Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασταματητο τρεμουλο απο επισκληριδιο!


Recommended Posts

εχεις κανει επισκληριδιο η απλα λες κατι για να το πεις?????:confused::confused:

 

Δυστυχώς έκανα στον πρώτο τοκετό μου. Και είχα και το τρέμουλο και τον εμετό, και τους πόνους στη μέση που περιγράφουν τα υπόλοιπα κορίτσια. Απλά νόμιζα οτι απλά έτυχε σε μένα. Απ΄ότι διαβάζω όμως τώρα δεν ήμουν η μόνη όπως νόμιζα.

Στο δεύτερο τοκετό δεν έκανα επισκληρίδιο. Γέννησα χωρίς φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως αυτό που με εκνευρίζει γενικά είναι ότι κανείς μέχρι τώρα δε σου δίνει πλήρη εικόνα εκ των προτέρων.

Να σου πει για παράδειγμα - κυρία μου αυτά τα θετικά και αυτά τα αρνητικά της επισκληρίδιου. Για να ξέρεις κι εσύ με τη σειρά σου να τα υπολογίσεις όλα από πριν και να αποφασίσεις ανάλογα.

Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό.

Και δυστυχώς αναρωτιέμαι μήπως είναι για οικονομικούς λόγους, όπως και τα περισσότερα που αφορούν πλέον αυτήν την τόσο όμορφη περίοδο της ζωής μας.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη κ γω εκανα επισκληριδιο αφου η 2η γεννηθηκε μεκαισαρικη κ ναι ειχα κ γω το τρεμουλο κ το οποιο ειναι παρενεργεια του φαρμακου κ την οποια παρενεργεια μπορει να εχει καθε φαρμακο.προσωπικα δεν με ενοχλησε καθολου.μια φιλη μου που γεννησε πριν 2 μερες την πειραξε η δευτερη επαναληπτικη δοση μετα την κ.τ. κ δεν της ξαναχορηγησαν το φαρμακο αλλα της εδιναν απλα παυσιπονα.

εγω παντως προτιμω το τρεμουλο παρα αυτο που επαθα στην 1η γεννα με φ.τ. κ δεν με επιανε η αναισθησια για τα ραμματα( να το πω κ λαιτ για να μην φρικαρουν)

οποτε τα πραγματα ειναι απλα διαφορετικα αντιδρα το καθε σωμα ειτε στον φ.τ. ειτε στην κ.τ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.......

αααα και ενα τελευταιο δεν θα αντεχα να γεννησω με ολικη με τιποτα.κ ενα αστειο.στην 1η μου κορη με φ.τ. ειχα εξαντληθει τοσο πολυ που το μωρο ηταν διπλα μου στην αιθουσα τοκετου κ γω κοιμομουν.μπαινει ο μπαμπας της κ μου λεει το ειδες το μωρο κ του λεω "οχι" καλα ρε διπλα σου ειναι δεν το ειδες.παιδια δεν το ειχα δει ειχα τετοια νυστα που κ το μωρο απαρατηρητο μου ηταν:shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου nikol οτι είναι εντελώς προσωπικό το πως βιώνει κάθε γυναίκα τον τοκετό της. Και το πώς θέλει να τον βιώσει. Κα έτσι πρέπει να μείνει.

Άλλες προτιμούν τον φυσιολογικό χωρίς φάρμακα, άλλες τον φυσιολογικό με επισκληρίδιο και άλλες την καισαρική.

Άλλες προτιμούν να πονέσουν πριν και άλλες μετά. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός και γι αυτό πρέπει να είναι σεβαστή από όλους τους υπολοίπους.

Το μόνο θέμα είναι να μας δίνουν οι γνώστες - υποτίθεται ειδικοί (και γι΄αυτό τους εμπιστευόμαστε άλλωστε τη ζωή μας και των παιδιών μας) πλήρη εικόνα για το τι μέλλει γενέσθε και για το εύρος των επιλογών μας.

Link to comment
Share on other sites

Το τρέμουλο μπορεί να είναι από κρίση άγχους (η οποία συνοδεύεται από εφίδρωση σε παλάμες και πέλματα) ή/και από την επισκληρίδιο.

Επειδή γνωρίζω καλά τις κρίσεις άγχους, όταν μου έκαναν επισκληρίδιο το τρέμουλο ήταν 100% από το φάρμακο. Επίσης στην 1η δήση μου έβαλαν και κάποιο άλλο φάρμακο το οποίο μου έφερε φαγούρα σε όλο το σώμα, ανεκτή όμως. Χαζοενοχλήσεις είχα στο σημείο της επισκληριδίου μόνο αν ακουμπούσε κάτι σκληρό στην πλάτη μου σε εκείνο το σημείο, τίποτε περισσότερο όμως. Ακόμα και τώρα σε άσχετο χρόνο μπορεί να κάνω κάποια κίνηση και να σκεφτώ μάλλον είναι το σημείο της επισκληριδίου.

Πάντως παίζει μεγάλο ρόλο ο αναισθησιολόγος να είναι καλός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

βρε κορίτσια για λυστε και τη δική μου απορία!

γέννησα με καισαρική και επισκληρήδιο προγραμματισμένα και με τη δική μου θέληση!

την ώρα της καισαρικής άρχισα να πονάω υπερβολικά (την ώρα που τράβαγαν τον πλακούντα) και η αναισθησιολόγος μου έκανε μια δεύτερη δόση βαρβάτη αυτή τη φορά! Μετά μάλλον με πήρε ο ύπνος (γιατί ξύππνησα όταν η αναισθησιολόγος μου τσίμπαγε τα μάγουλα και με ρώταγε "είσαι καλα;;;;")

Λέτε να λιποθύμησα ξαπλωτή;;;;;; :shock::shock::shock::shock::shock:

εγώ τρέμουλο είχα στην ανάνηψη επιδή κρύωνα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ παρόλο τις κουβέρτες που μου είχαν βάλει! Αυτό μου είπαν ήταν από το αίμα που έχασα στο χειρουργείο (και το πιστεύω γιατί το είδα που είχε πλυμμηρίσει το κρεβάτι και το πάτωμα!!!!!)

Όσο για τον πόνο στη μέση ακόμα έχω ενοχλήσεις (προφανώς θα είναι από τα 18 κιλά που πήρα στην εγκυμοσύνη και από το μωρό που σηκώνω τώρα) αλλά στο σημείο της επισκληριδίου είναι σαν τσίμπημα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την ολική που έκανα την πρώτη μου κόρη προτιμώ 1000 φορές την επισκληρίδιο!!! Κατάλαβα τους πόνους της καισαρικής την τρίτη μέρα πια και πολύ πιο μαλακούς εννοείται! Ενώ με την ολική από το πρώτο λεπτό που ξύπνησα φρίκη.........:-(

 

Μία από τα ίδια. Άσε που βλέπεις το μωρό σου πρώτη κι όχι τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Χτυπιόμουν στο κρεβάτι της ανάνηψης απο το κρύο και το νευρικό της νάρκωσης (επισκληριδιο) και τις 2 φορές.

Πολύ χτύπημα.Πάνω - κάτω σαν κομπρεσέρ και κρυοοοοοο....

Αλάσκα!!!!!!

Να τις βλέπω να περνάνε απο μπροστά μου με τα κοντομάνικα και μαζεμένα τα μαλλιά και θέλω να ορμίξω.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έτρεμα και κρύωνα πολλές ώρες πριν την επισκληρίδιο και συνέχισα να τρέμω και να κρυώνω για 3-4 ώρες μετά το τέλος του τοκετού. Νομίζω πως ήταν καθαρά ψυχολογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εχω την εντύπωση ότι το τρέμουλο και η αισθηση του κρύου μετά από επισκληρίδιο είναι κάτι το φυσιολογικό αν συμβεί. Και ο μαιευτήρας της γυναικας μου και ο νοσοκόμος που μας την εφερε στο φορείο μετά την γέννα, μου το επιβεβαίωσαν πριν πάθω την πλάκα μου, αφου μόλις την είδα που έτρεμε σαν το ψάρι τρόμαξα και ρώτησα τι συμβαίνει και μου την έφεραν σε αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Aggeloudia

 

οπως τα λες! Κομπρεσερ ΦΡΙΚΗ ΦΡΙΚΗ ΦΡΙΚΗ και στις 2 γεννες! Ειναι ομως μεσα στα πλαισια του φυσιολογικου απλως ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα......

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το 'παθα με την επισκληρίδιο και τις δύο φορές. Ανελέητο χτύπημα στο κρεββάτι του πόνου. :P Την πρώτη ήμουν απροετοίμαστη, είχε και δέκα πόντους χιόνι έξω κι έφαγα χοντρή φρίκη. Ήθελα να βρίσω την ιδιοκτήτρια της κλινικής, που λυπόταν να κάψει πετρέλαιο και σκεφτόμουν πως το δόλιο το μωρό θα πάθει πνευμονία μόλις βγει. :rolleyes:

 

Στη δεύτερη απλώς προσπαθούσα να παρηγορήσω τον εαυτό μου, σκεπτόμενη πως έτσι ένιωθε κι ο Harry Potter κάθε φορά που αντιμετώπιζε τους Dementors...πάλι καλά που δεν άρχισα να κραυγάζω Expecto Patronum! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν είχα καθόλου τρέμουλο, αλλά έβλεπα τις κοπέλες δίπλα μου στην ανάνηψη οτι οι περισσότερες είχαν. Εγω είχα φαγούρα... μιλάμε όμως για πολύυυυυ φαγούρα και μου είπαν οτι είναι απο την επισκληρίδιο.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

εγώ στο δευτερο τοκετο που έκανα επισκληρίδιο λόγω καισαρικής είχα απίστευτη τρεμούλα, τόση που ζήτησα κουβέρτα και απίστευτη φαγούρα λες και είχα ψείρες. Ο γιατρός μου είπε ότι και τα δύο είναι παρενέργειες της νάρκωσης.

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι' εγώ στο club του τρέμουλου. Ούτε να μιλήσω δεν μπορούσα, και νομίζω ότι δεν ζεσταινόμουν με τίποτα, έκανε την ώρα του και πέρασε. Αλλά νόμιζα ότι θα μου βγει η ψυχή από το τρέμουλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

φαγούρα και τρέμουλο είναι συνήθεις παρενέργειες απ'ότι μου είχαν πει κι εμένα. Προσθέστε και τον παράγοντα του φόβου...Ευτυχώς μετά περνάνε και τα ξεχνάμε.

Εγώ πάντως δεν κρύωνα αλλά ζεσταινόμουν κι ήθελα να μου ανοίξουν πόρτες και παράθυρα (κι έξω χιόνιζε).

Link to comment
Share on other sites

Eγώ κορίτσια στις 2 πρώτες καισαρικές είχα μόνο φαγούρα....αλλά για πολύ φαγούρα μιλάμε.....

Στην τρίτη είχα τάση για εμετό μέσα στο χειρουργείο και μετά το χειρουργείο τρέμουλο.....

 

Όπως ρώτησα μετά τον αναισθησιολόγο μου είπε ότι η φαγούρα ήταν παρενέργεια παλαιότερων ετών (παλαιότερη επισκληρίδιος).

 

Ενώ η τάση για εμετό παρενέργεια του πιο εξελιγμένου φάρμακού....

 

Τι να πω....

Πάρε το ένα χτύπα το άλλο......:cool:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

φαγούρα και τρέμουλο είναι συνήθεις παρενέργειες απ'ότι μου είχαν πει κι εμένα. Προσθέστε και τον παράγοντα του φόβου...Ευτυχώς μετά περνάνε και τα ξεχνάμε.

Εγώ πάντως δεν κρύωνα αλλά ζεσταινόμουν κι ήθελα να μου ανοίξουν πόρτες και παράθυρα (κι έξω χιόνιζε).

 

Τυχερούλα!:P:p:p

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το 'παθα με την επισκληρίδιο και τις δύο φορές. Ανελέητο χτύπημα στο κρεββάτι του πόνου. :P Την πρώτη ήμουν απροετοίμαστη, είχε και δέκα πόντους χιόνι έξω κι έφαγα χοντρή φρίκη. Ήθελα να βρίσω την ιδιοκτήτρια της κλινικής, που λυπόταν να κάψει πετρέλαιο και σκεφτόμουν πως το δόλιο το μωρό θα πάθει πνευμονία μόλις βγει. :rolleyes:

 

Στη δεύτερη απλώς προσπαθούσα να παρηγορήσω τον εαυτό μου, σκεπτόμενη πως έτσι ένιωθε κι ο Harry Potter κάθε φορά που αντιμετώπιζε τους Dementors...πάλι καλά που δεν άρχισα να κραυγάζω Expecto Patronum! :lol:

 

αχαχαχαχα....... θεα.. ενα απο τα ιδια δεν φτανει που ετρεμα ειχαμε το κλιματιστικο στο φουλ γιατι ζεστονονταν ολοι οι αλλοι 1.8 με 40 βαθμους εξω... ειχα φρικαρει.. να ναι καλα μια νοσοκομα που να αγιαση το χερακι της μου εφερε κουβερτα και εκλεισε τον κλιματισμο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πάντως είχα..τρέμουλο στην αρχή,μετά τρομερή τάση για εμετό και ναυτία για πολλές ώρες (σχεδόν όλη την μέρα αν σκεφτεί κανείς ότι γέννησα 9 το πρωί) ,ζεσταινόμουνα τρομερά,καλά η φαγούρα ήτανε άλλο θέμα!!Νομίζα πως είχα ψύλλους!!!Και την επόμενη μέρα πονούσε το στήθος μου σαν κρύωμα..κοινώς ένα μαύρο χάλι!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι τρεμουλο ήταν αυτό! Κομπρεσερ κανονικα. Εμένα πριν βγει ο μικρός με έπιασε ναυτια. Μετα από 4 εξαγωγές γεννησα! Και πάνω που λέω τέλος καλο, όλα καλα, με έχουν τακτοποιήσει, έχουν πάρει το μωρό, αρχίζει το τρεμουλο! Ο άντρας μου να λέει τώρα τι αγχωνεσαι, όλα πήγαν καλά, τελείωσε. Εγω να του λέω δεν μπορω να το ελεγξω, δεν μπορω να σταματησω! Μου έριξαν οι μαίες κάμποσες κουβέρτες και σιγά σιγά ηρεμησα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τρέμουλο,μία γέννα νεκρού εμβρύου.Δεν μου έφτανε η στεναχώρια

μου έτρεμα τρελλά,ο άντρας μου φοβήθηκε.Είπαν φέρε την ένεση

την έκαναν ηρέμησα.Μετά στην καισαρική,όταν έκανα τον γιο μου,

τους το είπα μόλις με έπιανε ρίχνανε φάρμακο,σταματούσε....Μετά

μου είχαν ένα κολοκύθι με φάρμακο μέσα,από πίσω μου στην

επισκληρίδιο έτρεχε,δεν ξέρω τι ήταν πάντως εγώ δεν έτρεμα.

Πόνουσα μόνο όταν την έβαζα την νάρκωση.Δεν έχω κανένα

πρόβλημα με την μέση μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες, είπα κι εγώ να γράψω για την επισκλειριδιο αν και εγώ δεν είχα τρέμουλο!! Εμένα μόλις μου βάλανε το φάρμακο το ένιωσα σαν να περπατάει στη φλέβα και από όπου περνούσε πονούσα λίγο. Το είπα στην αναισθησιολόγο και κοιτιόταν περίεργα με τη μαία! Μετά ένιωσα λίγο μούδιασμα και ζεσταινόμουν, το κακό ήρθε μόλις πέρασε λίγο η επίδραση γιατί άρχισαν να πονάνε τρομερά οι γοφοί μου. Πάρα πολύ πόνο και παρόλο που μου ξαναβάλανε φάρμακο δεν έγινε τίποτα.Γέννησα φυσιολογικά και πιο πολύ πονούσα στα πόδια παρά από τη γέννα!(ίσως έφταιγε και το προβλημα στη μέση που έχω) Εννοείτε πως δεν μου είπαν τι έφταιγε αλλά λέω να το ψάξω! Ίσως να προτιμούσα το τρέμουλο από τον πόνο!

pFZDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...