Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια.

 

Έχω τρομάξει πάρα πολύ με όλα αυτά, με το εμβόλιο mmr και εκνευρίζομαι απίστευτα που δεν μας λαμβάνουν υπόψη εμάς τους γονείς να μας ενημερώνουν.

 

Φταίμε όμως και εμείς, στην Αμερική χαμός, στην Ευρώπη χαμός, εμείς στον κόσμο μας. Έχει παιχτεί το θέμα στην Νετ (το ψάχνω) αλλά ποιος το έμαθε από εκεί?

Δεν πιστεύω ότι πρέπει να προκαλείται πανικός προς Θεού αλλά να γίνει μια σωστή ενημέρωση και να μην ψάχνουμε απαντήσεις σαν τρελές από εδώ και από το διαδύκτιο. Όταν η γιατρός το μόνο που έχει να πει είναι "εγώ το έκανα στα παιδιά μου, μη φοβάσαι" θεωρώ πως είναι απαράδεκτο.

 

Και αυτό το ότι δεν το έχουν αποδείξει... Οτιδήποτε έχει αποδειχθεί περνάνε χρόνια αλλά όλα ξεκινάν από μια υποψία. Δυστυχώς για μας αυτή την στιγμή βρισκόμαστε στην υποψία. Σε 100 χρόνια που ισως ξέρουν στα σίγουρα θα είναι πολύ αργά για εμάς!!!

 

Εκεί που έψαχνα διάφορα βρήκα μια έρευνα (δυστυχώς δεν μπορώ να σας την κοινοποιήσω απλά το εκτύπωσα, μα τόσα που έχω βρει..)

Λοιπόν άλλη έρευνα ψάχνει μήπως συνδέεται ο αυτισμός με την παρακολούθηση της τηλεόρασης γιατί από το 1980 και μετά που όλοι έχουμε στα σπίτια μας τηλεόραση έχουν αυξηθεί τα κρούσματα στις περιπτώσεις που δεν μιλάμε για αυτισμό εκ γεννητής.

 

Ήξερα πως το παιδί δεν πρέπει να παρακολουθεί τηλεόραση μέχρι τα 2 του χρόνια και λέγαν πως μπορεί να προκαλέσει μαθησιακές δυσκολίες, ο εγκέφαλος δεν είναι έτοιμος να δεχτεί αυτά τα ερεθίσματα και τις τόσο γρήγορες αλλαγές εικόνων κλπ

Μαθησιακές δυσκολίες = πρόβλημα συγκέντρωσης

Αυτισμός = ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα συγκέντρωσης

 

Επίσης αυτό το άρθρο έλεγε σαν παράδειγμα τους Amish, μια ιδιόμορφη κοινότητα που δεν εμβολιάζουν ποτέ τα παιδιά τους και δεν ξέρουν καν τι ειναι η τηλεόραση ότι σπανίζει το φαινόμενο του αυτισμού.

 

Έρευνες, έρευνες, έρευνες.. θα τρελαθούμε στο τέλος.. αλλά το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε ειναι να το ψάξουμε και ο καθένας από εμάς να αποφασίσει τι είναι καλύτερο για το δικό του παιδί. Εξάλλου σε όλα αυτό δεν κάνουμε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μωρε οι Αμις οχι μονο εμβολια και τιβι δεν εχουν, αλλα καλλιεργουν την τροφη τους, δεν πινουν, δεν καπνιζουν, δεν κανουν σεξ, δεν χρησιμοποιουν καλλυντικα, δεν δεν δεν..........μονο αυτοι και κατσαριδες θα επιβιωσουν νομιζω........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μωρε οι Αμις οχι μονο εμβολια και τιβι δεν εχουν, αλλα καλλιεργουν την τροφη τους, δεν πινουν, δεν καπνιζουν, δεν κανουν σεξ, δεν χρησιμοποιουν καλλυντικα, δεν δεν δεν..........μονο αυτοι και κατσαριδες θα επιβιωσουν νομιζω........

 

Εμ έτσι φαίνεται!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα μεταπτυχιακά στο Λονδίνο 1999-2000 είχα ακούσει για πρώτη φορά τη σχέση ανάμεσα στον αυτιοσμό και το MMR. Τότε είχε γίνει μεγάλος ντόρος και μάλιστα πολύ γονείς μαζίκά αρνούνταν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους.

Τώρα πλέον διδάσκοντας το μάθημα της Ειδικής Αγωγής στο Τμήμα Βρεφονηπιοκομίας των ΤΕΙ και συμπεριλαμβάνοντας και τον αυτισμό μέσα σε αυτό, έκανα μια μεγάλη βιβλιογραφική έρευνα σε επιστημονικά περιοδικά, καθως και σε επίσημους φορείς κυρίως του εξωτερικού. Ο επιστημονικός κόσμος συμφωνεί στα εξής:

α. Ο αυτισμός είναι μια διαταραχή οργανικής αιτιολογίας χωρίς όμως να είναι γνωστά τα ακριβή αίτια που είναι υπεύθυνα για την εμφάνισή του

β. Εξωτερικοί παράγοντες (π.χ. τηλεόραση) ή και ψυχολογικοί (συμπεριφορά γονέων) δεν ευθύνονται σε καμία περίπτωση για την εμφάνιση του αυτισμού.

Βέβαια πολλοί γονείς αναφέρουν ότι το παιδί τους εμφάνισε τον αυτισμό μετά το MMR. Οι ειδικοί απαντούν ότι οι γονείς αυτοί δεν είχαν προσέξει νωρίτερα σύμπτωματα και συμπεριφορές του αυτισμού που προϋπήρχαν. Επίσημοι φορείς, όμως, όπως η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία δεν αναγνωρίζουν αιτιακή σχέση.

Όμως τι απαντάει κανείς στους γονείς που όπως η Άντζελα έχουν μια τόσο συγκεκριμένη περίπτωση να αναφέρουν; Ή σε γονείς όπως εγώ και πολλοί άλλοι που σε λίγο καιρό θα πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο;

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω μαυτό το εμβόλιο....κόντεψα να σαλτάρω!!!!Τελικά μετά από άπειρες συζητήσεις με τη γιατρό μας(τι τράβηξε η ερμη :D )και αφού ρώτησα όσους γιατρούς γνώριζα, όλων των ειδικοτήτων........αποφασίσαμε να το κάνουμε πριν λίγο καιρό.Περιττό να σας πω πως καθόμουν σε αναμένα κάρβουνα για κανα δεκαήμερο μέχρι να δούμε αν θα μας κάνει και καμιά παρενέργεια.Τελικά δεν μας έκανε.

Αλλάααααα δεν μιλιόμουνα σας λέω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν έκανα μεταπτυχιακά στο Λονδίνο 1999-2000 είχα ακούσει για πρώτη φορά τη σχέση ανάμεσα στον αυτιοσμό και το MMR. Τότε είχε γίνει μεγάλος ντόρος και μάλιστα πολύ γονείς μαζίκά αρνούνταν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους.

Τώρα πλέον διδάσκοντας το μάθημα της Ειδικής Αγωγής στο Τμήμα Βρεφονηπιοκομίας των ΤΕΙ και συμπεριλαμβάνοντας και τον αυτισμό μέσα σε αυτό, έκανα μια μεγάλη βιβλιογραφική έρευνα σε επιστημονικά περιοδικά, καθως και σε επίσημους φορείς κυρίως του εξωτερικού. Ο επιστημονικός κόσμος συμφωνεί στα εξής:

α. Ο αυτισμός είναι μια διαταραχή οργανικής αιτιολογίας χωρίς όμως να είναι γνωστά τα ακριβή αίτια που είναι υπεύθυνα για την εμφάνισή του

β. Εξωτερικοί παράγοντες (π.χ. τηλεόραση) ή και ψυχολογικοί (συμπεριφορά γονέων) δεν ευθύνονται σε καμία περίπτωση για την εμφάνιση του αυτισμού.

Βέβαια πολλοί γονείς αναφέρουν ότι το παιδί τους εμφάνισε τον αυτισμό μετά το MMR. Οι ειδικοί απαντούν ότι οι γονείς αυτοί δεν είχαν προσέξει νωρίτερα σύμπτωματα και συμπεριφορές του αυτισμού που προϋπήρχαν. Επίσημοι φορείς, όμως, όπως η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία δεν αναγνωρίζουν αιτιακή σχέση.

Όμως τι απαντάει κανείς στους γονείς που όπως η Άντζελα έχουν μια τόσο συγκεκριμένη περίπτωση να αναφέρουν; Ή σε γονείς όπως εγώ και πολλοί άλλοι που σε λίγο καιρό θα πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο;

 

Συμφωνώ και επίσης διαβάζω καθημερινά και παρακολουθώ όλες τις νεότερς εξελίξεις πάνω στο θέμα των εμβολαίων στην Αμερική και σας παραθέτω και το σιτε που αναφέρει τους αγώνες γονέων που γίνονται για να μειωθούν επιτέλους τα βαρέα μέταλλα στα εμβόλαια των παιδιών αλλά και ο ίδιος ο αριθμός τους!!!

http://www.talkaboutcuringautism.org/jenny/dc-rally/green-our-vaccines-rally-recap.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εγω πήγα πριν 3 μερες και καναμε το Priorix το καθυστερησα επειδη φοβομουν .Εχτες μου εκανε πυρετο 38.5 αλλα η παιδιατρος ειπε μετα απο 1 εβδομαδα ... ποιος ξερει τωρα ιωση ή εβμολιο και τι κανω?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

και εγώ σε λίγες μέρες θα κάνω το εμβόλιο στη μικρή μου,

μου είπε ότι θα κάνουμε οποιο θέλω ή βρω εγ'ω γιατί το priorix έχει έλλειψη...και δεν έχουν καμία ουσιαστική διαφορά.

το να κάνεις ένα έμβόλιο και να νιώθεις τόσο χάλια ψυχολογικά δε το αντέχω.

Δεν έπρεπε να υπάρχει καλύτερη συνεργασία μεταξύ των γονιών και των γιατρών και επίσης ενημέρωση των γονιών για ότι αφορά το κάθε εμβόλιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αυριο προκειται να κανουμε το mmr στον μικρο μου και ηθελα να ρωτησω οσες μανουλες το εχουν κανει τα παιδακια τους για τις παρενεργειες. Εχω ακουσει οτι το εμβολιο φερνει πυρετο μετα απο 10 ημερες και εχω τον εξης προβληματισμο : Το μεθεπομενο σαββατοκυριακο θα παμε με τον αντρα μου για ενα γαμο στην Κρητη και θα κατσουμε 3 μερες ο μικρος θα μεινει με την γιαγια του και θα ειναι ακριβως 10 μερες μετα το εμβολιο επειδη το μωρο μου δεν εχει αρρωστησει ποτε πολυ με πυρετουσ κ.λπ. δεν θα ηθελα να εχει πυρετο ή κατι αλλο και εγω να ειμαι μακρυα θα αισθανομαι και εγω ασχημα και η γιαγια του γενικα δεν ειναι και το πιο ψυχραιμο ατομο στον κοσμο χωρια που θα πανικοβληθει περισσοτερο αν λειπουμε και εγω και ο αντρας μου μακρυα γιαυτο ρωταω αν μπορειται πειτε μου κι εσεις τι εμφανισαν τα παιδακια σας μετα το εμβολιο και ποτε για να ξερω τι να κανω να το αναβαλλω?

Link to comment
Share on other sites

Kατερινα δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα εχεις διαβασει καθολου για τις υπολοιπες παρενεργειες του εμβολιου? Ο πυρετος ειναι κατι παροδικο... τα υπολοιπα τα γνωριζεις?

Υπαρχει μεσα στο φορουμ σχετικη συζητηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να το καθυστερήσεις αλλά για άλλους λόγους....Ρίξε μια ματιά εδώ :

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21019

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648&highlight=%E5%EC%E2%FC%EB%E9%E1+%F0%F1%EF%E2%EB%E7%EC%E1%F4%E9%F3%EC%EF%DF

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25595&highlight=%E5%EC%E2%FC%EB%E9%E1+%F0%F1%EF%E2%EB%E7%EC%E1%F4%E9%F3%EC%EF%DF

 

Είναι μεγάλο θέμα και καλό θα ήταν κάθε γονιός να ενημερώνεται και να αποφασίζει....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχω ενημερωθει οχι απο το forum αν μπορεις σε παρακαλω βαλε μου το λινκ, απλα μετα απο συζητηση με παιδιατρο της οικογενειας μου με αλλες μανουλες και μετα απο πολλη σκεψη αποφασισα το παιδι μου να το εμβολιαζω κανονικα δεν κατηγορω με τιποτα οποια δεν το κανει ισα ισα που την θεωρω πολυ πιο θαραλεα απο εμενα που λογο του φοβου μην συμβει κατι και μετα χτυπαω το κεφαλι μου παιρνω αυτην την αποφαση, το θεμα του εμβολιασμου ειναι πολυ μεγαλο κομματι και σηκωνει πολλη πολλη συζητηση το μονο που θελω να μαθω αυτη τη στιγμη ειναι οι παρενεργειες γιατι το εμβολιο εχω αποφασισει να το κανω

Link to comment
Share on other sites

και για να αιτιολογισω την απαντηση μου οταν ηταν ο καιρος να κανουμε το rotarix το οποιο ειναι προαιρετικο αποφασισα να μην το κανω και η παιδιατρος δεν ειχε κανενα προβλημα ουτε με πιεσε ουτε τιποτα πριν 2 μηνες ο γιος μου ενω δεν ειχε αρρωστησει ποτε οπως ειπα και πριν (ουτε μυξες) και ενω δεν πηγαινει παιδικο και γενικα δεν τον πηγαινουμε σε κλειστους χωρους κολλησε ροταιο και περασε πολυ σοβαρης μορφης γαστρεντεριτιδα χρειαστηκε να νοσηλευτουμε και ταλαιπωρηθηκαμε πολυ , ολοι στο νοσοκομειο και η παιδιατρος μου ειπαν πως αν ειχε κανει το εμβολιο δεν θα συνεβαινε αυτο και αν το περναγε θα ηταν πολυ ελαφρα απο τοτε ειπα στον ευατο μου οτι τα εμβολια θα τα κανω ολα γιατι δεν θελω να χτυπαω το κεφαλι μου μετα οπως εγινε με το rotarix και ο θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αμφιταλαντεύτηκα πολύ αλλά του το έκανα το MMR τον περασμένο μήνα. Το συζήτησα πολλές φορές με την παιδίατρο μήπως να το αποφεύγαμε, μήπως υπήρχαν άλλα εμβόλια που να το αντικαθιστούν... Μου είπε ότι μόνο ασαφείς ενδείξεις υπάρχουν για την ενοχοποίηση του MMR, ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχα εμβόλια και ότι εγώ είμαι υπεύθυνη για το αν θα εμβολιαστεί το παιδί μου ή όχι. Αυτό το τελευταίο μου φάνηκε πολύ βαρύ. Πώς να πάρω τέτοια ευθύνη;

Όσο για αυτό που ρωτάς, ο μικρός μου δεν εμφάνισε κανένα πρόβλημα μετά το εμβόλιο. Είχα κι εγώ αυτό το άγχος γιατί η κορούλα της κουμπάρας μου 10 μέρες μετά το εμβόλιο έκανε πυρετό.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

και εμεις με μεγαλο φοβο το καναμε πριν απο 3 βδομαδες (με τοσα που εχω διαβασει) και αφου το καθυστερησα καπου 2,5 μηνες απο τοτε που μου ειχε πει να το κανουμε η παιδιατρος.

τυχαινανε και διαφορα με τα παιδια. Τελικα τη γλυτωσαμε. Ουτε πυρετακι, τιποτα, ευτυχως

Και ο Βασιλης εδεησε να πει και το μπαααα μετα το μαααααααααα (αυτος με αγχωνε κυριως!).

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας :D τελικα αποφασισα πως το εμβολιο θα το κανω σε 2 εβδομαδες οταν που θα εχουμε επιστρεψει απο Κρητη που θα παω με τον αντρα μου για ενα γαμο τρεμω και μονο στην ιδέα οτι μπορει εγω να λειπω και το παιδακι μου να εχει πυρετο βεβαια ο προβληματισμος μου τωρα ειναι οτι ειδα στο βιβλιαριο οτι η παιδιατρος μου εχει γραψει την τριτη δοση ηπατιτιδας Β για 2/06 οποτε δεν ξερω αν μπορω να αναβαλω την ηπατιτιδα για αργοτερα ή θα χρειαστει να αναβαλω το mmr κιαλλο ουφ εχω καταμπερδευτει με αυτα τα παλιοεμβολια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Myrto μην αγχώνεσαι με τις ημερομηνίες. Και εμείς αφενός λόγω των ιώσεων και αφετέρου εξαιτίας όλων αυτών που έχω μάθει και εγώ για το mmr, αποφασίσαμε και το κάναμε μόλις την προηγούμενη Παρασκευή σε ηλικία δηλ. 23 μηνών. Εννοείται ότι κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα...Μέχρι σήμερα (5ο 24ωρο) δεν έχει παρουσιάσει πυρετό ενώ κάτι κοκκινίλες διάσπαρτες (2 στα ποδαράκια και 1 στο μαγουλάκι) δεν είμαι σίγουρη ότι είναι από αυτό ή κουνούπια που μας έχουν καταφάει (και πριν το εμβόλιο)....Τώρα με έχει πιάσει νέα ανησυχία με το εμβόλιο της ηπατιτιδάς και την σκλήρυνση κατά πλάκας, γιατί τόσο καιρό είχα επικαντρωθεί στο mmr και δεν ήξερα για το engerix (το οποίο παρεπιπτόντως έχουμε κάνει ήδη την πρώτη δόση)....Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει;

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με ανησυχησατε λιγο με το mmr,ειναι να το κανουμε τελος αυγουστου,η γιατρος μου ειπε οτι ειναι βαρβατο εμβολιο που φερνει και πυρετο,στη μεγαλη μου δεν πολυθυμαμαι τα συμπτωματα που ειχε μετα....θα το κανω βεβαια (κανουμε μονο τα υποχρεωτικα)κι ευχομαι να πανε ολα καλα!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα σε ολους τους αναγνωστες του φορουμ,εχωντας διαβαση ολα οσα γραφτηκαν σε σχεση με το MMR ανησυχισα και γω,εμεις το εχουμε ηδει κανει (16 μηνων) και τωρα εχουμε την επαναληψη του (4 χρονων) και το ερωτημα μου ειναι το εξεις,πιο πιθανο τι ειναι;οι επιπτωσεις της παθησης αν δεν εμβολιαστει(οταν θα κολληση) η οι επιπτωσεις του εμβολιου;Εκει νομιζω πως πρεπει να εστιασουμε.Εγω μικρη δεν ειχα εμβολιαστη και την ιλαρα την περασα πολλη εποδινα σε αντιθεση με την αδελφη μου που την κολησα και την περασε στο ποδι με δυο τρια σπινθουρακια:-((ειχε εμβολιαστη).Στα 20 μου περναω την ερυθρα,κολησα απο μια συνφοιτητρια μου(τι τυχη και αυτη)!μου απαγορεψαν για 2 εβδομαδες τηλεοραση,διαβασμα και το εξω λογο κινδυνου τηφλωσης,πνευμονιας και ενα σωρο αλλα.και κατι ακομα που πολλες μητερες ισως να μην το ειχαν ακουση πριν απο 3,5χρονια περιπου στην Ελλαδα ειχαμε πολλα κρουσματα ιλαρας λογο των μεταναστων πιο ισχηρα και υπηρξαν και θανατοι τοτε η μικρη μου ηταν 5 μηνων αλλα η γιατρος δεν με αφησε να την εμβολιασω επεμενε για μετα τον χρονο και εφοσον δεν πηγαινε παιδικο να μην ανησυχω και να μην πηγαινω σε μερη με πολλη κοσμο μεχρι να ξεσπασει.Δεν ειμαι υπερ η κατα του εμβολιου απλα θα τα βαλω κατω και θα αποφασισω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να κάνω το εμβόλιο για ερυθρά, ανεμοβλογιά πριν μείνω ξανά έγκυος στο 2ο παιδί. Ο μικρός είναι 11 μιση μηνών, εξακολουθεί να θηλάζει και δεν θέλω ακόμη να σταματήσω το θηλασμό. Επειδή όμως δεν είμαι και μικρή, σκεφτόμαστε για 2ο οπότε θα πρέπει να σταματήσω τον θηλασμό για να κάνω τα εμβόλια. Είμαι καθηγήτρια και η καθημερινή επαφή με τα παιδιά με άγχωνε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Τα απέφευγα εκτός δουλειάς αλλά στο σχολείο;; ΕΔεν αντέχω να ξαναπεράσω τα ίδια,θα είναι κρίμα να εγκυμονείς ένα κατά τα άλλα υγιές παιδάκι και να το χάσεις εξαιτίας τέτοιων ασθενειων...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το εμβόλιο MMR και μου είπε ο γυναικολόγος μου να μη συλλάβω για 3 μήνες, στο ίντερνετ διαβάζω ένα μήνα, παλιότερα συνιστούσαν εξάμηνο. Στο μεταξύ, διάβαζα οτι το εμβόλιο αυτό ενοχοποιείται για αυτισμό παιδιών σε μελλοντικές εγκυμοσύνες κι έχω τρομάξει. Θα ρωτήσω το γιατρό μου εάν μετά ακόμα και από το εξάμηνο υπάρχει κίνδυνος... Πάντως, είναι προτιμότερο το εμβόλιο από το να είσαι εκτεθειμένη στην εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Οι παρενέργειες στο αγέννητο μωρό από έκθεση σε παιδικές ασθένεις είναι τρομερές!!!

Η μόνη παιδική ασθένεια που επηρεάζει αρνητικά το έμβρυο στην εγκυμοσύνη είναι από ό,τι γνωρίζω η ερυθρά.

 

Επίσης σχετικά με το MMR έχει ενδιαφέρον να παρατεθεί και η αντίθετη άποψη: http://www.skepdic.com/autismtimeline.html

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...