Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΩΡΙΣΜΟΣ/ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Ελενα, τι γινεται; Πως εισαι;

 

Ο τροπος που σε μιλαει ο ανδρας σου οσον αφορα την ηλικια ειναι σιγουρα υποτιμητικος αλλα οχι αθωος... Πιστευω οτι σε υποβιβαζει για να ανεβει αυτος στα ματια του λογω ανασφαλειας του και παραλληλα να ριξει τη δικη σου αυτοεκτιμηση. Ο σκοπος του βεβαια νομιζω οτι ειναι να σε κανει να μην τολμησεις τελικα να ξεφυγεις απο την θηλια που σε εχει τυλιξει.

 

Μην τον ακους. Η διαφορα σας ειναι υπερ σου, τιποτε δεν εχει τελειωσει και αυτο να του δωσεις να το καταλαβει και μαζι με αυτο και το οτι δ ε ν τον εχεις αναγκη.

 

Μην τον επιτρεπεις να σε μιλαει ετσι, κανε μια αναθεωρηση της αυτοεκτιμησης σου, πως τολμα, βαλτον στην θεση του... Καντο για το παιδακι σου, δεν ειναι τραυματικο να του φερεται ετσι; Ισως αν καταλαβει οτι στα σοβαρα διεκδικεις πραγματα για εσενα και το παιδι σου και το εννοεις, να φερεται σαν ανθρωπος και σαν ανδρας πρωτα απο ολα...Εκτος αν σας απειλει οποτε πρεπει να δουλεψεις υπογειως για το καλο σας...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τα λογια σας!! το ειχα τοσο αναγκη ειδικα τωρα... κοριτσομανα ακριβως ετσι ειναι οπως μου γραφεις!! εχω ηδη αρχισει και σκεφτομαι εχω οντως δυναμη μεσα μου;;; η καταφερνει με τον τροπο του να με κανει να μην τολμησω να ξεφυγω ποτε.......!!

ομως καθε μερα βλεπω ποσο σιγουρη ειναι η αποφαση μου μεσα μου.

την τριτη φευγει για ελλαδα 1 μηνα (δεν χρειαζεται αδεια γιατι δεν δουλευει ) γιατι ο πατερας του ειναι αρρωστος. το ηξερε μηνες τωρα και δεν εκανε τιποτα για δουλεια,να εχει χρηματα για να παει κατω και φυσικα για την οικογενεια του!

αναγκαστικα να του βγαλω εισητηρειο! μουλεγε οτι δεν θελω εγω να δει αυτος τον πατερα του!!!! τρελλαθηκα! εγω εκανα απο αλλου οικονομια για να παει αυτος ελλαδα....

ομως το εκανα ευχαριστως γιατι ετσι θα εχω χρονο και την ελευθερια να κανω τις κινησεις μου. να παω σε δικηγορο κ.τ.λ.. μονο τα παιδια μου σκεφτομαι!!ο μεγαλος ειναι ηδη δυστηχισμενος και το μωρο δεν χρειαζεται να μεγαλωσει και αυτο ετσι....

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

ελενα την ξαδερφη της μανας μου την εγκατελειψε ο αντρας της με 40000 μαρκα χρεος (σου μιλαω για πολλα χροννια πριν) και 2 μικρα παιδια.εμενε και συνεχιζει να μενει στη γερμανια,ηταν σε απογνωση δεν ειχε να ταισει τα παιδακια της πηγε νομιζω στον δημαρχο της πολης και της παραχωρησε σπιτι δωρεαν για καποιο διαστημα και εκεινη δουλευε ολη μερα γιανα ξεχρεωσει.κατι τετοιους ανθρωπους μονο διαταραγμενους μπορω να τους χαρακτηρισω:mad: αν δεν εξαρτασαι οικονομικα ακομα καλυτερα!το οφειλεις σε σενα και τα παιδακια σου να γινετε ευτιχισμενοι!!:)βεβαια παντα η αποφαση ειναι δικη σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολες σας!

 

τωρα που συνερχομαι ειπα να σας γραψω τα νεα μου...

ο συζηγος εφυγε την προηγουμενη τριτη και τηλεφωνο δεν πηρε ουτε τον γιο του να του πει οτι εφτασε τελοσπαντων!! ο γιος μου τον ειχε παρει 2 φορες στα αεροδρομια....

το παιδι θυμωσε και τον πηρε την κυριακη! ο πατερας του του ειπε οτι περιμενε να τον παρει το παιδι...!!!αν ειναι δυνατον, ειχα στεναχωρηθει κιολας οταν εφυγε...αλλα αυτος με το που πηγε στη μαμα του,ουτε ενα τηλεφωνο να ρωτησει τι κανουν τα παιδια..τιποτα!

χθες πηγα στη δικηγορο και εβαλα μπροστα για διαζυγιο! απο τη μερα που εφυγε ειμαστε χωρισμενοι... το κρατος εδω βοηθαει! ψαχνω για σπιτι και μαζευω τα πραγματα μου..η δικηγορος μου οταν ακουσε τη περναω,με ενθαρηνε τοσο πολυ και μου ειπε ολα ειναι απλα...αποφαση και μετα ειμαι ελευθερη με τα παιδια μου...!!

αρχιζω και νιωθω καπως καλυτερα.....:)

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που βρήκες την δύναμη να προχωρήσεις. Θέλει γερά κότσια! Μπράβο κοπέλα μου! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και σου εύχομαι να βρεις την ηρεμία σου γρήγορα για το καλό το δικο σου και των παιδιών σου!

Link to comment
Share on other sites

οχι,αλλα το εχει καταλαβει απο καιρο! καθε μερα μου το ανεφερε οτι θα χωρισουμε και θα καταληξω στο δρομο η οτι αν θελω δεν γυριζει πισω....

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

Έλενα, καλησπερα, διάβασα για το πρόβλημά σου σήμερα. Καλά κάνεις κι χωρίζεις κι να ξέρεις ότι το κράτος στη Γερμανία υποστηρίζει πολύ τις μητέρες που χωρίζουν έχοντας τέτοια προβήματα όπως εσύ.

Σου εύχομαι viel gluck κι όλα θα πάνε καλά μόλις φύγετε από το σπίτι.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΛΕΝΑ ΣΕ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!! ΞΕΚΙΝΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αδιεξοδος, κοπελλα μου! Να ξερει ο αλλος οτι σκεφτεσαι να φυγεις απο ενα γαμο και να μη γινεται αυτο αφορμη να αλλαξει τα δεδομενα! Εδειξες δυναμη και δεν εμεινες στασιμη αλλα εδρασες δυναμικα...

Υποψιαζομαι ομως οτι ο πρωην σου πλεον; αναμενει να δει ποσο εννοεις αυτο που ελεγες οτι θα κανει. Φοβαμαι οτι για λιγο δε θα εχεις μεγαλη αντιδραση, παρα μονο οταν θα συνειδητοποιησει οτι τα λογια εγιναν πραξη. Τοτε θελει ακομη μεγαλυτερη δυναμη...Τοτε θα αρχισει υποσχεσεις για αλλαγη...Ευχομαι να σε φωτισει ο Θεος και να το αντιμετωπισεις οπως πρεπει.

 

Ο Θεος να σε φωτιζει και να σε δινει δυναμη σε οτι χρειαστεις! Εκανες το πρωτο μεγαλο βημα, ευχομαι ολα τα αλλα να ειναι ακομα πιο ευκολα! Αν χρειαστεις κατι, εδω ειμαστε!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω!!!

δεν εχω ιδεα τι θα κανει..το μονο που δεν θελω ειναι φασαριες!!! δεν τις μπορω αλλο να με αφησει ησυχη να βρω το δρομο μου...δεν θελω τιποτα αλλο....

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...