Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσία του μπαμπά στο δωμάτιο των ωδίνων - στο τοκετό


Recommended Posts

Εμεις το εχουμε συζητησει μεταξυ μας και ο αντρας μου θελει να ειναι μαζι μου. Θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη οπου επιτρεπεται να ειναι κι ετσι ολα καλα.

pelagia δεν χρειαζεται να ντρεπεστε για κατι τετοιο!Ρωτηστε τον γιατρο και να εισαι σιγουρη οτι δεν θα ειστε οι πρωτοι που ρωτατε.

Πιστευω οτι αξιζει σαν εμπειρια σιγουρα.

Σου ευχομαι να σας αφησει λοιπον να ζησετε το θαυμα μαζι!

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα,

 

διαβασα ολων τα post αλλα απευθυνομαι περισσοτερο στην ΛΕΝΑΝΕΚ καθως γεννησε απ'οτι ξέρω στο Αττικο, που προκειται να γεννησω κι εγω τον Ιουνιο και έχουμε τον ιδιο γιατρο, τον απιστευτο κο Χρελια.

 

Τελικα στον τοκετο καταφέρατε να είναι και ο άντρας σου μέσα και αν ναι πες καμια ιδέα για το πώς, γιατι ρώτησα το γιατρο στο τελευταιο ραντεβου και μου είπε οτι κανονικα δεν επιτρεπουν εκτος αν γεννησω καμια "ασχετη" ώρα και μπορεσει να τον βάλει ο γιατρος.

 

Ευχαριστώ πολυ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Θεωρώ πως είναι από τις πιο όμορφες εμπειρίες το να είναι ο άντρας μαζί με την γυναίκα του κατά την διάρκεια της γέννας αλλα εξαρτάται και από τον χαρακτήτα του καθενός σίγουρα. Εγώ είχα γεννήσει στο ΜΗΤΕΡΑ και ο γιατρός μας δεν είχε πρόβλημα να είναι μαζί μου ο άντρας μου. Για μένα ήταν πάρα πολύ σημαντικό που ήταν μαζί μου. Πήρα πάρα πολύ δύναμη απο εκείνον (μου κρατούσε το χέρι, μου μιλούσε γλυκά, γενικά με ηρεμούσε) αλλά κι για αυτόν ήταν υπέροχο που βρισκόταν εκεί την στιγμή της γέννησης του γιού μας! :D:D:D:D:D

.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ δεν υπάρχει αίθουσα ωδίνων!΄Εβγαλα 13 ώρες με πόνους είτε στο σαλόνι :shock::shock::shock: για να είμαι μαζί με τον άντρα μου είτε όταν πλέον δεν άντεχα, σ΄ένα δωμάτιο με μια ξένη γυναίκα... Το θεωρώ απαράδεκτο και πλησιάζει ο καιρός που θα το ξαναζήσω :(:(:(

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στι ΙΑΣΩ. Ο άντρας μου στην αρχή δεν ήθελε με τίποτα να είναι μαζί μου, φοβόταν :shock: αλλά τελικά ήταν σε όλη τη διαδικασία και από τα λεγόμενα του, δεν το έχει μετανιώσει καθόλου, ίσα ίσα που μου λέει οτι ήταν τρομερή εμπειρία και θα ήταν βλακεία του να μην έμπαινε!

Το αστείο με μένα ήταν οτι στην αρχή που ήμουν μόνη μου και δεν είχε έρθει ακόμα ούτε ο γιατρός μου, καθόμουν ήσυχη ενώ είχα 6 διαστολή, και μόλις ήρθε ο άντρας μου χάλασα τον κόσμο :lol::lol:

Μια μαία που ήταν μαζί μου λέει στο γιατρό μου, είναι καλή, ήσυχη κάνει σωστά τις αναπνοές ....και μετά ποιος με είδε και δεν με φοβήθηκε!!!!

Στην αρχή ντρεπόμουνα με τους ξένους να φωνάζω κλπ. αλλά μόλις μπήκε ο άντρας μου μέσα, έγινα άλλος άνθρωπος, τον δάγκωσα!!!! :shock::shock:

Ασε που όποιος πέρναγε ακόμα και η καθαρήστρια να ήταν, ρώταγα την επισκληρίδιο πότε θα μουν την κάνετε?

:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγω γενναω σε περιπου 1 μηνα στο Διαβαλκανικο Θεσσαλονικης. Ο γιατρός μου απο την αρχη ρωτούσε τον αντρα μου αν θα ειναι μεσα την ωρα του τοκετου γιατι βλέπει οτι ψιλοφοβάμαι.

Ο αντρας μου βεβαια το σκεφτεται γιατι μάλλον αυτος φοβαται περισσότερο απο εμενα!! Γι'αυτό λέω να μην τον πιέσω..

Εχω ακούσει όμως οτι σε κάποια μαιευτηρια, σε περιπτωση που δεν μπει ο συζυγος μεσα, οι μαιες δεν αφήνουν άλλον συγγενή.

Καλά εγω θα τα παιξω αν ειμαι μονη μου... :P

 

Είδες που τελικά μπήκα? μόνο να με κακολογής! χεχεχε...

 

Βασικά όπως είναι γνωστό ο άντρας επιτρέπεται να ειναι παρόν στην διαδικασία μονάχα εάν το τοκετός ειναι φυσιολογικός και όχι καισαρικη.

Δεύτερον δεν υπάρχει πιο απίστευτη,μεγαλειώδης, πανέμορφη και δεν ξέρω τι άλλες λέξεις για να περιγράψω αυτή την στιγμή.

Όταν ήμουν στην περίοδο που σκεφτόμουν τι να κάνω (γιατι δεν είναι μικρή αποφαση πιστεψτε με) άκουγα τους άλλους φιλους και γνωστούς πατεράδες που μου έλεγαν, ουτε να το σκεφτομαι, ειναι μια βλακεία, θα φοβηθείς, θα κανεις έτσι θα γίνεις αλλιως...και δεν συμμαζευετε.

Απο το παραπάνω διαπύστωσα το εξής οτι το 95% απο αυτους που ρώτησα μου είπαν να μην μπω, και απο αυτούς που μου το είπαν μοναχα το 2-3% είχε εμπειρεια, οι υπόλοιποι ήταν προκατελημένοι και πήγανε να μου το περάσουν και σε μένα.

Τελικά ήμουν παρών και θα είμαι ξανα παρών (ακούς αγάπη μου?),

πρώτη φορα στην ζωή μου ένοιωσα έτσι, ηταν σαν να έβλεπα ντοκιμαντερ και να έπερνα μέρος, την στιγμή δε που αντίκρισα την κουκλίτσα μου (και είδα οτι ειναι ιδια εγώ αχαχαχ!!) έπαθα πλάκα...

Ότι και να πω είναι λίγο, για τους άντρες θα το λέω να είστε παρών μην ακούτε κανέναν οτι και εαν σας πούνε είναι βλακείες, θα διαπυστώσετε τελικά τι εστί γυναίκα.

Η πάρουσία σας την ανεβάζει ψυχολογικά, δείχνετε πραγματικά τι σημαίνει "ειμαι δίπλα σου" και στο πέρας του τοκετου είμαι σίγουρος οτι η εκτίμηση και ο σεβασμός πλέον για την γυναίκα σας και κατεπέκταση για το γυναικείο φύλλο θα φτάσει στα ύψη, προς Θέου δεν υποννοώ οτι δεν υπήρχε πριν, αλλά ούτε χαριτολογόντας δεν θα πειτε κάτι για τις δυνατότητες τους

 

Αυτα :)

Το μεγαλύτερο δημιούργημα ενός ανθρώπου, ειναι ο ίδιος ο ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας μου ηταν μαζι μου και τις 20 ωρες που διηρκεσε ο τοκετος και ειδε πρωτος το κοριτσακι μας. Ηταν επιλογη του να ειναι μεν διπλα μου στην εξωθηση, αλλα να μην κοιταει προς την εξοδο. Μου προσεφερε μεγαλη βοηθεια και συμπαρασταση. Βοηθησε ομως επειδη ειναι ψυχραιμος. Αν ειναι να δημιουργει προβλημα (οπως η μαμα μου η οποια κοντευε να παθει εγκεφαλικο απο το αγχος), καλυτερα ας μεινει απεξω.

Γεννησα στο ιασω, οπου επιτρεπεται η παρουσια του μπαμπα μονο στο φυσιολογικο τοκετο και αφου υπογραψουν σχετικο εγγραφο.

Αυτο συνεβη γιατι καποιος ειχε λιποθυμησει, χτυπησε κατα την πτωση και τους εκανε και αγωγη επειδη δεν τον ειχαν προειδοποιησει λεει οτι ο τοκετος ειναι τρομακτικος!

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι όταν μαθαίνω πως οι μπαμπάδες είναι κοντά στις μαμάδες και τα παιδάκια τους...

 

Αλλά πάντα συγκινούμαι με τις περιγραφές των μπαμπάδων...

μπράβο Στράτο! σας εύχομαι να ξαναζήσετε απο κοινού αυτή την εμπειρία!!!

Χρύσα να τον χαίρεσαι!!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Κ ΟΠΟΙΑ/ΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΗΣΕΙ

ΕΓΩ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ(ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΧΙ ΚΛΙΝΙΚΗ) Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΑΩ???

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο άντρας μου ήταν μέσα και παρών σε όλες τις φάσεις του τοκετού. Μόνο για να μου κάνουν την επισκληρίδιο τον έβγαλαν έξω...δεν ξέρω γιατί...Πάντως και που βγήκε ο μπέμπης ήταν δίπλα μου και μετά πήγε ο καημένος απο μπροστά που με έραβαν για λίγα δευτερόλεπτα και εκεί...όσο να είναι του ήρθε ένας ψιλονταπλάς... Το μεγαλυτερο σοκ ήταν όταν αφου βγήκε το μωρό...βλέπει ο καημένος την γυναικολογο μου να μου πιέζει την κοιλιά και ξαφνικά να βγάζει και να γεμίζει μια μεταλλική λεκάνη με τον πλακούντα..εκεί έπαθε...Τι είναι αυτό; ρωτησε έντρομος..Τι της κάνατε; Ο καημένος νόμιζε πως μου βγήκε κάποιο όργανο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου! Πιστεύω ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει και ότι θα σκέφτομαι πως αισθάνεται βλέποντάς με σε αυτό το χάλι!! :lol: Πάντως πιστεύω ότι είναι και θέμα χαρακτήρα του συζύγου, υπάρχουν κάποιοι υπομονετικοί που σε βοηθούν με τη στάση τους!! Ο δικός μου είναι ανυπόμονος!! :roll: Πάντως αν δεν θέλουν να μπουν καλό είναι να μην τους πιέζουμε!!! :roll:
QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τον θελω σαν τρελλη... εκεινος ειναι τρεμοσκατουλης... γμτ! ουτε να ακουει δεν θελει για εγχειρησεις κτλ... ποσο μαλλον να ειναι μεσα και να βλεπει ολο το μεγαλειο...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Σήμερα διάβασα στο forum ότι στο Αλεξάνδρα δεν επιτρέπεται η παρουσία του πατέρα ούτε καν στο δωμάτιο των οδύνων. :cry:

Την πρώτη μου κόρη τη γέννησα στο Μητέρα, αλλά επειδή ήταν απαράδεκτο σκέφτομαι να πάω σε δημόσιο (κυρίως λόγω rooming in).

Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου με βοήθησε απίστευτα στην πρώτη μου γέννα και τον θέλω στο πλάι μου.

Είναι σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία πάγια τακτική να μην παρευρίσκεται ο μπαμπάς στο δωμάτιο των οδύνων ή είναι θέμα γιατρού;

Κι αν είναι θέμα γατρού ξέρετε κάποιον γιατρό που να είναι υπέρ (αν είναι και υπέρ του θηλασμού με βοηθάτε απίστευτα);

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγω οταν γεννησα ηταν ολεσ τιε ωρες ο αντρας μου στην αιθουσα οδυνων. Με βοηθησε περισσοτερο απο τον καθενα γιατι γεννησα φυσιολογικα και πονουσα 11 ωρες.Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο στην Κρητη στο οποιο επιτρεπεται ανετα.Στην Αθηνα δεν ξερω ομως θα σου ελεγα απο δικη σου εμπειρεια κιολας να γεννησεις καπου οπου θΑ μπορεις να εχεις τον αντρα σου διπλα σου.Ειναι πολυ σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

Μπορω να σου πω μόνο για το Ελενα οπου θα γεννησω οτι αν ο πατερας παρακολουθησει κάποια μαθηματα ανωδυνου (2 ΔΙΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ)που γινονται εκει του δινουν καποια βεβαιωση και μπορει να ειναι μαζι σου. Οποτε μάλλον δεν ειναι θεμα γιατρου αλλα τακτικης του νοσοκομειου. Γενικα παντως πο οτι εχω διαβασει εδω στα δημοσια συνηθως δεν επιτρεπουν τον πατερα μεσα.

 

.png

Link to comment
Share on other sites

γειά σας το θέμα υπάρχει εδώ, παρακαλώ πατήστε στον σύνδεσμο και συνεχίστε εκεί την συζήτηση

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=190

 

 

(το θέμα υπάρχει σαν υπόμνημα σε αυτή την ενότητα, δηλ είναι σε μια λίστα θεμάτων που βρίσκονται πάνω πάνω - παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νεων θεματων πάντα να αναζητείτε πρώτα τα υπομνήματα)

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν πρόκειται να μπει ο άντρας μέσα έιναι μόνο αν είναι ψύχραιμος γιατί αν δεν το αντέχει είναι προτιμότερο να πάρεις κάποιον που πραγματι΄κα θα σε βοηθήσει. Όχι να προσπαθούν να συνεφέρουν τον άντρα σου και να μην κοιτάνε εσένα. Ο δικός μου πάντως αν και πολύ ψύχραιμος δεν τον άφησαν να είναι κοντά μου γιατί γέννησα σε δημόσιο.Επειδή όμως η μαμά μου ήταν νοσηλεύτρια εκεί για 20 χρόνια ήταν αυτή μαζί μου και πραγματικά βοηθάει.Αν και μέχρι τελευταία στιγμή δεν την άφηνα να έρθει (μου δημιουργεί πολύ άγχος)όταν μπήκα στην αίθουσα τοκετών έβαλα τη μαία και την πήρε τηλ και ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Εγώ τι να πω που ειναι ανένδοτος? Και θα μπει λέει και θα κόψει και τον ομφάλιο λώρο και θα με τραβάει και κάμερα (σιγά μην τον αφήσουν..γιατί τοτε με βλεπω αντι για σπρωξιμο να βριζω τον τρελο με την καμερα...!)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο αντρούλης μου ήταν μέσα από την αρχή μεχρι το τέλος. Μέχρι που έκοψε και τον ομφάλιο λώρο. Και..μιλάμε για τον πιο φοβιτσιάρη άνθρωπο στον κόσμο σε ότι αφορά αίμα κ.λ.π. Εξετάσεις πάει να κάνει και λιποθυμάει. Λοιπόν, όλα έγιναν τόσο γρήγορα που ούτε που προλάβαινε να φύγει. Άσε που δεν του άφηνα και εγώ το χέρι. Νομίζω ότι αν δεν ήταν αυτός να με στηρίζει σε όλη τη διάρκεια δεν θα τα κατάφερνα έτσι. Ήταν τόσο ΄τελειο να ακούς τον άνθρωπό σου να σου δίνει κουράγιο και δύναμη. Πραγματικά βοηθάει και θα τον ευχαριστώ για πάντα για υτήν την υποστήριξη. Το συστείνω ανεπιφύλακτα!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην αρχη το σκεφτοταν...μετα ειδε στην τηλεοραση ενα ρεπορταζ για τα παιδακια στο "Αλεξανδρα" και όταν εδειξε ζωντανα τη γεννα, αποφασισε οτι ειδε αρκετα και δε θελει να το ξαναζησει! χαχαχα

 

για να δουμε μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα μπορει να ξαναλλαξει γνωμη. εγω παντως μαλλον τον θελω μαζι μου :wink:

catcatard20090414_-8_My+princess+is.png

 

xFcPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τον θελω αλλα δεν το βλεπω να ερχεται. Λυπαται λεει και δεν αντεχει οταν ποναει ο αλλος. Οταν εδειχνε τη γεννα απο τους πρωταγωνιστες ημουν στην αλλη τηλεοραση και ηρθε τρεχοντας σε μενα. Το ειδες? μου λεει. Ναι θα ερθεις μεσα? του λεω. Δεν ξερω θα δω μου λεει... :lol:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω απαιτησα την παρουσια του!!! Γεννησα στο εξωτερικο χωρις να μιλαμε την γλωσσα και τον ηθελα κοντα μου μηπως και μπερδευτω και ξεχασω τα αγγλικα που ξερω. Τελικα με τις νοσοκομες μιλησα γαλλικα αλλα πηγαινε και τις φωναζε οταν χρειαζοταν. Μαλιστα εκοψε και τον λορο. Μου ειπε οτι εκλαιγε αλλα εγω δεν καταλαβα τιποτα. Μετα πηγε με το μωρο (εκει αφησαν και ην μαμα μου που ηταν εξω απο την αιθουσα ολο το βραδυ) και δεν καταλαβαν οτι εγω κινδυνευα απο την αιμοραγια που δεν σταματαγε (μαλλον αυτο θα το ειπαν στα γαλλικα γιατι εγω το καταλαβα).

Παντως θελει να ειναι και στο δευτερο και ψιλοαπογοητευτικε οταν του ειπα οτι μαλλον στην Ελλαδα δεν αφηνουν. Παντως στο Λητω μο ειπαν οτι αν αντεχει μπορει να ειναι μεσα. Ειπε οτι δεν θα αντεξει αν παθω κατι σαν την προηγουμενη φορα αλλα τοση τυχη πια θα εχω???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...