Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

κάθε φορά που διαβάζω τα μηνύματα σας, δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω με τις αντιδράσεις αυτών που ακούν ότι θηλάζουμε παρατεταμένα, η να κλάψω. Τα ίδια τραβάω και εγώ παρόλο που είναι το 3ο μωρό που θηλάζω (το 1ο 2 χρόνια, το 2ο 1 χρόνο και λίγο και το 3ο είναι 5 μηνών και συνεχίζω) παρότι θα έπρεπε να έχουν πάρει το μήνυμα που τους στέλνω όλα αυτά τα χρόνια εγώ θεωρούμαι υπερβολική για κάποιους και τρελή για κάποιους άλλους.

Βασικά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μεταξύ του 4-5 μηνά και τα 3 μου τα παιδιά είχαν λιγότερη αύξηση βάρους: η 1η μου κόρη στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα είχε πάρει μόλις 100gr και η παιδίατρος που είχα τότε στην Αθήνα δεν είχε ανησυχήσει καθόλου, λέγοντάς μου ότι ήταν φυσιολογικό. Η 2η κόρη μου είχε πάρει γύρω στα 450gr και ο καινούργιος παιδίατρος μου στο Βόλο είχε πει ότι πρέπει να πάρει λίγο ξένο. Έτσι και εγώ ανησύχησα και προσπάθησα να της δώσω λίγο συμπλήρωμα. Το παιδί δεν το ήθελε καθόλου και συνέχισα να το θηλάζω. Το 3ο αγοράκι μου, στον συγκεκριμένο μήνα πήρε 350gr, και πάλι ο παιδίατρος με ανησύχησε. Προσπάθησα πάλι να δώσω ξένο γάλα άλλα το μόνο που καταφέρνω είναι να ταλαιπωρώ το μωρό. Όλα μου τα παιδιά μεγαλώνουν φυσιολογικά και χωρίς προβλήματα υγείας. Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια απάντηση, σε σχέση με την αύξηση βάρους που θα πρέπει να παίρνει το μωρό, θα το εκτιμούσα πολύ!!!!!!!!

 

Υ.Γ. Να αναφέρω εδώ ότι ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του χωρίς να μας δίνει συγκεκριμένη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 447
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε θα ανησυχούσα καθόλου!Και μένα εκείνο το διάστημα (για ακρίβεια μεταξύ 5ου και 6ου) είχε πάρει μόνο 150 γρ., αλλά η γιατρός μου είπε είναι φυσιολογικό, μάλιστα παρέμενε κοντά στο 75% και ούτε μου ανέφερε για ξένο-και αν ανέφερε, δε θα την άκουγα. Μπράβο σου για την υπομονή σου!Καλή συνέχεια!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ανησυχούσα καθόλου!Και μένα εκείνο το διάστημα (για ακρίβεια μεταξύ 5ου και 6ου) είχε πάρει μόνο 150 γρ., αλλά η γιατρός μου είπε είναι φυσιολογικό, μάλιστα παρέμενε κοντά στο 75% και ούτε μου ανέφερε για ξένο-και αν ανέφερε, δε θα την άκουγα. Μπράβο σου για την υπομονή σου!Καλή συνέχεια!

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου . Μπορώ να πω ότι με καθησύχασες και μου έφτιαξες την ψυχολογία. Και μια συμβουλή προς όλες τις μαμάδες: Οθηλασμός δεν είναι κούραση, είναι ξεκούραση. Και για τη μητέρα και για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

mamary, να σου ζήσουν!

 

Τα παιδιά σου είναι μια χαρά. Οι παιδίατροι γνωρίζουν πολύ καλά τις καμπύλες και ξέρουν ότι τα παιδιά δεν βάζουν κάθε μήνα βάρος, αυτό που βλέπουμε στις καμπύλες είναι ο μέσος όρος. Τα μωρά που βάζουν πολύ βάρος στην αρχή βάζουν λιγότερο στον 3ο ή 4ο μήνα, μπορεί και καθόλου..

 

Η 2η κόρη μου είχε πάρει γύρω στα 450gr και ο καινούργιος παιδίατρος μου στο Βόλο είχε πει ότι πρέπει να πάρει λίγο ξένο

Ο συγκεκριμένος παιδίατρος σε δούλευε. Αν κοιτάξεις τις καμπύλες θα δεις ότι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ όλα τα παιδιά μετά τον 3ο μήνα παίρνουν το μισό βάρος σε σχέση με αυτό που έπαιρναν πριν και αυτό το γνωρίζει ΚΑΘΕ παιδίατρος.

 

Το 3ο αγοράκι μου, στον συγκεκριμένο μήνα πήρε 350gr, και πάλι ο παιδίατρος με ανησύχησε.

Το βάρος είναι πολύ καλό και αυτό το ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ και... σε δουλεύει. Δυστυχώς είναι ανήθικος.

Link to comment
Share on other sites

mamary, να σου ζήσουν!

 

Τα παιδιά σου είναι μια χαρά. Οι παιδίατροι γνωρίζουν πολύ καλά τις καμπύλες και ξέρουν ότι τα παιδιά δεν βάζουν κάθε μήνα βάρος, αυτό που βλέπουμε στις καμπύλες είναι ο μέσος όρος. Τα μωρά που βάζουν πολύ βάρος στην αρχή βάζουν λιγότερο στον 3ο ή 4ο μήνα, μπορεί και καθόλου..

 

 

Ο συγκεκριμένος παιδίατρος σε δούλευε. Αν κοιτάξεις τις καμπύλες θα δεις ότι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ όλα τα παιδιά μετά τον 3ο μήνα παίρνουν το μισό βάρος σε σχέση με αυτό που έπαιρναν πριν και αυτό το γνωρίζει ΚΑΘΕ παιδίατρος.

 

 

Το βάρος είναι πολύ καλό και αυτό το ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ και... σε δουλεύει. Δυστυχώς είναι ανήθικος.

 

aglaia σε ευχαριστώ πολύ για την παρέμβασή σου. Μου δίνεις και εσύ θάρρος να συνεχίσω το θηλασμό χωρίς συμπλήρωμα από ξένο γάλα. Αυτό ακριβώς που λες κι εσύ παρατηρώ κι εγώ με τον σύζυγό μου. Δηλαδή ενώ στην καμπύλη βάρους είναι ακριβώς στο μέσο όρο, ο παιδίατρός μας δεν το λαμβάνει υπόψη. Αυτό μας παραξένεψε και απευθυνθήκαμε στο forum

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είναι σχετική με το ασβεστιο η συζήτηση αν μπορείτε να με βοηθησε τε κ εμένα:

Κάνω αποχή από τα γαλακτοκομικά από τον 2ο μηνα της μπουμπούς.

Τις προάλλες είχα πάει σε παιδογαστρεντερολόγο για το θέμα της αλλεργιας κ μου είπε να παιρνω καθημερινα 1000mg ασβεστιο.

Εγώ το σιχαίνομαι κ δεν το έχω πάρει ακόμα..

Τι λέτε να κάνω εξετάσεις ή να προσπαθησω να το πάρω το ασβεστιο με άλλους τρόπους?

πχ αμυγδαλα (αλλά τι λέω ούτε ξηρους καρπους τρωω γενικα επειδη μου είπε να απέχω αν κ εγώ εχω δει πως δεν το πειράζουν το μωρο... )ή ισως ταχίνι??

Προφανώς Αγλαϊα προφυλάσει ο μακροχρόνιος θηλασμος από οστεοπόρωση αρκει όμως να λαμβανεις αρκετο ασβέστιο... στην περίπτωση αποχής από τα γαλακτοκομικά τι γίνεται???

 

ο παιδογαστρεντερολόγος ακολουθεί την τακτική των εταιρειών που παράγουν, διακινούν και διαφημίζουν τα σκευάσματα

δεν υπάρχει καμία επιστημονική τεκμηρίωση που να λέει ότι είναι απαραίτητη αυτή η ποσότητα ασβεστίου

αντίθετα υπάρχει επιστημονική τεκμηρίωση που λέει ότι τα συμπληρώματα ασβεστίου είναι υπεύθυνα για αυξημένη συχνότητα καρδιακών νοσημάτων

πολλές γυναίκες με οστεοπόρωση πέθαναν από καρδιά πολύ πριν πάθουν το οποιοδήποτε κάταγμα για την πρόληψη του οποίου υποτίθεται ότι έπαιρναν το ασβέστιο

 

οι ενημερωμένοι γιατροί ήδη έχουν περιορίσει τη χορήγηση του ασβεστίου ακόμη και σε άτομα που έχουν διαγνωστεί με οστεοπόρωση

 

δεν νοείται η χορήγηση συμπληρώματος για συστατικά που μπορούμε να πάρουμε από τροφές:

 

το κρέας περιέχει αρκετό ασβέστιο, το ίδιο και το ψάρι

 

τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά επίσης είναι ικανοποιητική πηγή ασβεστίου

 

 

τα γαλακτοκομικά δεν είναι απαραίτητα για να υπάρχει ικανοποιητική πρόσληψη ασβεστίου, δεν είναι καν απαραίτητα στη διατροφή του ανθρώπου

κανένα θηλαστικό δεν χρειάζεται γαλακτοκομικά για να προλαμβάνει επαρκή ποσότητα ασβεστίου, ούτε καν οι αγελάδες που παράχουν 30 λίτρα γάλα το 24ωρο

 

οι ξηροί καρποί να είναι ωμοί και ειδικά τα αμύγδαλα να τα μουσκεύεις 8-12 ώρες (περιέχουν περισσότερες βιταμίνες και ένζυμα και αφομοιώνονται καλύτερα)

 

το θέμα το είχαμε αναπτύξει επαρκώς στο τόπικ της υγιεινής δια(σ)τροφής (που είναι μαζί με τις συνταγές και δεν το διαβάζει κανείς εκεί)

εκεί θα βρεις και τη σχετική επιστημονική τεκμηρίωση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχω μια μπεμπούλα 5 1/2 μηνών και την θηλάζω αποκλειστικά.

Ο γυναικολόγος μου στον οποίο πήγα χθες για τεστ παπ , με ρώτησε με απορια αν θηλάζω ακόμα και για πόσο σκοπεύω να το συνεχίσω.Του είπα όσο πάρει, όσο μας βγει μιας και σε λίγο αρχίζουμε και τροφες και δεν ξέρω αν και πότε θα αντικαταστήσει γεύματα η μπέμπα.Άλλωστε πραγματικά με γεμίζει τοσο πολύ ο θηλασμος που δε θέλω να σταματήσω, στενοχωριέμαι..

Μου είπε οτι μετα τους 6 μήνες δεν έχει και πολύ νόημα ο θηλασμος, δεν προσφέρει και πολλα στο παιδί γιατι αλλάζει η σύσταση του γάλατος ..Να σημειώσω οτι θεωρείται κορυφαίος γυναικολογος και συνέχεια πηγαίνει σε συνέδρια , άρα κανονικά θα έπρεπε να έχει σωστή ενημέρωση για το θηλασμο...

Ξέρω τι συνιστά ο ΠΟΥ , έχω διαβάσει πολύ στο forum και μάλιστα ειναι ένας απο τους λογους που κατάφερα να θηλάζω ακόμα.Δεν του απάντησα τίποτα γιατι δεν ήθελα να συγχιστώ.

Θα ήθελα οι πιο ειδικες απο εσάς για μια ακομα φορά να μου δώσουν τα φώτα τους...

 

Και μια ακομα ερώτηση για ένα ερώτημα που έγαρψα σε άλλο τοπικ αλλά δεν πήρα πολλές απαντήσεις...Έλεγα να κάνω μηχανήματα λιποδιάλυσης και συσφιξης-υπάρχει περίπτωση να περνούν τοξίνες στο γάλα ??

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

vasiap..εφοσον γραφεις οτι εχεις διαβασει απο πηγες την αποψη του ΠΟΥ και αλλων που χουν ασχοληθει με το θεμα λογικα απο μονη σου ξερεις οτι αυτο δεν ισχυει..δεν ειναι γαλα στο ραφι του σουπερ μαρκετ που χει ημερομηνια ληξης και πιθανοτητα αλλοιωσης..ωστοσο

αν δημιουργησουμε ενα σεναριο το οποιο να ισχυριζεται οτι αυτο οντως συμβαινει τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ (και το λεω με βεβαιοτητα βλεποντας το δικο μου αλλα και αλλα παιδια που μεγαλωνουν με το θηλασμο πανω απο 6 μηνες) η.."αλλοιωση" θα συμβαδιζει με τις οποιες νεες διατροφικες συνηθειες (στερεες τροφες) και θα κανει εναν αποτελεσματικο και θετικο προς την διατροφη και αναπτυξη του παιδιου σου συνδυασμο..

 

Το γαλα ΣΟΥ ειναι οτι καλυτερο και εγγυημενο μπορεις να προσφερεις στο παιδι σου εφοσον θες και μπορεις..

Ο οιοσδηποτε επωνυμος γιατρος που χει καριερα και ονομα και αναγνωρισιμοτητα δεν σημαινει οτι μπορει να ειναι εσκεμμενα η μη παραπληροφορημενος η ακομη και προκατειλλημενος για ενα θεμα που δεν θα τον απασχολησει ποτε ως ανδρα (αν μιλαμε για ναδρα) αλλα και ως γιατρο..εχουμε ακουσει και εχουμε μεταφερει πολλακις αποψεις γυναικολογων, μαιευτηρων, μαιων, παιδιατρων που ειναι αποδεδειγμενα ανυποστατες και μονο κακο κανουν στις μανουλες που προσπαθουν να θηλασουν..

 

εγω απλα σου προτεινω να συνεχισεις να κανεις αυτο που κανεις και προπαντων να προσεχεις την δικη σου διατροφη διοτι απο σενα παιρνει το παιδι αρκετα στοιχεια για την αναπτυξη του και σιγα σιγα με τις στερεες ολα θα κυλησουν εξισου ομαλα..

και ενα παραδειγμα.. βρισκεις τυχαιο οτι η δικη μου κορη μεχρι σημερα δεν εχει αρρωστησει ΟΥΤΕ μια φορα ενω εχει βρεθει σε περιβαλλον με ιωσεις κλπ????παρομοια και εγω η ιδια που εργαζομαι και εχει τυχει να ειμαι σε γραφειο κλεισμενη με δυο ατομα ταυτοχρονα σε κατασταση ιωσης..σκεψου τα αυτα..

 

τελος για τα μηχανηματα δεν ξερω να σου πω αλλα θεωρητικα μονο θα μπορουσα να εικασω οτι δεν μπορει και κανεις να σου εγγυηθει..εγω ας πουμε αποφευγω εκθεση σε μηχανηματα που εκπεμπουν την οποιαδηποτε ακτινοβολια..

Link to comment
Share on other sites

μια σύντομη ιστορία με αφορμή το ερώτημα σου ....

πριν ένα μήνα περίπου ταξίδεψα με το αεροπλάνο με το παιδί μου και τη γιαγιά μου. Κάποια στιγμή στο ταξίδι η μικρή προφανώς λόγω αναστάτωσης ή και πείνας ζήτησε στήθος το οποίο φυσικά της το πρόσφερα. Μια καλοβαλμένη κυρία που καθόταν στη σειρά δίπλα μας με κοίταζε κάθε λίγο και λιγάκι (όχι δεν είχα τα βυζιά μου έξω – ήμουν πολύ διακριτική) προσπαθώντας να καταλάβει τι γίνεται. Όταν επιτέλους κατάλαβε γυρνάει και μου λέει “ συγνώμη κυρία με όλο το θάρρος θηλάζει τόσο μεγάλο παιδάκι ? Το γάλα σας δεν έχει τίποτα να του προσφέρει πια .... είναι κρίμα δεν θα αποθηλάσει ποτέ τώρα μπορεί να πίνει και φρέσκο γαλατάκι” οπότε και η γιαγιά μου με ύφος και στόμφο απαντάει “ το δικό μας το παιδί μιλάει δεν βελάζει !!!!” Φυσικά εγώ δεν χρειάστηκε να πω κάτι και η κυρία έκανε κάμποσα λεπτά να καταλάβει τη φαινομενικά άσχετη απάντηση της γιαγιάς ..... (Παρακαλώ να μην παρεξηγηθεί κανείς έτσι..... η απάντηση ήταν για την κυρία για να μη συνεχίσει τη κουβέντα που με ενοχλούσε και ήταν και στο ίδιο επίπεδο αγένειας,απλά στο μυαλό της γιαγιάς μου που δεν έχει πάει σχολείο φαίνεται κουτό να δίνεις γάλα άλλου ζώου όταν έχεις το δικό σου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελειο!!απ'οσα εχουμε γραψει ειναι το πιο ευστοχο γιατι ηταν νομιζω αυθορμητο και με αγαπη για σας..αχ θελω κι εγω την γιαγια μου!!!:oops:ολοι εχουν αποψη πια!με κουραζουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ρε κορίτσια ευχαριστώ! η γιαγιούκα μου είναι 82 χρονών, σωματικά και νοητικά κάνει για 60 δεν την πιάνει κανείς...... μακάρι να πάει κληρονομικό....

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια απορια και σας παρακαλω μην παρεξηγηθει καμια:ολες εσεις οι μανουλες που θηλαζετε για τοσο πολυ διαστημα τα παιδια σας (δηλαδη μιλαω για παιδια 2 και 3 χρονων) οταν αποφασισετε πως ερθει η ωρα να αποθηλασετε πως θα το κανετε οταν το παιδι θα εχει μαθει πως το γαλα του ερχεται απο το στηθος της μαμας?Εδω μια πιπιλα παμε να κοψουμε και εχουμε προβλημα...Και σε ποια ηλικια εχετε σκοπο να αποθηλασετε?Και παλι μια απλη ερωτηση απο περιεργια ειναι και δεν εχω σκοπω να θιξω καμια μαμα για τις επιλογες της...

 

Διαβασα το αρθρο που παραθετετε ομως πρακτικα τι εχει γινει?Ποσο ευκολο θα ειναι για ενα παιδι 3 χρονων και βαλε να αποχωριστει το στηθος?Εχει αποθηλασει καποια μαμα το μωρο της σε τοσο μεγαλη ηλικια να μας πει τι εγινε?

 

Και παλι παρακαλω μην παρεξηγειθειτε...

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή σου δεν χωράει παρεξήγηση είναι κάτι που θα ρωτάμε και οι ίδιες τον εαυτό μας απλά θεωρώ ότι το κάθε θέμα πρέπει να το αντιμετωπίζουμε στην ώρα του... φαντάζομαι ότι ο αποθηλασμός θα είναι μια φυσική διαδικασία και θα έρθει ομαλά και για τις δυο. Καθώς θα μεγαλώνει θα μπορούμε να συνεννοηθούμε δεν είναι μια απόφαση που θα την πάρω μόνη μου είναι κάτι που μας αφορά και τις δυο συναρτήσει λοιπόν των αναγκών της θα πράξω...όπως το κάνω και μέχρι τώρα. Δεν νομίζω ότι το στήθος μπορεί να παρομοιαστεί με την πιπίλα, για την ώρα είναι πηγή τροφής για το μωρό μου δεν το πιπιλάει απλά. Ελπίζω να σου απαντήσουν και οι μαμάδες που το έχουν δει στην πράξη εγώ μόνο να φαντάζομαι μπορώ και να σου πω και την αλήθεια δεν πολύ θέλω να το φαντάζομαι μιας και το κατσαρίδι μου δεν είναι ακόμα έτοιμο να αποθηλάσει και μπορώ και απολαμβάνω την ιδιαίτερη σχέση μας.

Link to comment
Share on other sites

Σοφια ΄κανενα μωρο δεν θηλαζει για παντα καποια στιγμη φανταζομαι οταν θα εχουν χορτασει τον θηλασμο θα αποθηλασουν ομαλα,:roll:.Δεν εχω εμπειρια το μωρακι μου ειναι μονο 1 ετους,και δεν εχω προβλημα να θηλαζει μεχρι τα 5 πχ.

Το μοναδικο μου αγχος ειναι να κανω και δευτερο στην επομενη διετια περιπου,και δεν ξερω πως ακριβως θα γινει μιας και η προλακτινη μου θα χει πιασει κοκκινο τωρα,(ειχα ανεβασμενη προλακτινη και πριν μεινω εγκυος:?).

 

Κριστινα αστερι η γιαγια σου:D καλη συνεχεια με το θηλασμο,(ουτε κι εμεις ειμαστε ετοιμοι για αποθηλασμο,μπορω να πω οτι τρεμω στην ιδεα,θελω να κρατησει πολυυυυυυυ.....:D)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

μια σύντομη ιστορία με αφορμή το ερώτημα σου ....

πριν ένα μήνα περίπου ταξίδεψα με το αεροπλάνο με το παιδί μου και τη γιαγιά μου. Κάποια στιγμή στο ταξίδι η μικρή προφανώς λόγω αναστάτωσης ή και πείνας ζήτησε στήθος το οποίο φυσικά της το πρόσφερα. Μια καλοβαλμένη κυρία που καθόταν στη σειρά δίπλα μας με κοίταζε κάθε λίγο και λιγάκι (όχι δεν είχα τα βυζιά μου έξω – ήμουν πολύ διακριτική) προσπαθώντας να καταλάβει τι γίνεται. Όταν επιτέλους κατάλαβε γυρνάει και μου λέει “ συγνώμη κυρία με όλο το θάρρος θηλάζει τόσο μεγάλο παιδάκι ? Το γάλα σας δεν έχει τίποτα να του προσφέρει πια .... είναι κρίμα δεν θα αποθηλάσει ποτέ τώρα μπορεί να πίνει και φρέσκο γαλατάκι” οπότε και η γιαγιά μου με ύφος και στόμφο απαντάει “ το δικό μας το παιδί μιλάει δεν βελάζει !!!!” Φυσικά εγώ δεν χρειάστηκε να πω κάτι και η κυρία έκανε κάμποσα λεπτά να καταλάβει τη φαινομενικά άσχετη απάντηση της γιαγιάς ..... (Παρακαλώ να μην παρεξηγηθεί κανείς έτσι..... η απάντηση ήταν για την κυρία για να μη συνεχίσει τη κουβέντα που με ενοχλούσε και ήταν και στο ίδιο επίπεδο αγένειας,απλά στο μυαλό της γιαγιάς μου που δεν έχει πάει σχολείο φαίνεται κουτό να δίνεις γάλα άλλου ζώου όταν έχεις το δικό σου)

 

θεα η γιαγια!!αμαν μας εχουν τρελανει ολοι ξερουν τελικα...εκτος απο εμας τις προβληματικες που θηλαζουμε τα μωρα μας ακομα!!κατι πρεπει να γινει...μια εκστρατεια ισως...εμενα η κοπελια στο ΙΚΕΑ επειδη ετυχε να θηλασω επισης πολυυυυυ διακριτικα στο παιδικο τμημα με εδιωξε σχεδον σοκαρισμενη, επειδη για αυτο το πραγμα υπαρχει ειδικος χωρος................, οπως ειπε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε οτι μετα τους 6 μήνες δεν έχει και πολύ νόημα ο θηλασμος, δεν προσφέρει και πολλα στο παιδί γιατι αλλάζει η σύσταση του γάλατος ..Να σημειώσω οτι θεωρείται κορυφαίος γυναικολογος και συνέχεια πηγαίνει σε συνέδρια , άρα κανονικά θα έπρεπε να έχει σωστή ενημέρωση για το θηλασμο...

 

Bάσια γεια σου! Μην ανησυχείς για τις γνώσεις του γυναικολόγου σου, είναι διαβασμένος και σου είπε ό,τι γράφουν τα βιβλία μαιευτικής και γυναικολογίας που διδάχθηκε όταν σπούδαζε. Μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνη σου αν του τα ζητήσεις. Τα βιβλία αυτά δεν έχουν ενημερωθεί στις επανεκδόσεις και τα περισσότερα συνεχίζουν να διδάσκονται στις ιατρικές της Ελλάδας.

 

Στα ιατρικά συνέδρια που πηγαίνει δεν συμπεριλαμβάνεται η γαλουχία ή περιλαμβάνεται στο πώς πχ γίνεται η μαστογραφία στη διάρκεια της γαλουχίας και αυτό μόνο αν συμπίπτει με το ειδικό θέμα κάποιου τμήματος του συνεδρίου.

 

Τα συνέδρια διοργανώνονται από εταιρείες φαρμάκων και ιατρικών μηχανημάτων, από εταιρείες που παράγουν γάλατα. Το μητρικό γάλα δεν είναι εμπορικό προϊόν, δεν αποφέρει κέρδη σε κανέναν για να μπορεί να γίνει σπόνσορας σε ένα συνέδριο.

Οι περισσότεροι γιατροί πηγαίνουν στα συνέδρια γιατί είναι όλα πληρωμένα από τους σπόνσορες (εγγραφή, ξενοδοχεία, εισητήρια, φαγητό).

 

Για το θηλασμό έχουν διοργανωθεί ημερίδες στις οποίες όμως δεν υπάρχει κανείς να πληρώσει τα έξοδα κάποιων γιατρών, οπότε η συμμετοχή των ιατρών περιορίζεται σε μερικούς από τους ειδικευόμενους του καθηγητή που διοργανώνει το συνέδριο.

 

 

Δεν του απάντησα τίποτα γιατι δεν ήθελα να συγχιστώ.

Θα ήθελα οι πιο ειδικες απο εσάς για μια ακομα φορά να μου δώσουν τα φώτα τους...

 

Δεν έχεις κανένα λόγο να συγχιστείς. Αν κατανοήσεις το γιατί σου τα είπε αυτά θα δεις ότι ο γιατρός σου είναι αξιόπιστος. Αυτά έμαθε και με υπευθυνότητα αυτά σου μετέφερε χωρίς να ελέγξει την ορθότητά τους. Θεώρησε ότι ο έλεγχος έχει γίνει από τους καθηγητές που έγραψαν τα βιβλία.

Το κομάτι της γαλουχίας τον έχει αφήσει αδιάφορο επιστημονικά ίσως γιατί στην οικογένειά του δεν ενδιαφέρθηκε κανείς, ίσως γιατί όταν ξεκίνησε να ασκεί το επάγγελμα ο θηλασμός ήδη έλειπε από την κοινωνία.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

στον παραπάνω σύνδεσμο θα βρεις την πολιτική της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων όπως είναι δημοσιευμένη στο ιατρικό περιοδικό Pediatrics. Αν ο γιατρός σου ενδιαφέρεται για την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη θα του ρίξει μια ματιά. Η έκτασή του είναι μικρή, το κείμενο είναι μόλις 5 σελίδες. Είναι κατάλληλο για το επίπεδο του γιατρού γιατί είναι δημοσιευμένο σε ιατρικό περιοδικό.

 

 

Και μια ακομα ερώτηση για ένα ερώτημα που έγαρψα σε άλλο τοπικ αλλά δεν πήρα πολλές απαντήσεις...Έλεγα να κάνω μηχανήματα λιποδιάλυσης και συσφιξης-υπάρχει περίπτωση να περνούν τοξίνες στο γάλα ??

Δεν γνωρίζω τι κάνουν τα μηχανήματα και τι περιλαμβάνει όλο αυτό. Αν υπάρχει φαραμακευτική αγωγή ή γίνεται χρήση κάποιων σκευασμάτων που δεν είναι ιατρικά (πχ κρέμες με καφεΐνη κλπ) θα πρέπει να τα δω αναλυτικά ένα-ένα για να σου γράψω αν υπάρχει κάποια αντένδειξη ή όχι.

 

Αν για τη σύσφιξη χρησιμοποιούνται τα μηχανήματα με τα ηλεκτρόδια, τότε αυτά είναι εντελώς ασφαλή.

 

(είσαι σίγουρη ότι τα μηχανήματα αυτά διαλύουν το λίπος; αν ναι, τότε γιατί κάποιοι κανουν λιπααναρρόφηση με εγχείριση; το ερώτημα είναι προσωπικό, δεν γνωρίζω καθόλου τι κάνουν, μου φαίνεται λίγο απάτη. Μπορεί να κάνω λάθος και να έχει εξελιχθεί η επιστήμη αλλά εξακολουθώ να έχω σοβαρές επιφυλάξεις για τη λιποδιάλυση)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πω βλακεία μη βαρέσετε. Διορθώστε με, να κάνω edit.

Κάπου είχα ακούσει/διαβάσει ότι αν το λίπος που απαιτείται για το γάλα το πάρει ο αργανισμός από λιποκύτταρα (αποθηκευμένο λίπος) πολύ απότομα (σε αντιδιαστολή από τροφές + αποθηκευμένο λίπος), αποβάλλονται στον οργανισμό και τοξίνες που είναι μπλοκαρισμένες στα κύτταρα αυτά, οι οποίες πιθανόν να περνάνε στο γάλα. Γι αυτό, λέει, δεν πρέπει να κάνουμε δίαιτα όσο θηλάζουμε.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Είναι επικίνδυνο μετά το γάλα; Γιατί έχω ένα θέμα με τα κιλάκια από την εγκυμοσύνη και θέλω λίγο να συμαζευτώ, αλλά φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Το λίπος συσσωρεύεται για να χάνεται ειδικά την περίοδο του θηλασμού.

Οι τοξίνες που είναι αποθηκευμένες δεν είναι εγκλωβισμένες και ακίνητες, όλο και κυκλοφορούν τριγύρω. Ε, αν υπάρχει και λίγο μεγαλύτερη κινητικότητα δεν χάθηκε ο κόσμος!

 

Να μη δίνεις σημασία σε αυτούς που θέλουν να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Οι περισσότερες μητέρες χάνουν κιλά όταν θηλάζουν, τι θα έπρεπε να κάνουν; να τρώνε με το ζόρι για να μην τα χάσουν;

Link to comment
Share on other sites

αγλαία μηπως γνωρίζεις πως μπορώ να αυξήσω την περιεκτικότητα σιδήρου που έχει το γάλα μου για να παίρνει το παιδί αφού δεν τρώει καθόλου κρέας? κάπου διάβασα ότι καταρχήν η απορροφησιμότητα του σιδήρου στο μητρικό γάλα είναι 100% και τα επίπεδα σιδήρου δεν εξαρτώνται από την διατροφή της μητέρας. Ισχύει?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...