Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς να επιλέξετε σχολή μπαλέτου


Recommended Posts

Πάντως εάν κρίνω από τη δασκάλα μπαλέτου που βρήκα, δεν έχει απλά κορμί αλλά κορμάρα!!

 

Σ'ευχαριστώ!! Μπήκα σε σκέψεις και σκεφτόμουν ότι είναι λίγο νωρίς με αυτά που μου είπε η δασκάλα του σχολείου.

 

Βεβαια να σου πω κάτι? Δεν πιέζω καθόλου και δεν περιμένω να γίνει πρίμα μπαλαρίνα αν η ίδια δε θέλει. Απλά επειδή και εμένα οι γονείς μου με έστειλαν από μικρή στη ρυθμική μου έγινε βίωμα η γυμναστική αλλά όχι ο πρωταθλητισμός, ποτέ δεν είμουν γεννημένη πρωταθλήτρια στη γυμναστική ή αλλού

 

Ευχαριστώ, μάλλον θα είμαστε σε επικοινωνία για ότι άλλο χρειαστεί στην πορεία της προσπάθειας μας!!

 

και καλα κανεις

χωρις πιεσει θα το αγαπησει περισσοτερο.

ειμαι στη διάθεσή σου για οτι ζητήσεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 370
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητές μαμάδες,

 

μπορείτε να μου προτείνετε πια είναι η καλύτερη σχολή μπαλέτου για την κορούλα μου?

 

μένω στο Πικέρμι, αλλά θα δοκίμαζα να πάω και Ραφήνα ή Παλλήνη, αρκεί να είναι καλή η σχολή !!

 

Ευχαριστώ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αγαπητές μαμάδες,

 

μπορείτε να μου προτείνετε πια είναι η καλύτερη σχολή μπαλέτου για την κορούλα μου?

 

μένω στο Πικέρμι, αλλά θα δοκίμαζα να πάω και Ραφήνα ή Παλλήνη, αρκεί να είναι καλή η σχολή !!

 

Ευχαριστώ! :rolleyes:

 

 

εχεις δει κάτι στην περιοχή σου;

ξερω για γερακα και ραφήνα. βολεύει;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ismeni καλησπερα,διαβαζω πολυ καιρο τωρα τα posts σου.Να σε ρωτησω σε παρακαλω κι εγω κατι,στν περιοχη της Γλυφαδας ποιες 2/3 σχολες προτεινεις...?για κοριτσακι 6 ετων που θα παρακολουθησει χορο για 2η χρονια....Εννοειτε οτι οποια φιλη αλλη εχει εμπειρια απο τις σχολες της περιοχες,μπορει να μου πει την γνωμη της.Επισης ποιες τιμες θεωρειτε λογικες ....?Ευχαριστω!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ισμήνη στο γέρακα βρήκα μια σχολή με την επωνυμία Βίκυ Μπαλαρή. Ξέρεις κάτι για αυτήν? Μου έκανε εντύπωση ότι έχει μια μεθοδο της σχολής Μοριανωφ???? αν το λέω καλά, σε αντίθεση με το RAD που έχω συναντήσει σε άλλες? Ποιο είναι το καλύτερο?? Η μικρή μου είναι 4 χρονών και πρώτη φορά θα κάνει. Επίσης βρήκα δύο ακόμα: Της Στέλλας Σμυρνάκη που είναι καινούρια και μια ακόμα της Πολλάτου. Ξέρεις τίποτα για καμιά από τις παραπάνω?? Και αν ξέρεις και καμιά άλλη στο γέρακα πες μας!!!! Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
εχεις δει κάτι στην περιοχή σου;

ξερω για γερακα και ραφήνα. βολεύει;

 

Κατέληξα σε μια Σχολή Μπαλέτου στο Πικέρμι. Στην Αρχή ήμουν δυστακτική, γιατί είναι η μοναδική Σχολή στην περιοχή. Αργότερα όμως αφότου είδα την δουλειά που κάνει η καθηγήτρια αλλά και την παράσταση που έκαναν στο τέλος, ήμουν ενθουσιασμένη!

 

Δεν έχω παρά να την προτείνω και στις υπόλοιπες μαμάδες της περιοχής!

 

Καλύτερα να μην πω το όνομα, να μην φανεί σαν διαφήμηση ε?

Αν και είμαι τόσο ενθουσιασμένη που θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας! Τι λες Ισμήνη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους,

Γνωρίζετε κάποια σχολή χορού για νήπια (3,5 ετών θα είναι η κόρη μου τον Σεπτέμβριο) στην περιοχή του Αμαρουσίου ή πλησιόν περιοχες, στις οποία την ώρα που κάνει χορό το παιδί να μπορεί και η μητέρα να απασχολείται είτε με χορό είτε με γυμναστική?

 

Πέρυσι την κόρη μου την πήγαινα στην σχολή Ματεύ στο Μαρούσι... αλλά την ώρα που την περίμενα βαριόμουνα απίστευτα... και θέλω να βρώ κάπου αλλού έτσι ώστε να απασχολούμαι κι εγώ παράλληλα..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Γνωρίζετε κάποια σχολή χορού για νήπια (3,5 ετών θα είναι η κόρη μου τον Σεπτέμβριο) στην περιοχή του Αμαρουσίου ή πλησιόν περιοχες, στις οποία την ώρα που κάνει χορό το παιδί να μπορεί και η μητέρα να απασχολείται είτε με χορό είτε με γυμναστική?

 

Πέρυσι την κόρη μου την πήγαινα στην σχολή Ματεύ στο Μαρούσι... αλλά την ώρα που την περίμενα βαριόμουνα απίστευτα... και θέλω να βρώ κάπου αλλού έτσι ώστε να απασχολούμαι κι εγώ παράλληλα..

 

Ευχαριστώ

 

στη σχολή ματευ! μια χαρα... μπράβο...σωστη επιλογη!

αυτο που ζητάς πρεπει να το κοιτάξεις μόνη σου. εγω μπορώ να σου προτεινω καποιες σχολές ακομη στην περιοχή σου, αλλα αν κανουν παραλληλα και οι μαμαδες... δε μπορώ να το ξέρω.

σε ενδιαφέρει; να σου στέιλω πμ;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Πραγματικά στη σχολή Ματεύ, πιστεύω ότι κάνουν εξαιρετική δουλειά σε αυτές τις ηλικίες... την συστήνω ανεπιφύλακτα...

 

Ωστόσο... αν σου είναι εύκολο στείλε μου και κάποιες άλλες σχολές στην περιοχή μου και θα κοιτάξω να δω αν μπορώ να απασχοληθώ παράλληλα κι εγώ...

 

ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Iσμήνη καλησπέρα,

 

η κόρη μου θα είναι τεσσάρων τον Σεπτέμβριο και θα ήθελα να μου συστήσεις μία καλή σχολή είτε Μαρούσι, είτε Κηφισιά είτε Μελίσσια. Επίσης είναι αλήθεια αυτά που λένε περί ρυθμικής ότι δεν ψηλώνουν και αν όχι οι σχολές μπαλέτου κάνουν και ρυθμική και τί να επιλέξουμε? Είμαι παντελώς άσχετη επί του θέματος αλλά αγαπώ πολύ τον χορό και θέλω η κόρη μου να έχει την ευκαιρία να τον γνωρίσει κάτι που δεν είχα εγώ στην ηλικία της.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Iσμήνη καλησπέρα,

 

η κόρη μου θα είναι τεσσάρων τον Σεπτέμβριο και θα ήθελα να μου συστήσεις μία καλή σχολή είτε Μαρούσι, είτε Κηφισιά είτε Μελίσσια. Επίσης είναι αλήθεια αυτά που λένε περί ρυθμικής ότι δεν ψηλώνουν και αν όχι οι σχολές μπαλέτου κάνουν και ρυθμική και τί να επιλέξουμε? Είμαι παντελώς άσχετη επί του θέματος αλλά αγαπώ πολύ τον χορό και θέλω η κόρη μου να έχει την ευκαιρία να τον γνωρίσει κάτι που δεν είχα εγώ στην ηλικία της.

 

η ρυθμική που διδάσκεται σε σχολές μπαλέτου, δεν εχει καμία σχέση με την αγωνιστική ρυθμική γυμναστική (μπαλες, κορδέλς κλπ) που κάνουν οι σύλλογοι. βεβαια στην αγωνιστικη ρυθμική γυμναστική ζητάνε ψυλολιγνα κορίτσια τα οποία κανουν και μπαλέτο μέσα στην προπόνησή τους. Ομως... η ενόργανη γυμναστική (δοκός, ιππος, ασυμετροι ζυγοι κλπ) δεν ειναι υπέυθυνη για το υψος των κοριτσιών, απλώς... προτιμούνται τα μικροκαμωμένα κορμιά.

αν ειναι ενα παιδι να ψηλώσει... ψηλώνει. ειναι θεμα DNA...

 

στην ηλικία των παιδιών μας διδάσκουμε δημιουργικο χορο, ρυθμική (ρυθμος), μουσικοκινητική αγωγη και απλα βηματα μπαλέτου (φυσικά οχι πιρουετες).

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα την σταματήσω από την σχολή που πήγε φέτος. Την άφησα μέχρι και τον Ιούνιο γιατί ήθελα να πάρει μέρος στην παράσταση, δεν ήθελα να της το στερήσω αλλά κυρίες μου.... χάσατε και πάλι...

Απορώ με την επιχειρηματικότητα κάποιων ανθρώπων.....Για να μην αναφερθώ σε κατινίστικες λεπτομέρειες, θα πω μόνο το πιο ουσιαστικό. Η δασκάλα της του χρόνου δεν θα συνεχίσει την συνεργασία της με την σχολή και η Μελίνα την λατρεύει και την υπακούει απίστευτα και δεν δέχομαι να είναι στο ίδιο τμήμα με παιδάκια από 2,5 ετών έως και 6 ετών.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα την σταματήσω από την σχολή που πήγε φέτος. Την άφησα μέχρι και τον Ιούνιο γιατί ήθελα να πάρει μέρος στην παράσταση, δεν ήθελα να της το στερήσω αλλά κυρίες μου.... χάσατε και πάλι...

Απορώ με την επιχειρηματικότητα κάποιων ανθρώπων.....Για να μην αναφερθώ σε κατινίστικες λεπτομέρειες, θα πω μόνο το πιο ουσιαστικό. Η δασκάλα της του χρόνου δεν θα συνεχίσει την συνεργασία της με την σχολή και η Μελίνα την λατρεύει και την υπακούει απίστευτα και δεν δέχομαι να είναι στο ίδιο τμήμα με παιδάκια από 2,5 ετών έως και 6 ετών.

Αυτά!

 

οπως εχω πει...κριμα που υπάροχυν συνάδελφοι που φερονται ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΑ και μας παιρνει ολους η μπαλα. παιδιά εχουμε στα χερια μας... θελουμε να αγαπησουμε το χορο και να γινει μια καλη συνηθεια στη ζωή τους. ειανι μια ωραια άσκηση!

απαραδεκτος επίσης θεωρω το γεγονος να μπλέκονται οι ηλικίες των παιδιών. καθε χρονολογια γεννησης σε ξεχωριστό τμήμα (οπως στο σχολειο)!!!!! προσωπικά και 3 παιδιά να εχω σε καποιο τμήμα, δε υτα συμπτίσω ουτε με τα μεγαλύτερα, ούτε με τα μικροτερα.

η παράσταση πώς πήγε; τι θεμα ειχε και τι χορεψε η μελίνα;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω πει...κριμα που υπάροχυν συνάδελφοι που φερονται ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΑ και μας παιρνει ολους η μπαλα. παιδιά εχουμε στα χερια μας... θελουμε να αγαπησουμε το χορο και να γινει μια καλη συνηθεια στη ζωή τους. ειανι μια ωραια άσκηση!

απαραδεκτος επίσης θεωρω το γεγονος να μπλέκονται οι ηλικίες των παιδιών. καθε χρονολογια γεννησης σε ξεχωριστό τμήμα (οπως στο σχολειο)!!!!! προσωπικά και 3 παιδιά να εχω σε καποιο τμήμα, δε υτα συμπτίσω ουτε με τα μεγαλύτερα, ούτε με τα μικροτερα.

η παράσταση πώς πήγε; τι θεμα ειχε και τι χορεψε η μελίνα;

 

Η παράσταση ήταν στην σχολή σαν ανοιχτό μάθημα όχι σε θέατρο φέτος. Η δασκάλα τους είχε φτιάξει ένα μικρό θεατρικό με θέμα την ωραία κοιμωμένη και η Μελίνα ήταν η ωραία κοιμωμένη. Έκαναν και ασκησούλες στο έδαφος και στην μπάρα και στο τέλος ένα τραγουδάκι jazz.

Πολύ ωραία τα πήγαν τα μεγαλύτερα παιδάκια άνω των 5 ετών, τα μικρούτσικα τα είχαν λίγο χάσει αλλά η δασκάλα τα είχε από κοντά και τα έκανε με τον τρόπο της να συμμετέχουν και αυτά όσο μπορούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Η παράσταση ήταν στην σχολή σαν ανοιχτό μάθημα όχι σε θέατρο φέτος. Η δασκάλα τους είχε φτιάξει ένα μικρό θεατρικό με θέμα την ωραία κοιμωμένη και η Μελίνα ήταν η ωραία κοιμωμένη. Έκαναν και ασκησούλες στο έδαφος και στην μπάρα και στο τέλος ένα τραγουδάκι jazz.

Πολύ ωραία τα πήγαν τα μεγαλύτερα παιδάκια άνω των 5 ετών, τα μικρούτσικα τα είχαν λίγο χάσει αλλά η δασκάλα τα είχε από κοντά και τα έκανε με τον τρόπο της να συμμετέχουν και αυτά όσο μπορούσαν.

 

ποσα παιδάκια ητνα στο τμήμα;

τα 6χρονα, θα μπορουσαν να κανουν ασκήσεις στη μπαρα... κατα τη γνω΄μη μου. οχι ομως τα μικρότερα...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσα παιδάκια ητνα στο τμήμα;

τα 6χρονα, θα μπορουσαν να κανουν ασκήσεις στη μπαρα... κατα τη γνω΄μη μου. οχι ομως τα μικρότερα...

 

Ήταν 4 εξάχρονα, 2 πεντάχρονα (η Μελίνα το ένα), ένα τετράχρονο και 4 κοριτσάκια 2.5 με 3 ετών. Τα μικρούτσικα κρεμόντιουσαν από την μπάρα με τα χεράκια τους και έπαιζαν. Αφού ούτε καν φτάνει το ποδαράκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ισμήνη καλησπέρα.

 

Θα ήθελα εάν μπορούσες να με βοηθήσεις στον εντοπισμό κάποια καλής σχολής μπαλέτου στην περιοχή του Αμαρουσίου για την 3,5 χρονών κόρη μου.

 

Δεν έχω ιδέα εάν καλύτερο είναι το αγγλικό ή το ρώσικο σύστημα, αλλά επειδή δεν ξέρω εάν θα της αρέσει και η ηλικία της είναι μικρή, ούτως ή άλλως, θα ήθελα να ξεκινήσει έστω για να βοηθηθεί το σώμα της σε μία σωστή στάση. Εάν θα της αρέσει θα συνεχίσει, εάν όχι δεν πειράζει.

 

Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

Μαίρη

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια καλη σχολη μπαλλετου στην περιοχη βουλα-βαρη- γλυφαδα.Ξερετε την σχολη μπαλετου της Κατερινας Ροδιου στη Γλυφαδα;Θελω να ξεκινησω το κοριτσακι μου 3,5 χρονων!

Link to comment
Share on other sites

ISMENE

 

Ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες. Αν δεν κάνω κατάχρηση μπορείς να μας πεισ με δυο λόγια τι διαφορά συστήματος RAD απο VAGANOVA? Εκανα χρόνια μπαλέτο (σε επαρχιακή πόλη, σαν παιδί) και τώρα η κόρη μου 3,5 χρόνων θέλει να κάνει και αυτή. Και έτσι μου γεννήθηκε η απορία για τη διαφορά τους. Υπάρχει και γαλλικό σύστημα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ismeni, από ότι καταλαβαίνω είσαι το knowhow στο μπαλέτο. Η μικρή μου έκλεισε τα 4 τον Μάιο και σκέφτομαι να ξεκινήσει μπαλέτο τον Σεπτέμβρη. Μένουμε στον Πειραιά, μήπως έχεις κάτι να μου προτείνεις ?

 

Δοκιμαστικά λέω στην αρχή και βλέπουμε. Αν θα της αρέσει, αν θα πειθαρχεί κλπ.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

ISMENE

 

Ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες. Αν δεν κάνω κατάχρηση μπορείς να μας πεισ με δυο λόγια τι διαφορά συστήματος RAD απο VAGANOVA? Εκανα χρόνια μπαλέτο (σε επαρχιακή πόλη, σαν παιδί) και τώρα η κόρη μου 3,5 χρόνων θέλει να κάνει και αυτή. Και έτσι μου γεννήθηκε η απορία για τη διαφορά τους. Υπάρχει και γαλλικό σύστημα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

το μπαλέτο είναι ενα. στο τελος η χορευτρια θα κανει 32 fouette στη σκηνη, ανεξάρτητα με πιο σύστημα εκπαιδεύτηκε (ρώσσικο, αγγλικο, γαλλικο). προσωπικά υποστηρίζω το αγγλικό για το ξεκινημα μεχρι το επαγγελματικο στάδιο.

γύρισε στην πρωτη σελίδα του θέματος αυτου, εχει αρκετες πληροφορίες. αν δε σε καλύψουν... ειμαι εδω να σου πω τα πάντα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Ismeni,

από τα post σου καταλαβαίνω οτι είσαι πολύ έμπειρη και γι'αυτο θα ζητήσω την συμβουλή σου. Είμαι 30 χρονών και κάνω μπαλέτο 4 χρόνια (εκτός από διακοπή 1 χρόνου λόγω εγκυμοσύνης) και τώρα ψάχνω να αλλάξω σχολή γιατί η Κονταξάκη που πήγαινα είναι πολύ ακριβή. Λοιπόν,μελετώντας τα post σου θα ήθελα να μου πεις ανάμεσα στις σχολές που έχεις προτείνει: Κακκαβα, Μαρουλιανού- Ζωγράφου Ζωζώ,

Αλεξοπούλου Βέρα & Ρεγγίνα, Αγγελική Ανδικοπούλου, Αναστασία Γούβαλη (ή κάποια άλλη εκεί κοντά σε αυτές) πια προτείνεις να πάω? Θέλω να κάνω μπαλέτο (οχι barre terre) και ίσως σύγχρονο αν βρω χρόνο. Επίσης στην Κονταξάκη έκανα ρωσσικό σύστημα, θα δυσκολευτώ αν παρακολουθήσω αγγλικό, έχουν μεγάλες διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει κανείς να μου πει εντυπώσεις από τη σχολή Καλφοδήμου σύνορα

 

 

Γλυφάδας - Αργυρούπολης?

 

ναι! να πάτε στον Πάνο. πολύ καλη σχολή και με μεγάλη εμεπιρία!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ismeni,

από τα post σου καταλαβαίνω οτι είσαι πολύ έμπειρη και γι'αυτο θα ζητήσω την συμβουλή σου. Είμαι 30 χρονών και κάνω μπαλέτο 4 χρόνια (εκτός από διακοπή 1 χρόνου λόγω εγκυμοσύνης) και τώρα ψάχνω να αλλάξω σχολή γιατί η Κονταξάκη που πήγαινα είναι πολύ ακριβή. Λοιπόν,μελετώντας τα post σου θα ήθελα να μου πεις ανάμεσα στις σχολές που έχεις προτείνει: Κακκαβα, Μαρουλιανού- Ζωγράφου Ζωζώ,

Αλεξοπούλου Βέρα & Ρεγγίνα, Αγγελική Ανδικοπούλου, Αναστασία Γούβαλη (ή κάποια άλλη εκεί κοντά σε αυτές) πια προτείνεις να πάω? Θέλω να κάνω μπαλέτο (οχι barre terre) και ίσως σύγχρονο αν βρω χρόνο. Επίσης στην Κονταξάκη έκανα ρωσσικό σύστημα, θα δυσκολευτώ αν παρακολουθήσω αγγλικό, έχουν μεγάλες διαφορές?

 

θα σου απαντησω αυριο... μολις γυρισα απο διακοπές...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...