Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Α! στις 24 του μηνός κάναμε το prevenar και του μικρού του κόπηκε η όρεξη τελείως για 4 μέρες δεν έτρωγε τίποτα την πέμπτη μέρα έκοψε και τα υγρά με αυτή την ζέστη...

Τον πήγαμε στον παιδίατρο και μας έστειλε νοσοκομείο. Τον κάνανε φύλο και φτερό τίποτα δεν βρήκαν, του έβαλαν ορό που να το αφήσει το μωρό έσπασε η φλέβα πρήστηκε το χέρι ένας χαμός.

Γίνεται να μην είχε σχέση το εμβόλιο?

 

Από την άλλη ο μεγάλος όταν ήταν 2έτών μου ανέβασε ένα πυρετό 41 τον πήγα νοσοκομείο και πέρασε πολύ βαριά βρογχίτιδα. εκεί μου είπαν οτι αν του είχα κάνει το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου δεν θα το πέρναγε τόσο βαριά!

 

Τελικά, δεν ξέρεις τι θα γίνει αν το κάνεις και τι αν δεν το κάνεις.......

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για να καταλάβω, αν κάνουμε εμβόλια ηπατίτιδας μετά τον χρόνο η δόση είναι μία???????

 

Το ίδιο ισχύει και για το ΜΜR?????

 

Το εμβόλιο ηπατίτιδας είναι 3 δόσεις ανεξαρτήτου ηλικίας

Το ΜΜR είναι 2 δόσεις...

Δες εδώ

http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/pub/pdf/dimosieuseis/Immunization%20sched1.pdf

 

Η ηπατίτιδα Β είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα έτσι δεν είναι???

Γιατί το κάνουμε στα μωρά βρε κορίτσια????? Μπάς και ξεκινήσουν την σεξουαλική τους ζωή στα 2 ή 3 ????

 

Όχι μόνο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο...

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=10&id=310&st=2

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ομοιοπαθητικός μου μου είπε οτι υπάρχει μελέτη Πανεπιστημίου που αποδεικνύεται οτι το εμβόλιο της ηπατίτιδας προκαλεί σκλήρυνση κατά πλάκας αλλά δεν την βγάζουν στην δημοσιότητα.

 

Μελέτη Πανεπιστημίου... :roll:

Έχουν γίνει καμιά 20ρια μελέτες που όλες έχουν πάρει τα φωτα τη δημοσιότητας. Διαλέχτε και πάρτε :?

Αν προσέξετε οι πιο πρόσφατες μελέτες (2007) δείχνουν ότι δεν υπάρχει συσχέτιση. Οι προηγούμενες μελέτες είχαν υποστεί κριτική γιατί περιλάμβαναν μεθοδολογικά λάθη...

 

 

Neurology. 2004 Sep 14;63(5):838-42.

CONCLUSIONS: These findings are consistent with the hypothesis that immunization with the recombinant hepatitis B vaccine is associated with an increased risk of MS, and challenge the idea that the relation between hepatitis B vaccination and risk of MS is well understood.

 

Arch Pediatr Adolesc Med. 2007 Dec;161(12):1176-82.

CONCLUSION: Vaccination against HB does not seem to increase the risk of a first episode of MS in childhood.

 

Neuroepidemiology. 2002 Jul-Aug;21(4):180-6.

CONCLUSIONS: This study was sufficiently powerful to rule out a strong association between HB vaccine exposure and a subsequent demyelinating event. However, it could not provide a clear indication of a moderately increased risk of a CNS demyelinating event shortly after HB vaccination in adults.

 

Brain. 2007 Apr;130(Pt 4):1105-10. Epub 2007 Feb 1.

We conclude that vaccination against hepatitis B or tetanus after a first episode of CNS inflammatory demyelination in childhood does not appear to increase the risk of conversion to multiple sclerosis, although the possibility of a small increase in risk cannot be excluded.

 

Arch Neurol. 2003 Apr;60(4):504-9.

CONCLUSION: Vaccination against hepatitis B, influenza, tetanus, measles, or rubella is not associated with an increased risk of multiple sclerosis or optic neuritis.

 

Rev Neurol (Paris). 2000 Mar;156(3):242-6.

CONCLUSION: These findings did not permit to exclude confidently an association between HB vaccine and the occurrence of a first CNS demyelinating episode.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις !

 

Τώρα για την ηπατίτιδα Β που αφορά το εμβόλιο οι τρόποι μετάδοσης

 

Ο ιός της ηπατίτιδας Β μεταδίδεται:

α) με τη σεξουαλική επαφή με πάσχοντες από οξεία ηπατίτιδα Β ή με φορείς ηπατίτιδας Β

β) από την έγκυο μητέρα στο νεογνό (είτε αυτή είναι φορέας, είτε πάσχει από οξεία ηπατίτιδα Β)

γ) μέσω του αίματος ή παραγώγων αίματος φορέων ή πασχόντων

δ) μέσω βελονών ή συριγγών που έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί (χρήστες ΕΦ ναρκωτικών) ή με αιχμηρά αντικείμενα (ξυραφάκια, βελόνες για τρύπημα αυτιών, ψαλιδάκια για μανικιούρ κ.λπ.) αν χρησιμοποιούνται χωρίς να έχουν αποστειρωθεί και διαπεράσουν το δέρμα ή με οδοντόβουρτσα

ε) με μετάγγιση. Αυτός ο τρόπος όμως μετάδοσης σήμερα, δεν είναι ουσιαστικός, αφού όλοι οι αιμοδότες ελέγχονται για την παρουσία του ιού Β με ευαίσθητες μεθόδους.

 

 

Δεν νομίζω οτι μπορεί να κινδυνεύει ένα μωρό από αυτά.

 

Αλλά για να λένε να γίνονται σε συγκεκριμένες ηλικίες κάποιος λόγος πρέπει να υπάρχει έτσι δεν είναι?

Δεν μπορεί να γίνονται τύχαια οι εμβολιασμοί.

 

Μήπως δεν κάνει να τα κάνουμε αργότερα?

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά της ηπατίτιδας δεν το έχω κάνει στη μικρή. Κάναμε το πενταπλό.

Εγώ έχω κάνει 2 φορές στη ζωή μου το εμβόλιο αυτό (και τις 3 δόσεις) και δεν έχω απαντήσει - δηλαδή δεν φτιάχνω αντισώματα..

 

Τώρα διαβάζω και άλλα για τα εμβόλια. Το thimerosal (υδράργυρος) πλέον δεν υπάρχει στα περισσότερα εμβόλια.. αντίθετα με αυτά που έγραψα πιο πάνω, δυστυχώς και σας πήρα και στο λαιμό μου :?

Η ιστοσελίδα που παρέθεσα είναι παλιά... και μάλλον και αυτή σκοπούς εξυπηρετεί... :?

 

Αυτή είναι επίσημη σελίδα της Food and Drug Administration

http://www.fda.gov/Cber/vaccine/thimerosal.htm#t3

Αν πας κάτω στη σελίδα θα δεις ότι δεν έχει πλεον σχεδόν κανένα thimerosal...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με το "mantoux" (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά)τι ξέρουμε βρε κορίτσια;Εμάς μας είπε ότι πρέπει να το κάνουμε μόλις χρονίσει...το έχει κάνει καμμιά σας;Από παρενέργειες τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το "mantoux" (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά)τι ξέρουμε βρε κορίτσια;Εμάς μας είπε ότι πρέπει να το κάνουμε μόλις χρονίσει...το έχει κάνει καμμιά σας;Από παρενέργειες τι λέει;

Αυτό δεν είναι ακριβώς εμβόλιο , είναι φυματοαντίδραση.Δηλαδή βλέπουμε αν το παιδί έχει αντισώματα φυματίωσης. Δεν έχει παρενέργειες απ΄όσο ξέρω, το εμβόλιο για την φυματίωση γίνεται σε μεγαλύτερη ηλικία.

Ο μεγάλος μου ο γιός το έκανε στην πέμπτη δημοτικού αφού είχε κάνει πριν 2 φορές το μαντούξ, μια όταν ήταν μωρό και άλλη μια στην πρώτη δημοτικού.

Στο σημείο που γίνεται το μαντούξ ο γιατρός κάνει ένα κύκλο με στυλό και μετά από 2-3 μέρες βλέπουμε την αντίδραση του οργανισμού του.Αν κοκκινισει σημαίνει οτι το παιδί έχει αντισώματα φυματίωσης. Συνήθως στο σημείο της ένεσης δεν συμβαίνει τίποτα και μετά απο λίγες μέρες δεν φαίνεται καν.

:P

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της φυματίωσης γίνεται στον ώμο και αφήνει σημάδι για πάντα.

Νομίζω οτι όλες μας έχουμε ένα τέτοιο σημάδι στον ώμο μας ή λίγο πιο΄κάτω στο μπράτσο.

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω στον ωμο αλλα σιγουρα δεν ειναι εμβολιο φυματιωσης........εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυομυελιτιδας.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το πρεβεναρ μου πε ο ξαδερφος οτι δεν το εκανε στα παιδια του, το θεωρει περιττο αφου και να αρρωστησει το μωρο, θεραπευεται....λεει οτι αν θες να το κανεις καντο μετα το ετος ωστε η δοση να ειναι μια μονο.......

 

Και μεις πρεπει να το κανουμε την επομενη βδομαδα αλλα δεν θα το κανω.......ας χρονισει το μωρο....δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η λυσσα μα γινονται τα εμβολια πριν χρονισουν τα μωρα, οταν δεν πανε παιδιο σταθμο........για να πουλανε περισσοτερες δοσεις????

Εκνευριστηκα.......τοσα εμβολια θα μπορουσαμε να τα κανουμε αργοτερα να μειωσουμε τις δοσεις......η παιδιατρος μου το ειπε οταν την ρωτησα για την ηπατιτιδα (που την αρχισαμε προσφατα) γιατι μια φιλη τα αρχισε απο πολυ νωρις.......

 

Ακριβως αυτο εκανα κι εγω με το prevenar, που μολις ειχε γινει απο προαιρετικο υποχρεωτικο, μιας και το μωρο μου δε ζουσε σε περιβαλλον υψηλου κινδυνου. Απαγορεψα στον παιδιατρο να του το κανει μεχρι να κλεισει τα 2, ετσι ωστε να κανει μονο μια δοση.

 

Δυστυχως, δε μου εκοψε να κανω το ιδιο και με αλλα εμβολια (της ηπατιτιδας Β το θεωρω εντελως αχρειαστο σε μωρα, αν δεν προκειται να υποστουν μεταγγιση), γιατι ειχα την λανθασμενη εντυπωση οτι στην Ελλαδα ο κηδεμονας οφειλει ν'αφηνει τον παιδιατρο να κανει στο παιδι οσα εμβολια χαρακτηριζονται ως "υποχρεωτικα", αλλιως εχει κυρωσεις. Στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει καμια κυρωση, απλά πρεπει να τα εχει κανει στο παιδι μεχρι τα 6 που θα παει σχολειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η λυσσα μα γινονται τα εμβολια πριν χρονισουν τα μωρα, οταν δεν πανε παιδιο σταθμο........για να πουλανε περισσοτερες δοσεις????

Και αν υπαρξει εξαρση σε καποια αρρωστεια και το παιδι δεν ειναι

εμβολιασμενο, τι γινεται?

Δεν ειναι απαραιτητο να κολλησει στον παιδικο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει καμια κυρωση, απλά πρεπει να τα εχει κανει στο παιδι μεχρι τα 6 που θα παει σχολειο.

 

Μήπως ξέρει κανείς τι προβλέπεται για ένα παιδί που δεν έχει όλα τα εμβόλια ούτε στα 6? Δεν το αφήνουνε να πάει σχολείο??

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στα υποχρεωτικα δικαιολογητικα που πρεπει να προσκολίσει καποιος για εγγραφη σε οποιοδήποτε δημόσιο και ιδιωτικο εκπαιδευτικο ιδρυμα (σταθμος νηπιαγωγειο δημοτικο) ειναι και φωτοτυπία των εμβολίων.. και προσφατη mantoux.. θυμαμαι πολυ καλα οτι στους παιδικους που δουλευα (δημόσιοι) αν ενα παιδακι δεν ειχε κανει τα εμβόλια δεν το δεχομασταν και η αιτηση του εκκρεμουσε για κανα δυο μηνες μεχρι να τα κανει.. Αν δεν τα εκανε σε αυτο το διαστημα απλα δεν το γραφαμε στο σταθμο και εχανε τη θεση. Τωρα τι γινεται στα ιδιωτικα δεν ξερω..

Επίσης επειδη ειχαμε μωρα που δεν τα ειχαν κανει ολα οταν περνουσε ο παιδιατρος τσεκαρε τα βιβλιαρια και αν καποιο το ειχε καθυστερήσει γινοταν συσταση στους γονιους να το κανει (εκτος αν υπηρχε καποιος ιατρικος λογος πχ το παιδι ειχε παρει θεραπεια με κορτιζονη που σε αυτη την περιπτωση ειναι ανωφελο να γινει πριν περασει καποιο διαστημα) αλλιως παλι ο σταθμος ειχε το δικαιωμα να προβει στη διαγραφη του παιδιου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, dora! Όπως κατάλαβα από το φόρουμ σας οι δημόσιοι παδική σταθμοί στην Ελλάδα έχουν μεγάλη ζήτηση και γιʼαυτό φαντάζομαι έχουν και δυνατότητα να «φιλτράρουν» τους υποψήφιους πελάτες. Τα σχολεία όμως, υποτίθεται πως είναι υποχρεωτικά.. Ευτυχώς είναι πολύ νωρίς για μένα να σκέφτομαι σχολείο, και ούτε καν ξέρω σε πιά χώρα θα πάει ο γιός μου σχολείο, αλλά ετσί, από περιέργεια.. Λέτε και στο σχολείο δεν θα άφηναν το παιδί χωρίς τα εμβόλια, για παράδειγμα με αίτηση των γονέων ότι δεν επιθυμούν να κάνουν τα εμβόλια στο παιδί τους?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε κορίτσια τόση άρνηση για τα εμβόλια!

Από τότε που γίνονται κανονικά έχουν εξαφανιστεί τόσες

αρρώστιες και έχουν σωθεί εκατομύρια παιδιά.

Κοιτάξτε λίγο τους λαθρομετανάστες που δεν

έκαναν στις χώρες τους εμβόλια.

Πόσες αρρώστιες μας έφεραν που πριν λίγα χρόνια

είχαν εξαφανιστεί.

Στην Σουιδία πέθαναν πολλά παιδιά από ιλαρά επειδή δεν είχαν

εμβολιαστεί και είχαν ως παρενέργεια εγκεφαλίτιδα.(Αυτό μου το είπε

η παιδίατρος μου).

Συμφωνώ στο να ενημερωνόμαστε και να μην συμφωνούμε πάντα

όταν κρίνουμε οτι σε κάτι δεν συμφωνούμε με το ιατρικό σύστημα,

αλλά όχι και να φτάσουμε στα άλλα άκρα.

________________________

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να σας πω οτι η κουνιάδα μου που δεν της έκανε

η παιδίατρός της μια δόση από το πρεβεναλ κόλησε το παιδάκι

της πνευμονιόκοκκο και έπαθε πνευμονία.Ηυαν ένα μήνα στο

νοσοκομείο και σε πολλή κρίσιμη κατάσταση.Ευτυχώς το παιδάκι

το ξεπέρασε , αλλά αν είχε κάνει το εμβόλιο δεν θα βρισκόταν

σ΄αυτόν τον κίνδυνο ούτε θα περνούσε την ταλαιπορία που

πέρασε.¨΄Οσο για την ηπατίτιδα β΄πότε κανείς δεν μπορεί

να ξέρει αν το παιδάκι του θα χρειαστεί μια μετάγγιση αίματος.

Όλα αυτά τα εμβόλια δεν γίνονται χωρίς λόγο.

__________________

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορεις να γραψεις το παιδι στο δημοτικο χωρις να εχεις κανει τα εμβολια..

Οταν λεμε ειναι υποχρεωτικα σημαινει υποχρεωτικα.. και γι αυτο κιολας χορηγουνται δωρεαν απ΄ολα τα ταμεια.

Εχω ακουσει ομως μια περιπτωση εχω ακουσει εδω στην περιοχη μου μιας γυναικας που ηταν ζαμαν φου εντελως δηλαδη δεν το εκανε συνηδειτα να μην κανει στα παιδια εμβόλια (απο αυτες τις τυπισσες που βγαινουν στην Αννιτα Παλια και ολοι αναρωτιόμαστε που τους βρισκει..κατι τετοιο) που γενικα μεριμνουσε για την οικογενεια η κοινωνικη προνοια τομικροτερο παιδι πρωτοπηγε στο σχολειο σε ηλικία 8 ετων αφου το τσακωσε η προνοια και του εκανε ολα τα εμβολια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί γονείς που δεν κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους και όμως τα βιβλιάρια τους είναι κανονικά σφραγισμένα οτι τα έχουν κάνει.

 

Για το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου δεν υπάρχει απόλυτη κάλυψη αφού δεν καλύπτει όλους τους τύπους δηλαδή αν το έχει κάνει το παιδί δεν είναι σίγουρο οτι δεν θα κάνει πνευμονία. ίσως να την περάσει ελαφρύτερα.

 

Έχω 2 απορίες.

 

1) Αν μπορεί το εμβόλιο της ηπατίτιδας αν γίνει σε μια δόση μετά από κάποια ηλικία

 

2)Αν έχεις κάνει 2 δόσεις από το MMR, και δεν κάνεις την 3η, πειράζει?

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορεις να γραψεις το παιδι στο δημοτικο χωρις να εχεις κανει τα εμβολια..

Οταν λεμε ειναι υποχρεωτικα σημαινει υποχρεωτικα.. και γι αυτο κιολας χορηγουνται δωρεαν απ΄ολα τα ταμεια.

Εχω ακουσει ομως μια περιπτωση εχω ακουσει εδω στην περιοχη μου μιας γυναικας που ηταν ζαμαν φου εντελως δηλαδη δεν το εκανε συνηδειτα να μην κανει στα παιδια εμβόλια (απο αυτες τις τυπισσες που βγαινουν στην Αννιτα Παλια και ολοι αναρωτιόμαστε που τους βρισκει..κατι τετοιο) που γενικα μεριμνουσε για την οικογενεια η κοινωνικη προνοια τομικροτερο παιδι πρωτοπηγε στο σχολειο σε ηλικία 8 ετων αφου το τσακωσε η προνοια και του εκανε ολα τα εμβολια.

λοιπον καταρχας μη με βαρεσετε οκ? σας αγαπώ και καταδευτερον τα εμβόλια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ απλα συνηστουνται , απο όλους τους φορεις δημόσια υγειας ...και συνεχίζω!!!1

αν πάς το παιδι σου στο σχολειο κανεις δεν σε υποχρεωνει να του κανεις εμβόλια σε περηπτωση που δεν τα εχεις κανει .... και καταθετω πραγματικο γεγονος σε περηπτωση που καποιος διευθυντης σχολειου σου κανει τον Χίτλερ...

γονιος πήγαι στο υποργειο Υγειας και ζητησε εγγραφη βεβαιωση οτι το παιδι του δεν θα πάθει τιποτα απο τα εμβόλια που το ιδιο το Υπουργειο συνηστα να κανει το παιδι του ...Το υπουργειο σαφως και δεν μπορεσε να χορηγησει μια τετοια βεβαιωση και λεει οκ τοτε θελω ενα χαρτι που να λεει οτι εγω επιδη δεν ξερω τι μπορει να προκαλεσει ο εμβολιασμος στο παιδ μου ΕΠΙΛΕΓΩ να μην του τα κανω και οτι συμφωνητε με αυτο...κι ετσι κι εγινε....αν ψαξετε ενδελεχος το ζητημα θα διαπηστωσετε οτι δεν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟς ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΟΥς ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ...ΑΠΛΑ ΣΥΝΗΣΤΑΤΕ...αυταααααααα λοιπόν ειπα ε??? ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα στον παιδίατρο να του ζητήσω να κάνει εμβόλιο ροταοιού στη μικρή μου είπε ότι δεν μου το κάνει γιατί ούτως ή άλλως δεν την καλύπτει εφ΄όρου ζωής αλλά μόνο για μερικούς μήνες.Μου είπε επίσης ότι ο υπερ-εμβολιασμός που επικρατεί τα τελευταία χρόνια πιο πολύ βλάπτει παρά οφελεί τα παιδιά. Όπως λέω συνήθως κι εγώ - πάν μέτρον άριστον.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε οκ ότι δεν είναι υποχρεωτικά και τί θα γίνει τότε?

Και γω και η Χ και η Ψ μάνα που φοβάται για το παιδί της και δεν κάνουμε τα εμβόλια?Δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα?δεν θα γυρίσουμε χρόνια πίσω?

Φοβάμαι...τρέμω γιαυτά τα εμβόλια αλλά από την άλλη δεν μπορώ να πάρω απόφαση να μην τα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για να γραφτεί ένα παιδί σε δημόσιο σχολείο πρέπει να έχει κάνει τα υποχρεωτικά εμβόλια. Τώρα αν συμβαίνει γονείς να επιλέγουν να μην κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους αλλά να εξασφαλίζουν με κάποιο τρόπο σφραγίδα στο βιβλιάριο τους, δεν το γνωρίζω όμως σαν σκέψη με ανησυχεί πολύ.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα εμβόλια υποχρεωτικά απο το νόμο;

 

Ως προς την υποχρέωση εμβολιασμού παιδιών η νομοθεσία μας περιέχει πολλές και ανομοιογενείς μεταξύ τους διατάξεις. Άλλες οι υποχρεώσεις των γονέων βρεφών, άλλες οι υποχρεώσεις των γονέων νηπίων, άλλες οι υποχρεώσεις των γονέων εφήβων και άλλες οι υποχρεώσεις των γονέων παιδιών που έχουν ασθενήσει ή έχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κλπ.

 

Για ορισμένες ασθένειες προβλέπεται υποχρεωτικός εμβολιασμός.

 

Π.χ. ένα απόσπασμα απο το άρθρο 7 περί αντιφυματικού εμβολιασμού του Ν. 4053 της 9/15 Ιουνίου 1960

 

Υπόκεινται εις υποχρεωτικόν εμβολιασμόν δι'αντιφυματικού εμβολίου άτομα μέχρις ηλικίας 25 ετών, περιλαμβανόμενα εις τας κάτωθι κατηγορίας, εφ' όσον ήθελον εμφανίσει αρνητικάς φυματιοαντιδράσεις:

 

Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός δεν εκτελείται επί των ατόμων, τα οποία παρουσιάζουν μίαν των ιατρικών αντενδείξεων των καθοριζομένων εν αποφάσει του Υπουργού Κοινων. Προνοίας, εκδιδομένην μετά σύμφωνον γνώμην του Γνωμοδοτικού Συμβουλίου Αντιφυματικού Αγώνος.

 

Αντιθέτως για την διφθερίτιδα προβλέπονται αυστηρές ποινές για τους γιατρούς και για τους γονείς μέχρι και του ποσού των 30.000 Ευρώ.

 

Πάντως στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ουδεμία ποινή έχει επιβληθεί.

Επίλογος

 

Τα επιτυχή εμβoλιαστικά προγράμματα έχουν το τίμημά τους, υπό την έννoια ότι έχoυν εξαφανίσει τα αρνητικά πρότυπα της αρρώστιας και των επιπλoκών της από τη μνήμη των νεαρών γονιών με συνέπεια να υπoεκτιμάται o κίνδυνος όταν πρόκειται να αποφασίσουν ποιους εμβoλιασμoύς θα δεχθούν να γίνoυν στο παιδί τoυς.

 

Όπως αναφέρθηκε, "Τα συνιστώμενα εμβόλια εξαρτώνται από την ισoρρoπία μεταξύ του κινδύνου που αναμένεται από την αρρώστια ή τo εμβόλιο και της ωφέλειας που προκύπτει από τoν εμβoλιασμό".Έτσι λοιπόν αξίζει τον κόπο και είναι δικαίωμά σας, να συζητήσετε μαζί με τον γιατρό σας για τις λεπτομέρειες του εμβολιασμού και πως μπορέιτε να αποφύγετε να "επιβαρύνετε" το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού σας.

 

απο την σελιδα...

paidorama

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι τελείως αρνητική στα εμβόλια, απλά πολύ επιφυλακτική. Μου φαίνεται υπερβολική η ποσότητα και συχνότητα των εμβολιασμών που γίνεται στα παιδιά τα τελευταία χρόνια. Αν μου έλεγαν να κάνω εμβόλια από 2-3 σοβαρές ασθένιες οι οποίες εμφανίζονται συχνά και οι πιθανότητες να φέρνουν τραγικές συνέπειες είναι μεγάλες, θα ήμουν πρώτη να τα κάνω. ʽΟμως δεν είναι πλέον ακριβώς έτσι τα πράγματα, και πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι με βάζουν σʼένα παιχνίδι του οποίου τις επιπτώσεις δεν μπορούν να ξέρουν ούτε αυτοί που το ξεκίνησαν. Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι ένας πολύ περίπλοκος και φυσικά ισορροπημένος μηχανισμός για τον οποίο η επιστήμη δεν ξέρει ακόμα τα πάντα. Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι τόσο βίαια επέμβαση που προτείνεται να κάνουμε στους οργανισμούς των παιδιών μας είναι πάντα δικαιολογιμένη και δεν θα έχει μελλοντικά αρνιτικές συνέπειες.

 

Μερικές μαμάδες εδώ είπαν ότι όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες.. Συμφωνώ.. και δεν βλέπω τον λόγο να προκαλώ αυτές τις παρενέργειες σε εντελώς ηγιές παιδάκια εξαιτίας ασθενιών που μπορούν να ξεπεραστούν εύκολα με φυσιολογικό τρόπο, ή σε περιπτώσεις που το εμβόλιο δεν προστατεύει αρκετά καλά, ή προστατεύη μόνο από ορισμένες μορφές, όπως στο παράδειγμα που δίνει η helen18! Δηλαδή η γυναίκα έκανε και κάποιες δόσεις εμβολίου και πάλι της έτυχε η ίδια αρρώστια, ΚΑΙ σε δύσκολη μορφή! Και αυτό με τις δόσεις.. έτσι πως πάει δεν θα μας πούνε σε λίγο, ότι πρέπει κάθε εβδομάδα να τρέχουμε να κάνουμε εμβόλια από 250 ασθένιες?

 

Δυστυχώς και πάλι δεν ξέρω πως είναι εδώ στην Ελλάδα, εγώ γέννησα τον περασμένο Νοέμβριο στη Μόσχα. Εκεί μέσα στις ΠΡΩΤΕΣ 12 ΩΡΕΣ της ζωής του μωρού του δίνουνε εμβόλια από την ηπατίτιδα Β και φυματίωση. Εγώ το θεώρησα αδικαιολόγητο. Ποιές είναι οι πιθανότητες να κολλήσει το παιδί αυτές τις δύο αρρώστιες? Η ηπατίτιδα Β μεταδίδεται μέσω σεξουαλικής επαφής και αίματος. Τώρα επειδή το πρώτο φυσιολογικά αποκλείεται, ΑΝ θα χρειαστεί να δώσουν σʼένα μωρό ξένο αίμα, ποιές είναι οι πιθανότητες να είναι μολισμένο από την συγκεκριμένη αρρώστια?? Και ποιές είναι οι παρενέργειες όχι μόνο από το εμβόλιο, αλλά και από το γεγονός ότι το καϊμένο πλάσμα δεν προλαβαίνει καλά-καλά να δεί το φως, να προσαρμοστεί σʼέναν εντελώς καινούργιο κόσμο, να ξεκινήσουν να δουλεύουν καλά τα συστήματα του σώματος του, και εμείς αντί να του βοηθήσουμε να έχει ένα ομαλό ξεκίνημα, κάνουμε αυτή την εισβολή στο εύθραυστο ανοσοποιητικό σύστημα?

 

Σχετικά με την φυματίωση.. τα τελευταία χρόνια στη Ρωσία ο κόσμος πραγματικά τη φοβάται, εξαιτίας πολλών μεταναστών από την Ασία και τον Καύκασο. Και εγώ αρχικά είπα να κάνω αυτό το εμβόλιο οπωσδήποτε. Όμως μετά διάβασα λίγο και άλλαξα τη γνώμη. Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι από όλλες τις μορφές της φυματίωσης το εμβόλιο καλύπτει μόνο εκείνη που έτσι και αλλιώς θεραπεύεται. Για τις θανάσιμες μορφές εμβόλιο δεν υπάρχει! Όμως το ίδιο το εμβόλιο είναι στην ουσία η φυματίωση σε εξασθενομένη μορφή που εισάγεται στο σώμα, και σε ορισμένες συνθήκες (πολύ άγχος, προβλήματα ηγείας) μπορεί να προκαλέσει την αρρώστια! Επίσης σκεύτηκα, ότι ίσως έχουν δίκαιο αυτοί που λένε, ότι έναν μεγάλο ρόλο στην εξαφάνιση της φυματίωσης στις αναπτυγμένες χώρες έπαιζαν και καλύτερες συνθήκες ηγιεινής και διαβίωσης. Πάντως αν αύριο θα μου πούν ότι αυξάνονται οι αριθμοί των πάσχων από την μορφή της φυματίωσης για την οποία υπάρχει εμβόλιο, θα το κάνω.

 

Όσο αφορά αυτό που λέει, για παράδειγμα, pitsirikaki, ότι εαν μερικοί θα αποφασήσουνε να μην επιτρέπουν εμβόλια στα παιδιά τους θα γυρίσουμε χρόνια πίσω.. υποτίθεται, ότι αυτό δεν πρέπει να επηρεάζει αυτούς που κάνουνε τα εμβόλια, έτσι δεν είναι? Επομένως, ρισκάρουνε μόνο αυτοί που δεν θα κάνουν τα εμβόλια. Προσωπικά, εγώ πιστεύω πως οι γονείς πρέπει να έχουν την επιλογή. Σωστή πληροφόρηση και επιλογή. Ειδικά από τη στιγμή που κανένας δεν μπορεί να πει με απόλυτη σιγουριά ότι τα εμβόλια δεν βλάπτουνε τα παιδιά μας.

 

aria146, ευχαριστώ που μου λύσατε την απορία μου σχετικά με το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...