Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Η γιαγια μου γεννησε 9 παιδια (τα δυο τελευταια στο αμπελι και ηταν και 4 κιλα σφαχταρακια!! ) Τα κοιμησε ολα μες στη σκαφη με σανο γυρω γυρω απ' τις κουβερτες για να ειναι ζεστα) Τα θηλασε κι οταν δεν εφτανε το γαλα τους εδινε απ' της κατσικας. Μόλις μεγαλωσαν ετρωγαν αυγουλακια με ψωμακι και αργοτερα τους μασαγε το κρεας (που σπανιοτατα εμπαινε στο σπιτι) και τους το εδινε. Οπως κανουν τα πουλια. Στα χωρια το ελεγαν "μασί". Στο αμπελι φορουσε το τελευταιο παιδι πανω της και δουλευε 12ωρα.

Σημερα: 6οοο ευρω η γεννα, 1700 τα βλαστοκυτταρα, πανες, γαλατα 200 ευρω το μηνα. 4000 ευρω το παιδικο δωματιο...Παιδι φυσικα ενα αντε δυο στην καλυτερη...

Δεν θα ηθελα φυσικα με τιποτα να ζησω στις συνθηκες της γιαγιας αλλα γιατι τετοια διαφορα σε 100 μολις χρονια;

ΓΙΑΤΙ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νομίζω πως ελάχιστες γυναίκες θα επέλεγαν τη καισαρική αν μπορούσαν να γεννήσουν φυσιολογικά.΄Δυστυχώς όμως δεν είναι όλες οι γέννες και οι εγκυμοσύνες εύκολες και ποτέ μια εγκυμοσύνη δε ξέρεις πως εξελίσεται.

Εγώ ήθελα όσο τίποτα άλλο να νιώσω τους πόνους τις γέννας αν και απόλυτα φοβιτσιάρα, αλλά δυστυχώς τα πράγματα δε πήγαν όπως τα σχεδιάζαμε....και γέννησα έκτακτα 27 μέρες νωρίτερα με καισαρική(η οποία πήγε άψογα).

Το θέμα νομίζω πως είναι να γεννιούνται καλά τα μωρά και να μένουν υγιείς οι μανάδες τους ,έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Angela γνωριζω γυναικες που χωρις κανενα απολυτως προβλημα επελεξαν την καισαρικη,μονο και μονο για να γλυτωσουν τους πονους και την πολυωρη αναμονη!!! Τι να πεις,δεν μπορεις να τις κατηγορησεις,ειναι επιλογη του καθενος. Οπως ξερω και γυναικες που δε θηλασαν επειδη στην πρωτη προσπαθεια ενιωσαν πονο.Και παλι δεν μπορεις να τις κρινεις,παρ΄ολο που στο θεμα του θηλασμου επηρεαζεται αμεσα και το παιδι,δηλαδη του στερεις την ευκαιρια να τραφει με μητρικο γαλα επειδη σε ποναει το στηθος σου; Μα εξυπακουεται οτι θα ποναει τις πρωτες φορες,ετσι δεν ειναι; :x Παντως οι γιατροι πλεον τη λυση της καισαρικης την εχουν ψωμοτυρι κι εχω ακουσει και περιπτωσεις που εχουν πει ψεμματα στη μητερα οτι το παιδι ερχεται αναποδα,ειναι τυλιγμενο με το λωρο κ.λ.π. μονο και μονο για να την τρομοκρατησουν και να την πανε καισαρικη.Εκεινη τη στιγμη βεβαια μεσα στον πανικο τι να πει και η γυναικα,"οχι,θα το ρισκαρω για φυσιολογικο;" Ασε που δεν μπορεις να εξακριβωσεις αν σου λεει μπαρουφες ο γιατρος ή οχι παρα μονο αν εχεις συγγενη σου γιατρο μεσα στην αιθουσα τοκετου.Παντως για να επιστρεψω σε αυτο που εγραφα και πιο πριν,οτι δηλαδη καποιες γυναικες επιλεγουν χωρις λογο την καισαρικη ως ευκολη λυση,ακουστε τι μου ειπε αντρας συναδελφος μου καποια στιγμη οταν ημουν γυρω στην 26η εβδομαδα:-Σε ποια εβδομαδα εισαι εσυ;

-Στην 26η,απανταω.-Μια χαρα,σε 10 βδομαδουλες δηλαδη θα κανεις μια καισαρικη και θα εχεις ξεμπερδεψει,μου λεει. -Γιατι χρυσε μου να κανω καισαρικη σε 10 εβδομαδες που θα ειμαι μολις στον 9ο;ρωταω εγω απορωντας,και μου απανταει:-Ελα μωρε τωρα,κι η γυναικα μου αυτο εκανε,που να κατσεις τωρα να παιδευεσαι 40 εβδομαδες ,κανε την καισαρικη σου στις 36 να ξεμπερδευεις μπαμ-μπαμ!!!

Προφανως ο γυναικολογος της γυναικας του θα του ειχε κανει κανονικη πλυση εγκεφαλου υπερ της καισαρικης για να λεει τετοιες βλακειες!!! :x

Χωρια που καποιοι γιατροι λενε στις γυναικες να προτιμησουν την καισαρικη για να μην "ξεχειλωσουν" και δεν τις θελει ο αντρας τους μετα!!! Ω ναι,το εχω ακουσει ΚΑΙ αυτο!!! :o

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Joe γέννησα φυσιολογικά, αν και επέλεξα επισκληρίδιο, χωρίς παραίνεση από μέρους του γιατρού. Φυσικά δεν είχα κανένα κώλυμμα και αν τα πράγματα σκούραιναν φυσικά και θα έκανα καισαρική. Θα με "χάλαγε" όμως αν ο γιατρός μου έβρισκε δήθεν κάποια δικαιολογία για καισαρική και ειλικρινά θα τον άλλαζα μετά από αυτό. Γέννησα στην 39η εβδομάδα όπου μετά από περπάτημα μισής μέρας στο κέντρο της Αθήνας για τα τελευταία ψώνια, τα ξημερώματα μου έσπασαν τα νερά...Αυτό επίσης που με "χαλάει" με τους γιατρούς είναι οι προγραμματισμένοι φυσιολογικοί τοκετοί, ειδικά όταν μια απρόσμενη γέννα πρόκειται να τους χαλάσει τριήμερα ή διακοπές. Μια φίλη μου π.χ. της είχε πει ο γιατρός και αυτής ότι αν μπεις στις 36 εβδομάδες δεν είναι ανάγκη να περιμένουμε, το παιδί έχει πάρει το βάρος του κλπ. και την έβαλε με τεχνητούς πόνους να γεννήσει πριν από τριήμερο...Αυτά μου τη δίνουν. Τώρα γι'αυτές που επιλέγουν καισαρική, εκτός από το φόβο και κάποιους λόγους υγείας(π.χ. υψηλή μυωπία) η καισαρική έχει περισσότερους κινδύνους επιπλοκών από το φυσιολογικό τοκετό και σαφώς δεν έχει τόσο γρήγορη ανάρρωση. Από κει και πέρα πάντως η καθεμιά μας κάνει την επιλογή της..

1039919.png

 

1027251.png

Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε τωρα,κι η γυναικα μου αυτο εκανε,που να κατσεις τωρα να παιδευεσαι 40 εβδομαδες ,κανε την καισαρικη σου στις 36 να ξεμπερδευεις μπαμ-μπαμ!!!

:o

 

Μπαρδόν? Καλά να σου προτείνει καισαρική, αλλά να σου προτείνει γεννήσεις νωρίτερα από τις 40 βδομάδες αφού δεν σου έχουν σπάσει τα νερά η δεν υπάρχει σοβαρός λόγος?

Μιλάμε θα του'χωνα φούσκο εκείνη την ώρα................ έλεος τι άλλο θα ακούσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσιολογικος τοκετος και παλι φυσιολογικος τοκετος....

Εγω γεννησα πριν 10 μερες...

Απο τις αρχες του εννατου μου ειπαν οτι το μωρο ηταν μεγαλο και οτι δεν ηταν σε καλη θεση και οτι θα ητνα καλυτερο να το βγαλουν νωριτερα με καισαρικη...εγω δεν δεχτηκα και ειπα θα αφησω την φυση να κανει την δουλεια της.Στις 4/12 συμπληρωσα της 40 βδομαδες και τιποτα...τελικα στις 7/12 τα ξεμερωματα με επιασαν πονοι.Περασα 18 ωρες ωδινες τις 14 απο αυτες χωρις επισκληριδιο.Στο τελος εκανα γιατι ειχα κουραστει πολυ και πλεον η προοπτικη της καισαρικης ηταν αρκετα πιθανη.το παιδεψα αλλες 4 ωρες αλλα τιποτα.Τελικα με κλαματα μπηκα για καισαρικητο μωρο ηταν 4 κιλα και με περιτυληξη..Στεναχωρηθηκα που δεν γεννησα φυσιολογικα αλλα το παλεψα με ολες τις δυναμεις μου και δεν το μετανιωνω.Οι πονοι απο την καισαρικη την πρωτη μερα ειναι σαφως χειροτεροι απο τις τοσες ωρες ωδινες!Αν και 12 ωρες μετα την καισαρικη σηκωθηκα περπατησα και μετα απο μερικες ωρες σηκωνα το μωρο το θηλαζα και το αλλαζα.Δεν θα το συνιστουσα ομως σε καμια που θα εχει την επιλογη να βγει φυσιολογικα το μωρο!!!!Η φυση ξερει καλυτερα!!!Παντως οτι ταλαιπωρια και αν περασεις οταν παιρνεις το αγγελουδι σου αγκαλια τα ξεχνας ολα!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ γέννησα την 36η εβδομάδα με καισαρική γιατί υπήρχε πρόβλημα και έτσι έπρεπε να γίνει ! Αυτό που με στιγμάτισε όμως και δεν θα το ξεχάσω ποτέ ήταν ότι είδα την πλάτη από το αγγελούδι μου μετά από 2 μέρες , και λέω την πλάτη γιατί ήταν μπρούμυτα στην φωτοθεραπεία , και το προσωπάκι του μετά απο μια εβδομάδα που επιτέλους το βγάλαν από την θερμοκοιτίδα και μου το έδωσαν στα χέρια μου ! Δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω το βλέμμα του εκείνη την ώρα !

Και σκεφτήτε γέννησα στο Αλεξάνδρα , σε εξάκλινο , που συνεπάγεται πέντε μαμάδες και πέντε νεογέννητα και γω σαν τον κούκο να βγάζω το γάλα με το θήλαστρο αντί να έχω το παιδάκι μου και να το θηλάζω !

Το σημαντικό βέβαια ήταν ότι κατάφερα ( με την βοήθεια του Θεού και του γιατρού ) να το γεννήσω και να έχω το αστέρι μου , γερό και δυνατό ! Αυτό έχει σημασία ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυριο μπαινω στην 37η εβδομαδα και παω σιγουρα για καισαρικη,αφου χθες που πηγα στη μαια μου να με δει,διαπιστωσαμε οτι το μωρο παραμενει ισχιακο και μαλιστα σε τετοια θεση που δε γυρναει με τιποτα.Αυριο εχω ραντεβου με το γιατρο μου και λογικα θα προγραμματισουμε και την καισαρικη.Εχω απογοητευτει πολυ που δε θα ζησω την εμπειρια του φυσιολογικου τοκετου κι ακομα περισσοτερο απορω πώς γυρισε ιχσιακο ενω την 31η εβδομαδα ειχε κιολας παρει θεση με το κεφαλι κατω.Παρεπιπτοντως,μιας και το topic ειναι για το κοστος της εγκυμοσυνης και του τοκετου,μηπως ξερει καμμια το κοστος για καισαρικη με επισκληριδειο στο Ιασω στο 4κλινο ή στο μονοκλινο; Βασικα το 4κλινο με ενδιαφερει περισσοτερο,απλα η μητερα μου θελει να παρουμε μονοκλινο για να μεινει μαζι μου το βραδυ-εννοειται οτι της ειπα αν θελει να παρω μονοκλινο να το πληρωσει κιολας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιασώ νέος τιμοκατάλογος από 5/12/2007 ισχύει

 

τιμές για καισαρική

 

6κλινο-2050

4κλινο-2170

3κλινο-2250

2κλινο-2990

1κλινο-5450

 

όλα αυτά χωρίς λοιπά έξοδα νάρκωσης, υγειονομικό υλικό κλπ που πρέπει να είναι κανένα 1000.

 

Όταν ξαναπάς στο Ιασώ ζήτα να σου δώσουν αναλυτικό τιμοκατάλογο.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου σ' ευχαριστω παρα πολυ,να 'σαι καλα.Φανταζομαι οτι αλλα τοσα παιρνει και ο γιατρος,οποτε το μονοκλινο που λεει η μανα μου θα ξεπερασει τις 10000 Ευρω!!! :lol: Εννοειται οτι 6κλινο και παλι 6κλινο,δεν ηξερα να βγω και στη Συγγρου για να πληρωσω μια γεννα!!! Βασικα το καλυτερο ειναι τα δημοσια μαιευτηρια που σιγουρα δε σε αντιμετωπιζουνε σαν ενα κατοσταευρω με ποδια και κοιλια,αλλα τι να κανεις οταν ο γιατρος σου συνεργαζεται με ιδιωτικο; Χωρια που απ' ο,τι ακουω πρεπει ο πατερας του μωρου να εχει συνεχεια τις τσεπες του γεματες με χαρτονομισματα για να δινει απο δω κι απο κει,50 με 100 Ευρω λεει στη μαια που θα του παει το παιδι,50 με 100 στον τραυματιοφορεα που θα φερει τη γυναικα στο δωματιο,αλλα τοσα δεξια κι αριστερα.Τι ειναι αυτα ρε παιδια; Πας να γεννησεις και σε ξηλωνουνε κανονικοτατα; :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδή κι εγώ στο Ιασώ σε 6κινο θα γεννήσω, πριν αλλαξει ο τιμοκατάλογος ήταν περίπου 2000 με το υγειονομικό υλικό και τις εξετάσεις, συν 400 ευρώ περίπου η επισκληρήδιος.. 2400 για 6 κλινο.

 

Τώρα με τα νέα δεδομένα δεν ξέρω...θα πάω το σάββατο για υπέρηχο θα πάρω τον τιμοκατάλογο και θα ρωτήσω αναλυτικά....Θα σας ενημερώσω!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με τις νέες τιμές αν ο γιατρός παίρνει όσα και η θέση στο μαιευτήριο τότε η πρώτη θέση στο Ιασώ όπως τα έχω υπολογίσει κομπλέ με μαία και βλαστοκύτταρα πάει γύρω στα 13.500-14.500

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλήρωσα στο Ιασω πριν ενα μήνα 3600 σε τετρακλινο με καισαρικη και επισκληρίδιο και κάποιες έξτρα εξετάσεις του μωρού(υπέρυχο και για την ακοή).

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκια μου,δε σου φαινεται αστρονομικο,ΕΙΝΑΙ!!! :shock::shock::shock:

Παντως αν ειναι να παρεις 4κλινο ή 6κλινο πιστευω καλυτερο ειναι το 6κλινο που θα σου ερθει και φθηνοτερα,στα 2 παραπανω κρεβατια θα κολλησουμε;

Γιαννη,ετσι για το χαβαλε,αν μπορεις γραψε μας και τις τιμες για τα λουξ και τις σουιτες,να δουμε ποσο θα πληρωναμε αν ειμασταν διασημες και πλουσιες!!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια μάλλον δεν ξέρετε το εξής κουφό!!!

Εγώ γέννησα στις 17/08 στο Ιασώ (4 μέρες πριν τη Βανδή..) Ρώταγα λοιπόν τον νοσοκόμο που με ανέβασε μετά τη γέννα στο δωμάτιο για τις σουϊτες, τις διάσημες κλπ

Και μου είπε το εξής απίστευτο..

Οι κυρίες αυτές δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα... Ίσα ίσα κάνουν διαφήμηση στο μαιευτήριο και έτσι δεν τους παίρνουν καθόλου λεφτά! :evil:

Άρα τα θύματα είμαστε εμείς που πάμε και τα σκάμε κανονικά!

Εγώ πήγα σε εξάκλινο και ήταν μια χαρα! 4 μέρες είναι, κάνεις υπομονή και μετά πάς σπιτάκι σου! Άσε που άμα εισαι σε μονόκλινο κάθεσαι μόνη σαν τον κούκο... Προτημώ να δώσω τα λεφτά να πάω ενα ταξίδι με τον άντρα μου παρά να τα πετάξω εκεί! :wink:

 

 

m.gifa.gift.gifh.gifi.gifl.gifd.gifa.gif

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Οι κυρίες αυτές δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα... Ίσα ίσα κάνουν διαφήμηση στο μαιευτήριο και έτσι δεν τους παίρνουν καθόλου λεφτά!

Άρα τα θύματα είμαστε εμείς που πάμε και τα σκάμε κανονικά!

άρα με 13.000 πληρώνεις οχι μόνο τη δική σου γέννα αλλά και της Μενεγάκη :roll:

Link to comment
Share on other sites

Οι κυρίες αυτές δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα... Ίσα ίσα κάνουν διαφήμηση στο μαιευτήριο και έτσι δεν τους παίρνουν καθόλου λεφτά!

Άρα τα θύματα είμαστε εμείς που πάμε και τα σκάμε κανονικά!

άρα με 13.000 πληρώνεις οχι μόνο τη δική σου γέννα αλλά και της Μενεγάκη :roll:

 

Καλό :lol::lol::lol: Για γέλια και για κλάματα...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδάκια, αλλά εντελώς ενημερωτικά πρέπει να πω οτί σύμφωνα με τον νέο τιμοκατάλογο, το ΙΑΣΩ έχει κάνει την εξης τρελή κομπίνα: Στις τιμές για εξάκλινο ΔΕΝ περιλαμβάνονται εργαστηριακές εξετάσεις, υγειονομικό υλικό (μόνο "συγκεκριμένο" δηλαδή σερβιέτες και σαπούνι) ΚΑΙ... αναισθησία και τα έξοδα αυτής!!!!! :D Θεικό;;;; Με απλούς υπολογισμούς το 4κλινο βγαίνει 3200 στην καισαρική και το 6κλινο 4000!!! Μιλάμε για την απίστευτη απάτη, τί λέτε τώρα για τις διάσημες που γεννάνε τσάμπα (ή μήπως είναι το μόνο που έχουν τσάμπα για διαφημιστικούς λόγους; :evil: ) και άλλα όμορφα, εδώ παίζουν με τη νοημοσύνη μας!!

Άσχετο αλλά ρε Γιάννη να σε ρωτήσω γιατί βρε αγόρι μου έχεις λυσσάξει να τα χώσεις τόσο άγρια στο μαιευτήριο; Για τα βλαστοκύτταρα δεν μπορώ να σου πω, δική σας απόφαση είναι, φαντάζομαι έχεις δει και το σχετικό τόπικ, αλλά για το δωμάτιο είναι εντελώς κρίμα!!! Εξάλλου μπορώ να σου εγγυηθώ οτί σε μια γυναίκα που μόλις έχει γεννήσει η παρέα μιας άλλης γυναίκας που είναι στην ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια κατάσταση, την ίδια στιγμή είναι φοβερά παρήγορο πράγμα... Εντάξει δικό σας είναι το πορτοφόλι, αλλά μήπως να τα δίνατε σε κάτι άλλο;;; Μια ιδιωτική ασφάλεια για το μωρό πχ;;

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Elenak κι εγω βρισκω τα ποσα αυτα εξωφρενικα και θεωρω απιστευτη εκμεταλλευση για το πιο φυσικο πραγμα οπως η γεννα να δινεις μια μικρη περιουσια-γιατι οπως ελεγα και πριν και το γνωριζουμε ολοι,δεν ειναι μονο το δωματιο και η αμοιβη του γιατρου,ειναι και το "χαρτζηλικωμα" που πρεπει να πεσει σε μαιες,νοσοκομες και ολα τα σχετικα!!! :x Δεν καταλαβαινω δηλαδη γιατι πρεπει να μας "γδυνουν" κανονικοτατα εκμεταλλευομενοι τη χαρα του ζευγαριου και των συγγενων!!! Παντως οσον αφορα αυτο που λες οτι η λεχωνα χρειαζεται να εχει μια αλλη που επισης μολις εχει γεννησει για παρεα,θα σου πω οτι δεν ισχυει για ολες το ιδιο. Εγω για παραδειγμα ειμαι πολυ μοναχικη και γενικα δε θελω πολλα πολλα,ουτε γνωριμιες κανω ευκολα ουτε φιλιες και γενικα προτιμαω να ειμαι στην ησυχια μου-μη βλεπεις που εδω στο forum "κελαηδαω",γενικα απο τη φυση μου ειμαι αρκετα ακοινωνητη-δε λεω οτι ειναι καλο αλλα ετσι ειμαι εγω. Γι΄αυτο και δε θα το αντεχα με τιποτα να ειμαι στο ιδιο δωματιο με μια που θα ηθελε σωνει και ντε να πιασουμε φιλια,να ανταλλαξουμε αποψεις κ.λ.π.. Με αυτη την εννοια βεβαια,αν καποια ειναι σαν κι εμενα (που δυσκολα συμβαινει) καλυτερα να παρει 6κλινο παρα 3κλινο ή 2κλινο,γιατι στο 6κλινο μπορεις πολυ ευκολοτερα να κανεις την παπια και να αποφυγεις τις κουβεντες,αφου αν η διπλανη σου εχει ορεξη για μπλα μπλα,ολο και σε καποια αλλη θα στραφει απο τις 6.Στο 2κλινο ομως αντε να τα βγαλεις περα!!! Και ειδικα εγω που θα κανω καισαρικη θελοντας και μη και θα εχω σιγουρα τα νευρα μου,δε νομιζω πως θα ειμαι η καταλληλοτερη παρεα. :?

Link to comment
Share on other sites

joe κι εγώ δεν είμαι ο πιο κοινωνικός άνθρωπος στον κόσμο (εκτός κι αν τον άλλο τον ξέρω πολύ καιρό) και γέννησα με καισαρική. Ειλικρινά ενω πριν κι εγώ τα ίδια με σένα έλεγα, τώρα διαβάζεις τις απόψεις μου... Δεν φαντάζεσαι πόσο παρήγορο ήταν την ώρα που το παιδί μου είχε ίκτερο, που δεν ήξερα αν χόρτασε, αν οτιδήποτε, που ακριβώς δίπλα μου ήταν μια άλλη κοπέλα με τις ίδιες ακριβώς ανησυχίες, την ίδια ακριβώς στιγμή. Άσε το πόσο με βοήθησε και αυτή και ο άντρας της σε φάσεις που με τον ορό πχ ήθελα να σηκωθώ, ή χρειαζόμουν κάτι την ώρα που δεν ήταν εκεί κανένας δικός μου. Εντάξει ήμουν τυχερή αλλά και με άλλες μαμάδες που το έχω συζητήσει, τα ίδια περίπου λένε και εκείνες.... Τώρα αν πέσεις στην περιπτωσάρα, τί να λέμε....

Όσο για το "χαρτζηλίκωμα" εγώ τους το είχα απαγορεύσει όλων και για σιγουριά είχα τα πορτοφόλια τους στη βαλίτσα και μόνο ο άντρας μου είχε μαζί του 50ε με σαφείς οδηγίες αν θέλει να δώσει, να δώσει μόνο στη μαία που θα τους πήγαινε το μωρό και σε κανέναν άλλο... Το σεβάστηκαν όλοι (εκτός απο την πεθερά μου αλλά κι εκείνης δεν της "έκατσε" :lol::lol: )

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που γεννησα σε τρικλινο τελικα (ενω ηθελα μονοκλινο αντε το πολυ δικλινο) δεν ηταν τοσο χαλια οσο νομιζα και τις περισσοτερες μερες εφυγε η μια κοπελα και το ειχαμε "δικλινο" με την αλλη κι ενα κρεββατι εξτρα!

 

Το χειροτερο μου ηταν που ενω ηθελε να κατσει η μαμα μου την πρωτη νυχτα, την εδιωξα γιατι και οι δυο πολυθρονες ηταν "κατειλημμενες" απο τις μαμαδες των αλλων. Αμαρτια να βγαλει μια ολοκληρη νυχτα στο σκαμπο παρολο που επεμεινε πααααααααααρα πολυ.

 

Δεν ειχα προβλημα γενικοτερα αλλα με ενοχλουσαν οι διαρκεις επισκεψεις σε ακαταλληλες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα φυσιολογικά την πρώτη φορά σε 4κλινο στο Μητέρα και την δεύτερη σε 3κλινο στην Γενική. Δεν άφησα κανέναν να μείνει μαζί μου την νύχτα γιατί δεν χρειάζεται. Αν χρειαστείς κάτι... πατάς το κουδουνάκι και έρχεται το προσωπικό... άλλωστε γι' αυτό πληρώνονται....

Όσο για την παρέα... την απόλαυσα... και περνούσαν και πιο ευχάριστα οι ώρες μου... Και να τονίσω ότι δεν είμαι και το πιο κοινωνικό άτομο του κόσμου..

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Αν σας πω εγω τι επαθα περυσι τα Χριστουγεννα,θα φριξετε!Μερες γιορτης τωρα,λεω,ποσες θα γεννανε αραγε?Γενναω με καισαρικη και με πανε σε 4κλινο στο Ιασω,ολα καλα μεχρι εδω!Το δωματιο χωριζεται στην μεση για οσες δεν γνωριζουν με ενα παραβαν,οποτε ειναι σαν να εισαι σε 2κλινο!Διπλα μου το κρεββατι κενο,ενω απεναντι μου ηταν μια γυναικα με προεκλαμψια που θα γεννουσε το πρωι προωρα!Ανεβηκα στο δωματιο γυρω στις 22:00 και στις 23:00 ηρθε η αποκλειστικη μου!Αυπνη εγω και μεσα στο αγχος γενικοτερα,δεν μπορουσα να κλεισω ματι!Εκει που λεω θα κοιμηθω εστω λιγο,ξαφνικα ακουμε κλαμματα...Ηταν η απεναντι μου!!Ολη νυχτα εκλαιγε και ειχε μαυρισει η ψυχη μου!Ειδικα οταν ειδε οτι με εμενα πηγαιναν ολα μια χαρα,ολο πιο πολυ να κλαιει!!Γυρω στις 03:00 ερχεται μια αλλη,ακριβως διπλα μου,με φυσιολογικο τοκετο και περιττο να σας πω τι πανικος επικρατουσε στο δωματιο!!Μεχρι τις 07:00 που εφυγε η αποκλειστικη,ματι δεν ειχα κλεισει!!Μετα αρχισαν οι διαταγες απο την διπλανη μου..."κλεισε την κουρτινα,ανοιξε το παραθυρο,κλεισε το παραθυρο γιατι ερχονται τα μωρα,κτλ..."Κροσσια τα νευρα μου!!Να κλαιει η αλλη καθε τρεις και λιγο και να εχω και την αυταρχω διπλα μου,χωρις να βλεπει την κατασταση μου,με ορρους και καθετηρες!!Την τριτη μερα ερχεται και το κερασακι στην τουρτα:μια με γριπη,η οποια ηταν με φυσιολογικο τοκετο και δεν ειχε πει λεξη σε κανεναν....Παει,κινδυνευαμε ολες να κολλησουμε,συν τα μωρα!!!Το ποτηρι ξεχειλησε οταν ειπε ο αντρας της διπλανης μου στον δικο μου,να φωναξει την καθαριστρια γιατι η γυναικα του ειχε γεμισει απο το κρεββατι εως το μπανιο,ολο το πατωμα αιματα!!!Εφυγα και πηγα στο μονοκλινο την ιδια μερα και περιττο να πω,οτι και κοιμηθηκα και το μωρο μου το ειχα τις περισσοτερες ωρες και ειχα και τον αντρα μου μεχρι το πρωι!!Οποτε να την βρασω την παρεα αν ηταν σαν αυτες που ετυχαν σε μενα.... :x

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Τι σου λαχε και σενα βρε Κατερινα μου!!! :lol: Εμενα για το μονοκλινο η μανα μου εχει λυσσαξει επειδη κατ' αρχην θελει να μεινει το βραδυ οπωσδηποτε μαζι μου -και να σου πω την αληθεια τη θελω κι εγω γιατι ειναι και γιατρος- και θελει να εχουμε το μωρο μαζι μας το βραδυ,που στα δωματια με παραπανω κρεβατια δεν το επιτρεπουν. Εγω παντως της ξηγηθηκα να το πληρωσει εκεινη αφου επιμενει τοσο,αφου εγω και ο αντρας μου δεν εχουμε με τιποτα αυτη τη δυνατοτητα. 15000 μια γεννα ελεος ρε παιδια!!! Τωρα δεν ξερω ακομη τι θα γινει αλλα επειδη γενικα τα θεωρω πεταμενα λεφτα αυτα,ακομη κι αν τα βαλει αλλος,σκεφτομαι να παω κρυφα απο τη μανα μου να κλεισω 6κλινο κι ας τη μετα να φωναζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...