Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

ειδες ποσο υποκειμενικα ειναι τα πραγματα βρε παιδι μου!:cool:

εγω έχω το εντελως αντιθετο προβλημα,δεν αντεχω καθολου τις μυρωδιες των μαλακτικων,γενικα ολες οι εντονες μυρωδιες μου φερνουν πονοκεφαλο!ειδα κι επαθα να βρω μαλακτικο που να κανει τα ρουχα απαλα αλλα να μη βρωμαει!:o(υποαλλεργικο σουπλιν,και λενορ)

 

Εαν δεν αντέχεις τις μυρωδιές βάλε αντί για μαλακτικό

λευκό ξύδι και λίγες σταγόνες απο οποιοδήποτε αιθέριο έλαιο!

 

Το ξύδι είναι φυσικό μαλακτικό και το αιθέριο έλαιο θα "σπάσει" την ξυδίλα!

 

Ούτε επικίνδυνα χημικά ούτε τίποτα!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε ευχαριστω πολυ!

όταν λεμε λευκο ξυδι τι εννουμε ,μηλοξυδο? γιατι του σταφυλιου ειναι σκουρο!και το αιθερια έλαιο δεν υπαρχει περιπτωση να λεκιασει τα ρουχα φανταζομαι! ειμαι ασχετη:confused:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!

όταν λεμε λευκο ξυδι τι εννουμε ,μηλοξυδο? γιατι του σταφυλιου ειναι σκουρο!και το αιθερια έλαιο δεν υπαρχει περιπτωση να λεκιασει τα ρουχα φανταζομαι! ειμαι ασχετη:confused:

 

Υπάρχει ΛΕΥΚΟ ξύδι (απο άσπρο κρασί)

 

Εγώ το παίρνω απο το LIDL που έχει του 1 λίτρου πολύ οικονομικά.

 

Εχει και ο Σκλαβενίτης αλλά σε γυάλινο μπουκάλι που είναι λίγο ακριβούτσικο...

 

Χρησιμοποιούμε λεύκο ξύδι και όχι κόκκινο

γιατί το κόκκινο μπορεί να ξεβάψει!

 

Τα αιθέρια έλαια πάντως δεν ξεβάφουν! ;)

(τσεκαρισμένο και στα λευκά!)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι που είμαι άσχετη;

το λευκό ξύδι με το αιθέριο έλαιο, λεβάντας θα προτιμήσω μάλλον, το χρησιμοποιείτε στο πλύσιμο στο χέρι ή στο πλυντήριο; αν λειτουργήσει, θα είναι ό,τι καλύτερο.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα φώτα σας, εδώ και κάτι μέρες χρησιμοποιώ το πράσινο σαπούνι τριμμένο για το πλυντήριο σε συνδυασμο με ξύδι, σόδα και βόρακα. Αφού τα λίωσω σε ζεστό νερό το ρίχνω στο πλυντήριο. 1. Βλέπω ότι σαν σαπούνι δεν βγάζει αφρό και δεύτερον μου λεκιάζει σε διάφορα σημεία τα ρούχα, τι μπορώ να κάνω ή να διορθώσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα εχω ενα μικρο προβληματακι οποια γνωριζει ας μου πει. Εβγαλα καποια τραπεζομαντηλα λευκα κ εχουν πανω κιτρινους λεκεδες πως φευγουν, γιατι με το απλο πλυσιμο δε γινεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα φώτα σας, εδώ και κάτι μέρες χρησιμοποιώ το πράσινο σαπούνι τριμμένο για το πλυντήριο σε συνδυασμο με ξύδι, σόδα και βόρακα. Αφού τα λίωσω σε ζεστό νερό το ρίχνω στο πλυντήριο. 1. Βλέπω ότι σαν σαπούνι δεν βγάζει αφρό και δεύτερον μου λεκιάζει σε διάφορα σημεία τα ρούχα, τι μπορώ να κάνω ή να διορθώσω?

 

Αντί για το πράσσινο αρκάδι να προτιμάς το λευκό αρκάδι.

(Μου έχει τύχει κι εμένα αυτό που λες)

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ να ρωτησω κατι, χρησιμοποιειτε αυτες τις σκουπες τις , να μη πω ονομα, με ανταλλακτικα πανακια για να σκουπίζετε αντι ηλεκτρικής; Και αν ναι, αλλάζετε καθε μερα πανάκια. Πήρα και εγω και παρολο που κανω σκουπα και μετα κανω τα πατωματα με αυτο και σφουγγαριζω, αν ξανακανω με το πανακι γινεται μαυρο... γιατι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια τα φώτα σας, εδώ και κάτι μέρες χρησιμοποιώ το πράσινο σαπούνι τριμμένο για το πλυντήριο σε συνδυασμο με ξύδι, σόδα και βόρακα. Αφού τα λίωσω σε ζεστό νερό το ρίχνω στο πλυντήριο. 1. Βλέπω ότι σαν σαπούνι δεν βγάζει αφρό και δεύτερον μου λεκιάζει σε διάφορα σημεία τα ρούχα, τι μπορώ να κάνω ή να διορθώσω?

το πρασινο σαπουνι δ κανει σαπουναδα!αυτο δ σημαινει οτι δ καθαριζει ομως...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας...

ειχα πολυ καιρο να μπω λογω προβληματων συνδεσης...

αλλα τωρα ξανα δυναμικα...

λοιπον πριν λιγες μερες ειδα στην τηλεοραση μια ωραια συμβουλη που εδιναν για να μην γεμιζει υδρατμους ο καθρεπτης του μπανιου.

 

λοιπον βαζουμε στον καθρεπτη λιγο αφρο ξυρισματος και με ενα πανακι απλωνουμε κ καθαριζουμε τον καθρεπτη με τον αφρο.

δεν χρησιμοποιουμε τιποτα αλλο μετα απο αυτο.

επαναλαμβανουμε ξανα τη διαδικασια οταν χρειαστει , περιπου μια φορα το μηνα.

ετσι οταν κανουμε μπανιο κ δημιουργουντε υδρατμοι ο καθρεπτης μενει πεντακαθαρος χωρις να χρειαζεται να τον σκουπιζουμε για να κοιταχτουμε με αποτελεσμα να αφηνει μακιες...οπως κανει καθε φορα ο συζηγος οταν ξυριζεται ...

 

ακομε δεν το εχω δοκιμασει...αλλα στην τηλεοραση που το εβλεπα οντως ειναι καταπληκτικο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,τις συμβουλές σας παρακαλώ!!Είμαι 5 εβδομάδων έγκυος και έχω προβλήματα με τις μυρωδιές...Με τι μπορώ να απολυμαίνω το μπάνιο,εκτός από τη χλωρίνη ή σπρέι με βάση την χλωρίνη?Δεν την αντέχω!!:?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Egw 8a sou proteina ksidaki!

 

Απολυμαίνει?Γιατί φοβάμαι τα μικρόβια και όπως ξέρουμε όλες μας,οι άντρες δεν είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στην τουαλέτα!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

το ξυδάκι είναι το καλύτερο απολυμαντικό, μπορείς να κάνεις και σφουγγάρισμα, είναι και πιο οικονομικό και πιο υγιεινό, αντι να εισπνεεις όλα τα χημικά και τώρα που είσαι έγκυος αλλά και όταν με το καλό έρθει το μωράκι ενας λόγος παράπανω να το μην φορτώνεις με χημικά....

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

το ξυδάκι είναι το καλύτερο απολυμαντικό, μπορείς να κάνεις και σφουγγάρισμα, είναι και πιο οικονομικό και πιο υγιεινό, αντι να εισπνεεις όλα τα χημικά και τώρα που είσαι έγκυος αλλά και όταν με το καλό έρθει το μωράκι ενας λόγος παράπανω να το μην φορτώνεις με χημικά....

 

Ευχαριστώ!! :)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

annoula διάβασε και αυτό http://www.adviseme.gr/anesi-frontida-sto-spiti/379-spitika-katharistika

επίσης αν ψάξεις στις προηγούμενες σελίδες πάλι κάπου υπάρχουν ανάλογες "συνταγές" για καθάρισμα.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Απολυμαίνει?Γιατί φοβάμαι τα μικρόβια και όπως ξέρουμε όλες μας,οι άντρες δεν είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στην τουαλέτα!;)

 

Επειδή το ξύδι μόνο του απολυμαίνει μεν

αλλά όχι όλα τα μικρόβια μιας τουαλέτας

καλύτερα να το συνδυάσεις με βόρακα ή με σόδα.

 

Εαν πάλι βαριέσαι αυτή την διαδικασία και θέλεις κάτι πιο τυποποιημένο

δες εδώ τι προτείνει μια φίλη μας

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1612230&postcount=775

 

το οποίο μπορείς να το βρεις κι εδώ στην Ελλάδα:

http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=145

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...