Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς να επιλέξετε σχολή μπαλέτου


Recommended Posts

Λοιπον να ρωτησω κάτι ? ειδα οτι η σχολη χορου της γειτονιας μου ειναι μεσα στα μελη του ΣΙΣΧ αυτο σημαινει ότι κανει καλη δουλεια ????

 

 

επίσης δεν μου αρεσει που πρέπει να πληρωσω 50 ευρω για ενα κορμακι , καλτον και παπουτσακια , υπαρχε καποιο μαγαζι που να τα πουλάει φθηνοτερα ?

 

 

ευχαριστω

 

καλησπέρα

θα 'θελες να μας πεις για ποια σχολή μιλάς;

 

οσο αφορά τα ρούχα του μαθήματος, πες μας λεπτομέρειες κυρίως για το κορμάκι. κοντό μανίκι, μακρύ ή αμάνικο; λύκρα ή βαμβακερό;

ορισμένες σχολές συνεργάζονται με καποιο κατάστημα ή βιοτεχνία ωστε αφ' ενος να φοράνε τα παιδιά το ιδιο κορμάκι στην τάξη και αφ' ετέρου οι γονείς να εξυπηρετούνται χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνουν εκείνοι στο μαγαζί.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 370
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γειά σου Ισμήνη

Εγω πήγαινα μπαλέτο στην Συσμάνη στο Κολωνάκι. Ξεκίνησα στα 3 και σταμάτησα στα 15.Ανεβοκατέβαινα από την Ν.Σμύρνη γιατί η μαμά μου ήθελε να πηγαίνω εκεί που ήταν καλή σχολή. Οι κόρες μου είναι ακόμα μικρές (2,2) αλλά θα ήθελα την γνώμη σου για τις σχολές της περιοχής μου. Μένουμε Φιλοθέη οπότε αν ξέρεις καμία Ψυχικό Φιλοθέη θα ήθελα να αρχίσω να το ψάχνω. Και εγώ έκανα αγγλικό σύστημα οπότε μάλλον το προτειμώ.

Αναμένω απάντησή σου. Καλές διακοπές

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σου Ισμήνη

Εγω πήγαινα μπαλέτο στην Συσμάνη στο Κολωνάκι. Ξεκίνησα στα 3 και σταμάτησα στα 15.Ανεβοκατέβαινα από την Ν.Σμύρνη γιατί η μαμά μου ήθελε να πηγαίνω εκεί που ήταν καλή σχολή. Οι κόρες μου είναι ακόμα μικρές (2,2) αλλά θα ήθελα την γνώμη σου για τις σχολές της περιοχής μου. Μένουμε Φιλοθέη οπότε αν ξέρεις καμία Ψυχικό Φιλοθέη θα ήθελα να αρχίσω να το ψάχνω. Και εγώ έκανα αγγλικό σύστημα οπότε μάλλον το προτειμώ.

Αναμένω απάντησή σου. Καλές διακοπές

 

καλημέρα και σε σένα

νομίζω οτι η ΞΥΜΗΤΟΥΛΙΑ ΣΑΠΦΩ ΦΛΕΜΙΝΓΚ 24 – Ν.ΦΙΛΟΘΕΗ, ΤΗΛ: 2106859999,

διδάσκει rad (που οπως είπες το προτιμάς... και καλά κάνεις κατα τη γνώμη μου)

υπάρχει ακόμη με αγγλικό σύστημα η ΤΟΥΑΝΕ ΜΑΡΙΝΑ(τη δασκάλα που εχει για τα μικρά την εχω κι εγω στη σχολή) , ΠΑΠΑΔΑ 26, 2106925127

 

επίσης...

η ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΙΘΑΙΡΩΝΟΣ 19β – ΧΑΛΑΝΔΡΙ, ΤΗΛ: 210 – 68 42 611

η ΚΑΝΑΤΣΟΥΛΗ ΜΑΡΙΑ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ 16 – ΧΑΛΑΝΔΡΙ, ΤΗΛ.: 2106812861, 210 - 6811043

και αλλες πολές στο χαλάνδρι, αν σε ενδιαφέρει

 

καλές διακοπές και ενημερωσέ με τι έκανες τελικά;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

sugnomi alla pragmatika xreiazomai voithia kai den kserw pou na anaferthw eimai 19 xronwn kai kanw mpalleto apo 4 ,sthn athina ekana sth rallou manou kai meta sth sxolh ths nikhs kodaksakh.perasa sthn patra kai anazhthsa sxolh xorou katelhksa sth sxolh xorou ths roulas mavriopoulou ustera apo protash gnwsths mou,to balleto einai to oneiro mou ..mhpws mporeite na mou peite ean gnwrizete an afth h sxolh einai kalh ??kai pali sugnwmh gia thn paremvolh ..sos....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας, ειμαι καινουργια στην παρεα σας. θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για σχολες μπαλετου στην ανω γλυφαδα, οπου θελω να στειλω την κορη μου (4 ετων). Εχω καποια τηλεφωνα βρει, σκοπευω να επισκεφτω καποιες απο τις σχολες αυτες, αλλα αν υπαρχει καποια επιπλεον βοηθεια θα ειναι ευπροσδεκτη. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, ειμαι καινουργια στην παρεα σας. θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για σχολες μπαλετου στην ανω γλυφαδα, οπου θελω να στειλω την κορη μου (4 ετων). Εχω καποια τηλεφωνα βρει, σκοπευω να επισκεφτω καποιες απο τις σχολες αυτες, αλλα αν υπαρχει καποια επιπλεον βοηθεια θα ειναι ευπροσδεκτη. ευχαριστω

 

πολύ ευχαριστως να σε βοηθήσουμε η μαρία μιχαηλίδου κι εγω, αλλα και μαμαδες που μένουν στην περιοχή. πες μου για πιες σχολές εχεις τηλέφωνα;

μπορείς να κοιτ'άξεις στο http://www.sisxe.com οπου θα βρεςι αναγνωρισμένες σχολές από το ΥΠΠΟ ή τη νομαρχία, που διδάκσουν το εκπαιδετικό σύστημα της rad ή της vaganova. \προσωπικά προτιμώ το rad για τις μικρές ηλικίες.

στο σαιτ που σου παραθέτω δεν είανι ολες οι σχολές της ελλάδας.

αυτο δε σημαίνει ότι αυτές που δεν περιλαμβάνονται δεν ειναι νομιμες, απλώς δεν είανι μέλη του σισχε.

υπάρχουν σχολές που είανι νομιμες, κάνουν πολύ καλή δουλειά, αλλα δεν είναι γραμμένες στο σωματείο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

πολύ ευχαριστως να σε βοηθήσουμε η μαρία μιχαηλίδου κι εγω, αλλα και μαμαδες που μένουν στην περιοχή. πες μου για πιες σχολές εχεις τηλέφωνα;

μπορείς να κοιτ'άξεις στο www.sisxe.com οπου θα βρεςι αναγνωρισμένες σχολές από το ΥΠΠΟ ή τη νομαρχία, που διδάκσουν το εκπαιδετικό σύστημα της rad ή της vaganova. \προσωπικά προτιμώ το rad για τις μικρές ηλικίες.

στο σαιτ που σου παραθέτω δεν είανι ολες οι σχολές της ελλάδας.

αυτο δε σημαίνει ότι αυτές που δεν περιλαμβάνονται δεν ειναι νομιμες, απλώς δεν είανι μέλη του σισχε.

υπάρχουν σχολές που είανι νομιμες, κάνουν πολύ καλή δουλειά, αλλα δεν είναι γραμμένες στο σωματείο.

Στο site που προτείνεις βρηκα τα εξής: 1. Γλύκα Ελεαννα 2. Χατζημιχάλη Μαρη 3. Καρακατσανη Στελλα 4. Γεωργακοπούλου Αλεξανδρα και εχω βρει και Σουγιουλτζη Ελενη. Οσον αφορα στα δυο συστήματα που ανέφερες, μηπως μπορεις να μου πεις καποια βασικά χαρακτηριστικα του καθενος και γιατι προτιμας το rad; Συγνωμη αν σε κουραζω αλλα ειμαι εντελως αρχαρια!!! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λιδα θες να σπουδασεις επαγγελματικα τον χορο... αν ναι πρεπει να βρεις ενα επαγγελματικο σχολειο χορου και οχι μια ερασιτεχνικη σχολη χορου για να ποετοιμαστεις για εξετασεις. αλλα αν το κανεις ως λατρεις της τεχνης και για την ασκηση που σου προσφερει ο χορος ...εισαι 19ετων και μπορεις να καταλαβεις ... αφου κανεις απο μικρο παιδι μπαλετο γνωριζεις.αν μετα το μαθημα νιωθεις γεματη την ψυχη σου και δουλεμενο το σωμα σου ειναι καλο σχολειο. πολλα φιλια. καντε χορο...

Link to comment
Share on other sites

αφροδιτακι σου δινεται η ευκαιρια να με ρωτησεις μεσα απο το φορουμ και να με ηγνωρισεις απο κοντα ερχομενη στην σχολη. την τεταρτη αρχιζουμε εγγραφες μετα τις 6.00μμ ειμαι στην σχολη και στην διαθεση σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και παλι. Μήπως υπάρχει καμία πληροφορία για τις σχολές της Ανω Γλυφάδας που έγραψα σε προηγούμενο μηνυμα; Από αύριο θα αρχίσω να τηλεφωνώ για να καταλήξω κάπου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΧΟΡΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΧΟΡΟΥ. ΚΑΝΕ ΕΡΕΥΝΑ ...ΦΩΦΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!θα ηθελα τη βοηθεια σας..Ειμαι 22 χρονων,κανω απο 3 χρονων μπαλετο και θα ηθελα να παω σε καποια επαγγελματικη σχολη να ασχοληθω πιο σοβαρα!Εχω ακουσει για την ραλλου μανου οτι ειναι πολυ καλη στο συγχρονο και για την κονταξακη οτι ειναι πιο καλη στο κλασσικο αλλα οτι ειναι λιγο πιεστικη σαν σχολη!!Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα!!Δεν εχω ιδεα για την Μοριανοβα,Πετροβα..Καθε βοήθεια ειναι πολύτιμη!!

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!θα ηθελα τη βοηθεια σας..Ειμαι 22 χρονων,κανω απο 3 χρονων μπαλετο και θα ηθελα να παω σε καποια επαγγελματικη σχολη να ασχοληθω πιο σοβαρα!Εχω ακουσει για την ραλλου μανου οτι ειναι πολυ καλη στο συγχρονο και για την κονταξακη οτι ειναι πιο καλη στο κλασσικο αλλα οτι ειναι λιγο πιεστικη σαν σχολη!!Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα!!Δεν εχω ιδεα για την Μοριανοβα,Πετροβα..Καθε βοήθεια ειναι πολύτιμη!!

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!!

 

πολύ καλή σχολή είναι και η μοριάνοβα και η πέτροβα. υπάρχει ακόμη και η γρηγοριάδου στα εξάρχεια.

εξαρτάται σε τι θες να επικεντρωθείς, η επιλογή είανι η δική σου.

σύγχρονο; κλασσικό; να χορεύεις σε παραστάσεις υψηλού επιπέδου; να διδάξεις τελειώνοντας;

αναλογα με το τι ζητάς, θα επιλέξεις σχολή.

πήγαινε σε όλες, ζήτησε να κάνεις ή να παρακολουθήσεις τα μαθήματα. πάρε τις πληροφορίες σου κι εμεις εδω είμαστε.

που κάνεις τόσα χρόνια χορό; η δασκάλα σου τι οδηγίες σου έδωσε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινα στη Βιλλυ Αλεξιου στο Χαιδαρι..Για την Γρηγοριαδου δεν εχω ακουσει καλα λογια..Αλλα μπορεί να ειναι και φήμες..το ονειρό μου είναι να ανοίξω δική μου σχολή χόρου και οχι τόσο να γίνω χορεύτρια..και μ'αρεσει περισσότερο το σύγχρονο..αυτά..τα καλύτερα γενίκα τα έχω ακούσει για τη ραλλού μάνου..Ευχαριστώ παρα πολύ ismeni!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγαινα στη Βιλλυ Αλεξιου στο Χαιδαρι..Για την Γρηγοριαδου δεν εχω ακουσει καλα λογια..Αλλα μπορεί να ειναι και φήμες..το ονειρό μου είναι να ανοίξω δική μου σχολή χόρου και οχι τόσο να γίνω χορεύτρια..και μ'αρεσει περισσότερο το σύγχρονο..αυτά..τα καλύτερα γενίκα τα έχω ακούσει για τη ραλλού μάνου..Ευχαριστώ παρα πολύ ismeni!!!

 

σχολή χορου τις μέρες που ζούμε; καλυτερα οχι, εκτος αν σκεφτεσαι για επαρχία. κανε το επαγγελματικό σου, αφου το θες. δίδαξε σε σχολές (ετσι κι αλλιως θες 5ετή πείρα) και μετα βλεπεις τι θα κάνεις.

κανε μια βολτα στις επαγγελματικες σχολές και επέλεξε αυτη που σου αρέσει σαν χωρος, σαν μαθηματα, σαν περιβαλλον, σαν ποιοτητα εκπαίδευσης, σαν πλήθος ... μαθητών.

καλή επιτυχια!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Ισμήνη, ούτε η Κακαβά Ελένη ούτε η Παπαρούπα Φωτεινή έχουν τμήμα για το 2.5 χρονών κοριτσάκι μου.

Πήρα τη σχολή MATEY όμως και μου είπαν πως εκεί έχουν τμήματα για τόσο μικρά παιδάκια.

Καμμία άποψη για τη σχολή αυτή από εσένα ή από άλλες μαμάδες;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Ισμήνη, ούτε η Κακαβά Ελένη ούτε η Παπαρούπα Φωτεινή έχουν τμήμα για το 2.5 χρονών κοριτσάκι μου.

Πήρα τη σχολή MATEY όμως και μου είπαν πως εκεί έχουν τμήματα για τόσο μικρά παιδάκια.

Καμμία άποψη για τη σχολή αυτή από εσένα ή από άλλες μαμάδες;

 

η σχολή ματέυ ξεκινησε καθαρα σχολή μουσικοκινητικής αγωγή με σύστημα orff. θα είναι μια χαρά να ξεκινήσει εκεί η κόρη σου. μεγαλώνοντας, στα 4-5, να ξεκινήσει μπαλετο με τις 2 αξιόλογες δασκάλες που έχει η Σχολή, τις οποίες γνωρίζω προσωπικά.

 

καλή αρχή!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου θα κλείσει τα 3 το Νοέμβριο. Θέλω να παρακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα μουσικοκινητικής, αλλά δε γνωρίζω που ακριβώς θα μπορούσα να τον πάω. Σε κάποιο ωδείο μου είπαν ότι έχουν ένα πρόγραμμα και θα πάω να δω. Μένουμε στο Ηράκλειο Κρήτης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου θα κλείσει τα 3 το Νοέμβριο. Θέλω να παρακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα μουσικοκινητικής, αλλά δε γνωρίζω που ακριβώς θα μπορούσα να τον πάω. Σε κάποιο ωδείο μου είπαν ότι έχουν ένα πρόγραμμα και θα πάω να δω. Μένουμε στο Ηράκλειο Κρήτης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

εδω στην αθηνα εχουμε τα ωδεια του νάκα. http://www.nakas.gr δεν ξερω αν εχει παραρτημα στην κρήτη

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Στην Κρήτη δεν υπάρχει τέτοιο παράρτημα, γι αυτό ρωτάω μήπως γνωρίζετε κάποια σχολή ή κάτι άλλο που να έχει τέτοιο πρόγραμμα. Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

επισης κατερινα 2803 μεχρι τις 17 ιουλιου επρεπε να ειχες κανει την αιτηση στο υπουργειο πολιτισμου στο τμημα χορου και θεατρου για τις εξετασεις που θα διεξαχθουν τωρα το σεπτεμβριο. αφου σου αρεσει το συγχρονο πρεπει να κοιταξεις ποιο ακαδημαικο συστημα σου αρεσει και σου ταιριαζει ,το λιμον το χοκινς,το κανιχαμ,γκραχαμ,κλπ ποιο συστημα εκανες στο σχολειο σου,μην ακους φημες η σχολη γρηγοριαδου ειναι ενα απο τα καλυτερα σχολεια , οπως ολες οι επαγγεματικες .ακομα υπαρχει μια επαγγελματικη σχολη και στην λαρισα . δοκιμασε και απολαυσε την σπουδη παρε γνωση ο χορος θελει εξυπνους σπουδαστες .

Link to comment
Share on other sites

karno μπορεις να ρωτησεις σε ωδεια σε σχολες χορου αλλα και στον δημο σας μηπως προσφερουν τετοιες δραστηριοτητες για παιδια μπες στον καταλογο του σισχε για τις σχολες του νομου σου και ρωτησε αν κανουν ορφ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...