Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού


Recommended Posts

Εγώ τελικά έχω καταλήξει και δυστυχώς έχω συμβιβαστεί πια μ'αυτό και λέω δυστυχώς γιατί είναι κάτι που δεν μπορώ να το αλλάξω , με το ότι ο θηλασμός είναι ένα θέμα που δεν μπορούμε να το δούμε όλες από την ίδια σκοπιά και γι'αυτό υπάρχουν διαφωνίες που κακώς οδηγούν σε εντάσεις . Με ενοχλεί που πολλοί έχουν αρνητική γνώμη για το θηλασμό ακόμη και εαν δεν έχουν θηλάσει ποτέ και υποστηρίζουν πράγματα που δεν ισχύουν .

 

Από πέρσι που είμαι μέλος δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω, γιατί ο θηλασμός πρέπει να είναι θέμα για εντάσεις...

 

Εμένα ο θηλασμός πως γίνεται αντί να με εγκλωβίζει , να με απελευθερώνει τόσο πολύ ;Εμένα ο θηλασμός με ανακουφίζει!Είναι κάτι ανεπανάληπτο που δεν εξηγήται με λόγια , είναι ένας μετεωρίτης πολύ δυνατών συναισθημάτων και συγκινήσεων.

 

Έτσι ακριβώς νιώθω και εγώ..Ακόμα και τις φορές που δεν αντέχω, που είμαι κομμάτια και το μυαλό σκέφτεται " τι εύκολο θα ήταν αν έπαιρνε μπιμπερό", μόλις κρατάω στα χέρια μου την μικρή μου, τα ξεχνάω όλα...

 

Ο θηλασμός σε καμία περίπτωση δεν είναι αιτία να μην κάνεις πράγματα που σου αρέσουν.. Η καθεμια κάνει τις επιλογές της , εγώ ακόμη και να μη θήλαζα δεν θα πήγαινα πουθενά χωρίς τα παιδιά μου και ο λόγος είναι επειδή δεν θέλω ..

 

Ένα χρόνο τώρα, δεν έχω νιώσει πως έχω στερηθεί πράγματα ή καταστάσεις...Μια φορά χρειάστηκε να πάω για ταξίδι εξπρές στην Ρόδο (Σύμη) μόνη -λόγω ανασφάλειας του συζύγου-,τη μικρή την κράτησε εκείνος ,του έβγαλε την πίστη στην απεργία πείνας και εγώ δεν έβλεπα την ώρα να γυρίσω στο μωρό μου..

 

Δεν κατακρίνω καμία μητέρα που δεν θηλάζει παρατεταμένα ή και καθόλου , όλες αγαπάμε τα παιδιά μας το ίδιο και θέλουμε το καλύτερο γι'αυτά ,είναι κάτι που κανείς δεν το αμφισβητεί

 

Συμφωνώ....

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 447
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από πέρσι που είμαι μέλος δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω, γιατί ο θηλασμός πρέπει να είναι θέμα για εντάσεις

 

 

Έτσι ακριβώς νιώθω και εγώ..Ακόμα και τις φορές που δεν αντέχω, που είμαι κομμάτια και το μυαλό σκέφτεται " τι εύκολο θα ήταν αν έπαιρνε μπιμπερό", μόλις κρατάω στα χέρια μου την μικρή μου, τα ξεχνάω όλα...

 

Κοίτα να δεις, ακόμα και αυτό που γράφεις θα μπορούσε να είναι ένα θέμα έντασης...:wink: πως ξέρεις τι είναι πιο εύκολο από τη στιγμή που θηλάζεις αποκλειστικά?

Παρόλο που η διαδικασία ετοιμασίας του ξένου γάλατος είναι πιο χρονοβόρα συν τα ένα σωρό που πρέπει να κουβαλάς..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, ακόμα και αυτό που γράφεις θα μπορούσε να είναι ένα θέμα έντασης...:wink: πως ξέρεις τι είναι πιο εύκολο από τη στιγμή που θηλάζεις αποκλειστικά?

Παρόλο που η διαδικασία ετοιμασίας του ξένου γάλατος είναι πιο χρονοβόρα συν τα ένα σωρό που πρέπει να κουβαλάς..

 

Γιατί να είναι θέμα έντασης ?Δεν υπονόησα κάτι και δεν είμαι τελείως άσχετη..

Πέρασα ένα φεγγάρι με αποστειρώσεις για χαμομηλάκια και βρασίματα και για δέκα ημέρες με συμπληρώματα (σε ευχαριστώ ,για άλλη μια φορά, που με βοήθησες Αγλαία και δεν έχασα την γαλουχία...)

Το τάισμα του μωρού με μπιμπερό είναι μια διαδικασία που μπορείς να την μοιραστείς ή να έχεις κάποια βοήθεια...

Τέτοιες στιγμές έχω σκεφτεί πως το μπιμπερο θα ήταν πιο εύκολο, γιατί θα μπορούσε να το ετοιμάσει ο σύζυγος και η μικρή να το πιει σε κλάσματα του δευτερολέπτου.

Ασε ,που θα μπορούσε να την ταίσει ο σύζυγος και εγώ να κοιμηθω λιγάκι η άμοιρη μάνα..

Θα μπορούσε να την κοιμίσει κιόλας, μιας και μετά τον νυχτερινό θηλασμό κοιμηθεί δεν κοιμηθεί, εγώ θα την αναλάβω αφού θηλάζει στο κρεββάτι. Να την πάει και στην κούνια της αφού αποκοιμηθεί, που μου πέφτουν τα νεφρά κάθε βράδυ..

Δεν είναι λοιπόν μόνο το τάισμα του μωρού, πάνε κι άλλα πράγματα πακέτο και αυτό εννοούσα..

Χωρίς ,να σημαίνει πως μια μητέρα που δεν θηλάζει δεν μπορεί να τα αντιμετωπίζει και αυτά.

Μήπως λοιπόν,όποιος θέλει να δει παρεξηγήσεις τις βλέπει ?

(απλά αναρωτιέμαι για να μην παρεξηγηθώ πάλι...)

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα έφερα...

 

τι θα πει σε ότι αφορά τι μητρότητα πιο εύκολα και πιο δύσκολα...

το "εύκολο" και το "δυσκολο" εξαρτώντε και από ένα σωρό άλλους παράγοντες όπως για παράδειγμα πόσο "εύκολο" μωρό έχεις...πόσα παιδιά έχεις κ.τ.λ.

και εγώ εάν επιθυμούσα θα είχα πολύ βοήθεια αλλά ήθελα και θέλω όλο αυτό να το ζήσω μόνη μου με το σύζηγο και το παιδί μου

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

το "εύκολο" και το "δυσκολο" εξαρτώντε και από ένα σωρό άλλους παράγοντες όπως για παράδειγμα πόσο "εύκολο" μωρό έχεις...πόσα παιδιά έχεις κ.τ.λ.και εγώ εάν επιθυμούσα θα είχα πολύ βοήθεια αλλά ήθελα και θέλω όλο αυτό να το ζήσω μόνη μου με το σύζηγο και το παιδί μου

 

Μάλλον τα ίδια εννοούμε, με άλλα λόγια τα λέμε :wink:

Δεν με βρίσκεις αντίθετη σε όσα προαναφέρεις..

Έχοντας ένα δύσκολο και απαιτητικό μωρό, όπως η μικρή μου, καμμιά φορά μου μοιάζει θέοσταλτη βοήθεια, η όποια βοήθεια του συζύγου.

Εξάλλου ,δεν είμαι το λαγουδάκι της duracell :wink:

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω και ειδικα την Αγλαια, αν υπαρχει καπου σε βιβλιογραφια οτι ο παρατεταμενος θηλασμος μπορει να συσχετιστει με ψυχολογικα προβληματα του παιδιου μελλοντικα.

 

εγω το μονο που γνωριζω μεχρι στιγμης ειναι τα ωφελη του θηλασμου και οτι συστηνεται απο τον ΠΟΥ για τουλαχιστον 2 χρονια.

 

ειμαστε 8 μηνων και θηλαζουμε (ταυτοχρονα με τα γευματα φρουτων και λαχανικων-κρεατος) και εχθες που πηγα στη γυναικολογο για ΠΑΠ μου ειπε να κοψω σιγα σιγα το θηλασμο γιατι ειναι και αγορι και αργοτερα θα τρεχουμε σε παιδοψυχιατρους.....

 

νευριασα δε οταν μου ειπε οτι το κανω για δικη μου ευχαριστηση και οχι για το μωρο.... θα τρελλαθουμε τελειως? ποια δικη μου ευχαριστηση που πραγματικα βασανιστικα τον πρωτο καιρο μεχρι να καθιερωθει ο θηλασμος και μεχρι τον εβδομο μηνα ξυπνουσα καθε 3ωρο για θηλασμο. τι αλλο να θυμηθω? που πηγαινα δουλεια εβγαζα με το θηλαστρο και ετρεχα γρηγορα πισω για να προλαβω τον επομενο θηλασμο....

για να μην πω οτι πιθανον λογω ορμονων ή και κουρασης που μου προκαλεσε το παραπανω προγραμμα δεν εχω ηρεμησει ακομη...

για μενα το πιο ευκολο ηταν να δινω το μπουκαλι και να κοιμαται ολη νυχτα το μωρο οπως κανουν οι περισσοτερες γνωστες μου που κοιτουν λιγο παραπανω τον εαυτουλη τους.

σορρυ που ισως πειραξει καποιες αυτο αλλα τις πρωτες μερες και εγω πιστευα οτι ο θηλασμος αφορα αλλη κατηγορια γυναικων που μενει σπιτι, που ειναι πιο ηρεμες και γενικως που ειναι γεννημενες για 'μανουλες'. στην πορεια ομως ειδα οτι μπορει να προσαρμοστει σε ολες αλλα απαιτει απιστευτη προσπαθεια και υπομονη και τρεξιμο-κουραση και ειδικα για εμας που χρειαζεται να λειπουμε απο το σπιτι-μωρο.

δεν εχω βαλει χρονικο οριο για το θηλασμο του μπεμπη, και για να σας πω την αληθεια ποτε δεν πιστευα οτι θα θηλαζα τοσο διαστημα, απλα τωρα και λογω τον ιωσεων θα ηθελα να συνεχισω να θηλαζω κατ΄έλαχιστο μεχρι την ανοιξη που θα αρχισει να υποχωρει και η γριπη!

 

τι λογω ειχε ομως η γυναικολογος για να μου πει τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

για μενα το πιο ευκολο ηταν να δινω το μπουκαλι και να κοιμαται ολη νυχτα το μωρο οπως κανουν οι περισσοτερες γνωστες μου που κοιτουν λιγο παραπανω τον εαυτουλη τους.

σορρυ που ισως πειραξει καποιες αυτο αλλα τις πρωτες μερες και εγω πιστευα οτι ο θηλασμος αφορα αλλη κατηγορια γυναικων που μενει σπιτι, που ειναι πιο ηρεμες και γενικως που ειναι γεννημενες για 'μανουλες'. στην πορεια ομως ειδα οτι μπορει να προσαρμοστει σε ολες αλλα απαιτει απιστευτη προσπαθεια και υπομονη και τρεξιμο-κουραση και ειδικα για εμας που χρειαζεται να λειπουμε απο το σπιτι-μωρο.

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

έχω μια απορία :roll:

γιατί τα θέματα που έχουν σχέση με θηλασμό, έχουν μια ένταση, γιατί δημιουργούντε διάφορα ???

 

όσο για τη γυναικολόγο σου τι να πω !!!!

είναι άσχετη.....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι μαλλον η υπερβολικη μας κουραση οδηγει σε νευρα οταν καποιος που ουτε μπορει να φανταστει τι μπορει να περασες εσυ για να δωσεις στο μωρο οτι θεωρειται επιστημονικα καλυτερο λεει τα δικα του.

 

βεβαια πιστευω οτι η σωστη αντιμετωπιση ειναι να αδιαφορεις για αποψεις που δεν ειναι βασιμες αλλα ελα που ειναι και θεμα χαρακτηρα και καμια φορα θελεις να απαντησεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι και κάπου αλλού θα υπήρχε συζήτηση για το θέμα αλλά επειδή το έχω πρόσφατο και εύκαιρο αυτό δες λίγο το λινκ:)

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1143504#post1143504

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω και ειδικα την Αγλαια, αν υπαρχει καπου σε βιβλιογραφια οτι ο παρατεταμενος θηλασμος μπορει να συσχετιστει με ψυχολογικα προβληματα του παιδιου μελλοντικα.

 

Στο πρώτο ποστ του υπομνήματος έχει ένα λινκ που σου δίνει βιβλιογραφία για το ανάποδο, ότι δηλαδή δεν συσχετίζεται με ψυχολογικά προβλήματα, απεναντίας ωφελεί ποικιλοτρόπως.

 

 

τι λογω ειχε ομως η γυναικολογος για να μου πει τα παραπανω?

 

άγνοια, κακία, συμφέρον;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και συνεχίζω εκείνος μπορεί να σου παραθέσει κάτι αντίστοιχο για το αντίθετο (έχουν γίνει δηλ. κάποιες μελέτες με τέτοια αποτελέσματα που να συνηγορούν στο να μπορεί έτσι απλά να σε κάνει να νιώσεις άσχημα:evil:)

Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζω εκείνος μπορεί να σου παραθέσει κάτι αντίστοιχο για το αντίθετο (έχουν γίνει δηλ. κάποιες μελέτες με τέτοια αποτελέσματα που να συνηγορούν στο να μπορεί έτσι απλά να σε κάνει να νιώσεις άσχημα:evil:)

 

 

Πού θα το βρει τέτοιο πράγμα;;; :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol:

έχω μια απορία :roll:

γιατί τα θέματα που έχουν σχέση με θηλασμό, έχουν μια ένταση, γιατί δημιουργούντε διάφορα ???

 

όσο για τη γυναικολόγο σου τι να πω !!!!

είναι άσχετη.....

 

Γιατί καλή μου όλοι περιμένουν να μας στήσουν στον τοίχο: γονείς, φίλοι, γυναικολόγοι, παιδίατροι και δε συμμαζεύτεται... αλλά μη δίνεις σημασία, τον πόνο μας λέμε κι εμείς. Όπως κι όλοι.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το βρει με τις εμπειριες των πελατισσων του:γιατι δηλαδη μια μελετη ειναι πιο αξιοπιστη απο την πραγματικη ζωη?Αλλωστε μπορει να το συστηνει ως αποψη γνωριζοντας την ψυχολογια της λεχωνας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kristina σ΄ευχαριστω.

βρηκα απαντηση σ' αυτο που ηθελα!

 

ισως τελικα ειναι οτι δεν μας ειναι οικεια η εικονα ενος μεγαλυτερου μωρου στο να θηλαζει και γι΄αυτο λεγονται τα οσα λεγονται.

 

και σε εμενα την ιδια ακουγεται πολυ περιεργο ενα παιδακι 2-3χρονων να θηλαζει αλλα σιγουρα αν ειχα συνηθισει στην ιδεα θα μου περνουσε απαρατηρητο!!!

 

η γιαγια μου ας πουμε που μου λεει οτι θηλαζε το γιο της μεχρι 2 1/2 χρονων και ενω αυτος επαιζε μπαλα πηγαινε κρυφα για να θηλασει γιατι ντρεποταν τα αλλα παιδακια, την κοροιδευα γιατι θεωρουσα οτι αυτο το σκηνικο αφορουσε αλλες εποχες :)

Link to comment
Share on other sites

xxx μη σκας. Το πολύ πολύ μεγαλώνοντας να βλέπει γυναικείο στήθος και να ορμάει. Δε θα το έλεγα αυτό ψυχολογικό πρόβλημα. :lol::lol::lol:

 

Για τα υπόλοιπα οι κοπέλες έχουν ήδη απαντήσει.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

amareto

Ε μα άμα είναι μάγκας αυτό πρέπει να κάνει.......:):wink:

 

 

Μα δεν θα βρει κάτι (νομίζω), ακόμη και να βγήκε παλιότερα μια θεωρία, έχει καταρριφθεί ως αυθαίρετη, μη βασιζόμενη σε επιστημονικά δεδομένα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το βρει με τις εμπειριες των πελατισσων του:γιατι δηλαδη μια μελετη ειναι πιο αξιοπιστη απο την πραγματικη ζωη?Αλλωστε μπορει να το συστηνει ως αποψη γνωριζοντας την ψυχολογια της λεχωνας.

 

Δλδ έχει τόοοοοοοοοοσες πολλές πελάτισσες που θηλαζουν μετά το χρόνο (στην Ελλάδα) και όοοοοοοολες πάνε και του λένε τα ψυχολογικά των παιδιών τους, και από αυτό έβγαλε ασφαλές συμπέρασμα;:shock:

 

Εσύ πχ. πόσα παιδιά που θήλασαν πέρα απ' το χρόνο ξέρεις με ψυχολογικά προβλήματα;:roll:

 

Επίσης η χχχ δεν είναι λεχώνα!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

εστω και ετσι δεν λεει κανεις οτι τα ψυχολογικα εμφανιζονται αμεσα , μπορει δηλαδη -λεμε τωρα- να αποδειχτει οτι στα 10 του χρονια εχει το ταδε προβλημα συμπεριφορας το οποιο ειναι καταλειπο πχ του θηλασμου. αυτο ομως δεν νομιζω να το γνωριζει ο γυναικολογος.

εχει χρονο να κραταει στατιστικα?

Link to comment
Share on other sites

kristina σ΄ευχαριστω.

βρηκα απαντηση σ' αυτο που ηθελα!

 

ισως τελικα ειναι οτι δεν μας ειναι οικεια η εικονα ενος μεγαλυτερου μωρου στο να θηλαζει και γι΄αυτο λεγονται τα οσα λεγονται.

 

και σε εμενα την ιδια ακουγεται πολυ περιεργο ενα παιδακι 2-3χρονων να θηλαζει αλλα σιγουρα αν ειχα συνηθισει στην ιδεα θα μου περνουσε απαρατηρητο!!!

 

η γιαγια μου ας πουμε που μου λεει οτι θηλαζε το γιο της μεχρι 2 1/2 χρονων και ενω αυτος επαιζε μπαλα πηγαινε κρυφα για να θηλασει γιατι ντρεποταν τα αλλα παιδακια, την κοροιδευα γιατι θεωρουσα οτι αυτο το σκηνικο αφορουσε αλλες εποχες :)

 

Μην μου πεις οτι και πριν απο -κι εγω δεν ξερω ποσα χρονια- η κοινωνια ηταν τοσο προκατελειμενη και ειδικα τα μικρα παιδια, ωστε να θεωρουν το θηλασμο ενος τοσο μεγαλου παιδιου παραξενο ωστε να το κοροϊδευουν.Μηπως τα πραγματα ηταν παντα ετσι και δεν φταινε τελικα οι βιομηχανιες γαλακτος και οι γιατροι...Απλα διερωταμαι γιατι μου εκανε εντυπωση το συγκεκριμενο σχολιο.

 

dimitrali απλα δεν γνωριζω κανενα παιδι που να θηλασε περα απο το χρονο οποτε δεν μπορω να σου απαντησω.

 

Επισης λεχωνα δεν εισαι (απο ψυχολογικης αποψης) μεχρι τις σαραντα μερες.Δεν ξερω ποσο καιρο εχει που γεννησε η xxx αλλα εμενα ακομη με βασανιζουν τα baby blues.

 

Μην αρπαζεστε παλι.Κανενας δεν θιγει την επιλογη σας...Αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα...Επιστημονας ειναι ο ανθρωπος, μπορει κατι να ξερει παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Eίναι επιστήμονας γυναικολόγος, όχι επιστήμονας ψυχολόγος. Έχει τεράστια διαφορά.

 

Εγώ γνωρίζω ενήλικες απ' το φιλικό και συγκεινικό μου περιβάλλον που θήλασαν ως τα 2 και 3 τους χρόνια και δεν έχουν κανένα ψυχολογικό πρόβλημα.

 

Επίσης γνωρίζω παιδί που θήλασε ως τα 5 του χρόνια και χαίρει άκρας ψυχικής υγείας.

 

Το να χρησιμοποιεί κανείς τη θέση του για να κινδυνολογεί και να παραπληροφορεί μία μητέρα, χωρίς να έχει ειδικές γνώσεις, είναι απαράδεχτο. Εμένα ο δικός μου γυναικολόγος σε τηλεφωνική μας επικοινωνία πριν λίγες μέρες μου έδωσε συγχαρητήρια που θηλαζω ακόμη.

 

Πάντως αν θέλεις xxx τη δική μου μικρή εμπειρία, επειδή απ' τα τρία μου παιδιά μετά το χρόνο θηλάζω μόνο το τρίτο, έχω παρατηρήσει πως μέχρι στιγμής δεν υπολείπεται σε τίποτα σε συναισθηματική, ψυχολογική και νοητική ανάπτυξη απ' τα άλλα δύο. Το αντίθετο θα έλεγα.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το βρει με τις εμπειριες των πελατισσων του:γιατι δηλαδη μια μελετη ειναι πιο αξιοπιστη απο την πραγματικη ζωη?Αλλωστε μπορει να το συστηνει ως αποψη γνωριζοντας την ψυχολογια της λεχωνας.

 

 

 

Δηλ. Εσύ πραγματικά πιστεύεις ότι αυτός ο γυναικολόγος είχε πελάτισσες οι οποίες θήλασαν τα παιδιά τους “παρατεταμένα” οι οποίες μάλιστα κατέθεσαν την εμπειρία τους σε αυτόν και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι τα παιδιά τους είχαν θέμα προσκόλλησης.?

 

Με την εμπειρία μιλάμε εμείς οι μαμάδες με την επιστημονική ιδιότητα τους όταν την προβάλουν οι εκάστοτε επιστήμονες οφείλουν να την τεκμηριώνουν με επιστημονικές μελέτες.

και φυσικά ο καθένας στην επιστήμη του....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι η γιαγιακα μου, έλεγε ότι θήλαζε τον θείο μου μέχρι 5 ετών, έλεγε μάλιστα ότι αυτό το παιδί μεγάλωσε με γάλα και πατάτες....... ποτέ δεν αναφέρθηκε ότι κάποιος γέλαγε ή ότι αυτό ήταν ντροπή, μάλιστα ήταν σύνηθες στην επαρχία ..........(ίσως όχι σε τόσο μεγάλη ηλικία άλλα ήταν)

 

Να σημειώσω ότι από τους μόνους ανθρώπους που ποτέ δεν έχω ακούσει το παραμικρό για το πόσο θα θηλάσω κλπ είναι ο πατέρας μου και ο θείος μου.................. :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κοριτσια για τον συγκεκριμενο γυναικολογο...Αλλα ο γυναικολογος και ο παιδιατρος υποτιθεται οτι ειναι προσωπο εμπιστοσυνης μας, τους εμπιστευομαστε καθολη την εγκυμοσυνη μας και καθολη την διαρκεια της παιδικης ζωης του παιδου μας.Δεν καταλαβαινω απλα γιατι κανουμε "επιλεκτικη" χρηση των συμβουλων τους και αλλοτε τους θεωρουμε καλους επιστημονες κι αλλοτε ασχετους...Αν θεωρουμε οτι δεν μας καλυπτουν παντου,τοτε δεν θα πρεπει να ακουμε τιποτα απο οσα μας λενε ή να τους αλλαζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...