Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Να κανω και γω μια ερωτηση: Πηγα σε σουπερ μαρκετ να παρω ασπρο ξυδι και σοδα με το κιλο (:P ), για να βαζω στα πλυντηρια πιατων και να καθαρισω και τα σιφονια, και δεν ειχε :cry:. ΠΟυ μπορω να βρω; Πηγα σημερα και σε ενα αλλο σουπερ, παλι δεν ειχε....

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.....ειχα μερες να μπω στο site και διαπιστωσα οτι ακολουθησατε τη συμβουλη μου για το ξεσκονισμα με το μαλακτικο ρουχων...

 

χαιρομαι πολυυυυυυυυυυυυυυυ που σας αρεσε κ σας βοηθησε στο νοικοκυριο σας η συμβουλη μου......

ελπιζω να ανακαλυψω και αλλα τετοια κολπακια...

 

πραγματικα κ εγω απο τοτε που το ανακαλυψα ετσι ξεσκονιζω...συν οτι βαζω κ λιγο ξυδακι μεσα για πολυμανση οπως σας ειχα πει...ετσι για να ειμαι κ λιγο πιο σιγουρη...

 

Δικιά σου ήταν η πατέντα??? Μπράβο! Με βοήθησες πολύ! Τι ξύδι ρίχνεις? Άσπρο ή κανονικό???:confused:

 

Να κανω και γω μια ερωτηση: Πηγα σε σουπερ μαρκετ να παρω ασπρο ξυδι και σοδα με το κιλο (:P ), για να βαζω στα πλυντηρια πιατων και να καθαρισω και τα σιφονια, και δεν ειχε :cry:. ΠΟυ μπορω να βρω; Πηγα σημερα και σε ενα αλλο σουπερ, παλι δεν ειχε....

 

Δοκίμασε σε μεγαλύτερο σουπερ μαρκετ... Περίεργο να μην έχουν λευκό ξύδι...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δικιά σου ήταν η πατέντα??? Μπράβο! Με βοήθησες πολύ! Τι ξύδι ρίχνεις? Άσπρο ή κανονικό???:confused:

 

 

 

Δοκίμασε σε μεγαλύτερο σουπερ μαρκετ... Περίεργο να μην έχουν λευκό ξύδι...

 

Δεν ειχε.. εκτος αν δεν το ειδα, τι να πω...

Θα ξαναπαω! θα ρωτησω κιολας. Ειπα να κανω οικονομια στα απορρυπαντικα και να κοψω λιγο τα χημικα μεσα στο σπιτι, και εχω βοηθηθει πολυ απο εσας!:D

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

δες εδώ

 

Thks..Θα το εφαρμόσω...Να ρωτήσω όμως κάτι...Στα ντουλάπια της κουζίνας κάνει να το χρησιμοποιήσω ή μήπως θαμπώσουν; Γιατί ο επιπλοποιός ήταν απόλυτος..όταν μου τα τοποθετούσε...ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΚΕΤΟ ΝΕΡΑΚΙ...Είναι τριανταφυλλιά το ξύλο...δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Thks..Θα το εφαρμόσω...Να ρωτήσω όμως κάτι...Στα ντουλάπια της κουζίνας κάνει να το χρησιμοποιήσω ή μήπως θαμπώσουν; Γιατί ο επιπλοποιός ήταν απόλυτος..όταν μου τα τοποθετούσε...ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΚΕΤΟ ΝΕΡΑΚΙ...Είναι τριανταφυλλιά το ξύλο...δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

 

Eγώ τα ντουλάπια της κουζίνας

τα καθαρίζω μόνο με ατμοκαθαριστή!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και γω μια ερωτηση: Πηγα σε σουπερ μαρκετ να παρω ασπρο ξυδι και σοδα με το κιλο (:P ), για να βαζω στα πλυντηρια πιατων και να καθαρισω και τα σιφονια, και δεν ειχε :cry:. ΠΟυ μπορω να βρω; Πηγα σημερα και σε ενα αλλο σουπερ, παλι δεν ειχε....

 

Εγώ πάντως που έβαλα στον νιπτήρα κανονικό ξύδι με σόδα δεν ξέβαψε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πώς; Τα παιρνάς μόνο με τον ατμοκαθαριστή; Εχω ακούσει πως κάνουν δουλίτσα αυτά τα μαραφέτια...:) Βρε μπας και να πάρω έναν; Ποσο κοστίζουν περίπου;

 

Ναι, βάζεις ένα πανί μπροστά απο το στόμιο του ατμοκαθαριστή και έτσι όπως είναι καυτό το πανί

(απο τον ατμό που περνάει απο μέσα)

καθαρίζει και απολυμαίνει τα πάντα.

 

Εγώ έχω πάρει αυτόν

http://www.monopolio.com.gr/full_product.php?prod_id=2031&page=1

 

αλλά εαν ψάξεις υπάρχουν και άλλοι

πολύ πιο οικονομικοί !!

 

Όλο τον χειμώνα έκανα τα χαλιά και την μοκέτα της μικρής με τον ατμοκαθαριστή (για απολύμανση)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πηγα 3-4 σελίδες πίσω και δεν βρήκα αυτό το μυστικούλι με το μαλακτικό για το ξεσκόνισμα...μπορείτε να μου πειτε...βαζουμε νερακι και μαλλακτικό κ μετά περναμε τα επιπλα και κατόπιν τα περναμε με σκετο νερο;

 

 

δεν το βρηκες εδω γιατι αυτο το κολπακι το ειχα βαλει (απο βλακεια μου) στο "ελλειψη οργανωσης"

 

εγω εχω παρει ενα παλιο αζαξ με βαποριζατερ μπροστα...το γεμιζω νερο βαζω κ λιγο μαλακτικο-με το ματι οχι δοσολογια..τοσσο ωστε να εφηνει μυρωδια...βαζω κ λιγο ξυδακι ετσι για απολυμανση και ψεκαζω το καθαρο μου πανακι κ ξεσκονιζω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειχε.. εκτος αν δεν το ειδα, τι να πω...

Θα ξαναπαω! θα ρωτησω κιολας. Ειπα να κανω οικονομια στα απορρυπαντικα και να κοψω λιγο τα χημικα μεσα στο σπιτι, και εχω βοηθηθει πολυ απο εσας!:D

 

 

Και εγώ το ίδιο έπαθα τη περασμένη εβδομάδα. Πήγα σε υπέρ μάρκετ και δεν είχε(μια άλλη φορά είχα πάρει από εκεί… Ή τα πήραν όλα οι νοικοκυρές ή κατάλαβαν από το σουπερ μάρκετ ότι τα χρησιμοποιούμε για να καθαρίζουμε και τα εξαφάνισαν για να πουλάνε τα απορρυπαντικά τους…:lol::lol::lol:).

 

Τελικά πήγα σε Σουπερ Μάρκετ μεγάλης αλυσίδας και βρήκα. Και εννοείτε ότι πήρα μεγάλη ποσότητα για να έχω.

 

Μήπως ξέρει καμία αν στο Μακρο έχει μεγάλες συσκευασίες????

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δικιά σου ήταν η πατέντα??? Μπράβο! Με βοήθησες πολύ! Τι ξύδι ρίχνεις? Άσπρο ή κανονικό???:confused:

 

 

κοιταξε εγω επειδη ηδη ειχα χυμα κοκκινο ξυδι που ειχα παρει για δουλειες του σπιτιου , εβαλα αυτο το κοκκινο...τωρα τι να σου πω δεν ξερω αν εχει διαφορα στην απολυμανση το λευκο απο το κοκκινο ξυδι..πιστευω οτι την ιδια δουλεια κανουν στην απολυμανση..αν ξερει καποια εδω μεσα με σιγουρια αν μας πει..

Link to comment
Share on other sites

Thks..Θα το εφαρμόσω...Να ρωτήσω όμως κάτι...Στα ντουλάπια της κουζίνας κάνει να το χρησιμοποιήσω ή μήπως θαμπώσουν; Γιατί ο επιπλοποιός ήταν απόλυτος..όταν μου τα τοποθετούσε...ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΚΕΤΟ ΝΕΡΑΚΙ...Είναι τριανταφυλλιά το ξύλο...δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

 

εγω τα δικα μου ντουλαπια με αυτο τα ξεσκονιζω (νερο-μαλακτικο-ξυδι...)αλλα τα ντουλαπια μου (μιας κ μενω σε ενοικιο) ειναι της κακιας συμφορας απο ποιοτητα..ειναι κ ανοιχτοχρωμα κ δεν βλεπω τιποτα ζημια να κανουν οπτικα..τωρα για τα δικα σου τι να σου πω δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο έπαθα τη περασμένη εβδομάδα. Πήγα σε υπέρ μάρκετ και δεν είχε(μια άλλη φορά είχα πάρει από εκεί… Ή τα πήραν όλα οι νοικοκυρές ή κατάλαβαν από το σουπερ μάρκετ ότι τα χρησιμοποιούμε για να καθαρίζουμε και τα εξαφάνισαν για να πουλάνε τα απορρυπαντικά τους…:lol::lol::lol:).

 

Τελικά πήγα σε Σουπερ Μάρκετ μεγάλης αλυσίδας και βρήκα. Και εννοείτε ότι πήρα μεγάλη ποσότητα για να έχω.

 

Μήπως ξέρει καμία αν στο Μακρο έχει μεγάλες συσκευασίες????

Anti σε ποιο πηγες; Μα ειναι δυνατον να μην έχουν?? παραξενευτηκα, εφερνα γυρες το σουπερ ποση ωρα μηπως και δεν το ειδα χαχαχαχα.

Σε ποιο ραφι το βρηκες μηπως δεν εψαξα σωστα;

Εγω ειπα να κοψω τα πολλα απορρυπαντικα, αφου η δουλεια γινεται και πιο φτηνα και πιο υγιεινα, χαζη ειμαι;;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anti σε ποιο πηγες; Μα ειναι δυνατον να μην έχουν?? παραξενευτηκα, εφερνα γυρες το σουπερ ποση ωρα μηπως και δεν το ειδα χαχαχαχα.

Σε ποιο ραφι το βρηκες μηπως δεν εψαξα σωστα;

 

Μινουλα δε ξέρω που μένεις, εμείς πάντως μένουμε Θες/νικη και πήγαμε στο Carrefour αλλά δε βρήκαμε ούτε λευκό ξύδι ούτε σόδα…

 

Και εγώ το ίδιο έκανα… Γυρνούσα γύρω-γύρω και έψαχνα και ξαναέψαχνα.

Έβαζα και τον άντρα μου να ψάχνει μήπως και δε τα βλέπω… Ρώτησα και μια υπάλληλο και μου έδειξε εκεί που έψαχνα... αλλά τίποτα...:shock::shock::shock:

 

Τελικά πήγαμε στο Μασουτη και βρήκα και τα δυο.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μινουλα δε ξέρω που μένεις, εμείς πάντως μένουμε Θες/νικη και πήγαμε στο Carrefour αλλά δε βρήκαμε ούτε λευκό ξύδι ούτε σόδα…

 

Και εγώ το ίδιο έκανα… Γυρνούσα γύρω-γύρω και έψαχνα και ξαναέψαχνα.

Έβαζα και τον άντρα μου να ψάχνει μήπως και δε τα βλέπω… Ρώτησα και μια υπάλληλο και μου έδειξε εκεί που έψαχνα... αλλά τίποτα...:shock::shock::shock:

 

Τελικά πήγαμε στο Μασουτη και βρήκα και τα δυο.

 

Χαχαχα και γω τον ειχα βαλει και εψαχνε και εψαχνε... Μεχρι που καποια στιγμη μου λεει" Ρε μωρο μου τι ψαχνουμε τοση ωρα;" :shock::shock:

Μασουτη δεν εχουμε εδω αποτι ξερω, αλλα θα ξαναπαω σε σουπερ και θα ξαναρωτησω.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα και γω τον ειχα βαλει και εψαχνε και εψαχνε... Μεχρι που καποια στιγμη μου λεει" Ρε μωρο μου τι ψαχνουμε τοση ωρα;" :shock::shock:

Μασουτη δεν εχουμε εδω αποτι ξερω, αλλα θα ξαναπαω σε σουπερ και θα ξαναρωτησω.

Κορίτσια πήγα Σάββατο Lind ξύδι λευκό 1 λίτρο μόνο 0,69 Ευρώ. Χα χα 5 λίτρα πήρα και κατανάλωσα ήδη το 1. Μήπως υπερέβαλα λιγάκι. Στα άλλα μεγάλα γνωστά σούπερ τα 500ml 3,60 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Anti σε ποιο πηγες; Μα ειναι δυνατον να μην έχουν?? παραξενευτηκα, εφερνα γυρες το σουπερ ποση ωρα μηπως και δεν το ειδα χαχαχαχα.

Σε ποιο ραφι το βρηκες μηπως δεν εψαξα σωστα;

Εγω ειπα να κοψω τα πολλα απορρυπαντικα, αφου η δουλεια γινεται και πιο φτηνα και πιο υγιεινα, χαζη ειμαι;;

 

Συγνώμη αλλά το δημοσίευσα με λάθος παράθεση. Για το λευκό ξύδι αναφερόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα τα επιπλα μου ειναι σκουρα. 10 λεπτα μετα και ειναι σαν να μην ξεσκονισα ποτε!!!!

 

Με το μαλακτικο που λετε θα εχω αποτελεσμα???? Και σε τι αναλογια????

Εγώ πάντως που το δοκίμασα δεν είδα αποτέλεσμα να διαρκεί. Μία ώρα μετά να σου η σκόνη πάνω στο τραπέζι και το μπουφεδάκι. Τι να πω μήπως δεν έβαλα αρκετή ποσότητα μαλακτικού; Βέβαια την ώρα που ξεσκονίζεις λαμπιρίζουνε τα έπιπλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ξεσκονισα την Παρασκευη και ακομα σημερα Δευτερα τα επιπλα γυαλιζουν!! Μου φαινεται πως σωθηκα με το μαλακτικο!!!

 

Και γω το Σαββατο ξεσκονισα, εχει βεβαια λιγη σκονη, αλλα καμια σχεση με αυτο που γινοταν παλια(γεμιζε μεσα σε 2 ωρες). Αρα ειμαι πολυ ευχαριστημενη:D

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εστειλα σημερα τον πατερα μου να παρει ξυδι απο το λιντλ και με ρωταει "καλε τι θα κανεις με τοσο ξυδι??? Τουρσι??? χααχχαχαχα

 

Εγω παντως καθαριστηκο για πατωματα και για παγκο κουζινας δεν ξαναγοραζω. Ξυδακι και λιγο μαλακτικο για μυρωδια και το πατωμα γινεται εκπληκτικο!!! Παγκος κουζινας ξυδι και σοδα και παλι ολα τελεια...

 

Να στε καλα για τις συμβουλες σας. Γλυτωσα χρημα και νοιωθω οτι φροντιζω το περιβαλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μαρμαρο εχετε υπ'οψιν σας κανενα μαγικο?

Το πατωμα στη σαλο-τραπεζαρια ειναι παλιο μαρμαρο (30ετιας) λευκο με μπεζ/γκρι νερα, πριν μετακομισουμε ηρθε συνεργειο κ το γυαλισε κ ηταν πανεμορφο, τωρα ομως 6 χρονια αργοτερα εχει διαφορες θαμπαδες και ειναι δυσκολο νομιζω να το ξαναγυαλισουμε (που θα πανε τοσα επιπλα?? και πως θα καθαριστει απο τοση σκονη που θα σηκωσει??? ακομη κ στο ταβανι θα εχει...)

Καμια ιδεα?

eNortjKzUjI0NDEzM1SyBlwwFXMC0A,,17.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...