Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασταματητο τρεμουλο απο επισκληριδιο!


Recommended Posts

Κ εγώ το έχω κ πρόσφατο το σκηνικό.....γέννησα με καισαρική αλλά επειδή ημουν 11 ώρες στις οδίνες προσπαθώντας να γεννήσω φυσιολογικά μου είχαν κάνει νωρίτερα μικρή δόση επισκληρίδιου κ είχα αρχίσει να τρέμω....όταν με βάλαν για καισαρική κ μου βάλαν κ άλλο φάρμακο ξεκίνησε το απίστευτο τρέμουλο αλλά δεν με δέσανε απλά ήταν η μαία μου από πάνω μου μη κ από το σοκ σηκώσω τίποτα χέρια προς την κοιλιά....αμέσως με το που βγήκε το μωρό όμως μου έβαλε ένα άλλο φάρμακο η αναισθησιολόγος στον φλεβοκαθετήρα κ ηρέμησα σε δευτερόλεπτα!!!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν θέλω να ανοίξω άλλο τόπικ σχετικά με τις παρενέργειες της επισκληριδίου. Θέλω εδώ να διατυπώσω μιαν απορία. Όσες κάνατε επισκληρίδιο, είχατε μετά χρόνιους πόνους στην μέση? Δηλαδή πονάτε στην μέση, παρόλο που δεν σηκώνετε βάρη και είστε κανονικές στα κιλά σας και που πριν την εγκυμοσύνη δεν είχατε τέτοιους πόνους?

 

Όσες φίλες μου έκαναν επισκληρίδιο, ξεκίνησαν να πάσχουν από πόνους στην μέση. Έχουν ρίξει το φταίξιμο στην επισκληρίδιο. Αληθεύει?

Καλημέρα και απο μένα. Στην ερώτησή σου, που πολύ σωστά και καλά έκανες και την παρέθεσες, δεν θα σου δώσω την δική μου απάντηση, γιατί είμαι κατά της επισκληριδίου για τους διάφορους προσωπικούς λόγους.

Κάνε τον κόπο και ρίξε μια ματιά στην παρακάτω διεύθυνση και θα σου λυθούν πολλές απορίες, που αν οι μέλλουσες μαμάδες γνώριζαν, ίσως να ήταν και διαφορετικές οι επιλογές.

Για όλες των ειδών τις παρεμβάσεις σε έναν φυσ. τοκετό καθώς και στην επιλογή μιας καισαρικής υπάρχουν ενδείξεις - αντενδείξεις - παρενέργειες.

http://www.multiforums.gr/.../viewthread.php?...

 

Για να μην χάσεις άσκοπα τον χρόνο σου, θα πάς στα ιατρικά θέματα και στην ενότητα "γιατί γέννησα σπίτι μου". Ονομάζεται αλλιώς και φόρουμ των επιστημών!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΟΝΤΩΣ ΦΟΒΕΡΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΛΥ

ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ Κ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗ

ΓΕΝΝΑ Κ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ Φ.Τ.

ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΕΙΜΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ

ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΕΠΙΔΡΑ Η ΦΕΥΓΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ..ΚΑΘΩΣ

ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.

ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΑΥΤΗ ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ...ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ....ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΝΟ ΣΤΗ

ΜΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ...ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Κ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ...ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν μου εκαναν την επισκληριδιο δεν ειχα τρμουλο απλα μου ειχε πεσει η πιεση με αποτελεσμα να λιποθυμησω ξαπλωμενη:shock::shock::shock::shock:..τρεμουλο ειχα μετα,γεννησα φυσιολογικα αλλα επαθα ρηξη τραχηλου μητρας και εκανα χειρουργειο πηρα και 4φιαλες αιμα...οταν με πηγανε στο χειρουργειο ειχα ενα τρεμουλο και οταν ξυπνησα απο την ναρκωση επισης...για αυτο στο επομενο δεν θα κανω επισκληριδιο,,οσο για τον πονο στην μεση εμενα με ποναει ακομα...:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Κι εγώ είχα τρέμουλο και κρύωνα αλλά εμένα ξεκίνησε αφού γέννησα. Κατά τη διάρκεια της καισαρικής ήμουν οκ, δεν καταλάβαινα τρέμουλο. Και στην ανάνηψη το ίδιο. Αλλά όταν με ανέβασαν στο δωμάτιο άρχισα να τρέμω και κρύωνα πολύ. Πέρασε όμως μέσα στην ίδια μέρα της γέννας μετά από κάποιες ώρες. Α, και όταν είδα την κόρη μου μετά στο δωμάτιο επίσης δε θυμάμαι να είχα κάτι...το είχα ξεχάσει με το που την είδα.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την επισκληριδιο ειχα τρομερη φαγουρα παντου κ επισης πριστηκα παρα πολυ.

Το πρήξιμο πρέπει να είναι απο ανακατανομή υγρών μεταξύ αίματος και διάμεσου ιστού. Κι εγώ πρήστηκα και στα δυο μου παιδιά χωρίς επισκληρίδιο.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου, βλέπω οι πιο πολλές τα ίδια περάσαμε!! Εγώ έκανα τη δεύτερη κόρη μου με επισκληρίδιο, με έπιασε τρέμουλο όταν επιδρούσε το φάρμακο άλλα όχι κάτι το υπερβολικό, νομίζω όμως ότι με δέσανε. Πιο πολύ στην ανάνηψη έτρεμα και είχα φαγούρα στο πρόσωπο και στο θώρακα όπως είπε και κάποια κοπέλα πιο πάνω. Το τρέμουλο σε 40 λεπτά περίπου σταμάτησε όχι όμως και η φαγούρα και μου έκαναν fenistil. Πάντως από την ολική που έκανα την πρώτη μου κόρη προτιμώ 1000 φορές την επισκληρίδιο!!! Κατάλαβα τους πόνους της καισαρικής την τρίτη μέρα πια και πολύ πιο μαλακούς εννοείται! Ενώ με την ολική από το πρώτο λεπτό που ξύπνησα φρίκη.........:(

 

Η μέση μου με πονάει λιγάκι βέβαια, πιο πολύ σαν βάρος το νιώθω λίγο πριν αδιαθετήσω και φεύγει μετά, ελπίζω μετά από λίγο καιρό να μην το νιώθω ούτε και αυτό... Που και που με πιάνει και μια παρόμοια φαγούρα στο πρόσωπο, αλλά δεν είμαι και σίγουρη ότι είναι από το φάρμακο 3 μήνες μετά....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια, γέννησα με καισαρική και επισκληρίδειο (πολλές δόσεις...) και το τρέμουλο πήγε σύννεφο, κατά τη διάρκεια της επέμβασης και μετά στην ανάνηψη.

 

φαγούρα δεν είχα πάντως.

 

αααα όσο για τη μέση... μαύρο χάλι ήταν (μουδιάζουν κατά καιρούς και οι φτέρνες μου...) και έχω αρχίσει βελονισμούς μπας και έρθω στα ίσα μου...

Be thankful for what you've got

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω το τρεμουλο αυτο το ειχα την ωρα που μου κανανε την ενεση..ουτε πριν ουτε μετα.η γιατρος το απεδωσε στον φοβο μου.αφου με κραταγανε 3 για να γινει σωστα η ενεση..10 λεπτα μετα ουτε τρεμουλο ουτε τιποτα!!

οσο για την μεση..με ποναγε 2-3 βδομαδες μετα τη γεννα και μετα παλι τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Τρέμουλο και αίσθηση κρύου είχα στην ανάνηψη και στις 3 καισαρικές (με επισκληρίδιο). Είχα ρωτήσει γιατί τρέμω και μου είπαν λόγω της αναισθησίας.

 

Κανένα πρόβλημα με τη μέση, κανένα μούδιασμα αργότερα ούτε στα πόδια, ουτε στη μέση. Όλα καλά!

 

κι εγώ το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

εγω το τρεμουλο αυτο το ειχα την ωρα που μου κανανε την ενεση..ουτε πριν ουτε μετα.η γιατρος το απεδωσε στον φοβο μου.αφου με κραταγανε 3 για να γινει σωστα η ενεση..10 λεπτα μετα ουτε τρεμουλο ουτε τιποτα!!

Μου θύμισε το τρέμουλο της διπλανής μου στο δωμάτιο, η οποία όπως και εγώ είχε κάνει καισαρική. Ο ανείδεος γιατρός της την ρωτούσε με μία έντονη απορία "Μα γιατί τρέμεις, κρυώνεις;" Τι ασχετοσύνη! Είναι δυνατόν να μην ξέρει τις παρενέργειες της αναισθησίας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

... και κατι αλλο! οταν η νοσοκομα (ο θεος να την κανει) προσπαθησε να μου κανει την ενεση της επισκληριδιου δεν μπορουσε να βρει το σημειο και με καρφωσε 3 -4 φορες μεχρι να τα καταφερει! μαλιστα για να δικαιολογηθει μου λεει "εχεις καποιο προβλημα με την σπονδυλικη σου στηλη?...μμμμ δυσκολο, λεει, δεν ξερω αν θα μπορεσεις να ξανακανεις επισκληριδιο!" με εκανε να νιωσω εκεινη τη στιγμη... εν τω μεταξυ δεν ειχα κανενα προβλημα εγω με τη μεση μου... τι να πεις αμα ο αλλος ειναι ασχετος!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα σας!Εγώ μόλις έκανα την επισκληρίδιο μου ρθε μια σκοτωδίνη φοβερή, μου πεσε η πίεση, λιποθύμησα και μου ριξαν νερό για να συνέλθω. Εγώ από το σοκ ότι πεθαίνω άρχισα να κλαίω όταν συνήλθα. Μετά, το αντίθετο με εσας, ζεσταινόμουνα πάρα πολύ. Δεν έτρεμα καθόλου και ζητούσα να ανοίξουν τα παράθυρα να μπει λίγος αέρας (Δεκέμβρη μήνα) να δροσιστώ.Αυτό που θυμάμαι είναι η ατελείωτη και ανυπόφορη ζέστη

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Είμαι σίγουρη ότι αν περάσω καμιά βόλτα απ το ΓΕΝΝΕΣΙΣ ,θα με δείχνουν οι μαίες και θα λένε ''ναί,αυτή είναι η ...τρεμουλιάρα που σας λέγαμε !''.

Όταν γεννήθηκε ο Μανώλης ,η επισκληρίδιος άρχισε να δρα όταν όλα είχαν τελειώσει και με είχαν ράψει.Στην αίθουσα ανάνηψης κοπανιώμουν μόνη πάνω στο κρεββάτι και περνά τυχαία μια καθαρίστρια (καλή της ώρα) με βλέπει και μου λέει ''μήπως κρυώνεις ?"

κι εγώ"όοοοοχχχιιι,κκκκκαθόοοολου"

Ευτυχώς δεν μου έδωσε σημασία και με σκέπασε με μια ζεστή κουβέρτα (Αύγουστος).Σε μια ώρα μου είχε περάσει.

Τώρα με την μπέμπα,μου έκαναν την ένεση μόλις πήγα γιατί δεν είχαμε την πολυτέλεια του χρόνου.Έδρασε όταν έπρεπε, στις 2 τελευταίες συσπάσεις κι αμέσως μετά άρχισε η τρελή τρεμούλα.Είδε κι έπαθε ο γιατρός μου για να με ράψει (τον παίδεψα για τα καλά).Τέλος καλό όμως,όλα καλά!

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα σας!Εγώ μόλις έκανα την επισκληρίδιο μου ρθε μια σκοτωδίνη φοβερή, μου πεσε η πίεση, λιποθύμησα και μου ριξαν νερό για να συνέλθω. Εγώ από το σοκ ότι πεθαίνω άρχισα να κλαίω όταν συνήλθα. Μετά, το αντίθετο με εσας, ζεσταινόμουνα πάρα πολύ. Δεν έτρεμα καθόλου και ζητούσα να ανοίξουν τα παράθυρα να μπει λίγος αέρας (Δεκέμβρη μήνα) να δροσιστώ.Αυτό που θυμάμαι είναι η ατελείωτη και ανυπόφορη ζέστη

 

 

αυτο το ειχα παθει και εγω επεσε αποτομα η πιεση αρχισα να ακουω τον γιατρο μου πολυ χαμηλωφονα και τσουπ ολα σκοτεινιασαν μετα με γυρισαν στο πλευρο και μου ειπαν οταν θα μου βαζουν την ναρκωσει να ειμαι ξαπλωμενη στο πλαι και οχι ανασκελα...

Link to comment
Share on other sites

εμενα στην πρωτη μου γεννα ολα πηγαν καλα με την επισκληριδιο,εκτος απ το τρεμουλο,που ειναι συνηθισμενο,δεν ειχα κανενα προβλημα.στην δευτερη πριν 4μηνες ομως,δεν ξερω γιατι,ειχα και υπερβολικη φαγουρα οπως τελικα διαβαζω σχεδον ολες σας,αλλα μου δημιουργησε υποστατικη πιεση,περιπτωση μια στα 3 χρονια ειπε ο αναισθησιολογος,που σημειωτεον στην πολη μας θεωρειται ο καλυτερος.με αποτελεσμα καθε φορα που εκανα να σηκωθω μου ανεβαινε η πιεση αποτομα και εκανα εμετο.οποτε μεχρι να γινω καλυτερα με κρατησαν στο κρεβατι με τον ορο και τον καθετηρα.ηταν πολυ δυσκολα,και εκεινος ο πονοκεφαλος θα μου μεινει αξεχαστος!αληθεια,το κεφαλι δεν πονουσε σε καμια;

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα φυσιολογικά και τα 2 μου παιδιά με επισκληρίδιο.Στο πρώτο δεν είχα καθόλου τρέμουλο (μάλλον ήταν μικρή η δόση γιατί κατάλαβα γέννα).

Στο δευτερο είχα φοβερό τρέμουλο στην ανάνηψη μετά.

 

Επίσης είχα μούδιασμα στον αριστερό μου μηρό σε ένα σημείο για κανά χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμήσατε τώρα:P:p:p:p:pγέννησα στις 5 και πήγα στι δωμάτιο στις 9 οπου με περίμεναν οι γονείς μου τα πεθερικά μου και η αδερφή μου με τον γαμπρό μου,και εκεί που έχουν ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά με το που με βλέπουν αρχίζουν και κοιτάζονται μεταξύ τους και να με ρωτάνε συνεχώς αν είμαι καλά και εγώ να τους λέω "μια χαρά συμβαίνει κάτι;"οι καυμένοι με είδαν που έτρεμα σαν το ψάρι και δεν το σχολίασα(σε 3 ώρες το είχα συνηθήσει πλέον)οπότε φαντάστηκαν οτι δεν το καταλάβαινα και το μυαλό τους ουτε ξέρω που έφτασε.ευτυχώς δεν κράτησε πολύ μέχρι την επόμενη μέρα είχα συνέλθει και όσο για πόνους δεν είχα τίποτα.γενικά είχα πολύ καλή ανάρρωση:wink::wink::wink:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

τρεμουλο ειχα και εγω!αφου ο αντρας μου μου ελεγε μην τρεμεις χαλαρωσε!νομισε πως ηταν απο τη χαρα της γεννας!βεβαια λιγο αφου μου εκαναν επισκληριδιο στο δρομο προς το χειρουργειο(μιας και γεννησα με καισαρικη λογω θεσης μωρου) εκανα εμετο.....και τα εκανα ολα χαλια !ελεγα στη νοσοκομα θελω να κανω εμετο τωρα φερνω πανακια,πουθενα τα πανακια..ε οταν τα εφερε ηταν αργα!επισης ειχα φαγουρα και ζεσταινομουν υπερβολικα!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...