Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός - το αργότερο μία ώρα μετά τη γέννηση του μωρού.


Recommended Posts

ευχαριστω πολυ ολους σας για τις πληροφοριες και για την προθυμια να βοηθησετε. τελικα αυτο το φορουμ ειναι απιστευτα χρησιμο και υποστηρικτικο γιατι δυστυχως αν περιμενουμε απο το περιβαλλον μας... αφηστε το. μονο μια φιλη εχω που με καταλαβαινει γιατι ακομα θηλαζει και το καταφερε μονη της (εννοω χωρις βοηθεια απο το μαιευτηριο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 504
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Προσπαθώ να ενημερώνομαι αρκετά για το θέμα του θηλασμού για να μην πελαγώσω όταν θα έρθει με το καλό η ώρα να θηλάσω.

Είμαι στο μήνα μου, δυστυχώς μάλλον πάω για καισαρική και με προβληματίζει πολύ έντονα το αν θα μπορέσω να θηλάσω αμέσως λόγω της νάρκωσης.

Σήμερα μάλιστα μίλησα και με μία μαία και μου είπε πως τα νεογέννητα τις δύο πρώτες μέρες τα δίνουν τσάι και συμπλήρωμα (αυτό που θα μου γράψει ο παιδίατρος)....

Θα είναι τόσο δύσκολο να θηλάσω το μωρό μου μόλις βγω από το χειρουργείο??

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ενημερώνομαι αρκετά για το θέμα του θηλασμού για να μην πελαγώσω όταν θα έρθει με το καλό η ώρα να θηλάσω.

Είμαι στο μήνα μου, δυστυχώς μάλλον πάω για καισαρική και με προβληματίζει πολύ έντονα το αν θα μπορέσω να θηλάσω αμέσως λόγω της νάρκωσης.

Σήμερα μάλιστα μίλησα και με μία μαία και μου είπε πως τα νεογέννητα τις δύο πρώτες μέρες τα δίνουν τσάι και συμπλήρωμα (αυτό που θα μου γράψει ο παιδίατρος)....

Θα είναι τόσο δύσκολο να θηλάσω το μωρό μου μόλις βγω από το χειρουργείο??

 

 

Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να μη θηλασεις αμεσως μολις βγεις, (δεν ξερω σε περιπτωση που κανεις ολικη ναρκωση τι παιζει και αν εχει πειδραση στο γαλα, αλλα με επισκληριδιο μπορεις σιγουρα). Εγω θηλασα μεσα στο χειρουργειο την ωρα που με εραβαν, και ετσι δεν ειχα να σκεφτομαι την εγχειρηση, ειχα το μωρο μου :-)

Με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ενημερώνομαι αρκετά για το θέμα του θηλασμού για να μην πελαγώσω όταν θα έρθει με το καλό η ώρα να θηλάσω.

Είμαι στο μήνα μου, δυστυχώς μάλλον πάω για καισαρική και με προβληματίζει πολύ έντονα το αν θα μπορέσω να θηλάσω αμέσως λόγω της νάρκωσης.

Σήμερα μάλιστα μίλησα και με μία μαία και μου είπε πως τα νεογέννητα τις δύο πρώτες μέρες τα δίνουν τσάι και συμπλήρωμα (αυτό που θα μου γράψει ο παιδίατρος)....

Θα είναι τόσο δύσκολο να θηλάσω το μωρό μου μόλις βγω από το χειρουργείο??

 

Και εγώ με καισαρική γέννησα και αμέσως μέσα στο χειρουργείο μου έβαλαν το μωρό στο στήθος και θήλασε λίγο. Δεν μου έκαναν ολική νάρκωση, με την επισκληρίδειο απλά δεν ένιωθα το κάτω μέρος του σώματος. Και στο δωμάτιο δεν άργησαν να την φέρουν. Έτσι και αλλιώς μετά την καισαρική πέρασε περίπου 1 1 /2 ώρα μέχρι να πάω στο δωμάτιο, σε εκείνο το διάστημα δεν μπορείς να θηλάσεις.

 

Η αλήθεια είναι οτι αν δεν ζητήσεις να έχεις το μωρό συνέχεια δίπλα σου (σε περίπτωση που γεννάς σε ιδιωτικό μαιευτήριο), θα του δώσουν ξένο γάλα αλλά δεν θα το παραδεχτούν αν έχεις ζητήσει αποκλειστικά μητρικό θηλασμό. Μου το έχει πει μαία (συγγενής) και το κάνουν για να κοιμάται. Τσάι δεν μου είπε να δίνουν.

 

Εγώ είχα ζητήσει rooming in γιατί ήθελα να θηλάσει αποκλειστικά άλλα χρειάστηκα πολύ βοήθεια γιατί τις πρώτες μέρες πονούσα πολύ. Έπρεπε κάποιος να μου δίνει το μωρό αγκαλιά και μετά να το παίρνει για να το βάλει να ρευτεί.

 

Μην ανησυχείς, όλα γίνονται!

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν έχω αποφασίσει τι νάρκωση θα κάνω και ένας απο τους κύριους λόγους είναι ο θηλασμός.

Θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο που σημαίνει ότι θα έχω συνέχεια το μωράκι μου δίπλα μου.

Για να το θηλάσεις μέσα στο χειρουργείο το είχατε ζητήσει πριν την επέμβαση?

Μπορούσατε όμως να το κρατήσετε? Γιατί νομίζω πως στα χέρια μάλλον θα έχω ορούς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν έχω αποφασίσει τι νάρκωση θα κάνω και ένας απο τους κύριους λόγους είναι ο θηλασμός.

Θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο που σημαίνει ότι θα έχω συνέχεια το μωράκι μου δίπλα μου.

Για να το θηλάσεις μέσα στο χειρουργείο το είχατε ζητήσει πριν την επέμβαση?

Μπορούσατε όμως να το κρατήσετε? Γιατί νομίζω πως στα χέρια μάλλον θα έχω ορούς.

 

Στο χειρουργειο θηλαζεις λιγη ωρα, ισα ισα να ερθετε σε επαφη και να παρει ερθισμα το στηθος. Εγω θηλασα πολυ λιγο οταν με εραβαν και μου ειχαν λυσει το ενα χερι για να κραταω το μωρο και μετα κανονικα στην ανανηψη που ημασταν οι δυο μας με τη μαια και ειχαμε ησυχια.

Μπορεις να τους το πεις πριν αρχισει η διαδικασια οτι το θες αμεσως στο στηθος.

 

Οσο για τη ναρκωση, αν δεν υπαρχει καποιος λογος που σου επιβαλει ολικη θα σου προτεινα να κανεις επισκληριδιο. Συνερχεσαι πολυ πιο ευκολα και γρηγορα, πονας λιγοτερο και βλεπεις αμεσως το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ενημερώνομαι αρκετά για το θέμα του θηλασμού για να μην πελαγώσω όταν θα έρθει με το καλό η ώρα να θηλάσω.

Είμαι στο μήνα μου, δυστυχώς μάλλον πάω για καισαρική και με προβληματίζει πολύ έντονα το αν θα μπορέσω να θηλάσω αμέσως λόγω της νάρκωσης.

Σήμερα μάλιστα μίλησα και με μία μαία και μου είπε πως τα νεογέννητα τις δύο πρώτες μέρες τα δίνουν τσάι και συμπλήρωμα (αυτό που θα μου γράψει ο παιδίατρος)....

Θα είναι τόσο δύσκολο να θηλάσω το μωρό μου μόλις βγω από το χειρουργείο??

 

Δεν έχει σημασία τι νάρκωση θα κανεις. Οι επίσημες οδηγιες λένε ότι μπορείς να θηλασεις αμέσως μόλις μπορείς να κρατήσεις το μωρο στα χέρια σου. Αν μπορείς να το κρατήσεις σημαίνει ότι η επήρεια της νάρκωσης είναι τόσο μικρη που δεν θα επηρεάσει το μωρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εγω και στις 2 καισαρικες με επισκληριδιο θηλασα αμεσως μολις με πηγαν στην ανανηψη.Στο χειρουργειο δεν με αφησαν αλλα δεν ειχαμε κανενα προβλημα!Συμπληρωμα και υγρα δεν δωσανε τπτ γιατι απ οσο ξερω δεν χρειαζεται!

Και ολικη να κανεις μπορεις να θηλασεις με το που ξυπνησεις χωρις προβλημα!Εμεν αστο 2ο χειρουργειο μου εδωσαν και λιγο ηρεμιστικο και μου ειχε πει η αναισθησιολογος οτι δεν υπαρχει προβλημα με τον θηλασμο!

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο για τη ναρκωση, αν δεν υπαρχει καποιος λογος που σου επιβαλει ολικη θα σου προτεινα να κανεις επισκληριδιο. Συνερχεσαι πολυ πιο ευκολα και γρηγορα, πονας λιγοτερο και βλεπεις αμεσως το μωρακι σου.

Γι αυτο που λες δεν ειμαι σιγουρη...γιατι η επιδραση της επισκληριδιου αργει να φυγεις και τους πονους τους νιωθεις αργοτερα!Εγω αρχισα να νιωθω μετα απο 20 ωρες(μου ειχε συμπληρωσει ο αναισθησιολογος μετα το χειρουργειο απο το καθετηρακι);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου δίνετε πολύ κουράγιο με τις εμπειρίες σας...

Μάλλον προς την ραχιαία κλείνω (δεν ξέρω τι διαφορά έχει με την επισκληρίδιο) και θα ζητήσω να μου το ακουμπήσουν στο στήθος αμέσως. Αν όχι στο χειρουργείο τουλάχιστον στην ανάνηψη. Ελπίζω να δεχθούν γιατί από τη στιγμή που μου είπαν ότι τις δύο πρώτες μέρες θα του δίνουν ξένο δεν τους βλέπω και πολύ φιλικούς με τον μητρικό θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνετε πολύ κουράγιο με τις εμπειρίες σας...

Μάλλον προς την ραχιαία κλείνω (δεν ξέρω τι διαφορά έχει με την επισκληρίδιο) και θα ζητήσω να μου το ακουμπήσουν στο στήθος αμέσως. Αν όχι στο χειρουργείο τουλάχιστον στην ανάνηψη. Ελπίζω να δεχθούν γιατί από τη στιγμή που μου είπαν ότι τις δύο πρώτες μέρες θα του δίνουν ξένο δεν τους βλέπω και πολύ φιλικούς με τον μητρικό θηλασμό...

 

Σου έχουν πει πριν γεννήσεις ότι θα δίνουν ξένο; :confused: Με ποια αιτιολογία; Έχουν μεγάλο θράσος! Να τους πεις κι εσύ ότι θα τους κανεις καταγγελία στον IBFAN (http://ibfan.gr/).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνετε πολύ κουράγιο με τις εμπειρίες σας...

Μάλλον προς την ραχιαία κλείνω (δεν ξέρω τι διαφορά έχει με την επισκληρίδιο) και θα ζητήσω να μου το ακουμπήσουν στο στήθος αμέσως. Αν όχι στο χειρουργείο τουλάχιστον στην ανάνηψη. Ελπίζω να δεχθούν γιατί από τη στιγμή που μου είπαν ότι τις δύο πρώτες μέρες θα του δίνουν ξένο δεν τους βλέπω και πολύ φιλικούς με τον μητρικό θηλασμό...

 

Ειναι δυνατον να σε εχουν προειδοποιησει οτι θα δωσουν ξενο δυο μερες;;;

Χωρις να συντρεχει κανενας απολυτως λογος ειναι προαποφασισμενο;;;:twisted:

Ειναι απαραδεκτοι!

Ποιο μαιευτηριο ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσια, έκανα κορδέλα και άρπαξα την ευκαιρία και ρωτούσα τη μαία που ήταν κοντά μου τι χρειάζεται να έχω μαζί μου στη βαλίτσα, ανάμεσα σε άλλα μου είπε πως χρειάζονται και μπιμπερό γιατί τις πρώτες δύο μέρες μέχρι να κατεβεί το γάλα της μητερας του δίνουν ξένο γάλα αλλά και το πρώτο του γεύμα είναι τσάι....

Σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννήσω...

 

Γνωστή μου στο ίδιο νοσοκομείο δεν τους άφησε να του δώσουν τσάι και το έβαλε από την πρώτη στιγμή στο στήθος της, αν και γέννησε με καισαρική (όπως θα γεννήσω κι εγώ)...

Θα το απαιτήσω κι εγώ.... αν και όλοι μου λένε πως το να πιει ένα μπουκαλά κι τσάι δεν θα του κάνει και κακό....

Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσια, έκανα κορδέλα και άρπαξα την ευκαιρία και ρωτούσα τη μαία που ήταν κοντά μου τι χρειάζεται να έχω μαζί μου στη βαλίτσα, ανάμεσα σε άλλα μου είπε πως χρειάζονται και μπιμπερό γιατί τις πρώτες δύο μέρες μέχρι να κατεβεί το γάλα της μητερας του δίνουν ξένο γάλα αλλά και το πρώτο του γεύμα είναι τσάι....

Σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννήσω...

 

Γνωστή μου στο ίδιο νοσοκομείο δεν τους άφησε να του δώσουν τσάι και το έβαλε από την πρώτη στιγμή στο στήθος της, αν και γέννησε με καισαρική (όπως θα γεννήσω κι εγώ)...

Θα το απαιτήσω κι εγώ.... αν και όλοι μου λένε πως το να πιει ένα μπουκαλά κι τσάι δεν θα του κάνει και κακό....

 

Τα μωρα δεν μεγαλώνουν με τσάι, ούτε παίρνουν βάρος με αυτο. Επίσης το να πιει ξένο γάλα στο μαιευτήριο για τις μαιες που έδωσαν στην κόρη μου δεν ήταν τίποτα και σιγά το πράγμα αλλα η αλλεργία που απέκτησε στο αγελαδινο εξαιτίας 30μλ μας έχει ταλαιπωρήσει και τις δυο μας παρα παρα πολυ. Δεν μπορω να ακούω ότι δεν χάθηκε ο κόσμος... Το μωρο τις πρωτες μέρες χρειάζεται το πρωτόγαλα και μόνο το πρωτόγαλα για την άμυνα του οργανισμού του. Οποιοσδήποτε άλλο υγρό του το στερεί αφου το στομαχάκι του είναι στο μέγεθος ενός ζαριού.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μωρα δεν μεγαλώνουν με τσάι, ούτε παίρνουν βάρος με αυτο. Επίσης το να πιει ξένο γάλα στο μαιευτήριο για τις μαιες που έδωσαν στην κόρη μου δεν ήταν τίποτα και σιγά το πράγμα αλλα η αλλεργία που απέκτησε στο αγελαδινο εξαιτίας 30μλ μας έχει ταλαιπωρήσει και τις δυο μας παρα παρα πολυ. Δεν μπορω να ακούω ότι δεν χάθηκε ο κόσμος... Το μωρο τις πρωτες μέρες χρειάζεται το πρωτόγαλα και μόνο το πρωτόγαλα για την άμυνα του οργανισμού του. Οποιοσδήποτε άλλο υγρό του το στερεί αφου το στομαχάκι του είναι στο μέγεθος ενός ζαριού.

Καταλαβαινω οτι περνατε μεγαλο λουκι που εκανε το μωρακι σου αλλεργια αλλα δεν συμβαινει τοσο συχνα νομιζω!

Και στο μικρο μου στο Ελενα εδωσαν 20μλ γιατι εκανε υπογλυκαιμια και στεναχωρηθηκα αλλα δεν επαθε τπτ!

Εννοειται οτι το πρωτογαλα φτανει και ειναι πολυτιμο και το καλυτερο ειναι να μην παρει το μωρο σταγονα ξενο η αλλα υγρα και ζαχαρονερα και αηδιες αλλα μην την τρομαζουμε την κοπελα;)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω οτι περνατε μεγαλο λουκι που εκανε το μωρακι σου αλλεργια αλλα δεν συμβαινει τοσο συχνα νομιζω!

Και στο μικρο μου στο Ελενα εδωσαν 20μλ γιατι εκανε υπογλυκαιμια και στεναχωρηθηκα αλλα δεν επαθε τπτ!

Εννοειται οτι το πρωτογαλα φτανει και ειναι πολυτιμο και το καλυτερο ειναι να μην παρει το μωρο σταγονα ξενο η αλλα υγρα και ζαχαρονερα και αηδιες αλλα μην την τρομαζουμε την κοπελα;)

 

Η πρόθεση μου δεν είναι να τρομοκρατήσω την κοπέλα. Αλλα είναι ανήθικο (τουλάχιστον) να λένε πριν καν γεννήσει (άρα χωρίς να ξέρουν αν θα υπάρχει ιατρικός λόγος) ότι θα δώσουν στο μωρο ξένο γάλα (το αγελαδινο είναι το νούμερο 1 αλλεργιογονο τρόφιμο-περίπου οι μισοί άνθρωποι που έχουν αλλεργία έχουν στο γάλα αλλα αν μας έλεγαν ότι θα δώσουν στο μωρο μας ξηρούς καρπούς θα αντιδρούσαμε-ενω γάλα δεν έχουμε πρόβλημα αν δωσουν).

 

Η Ελλάδα είναι μια απο πολλές χώρες που έχει υπογράψει τον κώδικα εμπορίας υποκαταστατων μητρικου γάλακτος (δλδ ξένο γάλα και τσάι) σύμφωνα με τον οποίο για να χορηγήσει κάποιος ξένο γάλα στο μωρο πρέπει να συνοδεύεται με χαρτί με υπογραφή και σφραγίδα γιατρου που να περιγράφει ξεκάθαρα για ποιον λόγο το μωρο δεν μπορει να θηλασει αποκλειστικα. Στο μαιευτήριο αυτο δεν βλέπω να το θυμούνται οι μαιες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η πρόθεση μου δεν είναι να τρομοκρατήσω την κοπέλα. Αλλα είναι ανήθικο (τουλάχιστον) να λένε πριν καν γεννήσει (άρα χωρίς να ξέρουν αν θα υπάρχει ιατρικός λόγος) ότι θα δώσουν στο μωρο ξένο γάλα (το αγελαδινο είναι το νούμερο 1 αλλεργιογονο τρόφιμο-περίπου οι μισοί άνθρωποι που έχουν αλλεργία έχουν στο γάλα αλλα αν μας έλεγαν ότι θα δώσουν στο μωρο μας ξηρούς καρπούς θα αντιδρούσαμε-ενω γάλα δεν έχουμε πρόβλημα αν δωσουν).

 

Η Ελλάδα είναι μια απο πολλές χώρες που έχει υπογράψει τον κώδικα εμπορίας υποκαταστατων μητρικου γάλακτος (δλδ ξένο γάλα και τσάι) σύμφωνα με τον οποίο για να χορηγήσει κάποιος ξένο γάλα στο μωρο πρέπει να συνοδεύεται με χαρτί με υπογραφή και σφραγίδα γιατρου που να περιγράφει ξεκάθαρα για ποιον λόγο το μωρο δεν μπορει να θηλασει αποκλειστικα. Στο μαιευτήριο αυτο δεν βλέπω να το θυμούνται οι μαιες.

Καλα στην Ελλαδα εχουμε τοσους νομους...ποιος τους ακολουθει???Αν δεν το χεις σπουδασει η αν δεν το χεις ψαξει πολυ και πεσεις σε "κακο"επιστημονα...την εκατσες!

Βλεπω τωρα τον Μπαξεβανη στην νετ....αχ ποσο μα ποσο μας κοροιδευουν!:(

Link to comment
Share on other sites

Η πρόθεση μου δεν είναι να τρομοκρατήσω την κοπέλα. Αλλα είναι ανήθικο (τουλάχιστον) να λένε πριν καν γεννήσει (άρα χωρίς να ξέρουν αν θα υπάρχει ιατρικός λόγος) ότι θα δώσουν στο μωρο ξένο γάλα (το αγελαδινο είναι το νούμερο 1 αλλεργιογονο τρόφιμο-περίπου οι μισοί άνθρωποι που έχουν αλλεργία έχουν στο γάλα αλλα αν μας έλεγαν ότι θα δώσουν στο μωρο μας ξηρούς καρπούς θα αντιδρούσαμε-ενω γάλα δεν έχουμε πρόβλημα αν δωσουν).

 

Η Ελλάδα είναι μια απο πολλές χώρες που έχει υπογράψει τον κώδικα εμπορίας υποκαταστατων μητρικου γάλακτος (δλδ ξένο γάλα και τσάι) σύμφωνα με τον οποίο για να χορηγήσει κάποιος ξένο γάλα στο μωρο πρέπει να συνοδεύεται με χαρτί με υπογραφή και σφραγίδα γιατρου που να περιγράφει ξεκάθαρα για ποιον λόγο το μωρο δεν μπορει να θηλασει αποκλειστικα. Στο μαιευτήριο αυτο δεν βλέπω να το θυμούνται οι μαιες.

Νίνα-νανα αυτό σημαίνει πως η μάνα θα πρέπει να απέχει από τα γαλακτοκομικά(και όχι μόνο αγελαδινά) εφόσον θηλάζει;Ή ακόμα καλύτερα από το σύνολο των ισχυρών αλλεργιογόνων;Γιατί τα περισσότερα βρέφη θα εκτεθούν στην πρωτεΐνη γάλακτος είτε πιουν ξένο γάλα είτε όχι.Και τι γίνεται με την έκθεση σε αλλεργιογόνα από το περιβάλλον;Ας βάζουμε τα πράγματα σε μια σειρά γιατί αλλιώς πελαγώνουμε νομίζω.Ας δούμε πόσο είναι το ποσοστό συνολικά στα βρέφη,πόσο σε βρέφη χωρίς αλλεργικούς γονείς,πόσο με έναν γονέα κοκ.ωστε να μπορούμε να χειριζόμαστε και την όποια δυσανεξία που ντύνεται αλλεργία ,του παιδιού μας καλύτερα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν με τρομοκρατείτε καθόλου, ίσα ίσα αυτό το φόρουμ με βοήθησε και με βοηθάει σε πολλά θέματα.

Σίγουρα δεν είναι όλα τα μωράκια αλλεργικά στο αγελαδινό γάλα αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν θα είναι και το δικό σου... σωστά? Και από την στιγμή που γνωρίζουμε ότι το καλύτερο είναι να πάρει το πρωτόγαλα γιατί να μην του το παρέχουμε?

Θα απαιτήσω να θηλάσω μόλις βγω από το χειρουργείο αν και μου είπανε ότι λόγω νάρκωσης δεν θα μπορώ να κουνηθώ καθόλου..... Χθες μάλιστα μια πολύ καλή μου φίλη μου προσπάθησε να με πείσει ότι ο θηλασμός δεν είναι και τόσο σημαντικός τα δικά της δεν θηλάσανε και είναι μια χαρά παιδιά!!! Δέχομαι και ακούω γνώμες αλλά δεν μπορώ να ακούω και βλακείες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με τρομοκρατείτε καθόλου, ίσα ίσα αυτό το φόρουμ με βοήθησε και με βοηθάει σε πολλά θέματα.

Σίγουρα δεν είναι όλα τα μωράκια αλλεργικά στο αγελαδινό γάλα αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν θα είναι και το δικό σου... σωστά? Και από την στιγμή που γνωρίζουμε ότι το καλύτερο είναι να πάρει το πρωτόγαλα γιατί να μην του το παρέχουμε?

Θα απαιτήσω να θηλάσω μόλις βγω από το χειρουργείο αν και μου είπανε ότι λόγω νάρκωσης δεν θα μπορώ να κουνηθώ καθόλου..... Χθες μάλιστα μια πολύ καλή μου φίλη μου προσπάθησε να με πείσει ότι ο θηλασμός δεν είναι και τόσο σημαντικός τα δικά της δεν θηλάσανε και είναι μια χαρά παιδιά!!! Δέχομαι και ακούω γνώμες αλλά δεν μπορώ να ακούω και βλακείες!

 

Εγω παντως οπως φανταζομαι και τα υπολοιπα κοριτσια, μετα την καισαρικη (με επισκληριδιο) ημουν σε θεση να θηλασω αμεσως! Με βοηθησε λιγο η μαια που μου εβαλε πανω μου το μωρο και τον ταισα στην ξαπλωτη θεση λογω της τομης. Και μετα απο 2-3 ωρες τον θηλασα ξανα και ξανα και παει λεγοντας. Μαλιστα ειχα rooming in αν και ημουν με καισαρικη.

 

Η καθε μανουλα εχει δικαιωμα να αποφασισει αν θα θηλασει ή οχι και ειναι απολυτα σεβαστο οποιο λογο και αν εχει.

Αλλα οχι να προσπαθουν να πεισουν αλλες μανουλες οτι δε θα τα καταφερουν ή οτι δε θα προσφερουν τιποτα ιδιαιτερο στο μωρο με το πρωτογαλα και το θηλασμο γενικοτερα!

Μην ακους κανεναν! Αν θες να θηλασεις θα τα καταφερετε.;)

Link to comment
Share on other sites

Roxanne σ' ευχαριστώ...

Είμαι αποφασισμένη να θηλάσω και θα το προσπαθήσω πολύ.

Στην ξαπλωτή θέση εννοείς ότι ήσουν στο πλάι?

 

Μπορείς αν θέλεις να δεις στο http://www.thilasmos.gr στην ενότητα θηλασμός πως είναι είναι η ξαπλωτή στάση αλλά και η πλευρική. Εμένα η ξαπλωτή δεν με βόλεψε γιατί δεν μπορούσα να γυρίσω στο πλάι, πονούσα. Η πλευρική με βόλευε περισσότερο γιατί το μωρό δεν ακουμπούσε στην κοιλιά όπως στην κλασική στάση.

 

Πάντως να ξέρεις οτι το θέμα του πόνου είναι σχετικό. Θυμάμαι μου έλεγαν να περπατάω στους διαδρόμους, εγώ σερνόμουνα και πήγαινα σαν καμπούρα και άλλες κοπέλες περπατάγανε πιο άνετα.

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θέλεις να δεις στο http://www.thilasmos.gr στην ενότητα θηλασμός πως είναι είναι η ξαπλωτή στάση αλλά και η πλευρική. Εμένα η ξαπλωτή δεν με βόλεψε γιατί δεν μπορούσα να γυρίσω στο πλάι, πονούσα. Η πλευρική με βόλευε περισσότερο γιατί το μωρό δεν ακουμπούσε στην κοιλιά όπως στην κλασική στάση.

 

Πάντως να ξέρεις οτι το θέμα του πόνου είναι σχετικό. Θυμάμαι μου έλεγαν να περπατάω στους διαδρόμους, εγώ σερνόμουνα και πήγαινα σαν καμπούρα και άλλες κοπέλες περπατάγανε πιο άνετα.

 

Εχεις δικιο για το θεμα του πονου. Μαλλον ημουν τυχερη και ειχα μονο ενοχλησεις σαν καψιμο και οχι πονους. Ξερω κοπελες που πονουσαν αρκετα αλλα για να μην τρομαξουν οι μελλουσες μανουλες ολα αυτα κρατουν καποιες μερες. Οταν παιρνουμε αγκαλιτσα το μωρο μας τα ξεχναμε ολα.

 

Οσο για τη σταση θηλασμου, δοκιμαζοντας βρισκει η καθεμια ποια τη βολευει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια, θα μπω στο site να δω...

Μάλλον την άλλη εβδομάδα θα έχω αγκαλιά τη μπουμπού μου οπότε καλό είναι να μάθω και την ξαπλωτή στάση!!!

Ελπίζω να είμαι από τις τυχερές που δεν θα πονάνε πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...