Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bραδινή πάνα ! ( πώς κόβεται )


Recommended Posts

Kαλημέρα κορίτσια, από τις 25/6 που συζητούσαμε εδώ, έβγαλα την πάνα και στη μικρή. Είμαστε από τις 25/6 στεγνοί και οι δύο! Καλά εδώ και αρκετό καιρό είμαστε στεγνοί αλλά φοράγαμε πάνα για να μη πλένω σεντονια. Η τακτική μου, όπως είχα γράψει, είναι ξύπνημα κανα 2ωρο μετά τον ύπνο για τσίσα.

Το κρασ -τεστ όμως έγινε τα Σαββατοκύριακα που πάμε στο εξοχικό. Εκεί το ξενυχτάμε οικογενειακώς και πέφτουμε για ύπνο όλοι μαζί (πράγμα που σημαίνει ότι δυνατότητα να τα ξυπνήσω για τσίσα + ότι ξέχασα τις πάνες που ήθελα για ασφάλεια στην Αθήνα) και το πρωϊ ξυπνήσαμε όλοι στεγνοί (τυχαίο σκέφτηκα θα΄ναι).

Ο μεγάλος έχει μείνει στο εξοχικό με τη μαμά μου που ούτε τον ξυπνάει, ούτε βρέχεται. Το επόμενο Σ/Κ τις θυμάμαι τις πάνες και τις πέρνω για ασφάλεια. Κανένα τους δεν ήθελε να τις φορέσει, γκρίνια μιλάμε "δε θέλω πάνα". Αυτό ήταν παιδιά, τελειώσαμε από πάνες και βραδυνά βρεξίματα χωρίς άγχος από μένα (να πω την αλήθεια περίμενα κι εγώ το καλοκαίρι για το επόμενο βήμα, το χειμώνα τα είχα αφήσει χαλαρά). Πιστευω ότι κάποια στιγμή τα παιδιά ωριμάζουν και σ ΄αυτό το θέμα. Στις διακοπές στο ξενοδοχείο που θα πάμε σκέφτηκα να πάρω πάνες για να μη τα κάνουμε όλα χάλια εκεί αλλά ο άντρας μου με ξε...ε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 331
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 50 δημοσιεύσεις

  • xara_2

    xara_2 20 δημοσιεύσεις

  • pocoyo

    pocoyo 17 δημοσιεύσεις

  • yiota2

    yiota2 14 δημοσιεύσεις

Λοιπόν για να καταλάβω... φοράει πάνα μόνο το βράδυ και το μεσημέρι, στον ύπνο. έχει τώρα δύο βράδυα που ένω φοράει την πάνα μου ζητάει να κάνει τσίσα στο γιο-γιο. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να του την βγάλω και το βράδυ με ότι αυτό συνεπάγεται;

 

Σημ. έχει περίπου μιαμιση εβδομάδα που ξεκινήσαμε και τα πάει σχετικά καλά. αφού κατούρησε το χαλί, το παντελόνι του κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

και εμένα η δικιά μου έχει περίπου ένα μήνα που έβγαλε το pampers και θαρρώ ότι στη διάρκεια της ημέρας δεν πρόκειτε ΠΟΤΕ να το ξαναβάλει. Στον ύπνο της όμως, μεσημέρι ή βράδυ της το φοράω. 'Αλλοτε όταν της το βγάζω είναι στεγνή και άλλοτε όχι. Φοβάμαι όμως - ειδικά το βράδυ - εάν την κοιμήσω χωρίς πάνα ότι αν κατουρηθεί και μείνει βρεγμένη ως το πρωί ότι θα κρυώσει!!!! Μήπως θα πρέπει τελικά να της την βγάλω και στον ύπνο της με οποιοδήποτε κόστος???

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

STAM για να κρυώσει δε νομίζω...κανένα παιδάκι από φίλες μου που κατουρήθηκαν δεν κρύωσαν, ακόμη και αυτά που κατουρήθηκαν χειμώνα..αν κολλάς στο να μην κρυώσει προχώρα και μη φοβάσαι, απλά μην ξεχάσεις να τη βάλεις για τσισάκια πριν τη πας στο κρεββάτι..

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και περιμένουμε νέα...άντε από σήμερα το μεσημέρι ξεκίνα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia,

Το βράδυ πριν ξεκινήσουμε τη διαδικασία μπάνιο, πιζάμες, γάλα εννοείτε ότι επισκεπτόμαστε την τουαλέτα. Επίσης επειδή δεν κοιμάται κατευθείαν όταν την βάζω στο κρεβάτι της και επειδή έχει μεσολαβήσει κανένα μισάωρο από την ώρα που ήπιε το βραδινό της γάλα, με φωνάζει (ενώ φοράει pampers) για να την πάω στην τουαλέτα.

Λέω να ξεκινήσω με το μεσημεριανό papmpers που είναι πιο "ελεγχόμενο" θα δω πως θα τα πάει και μετά θα συνεχίσω με το βραδινό. Από αύριο όμως Dalia. Σήμερα την έχω στη γιαγιά της και θα την πάρω το βράδυ. Ίδωμεν.... Εις αναμονή τα νεώτερα....

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείτε να πάρετε τα αδιάβροχα σεντονάκια της pampers (είναι λίγο τσουχτερά αλλά είναι τα μόνα που είναι τόσο μεγάλα 90Χ80) και να τα βάζετε κάτω από το σεντόνι. Αφού τσεκάρετε ότι το παιδάκι για 3-4 μέρες ξυπναει στεγνό βγάλτε την πάνα και βάλτε σεντονάκι. Αμα κατουρήσει θα κατουργήσει το σεντόνι και το σεντονάκι της pampers μόνο. Αρα με ένα νεράκι το σεντόνι είναι πάλι έτοιμο. ξεκινήστε μεσημέρι και συνεχίστε αργότερα και το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα τα υποσεντονα εχει βαλει και η babylino που ειναι φθηνοτερα κι λιγο πιο μεγαλα απο τα pampers με τα οποια εγω εβλεπα οτι χρειαζοταν 2 απο κατω για να καλυψει το πλατος του μονου κρεββατιου.....εμεις ακομα στεγνοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΄΄ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ'' ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΚΑΛΥΜΜΑ ΤΗΣ MEDIA STROM,ΚΟΣΤΙΖΕΙ 55 ΕΥΡΩ,ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ:P:p

από την παρασκευή τέλος η βραδινή πάνα...τελικά ήταν πολύ πιο εύκολο απ'οσο νόμιζα...

δεν σηκόνωμαι καθόλου τη νύχτα και το πρωί μέχρι τώρα ήμαστε στεγνοί...

εγώ χρησιμοποιώ σελτεδάκια πάντως, τα μεγάλα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ:P:p

από την παρασκευή τέλος η βραδινή πάνα...τελικά ήταν πολύ πιο εύκολο απ'οσο νόμιζα...

δεν σηκόνωμαι καθόλου τη νύχτα και το πρωί μέχρι τώρα ήμαστε στεγνοί...

εγώ χρησιμοποιώ σελτεδάκια πάντως, τα μεγάλα..

:D:D:D:D

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Koριτσάκια σας ευχαριστώ πολύ για την ενθάρυνση πιστέψτε με είναι για'μενα

 

ΝΙΚ Θεόφιλο τον λένε τον σκατούλη

 

 

oyps:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:sorry:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

 

Κι εγώ έχω τέλεια νέα !!!!!! Από το βράδυ που έκανε πιπι σχεδόν σε όλο το σπίτι (25/6) είμαστε στεγνοί. Ξυπνάει άλλοτε τσιρίζοντας για να τον πάω εγώ και άλλοτε σηκώνετε και πηγαίνει μόνος του ……..:D

 

Αυτό όμως δεν είναι το μόνο καλό, σε πολύ καλό δρόμο είναι και η μικρούλα μου ……… Έχει βγάλει την πάνα την ημέρα (και στο μεσημεριανό ύπνο!) και εδώ και λίγα βράδια ξυπνάει για να πάει για τσίσα και το πρωί είναι στεγνή. Εχθές το βράδυ με χίλια ζόρια της έβαλα την πάνα δεν ήθελε με τίποτα οπότε σκέφτομαι να κάψω την νυχτερινή πάνα και στην μικρούλα μου

 

Νομίζω ότι η μέρα που θα σταματήσω την συνδρομή στα pampers (μετά από 3,5 χρόνια) είναι πολύ κοντά :D

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς πάντως για να κόψουμε τη βραδυνή πάνα στο μεγάλο , ξυπνούσαμε για περίπου 3 εβδομάδες κάθε δύο ώρες, μετά το κάναμε κάθε 4 (εκεί είχαμε κάποια μικρά ατυχηματάκια 2-3 φορές), και μετά σηκωνόταν μόνος του γιατί είχε συνηθίσει ότι εκείνες τις ώρες ξυπνάει για να κάνει τσίσα του....

Πάντως ταλαιπωρία, να ξυπνάς κάθε λίγο και λιγάκι, και το πρωί να σηκώνεσαι όπως-οπως για να πας στη δουλειά σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
συμφωνώ παιδιά ότι το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του...αλλά μέχρι ένα σημέιο από'κει και πέρα πρέπει διακριτικά μεν να βοηθήσουμε και εμείς δε...

συμφωνώ 100%. Λίγο σπρώξιμο δε βλάπτει αν είναι σε κατάλληλη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

η κόρη μου στα 2,5 χρόνια ενώ είχε κόψει τη μέρα την πάνα και το βράδυ τη φορούσε ξύπνησε ένα βράδυ κλαίγοντας ζητώντας να τη βγάλει. εκτοτε δεν ξαναφόρεσε πάνα το βράδυ και ξυπναει μόνη της ακόμα και τώρα μία ή και δύο φορές για τσίσα. στην αρχή βέβαια είχαμε 2-3 ατυχήματα το πολυ.

ο γιος μου έχει κλείσει τα τρία και ακόμα φοράει πάνα το βράδυ. δεν έχω κάνει κάτι γι' αυτό γιατί ίσως εσφαλμένα πιστευω πως θα την κόψει μόνος του όπως η αδελφή του.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ρε παιδια διαβασα εδω τα μυνηματα αλλα το θεμα ειναι οτι ο γιος μου ειναι 30 μηνων προσπαθησαμε τωρα στις διακοπες και δεν μπορουσε καθολου συνεχεια κραταγε το πουλι με το σλιπ που φοραγε και μετα τα αφηνε κανονικα και οσο για κακα το λεγε θελω το μπεμπιλινο για να κανω και ετσι τα παρατησαμε για οταν το αποφασισει αυτος γιατ ειναι πολυ πεισματαρης , καλα εκανα η πρεπει να συνεχισω να επιμενω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...