Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos!χτυπήσαμε στο κεφαλάκι μας....


Recommended Posts

....και έκανε εμετό! Ρουκέτες μιλάμε! συγγνώμη για την έκφραση. Σας έχει συμβεί ποτέ? Η μικρή μου έπεσε στο χαλί με το κεφάλι όχι όμως απο ψηλά. Έχει ξαναπέσει έτσι. Το θέμα είναι ότι αμέσως μετά έκανε εμετό. Μόλις είχε πιεί γάλα. Πήρα την παιδίατρο τηλ. και μου είπε μόλις νυστάξει και την βάλω για ύπνο να την ξυπνάω κάθε μισή ώρα να βλέπω αν ξυπνάει και αν κάνει ξανά εμετό να την πάω κατ' ευθείαν στο νοσοκομείο. Λέτε να είναι σοβαρό? Φοβάμαι!!! σας έχει συμβεί ποτέ? Μήπως να την πάω τώρα στο νοσοκομείο για να ηρεμήσω? :cry:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, karamela!

Μου είχε συμβεί στον μεγάλο μου γιό όταν ήταν 6 μηνών. Με μια ακαριαία κίνηση ενώ εγώ έβγαζα μωρομάντηλο, βρέθηκε κάτω από τον καναπέ. Και μάλιστα στο πλακάκι (δεν είχε χαλί σε κείνο το σημείο). Ο δικός μου έκλαιγε σπαρακτικά αλλά ηρέμησε γρήγορα. Δεν έκανε εμετό. Η μπεμπούλα σου μπορεί να έκανε τον εμετό, επειδή είχε μόλις φάει. Πάντως, οι οδηγίες και του δικού μου παιδιάτρου ήταν αυτές που αναφέρεις. Έπρεπε να παρακολουθώ το μωρό για εμετό, για υποτονικότητα, έλλειψη όρεξης, υπνηλία ή αντιθέτως για υπερδιέγερση και ανησυχία. Γενικότερα, έπρεπε να έχω το νού μου για τυχόν περίεργη συμπεριφορά. Ήμουν έτοιμη κι εγώ να τρέξω στο νοσοκομείο, αλλά 2 γιατροί μου σύστησαν την παρακολούθηση για να αποφύγουμε την ακτινοβολία από τις ακτίνες.

Πιστεύω ότι κατά πάσα πιθανότητα, το μωρό δεν θα έχει πάθει τίποτα. Να είσαι από πάνω του και να το προσέχεις. Κι αν παρατηρήσεις κάτι περίεργο, τότε πήγαινε στο νοσοκομείο.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας!!

Το πιθανότερο είναι να μην έχει πάθει τίποτε, τα μωράκια είναι ανθεκτικά. Ο εμετός μπορεί να ήταν αποτέλεσμα του οτι είχε μόλις φάει, ή αν έκλαψε μπορεί να ήταν από το κλάμα και την αγωνία.

Παρατήρησε την όπως σου είπε ο παιδίατρος και αν έχει συμπτώματα σαν αυτά που περιγράφει η mom, ή αν ξανακάνει εμετούς ειδοποίησε το γιατρό σου να σου πει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστευω πως, στην περιπτωση της μικρουλας σου, ο εμετος ηταν αποτελεσμα της προσφατης καταναλωσης τροφης.

Σε οτι αφορα τα σημεια που πρεπει να προσεχουμε σε μια πιθανη πτωση , ειναι ακριβως αυτα που αναφερετε.

Ο εμετος θορυβει του γιατρους γιατι μπορει να οφειλεται και σε αυξημενη ενδοκρανιακη πιεση (λογω οιδηματος ή αιμορραγιας) -προκειται για συγκεκριμενο αντανακλαστικο.

Να τη χαιρεσαι! :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα σήμερα έπεσε απο το πλυντήριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αχ κοριτσια.....έκλαψε αμεσως για 3-4 λεπτά αλλα δεν εκανε εμετο....επεσε κάπως "μαλακα" θα έλεγα αλλα εχει κοκκινισει λιγο το κεφαλάκι του στην άκρη και το μάγουλάκι του :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σήμερα έπεσε απο το πλυντήριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αχ κοριτσια.....έκλαψε αμεσως για 3-4 λεπτά αλλα δεν εκανε εμετο....επεσε κάπως "μαλακα" θα έλεγα αλλα εχει κοκκινισει λιγο το κεφαλάκι του στην άκρη και το μάγουλάκι του :cry::cry::cry:

 

Έχε το νου σου κι εσύ, yogini!! Μάλλον δεν θα είναι τίποτα, πάντως.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mom, συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Τώρα άνοιξα τον υπολογιστή. Μια χαρά είναι η μικρή μου, ούτε που το θυμάται. Το ίδιο ζωηρή όπως ήταν!Αχ, τι έχουμε να τραβήξουμε μέχρι να αρχίσει να περπατάει... Ευχαριστώ mom όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια πάρα πολύ για το ενδιαφέρον. :D:D

.png
Link to comment
Share on other sites

η δικια μου ειχε πεσει οταν ηταν πολυ μωρο απο το κρεβατι!ημουν ακριβως διπλα της αλλα κοιταζα ενα κινητο που μου εδωσε ο αδερφος μου και το μωρο απομακρυνθηκε χωρις να το καταλαβω!επεσε στα μαρμαρα κατω αλλα οχι απο μεγαλο υψος!το θεμα ειναι οτι λιγο ακομα και θα χτυπουσε στο καλοριφερ!σπαραξε στο κλαμα και πισω εκανε μελανια στο κεφαλι της!ευτυχως ο αντρας μου ηταν στο μπανιο και δεν καταλαβε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν το είχα δει αυτό και άνοιξα καινούργιο θέμα :oops:

 

Στα μικρά ευτυχώς περνάει πιο εύκολα, η δική μας τρομάρα εννοώ, γιατί τα οστά τους είναι ακόμα εύπλαστα. Άλλα όπως είπε ακι η SAN, όταν αρχίσουν να περπάτανε αρχίζουν τα μεγάλα γλέντια!!

 

Τις προάλλες μου έπεσε από τα χέρια ο μεγάλος και χτύπησε το κεφάλι αλλά ευτυχώς είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...