Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φαγουρες...


mimika

Recommended Posts

Τωρα τελευταια με πιανει φαγουρα στην τομη της καισαρικης και στο σημειο που ηταν μουδιασμενο. Εχει αρχισει να ξεμουδιαζει εδω και αρκετο καιρο αλλα τωρα εμφανιστηκε η φοβερη φαγουρα!

 

Ξερω οτι σε πληγες ειναι πολυ φυσιολογικη η φαγουρα λογω της επουλωσης, αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν θα επρεπε να με ειχε πιασει κατι μηνες πριν?

 

Δεν πρεπει να ειναι ανησυχητικο απλα εχω περιεργεια αν εχουν κι αλλες κοπελες που γεννησαν με καισαρικη.

Δεν εχω παρει τον γιατρο μου γιατι γενικοτερα δεν παιρνω τηλ για ψυλλου πηδημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον γιατρο να τον παρεις γιατι η τομη ειναι τομη !!! Εχωντας κανει ομως δυο καισαρικες, θα σου πω οτι ΝΑΙΙΙΙΙ ειναι τρομερη η φαγουρα και μετα απο χρονια !!! χαχα

Ομως μπορει να σου δωσει αλοιφη !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνήσω στο ότι καλού κακού πάρε τον γιατρό σου, ωστόσο κι εμένα 11 μήνες μετά με πιάνουν καπου καπου φαγούρες...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις σημερα ανακαλυψα οτι με "τρωει" οταν αλλαζει εστω και λιγο ο καιρος..... Το ειχα αυτο απο κατι ραμματα στη μασχαλη και τωρα το εχω εκει....:shock:

Και μη χειροτερα! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμένα με "τραβάνε" οι τομές με τις αλλαγές του καιρού. Και της λαπαροσκοπικής στη χολή μου αλλά και η κανονική τομή του τοκετού... :cry: Απαίσια αίσθηση...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 14 χρόνια μετά...

Επαναφερω το θέμα μετά από τόσα χρόνια, γιατί τις τελευταίες μέρες νιώθω μια φαγούρα στα ράμματα από φυσιολογικό τοκετό. Απλή φαγούρα, όχι άλλη ενοχληση. Κοίταξα με καθρεφτάκι να δω αν είχα κάτι και δεν έχει τίποτα, είναι απλώς τα ράμματα. Το περίεργο είναι ότι έχω γεννήσει εδώ και 3 ολόκληρα χρόνια! Τώρα είμαι έγκυος πάλι και σε λίγες μέρες έχω υπέρηχο οπότε θα ρωτήσω και τον γιατρό, αλλά μιας που είδα το θέμα είπα να ρωτήσω κι εδώ αν έχει τύχει σε καμία και τι ήταν τελικά.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Επαναφερω το θέμα μετά από τόσα χρόνια, γιατί τις τελευταίες μέρες νιώθω μια φαγούρα στα ράμματα από φυσιολογικό τοκετό. Απλή φαγούρα, όχι άλλη ενοχληση. Κοίταξα με καθρεφτάκι να δω αν είχα κάτι και δεν έχει τίποτα, είναι απλώς τα ράμματα. Το περίεργο είναι ότι έχω γεννήσει εδώ και 3 ολόκληρα χρόνια! Τώρα είμαι έγκυος πάλι και σε λίγες μέρες έχω υπέρηχο οπότε θα ρωτήσω και τον γιατρό, αλλά μιας που είδα το θέμα είπα να ρωτήσω κι εδώ αν έχει τύχει σε καμία και τι ήταν τελικά.

Πώς σας ενοχλούν μετά από τρία χρόνια τα ράμματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , little lamb είπε:

Έλα ντε, αυτό ρωτάω κι εγώ. Γιατί μου φαίνεται περίεργο. Δεν είναι ενόχληση, είναι μόνο φαγούρα.

Εγώ δεν κατάλαβα καν που ήταν τα ράμματα κ πότε πέσανε. Χαχαχαχα 

Μήπως έχετε μηκυτες κ σας μπερδεύει το σημείο; Ίσως να κάνατε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού 

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε πολύ συγκεκριμένο σημείο 1-2 χιλιοστών και εντελώς απ'έξω, ακριβώς πάνω σε ένα ραμμα. Δύσκολο να είναι μύκητες, γιατί έχω πάθει μύκητες και ξέρω πώς ηταν. Θα το δει κι ο γιατρός ούτως ή άλλως. Εμένα τα ράμματα φαίνονται ακόμα κανονικότατα σαν ψαροκόκαλο! Για πολύ καιρό δυσκολευομουν να καθίσω μετά τη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Είναι σε πολύ συγκεκριμένο σημείο 1-2 χιλιοστών και εντελώς απ'έξω, ακριβώς πάνω σε ένα ραμμα. Δύσκολο να είναι μύκητες, γιατί έχω πάθει μύκητες και ξέρω πώς ηταν. Θα το δει κι ο γιατρός ούτως ή άλλως. Εμένα τα ράμματα φαίνονται ακόμα κανονικότατα σαν ψαροκόκαλο! Για πολύ καιρό δυσκολευομουν να καθίσω μετά τη γέννα.

Αααα εγώ είχα δύο ράμματα τα οποία έπεσαν γρήγορα κ δεν τα είδα ποτέ ούτε κατάλαβα που ακριβώς ήταν .να πάτε να σας δει. Φαντάζομαι είναι ενοχλητικό αλλά σίγουρα θα περάσει 

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω ούτως η άλλως για υπέρηχο μες στη βδομάδα. Εγώ έχω σίγουρα 5-6 που φαίνονται εξωτερικά, δεν ξέρω παραμέσα. Θυμάμαι με έραβαν ώρα... Όχι εντάξει δεν είναι κάτι ενοχλητικό, λίγη φαγουριτσα πότε πότε. Σε άλλα σημεία έχω τρελές δερματίτιδες και ατοπίες με χειρότερες φαγουρες...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

Θα πάω ούτως η άλλως για υπέρηχο μες στη βδομάδα. Εγώ έχω σίγουρα 5-6 που φαίνονται εξωτερικά, δεν ξέρω παραμέσα. Θυμάμαι με έραβαν ώρα... Όχι εντάξει δεν είναι κάτι ενοχλητικό, λίγη φαγουριτσα πότε πότε. Σε άλλα σημεία έχω τρελές δερματίτιδες και ατοπίες με χειρότερες φαγουρες...

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωρό σου! Δεν είναι απίθανο να έχεις κάποια λοίμωξη, δεν χρειάζεται να έχεις πάντα την ίδια αίσθηση κάθε φορά ( μπορεί αυτή τη φορά να είναι μια απλή φαγούρα), στην εγκυμοσύνη αλλάζει λόγω ορμονών και η χλωρίδα του κόλπου, είμαστε λίγο πιο ευαίσθητες σε κολπιτιδες, δεν είναι κακο να το ελέγξεις με μια καλλιέργεια. Συζητά το με τον γιατρό σου. Από την άλλη και μένα με έπιανε φαγούρα σε άσχετα σημεία, αλλά τώρα επειδή είναι στην ευαίσθητη περιοχή θα έκανα έναν έξτρα έλεγχο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα του πω να το δει. Πάντως και τις δύο προηγούμενες φορές που είχα πάθει μύκητες δεν μου είχε πει για καλλιέργεια, είδε απλά ότι είναι μύκητες και μου έδωσε αγωγή. Έπρεπε να μου πει για καλλιέργεια; 

Σήμερα πάντως δεν το αισθάνθηκα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Θα του πω να το δει. Πάντως και τις δύο προηγούμενες φορές που είχα πάθει μύκητες δεν μου είχε πει για καλλιέργεια, είδε απλά ότι είναι μύκητες και μου έδωσε αγωγή. Έπρεπε να μου πει για καλλιέργεια; 

Σήμερα πάντως δεν το αισθάνθηκα καθόλου.

Με την καλλιέργεια κάνουν ένα γενικό έλεγχο τι μικροοργανισμοί ακριβώς εντοπίζονται στο δείγμα. Από την άλλη εντάξει συνήθως οι μυκητιάσεις κόλπου κάνουν μπαμ λόγω των εκκρίσεων . Ωστόσο, αν θες να είσαι πιο ακριβής , κάνεις καλλιέργεια. Και μένα έχει τύχει να μου πει γυναικολόγος έχεις τη τάδε λοίμωξη χωρίς καλλιέργεια γιατί ήταν φανερό από την κλινική εξέταση, ωστόσο το πιο σωστό είναι η καλλιέργεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...