Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

ρε beba09..

 

εχω βαρεθει να τα γραφω...

 

εισαι σιγουρη οτι διαβασες το θεμα απο την αρχη? Τα εχω πει ΤΟΣΟ αναλυτικα παραπανω που πραγματικα βαριεμαι να τα ξανα γραψω.....

 

ναι το διάβασα αλλά τι να πω μου φαίνεται απίστευτό....δηλαδή να πάω μέσα στην επιτροπή για την ένσταση και να πω.... εμπιστεύομαι το δημόσιο αλλά.... βασικά εγώ μπορώ να πω την αλήθεια ... ήμουν τέζα και δεν μπορούσα μέχρι το επόμενο στενό να πάω πόσο μάλλον σε γιατρό δημοσίου νοσοκομείου. βρήκα μια εδώ κοντά ευτυχώς καλή αλλά ξεγένναγε σε ιδιωτικό...

 

θα το προσπαθήσω ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι το διάβασα αλλά τι να πω μου φαίνεται απίστευτό....δηλαδή να πάω μέσα στην επιτροπή για την ένσταση και να πω.... εμπιστεύομαι το δημόσιο αλλά.... βασικά εγώ μπορώ να πω την αλήθεια ... ήμουν τέζα και δεν μπορούσα μέχρι το επόμενο στενό να πάω πόσο μάλλον σε γιατρό δημοσίου νοσοκομείου. βρήκα μια εδώ κοντά ευτυχώς καλή αλλά ξεγένναγε σε ιδιωτικό...

 

θα το προσπαθήσω ευχαριστώ

Γεια σου beba, μπορει να μην χρειαστει να πεις και τιποτε, να μην σε ρωτήσουν δηλαδή. Οταν πέρασα εγω επιτροπή για το ίδιο πράγμα κάναμε μια τυπική κουβέντα του στυλ Καλημέρα, πως είστε, τι κάνατε αγοράκι, κοριτσάκι... αυτά. Επι της ουσίας τίποτε. Μίλησαν μεταξύ τους και μετά απο 3 -4 μήνες μου έδωσαν το τεράστιο ποσό των 300,00.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου beba, μπορει να μην χρειαστει να πεις και τιποτε, να μην σε ρωτήσουν δηλαδή. Οταν πέρασα εγω επιτροπή για το ίδιο πράγμα κάναμε μια τυπική κουβέντα του στυλ Καλημέρα, πως είστε, τι κάνατε αγοράκι, κοριτσάκι... αυτά. Επι της ουσίας τίποτε. Μίλησαν μεταξύ τους και μετά απο 3 -4 μήνες μου έδωσαν το τεράστιο ποσό των 300,00.

 

 

ναι τονια μου, εγω που "κλαφτηκα" ομως πηρα 1500....

 

αυτη ειναι η διαφορα... Ενα μυξοκλαμα για 1200 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

ναι τονια μου, εγω που "κλαφτηκα" ομως πηρα 1500....

 

αυτη ειναι η διαφορα... Ενα μυξοκλαμα για 1200 ευρω...

Καλημέρα, το κακό είναι οτι εμένα δεν με άφησαν να αρθρώσω λέξηηηηη, είχα προετοιμάσει και εγώ το δικό μου παραμυθάκι αλλάααααα.... αντε βρες άκρη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά !

Γέννησα στο μητέρα με καισαρική στις 16/12 .Το κόστος ήταν περίπου 2500 ευρώ .Εχω λοιπόν στα χέρια μου τα τιμολόγια απο το μητέρα (ύψους 2500ευρώ) και μία απόδειξη "τυπική" του μαιευτήρα στα 500 ευρώ (πήρε 2000).Εχω ΙΚΑ αλλά επίσης και ιδ.ασφάλιση που μου δίνει επίδομα τοκετου (max 3000ευρώ η 80% των εξόδων νοσηλείας).

Δύο ερωτησούλες : Στο ΙΚΑ καταθέτω μαζί με όλα τα άλλα και την απόδειξη του ιατρου ?

Και οι δύο ασφαλιστικοί φορείς μου ζητούν τα πρωτότυπα τιμολόγια και δεν δέχονται τα ακριβή αντίγραφα του μαιευτηρίου .Τί να διαλέξω ?Δεν υπάρχει τρόπος να πάρω χρήματα και απο το ΙΚΑ αλλά και απο την ιδιωτική ασφάλεια ?

 

Ευχαριστώ πολύ :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά !

Γέννησα στο μητέρα με καισαρική στις 16/12 .Το κόστος ήταν περίπου 2500 ευρώ .Εχω λοιπόν στα χέρια μου τα τιμολόγια απο το μητέρα (ύψους 2500ευρώ) και μία απόδειξη "τυπική" του μαιευτήρα στα 500 ευρώ (πήρε 2000).Εχω ΙΚΑ αλλά επίσης και ιδ.ασφάλιση που μου δίνει επίδομα τοκετου (max 3000ευρώ η 80% των εξόδων νοσηλείας).

Δύο ερωτησούλες : Στο ΙΚΑ καταθέτω μαζί με όλα τα άλλα και την απόδειξη του ιατρου ?

Και οι δύο ασφαλιστικοί φορείς μου ζητούν τα πρωτότυπα τιμολόγια και δεν δέχονται τα ακριβή αντίγραφα του μαιευτηρίου .Τί να διαλέξω ?Δεν υπάρχει τρόπος να πάρω χρήματα και απο το ΙΚΑ αλλά και απο την ιδιωτική ασφάλεια ?

 

Ευχαριστώ πολύ :?

 

Χρόνια σου πολλά. Κι εγώ γέννησα στις 3/10/2009 με καισαρική και είμαι ασφαλισμένη στο Ικα και έχω και ιδιωτική ασφάλεια η οποία μου έδωσε ένα επίδομα (1500 ευρώ). Λοιπόν η διαδικασία είναι η εξής: πας στο Ικα της περιοχής που ανήκει το νοσοκομείο και όχι στο Ικα της περιοχής σου και καταθέτεις τα πρωτότυπα τιμολόγια του νοσοκομείου για τα έξοδα νοσηλείας, καισαρικής και φαρμάκων. Εκεί σου λένε σε πόσο καιρό να πας στο Ικα της περιοχής σου για να πληρωθείς το επίδομα καισαρικής (εμένα μου είπαν σε 2 μήνες,πήγα τις προάλλες αλλά δεν είχαν πάει ακόμα τα χαρτιά μου να πληρωθώ...).Το επίδομα καισαρικής είναι γύρω στα 320 ευρώ και μετά όπως διάβασες παραπάνω θα κάνεις ένσταση γιατί κάτι παραπάνω μπορείς να πάρεις (κι εγώ αυτό θα κάνω μόλις πάρω τα χρήματα). Την απόδειξη του γιατρού δεν την καταθέτεις στο Ικα γιατί το Ικα δεν πληρώνει τον γιατρό, σε καλύπτει και καλά με το επίδομα τοκετού που πήρες...Κι εμένα 400 ευρώ μου έκοψε απόδειξη και πήρε 2000.Αυτήν την απόδειξη την καταθέτεις στην εφορία μαζί με την βεβαίωση που σου δίνει το Ικα για τα λεφτά τα οποία δεν σε κάλυψε (γιατί ως γνωστόν δεν καλύπτει όλη την γέννα το Ικα) για να πάρεις πίσω επιστροφή χρημάτων από την εφορία εφόσον την δικαιούσαι...Ως προς την ιδιωτική ασφάλεια τώρα επειδή κι εγώ κατέθεσα τα πρωτότυπα στο Ικα όταν πήγα στο Λητώ που γέννησα να τους ζητήσω να μου κόψουν μια δεύτερη απόδειξη, γιατί δεν είχα σκεφτεί πριν καταθέσω τα τιμολόγια να τα βγάλω φωτοτυπίες, μου είπαν ότι δεν γίνεται και ότι για να πάρω τα χρήματα από την ιδιωτική ασφάλεια θα πρέπει να δώσω στην ιδιωτική ασφάλεια την βεβαίωση του Ικα για το ποσό που πήρα και για το ποσό το οποίο δεν με κάλυψε.Εγώ πήγα στην ιδιωτική μου ασφάλεια και το μόνο που μου ζητήσαν ήταν το πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού και το εξιτήριο που σου δίνει ο γιατρός σου από το νοσοκομείο που λέει πότε γέννησες κτλ...Βέβαια εγώ πήρα επίδομα οπότε δεν τους ενδιέφεραν τα τιμολόγια γιατί ήταν στάνταρ το ποσό που θα έπαιρνα...Από ασφάλεια σε ασφάλεια όμως ίσως υπάρχουν διαφορές οπότε καλό θα ναι να ρωτήσεις τον ασφαλιστή σου για το τι ακριβώς γίνεται...Πάντως τα πρωτότυπα τα δίνεις σίγουρα στο Ικα και αυτό σου δίνει βεβαίωση για εφορία και για ιδιωτική ασφάλεια...Εμένα έτσι τουλάχιστον μου είπαν στο Λητώ...Όταν πας και στο Ικα να καταθέσεις τα χαρτιά σου ρώτα τους και αυτούς για το τι γίνεται μήπως και μου παν κι εμένα λάθος....Ελπίζω να σε κάλυψα και για ότι άλλη απορία έχεις ευχαριστώς να σε βοηθήσω αν μπορώ και γνωρίζω...Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και καλή χρονιά!!!

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

ΜΠορείς αν επιμένουν απο την ιδιώτική ασφάλεια να ζητήσεις απο το νοσοκομείο να σου δώσει ένα ακριβές αντίγραφο απο το πρωτότυπο τιμολόγιο με σφραγίδα του μαιευτηρίου που κατέχει θέση πρωτότυπου οπότε μπορούν να το χρησιμοποιήσουν.(κατέχω λογιστική γιαυτό σου λεώ το κάνουμε και εμέις με χαμένα τιμολόγια και ισχύει):wink:

Link to comment
Share on other sites

ΜΠορείς αν επιμένουν απο την ιδιώτική ασφάλεια να ζητήσεις απο το νοσοκομείο να σου δώσει ένα ακριβές αντίγραφο απο το πρωτότυπο τιμολόγιο με σφραγίδα του μαιευτηρίου που κατέχει θέση πρωτότυπου οπότε μπορούν να το χρησιμοποιήσουν.(κατέχω λογιστική γιαυτό σου λεώ το κάνουμε και εμέις με χαμένα τιμολόγια και ισχύει):wink:

 

Αλήθεια γίνεται αυτό????Γιατί εγώ όταν πήγα στο Λητώ και τους το ζήτησα αρνήθηκαν να μου το δώσουν και μου είπαν πως δεν γίνεται!!!!Μάλλον βαριόταν η υπάλληλος, τι να πω...Σ'ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠορείς αν επιμένουν απο την ιδιώτική ασφάλεια να ζητήσεις απο το νοσοκομείο να σου δώσει ένα ακριβές αντίγραφο απο το πρωτότυπο τιμολόγιο με σφραγίδα του μαιευτηρίου που κατέχει θέση πρωτότυπου οπότε μπορούν να το χρησιμοποιήσουν.(κατέχω λογιστική γιαυτό σου λεώ το κάνουμε και εμέις με χαμένα τιμολόγια και ισχύει):wink:

 

Καλή και ευτυχισμένη χρονιά !

Μα έχω ακριβή αντίγραφα τιμολογίων του ΜΗΤΕΡΑ σφραγισμένα και υπογεγραμμένα ,αλλά ο ασφαλιστής της ALICO μου είπε πως δεν τα δέχονται και θέλουν τα πρωτότυπα ...

Link to comment
Share on other sites

να πω κατι οταν είναι σφραγισμένο και γράφει επάνω ότι ενα τιμολόγιο είναι γνήσιο αντίγραφο ειναι σαν το κανονικό το τιμολόγιο.

και εχει την ίδια ισχύς.

Ρωτα και κανα δικηγόρο ή μίλα με τα κεντρικά της ασφαλιστικής σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΕΝΝΑς ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!!ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΕΙΣ ΑΡΙΘΜΙΤΙΚΑ :

1. ΠΟΣΑ ΕΝΣΙΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑς ΤΟΥ ΙΚΑ?ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ.

 

2.ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ?Κ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ?ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ? ΣΤΗΝ ΜΕΣΗΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

 

3.ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΠΕΝΕΙς ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ??

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΗΜΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ Κ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ .ΦΙΛΙΚΑ eirinieliza .

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΕΝΝΑς ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!!ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΕΙΣ ΑΡΙΘΜΙΤΙΚΑ :

1. ΠΟΣΑ ΕΝΣΙΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑς ΤΟΥ ΙΚΑ?ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ.

 

2.ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ?Κ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ?ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ? ΣΤΗΝ ΜΕΣΗΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

 

3.ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΠΕΝΕΙς ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ??

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΗΜΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ Κ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ .ΦΙΛΙΚΑ eirinieliza .

 

 

Σου απαντώ τα σχετικά και έχω γράψει και το Link:

 

Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται από 01/03/09 η πραγματοποίηση 60 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. Οι προϋποθέσεις αυτές θα αυξάνονται ανά δέκα (10) κατ' έτος και μέχρι 100 ημέρες εργασίας το 2013. Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο δεν λογαριάζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες. Οι ίδιες προυποθέσεις απαιτούνται και για την παράταση της ισχύος του ατομικού βιβλιαρίου υγείας.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/bibhygine.cfm

 

Επίδομα κυοφορίας λοχείας

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό. Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

 

Βοήθημα τοκετού

Το εφάπαξ βοήθημα τοκετού δικαιούνται οι άμεσα ασφαλισμένες, οι συνταξιούχοι και οι σύζυγοι των ασφαλισμένων και των συνταξιούχων (μέλη οικογένειας) και καταβάλλεται αντί μαιευτικής περίθαλψης 4-6 ημερών.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfm

 

Επιδότηση από τον ΟΑΕΔ

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας. Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα. Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg (εδώ θα βρεις αναλυτικά πληροφορίες)

 

 

Αναφορικά μετο πότε εισπράτεις τα χρήματα, εγώ πήρα μόνο το βοήθημα τοκετού, όταν γέννησα μετά από αρκετό διάστημα πήγα στο ΙΚΑ τα δικαιολογητικά που θέλαν για το βοήθημα και μου το δώσαν αμέσως. Όσο για το επίδομα κυοφορίας-λοχείας δεν το ξέρω φαντάζομαι άμεσα και αυτό, πρέπει να σε πληρώνουν στο ταμείο του ΙΚΑ (εσύ ίσως να μπορείς να στείλεις τον άνδρα σου αμέσως, εγώ απλά δεν είχα κάποιον να πάει να τα ζητήσει). Εάν γεννήσεις σε ιδιωτικό μπορεί να κάνεις και αίτηση να ζητήσεις κάποια λεφτά πίσως εκεί είναι άλλο θέμα, θες προήγουμενα Posts. Για τον ΟΑΕΔ πάλι δεν γνωρίζω πότε σε πληρώνουν για δεν πήγα. Όλες οι πληροφορίες είναι από τα επίσημα site των φορέων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες και όλους

Αναφορικά με το επίδομα καισαρικής που δίνει το ΙΚΑ, θα ήθελα να ρωτήσω εάν τελικά αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία ή είναι καλύτερα να βάλεις τις αποδείξεις στη φορολογική δήλωση και από 'κει να έχεις επιστροφή φόρου. Λένε πως το ΙΚΑ σου δίνει κάποια βεβαίωση για το υπόλοιπο που δεν αποζημιώνει, αλλά σκέφτομαι πως με τους ρυθμούς που δουλεύει το ΙΚΑ, ίσως δεν θα έχω έγκαιρα αυτό το χαρτί για να το προσκομίσω με τη φορολογική δήλωση.

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; Αν ναι, θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη του.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες και όλους

Αναφορικά με το επίδομα καισαρικής που δίνει το ΙΚΑ, θα ήθελα να ρωτήσω εάν τελικά αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία ή είναι καλύτερα να βάλεις τις αποδείξεις στη φορολογική δήλωση και από 'κει να έχεις επιστροφή φόρου. Λένε πως το ΙΚΑ σου δίνει κάποια βεβαίωση για το υπόλοιπο που δεν αποζημιώνει, αλλά σκέφτομαι πως με τους ρυθμούς που δουλεύει το ΙΚΑ, ίσως δεν θα έχω έγκαιρα αυτό το χαρτί για να το προσκομίσω με τη φορολογική δήλωση.

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; Αν ναι, θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη του.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Αξιζει τον κοπο. Μολις το ΙΚΑ σου δωσει τα λεφτα σου δινει και χαρτι για το υπολοιπο ποσο και το βαζεις στη φορολογικη σου δηλωση.

7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τον κοπο. Μολις το ΙΚΑ σου δωσει τα λεφτα σου δινει και χαρτι για το υπολοιπο ποσο και το βαζεις στη φορολογικη σου δηλωση.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά όπως διαβάζω το ΙΚΑ σε αποζημιώνει μετά από μήνες. Αν έχει περάσει η ημερομηνία υποβολής της φορολογικής μου δήλωσης τι χαρτί θα προσκομίσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα! επειδή και εγώ έκανα ένσταση πριν λίγες μέρες στο ΙΚΑ για το επίδομα καισαρικής τομής (πήρα 311 ευρώ), ρώτησα για την φορολογική δήλωση και μου είπαν ότι πρέπει κατά την υποβολή της να αναφέρω ότι έχω αυτή την εκκρεμότητα με το ΙΚΑ. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία και περάσω από την επιτροπή του ΙΚΑ θα πρέπει να υποβάλλω συμπληρωματική δήλωση.

 

Μήπως έχει καμία από εσάς κάποια ιδέα για το τί δικαιολογία να αναφέρω στην επιτροπή του ΙΚΑ;:?:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω βρε κοριτσια;;;;

για να εχεις δικαιωμα να παρεις χρηματα απο το ικα για τη καισαρικη τι προυποθεσεις χρειαζονται;; υπαρχει οριο σε ενσημα η κατι αναλογο;;; αν ειμαι ασφαλισμενη στο βιβλιαριο του αντρα μου μπορω να παρω πισω χρηματα;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΣΑ εγω κρατησα τη βεβαιωση του ικα να τη βαλω στη φορολογικη δηλωση... αλλα μπορεις να πεις οτι εμπιστευοσουν το γιατρο σου κι οτι υπηρχε σοβαρο προβλημα που επρεπε να κανεις καισαρικη και οχι φυσιολογικο... η καπως ετσι..

αλλα απο οτι εχω διαβασει στα παραπανω εινια θεμα επιτροπης τι λεφτα θα σου βγαλουν... δηλάδη μπορει να παρεις απο 500 μεχρι 1500 ευρω... αναλογα την επιτροπη... τι να πω;;;;

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε οπωσδήποτε να κάνω καισαρική. Το θέμα με το ΙΚΑ είναι ότι θα ρωτήσουν γιατί δεν πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο... Aντε να βρεις άκρη με αυτούς!!!!

 

Εσύ έκανες ένσταση και πέρασες από επιτροπή;

Εγώ πληρώθηκα τα 311 ευρώ αλλά δεν μου έδωσαν την βεβαίωση για την εφορία διότι εκκρεμεί η ένσταση. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία και εάν πάρω κάποια χρήματα παραπάνω, υποθέτω θα μου δώσουν νέα βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο Λητω πριν 2 εβδομαδες τα διδυμακια μου με καισαρικη.Οπως διαβαζω απο σας τα χρηματα κειμενονται γυρω στα 310 ευρω.Στο διπλανο κρεβατι ομως απο μενα γεννησε με καισαρικη κοπελα η οποια εχει και αυτη ικα και απο το λογιστιριο του Λητω της ειπανε οτι θα τις δωσουν γυρω στα 1300 ευρω απο το ταμειο για το επιδωμα καισαρικης.

Μπορει να ισχυει κατι τετοιο?Δυστυχως οταν ηταν να πληρωσουμε εμεις πηγε ο αντρας μου και απο τη φουρια του να ξεμπερδευει ξεχασε να ρωτησει ποσα περιπου χρηματα θα μας επιστραφουνε.

Ξεχασα να αναφερω οτι η κοπελα πληρωσε συνολικα γυρω στα 2500 ευρω για τη νοσυλεια της που πανω κατω ειναι το συνηθες.

Αν γνωριζεται κατι διαφωτηστε και μενα γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

έπρεπε οπωσδήποτε να κάνω καισαρική. Το θέμα με το ΙΚΑ είναι ότι θα ρωτήσουν γιατί δεν πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο... Aντε να βρεις άκρη με αυτούς!!!!

 

Εσύ έκανες ένσταση και πέρασες από επιτροπή;

Εγώ πληρώθηκα τα 311 ευρώ αλλά δεν μου έδωσαν την βεβαίωση για την εφορία διότι εκκρεμεί η ένσταση. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία και εάν πάρω κάποια χρήματα παραπάνω, υποθέτω θα μου δώσουν νέα βεβαίωση.

 

Την ένσταση να την κάνετε! Αξίζει τον κόπο! Γιατί να τους τα χαρίσουμε?? Η επιτροπή ρωτάει συνήθως "γιατί κάνατε καισαρική?" (εκεί λες ότι ξεκίνησες για φυσιολογικό, δεν πέτυχε και κατέληξε σε καισαρική. Πού ξέρουν αυτοί τις λεπτομέρειες της γέννας άλλωστε??). Εμένα πάλι δεν με ρώτησαν τίποτα για την καισαρική αλλά γιατί πήγα σε 2κλινο. Τους κλάφτηκα λοιπόν κι εγώ, για μια "παρεξήγηση" που έγινε σχετικά με τη θέση (εν μέρει αλήθεια, απλά τα είπα πιο "δραματικά") και μου έδωσαν άλλα 1000?.

Σχετικά με την εφορία τώρα, επειδή και τα πρώτα λεφτά (τα 300κάτι) και τα λεφτά από την ένσταση τα πήρα μέσα στο οικον. έτος 2009, θα καταθέσω τις αποδείξεις τους στη δήλωση που θα κάνω φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο Λητω πριν 2 εβδομαδες τα διδυμακια μου με καισαρικη.Οπως διαβαζω απο σας τα χρηματα κειμενονται γυρω στα 310 ευρω.Στο διπλανο κρεβατι ομως απο μενα γεννησε με καισαρικη κοπελα η οποια εχει και αυτη ικα και απο το λογιστιριο του Λητω της ειπανε οτι θα τις δωσουν γυρω στα 1300 ευρω απο το ταμειο για το επιδωμα καισαρικης.

Μπορει να ισχυει κατι τετοιο?Δυστυχως οταν ηταν να πληρωσουμε εμεις πηγε ο αντρας μου και απο τη φουρια του να ξεμπερδευει ξεχασε να ρωτησει ποσα περιπου χρηματα θα μας επιστραφουνε.

Ξεχασα να αναφερω οτι η κοπελα πληρωσε συνολικα γυρω στα 2500 ευρω για τη νοσυλεια της που πανω κατω ειναι το συνηθες.

Αν γνωριζεται κατι διαφωτηστε και μενα γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει

 

Το επίδομα της καισαρικής τομής κυμαίνεται στα 300 ευρώ. Μήπως τα 1300 που της ανέφεραν ότι θα πάρει συμπεριελάμβαναν και το επίδομα μητρότητας (1000 ευρώ);;

ίσως εσύ που έχεις δίδυμα (ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ!!!!) να πάρεις κάτι περισσότερο. Δεν σου λένε στο ικα πόσα θα πάρεις. Το μαθαίνεις όταν έχει ήδη βγεί η απόφαση και σε παίρνουν τηλέφωνο να περάσεις να πληρωθείς.

Παίρνεις τα 300 ευρώ και κάνεις επιτόπου ένσταση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...