Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο ENGERIX!!!!!!! (Ηπατιτιδα Β)


Boubouz

Recommended Posts

Μέχρι να μου απαντήσεις όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει και αυτό

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι αόρατη :lol: Το ξαναβάζω λοιπόν:

 

 

 

Με ποιον τρόπο το κάνουμε αυτό;

 

Σε αυτό μόνο η κοπέλα που το παρέθεσε μπορεί να σου απαντήσει!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μου απαντήσεις όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει και αυτό

 

Εξαιρετικό, Αερικό. Πού πάτε και τα βρίσκετε ρε κορίτσια! Αν και άρχισα να ξεροκαταπίνω εκεί που έλεγε για το ξένο γάλα...Μακάρι να ήμουν κι εγώ από τιος τυχερές που κατάφεραν να θηλάσουν χρόνο και...ααααχχχχ...

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ελληνικα σαιτ για μωρα εχουν παρομοια θεματα για την εμβολιοφοβια....προφανως εχουν ανησυχησει γιατι επεσαν πολυ οι εμβολιασμοι απο περσι που τα καναν μανταρα με το γουρουνοεμβολιο......ας προσεχαν!

 

Γραφει βεβαια για την παραπληροφορηση μεσω ιντερνετ αλλα ξεχναει οτι προκειται για ιντερνετικη ιστοσελιδα και το εν λογω σαιτ! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το ανωτερο? Δεν νομιζω υπαρχει οριο....εγω το ειχα κανει στο γυμνασιο, την ιδια εποχη το εκανε και η μητερα μου. Απλα οσο πιο μεγαλο ειναι το παιδι τοσες λιγοτερες οι δοσεις. (που ειναι συν)

 

Αν αυτο θεωρεις εγκυρο, οι παιδιατροι λενε να γινεται μεχρι να παει παιδικο το παιδι (κατα τη γνωμη του κινδυνευει να κολλησει εκει)

 

 

Καποιοι γονεις λενε θα το κανουν στο γυμνασιο (που μπορει να ξεκινησουν σεξουλικες σχεσεις)

 

ναι το ανώτερο εννοω..

ρωτάω γιατι η αποψη ενος γιατρού (οχι παιδιατρου)

ηταν οτι για να πιασει το εμβολιο πρεπει να γινει τωρα.

τον παιδιατρο δεν τον εμπιστεύομαι οτι θα μου πει αυτο που ισχύει.οχι τον δικο μου ..κανεναν δεν εμπιστεύομαι.

ειναι πολλα τα συμφέροντα Αρη!!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι να μου απαντήσεις όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει και αυτό

 

Πολύ ενδιαφέρον, ο κ. Παπαβέντσης γράφει πάντοτε πολύ ωραία, πού και πού και εδώ μέσα και νομίζω είναι και σύμβουλος θηλασμού, όπως η Αγλαϊα.

 

Στο τέλος του άρθρου πιστεύω ότι έχει πιάσει ένα σημαντικό παράγοντα του φαινομένου, την έλλειψη εμπιστοσύνης στους γιατρούς. Όπως αναφέρει, "Συχνά ο οικονομικός εναγκαλισμός των γιατρών με την πανίσχυρη φαρμακοβιομηχανία οδηγεί τους γονείς σε εύλογη δυσπιστία".

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μου απαντήσεις όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει και αυτό

 

Mέχρι να βρω που το είχα διαβάσει, σας στέλνω το παρακάτω προς μελέτη:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_myths_truths.html

Link to comment
Share on other sites

το εμβολιο ηταν επικυνδυνο και αποσυρθηκε αλλα πουθενα δεν θα δειτε οτι εχει αποδειχθει (φυσικα και δεν θα το δειτε). το λογο που το ξερω τον εχω γραψει με pm στην petalouditsa και δεν θα ηθελα να αναφερθω εδω, ωστοσο ειπα και πριν οτι αυτο μου το ειπε η αδερφη του αντρα μου που ειναι γιατρος. επομενως καμμια γνωστη , γνωστου κτλ. επιπλεον το συγκεκριμενο εμβολιο εχει αναφερθει και στο forum οτι παρουσιασε μεταβολικα συνδρομα σε παιδια που το εκαναν τα οποια φυσικα μονο το υποπτευονται και δεν εχει αποδειχθει (και ουτε προκειται...) αν καποιος αισθανεται ασφαλης να το κανει στα παιδια του μπορει να το κανει αλλα το συγκεκριμενο εμβολιο δεν καλυπτει ολες τις μορφες της υπατιτιδας β πραγμα το οποιο σημαινει οτι κανεις δεν εξασφαλιζει οτι σε μεταγγιση δεν θα κολλησεις αλλη μορφη. και εγω δεν εχω εμπιστοσυνη στους παιδιατρους και συγνωμη αλλα εχω γνωστη παιδιατρο η οποια δεν εμβολιαζει η ιδια τα παιδια της αλλα μπορειτε και να μην το πιστεψετε αν το θεωρειτε παραπληροφορηση. οι παιδιατροι ειναι μερος αναπαραγωγης του συτηματος, αλλο η απλη εξεταση και διαγνωση και αλλο το θεμα των εμβολιων!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι το ανώτερο εννοω..

ρωτάω γιατι η αποψη ενος γιατρού (οχι παιδιατρου)

ηταν οτι για να πιασει το εμβολιο πρεπει να γινει τωρα.

τον παιδιατρο δεν τον εμπιστεύομαι οτι θα μου πει αυτο που ισχύει.οχι τον δικο μου ..κανεναν δεν εμπιστεύομαι.

ειναι πολλα τα συμφέροντα Αρη!!

 

 

Θα σου πω τι μου πε η δικη μου οταν με πιεσε μεχρι αηδιας να κανω το πρεβεναρ πριν το χρονο. Εχω συγγενη φαρμακοποιο και μου χε πει αρκετα για τα εμβολια, με παροτρυνε αρχικα να μη το κανω κι αν αποφασιζα να το κανω καλυτερα μετα το χρονο για να γινει μια δοση μονο. τΗς το λεω λοιπον και μου λεει οτι εχουν ανακαλυψει πως οταν κανεις μια δοση μονο μετα το χρονο το εμβολιο δεν πιανει. Αρα επρεπε να γινουν υποχρεωτικα δυο δοσεις.

 

Κι αναρρωτιεμαι......αρα το εμβολιο ειναι αχρηστο για οποιοδηποτε παιδι ανω του ετους? Αν θελει να το κανει ενας γονιος θα του πουν οχι? Δυσκολευομαι να το πιστεψω.....

 

Πιστευω οτι οντως ενα εμβολιο χρειαζεται καποιο λογικο χρονο για να δρασει και να δημιουργηθουν αντισωματα αλλα υπερβαλουν σε μεγαλο βαθμο.

 

Δεν λεω οτι ψευδεται η γιατρος, αλλα νομιζω οτι εχουν βρει αυτο το συστημα να σε πιεζουν να κανεις περισσοτερες δοσεις για να βγαζουν περισσοτερα χρηματα απο καθε εμβολιο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

να σου πω βερα κ εγω αυτο πιστευω..

πάντως προς το παρόν παγώνω ολα τα εμβόλια μεχρι να αποφασίσω με την ησυχία μου.

θα παω κ μια βόλτα απο τον παιδίατρο χωρις το παιδι να μου πει την γνώμη του(ακαδημαϊκά)

εγω ειμαι καμένη απο εμβόλιο κ παιδιατρο μαζι..τι εννοω..

ο προηγούμενος παιδιατρος (τον αλλαξα)

μου εκενε το rotarix ενω είχε απαγορευθεί απο τον εοφ.

αυτα τα πράγματα δεν γίνονται.. ετσι..?

κιαν δεν το διάβαζα εδω μεσα δεν θα ειχα πάρει χαμπάρι.γιαυτο οι γονεις πρεπει να ενημερώνονται να εχουν αποψη κ να μην επαναπαύονται στους θεούς παιδιατρους η στους θεους γυναικολόγους κτλ..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα ντε.....ειχε βουιξει το συμπαν οτι στο εξωτερικο εχει απαγορευτει το rotarix κι εδω στην Ελλαδα συνεχιζαν να το κανουν.

 

Συμφωνω μαζι σου!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

το θεμα άρχισε απο αμερικη κ στην ελλαδα απαγορεύτηκε στις 13/4/10.

το ειδα με τα ματια μου στη σελιδα του ΕΟΦ ,στις ενημερωσεις για επαγγελματιες.

εμας μας το εκανε στις 19/4 φυσικά δεν ηταν ενημερωμένος κ ουτε κ πρόκειται.

για αυτο και μαλλον κ για αλλα.

τα ματια σας 1000

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είναι να κάνουμε τη δεύτερη δόση του Engerix την Τρίτη και όπως πάντα τηλεφώνησα στο φαρμακείο να το παραγγείλω και μου είπαν πως το συγκεκριμένο εμβόλιο είναι σε έλλειψη εδώ και ένα μήνα (δεν το στέλνει η μαμά εταιρεία) και αναμένεται η παραλαβή μέσα στο Νοέμβριο. Αν είναι δυνατόν..... δηλαδή υπάρχουν παιδιά που δεν το έχουν κάνει εδώ κι ένα μήνα γιατί είναι σε έλλειψη? Εσείς τί ξέρετε γι' αυτό;

Παρεπιπτόντως δεν είχα ιδέα ότι σχετίζεται με αθένειες.... Θα διαβάσω τα αρχικά post σας να δω τί γράφετε.

Link to comment
Share on other sites

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις

καλημέρα

 

έχω μια ερώτηση για όσους έκαναν το εμβόλιο!πόσοι μήνες μεσολάβησαν απο τη μία στην άλλη δόση? και πόσες δόσεις κάνατε συνολικά?

 

Κατερινάκι εμείς κάναμε μόνο 1 δόση.

 

Είχαμε κάνει αρχικά το infarix hexa που περιλαμβάνει της ηπατίτιδας.

 

Τώρα δεν έχω μπροστά μου του γιου μου το βιβλιάριο, αλλά βλέπω στης μικρής ότι 17/3/11 κάναμε τη 2η δόση inf hexa και μου γράφει η γιατρός 7/7/11 το engerix.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

katerinakriti, το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών λέει τα εξής:

 

1.- HepB = νεκρό ανασυνδυασμένο εμβόλιο κατά της ηπατίτιδας Β.

 

Η πρώτη δόση χορηγείται αμέσως μετά την γέννηση μόνο όταν η μητέρα είναι φορέας.

Τότε ο εμβολιασμός περιλαμβάνει συνολικά τέσσερις δόσεις αντί για τρείς (η 2η δόση στο τέλος του πρώτου μήνα και η 3η στο τέλος του δεύτερου μήνα).

Η 4η δόση γίνεται μετά από 8 έως 16 εβδομάδες.

Όταν η μητέρα δεν είναι φορέας του επιφανειακού αντιγόνου ο βασικός εμβολιασμός περιλαμβάνει τρείς δόσεις (δύο αρχικές με μεσοδιάστημα 6-8 εβδομάδων και μια Τρίτη σε ηλικία 6-18 μηνών με ελάχιστο μεσοδιάστημα από την 2η δόση 8-16 εβδομάδες και όχι νωρίτερα από την ηλικία των 6 μηνών).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια, μας προεκυψε ενα προβλημα και θα ηθελα την γνωμη σας, αν ξερετε .τον γιο μου τον παω σε 2 παιδιατρους, εναν εδω που μενουμε και εναν στο χωριο οταν βρισκομαστε στης μαμας μου. ο παιδιατρος εκει λοιπον, κοιτωντας το βιβλιαριο του μικρου, μου λεει μαλλον δεν εχετε κανει της ηπατιτιδας β το engerix δηλαδη. ας το δει ο παιδιατρος σας ο αλλος και πραττετε αναλόγως. στο βιβλιαριο δηλαδη ηταν γραμμενο, αλλα δεν ηταν σφραγισμενο και υπογεγραμμενο απο πανω. εγω εκανα αντιπαραβολη των δυο βιβλιαριων, υγειας και συνταγολογιο- και πιθανοτατα δεν το εχει κανει, γιατι δεν φαινεται αν τυχον το εχουμε αγορασει.

τελος παντων στο τηλεφωνο ενημερωσα τον εδω παιδιατρο, μου ζητησε να του παω το βιβλιαριο να τσεκαρει και μου ειπε οτι αν παντως το εχει κανει να μην ανησυχω αν του το ξανακανουμε, γιατι δεν υπαρχει κανενας κίνδυνος. εδω μεσα δοαβασα οτι αυτο το εμβολιο προκαλει (ισως) σκληρυνση κατα πλακας και εγω θα του το κανω 2 φορές ????:shock:, αν τελικα δεν βγαλουμε άκρη.

σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Hep B Vaccine Damages The Liver It Is Supposed To Protect

 

Ιδιαιτερα ανησυχητικό αρθρο. Αναφερεται στις τελευταιες μελετες που δειχνουν πως το εμβολιο βλαπτει τα κυτταρα του συκωτιου ενω υποτιθεται γινεται για προστασια του συκωτιου! Αξιζει να το διαβασει οποιος ενδιαφερεται.

 

 

 

 

 

 

Why we refused the Hepatitis B vaccine

 

Επίσης ενα ενδιαφερον αρθρο. Εξηγει πολυ καλα την ηπατιτδα Β, την χρονια και την οξεια, ποτε ειναι επικινδυνη, πως κολλάει κλπ.

 

 

 

Hepatitis B should not be administered in individuals who are allergic to yeast or latex as this can cause serious anaphylactic reactions including death but this is hard to determine at birth until it happens.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει τις 2 δόσεις και μας μένει η 3η δόση.

Επειδή άργησα να ενημερωθώ για την ασφάλεια των εμβολίων (νόμιζα ότι ήταν 100% ασφαλή) θα ήθελα την γνώμη σας.

Αν δεν κάνω ποτέ την 3 δόση τι γίνετε? Θα έχει αντισώματα ή όχι?

Μέχρι πότε μπορώ να την καθυστερήσω?

Επειδή θεωρώ οτι την "πάτησα" που τα ξεκινήσαμε τόσο νωρίς + μια δόση στην ώρα του δεν θα βλάψει (η ζημιά έγινε)?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...