Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός - το αργότερο μία ώρα μετά τη γέννηση του μωρού.


Recommended Posts

Κι εγώ ήμουν τυχερή. Ο γιατρός μου δεν μου συζήτησε ποτέ για άλλη επιλογή εκτός από τον θηλασμό. Μάλιστα μου είχε πει πως δεν θα χρειαζόταν να πάρω χάπια για να επανέλθει η μήτρα μου ή αλλά συμπληρώματα (σίδηρο, ασβέστιο κλπ.) γιατί με τον θηλασμό και την καλή διατροφή ο οργανισμός επανέρχεται άμεσα και σωστά (εκτός απροόπτου).

 

Στο νοσοκομείο που γέννησα (Αττικόν), το ένα από τα μαθήματα τοκετού (το "ανώδυνου" είναι ειρωνικό μάλλον :)) ήταν αφιερωμένο εξ' ολοκλήρου στον θηλασμό, τον οποίο υποστήριζαν με πάθος. Εγώ βέβαια είχα ενημερωθεί πριν πάω από αυτό το φόρουμ και από το βιβλίο της Άννας Πατσούρου, αλλά οι περισσότερες κοπέλες δεν είχαν ιδέα. Εκεί η μαίες ενημέρωσαν σωστά γύρω από τους μύθους που κυκλοφορούν (ωράρια, 10' από το κάθε στήθος, απαγορευμένες τροφές κλπ). Στο τέλος μας είπαν να μην κουραστούμε να πλύνουμε τα μπουκάλια - αν έχουμε αγοράσει - γιατί δεν θα μας χρειαστούνε και να κρύψουμε τις πιπίλες για ενθύμιο γιατί δεν θα τις χρησιμοποιήσουμε!

 

Όταν γέννησα λοιπόν μου έδωσαν ένα "ζυμαράκι" που με κοιτούσε με απορία να το κρατήσω αγκαλιά μέχρι να με ετοιμάσουνε. Καθώς με πηγαίνανε στην αίθουσα ανάνηψης, τον βγάλανε έξω να τον δει ο μπαμπάς του για 10 δευτερόλεπτα και μετά μου τον φέρανε. Τον βάλανε στο στήθος μου και μας άφησαν μόνους!

Στο δωμάτιο φυσικά τον είχα συνέχεια δίπλα μου και αν ήθελα κάτι ρωτούσα τις μαίες, οι οποίες παεπιπτόντως τρέχανε σαν τρελές λόγω έλλειψης προσωπικού. Απίστευτο άγχος, απίστευτη εμπειρία ζωής. Επιτέλους έκανα αυτό για το οποίο με προόριζε η φύση μου!

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που περιμένουν να γίνουν μανούλες ό,τι καλύτερο!

 

Καλημέρα αν επιτρέπεται ποιος ηταν ο γιατρός σου γιατι και εγω εκει γεννησα ειναι ακριβως οπως τα ειπες και ο γιατρος μου μου ειπε ακριβως τα ιδια. Και χαρη σε αυτον , το προσωπικο και τις συμβουλες του forum θηλαζουμε 10 μηνες τωρα και προχωραμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 504
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα αν επιτρέπεται ποιος ηταν ο γιατρός σου γιατι και εγω εκει γεννησα ειναι ακριβως οπως τα ειπες και ο γιατρος μου μου ειπε ακριβως τα ιδια. Και χαρη σε αυτον , το προσωπικο και τις συμβουλες του forum θηλαζουμε 10 μηνες τωρα και προχωραμε...

 

Ο γιατρός μου λέγεται Γιάννης Σαλλούμ κι εγώ κι ο άντρας μου τον εκτιμάμε πάρα πολύ. Φανταστικός άνθρωπος και επιστήμονας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα xazomama09 θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεισ καποιεσ πληροφοριεσ για το αττικον γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο ελενα και ποιο γιατρο ειχεσ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες που έχουμε δώσει άλλες κοπέλες κι εγώ στο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40395

 

Αν κάτι δεν σε καλύπτει κι έχεις κάποια άλλη απορία με μεγάλη μου χαρά να σου απαντήσω. Γράψε ό,τι άλλο θες ή στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια και από μένα, μετά από πάρα πολύ καιρό!

 

λοιπόν τα νέα μας : Γέννησα μια πολύ κούκλα κόρη στις 20-06-2009 , ημέρα Σάββατο , στο ΜΗΤΕΡΑ , με φυσιολογικο εξπρες τοκετό μέσα σε 3 ώρες! Η μικρούλα μας γεννήθηκε 3300, και θήλασε μέσα σε 10΄από την ώρα που γεννήθηκε. Στο 30΄είχε πιάσει τη θηλή και ρουφούσε κανονικά !!!

 

Επέμενα πάρα πολύ για τον άμεσο θηλάσμο στο γιατρό και εκεινος συνεργάστηκε υπέροχα παρόλο που το νοσοκομείο είναι άσχετο με το θέμα !

 

Στο να πιάσει το μωρό με βοήθησε ο άντρας μου που ήταν παρόν και ο οποίος εξεπλάγην με τη συμπεριφορά την μικρούλας μας που ήταν άμεση όταν την έβαλαν πάνω στο στήθος μου , χωρίς ακόμα να την έχουν πλύνει...

 

Από εκείνη τη στιγμή και αφου φυσικά ζητήσαμε αποκλειστικό θηλασμό το μωρό μου το έφερναν κάθε φορά που ξύπναγε και το βράδυ δεν την έδινα πίσω , την κράταγα και κοιμόμασταν μαζί και όποτε ξύπναγε την τάιζα.

 

ομολογώ οτι αυτή τη φορά επειδή ήξερα τι μου γινότανε τη χάρηκα πολύ περισσότερο όλη τη διαδικασία και επιπλέον νι'ωθω σα να μη σταμάτησα να θηλάζω ποτέ!!!

 

Πρέπει να κλείσω τώρα γιατί με καλεί το καθήκον...

 

Ελπίζω από δω και πέρα να μπορώ να μπάινω συχνότερα για να τα λέμε!!!

 

φιλία

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Μόλις τώρα είδα το τοπικ και συνηδητοποιήσα οτι και σε μενα το ίδιο έγινε. Τον γέννησα 13:05 και τον ταισα στις 10:00 το βράδυ και αυτό γιατί ΚΑΜΙΑ ΜΑΙΑ, δεν ενδιαφέρθηκε να με ενημερώσει τι ώρα πρέπει να φάει το παιδί και πως να το θηλάσω. Αναγκάστηκα 3φορές να τις φωνάξω να μου δείξουν και σε μενα δεν μου έκοψε στο μυαλό ούτε και στους υπόλοιπους από την χαρά μας που τον είδαμε στις 6 το απόγευμα που μου τον φέρανε να τον ταισω. ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ , ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ! Άρα αυτό σημαίνει ότι το παιδί μου το ταίσανε ήδη με ξένο γάλα πριν χωρίς να με ρωτήσουν??????????

 

Πείτε με θεόχαζη αλλά μόλις τώρα το συνιδητοποίησα που είδα το τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου κατα πάσα πιθανότητα το μωρό επίνε και ξένο , ειδικά αν δε το είχανε γράψει πάνω στο καρτελάκι!

Εσύ θηλάζεις τώρα κανονικά ;;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά μόνο λόγω εργασίας δευτέρα με παρασκευή του δίνουν έναν μπουκαλάκι συμπλήρωμα....... Πόσο χαζή νοιώθω μόλις τώρα το κατάλαβα.... την επόμενη φορά θα το διεκδικήσω!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα είδα το τοπικ και συνηδητοποιήσα οτι και σε μενα το ίδιο έγινε. Τον γέννησα 13:05 και τον ταισα στις 10:00 το βράδυ και αυτό γιατί ΚΑΜΙΑ ΜΑΙΑ, δεν ενδιαφέρθηκε να με ενημερώσει τι ώρα πρέπει να φάει το παιδί και πως να το θηλάσω. Αναγκάστηκα 3φορές να τις φωνάξω να μου δείξουν και σε μενα δεν μου έκοψε στο μυαλό ούτε και στους υπόλοιπους από την χαρά μας που τον είδαμε στις 6 το απόγευμα που μου τον φέρανε να τον ταισω. ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ , ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ! Άρα αυτό σημαίνει ότι το παιδί μου το ταίσανε ήδη με ξένο γάλα πριν χωρίς να με ρωτήσουν??????????

 

Πείτε με θεόχαζη αλλά μόλις τώρα το συνιδητοποίησα που είδα το τοπικ!

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!!ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΟΨΕ! ΓΕΝΝΗΣΑ 7.25 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΦΕΡΑΝΕ 12.30 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ..ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΗΓΕ ΣΥΝΕΦΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡEΣ...ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ(EPEIDH ΤΟ ZHTHΣΑ) ΜΟΥ ΤΟΝ ΦΕΡΑΝΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΚΑΘΕ ΘΗΛΑΣΜΟΣ 3 ΩΡΕΣ! ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ.....

ΓΙΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΞΕΝΙΣΕ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!! ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ..ΚΑ ΙΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΣΟΥΠΕΡ ΣΕ ΘΕΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝΕ ΟΙ ΜΑΙΕΣ..ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΡΕ ΓΜΤ!!!!!

ΓΙΑΥΤΟ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΘΗΛΑΣΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 3ΩΡΟ ΤΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ!ΟΧΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!!!!! ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!!!!! ΤΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!!ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ ΓΜΤ ΝΤΡΟΠΗ...

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το παν στον αποκλειστικο θηλασμο ειναι η σωστη ενημερωση.αν καποιος παει να γεννησει ενημερωμενος και αποφασισμενος να θηλασει,θα τα καταφερει.πολλες μαιες δεν εχουν ουτε τις γνωσεις αλλα ουτε και τον χρονο να ασχοληθουνε ,οταν εχουν στην εποπτεια τους 20-30 δωματια.

βαλτε τους αντρες σας να ενημερωθουνε και να σας βοηθησουν.χωρις βοηθεια απο το οικειο περιβαλλον δεν γινεται.και αντε καλα οσο καιρο ειστε μεσα στην κλινικη.πατας κουμπι και ερχονται και σε βοηθανε.

στο σπιτι ομως χρειαζεται στηριξη,βοηθεια,γνωσεις και υπομονη.

ειμαι πολυ χαρουμενος που ενημερωθηκα για ολα τα θεματα και ημουν συνεχεια εκει για να βοηθαω την γυναικα μου.

οπου βρεθω και τιθεται το θεμα του θηλασμου λεω παντα το ιδιο πραγμα

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

ΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ,ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΗ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο μενα..

Εγω μπορώ να πω ημουν πολυ ενημερωμένη περί θηλασμου..να ναι καλά το forum δηλαδη!

Αυτο που δεν ηξερα ομως ηταν οτι θα κατέληγα σε καισαρική..

Θηλασα τη μικρή μου πρώτη φορά 30 ώρες αφού γεννήθηκε.

Απο τη στιγμή που ανοιξα τα μάτια μου (έκανα ολική) ελεγα στις μαίες οτι θελω να θηλάσω! Η απαντηση που επαιρνα απο όλες ηταν οτι λόγω του ενδοφλέβιου παυσίπονου & αντιβίωσης απαγορευοταν..και ότι επρεπε να περάσουν τουλάχιστον 24 ωρες.. για το καλό του μωρού..

Μπορουσα να φέρω αντιρρηση σε αυτο? Μπορουσα να το ρισκάρω?

Ναι μεν ειχα διαβασει οτι κάποια φάρμακα δεν ειναι βλαβερά ή δεν επηρεαζουν το νεογέννητο αλλά δεν είχα τη δύναμη να παρω μια τέτοια αποφαση..

Και εαν 1 στο εκατομμύριο πάθαινε κάτι το παιδί μου? Πως θα ζουσα μετά??

 

Παρόλο που την είχα συνέχεια δίπλα μου δεν ηθελα να κάνω κάτι που μπορουσε να τη βλάψει κι ας σπαραζε η καρδιά μου οταν την εβλεπα να ανοιγοκλείνει το στοματάκι της σα ψαράκι και να ψάχνει..εκανα υπομονη και θηλασα οταν μου εβγαλαν το παυσίπονο..ευτυχως η μικρή μου, "άρπαξε" αμέσως το στήθος και αρχισε να πιπιλάει σα τρελή!

 

Σημερα που ειμαστε 20 ημερών, απο την ημέρα που θηλάσαμε εώς σήμερα πινουμε μόνο το γάλα της μαμας..

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεία σας και απο εμένα, η δικιά μου ιστορία και το αγχος μου που θέλω να με βοηθήσετε και κυρίως η Αγλαια ειναι η εξης.Γεννησα με κ.τ. Δευτέρα πρωί και το μωρό μου το έβαλα στο στήθος για 5 λεπτα στην μονάδα νεογνών μετα απο πολύ πίεση δικιά μου Τρίτη βράδυ και μετά Τετάρτη μεσημέρι.Απο τότε και μετά την θηλάζω αποκλειστικα ανα 3 ώρες περίπου και όλα καλά. Το άγχος μου είναι οτι έχω την αίσθηση οτι δεν έχω γάλα αρκετό και ότι θα κοπεί.Κυρίως απο το γεγονός οτι δεν την έβαλά αμέσως μετα την γεννηση στο στήθος.Αν ισχύει αυτό πείτε μου αν μπορώ να κάνω κάτι,πίνω και μαγιά μπύρας αλλά πάλι τα ίδια. Η μπέμπα δεν ήπιε καθόλου ξένο ούτε στη μονάδα γιατι ήταν με ορό.Από βάρος στις 10 μέρες που την μετρήσαμε πήρε μια χαρα΄.

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

.Γεννησα με κ.τ. Δευτέρα πρωί και το μωρό μου το έβαλα στο στήθος για 5 λεπτα στην μονάδα νεογνών μετα απο πολύ πίεση δικιά μου Τρίτη βράδυ και μετά Τετάρτη μεσημέρι.Απο τότε και μετά την θηλάζω αποκλειστικα ανα 3 ώρες περίπου και όλα καλά. Το άγχος μου είναι οτι έχω την αίσθηση οτι δεν έχω γάλα αρκετό και ότι θα κοπεί.Κυρίως απο το γεγονός οτι δεν την έβαλά αμέσως μετα την γεννηση στο στήθος.Αν ισχύει αυτό πείτε μου αν μπορώ να κάνω κάτι,πίνω και μαγιά μπύρας αλλά πάλι τα ίδια.

 

Βικάκι να σου ζησει η μπουμπουκα!

Η Αναστασια θηλασε περιπου 3 μερες μετα τη γεννηση της. Νωριτερα δεν επιανε με τιποτα. δεν ειχα προβλημα με την παραγωγη, ισα ισα.

αν κάνει τουλαχιστον 8 γευματα το 24ωρο και αν εχει 6-8 βρεγμενες και 3-4 λερωμενες πανες δεν πρεπει να ανησυχεις.

 

στειλε καλυτερα πμ στην Αγλαια, μηπως δεν το δει εδω. επισης απαντησε και σε αυτες τις ερωτησεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795.

 

φιλια και καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυη μου σε ευχαριστώ,

η μπέμπα μου τρώει ανα 3 ώρες στάνταρ και πάντα ανα γέυμα εχουμε κενωση..αρά όλα καλά ...απλά με αυτό που διαβάζω συνέχεια το αργότερο μια ώρα θηλασμός μετά τον τοκετό με εχει πιάσει αγχος...στο νοσοκομείο βεβαια τρελλάθηκα με αυτήν την ιδέα και μόνο!!τους τα έπριξα με αυτό...εμένα το γάλα ηρθέ κανονικά ασχετά αν δεν την έβαλα ή οχι την πρώτη ώρα ουτε την πρώτη μέρα!!

Εσείς ολα καλά?

Link to comment
Share on other sites

απλά με αυτό που διαβάζω συνέχεια το αργότερο μια ώρα θηλασμός μετά τον τοκετό με εχει πιάσει αγχος...στο νοσοκομείο βεβαια τρελλάθηκα με αυτήν την ιδέα και μόνο!!τους τα έπριξα με αυτό...

 

κι εγω τους επρηξα αλλα τιποτα δεν εκανα. ειναι το συστημα βλεπεις.......

επισης τους επρηξα να μην της δωσουν ξενο ως πρωτο γευμα, αλλα παλι τζιφος. μετα βεβαια την εβαλα κανονικα στο στηθος, και δεν εχει πιει σταγονα ξενο απο τοτε.

 

καλα ειμαστε κι εμεις. κι εμενα ετσι τρωει ανα 3 ωρες συνηθως, καμια φορα ανα 2, και τα 3 τελευταια βραδια ανα 5.

την ερχομενη παρασκευη θα παμε στον παιδιατρο να δουμε και ποσο βάρος εχει παρει.

πολλα φιλια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κι εγώ ήμουν τυχερή. Ο γιατρός μου δεν μου συζήτησε ποτέ για άλλη επιλογή εκτός από τον θηλασμό. Μάλιστα μου είχε πει πως δεν θα χρειαζόταν να πάρω χάπια για να επανέλθει η μήτρα μου ή αλλά συμπληρώματα (σίδηρο, ασβέστιο κλπ.) γιατί με τον θηλασμό και την καλή διατροφή ο οργανισμός επανέρχεται άμεσα και σωστά (εκτός απροόπτου).

 

Στο νοσοκομείο που γέννησα (Αττικόν), το ένα από τα μαθήματα τοκετού (το "ανώδυνου" είναι ειρωνικό μάλλον :)) ήταν αφιερωμένο εξ' ολοκλήρου στον θηλασμό, τον οποίο υποστήριζαν με πάθος. Εγώ βέβαια είχα ενημερωθεί πριν πάω από αυτό το φόρουμ και από το βιβλίο της Άννας Πατσούρου, αλλά οι περισσότερες κοπέλες δεν είχαν ιδέα. Εκεί η μαίες ενημέρωσαν σωστά γύρω από τους μύθους που κυκλοφορούν (ωράρια, 10' από το κάθε στήθος, απαγορευμένες τροφές κλπ). Στο τέλος μας είπαν να μην κουραστούμε να πλύνουμε τα μπουκάλια - αν έχουμε αγοράσει - γιατί δεν θα μας χρειαστούνε και να κρύψουμε τις πιπίλες για ενθύμιο γιατί δεν θα τις χρησιμοποιήσουμε!

 

Όταν γέννησα λοιπόν μου έδωσαν ένα "ζυμαράκι" που με κοιτούσε με απορία να το κρατήσω αγκαλιά μέχρι να με ετοιμάσουνε. Καθώς με πηγαίνανε στην αίθουσα ανάνηψης, τον βγάλανε έξω να τον δει ο μπαμπάς του για 10 δευτερόλεπτα και μετά μου τον φέρανε. Τον βάλανε στο στήθος μου και μας άφησαν μόνους!

Στο δωμάτιο φυσικά τον είχα συνέχεια δίπλα μου και αν ήθελα κάτι ρωτούσα τις μαίες, οι οποίες παεπιπτόντως τρέχανε σαν τρελές λόγω έλλειψης προσωπικού. Απίστευτο άγχος, απίστευτη εμπειρία ζωής. Επιτέλους έκανα αυτό για το οποίο με προόριζε η φύση μου!

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που περιμένουν να γίνουν μανούλες ό,τι καλύτερο!

Ακριβως ίδια περίπτωση είμαι και εγώ γέννησα 10-08-09 ένα μπέμπη στο Αττικό και υποστηρίζουν πάρα πολύ το θέμα θηλάσμος.Όταν γέννησα με το που το που μου τον έδωσαν το έβαλαν στο στήθος μου μόλις είχαν κόψει τον ομφάλιο λώρο και εκείνο ήξερε τι πρέπει να κάνει ήταν απίστευτη εμπειρία.Τώρα με βοήθαει ο παιδίατρος μου ο οποίος είναι πόλύ ύπερ του θήλασμου!!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το παν στον αποκλειστικο θηλασμο ειναι η σωστη ενημερωση.αν καποιος παει να γεννησει ενημερωμενος και αποφασισμενος να θηλασει,θα τα καταφερει.πολλες μαιες δεν εχουν ουτε τις γνωσεις αλλα ουτε και τον χρονο να ασχοληθουνε ,οταν εχουν στην εποπτεια τους 20-30 δωματια.

βαλτε τους αντρες σας να ενημερωθουνε και να σας βοηθησουν.χωρις βοηθεια απο το οικειο περιβαλλον δεν γινεται.και αντε καλα οσο καιρο ειστε μεσα στην κλινικη.πατας κουμπι και ερχονται και σε βοηθανε.

στο σπιτι ομως χρειαζεται στηριξη,βοηθεια,γνωσεις και υπομονη.

ειμαι πολυ χαρουμενος που ενημερωθηκα για ολα τα θεματα και ημουν συνεχεια εκει για να βοηθαω την γυναικα μου.

οπου βρεθω και τιθεται το θεμα του θηλασμου λεω παντα το ιδιο πραγμα

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

ΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ,ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΗ!!

 

συμφωνω απολυτα.

γεννησα στις 5/8/09 τη μικρη μου κ ηθελα οσο τπτ αλλο να τη θηλασω.δεν ειχα βρει αυτο το site ουτε ειχα διαβασει για το θηλασμο το θεωρουσα φυσικη διαδικασια μετα το τοκετο.οι λανθασμενες οδηγιες του γιατρου κ της μαιας μου κ η δικη μου ελλιπης ενημερωση με οδηγησαν μολις βγηκα απ το μητερα να δψσω ξενο γαλα.το εχω μετανιωσει-πιο πολυ εχω μετανιωσει για τη δικη μου ελλιπη ενημερωση κ οχι τοσο για τα λαθη του γιατρου η της μαιας-ειτε εγιναν σκοπιμα ειτε απο αγνοια.σκεφτηκα τον επαναγαλακτισμο μολις διαβασα το τοπικ του θηλασμου αλλα δυστυχως η κατασταση μου δε μου τον επετρεψε(μετα απο γνωμη 2 γιατρων που με παρακολουθουσαν κ τους εμπιστευομαι).στο επομενο μωρακι θα θηλασω οτι κ αν γινει!!!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

οταν γεννησα κ τα 2 παιδια μου,μολις βγηκαν μου τα αφησανε πανω μου για 2 λεπτα κ μετα εδωσαν στον αντρα μου κ εκοψε τον ομφαλιο λωρο κ κατευθειαν μου τα εβαλαν στο στηθος κ μιση ωρα μετα τα εκαναν μπανιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα στο ΙΑΣΩ στις 11.11.2009 ένα υγιέστατο αγοράκι 3500γρ με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς ραντεβού!! Είχα ακούσει τα χειρότερα για το συγκεκριμένο μαιευτήριο. Τι ότι είναι ξενοδοχείο, τι ότι σε βλέπουν σαν πορτοφόλι.... τα γνωστά... και ήμουν πολύ επιφυλακτική και δύσπιστη!

 

Για το θηλασμό είχα ενημερωθεί πολύ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Ήμουν πολύ τυχερή γιατί μία φίλη μου έκανε δώρο το βιβλίο της Άννας Πατσούρου. Επιπλέον είχα παρακολούθησει κάποιες συναντήσεις του συνδέσμου θηλασμού (La Leche League), είχα διαβάσει τα φυλλάδια του συνδέσμου και είχα ψάξει πολύ στο internet. Έτσι ζήτησα από τη μαία μου και από το προσωπικό του μαιευτηρίου να μου βάλουν το παιδί στο στήθος μόλις γεννήσω. Ήμουν σίγουρη ότι θα βρουν κάποιο τρόπο να με ξεγελάσουν! Το αντίθετο όμως!!! Μόλις κόψανε το λώρο κτλ μέσα σε 5 λεπτά μου έφεραν το μωρό στην αγκαλιά και με βοήθησαν να θηλάσει. Ο μικρός είναι φυσικό ταλέντο και έπιασε σωστά αμέσως!!!

 

Θεωρώ ότι αυτές οι πρώτες στιγμές έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για το θηλασμό στη συνέχεια. Στο μαιευτήριο είχα ζητήσει συγκατοίκιση (rooming in) και αποκλειστικό θηλασμό. Από την πρώτη μέρα το μωρό συνέχισε να πιάνει σωστά, εύκολα και χωρίς να τραυματιστουν οι θηλές μου.

 

Θηλάζουμε αποκλειστικά από τότε και ελπίζω να συνεχίσουμε για όσο καιρό το επιθυμούμε και οι δύο!

njLtp3.png

vKg0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι που γεννησα στο Αττικον, που κανονικα ισχυουν αυτα που λεει η χαζομαμα πιο πανω (οτι κ καλα σου δινουν αμεσως το παιδι να το θηλασεις κλπ κλπ) επρεπε να αρχισω να μπινελικωνω τη μαια της βαρδιας στο χειρουργειο για να μου φερει τη μπεμπα μου..

Εκανα καισαρικη, και ειχα πολυ δυσκολο χειρουργειο που παραλιγο να πεθανω κ εγω κ η μικρη μου. Εκανα μιαμιση ωρα να βγαλουν τη μικρη κ αλλη τοση να με ξανακλεισουν μετα. Συνολο 3 ωρες.. Οταν με πηγαν στην ανανηψη για να συνελθω απο την εποσκληρυδιο το πρωτο που τους ειπα ειναι να μου φερουν τη μικρη μου. και μου ειπαν "ναι αμεσως"..

Μετα απο μιση ωρα τιποτα.. τη ζητησα ξανα κ ξανα κοντευε να περασει ωρα , ακουγα το μωρακι μου να κλαιει στη διπλανη αιθουσα κ τελικα αρχισα να βριζω κ μου την εφεραν...

Και μου την πεταξαν ουσιαστικα πανω μου.. και εγω ημουν ξαπλα κ ουσιαστικα παραλυτη καθως δεν μπορουσα καθολου να κουνηθω απο την επισκληρηδιο.. και το μωρο μετα απο τοσες ωρες και ενω ειχαμε παει τα ρουχαλακια της, ηταν διπλωμενο με ενα απο αυτα τα υποστρωματα τα χαρτινα που σου βαζουν για να μην λερωσεις το κρεβατι.. κ ακομα ειχε αιματα πανω του ..

Παντως καταφερα κ την εβαλα στο στηθος (μονη μου γιατι καμια δεν ηρθε να με βοηθησει) κ απο την τσαντιλα μου ειχα κουνησει τα ποδια μου στα 5 επομενα λεπτα για να παω στο δωματιο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανούλες, πρόκειται σε λίγες ημέρες, πρώτα ο Θεός, να γεννήσω το πρώτο μου μωράκι και έχω άγνοια για το θηλασμό...

Παρακολουθώ μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο αλλά τα μαθήματα θηλασμού ξεκινούν στις 13 Ιανουαρίου και είναι αμφίβολο αν θα τα προλάβω... :(

 

Δεδομένου ότι θα γεννήσω στο γένεσις, έχετε να με συμβουλέψετε κάτι ώστε να θηλάσει έγκαιρα το νινί μου? Εφόσον όλα εξελιχθούν ομαλά, θα ήθελα να αποφύγει τη λήψη ξένου γάλακτος. Τι λέτε εσείς οι έμπειρες μανούλες? Πως μπορώ να χειριστώ καλύτερα το ζήτημα? Θα έχω βοήθεια από τις μαίες του γένεσις?

 

Σας ευχαριστώ, να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας και τις οικογένειές σας!:)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι βοηθεια θα εχεις απο τις μαιες.

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι και δικη μας ευθυνη και δεν πρεπει να βασιζομαστε μονο στις μαιες.

Εαν θελεις να θηλασεις, ζητα να σου φερουν αμεσα το μωρο για θηλασμο, απαγορευσε τους ρητα να δωσουν οτιδηποτε αλλο στο μωρο (ξενο γαλα, ζαχαρονερο κλπ) και βαζε το συνεχεια στο στηθος οσο συχνα και αν ζηταει.

Τις πρωτες μερες βγαινει το πρωτογαλα που ειναι ακρως ευεργετικο γαι το μωρο και δεν επαναλαμβανεται ακομα κι αν στη συνεχεια θηλασεις και το οποιο καθαριζει το εντερο.

Ακομα κι αν σου πουνε οτι δε φτανει, εσυ να επιμεινεις. το πρωτογαλα ειναι λιγο και πηχτο γιατι ακριβως μονο τοσο χρειαζεται το μωρο τις πρωτες ημερες.

Δεν πειναει και τοσο, χορτασμενο απο τον πλακουντα γεννιεται. Να καθαρισει το μηκωνιο απο το εντερο του χρειαζεται.

Ζητα απο καποια μαια που θα δεις οτι ειναι προθυμη να σε βοηθησει να βαλεις το μωρο στο στηθος.

Επισης διαβασε τα σχετικα σαιτς και τα τοπικς του θηλασμου εδω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ Kassiani. Σκέφτομαι να πάω και από την κλινική μία βόλτα και να ενημερωθώ για τα συστήματά τους... Οι μέρες κοντεύουν και η αγωνία μεγαλώνει, ο θηλασμός με απασχολεί πολύ, μακάρι να πετύχει.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...