Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασταματητο τρεμουλο απο επισκληριδιο!


Recommended Posts

Εχεις δίκιο. Και μην ξεχνάμε ότι η λεκάνη πονάει και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης που ανοίγει αλλά και μετά όταν ξανακλείνει. Δεν μπορεί να κουνιούνται τα κόκκαλά σου και να μήν νοιώθεις τίποτα...

 

ΥΓ. 7,5 ΚΑΙ 10 ΚΙΛΑ!;!;!;:shock: Τι να πω κι εγώ που όταν εφτασα τα 20 άπλώς σταμάτησα να ανεβαίνω στη ζυγαριά!!!

 

κοριτσια μια χαρα κιλα πηρατε!!! εγω εφτασα τα 26 - ειπα στον γιατρο - 28 για τον υπολοιπο κοσμο!!!

τρεμουλο ειχα και εγω κατα την διαρκεια του χειρουργειου...μετα μου περασε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τρέμουλο είχα και εγώ αλλά δεν κράτησε πολύ. Ήρθε όταν μου βάλαν μεγαλύτερη δόση για να μπω για καισαρική. Είχα κάνει επισκληρίδιο και νωρίτερα για φυσιολογικό χωρίς να έχω τίποτα. Το πιο ενοχλητικό όμως ήταν η φαγούρα η οποία κράτησε σχεδόν μια ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα οτι θα περνουσαν δυο χρονια απο την γεννα και θα μαθαινα εδω γιατι κρυωνα και ετρεμα δεν το περιμενα. Μου το θυμισατε τωρα το ολο σκηνικο. Τρεμουλο δεν ειχα πολυ αλλα κρυωνα υπερβολικα αυτό το θυμάμαι πάααααρα πολυ καλά. Εγώ η χαζή νόμιζα οτι ήταν απο τον κλιματισμό μια που έξω είχε καυσωνα και έλεγα καλά τερμα τα βάλανε αυτα τα κλιματιστικά αλλά ντρεπομουν κιολας να ρωτήσω. Είχε και το άγχος μου και τον φόβο μου έλεγα ότι θα φταίει και αυτό.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα τίποτα από την επισκληρίδιο.Γέννησα φυσιολογικά πριν 20 μήνες και ούτε τρέμουλο μού προκάλεσε, ούτε φαγούρα. Ενώ πριν 2,5 χρόνια, όταν έκανα λαπαροσκόπηση, ακόμα το θυμάμαι που σπαρταρούσα σαν το ψάρι. Τρεις κουβέρτες μού είχαν βάλει πάνω μου κι εγώ προσπαθούσα για κανένα δίωρο να το κάνω να σταματήσει. Να δούμε τον Οκτώβριο που ξαναγεννάω. Θα είναι το ίδιο με την πρώτη φορά;

Link to comment
Share on other sites

Πω πω,,, κορίτσια έχω πάθει πλάκα μ' αυτά που διαβάζω. Είναι η πρώτη μμου εγκυμοσύνη και είμαι τελείως άσχετη με το τι σημαίνει τοκετός. Φανταστείτε ότι πριν 15 μέρες περίπου έμαθα ότι μετά τη γέννα έχεις αίμα!

Τέλοσπάντων, μ' αυτά που διαβάζω τείνω να δικαιολογήσω εντέλει τον άντρα μου που είναι αντίθετος με την επισκληρίδιο. Έχω τρομοκρατηθεί. Θα ήθελα, όμως, προκειμένου να με βοηθήσετε λίγο στην απόφαση που θα πάρω να μου πείτε κάποια πράγματα:

 

1ον) Κάποια από εσάς που είχε κακή εμπειρία με την επισκληρίδιο, γέννησε στο Αρεταίειο;

 

2ον) Τι θα προτείνατε σε κάποια πρωτότοκη και πολύ πολύ φοβιτσιάρα; Να κάνει ή να μην κάνει;;;

 

3ον) Οι πόνοι του Φ.Τ. είναι τελείως αβάσταχτοι χωρίς επισκληρίδιο;

 

4ον) Πρώτη φορά ακούω καισαρική με επισκληρίδιο. Δηλαδή σε "ανοίγουν" χωρίς να είσαι σε ολική νάρκωση;;;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα rica μου, καταρχην να σου ευχηθω καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να ερθει το μωρακι σου!! Εγω εκανα καισαρικη με επισκληριδιο , ναι ετσι ειναι οπως το λες.

Σε ανοιγουν και εσυ εχεις τις αισθησεις σου. Βεβαια εχεις σεντονι μπροστα και δεν βλεπεις τι γινεται. Ειχα και εγω τρεμουλο , η επισκληριδιος κατεβαζει την πιεση, εγω ειχα 5 μεγαλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Άννα μου, η επισκληρίδιος δεν κατεβάζει την πίεση! Είπαμε, υπάρχουν οργανισμοί και οργανισμοί. Rica, εγώ γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο και είχα ασταμάτητο τρέμουλο από αυτήν αλλά τίποτα παραπάνω. Οι πόνοι του φυσιολογικού τοκετού δεν θεωρώ πως είναι αβάσταχτοι. Τόσες γυναίκες γεννάνε μόνες τους, πάθανε τίποτα? Προσωπικά, αν γεννούσα φυσιολογικά δεν θα έκανα επισκληρίδιο. Απλά από την ολική νάρκωση, προτιμώ επισκληρίδιο. Πάντως, είσαι δεν είσαι φοβιτσιάρα, εκείνη την ώρα γεννάς το παιδί σου και είναι το μόνο που σε νοιάζει.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ravT γιατί προτιμάς την επισκληρίδιο από την ολική νάρκωση? Έχεις κάποιους λόγους που φοβάσαι ή απλά για να καταλαβαίνεις γύρω σου?

 

Εγώ όπως έγραφα και σε άλλο σημείο η γιατρός μου είναι αντίθετη με την επισκληρίδιο. Σε λίγο θα γεννήσω το δεύτερο μωρό μου. Η πρώτη ήταν με ολική νάρκωση και μπορώ να πω πως δεν είχα ούτε ένα σύμπτωμα. Ξύπνησα κατευθείαν πολύ καλά, δεν πόνεσα καθόλου.

Περπάτησα την επόμενη μέρα κανονικά, μου έκοψαν τα παυσίπονα.

 

Τώρα ήθελα να κάνω επισκληρίδιο απλά για να καταλάβω τί γίνεται γύρω μου και γιατί φοβάμαι το άγνωστο δηλ. το ότι σε κοιμίζουν και δεν ξέρεις τί σου γίνεται ..... επίσης πως θα ξυπνήσω και ξαφνικά θα είμαι με παιδί.

Βλέπω όμως αρκετές παρενέργειες της επισκληριδίου και τελικά μήπως η γιατρός μου έχει δίκιο και να ακολουθήσω την άποψή της να κάνω πάλι ολική?

Για Φ.Τ. δεν το συζητώ ήταν ξεκάθαρη για την επισκληρίδιο πως θα κάναμε βέβαια αλλά η δόση θα ήταν ελάχιστη σε σχέση με την Κ.Τ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...

ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Κ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑΣ,

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ

ΛΕΓΕΤΕ Κ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΣ.ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ

ΜΕΡΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΣΠΟΝΔΥΛΟ Κ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ Κ ΚΑΤΩ

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΥΤΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ

ΕΙΠΕ Κ Η ΑΝΝΑ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝΕ ΣΕΝΤΟΝΙ.

ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ Η ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟ

ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΡΕΜΟΥΛΟ Η ΑΚΟΜΑ Κ ΦΑΓΟΥΡΑ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΚΑΝΑ

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑ Φ.Τ. Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΣΦΗΝΩΣΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΠΕΣΟΥΝ

ΟΙ ΣΦΥΓΜΟΙ ΤΟΥ ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ..

ΤΙΣ ΕΦΑΓΑ Κ ΤΙΣ 2!!!.

Link to comment
Share on other sites

yiotagr σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ήδη περάσει μια ολική νάρκωση και η εμπειρία μου ήταν πολύ καλή. Αυτή τη φορά σκέφτομαι να την ξανακάνω και να περάσω το φόβο του να μην ξυπνήσω όπως πρώτα που ούτως ή άλλως θα τον περάσω ή να κάνω επισκληρίδιο που δεν έχω ξανακάνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ Η ΜΕΡΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ

ΤΟΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ..ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ

ΠΟΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΤΙ.ΕΙΜΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΥ

Κ ΒΟΗΘΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ..ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΛΠΙΖΩ...

ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΚΟΙΜΑΣΑΙ Κ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΙΣΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΑΚΟΥΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πείτε μου σας παρακαλώ, είχε καμία μούδιασμα στο πόδι μετά από επισκληρίδιο; Πότε φεύγει;

Εκτός από το τρέμουλο (συν εμετό, συν δυσφορία) την ώρα του τοκετού, μου έχει μείνει πλέον και μούδιασμα στο μισό μου μηρό.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Και σου λένε μετά κάνε επισκληρίδιο να μη πονέσεις.

Όλα αυτά γιατί δεν τα λένε;;; Μήπως και δεν τους σκάσεις τα 200 ευρουλάκια;;

Τελικά η εξαίρεση είναι να μην έχεις τρέμουλο, τάση για εμετό, πόνους στη μέση , στα πόδια ή όπου άλλου.

Τυχαίο ;;; Δε νομίζω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πείτε μου σας παρακαλώ, είχε καμία μούδιασμα στο πόδι μετά από επισκληρίδιο; Πότε φεύγει;

Εκτός από το τρέμουλο (συν εμετό, συν δυσφορία) την ώρα του τοκετού, μου έχει μείνει πλέον και μούδιασμα στο μισό μου μηρό.

 

φευγει στις 40 μερες περιπου

Link to comment
Share on other sites

Και σου λένε μετά κάνε επισκληρίδιο να μη πονέσεις.

Όλα αυτά γιατί δεν τα λένε;;; Μήπως και δεν τους σκάσεις τα 200 ευρουλάκια;;

Τελικά η εξαίρεση είναι να μην έχεις τρέμουλο, τάση για εμετό, πόνους στη μέση , στα πόδια ή όπου άλλου.

Τυχαίο ;;; Δε νομίζω!!!

 

εχεις κανει επισκληριδιο η απλα λες κατι για να το πεις?????:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη γεννα με φτ., ειχα ενα απιστευτο πονο στη μεση σε σημειο που δεν μπορουσα να πατησω το αριστερο μου ποδι κ δυσκολευομουν περισσοτερο οταν ειχα αγκαλια το μωρο. φυσικα υπηρχαν κ διαφοροι οικειοι εμπειρογνωμονες που ελεγαν οτι με σακατεψε ο γιατρος τοσες ωρες στο κρεββατι μπλα μπλα μπλα κ η ψυχολογια μου ηταν στο ναδιρ μονιμως. κρατησε αρκετο καιρο, τουλαχιστον 1 μηνα.

 

στην 2η εγκυμοσυνη ειχα διδυμα κ με επιασε η μεση μου ακριβως οπως κ τοτε στη λοχεια, μονο που αυτη τη φορα ηταν απο πολυ πολυ νωρις. απο τον τριτο μηνα περιπου. περπαταγα καλα, απλα δεν μπορουσα με τπτ να γυρισω πλευρο στο κρεββατι κ επρεπε απο καπου να πιανομαι για να τα καταφερω. προς το τελος της κυησης περασε. στην δε επισκληριδιο στα διδυμα, απ τις 12 που γεννησα μεχρι τις 16.00 ειχα απιστευτο τρεμουλο, δεν με βγαζαν για το δωματιο κ παθαν λαλα οι δικοι μου. μου βαζανε συνεχως μασκα οξυγονου, την βγαζαν... παλι τα ιδια!

κανενα αλλο συμπτωμα μετα απο πονο.

 

αυτο που μου εκανε ομως εντυπωση ηταν η ηλιθιοτητα του να βρισκονται στην αιθουσα ανανηψης απο καισαρικη, (1η φορα για εμενα ) ολων των ειδων τα περιστατικα. απο κοπελες που τους αφαιρεσαν πολυποδα, απο κοπελες που τους αφαιρεσαν μυωματα μεγαλα, κ θυμαμααι κ μια κοπελα που εκλαιγε απαρηγορητη! δηλ. αλλου ειδους πονος.

η επισκληριδιος τι να λεει εκει?!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Mια κοπελα πιο πριν εγραψε οτι της ειπαν οτι ειναι ψυχολογικο το τρεμουλο.

Ειμαι 100% σιγουρη οτι ειναι ετσι.

Οταν μπηκα επειγοντως στο χειρουργειο για περιδεση τραχηλου μηπως και μπορεσουμε και σωσουμε το παιδι, σπαρταρουσα σαν το ψαρι στη στερια.

Με κραταγαν 3 για να με δεσουν και τελικα μου εκαναν ηρεμιστικη δοση μαμουθ για να σταματησει το τρεμουλο και να γινει η περιδεση. Κρυωνα και ετρεμα αφανταστα. Η αληθεια ειναι ομως οτι δεν εχω φοβηθει ποτε και για τιποτα περισσοτερο στη ζωη μου.

Οταν πηγα να γεννησω προγραμματισμενα με καισαρικη,στον ιδιο αναισθησιολογο,στην ιδια χειρουργικη αιθουσα, δεν καταλαβα απολυτως τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

εμένα θυμάμαι ότι μόλις μου έκαναν την επισκληρίδιο με έπιασε τρέμουλο αλλά υπέθετα ότι ήταν από τους πόνους που είχα πριν και κόντευα να πιάσω ταβάνι, μετά από λίγο το μόνο που ήθελα ήταν να κοιμηθώ. ο εμετός δεν είναι από την επισκληρίδιο, είναι ένδειξη έναρξης του ενεργού τοκετού. και φίλες μου που γέννησαν χωρίς επισκληρίδιο έκαναν εμετό. για μένα η επισκληρίδιος ήταν από τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. 7,5 ΚΑΙ 10 ΚΙΛΑ!;!;!;:shock: Τι να πω κι εγώ που όταν εφτασα τα 20 άπλώς σταμάτησα να ανεβαίνω στη ζυγαριά!!!

 

τελικά δεν ήμουν η μόνη που πήρα 20 κιλά !!! και αποτι βλέπω δεν ήμουν η μόνη που έτρεμα στο χειρουργείο ....

πάντως μπορεί να ήμουν η μόνη (τρόπος του λέγειν ) που άργησε να περάσει η επήρρεια του φαρμάκου και για ώρες μετά δεν ένιωθα τα πόδια μου !!! (εκεί να σας έχω που νόμιζα πως δεν θα μπορέσω να περπατήσω ξανά ....)

επίσης σχετικά με τους πόνους της μέσης νομίζω πως μπορέι να ισχύει . Η ξαδελφούλα μου έκανε παράπονα μετά την πρώτη εγκυμοσύνη πως άρχισε να έχει πόνους στην μέση ...και μεταξύ μας μου φαίνεται φυσιολογικό ....

η επισκληρίδιος δεν είναι παίξε-γέλασε !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την πρώτη μου γέννα (καισαρική με επισκληρίδιο), με έπιασε στην ανάνηψη αυτό το τρέμουλο. Δεν μου είπε κανείς ότι είναι ψυχολογικό, μου είπαν ότι είναι από την επισκληρίδιο και θα περάσει σε λίγο. Όντως πέρασε σε καμιά ωρίτσα. Οκ, μιλάμε για πολύ τρέμουλο όντως. Έτρεμα σαν το ψάρι και γελούσα που δεν μπορούσα να το ελέγξω... Μου φάνηκε αστείο.

Στην δεύτερη γέννα δεν ήταν τόσο έντονο, είχα βέβαια για λίγο ένα τρεμουλάκι πάλι, αλλά καμία σχέση με την πρώτη φορά.

Γενικά δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησε ιδιαίτερα. Ούτε είχα ή έχω πόνους στη μέση μετά τις 2 επισκληριδίους. Τουλάχιστον όχι πιο πολλούς από πριν (λόγω κούρασης). Τάση για εμετό δεν είχα καθόλου.

Προφανώς κάθε οργανισμός αντιδρα διαφορετικά.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

...ηθελα να σας ρωτησω κοριτσια, εσας που γεννησατε με καισαρικη και επισκληριδιο ειχατε τρεμουλο κατα την διαρκεια της τοπικης αναισθησιας? να με εχει πιασει ενα τρεμουλο κατα την διαρκεια που αρχισα να επιδρα το φαρμακο...στην αρχη νομιζα οτι ετρεμα απο τον φοβο μου, αλλα το τρεμουλο δυναμωνε περισσοτερο, σαν να ειχα παθει επιληψια!!! μου ειχανε δεσει τα ποδια χαμηλα και τα χερια μου ηταν ανοιχτα (σαν σταυρος), το πως χτυπιουμουν σαν χταποδι δεν περιγραφεται! αυτο δε, κρατησε και αφου γεννησα, στο χωρο ανανηψης, οχι βεβαια με την ιδια ενταση, αλλα εξακολουθουσα να τρεμω.

συνεβει σε καμμια σας αυτο βρε κοριτσια??

 

Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο με καισαρικη και ραχαια. Αυτο που περιγραφεις με επιασε μετα, στην ανανηψη. Δεν μπορουσα να κοντρολαρω το σωμα με τπτ...

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια με τρομαζετε και εγω την δευτερη καισαρικη με επισκληριδιο θα κανω!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...