Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

εγω δεν παυω να νιωθω ασφαλης με την παρουσια ειδικων γιατρων.....σιγουρα οι μαιες κανουν πολυ καλη δουλεια ,αλλα αν κατι δεν παει καλα με την μητερα η το μωρο τοτε τι γινεται ?μπορει μονο η μαια να κανει οτι κανει ενας γιατρος?

 

σιγουρα τα χρηματα στα ιδ.μαιευτηρια ειναι πολλα,αλλα δεν νομιζω οτι ζουμε σε εποχες που κανουμε 10παιδια η καθεμια,οποτε δεν αξιζουμε για μια-δυο φορες που θα γεννησουμε λιγη πολυτελεια?κι αν μη τι αλλο ασφαλεια οτι ολα θα κυλισουν ομαλα?γιατι υπαρχουν ευκολοι τοκετοι,αλλα υπαρχουν κ δυσκολοι με επιπλοκες....

 

Αυτό είναι το θέμα...

 

Φοβόμαστε πολύ περισσότερο ότι "τα πράγματα δεν θα πάνε καλά" παρά να σκεφτόμαστε ότι η γέννα και η εγκυμοσύνη είναι εντελώς φυσιολογικά πράγματα και ότι η φύση γνωρίζει το έργο της.

 

Έχω κάνει 3 παιδιά. Το καθένα σε διαφορετική εποχή (είναι 21, 17 και 6 μηνών) κάτω από διαφορετικές συνθήκες ...αλλά ήμουν και εγώ εντελώς διαφορετική. Κανένα δεν απόλαυσα όσο αυτό το τελευταίο, και είμαι 44 ετών.

 

Στη περίπτωση του Κέντρου Φυσικού Τοκετού, αν το θέλεις, μπορείς να έχεις και γιατρό εκεί. Από σένα εξαρτάται πώς θέλεις να είναι ο τοκετός σου. Όσο για τους φυσιολογικούς τοκετούς, χωρίς παρουσία γιατρού όπως τον δικό μου, πάντα υπάρχει γιατρός σε αναμονή αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ απόλυτα κι εγώ. Έκαστος στο είδος του. Μιλώντας δε γενικά -και όχι για την συγκεκριμένη περίπτωση της Νεφέλης- θα ήθελα να πω ότι: παρότι είμαι κι εγώ οπαδός του να αναζητάς το καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου και να μην δέχεσαι αβίαστα ότι σου σερβίρουν οι άλλοι (κοινωνία, επιχειρήσεις, ιδιώτες-έμποροι κλπ), και ενός τρόπου ζωής κατά το δυνατόν κοντά στη φύση, διατηρώ, ωστόσο, αφενός τεράστιο σεβασμό στην επιστήμη και τους επιστήμονες (τους καλούς-γιατί παντού υπάρχουν όλων των ειδών), και, αφετέρου, διατηρώ επιφυλάξεις και προς κάποιους "εναλλακτικούς" τρόπους.

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, και η "βιομηχανία" που έχει στηθεί γύρω από τις γέννες (οπως και από όλες τις εκδηλώσεις της ζωής) με εκνευρίζει αφάνταστα, αλλά θέλω να πιστέυω ότι μπορείς να το "χειριστείς" πιο έξυπνα και να μην παρασυρθείς.

Πάντως η εμπερία σου nefeli είναι άκρως ενιδαφέρουσα και πράγματι αξιόλογη.

.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σκεφτείτε μόνο ότι τουλάχιστον το 80% των καισαρικών γίνονται άδικα...για πολλούς λόγους.

 

Ήθελά απλά να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου εμπειρία που ήταν υπέροχη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμεινα έγκυος είχα ένα Γυναικολόγο, πολύ καλό άνθρωπο και με πολύ καλή φήμη. Πήγαμε την πρώτη φορά για να με δει και αφού διαπίστωσε ότι όλα βαίνουν καλώς, πληρώσαμε και την επισκεψούλα μας 60 ευρώ, γυρίσαμε σπιτάκι μας τρισευτυχισμένοι, με τον αντρούλη μου!!!!

Μέρα με τη μέρα και κουβέντα στην κουβέντα, για το οικονομικό κομμάτι της υπόθεσης, αποφάσισα να μιλήσω τηλεφωνικά με τον γιατρό μου και μου είπε ότι οι τιμές στο Μητέρα ξεκινούσαν από 1500 ευρώ και αναμασώντας και λίγο τα λόγια του μου είπε εν ολίγης ότι η αμοιβή του γιατρού είναι σχεδόν όση και του δωματίου που θα διαμείνω!!!! όπερ σημαίνει ότι ήθελα μόνο για το μαιευτήριο τουλάχιαστον 3 με 4 χιλιάδες ευρώ!!!!!!

Συζήτησα με φίλες και γνωστές μου και τελικά βρήκα μια γιατρό στο Νοσοκομείο ΕΛΕΝΑ, η οποία δεν μου πήρε ποτέ χρήματα επίσκεψης, πλήρωνα μόνο κάθε μήνα όταν πήγαινα στα ιατρεία του νοσοκομείου να με δει, 3 ευρώ :!::!::!: την επίσκεψη, οι μηνιαίες εξετάσεις γενική αίματος-ζαχάρου στοιχιζαν μέσα στο νοσοκομείο άκουσον άκουσον 8 ευρώ :!::!::!: και οι απαντήσεις έβγαιναν σε δύο εργάσιμες. Τώρα για τους υπόλοιπους υπερηχους που πρέπει να γίνουν, εάν ο γιατρός είναι συνεργάσιμος, μπορεί να σε ενημερώσει περίπου 1 μήνα νωρίτερα ότι π.χ. πήγαινε να κλείσεις από τώρα το Β' Επιπέδου (30 ή 35 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς) ή για την καμπύλη ζαχάρου (την έκανα στο Αλεξάνδρας και αν θυμάμαι καλά πλήρωσα συνολικά 20 ευρώ). Επειδή εμφάνισα στο τέλος του 7ου μήνα ανεβασμένο λίγο το ζάχαρο, η ενδοκρινολόγος του Νοσ. Ελενα ήταν μια απίθανη κυρία, με την οποία μιλούσαμε επί 1 ώρα και μου ανέλυσε τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια και τελικά δεν χρειάστηκε να κάνω ενέσεις ινσουλίνης και το παρακολουθούσα στενά με προσεκτική διατροφή!!!!

Τέλος η γιατρός μου ενώ με είχε ενημερώσει ότι, επειδή η εγκυμοσύνη μου ανήκε στην κατηγορία της "Πολύτιμης Εγκυμοσύνης" επειδή είχαμε ήδη χάσει ένα παιδάκι το 2004, εάν δεν με επιαναν οι πόνοι θα πήγαινα με ραντεβού κατευθείαν για καισαρική. Παρ' όλα αυτά μου έλεγε συνεχώς τις τελευταίες 3 εβδομάδες να περπατάω και τελικά γέννησα 2 μέρες νωρίτερα από την ΠΗΤ με φυσιλογικό τόκετο μέσα σε 2 ώρες από την ώρα που έφτασα στο νοσοκομείο.

Έμεινα σε 2κλινο δωμάτιο και ήμουν σε λίστα αναμονής για μονόκλινο. Η νέα πτέρυγα ΜΑΡΙΚΑ ΗΛΙΑΔΗ έχει ανακαινιστεί πρόσφατα είναι πολύ ωραίο το περιβάλλον και επειδή έχω πάει και στα δύο ιδιωτικά μαιευτήρια ΙΑΣΩ & ΜΗΤΕΡΑ σας λέω ότι δεν διαφέρουν σε τίποτα.

Εν τέλει, πλήρωσα για το δίκλινο (4 ημέρες) 550 ευρώ, εάν έμενα σε μονόκλινο θα είχα διαφορά 80 ευρώ στο σύνολο (δηλ. 20 ευρώ παραπάνω η μέρα ) και στη γιατρό μου δώσαμε από μόνοι μας 1000 ευρώ γιατί είμασταν απόλυτα ευχαριστημένοι.

Τώρα συμφωνω με όσους γονείς μαζεύουν χρήματα για αυτές τις περιστάσεις αλλά εγώ δεν είχα καμία διάθεση να στερηθώ κάτι ή να τους χαρίσω κάτι χωρίς λόγο! Αξίζει μόνο να σας αναφέρω ότι γνωστή μου τον Ιούνιο 2007 την πιάσαν οι πόνοι νωρίτερα από ότι περίμενε (1 εβδομάδα πριν την ΠΗΤ) και επειδή ο γιατρός της απουσίαζε σε συνέδριο δεν την ξεγέννησε αυτός αλλά ο γυναικολόγος της βάρδιας. Και ρωτώ εγώ.... Ποιός θα πάρει την αμοιβή από τους δύο?

Ο ξάδελφός μου δεν ήθελε να γεννήσει η γυναίκα του σε Δημόσιο γιατί θα της έχουν το μωρό συνεχώς δίπλα της και δεν θα ξεκουραστεί καθόλου!!!!! Σας πληροφορώ ότι γέννησε την Δευτέρα (25/2/2008) και σήμερα που πήγα να τους δώ μου "κλαιγότανε" ότι για το εξάκλινο (που γινόταν Ο ΧΑΜΟΣ) θα πλήρωνε περίπου 1500 ευρώ και ο γιατρός για την 1 ώρα που παραβρέθηκε στον τοκετο ζήτησε 2000 ευρώ ενώ όλες τις προηγούμενες ώρες βρισκόταν μαζί της μόνο η μαία!!! Τότε γλυκέ μου να μην μου κλαίγεσαι!!!!! Ούτε να καταντάς σαν μια συνάδελφό μου που πήρε καταναλωτικό δάνειο για την γέννα στο ΙΑΣΩ και θα πληρώνει για τα υπόλοιπα 5 χρόνια 160 ευρώ το μήνα. Δηλαδή δεν θα πρέπει να κάνει άλλο παιδί μέχρι να το εξοφλήσει!!!!

Η εκμετάλλευση από τον Ιδιωτικό Τομέα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κάποια στιγμη θα γράψω αναλυτικότερα για την εμπειρία μου σε ιδιωτική κλινική (την πιο συγχρονη της Θεσσαλονικης) . Προς το παρόν μονο να πω οτι ηταν από τις χειρότερες της ζωής μου. Όχι γιατί δεν έκαναν κάτι καλά- το αντίθετο: ήταν εξυπηρετικότατοι, ευγενέστατοι πάντοτε παρόντες να επιλύσουν οποιοδήποτε πρόβλημα κτλ. Μόνο όμως που ήταν η πρώτη φορά που επί πεντε συνεχόμενες ημέρες όλοι με αντιμετώπιζαν σαν ένα πορτοφόλι γεμάτο λεφτα (μακαρι να ηταν). Δεν λέω, δεν με αναγκασε κανείς να τους επιλέξω, δεν με έβαλαν μόνοι τους σε μονόκλινο (εγώ επέμεινα για περισσότερη ηρεμία της μαμας) , τις τιμές πανω κατω τις ηξερα, κοινως ειχα και αλλες επιλογες. Όμως δεν ηξερα οτι στο lux μονοκλινο (δηθεν δεν υπηρχε απλο μονοκλινο, παρολα αυτα την επομενη βρεθηκε) χρεωνουν τις πετσετες στο μπανιο!!! Τα ακουστικα για την τηλεοραση!!! Και άλλα τετοια...Φοβόμουν να στριψω στη γωνια μηπως μου το χρεωσουν...Ήλπιζα να μην χρεωνουν τις ερωτησεις στις μαιες και το καζανακι..μπορει να ακουγεται λιγο χαζο τωρα αλλά τότε μου φαινοταν αστειο. Φανταστείτε ότι επέλεξα να μεταφέρω τον μικρό από τη θερμοκοιτίδα τους στο Ιπποκράτειο γιατι ήμουν σίγουρος ότι τον είχαν μέσα μονο για τα 200€ τη βραδια σε θερμοκοιτιδα (τελικά ηταν σωστοι αυτοι και λάθος εγώ που όμως κατέληξα να βλεπω φαντάσματα)...

Τι να πω...Η ημέρα πριν το εξιτηριο ηταν πραγματικά η πιο όμορφη γιατι είχα κουραστει τόσο που καταλαβα ότι εγω ημουν ο χαμενος, και φυσικά δεν ξαναέγινε κουβέντα για όλα αυτα από την στιγμή που οι μικροι (διδυμα) ήρθαν σπίτι. Λες και δεν συνεβη τίποτα!!! Από τη μια χαιρομαι που ειναι ετσι απο την άλλη οι επιχειρησεις-μαιευτηρια εκει πονταρουν...

 

Φιλια σε όλους, ειμαι χαζοχαρουμενος χαζομπαμπας και ευχομαι σε όλους οτι επιθυμουν για τα μικρα τους κουνελια, όλα τα άλλα ειναι ’’κουβεντα να γινεται’’

Τελικα έγραψα πολλα...

Το μόνο πραγμα που φέρνει μεγαλύτερη ευτυχία από εναν μπέμπη ειναι οι δύο μπέμπηδες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλες. διαβάζω εδώ και ώρα αυτά που λέτε για τα έξοδα τοκετού κ.τ.λ.

απο περιέργεια και μόνο, υπάρχει κάποια που γέννησε πρόσφατα στη γενική κλινική θεσσαλονίκης να μου πει εντυπώσεις και πόσο κόστισε ο τοκετός;

έχω μπροστά μου γύρω στους 3 1/2 μήνες για τοκετό αλλά με τα τόσα που έχω διαβάσει έχω φρικάρει!!!

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

σοφάκι :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

θα το κοιτάξω και θα σου απαντήσω...παντως μονόκλινο δεν αξίζει να πάρεις είναι κάτι δωματιάκια 2 επι 2 εντελώς κλειστοφοβικά...

 

το λητω εχει ωραια μονοκλινα :D

4800 με καισαρικη πριν απο 18μηνες :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα κι απο μένα.Εγώ την μικρή μου την γέννησα στο Ηράκλειο Κρήτης,ενώ είμαστε απ'την Θεσαλονίκη,βρεθήκαμε εκεί λόγω μετάθεσης του συζύγου.Στο Ηράκλειο γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο στο Βενιζέλειο συγκεκριμένα,και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.Η μαιευτική πτέρυγα ηταν καινούρια,το δωμάτιο που είχα εγώ,κατόπιν συνενόησης με την γιατρό μου,ήταν δίκλινο με μπάνιο,πεντακάθαρο,όλη μέρα καθαρίζανε,οι γιατροί όλοι τους πολύ καλοί και οι νοσοκόμες.'Ολα αυτά, 4 ημέρες,με φυσιολογικό τοκετό,350ευρώ.Δώσαμε και για το καλό κατιτίς στην γυναικολόγο μου και στις νοσοκόμες και αυτο ήτανε.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

θα το κοιτάξω και θα σου απαντήσω...παντως μονόκλινο δεν αξίζει να πάρεις είναι κάτι δωματιάκια 2 επι 2 εντελώς κλειστοφοβικά...

 

Ta monoklina pou episkeftika katholou klistofovika den itan. Ihan ke extra kanape. Mipos itan ali katigoria domatiou?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

βρε κοριτσια,τι εκμεταλλευση ειναι αυτη στην αθηνα(κυριως);τι τιμες ειναι αυτες;εγω σε επαρχιακη πολη,σε ιδιωτικη κλινικη(ολα τα δωματια ειναι μονοκλινα κι εχουν δευτερο κρεβατι ή κρεβατοπολυθρονα για το συνοδο) πληρωσα για φυσιολογικο τοκετο περιπου 2000 ευρω(ολα μεσα,κι η αμοιβη της γιατρου κλπ).Κι ηταν ολοι πολυ εξυπηρετικοι,το μωρο ειναι μεσα στο δωματιο εννοειται ωστε να το θηλαζεις οποτε θελει,ο παιδιατρος μας ερχοταν δυο φορες τη μερα οπως κι η γυναικολογος,οι μαιες σου εδειχναν πως να θηλασεις αν δεν ηξερες(εγω ειχα κανει μαθηματα ανωδυνου που περιελαμβαναν πολλα για το θηλασμο) και γενικα δεν αισθανθηκα σαν ''πορτοφολι'' που περιμενουν να το ξεζουμισουν

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια,τι εκμεταλλευση ειναι αυτη στην αθηνα(κυριως);τι τιμες ειναι αυτες;εγω σε επαρχιακη πολη,σε ιδιωτικη κλινικη(ολα τα δωματια ειναι μονοκλινα κι εχουν δευτερο κρεβατι ή κρεβατοπολυθρονα για το συνοδο) πληρωσα για φυσιολογικο τοκετο περιπου 2000 ευρω(ολα μεσα,κι η αμοιβη της γιατρου κλπ).Κι ηταν ολοι πολυ εξυπηρετικοι,το μωρο ειναι μεσα στο δωματιο εννοειται ωστε να το θηλαζεις οποτε θελει,ο παιδιατρος μας ερχοταν δυο φορες τη μερα οπως κι η γυναικολογος,οι μαιες σου εδειχναν πως να θηλασεις αν δεν ηξερες(εγω ειχα κανει μαθηματα ανωδυνου που περιελαμβαναν πολλα για το θηλασμο) και γενικα δεν αισθανθηκα σαν ''πορτοφολι'' που περιμενουν να το ξεζουμισουν

 

ΤΥΧΕΡΗ...απλά αυτό μπορώ να σου πω.... :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι από μένα!Συμφωνώ απόλυτα για την εκμετάλλευση στην Αθήνα...Εγώ γέννησα την πιτσιρικούλα μου στο ΜΗΤΕΡΑ και μπορώ να πω ότι ήταν απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σε όλους τους τομείς.Ένα απλό γεγονός: με παράτησαν ουκ ολίγες φορές με τον ορό στο χέρι, ενώ έπρεπε να μου τον έχουν βγάλει από ώρα, και παράλληλα μου φέρναν τη μικρή στην καλαθούνα. Την αφήναν εκεί κι άντε να σηκωθείς με τον ορό και τα σωληνάκια για να πάρεις το μωρό αγκαλιά που στο μεταξύ ούρλιαζε από την πείνα!!!Η ώρα να είναι 12 το βράδυ και να έχουν ξυπνήσει όλες οι υπόλοιπες κοπέλες στο 4κλινο...και το μωρό να πιάνεται από τα σωληνάκια και να γινόμαστε και οι δύο μέσα στα αίματα!!!Φυσικά δικό μου άτομο δεν μπορούσε να μείνει στο δωμάτιο γιατί έκανα φυσιολογικό τοκετό και δεν επιτρεπόταν λέει!Κι όταν με τα πολλά έμεινε η πεθερά μου τόλμησαν να μου κάνουν και παρατήρηση!!!Και μετά ποιος είδε το Θεό και δεν το φοβήθηκε!!!Για όλα αυτά και για πολλά ακόμα που αν τα γράψω δε μου φτάνουν 10 σελίδες πήραν 2000! Μάλιστα ο γιατρός μου είπε ότι η συγκεκριμένη συμπεριφορά ήταν δικαιολογημένη γιατί έμεινα σε 4κλινο!!! :evil::evil::evil: Και τώρα ψάχνω για άλλο μέρος να γεννήσω το δεύτερο μωράκι μου(κατά προτίμηση το ΕΛΕΝΑ?), αν και ο γιατρός κατά τ'άλλα ήταν τέλειος.Αν μπορείτε στείλτε μου στοιχεία από κάποιο γιατρό εκεί!!! :lol::lol::lol:

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

DEAR KITTY4

 

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑΣ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΓΕΝΑΡΗ ΤΟΝ ΥΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 16 ΜΗΝΩΝ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΥΠΕΡΟΓΚΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ.ΓΙΑΤΡΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΜΟΝΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ. ΕΨΑΞΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑΣ. ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 2-3 ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΞΩ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ (ΣΙΔΗΡΟΚΤΛ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΔΡΑΧΜΗ.

ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΗΜΟΥΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΟΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΜΟΝΟ 210,00€ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 4 ΗΜΕΡΕΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ 1000,00€ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΗΤΑΝΕ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΕΜΕΙΝΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΕ ΑΛΛΑΓΜΑ ΦΩΝΑΖΕΣ ΤΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝΕ. ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΜΠΑΝΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ. ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΕΡΧΟΤΑΝΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ή ΔΥΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΑΝΕ ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΝΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ(ΠΩΣ ΘΑΤΟ ΚΑΝΟΥΝΕ ΜΠΑΝΙΟ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ, ΤΟ ΤΑΙΖΟΥΝ ΚΤΛ) ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.

ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΕΝΤΡΟ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΕΡΑΝΕ ΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΠΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΘΑ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΕΔΩΣΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΦΑΓΑΝΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΠΙΝΕ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΝΕ ΚΑΙ 100ML ΜΠΙΜΠΕΡΟ .

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΙΑΤΡΕΙΟ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑΣ ΜΕΤΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ. ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ 2 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΕ ΜΕ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ. ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΨΑΞΤΟ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ΝΙΚ-16.Μακάρι κι εγώ να είχα δίπλα μου το πιτσιρικούλι μου.Απλά ελπίζω ότι στο δεύτερο όλα θα πάνε πολύ καλύτερα.Και βασικά μακρυά από το ΜΗΤΕΡΑ!!!

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία ανησυχία μου. Έχουμε ένα κοριτσάκι 5 ετών και πιστεύουμε ότι τώρα πια ήρθε ο καιρός να κάνουμε ένα δεύτερο παιδί (γιατί τα όρια αρχίζουν και στενεύουν: 33 ετών). Έχω έναν γιατρό καταπληκτικό (είναι σχεδόν συγγενής) και γέννησα την κόρη μου στο ΙΑΣΩ (κόστος 4.800 το 2003 μαζί με τον γιατρό). Αυτή όμως την περίοδο δεν μπορώ να διαθέσω χρήματα για το ΙΑΣΩ σε περίπτωση γέννας, γιατί οι τιμές που είδα πρόσφατα είναι απαγορευτικές για την τσέπη μας (~ 4.000 για το εξάκλινο, μαζί με τον γιατρό). Θα προτιμούσα να πάω σε κάποιο δημόσιο με προτίμηση στο ΕΛΕΝΑ. Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι τι με συμβουλευεται να κάνω? Ν' αλλάξω γιατρό ακόμα και αν έχω στον δικό μου τυφλή εμπιστοσύνη? Και αν γίνει κάποιο λάθος? Να ρωτήσω τον γιατρό μου εάν γνωρίζει κάποιο γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο που μπορεί να με βοηθήσει (έχω ακούσει ότι γιατροί δημοσίων νοσοκομείων ξεγεννούν με γιατρούς που συνεργάζονται στα ιδιωτικά, αλλά γίνεται το ανάποδο?)?

 

Ευχαριστώ. Φιλάκια :roll:

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω παθει σοκ με τις τιμες που αναφερετε.Στη Θεσ/νικη ακομα και το γενεσις που ειναι ακριβο δεν εχει τετοιες τιμες και 6κλινο,τι ειναι αυτο;Εγω γεννησα 04/01/08 στη κλινικη Γαληνος και εδωσα 1460 για μονοκλινο με πολυθρονα που γινεται κρεβατι +τα νοσήλια. Συνολο αν δεν κανω λαθος 1600 και κατι.Ο γιατρος πηρε 1200€, 150€ ο αναισθησιολογος και 120€ ο παιδιατρος.

 

 

 

1115861.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Γενεσις η φιλη μου γεννησε με καισαρικη και πληρωσε 3500 μαζι με το γιατρο μας ( εχουμε τον ιδιο ) σε τρικλινο . Απο αυτα τα 1000 ηταν του γιατρου . Εγω τωρα θα γεννησω στο Γενεσις , με φυσιολογικο τοκετο ειναι κατα 600-700 λιγοτερα , ο γιατρος περνει 800 σε φυσιιλογικο τοκετο . Στην πρωτη γεννα , γεννησα στο Διαβαλκανικο και πληρωσα σε μονοκλινο 4500 μαζι με το γιατρο μου ( τον ιδιο φυσικα ) , 800 του γιατρου (γεννησα με φυσιολογικο τοκετο ) . Οι τιμες στη Θεσσνικη ειναι ασυγκριτα καλυτερες απο την Αθηνα στην οποια υπαρχει χαος και τεραστια εκμεταλευση . Μια αλλη φιλη μου μενει Αθηνα αλλα ειναι απο Θεσσνικη και ερχοτανε στον συγκεκριμενο γιατρο (απο αυτην τον γνωρισα ) και γεννησε στο Γενεσις . Ειχε φρηξει με οτι επικρατει εκει στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πραματικά δεν καταλαβαίνω είναι γιατι σην Αθήνα ο γιατρός παίρνει ανάλογα με το δωμάτιο που θα μείνεις!?

Άλλη γέννα θα κάνει στο μονοκλινο,άλλη στο τρίκλινο?

Δε φτάνει που θα πάρει το ποσοστό του από την κλινική?Τι λογική έχει αυτό?

Δηλαδή 3.000 ευρώ για μονόκλινο με ανέσεις,ησυχία,αποκλειστικό θηλασμό,συγκατοίκηση το καταλαβαίνω,αλλα για ένα σκέο τρίκλινο??Πολλά λεφτά.(καλα για εξάκλινο δεν το συζητάω καν)

Δεν έρχεστε καλέ κορίτσια μια εκδρομή στη Θεσσαλονίκη?Με τα αεροπορικά και τα ξενοδοχείο πιο φτηνά θα σς βγει.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Gerakina, γιατί θα σκάσω!!! Αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα!!! Καλά ότι στην Αθήνα έχει καταντήσει το θέμα αηδία είναι γεγονός. Αλλά φταίμε και εμείς!! Μας παίρνουν του κόσμου τα λεφτά, βασιζόμενοι στην χαρά μας αλλά και την αγωνία μας να πάμε όλα καλά, και δεν ζητάμε ούτε εξηγήσεις για τις αηδίες αυτές, ούτε καν μια τυπική απόδειξη για τα λεφτά που δώσαμε! Σκτοσύστημα...!!! :twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα'ινω την αγανάκτησή σας κορίτσια, τα 'ιδια σκεφτόμουν και γώ πριν γεννήσω και εκνευριζόμουν. τελικά το φιλοσόφησα.. Δείτε το δωμάτιο lux ή το 1κλινο σαν τεκμήριο. Δε μπορεί -βάσει λογικής- αυτός που κλείνει 1κινο και αυτός που κλείνει 6κλινο να έχουν την ίδια οικονομική άνεση. άρα και ο γιατρός (κακώς) χρεώνει ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα του 'ασθενή'. Εμπόριο το'χουν καταντήσει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...