Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιπηκτική αγωγή


Recommended Posts

PASMAR, όλα καλά θα πάνε μήν αγχώνεσαι!! Το πρόβλημα με τις μητριαιες αρτηριες το δικό σου, πώς επηρεάζει το παιδάκι σου; Εάν το θέμα είναι μια προδιάθεση για προεκλαμψία για σένα, αυτό με σωστό έλεγχο κ προσεκτική διατροφή παρακολουθείται. Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι! Κράτα οτι το μωρό σου αναπτύσσεται κανονικότατα!!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Προς το παρόν δε δείχνει να επηρεάζει ούτε εκείνη ούτε εμένα, μένει στην προδιάθεση όπως λες. Αλλά υπάρχει φόβος συνεχώς ειδικά από εδώ και πέρα που περνάνε οι βδομάδες κι εκείνη μεγαλώνει, άρα μεγαλώνουν και οι απαιτήσεις του οργανισμού της, να εμφανιστεί η προεκλαμψία. Δεν ξέρω, μακάρι να μη συμβεί τίποτα, να μείνουν όλα στη φάση των πιθανοτήτων. Εγώ ό,τι μου λένε να κάνω θα το κάνω κι από εκεί και πέρα... μόνο θετικές σκέψεις. Θα κάνω ό,τι περνά από το χέρι μου για να είμαι χαλαρή και ευδιάθετη για το καλό της μικρής.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

pasmar χαλαρωσε και εμενα εδειχνε προδιαθεση αλλα στο τελος δεν ανεβασα πιεση.Εκανα τα εξης απλα πραγματα ,δεν επινα καφε ,πηρα υποκαταστατο αλατιου και εκεινη την εποχη εκανα και βιοαναδραση (τι ειναι αυτο ?)Ειναι ενας τροπος που χαλαρωνεις ετσι ριχνεις τους σφυγμους σου .Χρησιμοποιεις ενα προγραμμα στον υπολογιστη και ενα καλωδιο συνδεει το δακτυλο σου με τον προγραμμα (πολυ γενικα σου εξηγω).

Ενα ευκολος τροπος ειναι να ξαπλωνεις και να ακους την καρδια σου παιρνοντας βαθιες ανασες οσο πιο αργη ειναι η εκπνοη τοσο πιο πολυ χαλαρωνεις .Οταν νιωθεις οτι ανασαινεις γρηγορα να το κανεις καθ ολη την διαρκεια της ημερας .Επισης μην στεκεσαι ορθια και μην καθεσαι στραβοποδι και μην φορας στενα εσωρουχα ή παντελονια .Οτι γενικα πιεζει μην το κανεις .

Τελος εγω δεν εκανα ποτε κουραστηκα πραγματα για να μην αυξανω τους παλμους .Και φαε κανενα σκορδακι ,εμενα μου εριχνε την πιεση αμεσως :P

Μην τρως μεγαλα γευματα μικρα και ελαφρα

 

Υγ και στο σαλοσπιρ εισαι αλλεργικη ?

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως θα είναι! Ασπιρίνη και σαλοσπίρ είναι το ίδιο (ακετυλοσαλυκιλικό οξύ), απλώς το σαλοσπίρ είναι λιγότερα μιλιγκράμ (100 αντί 500) και διαλύεται στο εντερο κ όχι στο στομάχι όπως η ασπιρίνη.

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Όντως, όπως τα λέει η may23 είναι. Δεν μπορώ να πάρω τίποτα που να έχει έστω και μια μικρή ποσότητα ασπιρίνης. Μια φορά είχα πάρει ένα σαμπουάν, είχε μέσα ασπιρίνη, εγώ δεν μπορούσα να το φανταστώ κι έτσι με το που λούστηκα ένιωσα ένα τσούξιμο άλλο πράγμα και γέμισα σπυράκια όπου μ' ακούμπησε. Έπιασα να διαβάσω τι περιέχει και μόλις είδα ότι περιείχε ασπιρίνη ούτε που το ξανακούμπησα.

 

Τώρα είμαι πάλι ήρεμη. Λίγη ώρα μετά την εξέταση είχα αναστατωθεί αλλά τώρα το βλέπω πάλι αλλιώς. Λέω «τι ανεβάζει την πίεση; Η σύγχυση. Άρα όσο πιο χαρούμενη, αισιόδοξη και ευδιάθετη είμαι, τόσο το καλύτερο». Μάλιστα, πήρα από τη βιβλιοθήκη μου τα βιβλία της Πολυάννας και ξεκίνησα να τα διαβάζω κάθε φορά που ξαπλώνω στη μικρή μου. Κι εκείνη μόλις μ' ακούει να της διαβάζω κάνει κάτι χαρές, άλλο να σας το λέω κι άλλο να το ζείτε. :) Χορεύει εκεί μέσα.

 

Καφέ δεν έχω πιει ποτέ στη ζωή μου, δε μου άρεσε ποτέ. Μόνο χυμούς και γάλα πίνω. Το αλάτι έτσι κι αλλιώς το προσέχω, αλλά τώρα αφού μου το λες, θα πάρω κάτι υποκατάστατο. Αυτό με τη βιοανάδραση δεν το έχω ξανακούσει. Το πρόγραμμα αυτό στο έδωσε κάποιος; Εγώ το κάνω πάντα με τον απλό τρόπο που λες, με τον έλεγχο της ανάσας. Το κάνω από παλιά γιατί λόγω θυρεοειδή πάντα είχα την τάση ν' ανεβάζω εύκολα παλμούς με ό,τι έκανα κι έτσι μετά τους κατέβαζα με αυτόν τον τρόπο.

 

Από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος αποφεύγω τις κουραστικές δουλειές και την ορθοστασία. Όσες δουλειές μπορώ του σπιτιού τις κάνω καθιστή και στις πιο βαριές δουλειές ζητώ και τη συνδρομή του συζύγου μου. Το μόνο κακό που κάνω απ' όσα μου είπε είναι που κάθομαι σταυροπόδι. Αυτό θα κοιτάξω να το κόψω.

 

Τα γεύματα επίσης τα προσέχω πολύ, τρώω όπως λες μικρές ποσότητες και τρώω πάααααααααααααααρα πολλά φρούτα και λαχανικά. Ευτυχώς εδώ λόγω και επαρχίας ειδικά αυτή την εποχή έχουμε πρόσβαση σε λαχανικά του κήπου του δικού μας και των πεθερικών μου και τα λαχανικά που τρώμε δεν έχουν φάρμακα. Έχουμε βρει κι ένα καλό μαγαζί με βιολογικά προϊόντα κι ό,τι δεν παράγουμε οι ίδιοι τα παίρνουμε από εκεί. Μέχρι και το ψωμί που τρώμε, εγώ το φτιάχνω εδώ και χρόνια (με τη βοήθεια μηχανήματος αρτοπαρασκευαστή φυσικά).

 

Πάντως, μ' αυτά που μου έγραψες μου έδωσες πολύ κουράγιο. Θα συνεχίσω, λοιπόν, εντατικά τις προσπάθειες αυτές, θα διατηρήσω ηθικό υψηλό και ας ελπίσουμε ότι όλα θα μείνουν απλά στην προδιάθεση.

 

Υ.Γ: Μίλησες για ορθοστασία. Περπάτημα πειράζει που κάνω; Κάθε βραδάκι πάμε με τον άντρα μου για λίγο χαλαρό περπάτημα. Πολύ χαλαρό για κανά 20λεπτο.

Επεξεργάστηκαν by pasmar
Συμπλήρωση με το Υ.Γ.
fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pasmar ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις .Κανε την αγωγη σου και πηγαινε και στο αιματολογο μηπως σου πει κατι αλλο αντι για σαλοσπιρ .Τον θυρωειδη να ελέγχεις καθε μηνα γιατι οι ορμονες τρελλαινονται κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και θελει αυξηση στο χαπι .Επισης να μετρησεις και το πρωινο ζαχαρο σου μην ανεβαινει πανω απο 90 .

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα Κοριτσια..

Στις 29/7.. εμαθα οτι εχω θρομβοφιλια.. αλλα εχω και αιμοραγικη ταση...

δυο πραγματα μαζι τους ασχετα.. τα οποια ομως σπανια συνηπαρχουν.. !!!

 

το σαββατο 4 μερες πριν την ακατανομαστη... εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνη και μου βγηκε θετικο.. και σημερα εκανα την πρωτη μου χοριακη... 107,57 μοναδες...

σημερα ξεκινησα με τις αντιπυκτικες... inohep 0,45....

Οχι μονο για το μωρο.. αλλα και για μενα.. λογο οτι παιρνω κολπικη προγεστερονη vasclor και μπορει να προκαλεσει θρομβοφιλικο επεισοδιο... Ειχα κανει ορμονικες εξετασεις και μου ειχε βγει η προγεστερονη πολη χαμηλη !!!

 

Τεσπα... αυτο που ηθελα να σας πω εγω ειναι.. το καλητερο ειναι να μιλατε και με τον γιατρο σας.. αλλα και με τον αιματολογο που σας εκανε τις εξετασεις θρομβοφιλιας... Εμενα μου εδωσαν την δοση πρωτα απο το αιματολογικο με ενα τηλεφωνο... και μετα η γιατρος μου μου το επιβεβεαιωσε... !!!

Επισης αυτο που με ενημερωσαν εμενα εκτος απο τον κυνδινο του μωρου (εμενα σταματησε η καρδουλα του την 12η βδομαδα)... ειναι και η υγεια σας... !!!

 

Επισης οταν ρωτησα την αιματολογο μου για το σαλοσπιρ μου το απαγορευσε.. λογο οτι μπορει να προκαλεσει αιμοραγιες... !!!

 

επισης το καλητερο ειναι να κατετε μονη σας την ενεσουλα.. εγω παντως την εκανα μονη μου.. μου εδειξε η συνηφαδα μου.. αλλα επειδη φοβοταν να μου την κανει την εκανα μονη μου.. ετσι και αλλιως θα πρεεπει να την κανω καθε πρωι στις 7...!! οποτε... μονη μου θα ειμαι...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Στις 25/7 έκανα την καθιερωμένη εξέταση του θυρεοειδή. Ευτυχώς αυτός έχει μείνει σταθερός καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δε χρειάστηκε ν' ανεβάσουμε το χάπι περισσότερο απ' ό,τι το κάναμε στην αρχή. Το σάκχαρό μου φαίνεται να κυμαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα στις καθιερωμένες αιματολογικές εξετάσεις, αλλά τώρα μου έδωσε η ενδοκρινολόγος μου να κάνω και την καμπύλη σακχάρου αυτή την Παρασκευή για να είμαστε καλυμμένοι απ' όλες τις απόψεις. Μάλιστα, μου είπε ότι θα μου δώσει ειδική διατροφή - την οποία δε θα μου έδινε σε άλλη περίπτωση γιατί ευτυχώς διατηρούμαι προς το παρόν στα φυσιολογικά κιλά που προβλέπονται στην εγκυμοσύνη - αλλά είπε ότι μιας και έχει βρεθεί αυτή η προδιάθεση, καλό είναι να προσέχουμε απ' όλες τις απόψεις. :D Εμένα δε με πειράζει καθόλου ν' ακολουθήσω και κάποια διατροφή, το μόνο που θα με πειράξει αν περιοριστεί θα είναι τα φρούτα γιατί τώρα όποτε πεινάω, πέρα από τα βασικά γεύματα (πρωινό - μεσημεριανό) τρώω μπόλικα φρούτα κι έτσι χορταίνω χωρίς να τρώω κάτι το παχυντικό.

 

georgia-kak, εγώ την κάνω καθημερινά μια συγκεκριμένη ώρα. Συνήθως μου την κάνει μια νοσηλεύτρια που έχουμε εκεί που δουλεύω ή ο άντρας μου, αλλά όταν λείπει εκείνος τις κάνω μόνη μου. Τις συνήθισα πια. Αυτό για την ακατανόμαστη που ανέφερες, δεν κατάλαβα τι εννοούσες...:oops::oops:

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

georgia-kak, εγώ την κάνω καθημερινά μια συγκεκριμένη ώρα. Συνήθως μου την κάνει μια νοσηλεύτρια που έχουμε εκεί που δουλεύω ή ο άντρας μου, αλλά όταν λείπει εκείνος τις κάνω μόνη μου. Τις συνήθισα πια. Αυτό για την ακατανόμαστη που ανέφερες, δεν κατάλαβα τι εννοούσες...:oops::oops:

 

 

γεια σου pasmar.. οταν λεω ακατανομαστη.. εννοω την περιοδο.. !!!

δηλαδη κανονικα ηταν να ερθει αυριο.. αλλα απο οτι φαινετε με ξεχασε για 9 μηνες...

Γενικα ειμαι πολυυυ αισιοδοξη.. και εχω ενα καλο προαισθημα...!!

 

Να κανω μια ερωτηση...?? λοιπον εγω την εκανα σημερα μονη μου.. δεν πονεσα.. ηταν η πρωτη μου.. ομως τωρα με ποναει σε εκεινο το σημειο..

Ειναι φυσιολογικο αυτο...??? να με ποναει..??? η ισως επειδη ηταν η πρωτη.. Παντως μπλαβαδα δεν εχω βγαλει...

 

 

Η γιατρος μου μου ειπε να την κανω σημερα μολις παω σπιτι.. στις 14:00.. και αυριο να την κανω στις 9... Και μεθαυριο στις 8.. και την Πεμπτη στις 7... Και μετα σταθερα στις 7 το πρωι.. καθε μερα.. !!!

 

Δεν με αγχωνει να την κανω.. γενικα δεν εχω θεμα με τις ενεσεις.. ηταν μεχρι να την βαλω το σοκ.. μετα ομως αφου δεν πονεσα.. δεν εχω θεμα.. !!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσες οι μέρες που θα τις κάνεις, που στο τέλος θα γίνεις τελείως αναίσθητη με το θέμα. Θα είναι σαν κάτι το απλό και καθημερινό. Εμένα πάντα με πονάει λίγο όταν ξεκινά να μπαίνει το υγρό μέσα μου, αλλά μη φανταστείς κανέναν ιδιαίτερο πόνο και φυσικά στο σημείο εκείνο που την κάνω, για λίγη ωρίτσα μου μένει μια αίσθηση. Παίζει πάντα ρόλο το σε ποιο σημείο την έχεις κάνει κάθε φορά. Και καμιά μελανίτσα να κάνεις πάντως, δεν είναι και τίποτα το σοβαρό, φεύγει σε λίγες μέρες. Αρκεί τα ζουζουνάκια μας ν' αναπτυχθούν σωστά κι όλα τ' άλλα θα τα ξεχάσουμε, είμαι σίγουρη γι' αυτό. :)

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι τόσες οι μέρες που θα τις κάνεις, που στο τέλος θα γίνεις τελείως αναίσθητη με το θέμα. Θα είναι σαν κάτι το απλό και καθημερινό. Εμένα πάντα με πονάει λίγο όταν ξεκινά να μπαίνει το υγρό μέσα μου, αλλά μη φανταστείς κανέναν ιδιαίτερο πόνο και φυσικά στο σημείο εκείνο που την κάνω, για λίγη ωρίτσα μου μένει μια αίσθηση. Παίζει πάντα ρόλο το σε ποιο σημείο την έχεις κάνει κάθε φορά. Και καμιά μελανίτσα να κάνεις πάντως, δεν είναι και τίποτα το σοβαρό, φεύγει σε λίγες μέρες. Αρκεί τα ζουζουνάκια μας ν' αναπτυχθούν σωστά κι όλα τ' άλλα θα τα ξεχάσουμε, είμαι σίγουρη γι' αυτό. :)

 

 

οπως το λες κοριτσακι.. δεν με πειραζει οτι και να περασω.. οσο και να ποναω.. αρκει να ειναι ολα τελεια.. και το σπορακι μου να αναπτυχθει σωστα.. εμενα με ποναει μονο οταν καθομαι.. σως ομως να την εκανα και λαθος.. γιατι μολις εβαλα την βελονα.. αφησα το σημειο και εβαλα το υγρο.. και μετα το ξαναεπιασα για να την βγαλω... αυριο θα την κανω και αλλιως.. και αναλογα πως με βολευει καλητερα.. θα την κανω..!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω κορίτσια μόνη μου βάζω την ένεση, σήμερα κλείνω ένα μήνα που τη βάζω. Έχω κάνει καποιες μελανιες αλλά είναι το τελευταίο που με νοιάζει.

Από την ημέρα που τις ξεκίνησα ήταν η τελευταία μερα που είδα αίμα!

Εύχομαι σε όλες τέλεια εγκυμοσύνη!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τις μελανιες βοηθαει ο παγος .Παιρνεις ενα παγακι κρυωνεςι την περιοχη κα ιμετα κανεις την ενεση και μην ξεχνας την φυσαλιδα να μπαινει και αυτη μεσα για να σπρωχνει το φαρμακο πιο βαθια

Με το καλ ονα ερθε ιτο μαρακι και ολα θα τα ξεχασεις (εκτος απο τις μελανις που ενα χρονο εμτα τις εχω ακομα αφου στο τελος της εγκυμοσυνης εμαθα τα κολπα )

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, κορίτσια! Χρόνια πολλά και σ' εμάς τις εορτάζουσες. Στις 9 Αυγούστου έκανα καμπύλη σακχάρου έπειτα από παρότρυνση της ενδοκρινολόγου μου. Είδαμε ότι ο οργανισμός μου αργεί να «αντιδράσει» στη λήψη της γλυκόζης, γι' αυτό και ενώ την πρώτη ώρα που την πήρα ήταν αρκετά χαμηλό το σάκχαρό μου, ανέβηκε στη 2η ώρα και στην 3η ώρα κατέβηκε. Έτσι, η ενδοκρινολόγος μου, μου έδωσε ένα μηχανηματάκι για να μετρώ το σάκχαρό μου πρωί (νηστική) και 1,5 ώρα μετά το μεσημεριανό. Εννοείται, φυσικά, ότι μου έδωσε και διατροφή. Μου είπε ότι δεν έχω τίποτα ανησυχητικό στις μετρήσεις του σακχάρου αλλά για την περίπτωσή μου είναι καλύτερα να προσέχω τη διατροφή μου, την πρόσληψη σακχάρου και αλατιού για να είμαστε οκ.

 

Επιπλέον, στις 12 του μήνα έκανα και εξετάσεις για θρομβοφιλία και για να δούμε αν με καλύπτει η δόση της ένεσης που παίρνω. Τα πρώτα αποτελέσματα που πήρα στα χέρια μου έδειξαν ότι δεν έχω κάποιο θέμα θρομβοφιλίας κι ότι η δόση της ένεσης με καλύπτει. Σε καμιά 20ριά μέρες θα πάρω και τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Θα ξανακάνω εξετάσεις σε ένα μήνα.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημερα σε ολες!θελω να σας ζαλισω με το δικο μου διλημμα....ειχα μια παλλινδρομη στην 11βδομαδα....απο διαφορες εξετασεις που εκανα δεν βρεθηκε τιποτα(καμπυλη ζαχαρου -παραγοντες θρομβοφιλιας-λυκος-νκ..)τωρα λοιπον ειμαι εγκυος και ελπιζω να ειναι και τελειομηνη!!!!πηγα στον αιματολογο που τις ειχα κανει μου ειχε πει πως οταν θα ξαναμεινω να παω να κανω ενα θρομβοδιαγραμμα(νατεμ) το οποιο το εκανα κρυφα απο τον γυναικολογο δεν εχω τον ιδιο με αυτον την πρωτη φορα...το αποτελεσμα ηπια θρομβωση ακομα και ο αιματολογος μου ειπε πως αν δεν ειχα την αποβολη στο ιστορικο μου δεν θα μου εδινε ενεσεις...αναγκαστικα λοιπον ενημερωθηκε ο γιατρος μου (πιστευα πως δεν θα ειχα κατι οποτε δεν του το ειπα γτ μου φωναζει πωσ αγχωνομαι)ο οποιοσ ειναι ΚΑΘΕΤΟΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ..εσεις τι θα κανατε?να σημειωθει πως και εγω φοβαμαι να τις κανω... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοπέλα μου! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είμαι κι εγώ από τους ανθρώπους που δεν παίρνουν εύκολα φάρμακα και ψάχνομαι πολύ πριν κάνω κάποιο βήμα. Όταν αρχικά μου πρότειναν να κάνω τις ενέσεις, λοιπόν, το έψαξα κι εγώ πολύ και τελικά με 3 βδομάδες καθυστέρηση αποφάσισα να τις ξεκινήσω. Τις κάνω από την 16η εβδομάδα, τώρα είμαι στην 33η και μόλις τελειώσει κι αυτή η βδομάδα θα τις σταματήσω γιατί έτσι πρέπει λίγες εβδομάδες πριν τη γέννα. Το δικό μου θέμα ήταν τελείως διαφορετικό από το δικό σου. Δεν είχα κανένα ιστορικό αποβολής, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ο πλακούντας μου, όμως, δε διαμορφώθηκε σωστά κι υπάρχει φόβος να μην τρέφεται σωστά η μικρούλα μου. Κι έτσι τις ξεκίνησα. Κι ευτυχώς όλα πάνε καλά. Δεν έχει παρουσιαστεί καμιά επιπλοκή, καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου ως τώρα συνεχίζω να είμαι απόλυτα δραστήρια και να δουλεύω και η μπεμπούλα μου μέχρι στιγμής αναπτύσσεται κανονικότατα. Δε θα σου πω καν΄τες ή μην τις κάνεις. Αυτό πρέπει να το σκεφτείς εσύ πολύ σοβαρά και να πάρεις την απόφαση. Ξέρω, όμως, ότι αυτές οι ενέσεις έχουν σώσει πολλά μωράκια, ενώ πολλά άλλα χάθηκαν γιατί δε βρέθηκε κάποιος γιατρός να διαπιστώσει το πρόβλημα και να προτείνει στις μητέρες να κάνουν την αντιπηκτική αγωγή.

 

Όσο για την εφαρμογή της ένεσης μη σε τρομάζει καθόλου. Νιώθεις ένα μικρό τσουξιματάκι μόνο όταν μπαίνει το υγρό, εκείνη τη στιγμή και μετά το ξεχνάς. Φαντάσου ότι είμαι άτομο που δεν τα πήγαινε καθόλου καλά μ' αυτά και τώρα τις κάνω άνετα και μόνη μου. :)

 

Όλα καλά να σου πάνε, κοπέλα μου, εύχομαι. Να έχεις μια τελειόμηνη κύηση και το μωράκι σου να γεννηθεί γερό και αρτιμελές.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες!θελω να σας ζαλισω με το δικο μου διλημμα....ειχα μια παλλινδρομη στην 11βδομαδα....απο διαφορες εξετασεις που εκανα δεν βρεθηκε τιποτα(καμπυλη ζαχαρου -παραγοντες θρομβοφιλιας-λυκος-νκ..)τωρα λοιπον ειμαι εγκυος και ελπιζω να ειναι και τελειομηνη!!!!πηγα στον αιματολογο που τις ειχα κανει μου ειχε πει πως οταν θα ξαναμεινω να παω να κανω ενα θρομβοδιαγραμμα(νατεμ) το οποιο το εκανα κρυφα απο τον γυναικολογο δεν εχω τον ιδιο με αυτον την πρωτη φορα...το αποτελεσμα ηπια θρομβωση ακομα και ο αιματολογος μου ειπε πως αν δεν ειχα την αποβολη στο ιστορικο μου δεν θα μου εδινε ενεσεις...αναγκαστικα λοιπον ενημερωθηκε ο γιατρος μου (πιστευα πως δεν θα ειχα κατι οποτε δεν του το ειπα γτ μου φωναζει πωσ αγχωνομαι)ο οποιοσ ειναι ΚΑΘΕΤΟΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ..εσεις τι θα κανατε?να σημειωθει πως και εγω φοβαμαι να τις κανω... ευχαριστω

 

Καλημερα Στρελινα!! Με το καλο το μωρακι σου!

Ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου, η πρωτη ηταν τελειομηνη, χωρις κανενα προβλημα. Στη δευτερη παρουσιασα ανα καποιες εβδομαδες αιμα-οχι πολυ-, τελοσπαντων, δε θελω να μακρυγορω-πανω πανω στο θεμα, εχω γραψει την ιστορια μου.

Απο εξεταση dna βρεθηκα ετεροζυγη σε καποιες μεταλλαξεις, απο τη 17η περιπου εβδομαδα βαζω αντιπηκτικες, δεν εχω κανενα προβλημα, οι αιμορραγιες ολες σταματησαν. Ο καταλληλοτερος να σε συμβουλευσει ειναι ο αιματολογος και οχι ο γυναικολογος. Υπαρχουν αντιπηκτικες που χρησιμοποιουνται ως "προφυλαξη" και αλλες που χρησιμοποιουνται ως "θεραπεια". Εγω προσωπκα, αν ειχα την αποβολη στην 11η εβδομαδα, ουτε που θα το σκεφτομουν...

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες σας! Μιας και τόσον καιρό έμπαινα εδώ και σας παρέθετα το πρόβλημά μου, ήρθε η στιγμή να σας πω και την ευχάριστη εξέλιξη: γέννησα κι όλα πήγαν απολύτως καλά.

 

Ένα μήνα πριν κι ενώ διένυα την 36η εβδομάδα κύησης ακόμα, έσπασαν τα νερά μου. Ήμουν μόνη στο σπίτι - ο άντρας μου ήταν κλασσικά μέσα για υπηρεσία - δεν ήμουν σίγουρη αν όντως ήταν τα νερά μου που έσπασαν γιατί στην αρχή ήταν πολύ λίγη η ροή και πριν καλά προλάβω να αναρωτηθώ τι μου συμβαίνει, άρχισα να πλημμυρίζω το πάτωμα και να τριγυρνώ στο σπίτι με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι. Υποτίθεται ότι είχα μπροστά μου άλλες τρεις βδομάδες αλλά τελικά η μικρή μου αγωνίστρια, αποφάσισε πως ήθελε να βγει πιο νωρίς.

 

Στην αρχή με κατέβαλε πανικός, μα μετά σκέφτηκα πως με τον πανικό μόνο ζημιά θα έκανα στη μικρή μου κι έτσι είδα τα πράγματα ψύχραιμα, άρχισα να μαζεύω τα πράγματα σύμφωνα με τη λίστα που ευτυχώς είχα έτοιμη για εκείνη την ώρα, ειδοποίησα τον γιατρό (που ευτυχώς είχε εφημερία) και τον άντρα μου για την κατάστασή μου. Μέχρι να καταφέρει ο σύζυγός μου να φύγει από την υπηρεσία, πέρασαν ολόκληρα 50 λεπτά. Είχα ακούσει ιστορίες γυναικών που γέννησαν ώρες ολόκληρες ή και βδομάδες ακόμα μετά το σπάσιμο των νερών τους κι έτσι οπλίστηκα με θάρρος και υποδέχτηκα τον άντρα μου μ' ένα τεράστιο χαμόγελο για να τον καθησυχάσω. Πήραμε τη βαλίτσα μας και ξεκινήσαμε για το μαιευτήριο.

 

Στη διαδρομή ξεκίνησαν οι ωδίνες μου, αλλά τις έκρυψα από τον άντρα μου για να μην τον πανικοβάλλω κι αρχίσει να τρέχει στο δρόμο, ένα τρακάρισμα σ' εκείνη τη στιγμή ήταν το τελευταίο πράγμα που θέλαμε. Όταν φτάσαμε στο μαιευτήριο τα ρούχα μου ήταν πια μουσκεμένα από τα νερά που συνέχισαν να τρέχουν. Ο γιατρός με υποδέχτηκε προβληματισμένος γιατί η μικρή μου ήταν στα όρια των κιλών του νεογνού που μπορούσαν να υποστηρίξουν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο και συζητούσε μαζί μας το ενδεχόμενο να μη γεννήσω εκεί αλλά στο νοσοκομείο της Αλεξπολης. Ίσως φταίω κι εγώ γιατί ακόμα κι εκείνη την ώρα δεν έδειχνα σε κανέναν το πόσο γρήγορα έρχονταν οι ωδίνες μου μιας και προσπαθούσα να κρατηθώ ήρεμη για να μην ανεβάσω πίεση.

 

Ο γιατρός μου χορήγησε μια ένεση που - σύμφωνα με τα λεγόμενά του - θα καθυστερούσε τον τοκετό για άλλες 5 ώρες οπότε και θα προλάβαινα να μεταφερθώ στο νοσοκομείο της Αλεξπολης αν τελικά έτσι του έλεγε η παιδίατρος του νοσοκομείου. Κι ενώ ο γιατρός πήγε να συνεννοηθεί με την παιδίατρο, εμένα ξεκίνησαν οι τελικοί πόνοι. Ποια ένεση; Η μικρή βιαζόταν πολύ να βγει και χτυπούσε την πόρτα της εξόδου ήδη. Η μαία δεν πίστευε στα μάτια της, φώναξε τον γιατρό, ο οποίος ήρθε «πετώντας» και διαπίστωσε ότι ήδη φαινόταν το κεφαλάκι της. Σε λίγα λεπτά ακούστηκε το κλαματάκι της μικρής μου πριγκίπισσας κι ο γιατρός μου την έδωσε να την κρατήσω στην αγκαλιά μου. Ήταν σαν να μου έδωσε τον κόσμο ολόκληρο να κρατήσω στα χέρια μου. Δεν περιγράφεται αυτή η στιγμή! Κλείσαμε, λοιπόν, αισίως έναν μήνα ζωής.

 

Κι όπως καταλαβαίνετε, τελικώς δε συνέβη τίποτα από αυτά που φοβόμασταν. Η πίεσή μου παρέμεινε σταθερή σ' όλη τη διάρκεια του τοκετού κι η μικρή μου χαίρει άκρας υγείας και μεγάλης πείνας τελευταίως, χιχιχιχι. :)

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Pasmar!!!! Συγχαρητήρια για την ψυχραιμία σου!!!!!

Απορώ πώς τα κατάφερες!!! Αλλά είχες σύμμαχο τη δυνατή σου κόρη!!!

 

Μιας και έκανες την αρχή να σας πω και γώ, πως τα πράγματα ήρθαν περίεργα για μένα! Δε θα μακρυγορήσω, έσπασαν τα νερά μου στις 29 εβδομάδες και γέννησα τελικά 29+6, αφού νοσηλεύτηκα 6 μερες στο νοσοκομείο. Η κόρη μου 1500 γραμμάρια, παραμένει 45 ήδη μέρες στην ΜΕΝΝ αλλά φτάνουμε στο τέλος να την πάρουμε σπίτι.. Μια δοκιμασία που με έκανε έναν άλλον άνθρωπο!!

Πολλά φιλιά σε όλες!!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! Μετά από μια αποβολή β 3μήνου είμαι πάλι έγκυος στη 10η εβδομάδα. Κάνω από την αρχή αντιπηκτικές, klexan 0,4 και παίρνω salospir των 100, κατόπιν εντολής του γυναικολόγου μου και με τη σύμφωνη γνώμη της αιματολόγου. Έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας ο οποίος βγήκε καθαρός, δηλ. δεν έχω θρομβοφιλία! Παρ΄όλα αυτά γυναικολόγος και αιματολόγος συνιστούν να μη διακόψω την αντιπηκτική αγωγή.

 

Διάβασα τις απαντήσεις σας και διαπίστωσα ότι κάνω λάθος τις αντιπηκτικές καθώς εγώ με τη συμβουλή και του φαρμακοποιού έβγαζα τον αέρα δηλ. μια σταγόνα πριν την κάνω. Στο φύλο οδηγιών όντως λέει ότι δεν πρέπει να βγάζουμε τον αέρα.... Λέτε να χω κάνει καμια ζημιά στο μωρό???

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! Μετά από μια αποβολή β 3μήνου είμαι πάλι έγκυος στη 10η εβδομάδα. Κάνω από την αρχή αντιπηκτικές, klexan 0,4 και παίρνω salospir των 100, κατόπιν εντολής του γυναικολόγου μου και με τη σύμφωνη γνώμη της αιματολόγου. Έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας ο οποίος βγήκε καθαρός, δηλ. δεν έχω θρομβοφιλία! Παρ΄όλα αυτά γυναικολόγος και αιματολόγος συνιστούν να μη διακόψω την αντιπηκτική αγωγή.

 

Διάβασα τις απαντήσεις σας και διαπίστωσα ότι κάνω λάθος τις αντιπηκτικές καθώς εγώ με τη συμβουλή και του φαρμακοποιού έβγαζα τον αέρα δηλ. μια σταγόνα πριν την κάνω. Στο φύλο οδηγιών όντως λέει ότι δεν πρέπει να βγάζουμε τον αέρα.... Λέτε να χω κάνει καμια ζημιά στο μωρό???

 

Άμα σου πω οτι πρώτη φορά το ακούω αυτό;;

Εγώ σε αυτες που έβλεπα οτι χρειαζόταν τον έβγαζα τον αέρα μια χαρά!!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Άμα σου πω οτι πρώτη φορά το ακούω αυτό;;

Εγώ σε αυτες που έβλεπα οτι χρειαζόταν τον έβγαζα τον αέρα μια χαρά!!!

 

 

και γω έτσι ξέρω γι αυτό μ έπιασε πανικός..... σ ευχαριστώ αλλά μ έχει κυριεύσει το άγχος και ο πανικός....φαντάσου επειδή έχω πρόβλημα με το ζάχαρο, το παρακολουθώ στενά και κάνω ινσουλίνες... Μόλις ρυθμίζεται, αντί να χαρώ με πιάνει άγχος ότι κάτι δεν πάει καλά!!!!!!!!! έχω χαζέψει........

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα,είμαι καινουρια υποψηφια μανουλα,μολις 8 εβδομαδων,τον γυναικολογο μου τον εχω 13 χρονια απο τα 18 μου!τον εμπιστευομαι,απλα ενω δεν εδειξαν οι αιματολογικες οτι δεν εχω θρομβοφιλια,μου ειπε προληπτικα να τις ξεκινησω απο σημερα.γνωριζετε κατι;εχει κανει προληπτικα καμια σας ποτε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...