Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

γεια σας !!!!!

καλη χρονιά σε όλες και χρονια πολλα!!!!!

θα ήθελα να ρωτήσω ξέρει κανείς πόσο είναι το επίδομα καισαρικής που δίνει το ικα.

γιατί δεν καταθεσα τα χαρτιά μου ακόμα και έχω δικαίωμα να τα καταθέσω μέχρι τις 20/1.

αξίζει τον κόπο (ειναι πολύ μακρια απο το σπίτι μου) ή να το αφήσω???

σας ευχαριστώ

και

περιμένω τιμές :D

(ειχα πάει να τα καταθέσω αλλα κατι δεν μου είχαν γραψει απο το μαιευτήριο και πρεπει να το διορθώσω :evil::evil: και μετά όλο το ανέβαλα)

μου είπαν ότι αν κάνεις ενσταση παιρνεις περισσότερα ισχύει ξέρει κανείς τιποτε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μελίνα, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι όσα και να δίνει το ΙΚΑ μην τα αφήσεις να πάνε χαμένα! Στο κάτω κάτω τόσα λεφτά δίνεις για εισφορές και εσύ και ο εργοδότης σου!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, εγω στο μητερα γέννησα.

πήγα σήμερα και κατάθεσα τα χαρτιά μου.

μου ειπαν οτι θα πάρω το επίδομα καισαρικής απο το ικα της περιοχης μου σε 2 μήνες!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Χρονια πολλα και καλη χρονια

Γεννησα στο Μητέρα με καισαρική στις 13 Ιουλίου 2007. Τα χρηματα στο ΙΚΑ πηγανε 31 Νοεμβρίου. Πήρα το φοβερο ποσο των 300 ευρώ περίπου.

Έκανα ενσταση και μου ειπανε οτι σε 2 μήνες θα μου στείλουν συστημένη επιστολή για το ποτε θα παρουσιαστώ στην επιτροπή να πω τους λόγους για τους οποιους κάνω την ενσταση!!!!!!!!

Λες και δεν ξερουν ότι αυτα που έχουμε πληρώσει στο ΙΚΑ τοσα χρονια, αυτα που έχουμε πληρώσει στο μαιευτήριο και αυτα που στο τέλος παίρνουμε ΔΕΝ εχουν καμμία απολύτως σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σας πω οτι μετα τους 2 μηνες που πήρα τηλεφωνο μου ειπανε οτι ποτε δεν εχουν πληρωσει στους 2 μηνες τα χρήματα της καισαρικής.

Οπως και εγινε στη δική μου περιπτωση.

Τωρα σε κάποιο αλλο ΙΚΑ μπορει τα πραγματα να γινονται συντομοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

καλημερα σας.Γεννησαμε με καισαρικη στις 20/03. εχουμε ασφαλεια ικα κ οταν πήγαμε να καταθεσουμε στο ικα βοτση καλαμαριας τα χαρτια να παρουμε το οποιο επιδομα καισαρικης μας ειπαν οτι δεν δινει το ικα επιδομα καισαρικης.καναμε κατι λαθος η μας ειπαν ψεματα?χρειαζετε μηπως να τα καταθεσουμε σε αλλη υπηρεσια.οποιοσ μπορει ας βοηθησει γιατι δεν θελουμε να αφηνουμε οτι δεκαρα στο ικα...

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ μου χτύπησες φλέβα :evil:

 

 

πήρα 260 ευρώ περίπου μετά από 5 ... ναι ΠΕΝΤΕ... μήνες :evil:

 

 

Το ποσόν είναι σημαντικό (για μένα) αλλά ακόμα και αν ήταν 20 ευρώ δεν τους άφηνα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :evil:

Υπάρχουν πολλά χρυσά κουτάλια... συνένοχος να τα κάνουν πλατινένια δεν θα γίνω :evil:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.Γεννησαμε με καισαρικη στις 20/03. εχουμε ασφαλεια ικα κ οταν πήγαμε να καταθεσουμε στο ικα βοτση καλαμαριας τα χαρτια να παρουμε το οποιο επιδομα καισαρικης μας ειπαν οτι δεν δινει το ικα επιδομα καισαρικης.καναμε κατι λαθος η μας ειπαν ψεματα?χρειαζετε μηπως να τα καταθεσουμε σε αλλη υπηρεσια.οποιοσ μπορει ας βοηθησει γιατι δεν θελουμε να αφηνουμε οτι δεκαρα στο ικα...

 

 

κάπου κάτι έχει γίνει μπέρδεμα

 

απ ότι κατάλαβα δεν είσαι Αθήνα....

στην Αθήνα δεν καταθέτεις τα χαρτιά στο ΙΚΑ που ανήκεις αλλά στο ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο που γέννησες :shock:

Το γιατί δεν το γνωρίζω...

θα σου έλεγα λοιπόν να πάρεις τηλ στο μαιευτήριο που γέννησες και να ζητήσεις πληροφορίες

είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν

εμάς μας είχαν δώσει μέχρι και χαρτί με το τι είδους χαρτιά πρέπει να μαζέψουμε και που θα τα καταθέσουμε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την συμβουλη...θεσσαλονικη ειμαστε κ μαλον θα δοκιμασω αυτο μου ειπες.Θα δοκιμασω τηλεφωνο στο Γεννεσις.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε και αυτο :!::!:

Γεννησα τον Ιουλιο του 2007 με καισαρικη δίδυμα. Οπως όλες σας πηρα απο το ικα το αστρονομικο ποσο των 260 ευρω περιπου μετα απο 5μιση μηνες. Μου ειπανε να κανω ενσταση αν θελω για παραπανω.

Εκανα. Πέρασα απο την επιτροπη οπου φυσικα τζαμπα ο χρονος μου και τζαμπα το σπασιμο νευρων. Αυτα κυρια μου δικαιολογει το ΙΚΑ!!!

Σημερα πηρα τηλεφωνο στο ΙΚΑ για να τους ρωτησω αν μπορω να παρω βεβαιωση για την εφορια οτι απο το ποσο που πληρωσα στο μαιευτηριο, πήρα τοσα απο το ΙΚΑ, μηπως απο την εφορια παιρνεις ενα αλλο ποσο.

Τι μου ειπανε?????

Αν εχετε κανει ενσταση δεν μπορειτε να παρετε αυτη τη βεβαιωση.

Αν δεν εχετε κανει περαστε με το βιβλιαριο να την παρετε!!!!!

Αυτο ομως δεν το λενε οταν σου λενε κανε ενστανση μηπως παρεις παραπανω λεφτα. Ενω ξερουν οτι δεν θα παρεις.... και ταυτοχρονα χανεις το δικαιωμα να παρεις (αν παρεις) κάποια επιστροφη απο την εφορια.

Τα ειπα και εγω..............

Link to comment
Share on other sites

τζαμπα ταλαιπωρια δηληδη για σενα..μηπως μπορεις να μας πεις τι χαρτια σου ζητησανε στην αρχη?

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μας ειχανε δωσει και μας μια λιστα με δικαιολογητικα και τα πηγαμε στο ικα που ανηκει το μαιευτηριο.

Απο εκει η ολη διαδικασια εγινε μεταξυ αυτων και του ικα της περιοχης μου.

Μπορω να βρω το χαρτι και να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

εαν εβρισκες το χαρτι θα ηταν καλο γιατι το κολογενεσις δεν μας εξυπηρετησε καθολου ουτε κ τωρα...

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

για να καταλάβω κι εγώ...εάν κάνεις καισαρική παίρνεις επιπλέον στο επίδομα τοκετού και κάποια χρήματα για την καισαρική;;;

 

sakissmaro κι εγώ στο ΙΚΑ Βότση ανήκω χα χα χα...βλέπω να δέρνω κανέναν!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καταρχην.to το ικα βοτση οντως ειναι απαραδεκτο κ ιδιως ολες αυτες κ οι ¨κυριες¨στο μυτρωο...μετα απο πολλες ερωτησεις κ μαλωματα εβγαλα καποιο συμπερασμα αφου πηγα κ στο ικα στην αριστοτελους. τα αποτελεσματα ητνα τα εξης¨ οποιοι γεννησανε στο γένεσις δεν περνουν επιπλεον επιδομα καισαρικης... στο αφερουν κατευθειαν απο την κλινικη γιατι ειναι συμβεβλημενοι με το ικα. παει αυτο. τωρα για οποιες γεννησανε αλλου χρειαζοντε τα εξης χαρτια

1.ΕΞΙΤΗΡΙΟ ΚΛΙΝΙΚΗΣ

2.ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

3.ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΥ

4.ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑΤΡΟΥ

5.ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

απλά πληρώνεις λιγότερο το δωμάτιο στην κλινική αν είσαι στο ΙΚΑ εγώ αυτό ξέρω.

Τί εννοείς με όσες γεννήσανε στο Γένεσις δεν υπάρχει αυτό το επίδομα; Μήπως εννοείς γενικά τις κλινικές; Κι ότι απλά το επίδομα το παίρνουν μόνο όσες γεννάνε σε δημόσιο νοσοκομείο;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

απλά πληρώνεις λιγότερο το δωμάτιο στην κλινική αν είσαι στο ΙΚΑ εγώ αυτό ξέρω.

Τί εννοείς με όσες γεννήσανε στο Γένεσις δεν υπάρχει αυτό το επίδομα; Μήπως εννοείς γενικά τις κλινικές; Κι ότι απλά το επίδομα το παίρνουν μόνο όσες γεννάνε σε δημόσιο νοσοκομείο;

 

καλημερα,Αλεξανδρα μου.λοιπον ξερω οτι στο γεννεσις εχει δωματια που αν εχεις ικα το πληρωνεις φθηνοτερα με την προυποθεση οτι θα κανεις καισαρικη.αντι να πας να παρεις το επιδομα της καισαρικης δηλαδη απο το ικα της περιοχης σου στο μειωνουν το ποσο απο το δωματιο.Αν γεννησεις σε νοσοκομειο,δεν παιρνεις επιδομα καισαρικης γιατι ειναι δωρεαν η διαμονη σου και το χειρουργειο,ολα γενικα.

εγγυημενα στο υπογραφω περι νοσοκομειου,στο παπαγεωργιου γεννησα την πρωτη μου φορα.

Link to comment
Share on other sites

Η pegi εχει δικαιο σε αυτα που λεει...την ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια της

εξαλου ολη αυτη η λιστα με τα δικαιολογιτικα μου τα εστειλε ι ιδια....η βοηθεια των μελων του sait ειναι πολυ μεγαλη....

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα sakis maro.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΟΛΟΙ ΒΟΗΘΑΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΜΟΔΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΝΥΧΤΩΣΑΜΕ...ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΑΤ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΗΣΤΗΣΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΗΝ ΜΑΓΔΑ ΑΠΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ.ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΑΣ......

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,Αλεξανδρα μου.λοιπον ξερω οτι στο γεννεσις εχει δωματια που αν εχεις ικα το πληρωνεις φθηνοτερα με την προυποθεση οτι θα κανεις καισαρικη.αντι να πας να παρεις το επιδομα της καισαρικης δηλαδη απο το ικα της περιοχης σου στο μειωνουν το ποσο απο το δωματιο.Αν γεννησεις σε νοσοκομειο,δεν παιρνεις επιδομα καισαρικης γιατι ειναι δωρεαν η διαμονη σου και το χειρουργειο,ολα γενικα.

εγγυημενα στο υπογραφω περι νοσοκομειου,στο παπαγεωργιου γεννησα την πρωτη μου φορα.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Πεγκουλίνι μου για τις πληροφορίες...κάπως έτσι το είχα φανταστεί γιατι στον τιμοκατάλογο του Γένεσις έγραφε για Κ.Τ. και ΙΚΑ που βέβαια διαφέρανε οι τιμές από αυτές χωρίς ΙΚΑ, αλλά και πάλι δεν ήμουνα σίγουρη!

Σ΄ευχαριστώ κοριτσάκι!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω: Θα γεννήσω με καισαρική στα μέσα του Δεκεμβρίου. Έμαθα οτι δικαιούμαι επίδομα καισαρικής από το ΙΚΑ. Ξέρει κάποια κοπέλα να μου πεί τί δικαιολογητικά θα χρειαστεί να έχω και πόσο χρονικό περιθώριο έχω από τη μέρα που θα γενννήσω; Τέλος φαντάζομαι στο ΙΚΑ θα τα καταθέσω έτσι δεν είναι;

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...