Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Είδα κι εγώ τον καινούργιο τιμοκατάλογο του Λητώ και σκέφτομαι να γεννήσω εκεί, επειδή ο γιατρός στο δημόσιο ζήτησε 1700:sad: Ήθελα να ρωτήσω αν πραγματικά περιλαμβάνει όλα η τιμή ή πλήρώνεις κάτι παραπάνω (εξετάσεις για το μωρό)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα ελενα.ξεκιναει 1500 και ειναι αλλα 150 οι εξετασεις του μωρου οχι βεβαια υποχρεωτικες.Το ικα σου δινει πισω το επιδομα τοκετου γυρω στα 1100 αρα ειναι ελαχιστο το ποσό.Σημασία έχει οτι ειναι ιδιωτικο η ασφαλεια ειναι μεγαλυτερη και για σενα και για το μωρο και κυριως να δεις την αμοιβη του γιατρου.Αν και στο δημοσιο σου ζηταει 1700 ντροπη ο δικος μου μου πηρε 1100 μονο σε ιδιωτικο.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ 2.780 ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ. ΣΕ ΤΡΙΚΛΙΝΟ SUPERIOR . EIXAME ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ, ΟΠΟΤΕ ΗΤΑΝ 75 ΕΥΡΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΕΙΝΑΙ 600 ΕΥΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αγαπητά μέλη, δεν απαγορευεται η δημοσιευση αληθινών μαρτυριών

για καλά προιόντα/υπηρεσίες κτλ.

 

αυτό που απαγορεύετεαι είναι να δημοσιευσει καποιος διαφημιση απο την οποία έχει ο ίδιος κέρδος.

ή να δημοσιεύσει δυσφήμιση απο την οποία προκύπτει δόλος ή χαρακτηρισμοί που ζημιώνουν την όποια επιχείριση

 

 

Η προτροπή για να σας στείλει καποιος πμ, οδηγεί στο να είναι άχρηστο το θέμα αυτό, για μελλοντικούς χρήστες καθώς το θέμα δεν θα περιέχει πληροφορίες!

 

 

παρακαλούμε λοιπόν, αν μπορείτε

να μην προτρέπετε τα μέλη να σας στείλουν πμ ή ότι θα στείλετε εσείς πμ,

και

να δημοσιεύετε πληροφορίες τις οποίες πιστεύετε οτι θα βοηθήσουν μελλοντικά τους ανανγώστες

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

 

μολις πριν 3 ημερες μαθαμε μαζι με τον αντρα νου οτι ειμε εγκυος και χαρηκαμε παρα πολυ, ομως δυστυχως δεν εχω καποιον καλο Γυναικολογο.Θελω να γεννησω στο Αττικο μηπως μπορει να με βοηθησει καποια απο εσας ??

Σας ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

artmoula μου καλησπέρα είσαι καινούργια βλέπω.εγώ με τα προβλήματα που αντιμετώπιζα είδα και άλλαξα πολλούς γιατρούς και θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς με τα δημόσια, εξάλλου τα ιδιωτικά μαιευτήρια έπεσαν οι τιμές και παίρνεις πίσω τα έξοδα από το ταμείο σου .επίσης στα δημόσια η αμοιβή του γιατρού είναι ίδια περίπου και σε αυτούς που είναι στα ιδιωτικά.Εμένα ο γιατρός μου πάντως με έσωσε από πολλούς που με εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας μου ένα σωρό χρήματα για εξετάσεις και ξανά εξετα΄σεις χωρίς να βρουν αιτία.Του είμαι ευγνώμων και κυρίως ευριστημένη που έχω έναν καλό γιατρό και κυρίως άνθρωπο

Link to comment
Share on other sites

artmoula μου καλησπέρα είσαι καινούργια βλέπω.εγώ με τα προβλήματα που αντιμετώπιζα είδα και άλλαξα πολλούς γιατρούς και θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς με τα δημόσια, εξάλλου τα ιδιωτικά μαιευτήρια έπεσαν οι τιμές και παίρνεις πίσω τα έξοδα από το ταμείο σου .επίσης στα δημόσια η αμοιβή του γιατρού είναι ίδια περίπου και σε αυτούς που είναι στα ιδιωτικά.Εμένα ο γιατρός μου πάντως με έσωσε από πολλούς που με εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας μου ένα σωρό χρήματα για εξετάσεις και ξανά εξετα΄σεις χωρίς να βρουν αιτία.Του είμαι ευγνώμων και κυρίως ευριστημένη που έχω έναν καλό γιατρό και κυρίως άνθρωπο

 

 

Καλημέρα,

 

Συγνώμη , θα μπορούσες να μου πεις , κατα μεσο όρο , ποσο στοιχίζει ενα δικλινο ή τρίκλινο δωμάτιο σε ιδιωτικό και ποση είναι η αμοιβη του γιατρού ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Θα γεννησω στο ελενα σε 1,5 μηνα!Εχω πολυ καλο γιατρο,το νοσοκομειο 4 μερες σε λουξ θα παει περιπου 500 ευρω,στο γιατρο θα δωσω κανα χιλιαρικο και σε ολη την εγκυμοσυνη τις εξετασεις τις κανωστο νοσοκομειο και οτι πληρωνω παιρνω πισω το 75% απο το ικα.Συνολο γυρω στα 1800 εγκυμοσυνη-τοκετος(καισαρικη)-νοσηλεια!

Και το πρωτο μου παιδακι εκει το γεννησα(με αλλο γιατρο-αλλη ιστορια)αλλα το δημοσιο δεν το αλλαζω και αποοικονομικης αποψης και απο αποψη ασφαλειας...αλλα προτιμω και το λουξ μονοκλινο απο το τρικλυνο σε ιδιωτικο με τα 3πλασια-τετραπλασια λεφτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναρωτιέμαι, κορίτσια, αν στα ιδιωτικά πληρώνουν κάτι επιπλέον στους γιατρούς? Όσο διαβάζω, καταλαβαίνω ότι αν γεννάς στο ιδιωτικό η αμοιβή του γιατρού είναι περίπου 1100-1200, ενώ στα δημόσια ζητάνε 1500 + 200 (επισκλ.) Πώς γίνεται αυτο??

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι, κορίτσια, αν στα ιδιωτικά πληρώνουν κάτι επιπλέον στους γιατρούς? Όσο διαβάζω, καταλαβαίνω ότι αν γεννάς στο ιδιωτικό η αμοιβή του γιατρού είναι περίπου 1100-1200, ενώ στα δημόσια ζητάνε 1500 + 200 (επισκλ.) Πώς γίνεται αυτο??

 

Μαλλον , δεν εχεις ακουσει για 2500 κ 3000 , απο τους γιατρούς στα ιδιωτικά

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα οσον αφορά για τις τιμές που ρωτάς, επειδή θα γεννήσω στο Λητώ η τιμή στο τρίκλινο είναι 1500ε και η αμοιβή του γιατρού μου 1200ε.Και μου πρότεινε και για το Ρέα με καλύτερη τιμή.Ευτυχώς είμαι πολύ τυχερή και δεν χρειαστηκε με την κρίση να ψαξω στα δημόσια νοσοκομεία.

 

Καλησπέρα ,

 

 

σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. απλά ρωτησα την κοπέλα παραπάνω , επειδη συμβουλευει να μην ασχοληθουμε με τα δημόσια. Με εχει κουρασει αυτη η αντιπαράθεση δημόσιο-ιδιωτικό.

Γνωμη μου ειναι οτι και τα 1500 ειναι παρα πολλά , αλλά δεν θελω να δωσω συμβουλες. Η καθε μια λεει την γνωμη της και την εμπειρία της, ετσι δεν ειναι ?:P:p:p απο κει και περα , ο καθένας όπως θέλει πράττει

 

Γερά μωράκια σε όλες !!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Θα γεννησω στο ελενα σε 1' date='5 μηνα!Εχω πολυ καλο γιατρο,το νοσοκομειο 4 μερες σε λουξ θα παει περιπου 500 ευρω,στο γιατρο θα δωσω κανα χιλιαρικο και σε ολη την εγκυμοσυνη τις εξετασεις τις κανωστο νοσοκομειο και οτι πληρωνω παιρνω πισω το 75% απο το ικα.Συνολο γυρω στα 1800 εγκυμοσυνη-τοκετος(καισαρικη)-νοσηλεια!

Και το πρωτο μου παιδακι εκει το γεννησα(με αλλο γιατρο-αλλη ιστορια)αλλα το δημοσιο δεν το αλλαζω και αποοικονομικης αποψης και απο αποψη ασφαλειας...αλλα προτιμω και το λουξ μονοκλινο απο το τρικλυνο σε ιδιωτικο με τα 3πλασια-τετραπλασια λεφτα![/quote']

 

Γεννησε , μια φιλη μου τον Οκτωβριο , στο Ελενα. Το μονοκλινο ειναι καταπληκτικό , μεγάλο , δεν εχει να ζηλεψει τίποτα απο των ιδιωτικών.

 

Και βεβαια , συμφωνω απολυτα μαζί σου και για την ασφάλεια και το κοστος.

Εγω θα γεννησω στο Αλεξανδρας και εκανα κι εγω ολες τις εξετασεις εκει....δεν εχω κανενα παράπονο ή πρόβλημα

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι, κορίτσια, αν στα ιδιωτικά πληρώνουν κάτι επιπλέον στους γιατρούς? Όσο διαβάζω, καταλαβαίνω ότι αν γεννάς στο ιδιωτικό η αμοιβή του γιατρού είναι περίπου 1100-1200, ενώ στα δημόσια ζητάνε 1500 + 200 (επισικλ.) Πώς γίνεται αυτο??

Υπαρχουν και καποιοι (λιγοι βεβαια) που σου λενε δωσε οτι θες,αλλοι που λενε θα τα βρουμε και αλλοι που ζητανε 2-3 χιλιαρικα σε δημοσιο!

Ο ιδιωτης που ειχα παιρνει 1800 και 300 η μαια!Ο γιατρος της φιλης μου 1500.Και οι 2 στο μητερα.+αυτα που παιρνουν στις επισκεψεις καθε μηνα,50-60 ευρω και 100-150 στους μεγαλους υπερηχους.

Απο οσο εχω ακουσει περνουν ποσοστα οι ιδιωτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερει καποιος να μου πει τιμες για το ΓΑΙΑ? Ειμαι απο νησι και εχω ακουσει πολλα για αυτο! εκανα την αυχενικη εκει με ινοκυστικη μαζι 150ε.εμεινα ευχαριστιμενη. Αλλα δεν ξερω ποσο παει το δωματιο..

omNnp2.png
Link to comment
Share on other sites

νατάσα μου καλησπέρα.γενικά οι τιμές στα ιδιωτικά έχουν πέσει πάρα πολύ και το πιο φθηνό στην αγορά είναι το λητώ.1500ε το τρίκλινο.κοίταξέ το

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα πριν 1 μηνα στην Βιοκλινικη στην Θεσσαλονικη , καισαρικη με επισκληριδιο και πληρωσα 2100 σε μονοκλινο για το τριημερο προγραμμα.Μεσα στην τιμη ηταν διαμονη, αναισθησιολογος με επισκληριδιο, παιδιατρος, εξετασεις της μπεμπας και δικες μου πριν τη γεννα και φαρμακευτικο υλικο.Εχτρα ηταν ο γιατρος μου.Εμεινα πολυ ευχαριστημενη.

 

εμενα η γιατροσ που βρηκα εκει ξεγεναει εισαι ικανοποιημενη?αφου εμεινες σε μονοκλοινο και πληρωσες 2100 αρα σε μεγαλυτερο δωματιο θα κατεβαινει η τιμη..με ταμεια εχει καμια συμβαση?

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι, κορίτσια, αν στα ιδιωτικά πληρώνουν κάτι επιπλέον στους γιατρούς? Όσο διαβάζω, καταλαβαίνω ότι αν γεννάς στο ιδιωτικό η αμοιβή του γιατρού είναι περίπου 1100-1200, ενώ στα δημόσια ζητάνε 1500 + 200 (επισκλ.) Πώς γίνεται αυτο??

εγω σε δημοσιο γεννησα και στο γιατρο δωσαμε γυρω στα 400 ευρω, δε μας τα ζητησε αλλα μας δεχοταν οτι ωρες μπορουσαμε εμεις χωρις ραντεβου μεσω νοσοκομειου και σκεφτηκαμε να του δωσουμε κατι, σαν δωρο ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα! είμαι δυο μηνών ακόμα βέβαια για να σκέφτομαι μαιευτήρια, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.. Η γιατρός μου ξεγεννάει στο διαβαλκανικό και στο γένεσις. Ποιο θα μου προτείνατε εσείς και πόσο είναι περίπου το κόστος για το μονόκλινο? είμαι ασφαλισμένη στο ικα. θα πάρω τίποτα πίσω ή μπα?

σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! είμαι δυο μηνών ακόμα βέβαια για να σκέφτομαι μαιευτήρια, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.. Η γιατρός μου ξεγεννάει στο διαβαλκανικό και στο γένεσις. Ποιο θα μου προτείνατε εσείς και πόσο είναι περίπου το κόστος για το μονόκλινο? είμαι ασφαλισμένη στο ικα. θα πάρω τίποτα πίσω ή μπα?

σας ευχαριστώ πολύ!!!

 

Υποθέτω ότι τα μαιευτήρια αυτά είναι Θεσσαλονίκη οπότε δεν ξέρω να σου πω κάτι για κόστος.. αν κρίνω από Αθήνα όμως λογικά και αυτά θα έχουν τιμοκατάλογο που μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε στιγμή από το λογιστήριό τους... Αυτό που ξέρω για το ΙΚΑ είναι ότι θα πάρεις κανονικά επίδομα λοχείας και τοκετού (ο τύπος δωματίου δεν παίζει ρόλο, το ΙΚΑ θα σου δώσει τα λεφτά που θα βγάλει ότι δικαιούσαι)... και αφού σε πληρώσει το ΙΚΑ θα παρεις και συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας από ΟΑΕΔ μέσα σε τρεις μήνες το αργότερο... με το καλό το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! είμαι δυο μηνών ακόμα βέβαια για να σκέφτομαι μαιευτήρια, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.. Η γιατρός μου ξεγεννάει στο διαβαλκανικό και στο γένεσις. Ποιο θα μου προτείνατε εσείς και πόσο είναι περίπου το κόστος για το μονόκλινο? είμαι ασφαλισμένη στο ικα. θα πάρω τίποτα πίσω ή μπα?

σας ευχαριστώ πολύ!!!

καλησπερα...εγω γεννησα στο γεννεσις γιατι μονο εκει ξεγενουσε ο γυναικολογος μου .Το ΙΚΑ καλυπτει 4κλινο δωματιο σε περιπτωση καισαρικης και γλιτωνεις αρκετα χρηματα.Απ'οτι μου ειπαν πλεον το Γεννεσις εφτιαξε και αλλα 4κλινα οποτε εχει αλλαξει και τις τιμες .Παρε καλυτερα τηλ.να ρωτησεις θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς ξέρεις ότι θα έχεις λούξ μονόκλινο αφού δεν κάνουν κράτηση παρά μόνο αν είναι ελεύθερο το δωμάτιο την ημέρα που θα πας γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για μονόκλινο στο Έλενα. Επίσης είναι εύκολο να μου πεις το όνομα του γιατρού και αν τον βρίσκεις εύκολα? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννησω στο ελενα σε 1' date='5 μηνα!Εχω πολυ καλο γιατρο,το νοσοκομειο 4 μερες σε λουξ θα παει περιπου 500 ευρω,στο γιατρο θα δωσω κανα χιλιαρικο και σε ολη την εγκυμοσυνη τις εξετασεις τις κανωστο νοσοκομειο και οτι πληρωνω παιρνω πισω το 75% απο το ικα.Συνολο γυρω στα 1800 εγκυμοσυνη-τοκετος(καισαρικη)-νοσηλεια!

Και το πρωτο μου παιδακι εκει το γεννησα(με αλλο γιατρο-αλλη ιστορια)αλλα το δημοσιο δεν το αλλαζω και αποοικονομικης αποψης και απο αποψη ασφαλειας...αλλα προτιμω και το λουξ μονοκλινο απο το τρικλυνο σε ιδιωτικο με τα 3πλασια-τετραπλασια λεφτα![/quote']

 

 

 

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς ξέρεις ότι θα έχεις λούξ μονόκλινο αφού δεν κάνουν κράτηση παρά μόνο αν είναι ελεύθερο το δωμάτιο την ημέρα που θα πας γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για μονόκλινο στο Έλενα. Επίσης είναι εύκολο να μου πεις το όνομα του γιατρού και αν τον βρίσκεις εύκολα? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς ξέρεις ότι θα έχεις λούξ μονόκλινο αφού δεν κάνουν κράτηση παρά μόνο αν είναι ελεύθερο το δωμάτιο την ημέρα που θα πας γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για μονόκλινο στο Έλενα. Επίσης είναι εύκολο να μου πεις το όνομα του γιατρού και αν τον βρίσκεις εύκολα? Ευχαριστώ πολύ.

Βασικά στο Ελενα εχει δυο οροφους με μονοκλινα , τα λουξ και τα επίσης πολύ καλα. Ειναι στον 5ο και 6ο αν δεν κάνω λάθος . Σε καποιον όροφο απο τους δυο θα βρεις . Και στα λουξ πιστευω ότι βρισκεις πάντα .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...