Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Tα ίδια ακριβώς με την Marianna28! 4850? και μάλιστα Μάιο του 2007! Στην δική μου περίπτωση υποτίθεται ότι ο γιατρός μου έκανε "φιλική τιμή" 1500?! Άσε που ξεφύτρωσε η μαία του απο το πουθενά, δεν την είχα δει ποτέ 17 χρόνια που τον είχα γιατρό και δεν την είδα ποτέ ούτε μετά τη γέννα, και πήρε για 2 ώρες που κάθησε δίπλα μου το πρωί πριν γεννήσω (και αυτό γιατί δεν άφηναν τον άντρα μου να μπει) 300?. Για το Μητέρα δεν θα σχολιάσω τίποτα γιατί θα είναι το πιο μεγάλο Post στην ιστορία του parents.gr!! Ούτε απʼέξω δεν ξαναπέρασα!!

 

Τώρα με το καλό για το δεύτερο παιδάκι μας επιλέξαμε το Λητώ. 1600 μας έχουν πει το 3κλινο και σου κρατάνε και δωρεάν τα βλαστοκύτταρα. Ο γιατρός δεν μας έχει πει ακόμα αλλά συνήθως η αμοιβή τους φτάνει στο μάξιμουμ όσο το μαιευτήριο, για μαία απλά δεν το συζητάω!! Νοσηλεύτηκα δε εκεί πολύ πρόσφατα για μία εβδομάδα και κατά την προσωπική μου άποψη ήταν όλα άψογα, δωμάτια, καθαριότητα, προσωπικό, φαγητό, τα πάντα.

Aιτείτε και Δοθήσεται..

as1cA1R-O7-0000Nzc3MTIxZHwzMDY2MDBkfEVsbGllIGlz.gif

SSx4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω γεννησα στο Ελενα το Νοεμβριο του'10...εμενα σε lux δωματιο του 5ου οροφου (μονοκλινο πληρως ανακαινισμενο) και πληρωσα περιπου 850ευρω...η γιατρος παλι αλλο καπελο...της εδωσα 1600ευρα και πληρωνοτανε σε καθε επισκεψη 50ευρα μαυρα!!! Κοινως μου επιασε τον πωπουλη!!! Σιγουρα ομως μπορεις να βρεις γιατρο στο Ελενα με πολυ χαμηλοτερη ταριφα...παντως εαν εκανα και 3ο παιδι παλι στο Ελενα θα πηγαινα αλλα σιγουρα σε αλλο γιατρο...σημειωτεον το γιο μου τον γεννησα στο Ιασω πριν απο 4 χρονια και ειχα δωσει Ιασω & γιατρο κοντα στα 4,500ευρα!!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια ειμαι καινούργια στην παρέα..

Ειμαι στην 10 Εβδομαδα και 8α ήθελαν να προσθέσω πος ρώτησα τον γιατρό μου σήμερα για την ταρίφα του τοκετού και το κόστος του νοσοκομείου(Μητερα) ολα μαζι μου ειπε 4,900ευρο...

Στεναχωρήθηκα παρα πολυ γιατι δεν εχω τοσα λεφτα να δοσω, γιατρός ειναι πολυ καλος , ευγενικός..

απο οσα διαβασα εδω καταλαβα πος το Ελενα ειναι αρκετα καλο νοσοκομειο και φτηνο.

Αλλα πος να βρω γιατρο στο ελενα να παω εκει και να πιανο εναν εναν γιατρο να ροταω για την ταριφα?γιατι ο καθε γιατρος διαφορετικη τιμη δίνει

Link to comment
Share on other sites

mya Μου μην αγχώνεσαι πάντα υπάρχουν διαφορές στις τιμές εγώ γεννάω στο λητώ και ο γιατρός μου παίρνει αμοιβή 1100 σε ιδιωτικό νοσοκομείο .σε 15 ημέρες το πολύ θα έχω το μωράκι μου .θα σου στείλω πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κρίμα πάντως για τις αμοιβές των γιατρών που ζητάνε τόσα.ευτυχώς ο γιατρός τα έχουμε συζητήσει εκ των προτέρων που είναι πόσα παίρνει χωρίς να μου τα αλλάξει μετά.είναι σε όλα τα ιδιωτικά νοσοκομεία και παίρνει αμοιβή λιγότερα από το δωμάτιο.Το κυριότερο πα΄ντως είναι ότι είναι καλός γιατρός υπομονετικός σου αφιερώνει χρόνο στην επίσκεψη λύνοντας όλες τις απορίες και το κυριότερο είναι καλός άνθρωπος και δεν ασχολείται μόνο με τα λεφτά .Το βλέπεις που πας στο ιατρείο και όταν ξαναπάς δεν ζητάει πάλι αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα πάντως για τις αμοιβές των γιατρών που ζητάνε τόσα.ευτυχώς ο γιατρός τα έχουμε συζητήσει εκ των προτέρων που είναι πόσα παίρνει χωρίς να μου τα αλλάξει μετά.είναι σε όλα τα ιδιωτικά νοσοκομεία και παίρνει αμοιβή λιγότερα από το δωμάτιο.Το κυριότερο πα΄ντως είναι ότι είναι καλός γιατρός υπομονετικός σου αφιερώνει χρόνο στην επίσκεψη λύνοντας όλες τις απορίες και το κυριότερο είναι καλός άνθρωπος και δεν ασχολείται μόνο με τα λεφτά .Το βλέπεις που πας στο ιατρείο και όταν ξαναπάς δεν ζητάει πάλι αμοιβή.

 

είναι ο ίδιος με όλες τις υπόλοιπες χρήστριες με username το ονομά τους@yahoo.gr; :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γέννησα στο Έλενα και έμεινα σε δωμάτιο "πολυτελείας" (λουξ). Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ μέσω του συζύγου μου οπότε πληρώσαμε 800 Ευρώ για το δωμάτιο και τα υπόλοιπα (φάρμακα, τα έξοδα καισαρικής) τα πληρώνει αυτόματα το ταμείο. Προσοχή όμως να πάτε με θεωρημενο βιβλιάριο γιατί μια άλλη γυναίκα που δεν το είχε θεωρήσει και έκανε επίσης καισαρική αναγκάστηκε να δώσει άλλα 600 Ε τα οποία θα πάρει αργότερα πίσω.

 

Τα χρήματα του γιατρού για τον τοκετό (αν συμφωνηθούν, καταλαβαίνετε τί εννοώ γιατί αλλιώς δεν πληρώνεις) είναι εκτός. Για τα πρωινά που πήγαινα και της έδειχνα τις εξετάσεις υπέρηχο και αίματος/ούρων έδινα 5 ευρώ κάθε φορά στο ταμείο για την επίσκεψη γιατρού (χωρίς ραντεβού, πας όποτε θέλεις), και 8 Ευρώ για τον υπέρηχο, και άλλα 8 για όσες φορές έκανα αίματος/ούρων εκεί, αξίζει γιατί την επομένη παίρνεις τα αποτελέσματα).

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Γέννησα με Φ.Τ. στο Ρέα, όπου το δίκλινο οικονομικό κόστησε 2.500 (μαζί με τις έξτρα εξετάσεις του μωρού και ΦΠΑ), ενώ ο γιατρός μου πήρε 1.700. Σε σχέση με το Ιασώ ήταν πολύ πιο οικονομικό το δωμάτιο, ενώ έμεινα σούπερ ευχαριστημένη από τις εγκαταστάσεις και τις παροχές του μαιευτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται από πολλά, τον τοπο κατοικιας, το ταμειο σου, τους εμπλεκόμενους γιατρους που θα επιλέξεις γενικως ο καθενας μπορει να κοστολογησει την παροχη υπηρεσιων διαφορετικα. Για Ν.Πιεριας ενδεικτικα σου λέω οι πρώτες μικροβιολογικες (που σε ψαχνει για όλα) 160e, ο γυναικολογος μου επειδη ειναι το τριτο μας παιρνει σε καθε επισκεψη 40e, η φετοπρωτεινη και αιμα ουρα 50ευρω, παρεκαμψα το β'επιπεδου γιατι ηταν καλη η αυχενικη και η φετοπρωτεινη, ακολουθει η καμπυλη σακχαρου σε κανα μηνα και άλλες 4 επισκεψεις, υπολογιζω μεχρι πριν τον τοκετο κοντα στα 600. Μετά ειναι άλλα, 1100 ο γυναικολογος, 1200 τρικλινο σε ιδιωτικη, 250 ο αναισθησιολογος, 200 ο παιδιατρος. Και όλα αυτα λόγω κρίσης και φιλικες τιμες λόγω τρίτου παιδιου η διαφορα με το πρώτο μου δεν ειναι πάνω από 200ευρω. Τωρα αν επιλεξεις κρατικο δεν ξερω γιατι ακούω κάτι τρελλα ποσά τωρα τελευταια, ακόμη το ψάχνω. Σημασια εχει να έρθει το μωράκι σου γερο και όλα τ'αλλα ειναι δέυτερα!! με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως κοριτσια γεννησαμε στην βιοκλινικη θεσσαλονικης και για 2 μερες σε δικλινο δωσαμε 1000 μαζι με παιδιατρο και αναισθησιολογο και 900 σε εναν εξαιρετικο γυναικολογο που ηταν απο την πρωτη εως την τελευταια στιγμη εκει. μαλιστα η κοπελα που ηταν διπλα μου μου ειπε πως η κλινικη τους εκανε και ατοκες δοσεις 6 νομιζω, κατοπιν συννενοησης του γιατρου, νομιζω ηταν πολυ λογικο κοστος τελικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

userdrf πότε γέννησες βιοκλινική? βιοκλινική δεν είναι η γενική πάνω στην παραλία? ρώτησα χθες και μου δώσαν για το πρόγραμμα φτ δύο ημερών 1170 εκτός αναισθησιολόγου, κια κουβέντα για δοσεις, την στιγμή που το παπαγεωργίου χρεώνει πια τον φτ σε 4κλινο 870..., την στιγμή που είμαι ασφαλισμενη κανονικά στο ικα, γεννάω σε 8 περίπου εβδομάδες, και δεν έχω ιδέα τι θα κάνω!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ, ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΟΚΕΤΩΝ.

Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΙΑΣΩ.

ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΓΥΟΣ ΝΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...