Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


Recommended Posts

ως γνωστον τα αρνητικά ακούγονται πάντα περισσότερο. Να λέγονται και τα καλά, για να πέρνουμε και θάρρος οι υπόλοιπες.

 

Να σου γραψω και εγω τα καλα...

 

Εγω εχω χρονιο και μεγαλο προβλημα στην μεση μου...Μια τεραστια εκφυλισμενη κηλη δισκου και πολλες μικροτερες,με ταλαιπωρουσαν χροοονια...φαρμακα θεραπειες ενεσεις καθηλωση για μηνες σε ακινησια...

 

Οταν εμεινα εγκυος ο ορθοπαιδικος μου, μου ειπε καισαρικη θα χρειαστεις μαλλον, λογω πιεσης θα εκφυλιστει και αλλο ο δισκος και θα εχουμε χειροτερα και αλλα τετοια ωραια...Καθως και οτι ΔΕΝ θα μπορουν να μου κανουν επισκληριδιο και θα παω με ολικη και μπλα μπλα μπλα...Αφησα να εξελιχτει η εγκυμοσυνη και ειπα οταν ερθει εκεινη η στιγμη θα δουμε...

 

Ο δε γιατρος μου ανενδοτος απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου οτι οχι με φυσιολογικο τοκετο παμε και βλεπουμε.Με την μαγνητικη παραμασχαλα οταν πηγα να γεννησω αρχησαν οι πονοι,ολα καλα στην αρχη..λιγο πιο δυσκολα μετα...αρκετα πιο δυσκολα πιο μετα....ε καποια στιγμη συσπασεις τρελες-εμετοι και ξανα εμετοι και αλλα που αστα να μην τα πω τωρα...ειπα ΩΧ ΑΜΑΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...Ε με το που μου κανανε την επισκληριδιο (δεν πονεσα κα-θο-λου με την ενεση) μια γαληνη να το πω...μια νιρβανα να το πω(γεια σου Curt Αθανατε)...λες και βρισκομουν σε θερμαινομενη πισινα να το πω...ετσι ενιωθα...σουπερ....μια ωριτσα θυμαμαι κρατησε..ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ...Ε μετα αρχισαν παλι τα γλεντια....Αλλα οσο κρατησε ηταν σουπερ...Και στο 2ο τωρα παλι δαγκωτο επισκληριδιο θα παω...

 

Οσο για την μεση μου...Τιποτα απολυτως..Ολα μια χαρα...;)

images?q=tbn:ANd9GcQ_n0WymGeUhAhMIoWj19UiGiiaBXqYmXn5ttA7OLbCkcBdRUDVDw
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ έχω θέμα με τη μέση μου. Ευτυχώς όχι κήλες και τέτοια. Είμαι στην αρχή δισκοπάθειας....ελαφριά πράγματα εδώ και μια δεκαετία. Αλλά η παλιομέση είτε κάτι λίγο έχεις είτε κάτι μπόλικο.....σε καθηλώνει και δεν μπορείς να κουνηθείς. Εχω περάσει φάσεις με φάρμακα και φυσικοθεραπείες και υπάρχουν μέρες που με τσιγκλάει...και μόλις την νιώσω πάω και ξαπλώνω, δεν κάνω τίποτα, όσο μπορώ φυσικά και κάπως συνέρχομαι.

Ομως την εγκυμοσύνη τη σκέφτομαι γιατί έχω και κιλάκια.....

 

Πάντως είναι ενθαρυντικό το μήνυμα σου. Αλήθεια ο ορθοπεδικός σου τι είπε μετά απο αυτό??

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ο ορθοπεδικός σου τι είπε μετά απο αυτό??

 

Αλλα ντ' αλλα της Βασιλικης το γαλα...Οτι να προσεξω το μετα και οτι μπορει να εχω μετα επιπλοκες και σε 2η εγκυμοσυνη θα εχω προβλημα και να αργησω για 2ο κλπ κλπ...

Ειμαι ηδη εγκυος στο 2ο και ειμαι μια χαρα...Εγω αντιθετως με αλλες κοπελες λογω μαλλον της ορμονης ρηλαξινης που παραγεται στην εγκυμοσυνη ειδα τραγικη βελτιωση στο θεμα μεση....

images?q=tbn:ANd9GcQ_n0WymGeUhAhMIoWj19UiGiiaBXqYmXn5ttA7OLbCkcBdRUDVDw
Link to comment
Share on other sites

Αλλα ντ' αλλα της Βασιλικης το γαλα...Οτι να προσεξω το μετα και οτι μπορει να εχω μετα επιπλοκες και σε 2η εγκυμοσυνη θα εχω προβλημα και να αργησω για 2ο κλπ κλπ...

Ειμαι ηδη εγκυος στο 2ο και ειμαι μια χαρα...Εγω αντιθετως με αλλες κοπελες λογω μαλλον της ορμονης ρηλαξινης που παραγεται στην εγκυμοσυνη ειδα τραγικη βελτιωση στο θεμα μεση....

 

 

Μπράβο χαίρομαι που είναι ολα καλά με τη μέση σου. Συγχαρητήρια και για την εγκυμοσύνη!!! Με το καλό!:P

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

και γω με επισκληρηδιο ενεση, το ειχαμε αφησει ανοικτοτο θεμα με τον γιατρο μου, τελικα μπηκα με τεχνητους, ποναγα κανα 2 ωρο, κ μου λεει σε καποιο σημειο οτι αυτος ο πονος που ερχετε τωρα θα ειναι το peak σου, το αντεχεις? αν οχι πες μου...ε τοβ ρωταω ποτε υπολογιζουμε οτι θα γεννησω? το απογευμα λεει, α καλαααα......φερτε την λεω....ολα τελεια..γιατι να μην την κανουμε βρε κοριτσια? ειναι σαν να πηγαινεις στον οδοντιατρο κ να του λες βγαλε μου το δοντι χωρις ενεση...μονο κ μονο γιατι, για να λεω...να αντεξα? χρειαζετε να αποδειξω κατι σε καποιον , η για να κανω την θαρραλεα? κ να μου πουν μπραβο μετα? οι συγγενεις και φιλοι? τωρα οσον αφορα τις παρενεργειες, ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες, κ μια αντιβιωση να παρεις, εχεις πιθανοτητες να παθεις αλλεργια. επαθε η κουμπαρα μου, κ παραλιγο να πεθανει. Και εμβολιο που κανεις εχεις πιθανοτητα να παθεις σοκ κ να πεθανεις επιτοπου. Ε, το ιδιο κ με την επισκληρηδιο. Ψαξτε στατιστικες, ποσες γυναικες εκατομυρια, που την κανουν καθημερινα, επαθαν κατι τα τελευταια 10 χρονια, απειροελαχιστες.....αυτη ειναι η γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

το 1ο μου παιδί το γέννησα με τεχνητούς πόνους που δεν αντέχονταν, απότε έκανα επισκληρίδιο. μετά από λίγο σταμάτησαν οι συσπάσεις της μήτρας κι έπεσαν οι παλμοί του μωρού. με πήγαιναν για επείγουσα καισαρική αλλά ευτυχώς μέσα στο χειρουργείο ανέβηκαν τελευταία στιγμή οι παλμοί του μωρού και τελικά γέννησα φυσιολογικά με βεντούζα και 2 μαίες να σπρώχνουν με τον αγκώνα τους την κοιλιά μου. δεν πονούσα, αλλά η τρομάρα που πήρα ήταν πολύ χειρότερη.

στο 2ο παιδί, είχα αλλάξει γιατρό και γέννησα φυσιολογικά, με πρόκληση που έγινε με το χέρι (κι όχι με τεχνητούς πόνους) και χωρίς επισκληρίδιο. οι πόνοι ήταν μεν δυνατοί αλλά είχες μεσοδιαστήματα που μπορούσες να ξεκουραστείς (κι όχι συνεχόμενοι όπως οι τεχνητοί). σίγουρα προτιμώ το 2ο τρόπο (η φύση ξέρει καλύτερα) απλά πόνεσα αρκετά και στα ράμματα. αυτά θυμάμαι ως πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες και σε όλες τις ήδη μανούλες!

 

Εμένα πλησιάζει ο καιρός και το σκέφτομαι και πιο έντονα. Ο άνδρας μου λέει με τίποτα να μην κάνω επισκληρίδιο(λες και εκείνος θα περάσει την όλη διαδικασία :P) γιατί λέει υπάρχει ο κίνδυνος ακόμα και παραλυσίας :confused::confused:

 

Εγώ όμως σκέφτομαι να κάνω(σε μικρή δόση αν κατάλαβα καλά είναι εντάξει),γιατί αν και θέλω να νιώσω τον όλο τοκετό,δεν αντέχω τον πόνο βρε κορίτσια...Δεν είμαι τέτοια το ξέρω. Εδώ τις προάλλες έπρεπε να πάω νοσοκομείο για ένα θεματάκι(άσχετο με την εγκυμοσύνη) και πονούσα πολύ(το έδειχνα κιόλας)...Αφού μου είπε η νοσηλεύτρια εκείνη την ώρα "μα πώς θα γεννήσεις?"

 

Τι με συμβουλεύετε? (να πω επίσης πως θα πάω φυσιολογικό τοκετό)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι...εκτος απο επισκληριδιο τι αλλα φαρμακα σου δινουν για να ανακουφιστεις λιγο?Ειμαι πρωταρα οποτε καταλαβαινετε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες και σε όλες τις ήδη μανούλες!

 

Εμένα πλησιάζει ο καιρός και το σκέφτομαι και πιο έντονα. Ο άνδρας μου λέει με τίποτα να μην κάνω επισκληρίδιο(λες και εκείνος θα περάσει την όλη διαδικασία :P) γιατί λέει υπάρχει ο κίνδυνος ακόμα και παραλυσίας :confused::confused:

 

Εγώ όμως σκέφτομαι να κάνω(σε μικρή δόση αν κατάλαβα καλά είναι εντάξει),γιατί αν και θέλω να νιώσω τον όλο τοκετό,δεν αντέχω τον πόνο βρε κορίτσια...Δεν είμαι τέτοια το ξέρω. Εδώ τις προάλλες έπρεπε να πάω νοσοκομείο για ένα θεματάκι(άσχετο με την εγκυμοσύνη) και πονούσα πολύ(το έδειχνα κιόλας)...Αφού μου είπε η νοσηλεύτρια εκείνη την ώρα "μα πώς θα γεννήσεις?"

 

Τι με συμβουλεύετε? (να πω επίσης πως θα πάω φυσιολογικό τοκετό)

Να κανεις αυτο που θελεις.Γιατι εκεινη την ωρα εκτος απο την αγωνια σου να πανε ολα καλα δεν μπορεις να εχεις και τους πονους αφου λες οτι δεν αντεχεις.Κι εγω θελω να κανω αλλα δυστυχως δεν κανουν στο νοσοκομειο που θα γεννησω.Αλλα να σε ρωτησω.....πως εισαι τοσο σιγουρη οτι θα γεννησεις φυσιολογικα?Προς Θεου δεν θελω να πω κατι ασχημο αλλα μπορει να χρειαστει τελικα να στο παρουν με καισαρικη οπως ετυχε με την κουμπαρα μου μεχρι και την τελευταια στιγμη για φ.τ. πηγαινε αλλα δεν τα καταφερανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.γεννησα τον ιουλιο με φυσιολογικο τοκετο.μετα απο συζητηση με το γιατρο μου αποφασισαμε να αφησουμε το θεμα ανοιχτο.εμπειρικα κ μονο θελω να σου μεταφερω οτι στην αιθουσα τοκετων ηξερα οτι θα μεινω αρκετες ωρες το μωρο ερχοταν με πολυ καλη διαστολη αλλα επρεπε να γινει αργα χωρις βιασυνη..οταν ηρθε η αναισθησιολογος βαλαμε το καθετηρακι κ οταν εγω θα αποφασιζα οτι δεν μπορω να το υπομεινω τοτε θα μου την χορηγουσε,μια ωρα πριν ερθει το μωρο λοιπον βαλαμε γιατι ποναγα πολυ.δεν καταλαβα τιποτε..εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου κ ολα θα πανε καλα.

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ απλά προς το παρόν όλα δείχνουν πως πάμε για φ.τ . Το τι θα γίνει τελευταία στιγμή κανείς δεν ξέρει.Ο γιατρός που έχω γενικά κοιτάει να κάνει φ.τ απλά όταν πραγματικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή πάει καισαρική.

 

Δηλαδή fotinopsaro και γενικά μπορώ να το κάνω και έτσι? να το αφήσω ανοικτό μέχρι και την τελευταία ώρα? πιάνει? κατάλαβαινες όμως να σπρώχνεις κλπ?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ειχα αφησει ανοιχτο το ενδεχομενο και τελικα μετα απο 4 ωρες πονου την εκανα,η δοση που σου βαζουν μπορει να ανανεωθει ή να χορηγηθει κατι σαν 'άντιδοτο' απ όσο ξερω ετσι ωστε οταν πρεπει να σπρωξεις, να μπορεις.εμενα δεν ξερω πόσες δόσεις μου έβαλαν πάντως τη στιγμη των εξωθησεων ειχα πληρη αισθηση της πιεσης και μια χαρα συνεργαστηκα και γεννησα μπαμ-μπαμ. οι περισσοτερες γυναικες που γνωριζω παντως και γεννησαν με φ.τ δεν ηξεραν εκ των προτερων αν θα κανουν επισκληρηδιο.αν σε ρωτησουν στο μαιευτηριο πες θα δουμε, να ειναι αυτοι σε εγρηγορση κι αν τη χρειαστεις στην κανουν επιτοπου.

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ προσωπικά με αυτά που έχω ακούσει για την επισκληρίδιο και από γνωστές και συγγεννείς (χρόνιους πόνους μέσης κ.λ)φοβόμουν πιο πολυ τις παρενέργειες από την επισκληρίδιο παρά τους πόνους της γέννας που πέρασαν πολυ γρήγορα.Ευχομαι όταν κάνω με το καλό και 3 μωράκι να πανε όλα τόσο καλα και να μην χρειαστεί καισαρική ή επισκληρίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μια απορία. Παίζει ρόλο το αν έχεις κιλά (παχύσαρκη) δεν μπορείς να κάνεις επισκληρίδιο? Δεν το διάβασα ούτε το έχω ακούσει κάπου . Αλλά μου ήρθε στο κεφάλι αυτό. Μήπως κάποια κοπέλα ξέρει κάτι γι'αυτο?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γέννησα το προηγούμενο Σάββατο και επειδή είμαι φοβιτσιάρα στους πόνους ζήτησα επισκληρίδιο.

Μια χαρά όλα! Την έκανα, βοήθησα και στον τοκετό! Βέβαια είχα μουδιάσει(οπότε καταλάβαινα λίγα πράγματα) αλλά βοηθούσα-έσπρωχνα!

Μου είπαν αργότερα πως επειδή κιόλας δεν κάπνιζα δεν είχα ζαλάδες,πονοκεφάλους κλπ...Δεν ξέρω αν ισχύει!

Για μια κοπέλα που ρώτησε περί παχυσαρκίας,εγώ επειδή είχα πάρει μερικά κιλάκια τώρα, ο αναισθησιολόγος μου είπε να κάτσω σαν καμπουριασμένη κάπως για να έβρισκε να κάνει...Δεν ξέρω λοιπόν...φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γέννησα το προηγούμενο Σάββατο και επειδή είμαι φοβιτσιάρα στους πόνους ζήτησα επισκληρίδιο.

Μια χαρά όλα! Την έκανα, βοήθησα και στον τοκετό! Βέβαια είχα μουδιάσει(οπότε καταλάβαινα λίγα πράγματα) αλλά βοηθούσα-έσπρωχνα!

Μου είπαν αργότερα πως επειδή κιόλας δεν κάπνιζα δεν είχα ζαλάδες,πονοκεφάλους κλπ...Δεν ξέρω αν ισχύει!

Για μια κοπέλα που ρώτησε περί παχυσαρκίας,εγώ επειδή είχα πάρει μερικά κιλάκια τώρα, ο αναισθησιολόγος μου είπε να κάτσω σαν καμπουριασμένη κάπως για να έβρισκε να κάνει...Δεν ξέρω λοιπόν...φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο...

 

 

να σου ζήσει ο μπεμπουλης!!!!! Να είναι καλότυχος και να τον δείτε όπως επιθυμείτε.

 

Κανένα άλλο περίεργο από την επισκληρίδιο? Φοβήθηκες με το μούδιασμα αυτο? Και όταν λές ένιωθες καποια πράγματα εννοείς πόνο? Σόρυ για το βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλά μια που τα έχεις και φρεσκα...:lol:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει ο μπεμπουλης!!!!! Να είναι καλότυχος και να τον δείτε όπως επιθυμείτε.

 

Κανένα άλλο περίεργο από την επισκληρίδιο? Φοβήθηκες με το μούδιασμα αυτο? Και όταν λές ένιωθες καποια πράγματα εννοείς πόνο? Σόρυ για το βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλά μια που τα έχεις και φρεσκα...:lol:

 

Ευχαριστώ matilda!!

 

Δεν είχα τίποτα περίεργο από την επισκληρίδιο! Δεν φοβήθηκα με το μούδιασμα! Όταν πλέον με έραψαν κλπ και ήταν να πάω στο κρεβάτι, ήρθε με καροτσάκι και με πήρε η νοσοκόμα.Μόνο εκεί λίγο δυσκολεύτηκα να συντονίσω ξανά τα βήματα μου από το μούδιασμα όμως γιατί εκείνη την ώρα άρχισα να ξεμουδιάζω. Ένιωθα πόνο υποφερτό όμως φαντάσου σαν να έχεις ενοχλήσεις οπότε καταλαβαίνα οτι ερχόταν κανονικός πονός(αν δεν είχα την επισκληρίδιο).... Οτι άλλο θες πες μου! Για αυτό είμαστε όλες εδώ να βοηθάμε η μια την άλλη!

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάστε την επισκληρίδειο καλέ..

Πολλά ακούγονται αλλά οκ δείτε τα θετικά..

Εμένα το μόνο που με πείραξε ήταν μετά στο στομάχι αφού πήγα στο δωμάτιο οπου έκανα εμετό κάθε τρεις και λίγο για 2 μέρες..

Αλλά μπροστά στον πόνο που γλυτώνεις δεν το συζητώ...

Μια άλλη κοπέλα εκείνη τη μέρα γεννούσε φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδειο και οκ δεν ξέρω γιατί το κανε αυτό στον εαυτό της..

μπορεί να υπήρχε λόγος φυσικά.. Επισκληρίδειος και πάλι επισκληρίδειος..

Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα το γιατρο μου για οσα ακουγονται για την επισκληριδιο και μοου ειπε τιποτα δνε υσχιει!δεν παθαινεις τιποτα απολυτως!ισςω σε πιασει μια παρενεργεια η οποια ειναι πονοκεφαλος μετα για μερικες μερες!οχι κατι τρομερο!και κατα την διαρκεια ισως πιασει ενα τρεμουλο λογω της πτωσης της πιεσης!σε συγκριση τον πονο που γλιτωνεις τιποτα δνβε ειναι αυτα!ειναι ακριβως σαν ν απηγαινεις στον οδοντιατρο για σφραγισμα !τι προτιμας ν α σου κανει αναισθητικο η οχι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για σας! στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο. κατενθουσιάστηκα. Δεν περίμενα να μην έχω ούτε λενα πόνο κατά την διάρκεια της παραμονής μου στην κλινική. τώρα κοντεύω να γεννήσω το δεύτερο και μου έχει πει μια γνωστή μου ότι μια κοπέλα έμεινε παράλυτη πρόσφατα. είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; άρχισα να αγχώνομαι.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για σας! στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο. κατενθουσιάστηκα. Δεν περίμενα να μην έχω ούτε λενα πόνο κατά την διάρκεια της παραμονής μου στην κλινική. τώρα κοντεύω να γεννήσω το δεύτερο και μου έχει πει μια γνωστή μου ότι μια κοπέλα έμεινε παράλυτη πρόσφατα. είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; άρχισα να αγχώνομαι.

 

 

και μόνο αυτο νομίζω....

 

Επειδη και εγώ είχα διάφορες απορίες μέχρι και την περασμένη εβδομαδα και μαλιστα τις εξεθεσα και στην προηγούμενη σελίδα . θα σου πω το εξής.

Εν τω μεταξύ προχθές παρακολούθησα - αν και νωρίς- κάποιο σεμινάριο από μαίες οπου κύριο θέμα είχε την επισκληρίδιο και τοκετό. Δεν θα μακρυγορήσω: όλα αυτά είναι ..πως να το πω...αχ...παραφιλολογίες? σοφιστίες..δεν ξέρω. Θα σου απαντήσω όπως μας απάντησαν οι μαίες: πιο μεγαλο κίνδυνο έχει η ολική παρά η επισκληρίδιος... ελπίζω να σε κάλυψα... Τωρα τι έκανε ο μπατζανάκης του θείου της ξαδέρφης μου ...πολλά και τίποτα... μην σε τρομάζουν... Με το καλό το μωράκι σου...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την matilda....το τι έκανε ο ένας και ο άλλος τελικά δεν έχουν σημασία... και πράγματι η ολική είναι πιο επικίνδυνη...

Εγώ αυτό που κατάλαβα (και αυτό το είχα ακούσει και εγώ σε ένα σεμινάριο αλλά δεν το κατάλαβα τότε,παρά μόνο τώρα που πέρασα τον τοκετό) κανείς δεν ξέρει καλύτερα το σώμα του από σένα....Καλύτερη συμβουλή δεν υπάρχει τελικά

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια. και εγώ το έχω ακούσει αυτό με την ολική ότι είναι πιο επικύνδυνη απλά εκεί που είμαι χαλαρή και ήρεμη έρχονται και με αγχώνουν. Δεν υπάρχει περίπτωση φυσικά να κάνω ολική αφού έζησα την επισκληρίδιο.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...