Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

Nαι, το έχω γράψει, πήρα 800ευρώ ακόμη. Μπορεί να πάρεις και 1000.

 

Καλημέρα και απο εμένα και εγώ είχα πάρει γύρω στα 350 για την καισαρική και έκανα ένσταση ( βέβαια γέννησα 04/01/08 και τα χρήματα τα πήρα 13/08/09 ) πήρα αλλά 1250 περίπου .Οπότε δεν έχεις να χάσεις τίποτα .Εξάλλου όταν θα περάσεις επιτροπή δεν πρόκειτε να πέις πάνω απο 2λέξεις απλά θα ρωτήσουν αν προσπάθησες να πας σε κάποιο άλλο νοσοκομείο απλά θα πείς οτι ο γιατρός σου που τον έχεις χρόνια και τον εμπιστεύεσαι ήταν εκεί όποτε τον ακολούθησες και αυτό ήταν όλο.:-DΕυγενική να είσαι χαμογέλα και ανάλογα τα κέφια τους όλο και κάτι θα σου βγάλουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια στο "χώρο". Με λένε Ειρήνη και έχω ένα γιο 4,5 χρονών και μία κόρη 3,5 μηνών.

Γέννησα 30/05/09, κατέθεσα τα τιμολόγια του ΙΑΣΩ για περίθαλψη, εξετάσεις και φάρμακα ήτοι 3.550 ευρώ και πήρα πίσω σε 2 μήνες από το ΙΚΑ το "αστρονομικό " ποσό των 315 ευρώ!!!!! Κρατική διατίμηση σου λέει. Ενδεικτικά αναφέρω ότι για έξοδα μεγάλου χειρουργίου (αυτό θεωρείται η καισαρική) το ΙΚΑ πληρώνει 34 ευρώ!

 

Δυστυχώς κορίτσια, στην Ελλάδα ζούμε και αν δεν έχεις τα λεφτά να πληρώσεις την έβαψες. Το ΙΚΑ είναι μόνο για την σύνταξη και τίποτα άλλο, αν προλάβουμε δηλαδή να την πάρουμε ποτέ και αυτή! Ευτυχώς που έχω και ιδιωτική ασφάλεια και θα πάρω και ένα ποσόν από εκεί. Αλλά τι να το κάνεις? Εμένα το όλο "θέμα" μου πήγε 6.500 ευρώ ΙΑΣΩ, γιατρός και αναισθησιολόγος συν 2.000 ευρώ για τα βλαστοκύτταρα ήτοι σύνολο 8.500 ευρώ! Και για να σας προλάβω, πήγα σε 4κλινο δωμάτιο!

 

κι εγω μια απο τα ιδια στο μητερα...

πηρα 320 ευρω. Αλλα εκανα ενσταση....

και πηρα και άλλα 1500..... ;)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μια απο τα ιδια στο μητερα...

πηρα 320 ευρω. Αλλα εκανα ενσταση....

και πηρα και άλλα 1500..... ;)

για λεγε για λεγε....για το ικα μιλαμε παντα ετσι;;;;;;

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις καισαρικη, πας τα τιμολογια στο ικα για να σου δωσουν καποια χρηματα απο τα φαρμακα και ενα επιδομα για το χειρουργειο που εκανες. Μετα απο 4 μηνες σου δινουν καποια χρηματα, Εγω πηρα 329,22 απο τα 2559,18 που ηταν το τιμολογιο του Μητερα.

 

Μεσα σε καποιες μερες, αν εχεις αντιρρηση, κανεις ενσταση. Μετα απο 6 μηνες με φωναξανε να παραστω σε επιτροπη. Εκει ηταν 6 ατομα. Αναλογα με το ποσο πειστικη εισαι σου βγαζουν ενα επιπλεον ποσο που θα το παρεις μετα απο 1 μηνα. Σε μια ξαδερφη του αντρα μου δωσανε 800. Εγω μάλλον ημουν πολύ καλη και μου δωσαν 1500...

 

(παντα για ικα μιλαω ε...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη ρε συ Βικυ τι εννοεις πειστικη;;;;Για ποιο πραγμα πρεπει να τους πεισεις;;;;Και εγω στο γιο μου ειχα παρει 300 αποτα 2000 που ειχα δωσει..και επειδη ετοιμαζομαι παλι για καισαρικη αν μπορω να παρω περισσοτερα λεφτα,για τι να μην τα παρω;;1600 πηγε το τετρακλινο!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις...

εγω ετυχε και ειχα ακουσει οτι την περιοδο που γεννησα, το Αρεταιειο δεν δεχοταν γεννες λογω μια ενδονοσοκομειακης λοιμωξης. Τους ειπα λοιπον οτι θα γεννουσα εκει αλλα αναγκαστικα πηγα στο Μητερα, γιατι αγχωθηα και λογω των πονων (που μεταξυ μας δεν ειχα..) ηταν το μονο που σκεφτηκα. Το χαψαν... Αυτο σου λεω. Βρισκεις μια πολυ καλη δικαιολογια, πειστική που σε αναγκασε να διαλεξεις αυτο το μαιευτηριο. Λες μαλακιες πως να στο πω.. Λες πχ οτι ο γιατρος σου ειχε μια υποψια οτι το παιδι ειχε καρδιακη ανεπαρκεια και προτινε το μητερα ή το ιασω που εχει καρδιοχειρουργους μεσα στο ιδιο κτιριο. (φτου φτου φτου...)

 

μετα το μονο που τους ενδιεφερε να τους πω ηταν οτι το ικα ειναι φοβερό, οτι με εξυοηρετει παρα πολυ, οτι κανω τα εμβολια το κεντρο μητερας και παιδιου (που ηταν ψεμα, αλλα δεν ειχα το βιβλιαριο της μικρης μαζι για να το διαπιστωσουν) και τετοια γλυψιματα...

Link to comment
Share on other sites

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!τωρα το πιασα....να δω εγω τι δικαιολογια θα βρω..εδω που ειμαι...τεσπα!Ευχαριστω παρα πολυ Βικουλα!!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ψάχνω κι εγώ...μια δικαιολογία. Πριν 3 ημέρες μου ήρθε απο το ΙΚΑ το χαρτί για 420 ευρώ και σκέφτομαι να κάνω ένσταση, δεν έχω να χάσω κάτι (εκτός απο το χρόνο μου να τρέχω στις επιτροπές). Αλλα απ'οτι φαίνεται, μπορεί να πάρουμε και κάτι παραπάνω. 3,500 είχα δώσει στο ΙΑΣΩ HOTEL

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι...αλλα τι να βρεις να πεις;;ειναι δυσκολο νομιζω να σκεφτεις κατι που να στεκει....

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι?αυτο το επιδομα τελικα το παιρνουν οσες γεννησανε σε ιδιωτικο νοσοκομειο η και σε δημοσιο?εγω γεννησα σε δημοσιο γιαυτο ρωταω.εξαλου εδω δεν εχουμε ιδιωτικο..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ελενακι μου αυτες που γεννησανε σε ιδιωτικο..που δεχεται ομως ικα...αλλα δεν ειμαι και σιγουρη..

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

kalimera, εγώ είμαι ασφαλισμένη στον σύζυγο και μας είπαν ότι δικαιούμαστε- δηλ. ο συζυγος- μονο το ποσό των περίπου 900 ευρώ. Αυτό το επίδομα καισαρικής που λέτε είναι άλλο; Γιατί και γω λόγω προηγούμενων καισαρικών θα ξαναγεννήσω αναγκαστικά πάλι με καισαρική, άρα δικαιούμαι ως έμεσσα ασφαλισμένη και κάποιο έχτρα ποσό, περίπου 300 ευρώ, από ότι κατάλαβα; αν ξέρει κάποιος ας μας απαντήσει, καλύτερα να πάμε ενημερωμένοι!!! :mrgreen:

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο δω Ταο!!!Ναι αυτα τα λεφτα ειναι εξτρα,και τα παιρνεις μονο αν κανεις καισαρικη,νομιζω ομως οτι ειναι μονο για ιδιωτικη κλινικη...η οποια να παιρνει ικα,ειναι δηλαδη τα λεφτα που δικαιολογει το ικα για την εγχειρηση..

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, αν ξερει καποιος ας μου πει σε ποσο καιρο ειναι υποχρεωμενο το ικα να ενημερωσει για το ποσα δικαιουσε να παρεις απο καισαρικη. και με ποιο τροπο σε ενημερώνουν;ν παιρνουν τηλ η στελνουν γραμμα;

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
αν κανεις καισαρικη, πας τα τιμολογια στο ικα για να σου δωσουν καποια χρηματα απο τα φαρμακα και ενα επιδομα για το χειρουργειο που εκανες. Μετα απο 4 μηνες σου δινουν καποια χρηματα, Εγω πηρα 329,22 απο τα 2559,18 που ηταν το τιμολογιο του Μητερα.

 

Μεσα σε καποιες μερες, αν εχεις αντιρρηση, κανεις ενσταση. Μετα απο 6 μηνες με φωναξανε να παραστω σε επιτροπη. Εκει ηταν 6 ατομα. Αναλογα με το ποσο πειστικη εισαι σου βγαζουν ενα επιπλεον ποσο που θα το παρεις μετα απο 1 μηνα. Σε μια ξαδερφη του αντρα μου δωσανε 800. Εγω μάλλον ημουν πολύ καλη και μου δωσαν 1500...

 

(παντα για ικα μιλαω ε...)

 

vickytsoch τα 329,22 τα πηρες ή εκανες ενσταση και πηρες συνολο 1500 μετα τη επιτροπη?σε ρωταω γιατι και εγω εκανα καισαρικη και εχω παει την αποδειξη του γυναικολογου και του αναισθησιολογου(συνολο 1540) στο ικα για να παρω το επιδομα(μου ειπαν βεβαια οτι το ικα δινει μονο 300 και για ενσταση ουτε λογος).Γεννησα σε ιδιωτικο μαιευτηριο(Πατρα)ξερεις αν παιζει ρολο αυτο?

Περιμενω τη πολυτιμη απαντηση σου.Κριμα ειναι να μπορω να παρω παραπανω και να τους τα χαρισω.Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην αν γεννησεις σε δημοσιο με καισαρικη και εχεις ικα δε πληρωνεις τιποτα οποτε δε σου δινουν και επιδομα απο πανω...αν γεννησεις σε ιδιωτικο (οπως εγινε στο πρωτο μου) σου δινουνε αυτα τα περιπου 300 και κατι ψηλα....

 

καταθετεις ολες τις αποδειξεις και σε 3-4 μηνες στα βγαζουνε και σου δινουνε και ενα χαρτι για την εφορια με τις συνολικες δαπανες που εδωσες για να το βαλεις στη φορολογικη γιατι τις αυθεντικες αποδειξεις δε στις δινουν πισω.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μια απο τα ιδια στο μητερα...

πηρα 320 ευρω. Αλλα εκανα ενσταση....

και πηρα και άλλα 1500..... ;)

 

έχεις την καλοσύνη να μας πεις ακριβώς τις ενέργειες για την ένσταση, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

vickytsoch τα 329,22 τα πηρες ή εκανες ενσταση και πηρες συνολο 1500 μετα τη επιτροπη?σε ρωταω γιατι και εγω εκανα καισαρικη και εχω παει την αποδειξη του γυναικολογου και του αναισθησιολογου(συνολο 1540) στο ικα για να παρω το επιδομα(μου ειπαν βεβαια οτι το ικα δινει μονο 300 και για ενσταση ουτε λογος).Γεννησα σε ιδιωτικο μαιευτηριο(Πατρα)ξερεις αν παιζει ρολο αυτο?

Περιμενω τη πολυτιμη απαντηση σου.Κριμα ειναι να μπορω να παρω παραπανω και να τους τα χαρισω.Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις κοριτσια.

 

vickytsoch δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες please??? ή αν καποια αλλη ξερει κατι πανω σ'αυτο,περιμενω:(.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κι εγω μια απο τα ιδια στο μητερα...

πηρα 320 ευρω. Αλλα εκανα ενσταση....

και πηρα και άλλα 1500..... ;)

καλησπερα vickytsoch.θα ηθελα να σε ρωτησω ποια διαδικασια ακολουθησες για την ενσταση στο ικα γιατι μολις πληρωθηκα και εγω 395 απο τα 3200!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! ευχαριστω v*x που με σκουντησες να απαντησω..

 

 

εγω γεννησα στο μητερα. Με καισαρικη. Το μητερα μου ειπε να παω στο ικα χαλανδριου και να καταθεσω τα κουπονια απο τα φαρμακα που μου χορηγηθηκαν στην καισαρικη και το τιμολογιο της καισαρικης. Κι εγω πληρωσα 3.500 αλλα τα καθαρα νοσειλεια ηταν 2559 και αυτα κατεθεσα. Απο αυτα 4 μηνες μετα με ειδοποιησαν απο το ικα ΜΟΥ και πηγα και πηρα 329. Μου το ειχαν σφυριξει κι εμενα και εκανα εντσαση. (φυσικα και απο το ικα δεν μου ειπαν τιποτα..) τα υπολοιπα τα ειπα και παραπάνω...

 

Μεσα σε καποιες μερες, αν εχεις αντιρρηση, κανεις ενσταση. Μετα απο 6 μηνες με φωναξανε να παραστω σε επιτροπη. Εκει ηταν 6 ατομα. Αναλογα με το ποσο πειστικη εισαι σου βγαζουν ενα επιπλεον ποσο που θα το παρεις μετα απο 1 μηνα. Σε μια ξαδερφη του αντρα μου δωσανε 800. Εγω μάλλον ημουν πολύ καλη και μου δωσαν 1500...

 

εγω πηρα 1500 + 327 ...

 

εγω εγραψα παραπανω τι δικαιολογια ειπα. Βρηκα διακαιολογια το αρεταιειο που ειχε κλεισει την περιοδο που γεννησα. Ειπα πιο πανω τι δικαιολογιες θεωρω εγω οτι πρεπει να πειτε. Δικαιολογιες που να σας "αναγκασαν" να πατε σε ιδιωτικό. Εγω καταλαβαινω οτι αυτο που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ειναι οτι πηγα εκει γιατι εκει ειναι ο γιατρος που εμπιστευομαι. Θελουν να ακουσουν οτι : ΝΑΙ! ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΕΤΥΧΕ...

 

(αυτη ειναι η δικη μου γνωμη ετσι??? δεν ειμαι ειδικος ενστασιολογος...)

 

παντως 5 λεπτα ηταν η όλη ακροαση ετσι. Και για να σας καθησυχασω , ξερω οτι όποια κανει ενσταση θα παρει κατι. Δεν υπαρχει περιπτωση να φυγεις με τα χερια αδεια. Απλα παιζει τι θα παρεις...

 

επισης, δεν ξερω αν τα λεφτα αυτα τα παιρνουν μονο οι του μητερα ή οι αθηναιοι... εγω απλα σας λεω τι εζησα εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κι εγω μια απο τα ιδια στο μητερα...

πηρα 320 ευρω. Αλλα εκανα ενσταση....

και πηρα και άλλα 1500..... ;)

 

η διαδικασία με την ενσταση τι ακριβώς συνεπάγεται; πας δικαστικός ή απλά κάνεις κάποια ένσταση στο ίδιο το ΙΚΑ ; σε καλούν για διακανονισμό;

 

έχω καταθέση τα χαρτιά και επειδή έδωσα αρκετά λεφτά περιμένω να μου δώσουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

κανεις ενσταση στο ιδιο το ικα μεσα σε καποιες μερες...

 

σου στελνουν συστημενο γραμμα και σε καλουν στο ικα, σε μια επιτροπη 5-6 ατομων.

 

αυτο...

Link to comment
Share on other sites

κανεις ενσταση στο ιδιο το ικα μεσα σε καποιες μερες...

 

σου στελνουν συστημενο γραμμα και σε καλουν στο ικα, σε μια επιτροπη 5-6 ατομων.

 

αυτο...

 

και τι τους λες; δηλαδή για να τους πείσεις να σου δώσουν παραπάνω...συγνώμη που ρωτάω αλλά εμείς δώσαμε...πολλά και έχω να εργαστώ σχεδόν χρόνο οπότε είναι πολύ σημαντικό για μένα. Εσυ πόσα πλήρωσες και πόσα τελικά πήρες από το ΙΚΑ ; υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψουν και όλο το ποσό; εάν δεν θέλεις να γράψεις ποσά ...στείλε προσωπικό μήνυμα. ευχαριστώ.

 

 

(πάντως μια φορά που είχα πάει σε οδοντίατρο και έδωσα ένα σημαντικό ποσό, το ΙΚΑ δεν μου επέστρεψε απολύτως τίποτα, ούτε ένα ευρώ!!)

Link to comment
Share on other sites

ρε beba09..

 

εχω βαρεθει να τα γραφω...

 

εισαι σιγουρη οτι διαβασες το θεμα απο την αρχη? Τα εχω πει ΤΟΣΟ αναλυτικα παραπανω που πραγματικα βαριεμαι να τα ξανα γραψω.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...