Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

καλημέρα και καλή χρονιά!! το επίδομα καισαρικής το δικαιούσαι από το ΙΚΑ. Νομίζω ότι θα πρέπει να καταθέσεις πρώτα τα χαρτιά στο ΙΚΑ για να πάρεις το επίδομα και ότι άλλο δικαιούσαι και μετά να πας στην ασφαλιστική.Βέβαια αυτό θα πάρει χρόνο.

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις πρώτα την ασφαλιστική για το τι σου αποζημιώνει και ποια είναι η διαδικασία, διότι από το ΙΚΑ παίρνεις ψίχουλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας ηθελα να ρωτησω εγω ειμαι ασφαλισμενη στο ικα εψω απο περυσι 80 ενσημα και φετος 125 εχω απολυθει και σε λιγες μερες παιρνω ταμειο γνωριζει καμια ανα το ταμειο μου θα ειναι 454 ή επειδη ειμαι εγκυος θα παιρνω κατι παραπανω? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ τα χρόνια μου πολλά σε όλους!

Ζητώ την βοήθεια σας μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει,

είμαι 10 εβδομάδων έγκυος στο πρώτο μου παιδακι,εχω τα 200 ένσιμα τα τελευταία 2 χρόνια αλλα απο τον προηγούμενο μήνα ο εργοδότης μου μου έκανε απόλυση (πριν μάθω οτι είμαι έγκυος),έτσι κ έκανα τα χαρτιά μου για το ταμείο ανεργίας!

Σημειωτέο οτι τα τελευταία 2 χρόνια αν κ συμπληρώνω τα ένσιμα λογω τετράωρης εργασίας ειχα 12 ένσιμα τον μήνα!

Αυτό που με ενδιαφέρει να μαθω είναι αν δικαιούμε τίποτα απο τα επιδόματα ικα κ πόσο ειναι αυτά τα επιδόματα αν γνωρίζει κανεις!

Παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει...ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :-)

Επεξεργάστηκαν by kimkim
τυπογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως στο συγκεκριμενο site του ικα δεν αναφερει τιποτα σε σχεση με το πως υπολογιζονται αυτα τα επιδοματα καθως επισης κ τι γινετε στην περιπτωση που ηδη λαμβανεις το ταμειο ανεργιας!:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ξεκινάμε: Το αν λαμβάνεις ή όχι επίδομα ανεργίας, ουδεμία σχέση έχει με τα επιδόματα της γέννας που παίρνεις από το ΙΚΑ.

Για να δικαιούσαι επιδόματα από το ΙΚΑ, θα πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια από την ημερομηνία τοκετού και πίσω. Κατανοητό;

Για να πάρεις το βοήθημα τοκετού , περίπου ?990,00, θα πρέπει απλά το διάστημα που γίνεται ο τοκετός να έχεις βιβλιάριο ασθενείας σε ισχύ. Ό, τι άλλο θες είμαι εδώ!!!

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ηθελα να ρωτησω εγω ειμαι ασφαλισμενη στο ικα εψω απο περυσι 80 ενσημα και φετος 125 εχω απολυθει και σε λιγες μερες παιρνω ταμειο γνωριζει καμια ανα το ταμειο μου θα ειναι 454 ή επειδη ειμαι εγκυος θα παιρνω κατι παραπανω? ευχαριστω.

Δεν παίρνεις τίποτα παραπάνω επειδή είσαι έγκυος.

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

χουρχουρινι

 

 

Χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον σου κ για την αμεση ανταποκριση σου...

κατανοητα τα οσα μου ειπες απλα θα ηθελα να σε ρωτησω ακομα κατι.

Παιζει ρολο το αν δουλευα σε τετραωρη προυπηρεσια (επειδη τουλαχιστον ετσι με δηλωνε ο εργοδοτης μου) κ οχι σε 8ωρη η εφοσον συμπληρωνω τα 200 ενσιμα δεν τιθεται τετοιο θεμα?

Επισης δικαιουμε εκτος απο το επιδομα τοκετου κ επιδομα κυοφοριας κ λογχειας? κ πως υπολογιζονται αυτα τα επιδοματα?

Ζητω συγγνωμη κ για την τοση αγνοια μου αλλα το μωρακι μας ηρθε κ μας βρηκε σε πολυ απροετοιμαστο χρονο (κυριως οικονομικα) κ πασχιζω να μαθω τα παντα μιας κ το αγχος μου με εχει καταβαλει στο πως θα τα καταφερουμε!

Ευχαριστω κ παλι!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Kimkim, πρώτη και βασική αρχή: ΔΕΝ αγχωνόμαστε! Π¨αντα το άγχος είναι κακός σύμβουλος.

Το ΙΚΑ το απασχολεί να έχεις 200 ένσημα μέσα σε διάστημα από την ημερομηνία τοκετού και 2 χρόνια πίσω. Αν είσαι 4ωρος, 6ωρος ή 18ωρος(λέμε τώρα), δεν τους ενδιαφέρει.

Το βοήθημα τοκετού (τα ?990,00 που είπα) είναι στάνταρ ποσό και το παίρνεις αφού έχεις βιβλιάριο σε ισχύ. Τα υπόλοιπα (κυοφορίας, λοχείας) είναι αυτά που για να τα πάρεις χρειάζεσαι τα 200 ένσημα και το ποσό που θα πάρεις δεν είναι στάνταρ, αλλά βγαίνει σε συνάρτηση με το μισθό σου.

Σε ποιό μήνα είσαι;

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα...χουρχουρινι ειμαι 11 εβδομαδων τωρα (εχω ακομα δρομο)...

Αν κ ειχαμε πει να εργαστω μεχρι τον 6ο μηνα της εγκυμοσυνης μου,τελικα αρχισα να φουσκωνω πολυ γρηγορα (φταιω κ εγω που δεν ελεγχω την διατροφη μου :P ) τελικα οπως το βλεπω να οδευει θα με κρατησουν ζητημα μεχρι τον 4ο με 5ο μηνα της εγκυμοσυνης μου στην δουλεια!

Απο κει κ περα για να καταλαβεις την αγνοια μου δεν γνωριζα καν για αυτα τα επιδοματα του ικα που μολις προχθες φροντισε μια φιλη να με ενημερωσει!

:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξερετε πως προκειπτει το ποσο της αποζημιωσης καισαρικης? ειναι καποιο ποσοστο απο τα λεφτα που εδωσα στο μαιευτηριο? πως μετραω δηλαδη ακριβως ποσα λεφτα δικαιουμε? περιμενω να το παρω και δεν θελω να παω ''αδιαβαστη''.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Τελικά αξίζει τον κόπο να κάνει κάποιος την ένσταση. Με ειδοποίησαν και πήρα άλλα 700 ευρώ!!! (ικα Αμαρουσίου)

 

 

βρε κοριτσια κατεθεσα τα χαρτια στο ικα αμαρουσιου στις 17-10-10 και μου ειπαν οτι θα με ειδοποιησουν απο το ικα καλλιθεας για να παω να τα παρω!ακομα ομως ΤΙΠΟΤΑ!!οχι τιποτε αλλο, αλλα θελω να κανω και την φορολογικη δηλωση και θελω να βαλω τις αποδειξεις απο το μαιευτηριο!

Link to comment
Share on other sites

τα χρήματα τα παίρνεις από το ΙΚΑ της περιοχής σου. Θα περιμένεις αρκετά.... Πάντως, όταν πάρεις τα χρήματα μπορείς να κάνεις συμπληρωματική δήλωση, εάν έχεις ήδη καταθέσει στην εφορία την αρχική.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

με ειδοποιησαν οτι περναω επιτροπη για την ενσταση την Τριτη....λεω να παρω κ ενα χαρτι απο το γιατρο μου...τι λετε?

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

με ειδοποιησαν οτι περναω επιτροπη για την ενσταση την Τριτη....λεω να παρω κ ενα χαρτι απο το γιατρο μου...τι λετε?

 

Δεν ζητάνε χαρτιά.Απλά φρόντισε να είσαι πειστική και να μην φανεί ότι ζητάς όλα τα χρήματα (...ασχετα αν τα δικαιουσε). Εγώ τους είπα ότι θεωρώ λίγα τα χρήματα που πήρα στην αρχή και ότι θα έπρεπε να δώσουν κάτι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια να σας κανω μια (μαλλον χαζή) ερώτηση...

πρόκειτε να γεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο και όπως δείχνουν τα πράγματα (πρώτα ο θεός!) με φυσιολογικό τοκετό...

μετά την απόδειξη του μαιευτηρίου την καταθέτω στο ΙΚΑ?

μου επιστρέφουν τιποτα πίσω?

Ένσταση μπορώ να κάνω και σε αυτή την περίπτωση ή αφορά μόνο τις καισαρικές?

Υπάρχει καμοιά μανουλα να με διαφωτίσει, γιατι τα οικονομικά μας ειναι άστα να πάνε ...:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

με ειδοποιησαν οτι περναω επιτροπη για την ενσταση την Τριτη....λεω να παρω κ ενα χαρτι απο το γιατρο μου...τι λετε?

 

mariaefi τελικά τι απέγινε με την επιτροπή? Ειμαι και εγώ απο ηράκλειο και προχθές ρώτησα για ένσταση και μου ειπαν τα ιδια!!!:twisted: Αφού λεει πληρωνομαστε σύμφωνα με το κρατικό τιμολόγιο δεν πρόκειτε να βγάλουμε κάτι με την ένσταση....:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια βοήθεια..Πήγε ο άντρας μου απο το ικα της περιοχης μας να ζητησει επιδομα καισαρικης μιας και γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη και του ειπε οτι δεν δικαιουμαι.Εγώ θα πάω ξανα αυριο να της πω ότι δικαιούμαι όπως διαβαζω απο εδω μέσα και απο την σελιδα του ικα. Αυτο που δεν κατάλαβα με οσα διαβασα ειναι οτι πρέπει να παω στο ικα που ανήκει η κλινική που γέννησα ή στο δικό μου ικα οπου και πήρα όλα τα υπόλοιπα επιδόματα????

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις πήγαμε στο ικα χαλανδριου αφου γεννησα στο μητερα και αυτοι μετα στελνουν εσωτερικα τα χαρτια και πληρωνεσαι απο το ικα της περιοχής σου.Αρα πρεπει να πας στο ικα του νοσοκομειου σου.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...