρεα μας και Χρονια σου Πολλα!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας και να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!! Εχω μιλησει κατα καιρους με πολλες ανυπανδρες μανουλες και στο φορουμ αλλα και εκτος και εχω βγαλει το συμπερασμα οτι η αναγνωριση πολλες φορες λειτουργει μονο υπερ του πατερα και δημιουργει πολλα προβληματα στη μητερα και ενδεχομενως στο παιδι. Τι εννοω;

Εννοω οτι ενω η αναγνωριση γινεται για να '' εξασφαλισει '' ηθικα κοινωνικα και οικονομικα το τεκνο και τη μητερα ειναι ταυτοχρονα κι ενα πρωτο '' οπλο '' στα χερια του πατερα ο οποιος αποκτα πλεον νομικα δικαιωματα σε σχεση με το παιδι του. Πραγμα που σημαινει οτι αυριο μεθαυριο ζηταει διανυκτερευσεις, ζηταει 15νθημερα τα Χριστουγεννα και το Πασχα, ζηταει ενα μηνα το καλοκαιρι ακομη και την επιμελεια για να μην πληρωνει διατροφη.

Μη στενοχωριεσαι λοιπον που δεν θελει να αναγνωρισει το μωρακι σου, ουτως ή αλλως αυτο δεν σημαινει οτι το παιδι δεν θα εχει επαφη με τον πατερα. Εαν συμφωνησετε κι αν το επιθυμει θα μπορει να το βλεπει οποτε θελει. Απο την αλλη το κοριτσακι θα εχει το ονομα σου, τι καλυτερο, κι ετσι θα αποφυγεις ολα αυτα τα δικαστικα που εχουμε περασει εμεις και πιστεψε με ειναι φοβερα ψυχοφθορα. Τωρα για τα αλλα που γραφεις σχετικα με τις αποφασεις που εχεις παρει, εγω συμφωνω μαζι σου και καλα εκανες , αλλα η καθε μανα ξερει καλυτερα τι πρεπει να κανει σε μια τετοια περιπτωση. Καλως ηρθες και παλι στην παρεα μας και Χρονια σου Πολλα!

frinda ευχαριστω που μου απαντησες.Κοιτα ετσι και αλλιως ο πατερας δεν ενδιαφερθηκε να μαθει καν αν το παιδι γεννηθηκε,οποτε ποια αναγνωριση??Εγω αυτο που ειχα αποφασισει ηταν πως δεν τον θελω για συντροφο μου.Ποτε δεν του αρνηθηκα την συμμετοχη του στην διαδκασια της εγκυμοσυνης και του μεγαλωματος του παιδιου.Εκεινος αρνηθηκε την συμμετοχη του και παραμενει αφαντος.μιλαω λοιπον για την περιπτωση που εμφανιστει και διεκδικησει. Γιατι να συμφωνησουμε σε κατι και να τον εμπιστευτω αποκλειεται.Αν μπορουσαμε να συζητησουμε και να συμφωνησουμε ισως και να μην εφθανα στο σημειο να του ζητησω να χωρισουμε.Ο ανθρωπος δεν καταλαβαινει τιποτα περα απο αυτο που θελει και για οτι του συνεβη στην ζωη του παντα κατα την γνωμη του εφταιγαν αλλοι.Ποτε ο ιδιος!Τελοσπαντων τουλαχιστον ζω ηρεμα και ησυχα με το παδι μου και εχω γλυτωσει απο τις ακραιες συμπεριφορες που αν ταραζαν εμενα τοτε το παιδι μου θα του δημιουργουσαν απειρα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες κι από μένα & Καλή χρονιά. Πολλές φορές η αναγνώριση απ τον πατέρα μπορεί να προκύψει πιο προβληματική απ το να μην το αναγνωρίσει, για μένα υπήρξαν φορές που το μετάνιωσα που τον αναγνώρισε & άρα "είχε άποψη"(φυσικά, όποτε τον βόλευε μόνο). Η γνώμη μου είναι άσε να δείξει (αν δειξει) τι θέλει απ το παιδί & αν μπορέσεις ποτέ να τον εμπιστευτείς & το ζητήσει ο ίδιος, τότε το σκέφτεσαι πιο σοβαρά. Αν εμφανιστεί απλά και μόνο για να διεκδικήσει, δε νομίζω πως αξίζει καν να προβληματιστείς. Η πατρότητα κερδίζεται με την αγάπη, την στοργή και την φροντίδα προς το παιδί, αλλιώς (στα χαρτιά μόνο) μου φαίνεται ολότελα άχρηστη. Να σαι καλά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακούστε δήλωση του βλαμένου "Καλύτερα να μην έχω σχέσεις με τη μικρή γιατί είμαι ακόμα ερωτευμένος μαζί σου και δεν θα αντέχω να έρχομαι να την βλέπω και να υπάρχει ένας άλλος άντρας στο σπίτι"...

:lol::lol: Αχχχ! τι μου θυμίζει να δεις αυτο! Μη χαλιέσαι καλή μου, θα μεγαλώσει κι αυτός κάποτε! εγώ είχα απαντήσει τότε:"οκ, θα φροντίσουμε να μην τον βλέπεις όποτε έρχεσαι"! Στην πραγματικότητα αυτό που ήθελε τότε ο μπαμπάς του γιού μου ήταν να συνεχίσω να μένω μόνη μου, ωστε να μπορεί να ρχεται όποτε γουστάρει, παράλληλα με την όποια σχέση διατηρούσε. Νομίζω το λένε "συρτάρωμα" αυτό ;)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες κι από μένα & Καλή χρονιά. Πολλές φορές η αναγνώριση απ τον πατέρα μπορεί να προκύψει πιο προβληματική απ το να μην το αναγνωρίσει, για μένα υπήρξαν φορές που το μετάνιωσα που τον αναγνώρισε & άρα "είχε άποψη"(φυσικά, όποτε τον βόλευε μόνο). Η γνώμη μου είναι άσε να δείξει (αν δειξει) τι θέλει απ το παιδί & αν μπορέσεις ποτέ να τον εμπιστευτείς & το ζητήσει ο ίδιος, τότε το σκέφτεσαι πιο σοβαρά. Αν εμφανιστεί απλά και μόνο για να διεκδικήσει, δε νομίζω πως αξίζει καν να προβληματιστείς. Η πατρότητα κερδίζεται με την αγάπη, την στοργή και την φροντίδα προς το παιδί, αλλιώς (στα χαρτιά μόνο) μου φαίνεται ολότελα άχρηστη. Να σαι καλά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

Καλημερα και καλη χρονια.Σ'ευχαριστω για το καλοσωρισμα iren.Ειμαι της ιδιας συλλογιστικης και ετσι σκεφτομουν να κινηθω κυριως επειδη θελω ηρεμια και ισορροπια για το παιδακι μου.Προς το παρον ειμαι χαρουμενη γιατι περασα με την μικρη μου τα πιο ζεστα και τρυφερα χριστουγεννα που θυμαμαι ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου! Χρονια πολλα κ καλη χρονια να εχουμε! Ευχομαι ο νεος χρονος να σας φερει οτι επιθυμειτε, ηρεμια στης σχεσεις μητερας-γεννητορα κ λιγοτερα δικαστηρια!!!! Ευτυχισμενος το 2010 λοιπον! Βρεθηκατε τελικα? Εγω ειμαι εκτος Αθηνων κ δεν εχω καμερα αλλα δεν πειραζει θα μου τα πειτε εσεις! Καλησπερα κ στην καινουργια μανουλα, την μπου-μπουμ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρααααα!!!

Καλή Χρονιά, με υγεία (πάν' απ' όλα), να είναι καλά τα παιδάκια μας κι εμείς να τα μεγαλώνουμε, με αγάπη και πολλές πολλές όμορφες και τρυφερές στιγμές!!!

 

Εύχομαι να μπορούμε όλες μας να διατηρήσουμε την ικανότητά μας να βλέπουμε τον κόσμο μέσα από τα μάτια των παιδιών μας, να έχουμε αισιοδοξία και να βρούμε επιτέλους αυτό που μας αξίζει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια!ηρθα και εγω τωρα που μπορω....γεννησα στις 27/12 ο μικρος ηθελε να ερθει νωρις ειχα και πονους και μου εσπασαν τα νερα αλλα ηταν αναποδα και γεννησα με καισαρικη ευτυχως ολα πηγαν καλα και ημαστε μια χαρα τωρα...

ο μπαμπας του τωρα θελει να τον βλεπει και θελει και να το αναγνωρισει σ αυτο συμφωνησα και οτι θελει για το παιδι θα το κανει και δεν θα φερω καμμια αντισταση ομως εμενα δεν προκειται να με καταφερει οπως νομιζει γιατι μ εχει πληγωσει πολυ και μερικα πραγματα δεν συγχωρουνται ετσι απλα!!!τελος παντων ας ειναι καλα ο μικρος και βλεπω τι θα κανω στην πραξη...

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά σε όλες και στα ζουζουνάκια μας. Συγχαρητήρια γλυκούλα, να το χαίρεσαι το μωράκι σου. Μη σκέφτεσαι πολλά τώρα, ξεκουράσου και κοίτα να το απολαύσεις με το μικρούλι σου όσο περισσότερο μπορείς, για όλα τα υπόλοιπα θα σου δείξει ο χρόνος & θα σε βοηθήσει να κανεις το καλύτερο για σένα και για το μωράκι :-)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!ηρθα και εγω τωρα που μπορω....γεννησα στις 27/12 ο μικρος ηθελε να ερθει νωρις ειχα και πονους και μου εσπασαν τα νερα αλλα ηταν αναποδα και γεννησα με καισαρικη ευτυχως ολα πηγαν καλα και ημαστε μια χαρα τωρα...

ο μπαμπας του τωρα θελει να τον βλεπει και θελει και να το αναγνωρισει σ αυτο συμφωνησα και οτι θελει για το παιδι θα το κανει και δεν θα φερω καμμια αντισταση ομως εμενα δεν προκειται να με καταφερει οπως νομιζει γιατι μ εχει πληγωσει πολυ και μερικα πραγματα δεν συγχωρουνται ετσι απλα!!!τελος παντων ας ειναι καλα ο μικρος και βλεπω τι θα κανω στην πραξη...

 

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!!:D:D:D

Μη σκέφτεσαι τίποτα τώρα!

Κάθε στιγμή με το μικρό σου πρίγκιπα είναι πολύτιμη... απολαυσέ την...

 

Αχχχχ, θυμάμαι τα δικά μου και δακρύζω... νιώθεις τόσο σημαντική κρατώντας στα χέρια σου το μικρό πλασματάκι που βγήκε από μέσα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει και απο μενα ο μπεμπης σου να εισαι καλα για να τον στηριζεις.Οπως και οι προηγουμενες να σου πω πως τωρα πρεπει να ξεκουραστεις και ν'απολαυσεις το μωρο σου...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας κοριτσια!!!!

οντως τωρα δεν σκεφτομαι τιποτα κοιταω μονο το παιδι μου το οποιο μου δινει τοση χαρα και ωραιες στιγμες που ολα τα υπολοιπα τα ξεχναω με την μια...δεν μπορω μακρια του απο τωρα και με το παραμικρο κοιταω να δω τι κανει και αν ειναι καλα...ειμαι εντελως χαζομαμα αλλα πολυ μ αρεσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλησπερααα!! ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω κι ελπιζω να μαι στο σωστο μερος...!! στελνω γιατι εχω την αναγκη να με καταλαβουν επιτελους και να μου πουν πραγαμτα γυναικεσ που εχουν βιωσει κατι παρομοιο η ιδιο με εμενα... ειμαι στα 22 και πειν 4 μηνες εμεινα εγγυος...ειχα σχεση με ενα παιδι 3 χρονια στην ιδια ηλικια με εμενα και οολα πηγαιναν εξαιρετικα... μενω εγγυος λοιπον και απο τη πρωτη κιολας μερα μετα το πρωτο σοκ!! μου λεει να το ριξω γτ δεν εχουμε δουλεια δεν θελει να κλειστει σπιτι απο τωρα και γενικα δε θελει να γινει γονιος.... και σχετικα ηταν καθετος.. εγω παλι αν και ηταν εντελως ξαφνικη και ανεπιθυμητη η εγγυμοσυνη(σπουδαζω ακομη) οι ηθικη μου και η πιστη μου δεν μαφησαν να κανω αμβλωση και να σκοτωσω το παιδι μου ακομη και αν ο πατερας του μου ειπε οτι αν το κρατησω ειμαι μονη μου...ευτυχως οι γονεις μου αντεδρασν θετικα και μου παν ολοι μαζι θα το μεγαλωσουμε και εννοειτε και δε θα κανεις φονο..με τη στηριξη λοιπον των συγγενων και των φιλων μου πηρα την αποφαση μου... με το που ειπα λοιπον οτι το κραταω οριστικα στο φιλο μου θυμωμενος(εκει που μας χρωστουσανε τεσπα) μου ειπε οκ ειρωνικα και χωρις καβγαδες χωρισαμε..... μου εκανε ψυχολογικο πολεμο μεσω facebook και γενικα με οποιο εμμεσο τροπο μπορουσα εγω να μαθω κατι με αποτελεσμα εγω να κλαιω ολη μερα..τεσπα για να μη σας πρηζω εχουμε να μιλησουμε δυο μηνες περιπου και αν και μαθαινω οτι ακομη το σκεφτετε για το τι να κανει με μενα και το μωρο κανενα του σημα...θελω αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας.... θεωρειτε οτι η καταστασεις σαν τη δικη μου ειναι αναστερεψιμες?? γυρναει ο πατερας οταν γεννηθει το μωρο??εμενα η θεση μου πια ειναι...ως τωρα φαινοταν οτι το παρακαλω..να τον ανοησω??? υπαρχει περιπτωση αυτη μου η ψυχολογικη κατασταση να κανει κακο στο μωρο μου????νιωθω σαν τη μυγα μες το γαλα και μικρη και εγγυος και ανυπαντρη.. ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...