Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΩΡΙΣΜΟΣ/ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Recommended Posts

Εχω προβλημα και δεν ξερω τι να κανω!!!!!

Με τον αντρα μου εχουμε 17 χρονια διαφορα και ειμαστε 11 χρονια παντρεμενοι.

Παντα ειχαμε προβληματα με ζηλευε,ποτε δεν συμπαθουσε τους δικους μου,ποτε δεν ειχε κανονικη δουλεια,δεν με αφηνε να πηγαινω ελλαδα (μενουμε γερμανια),μαζι πηγαμε 1 φορα μονο και αυτη για βαφτιση! μειναμε στη μαμα μου 3 μερες και μετα με πηρε αρον αρον στο χωριο του για 3 εβδομαδες!Παντα ειχαμε προβλημα οικονομικο γιατι δουλευε οταν εβρισκε κατι...!Εγω απο τοτε που το παιδι εγινε 1,5 χρονων δουλευα και εδω και 4 χρονια ειχα σταθερη δουλεια και καλα λεφτα.Ετσι ωστε εγω ζω την οικογενεια!Ο συζηγος δουλευει 30 ωρες το μηνα και παιρνει 400 €!

Παρολαυτα αποφασισα να κανω δευτερο παιδι μετα απο 10 χρονια!

Η μανα μου αν και δεν ειχε ιδιαιτερα συμπαθεια στον αντρα μου αποφασισε να ερθει αφου της το ζητησα και εγω!Απο την μερια του αντρα μου ειχε δωσει την εντυπωση οτι ηθελε να τα βρουνε!

Η μαμα μου σαν γιαγια ειπε στον γιο μου να κουρευτει για να φαινεται το προσωπο του γιατι ειχε μαλλια μεχρι τα ματια!

Ο συζηγος κανει καβγα μαζι της! Οταν αρχισε και της ελεγε οτι καλα περναμε εδω σε ενα δυαρι 65 τμ 4 ατομα , η μανα μου τα πηρε...! Του ειπε οτι αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα, χωρις να ξερει βεβαια οτι ουτε καν δουλεια δεν εχει!

Εγινε φασαρια αποκαλεσε την μανα μου διαβολο,την απειλησε, εμενα δεν με σκεφτηκε που θηλαζα και ουτε καν ειχα σαραντησει..! Τον γιο μου του απαγορεψε να μιλαει στη γιαγια του και σε μενα! Ειμασταν κλεισμενες στο 1 δωματιο και το παιδι δεν το αφηνε καν να μπει μεσα και να μας μιλησει!Ουτε τα δωρα της γιαγιας του να παρει!!!!!!!

Εξωφρενικες καταστασεις ζησαμε, που αν το ηξερα τη τρελλα εχει δεν θα αφηνα τη μανα μου να ερθει!

Πλεον δεν μπορω να ζω μαζι του με ολα αυτα! Αυτος συνεχιζει και λεει για ολα φταιει η μανα μου! Δεν ξερει τι κατεστρεψε....!

Ζω γερμανια και δεν ξερω πως να χωρισω, με τρομοκρατει και φοβαμαι! Ο γιος μου ειναι 10 και τα εχει παιξει...!

Τι να κανω;Σε δικηγορο στην ελλαδα να παω η εδω;Aν εχει καποια καμια συμβουλη πειτε μου..! Ευχαριστω!

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να πας στην Ελληνικη πρεσβεια και να ζητησεις να σε βοηθησουν.

Αν edit admin τοτε υπαρχει χοντρο προβλημα και φυγε οσο ειναι καιρος! και πες οτι ενταξει να τρομοκρατει εσενα ή τη μανα σου, αλλα οχι το παιδι! αυτο ειναι αισχρο απο εναν πατερα...

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Συζητήσεων
σχολια για μουφα

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

και εγ ω συμφωνω με την monbebe κουραγιο και να ξερεις οτι οταν χρειαστει κρυβουμε δυναμης που και εμεις δεν της ξερουμε βρες καιεναν καλο δικηγορο και απο οτι εχω ακουσει η γερμανικη νομοθεσια ειναι καλυτερη σε τετοιες περιπτωσεις ψαξε το δικιο σου εκει

και να εισαι σιγουρη οτι θα το βρεις . ακομα προσπαθεις να κανεις λιγο το κλιμα καλυτεο για το παιδι σου..

Link to comment
Share on other sites

Οι νόμοι στην Γερμανία είναι αυστηροί και ιδιαίτερα με το οικογενειακό δίκαιο.

Θα σου έλεγα ότι έαν έχεις πάρει την απόφασή σου για διαζύγιο τότε να προχωρήσεις το συντομότερο.

 

Η πρόνοια στην Γερμανία σίγουρα θα σου δώσει συμβουλές για το πως να το χειριστείς. Επίσης, η πρεσβεία μπορεί να σου συστήσει δικηγόρους που έχουν εμπειρία στο οικογενειακό δίκαιο.

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ειναι μουφα.. ειμαι χαλια!!

αυτος παιζει παιχνιδακι απο την μια καλος απο την αλλη με βριζει και μιλαει για μενα ασχημα στο παιδι μου...

εγω για χαρη των παιδιων δεν τον δινω σημασια για να μην γινεται καβγας!

επισης δεν με αφηνε να βγαινω εξω με το μωρο μονο μαζι του... τωρα εχω αρχισει και βγαινω! η αποφαση μου ειναι οριστικη θα αρχισω να κανω τηλεφωνα...

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια δεν ειναι μουφα.. ειμαι χαλια!!

αυτος παιζει παιχνιδακι απο την μια καλος απο την αλλη με βριζει και μιλαει για μενα ασχημα στο παιδι μου...

εγω για χαρη των παιδιων δεν τον δινω σημασια για να μην γινεται καβγας!

επισης δεν με αφηνε να βγαινω εξω με το μωρο μονο μαζι του... τωρα εχω αρχισει και βγαινω! η αποφαση μου ειναι οριστικη θα αρχισω να κανω τηλεφωνα...

 

κοριτσι ευχομαι οτι καλυτερο κρατα μακρυα τα ζουζουνια σου απο φασαριες και καυγαδες βρες εναν δικηγορο ψαξε για κρατικους φορεις που ασχολουνται με αυτα τα θεματα ισως οι συμβουλες τους να φανουν πολυτιμες καλο κουραγιο απο μενα και δυναμη

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις μου θυμίζει ένα βιβλίο-αληθινή ιστορία-που είχα διαβάσει αλλά είχε συμβεί στη Μ.Ανατολή,αν θυμάμαι καλά...

Να πάρεις το παιδί σου και να φύγεις,ένας άνθρωπος που δε σέβεται τη μητέρα σου και το παιδί σας δεν είναι για να μένεις μαζί του με την ελπίδα μήπως γίνει καλύτερος.

Δε θα γίνει ποτέ..

Κι όσο για το θέμα της δουλειάς του,ας μην το συζητήσω καλύτερα...

Σου εύχομαι να πάρεις την πιο σωστή απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

ναι...νομιζα τον τελευταιο χρονο οτι εχει αλλαξει!! μουλεγε κιολας να φυγουμε για παντα ελλαδα και ποσο πολυ ο μεγαλος θελει αδερφακι και ειναι ενα δυστηχισμενο παιδι εξαιτιας μου...!!

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις,ειναι να συμβουλευτεις καποιον δικηγορο.

Και το συντομοτερο.

Δεν ξερω το σπιτι που μενετε,ποιος πληρωνει το ενοικιο,αλλα καλο θα ηταν,αν δεν εχει υπαρξει περιστατικο βιας,να συμβουλευτεις εναν δικηγορο οικογενειακου δικαιου πριν κανεις το οτιδηποτε,γιατι μπορει να ισχυριστει αργοτερα,αν φυγεις,εγκαταληψη συζυγικης στεγης.

Απλα,βεβαια,θα σε τρεχει........τιποτα παραπανω.

Γι' αυτο μιλα με καποιον αρμοδιο!(αν εισαι αποφασισμενη...........)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τραγικές καταστάσεις για να τις ζει ένα 10χρονο παιδί και μια λεχώνα

Μάλλον ο σύζυγος σου έχει σοβαρά προβλήματα ανασφάλειας(εξ'ου και η ζήλεια).

Ψάξε για έναν δικηγόρο στην Ελλάδα,πάρε πληροφορίες,ενέργησε εντός των νομικών πλαισίων και όλα θα πάνε μια χαρα!!!

 

Σας εύχομαι τα καλύτερα

9mHZp3.png

.png

Είμαστε μαζί απο:4/1/06

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις μου θυμίζει ένα βιβλίο-αληθινή ιστορία-που είχα διαβάσει αλλά είχε συμβεί στη Μ.Ανατολή,αν θυμάμαι καλά...

Να πάρεις το παιδί σου και να φύγεις,ένας άνθρωπος που δε σέβεται τη μητέρα σου και το παιδί σας δεν είναι για να μένεις μαζί του με την ελπίδα μήπως γίνει καλύτερος.

Δε θα γίνει ποτέ..

Κι όσο για το θέμα της δουλειάς του,ας μην το συζητήσω καλύτερα...

Σου εύχομαι να πάρεις την πιο σωστή απόφαση.

 

Το βιβλίο είναι το "Ποτέ Χωρίς την Κόρη μου"

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Φύγε από αυτόν! Δεν ξέρω αν πρέπει να φύγεις από τη χώρα (η Γερμανία δεν έιναι Ουγκάντα και προφανώς έχεις συνηθίσει εκεί) αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι πρέπει να τον στείλεις στον Γερο Δ.....ο! Βέβαια πάντα θα τον έχεις στη ζωή σου γιατί είναι πατέρας των παιδιών σου, και αυτό -όσο σκληρό και αν είναι- είναι και δική σου ευθύνη. Αλλά τουλάχιστον αν του δείξεις ότι δεν τον εκτιμάς ως σύζυγο, ίσως βάλει λίγο μυαλό και γίνει καλύτερος πατέρας. Δύσκολες καταστάσεις... και δύσκολες αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ελενα

αν οι σκεψεις σου κλεινουν στο να ειναι αμετακλητες,τοτε οκ.....

αν ομως υπαρχουν καποιες ηλιαχτιδες που φωτιζουν την ψυχη σου απ το προσωπο του ανθρωπου σου (και το σκεφτεσαι ακομη)τοτε καλο θα ηταν να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα και να κανετε μια διεξοδικη και κυριως ειλικρινη συζητηση μεταξυ σας.

περιγραφεις μια κατασταση με την μητερα σου και τον συζυγο...

(κατα την δικη μου αποψη παντα,δεν επιτρεπεται να αφηνουμε τριτους να μπαινουν στη σχεση μας,ακομη και τους ιδιους μας τους γονεις....)

ελπιζω να πανε ολα κατ ευχην και να ζησετε ευτυχισμενοι

 

προσωπικα πριν ¨κατηγορησω¨ καποιον προσπαθω να μπω στην ψυχολογια του να δω τι ειναι αυτο που τον οδηγησε να πραξει αναλογως....

 

με φιλικη διαθεση Gold:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας, ψυχραιμια, φαινεσαι ατομο με δυναμη και με προοπτικη, με τη δουλεια σου, την οικογενεια σου κλπ. Δεν εισαι ανημπορη....Στηριξου στα ποδια σου, αποφασισε και μετα με ηρεμια και με τροπο, ακολουθησε την αποφαση σου. Στη Γερμανια εισαι εξαλλου, οχι σε καμμια τριτοκοσμικη χωρα!! Παρε μια συμβουλη απο δικηγορο και αν αποφασισεις να φυγεις συνεχισε, χωρις τσακωμους και προτιστως χωρις να στεναχωρεις κι αλλο τα παιδια σου που βρεθηκαν στη μεση ολου αυτου...προφανως ο συζυγος σου νιωθει παντως σε αδιεξοδο, οτι δεν μπορει να προσφερει για την οικογενεια του και μαλλον γι αυτο του βγαινει ολο αυτο, ειναι πολυ δυσκολο για εναν αντρα να νιωσει ετσι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενα, δουλευεις και εχεις ετσι ισχυρο οπλο στα χερια σου, οπως και τη στηριξη των δικων σου. Γιατι δεν αφηνεις καταρχην λιγο να ηρεμησουν τα πραγματα, γιατι απο οτι καταλαβα τωρα συνεβησαν ολα;Να μην κανεις ενεργειες πανω στο βρασμο σου που αργοτερα μετανιωσεις.

 

Εν τω μεταξυ, εσυ να κανεις τις ενεργειες σου, να εξασφαλισεις χρημματα, νομικη υποστηριξη, Γερμανια ειναι, ομογενεις υπαρχουν, ρωτα ή αν δυσκολευεσαι να ρωτησουμε εμεις στη θεση σου και αφου πατησεις γερα στα ποδια σου, να επιβαλλεις στο σπιτι Σου τη ζωη που ΕΣΥ θελεις,αφου τιποτε παραλογο δεν ζητας. Και εαν ο ανδρας σου συνεχιζει να επιδρα με τον ιδιο ασχημο απαραδεκτο τροπο, κανε χρηση του σχεδιου που ηδη οργανωσες.

 

Του εχεις μιλησει για την πιθανοτητα να χωρισετε; Πως αντεδρασε; Μηπως τελικα ενα ταρακουνημα τον γλυκανει; Σαν πατερας ειναι καλος; Σαν συζυγος περα απο τη ζηλια που ισως να οφειλεται στα πολλα χρονια ηλικιακης διαφορας;

 

Οτι και να αποφασισεις, θα σε στηριξουμε.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

οταν εγινε ο πρωτος καβγας με τη μαμα μου, του ειπα να σταματησει και οτι η μανα μου θα φυγει και δεν αλλαζει τιποτα...ομως με εγραψε!

αυτα που σας εγραψα ηταν μια περιληψη..επειδη οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι τοσα χρονια μονο εγω εκανα υποχωρισεις και δεν ηθελα να χωρισω!

με τη μανα μου εχει 3 χρονια διαφορα και εχει καταφερει πολλα μονη της...γιαυτο και δεν την χωνευε απο την αρχη που τη γνωρισε!

σαν συζηγος ποτε τιποτα.. σαν πατερας παντα εγω ετρεχα με τον γιο μου.

ο ιδιος ποτε δεν τον πηγαινε πουθενα ουτε καν πισινα αφου καλοκαιρια ειμασταν παντα εδω!!!

τον φωναζει μ.....α, ολη την ημερα! ο γιος μου τον φοβαται, λεει ψεματα απο το φοβο του,οτι και να κανει καμια ζημια ερχεται μονο σε μενα! φοβαμαι καμια φορα απο το φοβο του αν κανει κατι μην τυχον δεν ερθει σπιτι...! του λεει ποσο μ....α τον εχω κανει εγω,οταν σαν παιδακι κανει καμια χαζαμαρα...

επισης μονος του θελει να μιλησει στην ψυχολογο του σχολειου!!!

τοσες μερες περασανε και δεν εχω αλλαξει γνωμη,ειμαι βεβαια ηρεμη..

ευχαριστω που μπορω να επικοινονω μαζι σας, το ειχα τοσο αναγκη!

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

επισης οταν του ειπα οτι θελω να χωρισουμε...γελαει και μου λεει αυτο θελει και αυτος επιτελους!!! και μετα συμπεριφερεται σαν να μην τρεχει τιποτα!!

μαλιστα μου λεει οτι πολλες γυναικες τον γουσταρουνε παρολο που ειναι 51 γιατι τραβαει και οτι εγω ειμαι μια 34αρα γερασμενη και με δυο παιδια δεν θα με κοιταξει ποτε κανενας...

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

Οι νόμοι στην Γερμανία είναι αυστηροί και ιδιαίτερα με το οικογενειακό δίκαιο.

Θα σου έλεγα ότι έαν έχεις πάρει την απόφασή σου για διαζύγιο τότε να προχωρήσεις το συντομότερο.

 

Η πρόνοια στην Γερμανία σίγουρα θα σου δώσει συμβουλές για το πως να το χειριστείς. Επίσης, η πρεσβεία μπορεί να σου συστήσει δικηγόρους που έχουν εμπειρία στο οικογενειακό δίκαιο.

 

έτσι ακριβώς είναι και υπάρχει και οικονομική ενίσχυση για τη μάνα που μεγαλώνει μόνη παιδιά...

Αυτά τα ξέρω γιατί χώρισε η κουνιάδα της αδερφής μου εκεί πρίν 8 χρόνια...τώρα πλέον ζει εδώ με το γιο της..αν θέλεις να μάθω περισσότερες λεπτομέριες πες μου, σ/κ θα την δω...

στη δική της περίπτωση είχε πάει ο γαμπρός μου με τον μπαμπά τους και την πήραν από εκεί με το παιδί...

το πρόβλημα ήταν ότι για να έφευγε από εκεί με ανήλικο παιδί έπρεπε να υπογράψει και ο πατέρας του παιδιου...

 

επισης οταν του ειπα οτι θελω να χωρισουμε...γελαει και μου λεει αυτο θελει και αυτος επιτελους!!! και μετα συμπεριφερεται σαν να μην τρεχει τιποτα!!

μαλιστα μου λεει οτι πολλες γυναικες τον γουσταρουνε παρολο που ειναι 51 γιατι τραβαει και οτι εγω ειμαι μια 34αρα γερασμενη και με δυο παιδια δεν θα με κοιταξει ποτε κανενας...

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οποιοδηποτε προβλημα και να εχει μ'εσενα, τη δουλεια του, την πεθερα του, το σκυλο του γειτονα, οτιδηποτε, ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

οταν εγινε ο πρωτος καβγας με τη μαμα μου, του ειπα να σταματησει και οτι η μανα μου θα φυγει και δεν αλλαζει τιποτα...ομως με εγραψε!

αυτα που σας εγραψα ηταν μια περιληψη..επειδη οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι τοσα χρονια μονο εγω εκανα υποχωρισεις και δεν ηθελα να χωρισω!

με τη μανα μου εχει 3 χρονια διαφορα και εχει καταφερει πολλα μονη της...γιαυτο και δεν την χωνευε απο την αρχη που τη γνωρισε!

σαν συζηγος ποτε τιποτα.. σαν πατερας παντα εγω ετρεχα με τον γιο μου.

ο ιδιος ποτε δεν τον πηγαινε πουθενα ουτε καν πισινα αφου καλοκαιρια ειμασταν παντα εδω!!!

τον φωναζει μ.....α, ολη την ημερα! ο γιος μου τον φοβαται, λεει ψεματα απο το φοβο του,οτι και να κανει καμια ζημια ερχεται μονο σε μενα! φοβαμαι καμια φορα απο το φοβο του αν κανει κατι μην τυχον δεν ερθει σπιτι...! του λεει ποσο μ....α τον εχω κανει εγω,οταν σαν παιδακι κανει καμια χαζαμαρα...

επισης μονος του θελει να μιλησει στην ψυχολογο του σχολειου!!!

τοσες μερες περασανε και δεν εχω αλλαξει γνωμη,ειμαι βεβαια ηρεμη..

ευχαριστω που μπορω να επικοινονω μαζι σας, το ειχα τοσο αναγκη!

 

όλα αυτά που λέει και κάνει στο παιδί σου είναι τρομερά μια λέξη μόνο θα σου πω...ΦΥΓΕ!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

DALIA ρωτησε αν πρεπει να παω σε δικηγορο ελληνα η γερμανο! αν πρεπει να παω σε κοινωνικο λειτουργο και τι να κανω με τα διαβατηρια! σε ευχαριστω πολυ!

μου κανει και απειλες τι εχω να περασω και δεν ξερω τι μου γινεται...

ζω μια κατασταση τρελλας δεν τον αντεχω με τιποτα....

.png74mmp1.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA ρωτησε αν πρεπει να παω σε δικηγορο ελληνα η γερμανο! αν πρεπει να παω σε κοινωνικο λειτουργο και τι να κανω με τα διαβατηρια! σε ευχαριστω πολυ!

μου κανει και απειλες τι εχω να περασω και δεν ξερω τι μου γινεται...

ζω μια κατασταση τρελλας δεν τον αντεχω με τιποτα....

 

 

 

Νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι διαβατήριο.

Τα παιδιά μπορουν να ταξιδέψουν με το βιβλιάριο υγείας τους.

Η Γερμανία έχει υπογράψει την Συνθήκη ΣΕΓΚΕΝ

Όμως δεν θα ήταν σωστό να το κάνεις χωρίς την σύμφωνη γνώμη του διότι θα έχεις θέματα.

 

Τώρα, χρειάζεσαι την υπογραφή του πατέρα για να εκδοθεί διαβατήριο σε ανήλικο παιδί.

 

Παρόλα αυτά ξεκίνα με την πρόνοια ή με κάποιον κοινωνικό λειτουργό. Εκείνοι θα σε καθοδηγήσουν και πιθανά θα σου συστήσουν δικηγόρο ή μπορείς να έχεις και τον δικηγόρο της πρόνοιας, χωρίς να πληρώσεις.

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...