Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες Πάρο


citron

Recommended Posts

Θα παμε μαλλον μια εβδομαδα διακοπες στην Παρο με τον μικρο ( τοτε θα ειναι 9 μηνων). Θα μεινουμε σε φιλικο σπιτι και ετσι θα ειναι λιγο πιο ανετα.

 

Εχετε προτασεις για το που να παμε για μπανιο και γενικα τι μπορουμε να κανουμε με τον μικρο ? Θα ειναι οι πρωτες μας διακοπες και δεν εχω ιδεα τι προγραμμα πρεπει να εχουμε, τι θα κανουμε, πως θα παμε κτλ. Παραλια οργανωμενη φανταζομαι αλλα τι ωρες? Και τι αλλο μπορει να κανει κανεις με ενα μωρο οταν δεν ειναι παραλια σε ενα νησι ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


citron εμείς φέτος πήγαμε αλλά βέβαια ο δικός μας ήταν μεγαλύτερος...πήγαμε με καράβι από Πειραιά γύρω στις 5-6 ώρες ( βάλε και άλλες 5 ώρες Θεσ/νικη-Πειραιά), για μπάνιο πηγαίναμε μόνο σε οργανωμένες παραλίες γύρω στις 9 το πρωί, γυρίσαμε όλο το νησί και τα βραδάκια βολτάραμε μια Νάουσα μία Παροικιά...Είναι πανέμορφα...

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλη citron, με το καλό να πας τις διακοπές σου.

Κι εγώ στην Πάρο θα είμαι , είναι ο άντρας μου από εκει.

Σε ποιό χωριό είναι το φιλικό σας σπίτι?

Λοιπόν από παραλίες, ειδικά και για το μικρό σου, είναι το κάτι άλλο. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το πίσω λιβάδι, γραφικό κομμάτι, ήσυχο και με αρκετά μαγαζάκια για καφέ και φαγητό. Επίσης είναι πολύ ωραία και στην παραλία του λολαντώνη, είναι ρηχά και έχει άμμο, οπότε μπορεί να παίξει και το μωράκι σου. Επίσης ωραία είναι και στο μοναστήρι, ζεστά νερά , ρηχά και με άμμο.

Σχεδόν οι περισσότερες παραλίες της Πάρου είναι οργανωμένες, αλλά έχει και χώρο αν θέλεις να βάλεις τη δική σου ομπρέλα κλπ.

Πες μου αν θες σε ποιό μέρος της Πάρου θα μείνετε για να σου προτείνω κι άλλα πράγματα, και πιο κοντά στο μέρος που θα είστε

 

 

Link to comment
Share on other sites

To σπιτι ειναι κοντα στην Χρυση Ακτη ( περιοχη Δρυος νομιζω λεγεται).

 

Αμα πηγαινουμε πολυ πρωι για μπανιο, μετα τι αλλο μπορει να κανει κανεις? Το απογευμα βραδακι μπορουμε να βγαινουμε με το μωρο? Και ο υπνος του? Αχ ειμαι εντελως ψαρωμενη με το θεμα διακοπες με παιδι αλλα θελω να παμε ολοι μαζι.

Link to comment
Share on other sites

μην ψαρώνεις καθόλου κοριτσάκι πρώτη φορά που πήγαμε με τον Θεόφιλο διακοπές ήταν 8 μηνών και πήγαμε Θεσσαλονίκη-Ναύπλιο..

Το δρυος είναι ένα πολύ ήσυχό χωριουδάκι...Μπορείς να κάνεις οτιδήποτε θα έκανες όπου και αν ήσουν διακοπές...

Αυριο ( σε λίγο σχολάω ) θα σου γράψω αναύτικά το δικό μας πρόγραμμα..

ααα και μην ξεχάσετε να περάσετε απέναντι στην Αντίπαρο...πανέμορφα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλα που εχω και εσας να μου δινετε ιδεες και κουραγιο. Οτι προτασεις εχετε ειναι καλοδεχουμενες!

 

Ναυπλιο - Θεσ/νικη????!!!! Πως το κανατε αυτο ? Δεν τον επιασε ντελιριο στο αυτοκινητο?

 

Στο πλοιο - highspeed, δεν ξερω και εγω τι παει Παρο, καροτσακια επιτρεπονται ? Γιατι μονο εκει κοιμαται ο μικρος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δρυός είναι όμορφο ήσυχο χωριουδάκι. Η Χρυσή ακτή σαν παραλία, είναι τεράστια,με πεντακάθαρα νερά αλλά αυτό που εμένα δε μου αρέσει και τόσο εκεί είναι ότι κάνουν πολλά θαλάσσια σπορ και κυρίως surfing. Από αυτή την πλευρά του νησιού που θα μείνετε, έχεις πολλές επιλογές για παραλίες.

Όσο για απογευματινές βολτούλες, είναι υπέροχα παντού, μέσα στην Παροικιά, στη Νάουσα (πολύ περισσότερο κόσμο εκεί) αλλά και το Πίσω λιβάδι που σου είπα πιο πάνω. Επίσης πολύ ωραία για βόλτα και καλό φαγητό (κρέας) είναι στις Λεύκες.

Να μην παραλείψεις να πας και στην Αντίπαρο που σου είπε η φίλη dalia, είναι πολύ όμορφα και εκεί και πιο ήσυχα ακόμη, αλλά γραφικά εξίσου.

Τώρα για το πρόγραμμα με το μωράκι που λες, δε μπορώ να σε βοηθήσω καθόλου, γιατί δεν έχω παιδάκι, αλλά νομίζω ότι όλα γίνονται, και αφού τότε θα είναι και 9 μηνών ακόμη καλύτερα.

Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο, πολύ ευχαρίστως

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από πλοία άλλο τίποτα, και blue star (πέντε ώρες παρά ένα τέταρτο) , και highspeed (τρισήμισυ ώρες ίσως και λίγο λιγότερο), και το καινούριο Νησος Μύκονος, παρόμοιο με το blue star. Αυτά φεύγουν από Πειραιά, πάνε και άλλα από Ραφήνα, αλλά αυτά εκεί δεν παίρνουν αυτοκίνητο. Όσο για τα καρότσια παντού επιτρέπονται, σε όλα τα πλοία, αυτό έλειπε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει με των άντρα μου είχαμε μείνει δίπλα από την πούντα ακόμη έχω κρεμασμένο το κουδανακι στο πόδι μου κάθε καλοκαίρι το φοράω

πέρασα φανταστικά πηγαμε και Αντίπαρο σε ένα σπηλιά

αχ μου κόπηκε το αίμα σου λέω

και είχε κάτι σπίτια εκεί με θεά τις πόρτες όλα τα λεφτά σου λέω……………

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΤΗΝ ΝΑΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΝΑΨΕ ΕΝΑ ΚΕΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΚΑΤΑΝΤΟΠΥΛΙΑΝΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ

.....

Link to comment
Share on other sites

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΤΗΝ ΝΑΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΝΑΨΕ ΕΝΑ ΚΕΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΕΚΑΤΑΝΤΟΠΥΛΙΑΝΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ

 

Ευχαριστουμε. Οπωσδηποτε θα αναψουμε ενα κερακι :)

Επεξεργάστηκαν by citron
Orthografika
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τρομερό σε αυτήν την εκκλησιά είναι ότι δεν θέλουν λεφτά για τα κεριά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ?

 

Στις άλλες γράφουν αυτό .20 λεπτά

 

Το μεγαλύτερο .50 λεπτά

 

και πάει λέγοντας

 

Εκει δεν έχουν ούτε παγκάρι ήταν κάτι που μου άρεσε πολύ πρώτη φορά στα χρόνια μου να δω κάτι τέτοιο σε εκκλησιά.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΕΚΕΙ

Για αυτό πήρα και το θάρρος και είπα να ανάψεις ένα κεράκι..

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

.....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που το αποφάσισες να πας σε νησί. Εμείς για φέτος είπαμε να πάμε Πελοπόνησο για να είμαστε πιο κοντά στην Αθήνα. Σας ζηλεύω όμως. Εχουμε και εγώ και ο άντρας μου μια τρέλλα με την Πάρο. Με τοσο μικρό παιδάκι δεν ξέρω κατα πόσο θα ευχαριστηθεί όσο αν ήταν μεγαλύτερο. Αξίζει όμως η προσπάθεια. Αφού θα πάτε σε φιλικό σπίτι σίγουρα θα σας ξεναγήσουν μια χαρά. Στον χωριό Λεύκες να πάτε οπωσδήποτε , για φαγητό (είναι μέσα στο πράσινο και έχει ωραία δροσιά) στον Κλαρίνο και συγκεκριμένα ψητό κρέας. Εχει και μια γραφική πλατείτσα με έναν ωραιο πλάτανο για παραδοσιακό καφεδάκι, επίσης όμορφα είναι και στην Παροικιά για βόλτα στα σοκάκια απογευματάκι, και στο Πίσω Λιβάδι βραδάκι για φαγητό,και βέβαια στην Νάουσα στο γραφικό λιμανάκι, με ωραίου λουκουμάδες με παγωτό.

Αχ, τι με έκανες να θυμηθώ.Πέρσι πήγαμε τελευταία φορά που ήμουν έγκυος στον μπεμπάκο μας. Καλά να περάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ φαν της Πάρου και πηγαίνω αρκετά συχνά.

Πρώτη φορά με τον μικρό πήγαμε την Πρωτομαγιά (όταν ήταν δηλαδή 9 μηνών), και θα ξαναπάμε για 1 εβδομάδα τον Ιούλιο.

Το θέμα με τα πλοία είναι το ανέβα-κατέβα με το καρότσι. Στο Νήσος Μύκονος κ στο Blue Star υπάρχουν κυλιώμενες για την άνοδο αλλά όχι και για την κάθοδο και οι ανελκυστήρες δεν βολεύουν γιατί οδηγούν στο γκαράζ :-(

Οπότε εκεί πρέπει να είσαστε έτοιμοι για λίγο κουβάλημα...

Κατά τα άλλα νομίζω ότι η Πάρος ενδείκνυται για διακοπές με μωρό. Έχει πολλές (οργανωμένες ή μη)καθαρές και ρηχές παραλίες και παρόλο που είναι ένα κοσμικό νησί, πάντα θα βρείς και λίγο πιο ήσυχες γωνιές.

Συμφωνώ με τα κορίτσια για Αντίπαρο και Λεύκες.

Βέβαια χρειάζεται αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις.

Έχω και εγώ ένα αγχος για το μωρό, κυρίως για τις βραδυνές μας βόλτες αλλά ελπίζω ότι θα είναι τόσο εξαντλημένος από τις βουτιές μας (σκοπεύουμε να κάνουμε μπάνιο και πρωί-πρωί και το απόγευμα :-)), που θα αποκοιμιέται στο καρότσι του.

Link to comment
Share on other sites

Ναυπλιο - Θεσ/νικη????!!!! Πως το κανατε αυτο ? Δεν τον επιασε ντελιριο στο αυτοκινητο?

 

ξεκινήσαμε 4:30 τα χαράματα..τον πήρα κοιμισμένος και τον έβαλα στο καθισματάκι και ξύπνησε την ώρα που φτάσαμε...

 

Εμείς μέναμε στο Πίσω Λειβάδι είναι ένα πολύ μικρό χωριουδάκι...οκ εκεί είναι να πάς για ένα καφέ ένα απογευματάκι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγχος εχω και εγω με τα ωραρια του και αν θα βγει απο το προγραμμα. Δηλαδη, το πρωι τρωει κανονικα στις 10. Αντε πειτε να το κανοθμε 11 για να κανει και μια βουτια. Μετα φευγουμε κατα της 12 απο παραλια σωστα? Επιστρεφουμε για απογευματινο μπανιο, μονο που συνηθως τρωει 4¨30 με 5 αλλα αμα φαει τοτε, δεν εχει μπλουμ...Αρα τι κανεις? Επισης, αμα θες να πας βολτα κατα της 8 - 9 που ειναι η ωρα υπνου τον ταιζεις εξω και μετα τον αφηνεις να κοιμηθει? Αχ, μου φαινονται λιγο δυσκολα ολα αυτα απο την αλλη οποτε εχω δοκιμασει να βγουμε απο το προγραμμα και να κανουμε βολτες, μια χαρα περασαμε και μαλιστα εγω το καταευχαριστηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Αγχος εχω και εγω με τα ωραρια του και αν θα βγει απο το προγραμμα. Δηλαδη, το πρωι τρωει κανονικα στις 10. Αντε πειτε να το κανοθμε 11 για να κανει και μια βουτια. Μετα φευγουμε κατα της 12 απο παραλια σωστα? Επιστρεφουμε για απογευματινο μπανιο, μονο που συνηθως τρωει 4¨30 με 5 αλλα αμα φαει τοτε, δεν εχει μπλουμ...Αρα τι κανεις? Επισης, αμα θες να πας βολτα κατα της 8 - 9 που ειναι η ωρα υπνου τον ταιζεις εξω και μετα τον αφηνεις να κοιμηθει? Αχ, μου φαινονται λιγο δυσκολα ολα αυτα απο την αλλη οποτε εχω δοκιμασει να βγουμε απο το προγραμμα και να κανουμε βολτες, μια χαρα περασαμε και μαλιστα εγω το καταευχαριστηθηκα.

 

μην αγχώνεσαι καθόλου έτσι και αλλιώς διακοπούλες είναι ας βγείτε και λίγο από το πρόγραμμα...

Λοιπόν εμείς πηγαίναμε για μπάνιο γύρω στις 9 και είχα μαζί μου τα φρουτάκια του...

γύρω στις 12 ναι φεύγαμε πγαίναμε σε ταβέρνα μερίκες φορές είχα μαζί μου σε μίνι ψυγειάκι του φαγητό του άλλες φορές πάλι έπερνα πατάτε φούρνου τις έλιωνε και λίγο ψωμάκι του έδινα...

εμείς συνήθως απογευματινό μπάνιο δεν κάναμε έτσι και αλλιώς...

Ναι για το βραδάκι αυτό έκανα τον ταίζα και ότι ώρα ήθελε κοιμόταν...

Ότι άλλο θες για διακοπές ή διήμερο με μωρό ή μικρό παιδί στη διάθεση σας χα χα χα, το'χω το θεματάκι....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

άλλες φορες του έπερνα μόνο μπανάνα και άλλες φορές του τα έπερνα αλεσμένα σε ένα μικρούτσικο ψυγειάκι...όχι δεν χαλούσαν..έβαζα και παγοκύστες

 

γύρω στις 5 τρώει το μεσημεριανό του ??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

χμ..το καλοκαίρι λίγο πιο αργά γύρω στις 10...εγώ έπερνα μαζί μου μεριδούλα γαλατάκι και ένα μικρό θερμό σε θερμοκρασία δωματίου..

αν τυχόν θελήσει γαλατάκι και αν όχι του το έδινα κοιμισμένο όταν γυρνούσαμε ξενοδοχείο...

πάντως παρόλλο που είναι μικρούλης θα το χαρεί..θα το βλέπεις στα ματάκια του...ξες ο κόσμος τα φώτα κτλ..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΓΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΣΠΑΡΤΗ - ΑΘΗΝΑ - ΧΑΝΙΑ.Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ...ΟΡΓΩΣΑΜΕ ΤΗ ΜΙΣΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ.ΤΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΣΤΟ ΜΟΥΛΤΙ,ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΡΕΜΕΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΑ ΧΑΛΑΣΑΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕ ΓΚΡΙΝΙΑΞΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.ΚΟΙΤΑΓΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ,ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΕΛΟΥΣΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΕΛΕΙΑ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Τα φρουτακια πως τα εφτιαχνες? Ο δικος μου ειναι ακομα φαφουτης και πρεπει να τα αλεθω, αλλα αμα τα φτιαξω απο πριν δεν χαλανε?

 

Μπορείς επίσης αν σε βολεύει καλύτερα, να του δίνεις το γιαούρτι ή την κρέμα το πρωί και την φρουτόκρεμα το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...