Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

A!!! Εσύ έγραψες μπαταρία, εγώ διάβασα μπανιέρα!!! Sorry εκτός από παστρικοθοδώρα είμαι και δυσλεκτική!!!! Και ευτυχώς που το ξαναδιάβασα!!! Φαντάζεσαι να τύλιγα όλη τη μπανιέρα με χαρτί κουζίνας?????:lol::lol::lol:

:lol::lol::lol: γίνεται και αυτό πάντως, εκεί που είχα διαβάσει γιατις μπαταρίες έγραφε οτι μπορούμε να απλώσουμε χαρτί σε όποια επιφάνεια έχει άλατα.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, το ξύδι κάνει δουλειά και στη λεκάνη της τουαλέτας για τα άλατα? Είναι το μόνο σημείο που εξακολουθώ να χρησιμοποιώ χλωρίνη και θέλω να τη σταματήσω τελείως. Έχουμε πολλά άλατα στο νερό, όλο πιάνει...

Εγώ την μπανιέρα και τις μπαταρίες τα πλένω με απορρυπαντικό πιάτων, εχουμε ακρυλική μπανιέρα και δεν αντέχει δυνατά καθαριστικά. Μεγάλη πίκρα, στο επόμενο σπίτι δεν ξαναπαίρνω που να με πληρώνουν! Είχα κάνει και αυτό με το χαρτί και το ξύδι σε επίμονα άλατα, αλλά τελικά προτιμώ υγρό πιάτων και βούρτσα, δρα πιο γρήγορα και βγάζω και το άχτι μου στο τρίψιμο! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις πληροφοριες,απλα δεν ξερω αν ειναι αλατα,ειναι σαν λασπη και ειναι πισω απο τον καδο του πλυντηριου(αν βγαλεις πχ τον καδο ειναι απο την εξωρερικη του πλευρα)

 

κοριτσια καλημερα!

να ρωτησω κατι κι εγω?

πως φευγει η κολλα απο καθρεφτη?

μας εφεραν ενα καινουριο επιπλο και δεν μπορω να το καθαρισω με τιποτα...:confused:

Με ασετον μια χαρα θα καθαρισει,ετσι ξεκολλαω τα υπολοιματα απο τα σελοτειπ στις βιτρινες του μαγαζιου

4

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο πίσω μέρος του πλυντηρίου εγώ νόμιζα ότι είναι μούχλα και δεν μπορώ να το διώξω τελείως. Θα δοκιμάσω και τη σόδα που λέτε. Πάω να βάλω ξύδι στη λεκάνη, να το αφήσω και θα σας πω αύριο τα αποτελέσματα!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσιααααααααααα δοκιμασα το μαλακτικο με το νερο για ξεσκονισμα και πιανει!

Το σπιτι ειναι πανω σε δρομο, στον πρωτο, εχω ξεσκονισε το Σαββατο κια ακομα ειναι γυαλιστερα και καθαρα τα επιπλα μου:D!:D!:D!:D και ειναι κ βεγκε!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

α..........κοριτσάκια κάπου είχα διαβάσει για την λεκάνη της τουαλέτας.........coca cola.......(τι πίνουμε) :roll:

Επίσης κάτι που θέλω να το ψάξω και θα εκτιμούσα γνώμες αν κάποιος το χρησιμοποιεί αντί για χλωρίνη να χρησιμοποιήσω βόρακα τον αγοράζεις από το φαρμακείο και καταπολεμά τα βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααααααααααα δοκιμασα το μαλακτικο με το νερο για ξεσκονισμα και πιανει!

Το σπιτι ειναι πανω σε δρομο, στον πρωτο, εχω ξεσκονισε το Σαββατο κια ακομα ειναι γυαλιστερα και καθαρα τα επιπλα μου:D!:D!:D!:D και ειναι κ βεγκε!:mrgreen:

 

Μπορείς να κάνεις μια επανάληψη??....

τι ακριβώς έκανες με μαλακτικό και νερό ??????........

(ενδιαφέρον μου ακούγεται!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια θα ήθελα τη συμβουλή σας...

Σε λίγες μέρες μετακομίζω και πήγα να καθαρίσω το καινούριο σπίτι..Η προηγούμενη είχε πατάκι μέσα στην μπανιέρα.Εστυψε αυτό και δεν μπορώ να το καθαρίσω.Τι να ρίξω άλλο εκτός από χλωρίνη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια θα ήθελα τη συμβουλή σας...

Σε λίγες μέρες μετακομίζω και πήγα να καθαρίσω το καινούριο σπίτι..Η προηγούμενη είχε πατάκι μέσα στην μπανιέρα.Εστυψε αυτό και δεν μπορώ να το καθαρίσω.Τι να ρίξω άλλο εκτός από χλωρίνη;

 

Για δοκίμασε να ψεκάσεις τοπικά τα σημεία με cillit bang

 

http://www.ourhomeourplanet.gr/hard-surface-cleaning-tips.php

 

και άστο για μερικά λεπτά να δράσει μόνο του

και μετά τρίψτο με σκληρό σφουγγάρι (ή σύρμα)

 

Πρέπει πρώτα όμως να σιγουρευτείς για το υλικό που είναι η μπανιέρα...

εάν είναι απο πορσελάνη μπορείς να το τρίψεις άνετα

 

εαν όμως είναι απο ακρυλικό είσαι περιορισμένη

δοκίμασε πρώτα σε μια άκρη

και απέφυγε τα σκληρά τριψίματα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια θα ήθελα τη συμβουλή σας...

Σε λίγες μέρες μετακομίζω και πήγα να καθαρίσω το καινούριο σπίτι..Η προηγούμενη είχε πατάκι μέσα στην μπανιέρα.Εστυψε αυτό και δεν μπορώ να το καθαρίσω.Τι να ρίξω άλλο εκτός από χλωρίνη;

 

Αν είναι ακρυλική η μπανιέρα (αν τη χτυπήσεις, ακούγεται σαν κούφια και από πλαστικό) δοκίμασε να βάλεις χαρτί κουζίνας ποτισμένο με μπόλικο ξύδι και να το αφήσεις αρκετή ώρα να μουλιάσει και μετά τρίψιμο με τρίχινη βούρτσα. Αν είναι η κανονική μπανιέρα, μπορείς να βάλεις και πιο δυνατά καθαριστικά. Ελπίζω να καθαρίσει! Στη χειρότερη, θα πάρεις ένα παρόμοιο πατάκι... :(

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια θα ήθελα τη συμβουλή σας...

Σε λίγες μέρες μετακομίζω και πήγα να καθαρίσω το καινούριο σπίτι..Η προηγούμενη είχε πατάκι μέσα στην μπανιέρα.Εστυψε αυτό και δεν μπορώ να το καθαρίσω.Τι να ρίξω άλλο εκτός από χλωρίνη;

 

άσε είχα παρόμοιο θέμα και τώρα (μετά από αρκετά χρόνια και πολλές προσπάθειες) το σημάδι ακόμα εκεί είναι... :-(

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει αρκετά δύσκολα σημάδια σε μπανιέρες, νιπτήρες και άλλες δύσκολες επιφάνειες, με εκείνο το άσπρο σφουγγαράκι που κυκλοφορεί στην αγορά και είναι για καθαρισμό τοίχων από μπογιές κ.α. Αυτό το σφουγγαράκι με έχει σώσει στα δύσκολα!!! Μέχρι και κολλητική ταινία έχει βγάλει από έπιπλα που δεν έβγαινε με τίποτα…

 

Κάποια κοπέλα ρώτησε για τον καθρέφτη της και την κόλλα που έχει επάνω. Ας το δοκιμάσει. Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι χημικό από αυτά που αφήνουν σημάδια και το πολύ πολύ να μη κάνει τίποτα ή να κάνει λίγη δουλειά. Ζημιά πάντως δε θα κάνει.

 

Δε θυμάμαι ποιας εταιρίας είναι. Αλλά νομίζω πως μόνο μιας κυκλοφορεί στην αγορά και δεν είναι ακριβό. Εγώ το λέω «το μαγικό σφουγγάρι»!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω βγάλει αρκετά δύσκολα σημάδια σε μπανιέρες, νιπτήρες και άλλες δύσκολες επιφάνειες, με εκείνο το άσπρο σφουγγαράκι που κυκλοφορεί στην αγορά και είναι για καθαρισμό τοίχων από μπογιές κ.α. Αυτό το σφουγγαράκι με έχει σώσει στα δύσκολα!!! Μέχρι και κολλητική ταινία έχει βγάλει από έπιπλα που δεν έβγαινε με τίποτα…

 

Αντι μου δεν το ξερω το σφουγγαρακι και πραγματικα θα ηθελα να το δοκιμασω γιατι και η δικη μου η μπανιερα ειναι χαλια (Εχω δοκιμασει ολα τα καθαριστικα και δεν βγαινουν τα σημαδια με τιποτα) Απο που το αγοραζουμε το σφουγγαρακι??? και πως το ζηταμε δηλαδη εχει ειδικη ονομασια?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει αρκετά δύσκολα σημάδια σε μπανιέρες, νιπτήρες και άλλες δύσκολες επιφάνειες, με εκείνο το άσπρο σφουγγαράκι που κυκλοφορεί στην αγορά και είναι για καθαρισμό τοίχων από μπογιές κ.α. Αυτό το σφουγγαράκι με έχει σώσει στα δύσκολα!!! Μέχρι και κολλητική ταινία έχει βγάλει από έπιπλα που δεν έβγαινε με τίποτα…

 

Δε θυμάμαι ποιας εταιρίας είναι. Αλλά νομίζω πως μόνο μιας κυκλοφορεί στην αγορά και δεν είναι ακριβό. Εγώ το λέω «το μαγικό σφουγγάρι»!!!

 

Αντι μου δεν το ξερω το σφουγγαρακι και πραγματικα θα ηθελα να το δοκιμασω γιατι και η δικη μου η μπανιερα ειναι χαλια (Εχω δοκιμασει ολα τα καθαριστικα και δεν βγαινουν τα σημαδια με τιποτα) Απο που το αγοραζουμε το σφουγγαρακι??? και πως το ζηταμε δηλαδη εχει ειδικη ονομασια?

 

Eίναι της scotch brite και όντως είναι πολύ καλό!

Εγω το χρησιμοποιώ για σημαδια στον τοίχο.

Λειτουργεί σαν γόμα και με την χρήση σιγά-σιγά λιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Αντι μου δεν το ξερω το σφουγγαρακι και πραγματικα θα ηθελα να το δοκιμασω γιατι και η δικη μου η μπανιερα ειναι χαλια (Εχω δοκιμασει ολα τα καθαριστικα και δεν βγαινουν τα σημαδια με τιποτα) Απο που το αγοραζουμε το σφουγγαρακι??? και πως το ζηταμε δηλαδη εχει ειδικη ονομασια?

 

Απʼ ότι λέει και η φίλη μας η soevan07 είναι της scotch brite. Από το super market το παίρνω. Δε ξέρω αν το έχουν όλα, αλλά φαντάζομαι τα μεγάλα ή γνωστά S.M. θα το έχουν σίγουρα…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

To σφουγγαρακι αυτο ειναι απιθανο...

Γενικα το εχω βολευτει σε πολλά πραγματα, πχ καθαριζει αψογα λευκα παπούτσια, δεν θα πιστευετε στα ματια σας, εκανα τα λευκα κομματια των all star με αυτο κι εγιναν σαν καινουρια!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Eίναι λευκο από κάτω, μπλε απο πανω - της scotch brite και γραφει 3Μ...

Πρέπει να κοστίζει 1,30 με 1,50...

 

Εγω από δω εχω μαθει ενα καρο πραγματα παντως!!! Οσο ζουμε μαθαινουμε!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααααααααααα δοκιμασα το μαλακτικο με το νερο για ξεσκονισμα και πιανει!

Το σπιτι ειναι πανω σε δρομο, στον πρωτο, εχω ξεσκονισε το Σαββατο κια ακομα ειναι γυαλιστερα και καθαρα τα επιπλα μου:D!:D!:D!:D και ειναι κ βεγκε!:mrgreen:

 

 

μορεις να μας πεις λιγο πιο αναλυτικα?

κ εμενα βεγκε ειναι κ εχω μετανιωση τη στιγμη!!!!! ειμαι ισογειο κ το ξεσκονισμα ειναι δωρον αδωρον!! μεσα σε μιση ωρα ξανασυσωρευετε η σκονη!!!! :(

eNortjKzUjI0NDEzM1SyBlwwFXMC0A,,17.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααααααααααα δοκιμασα το μαλακτικο με το νερο για ξεσκονισμα και πιανει!

Το σπιτι ειναι πανω σε δρομο, στον πρωτο, εχω ξεσκονισε το Σαββατο κια ακομα ειναι γυαλιστερα και καθαρα τα επιπλα μου:D!:D!:D!:D και ειναι κ βεγκε!:mrgreen:

 

Ναι και εγώ θέλω να μάθω λεπτομέρειες… τι μαλακτικό χρησιμοποίησες???? Και σε τι ποσότητα/αναλογια με το νερό???

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααααααααααα δοκιμασα το μαλακτικο με το νερο για ξεσκονισμα και πιανει!

Το σπιτι ειναι πανω σε δρομο, στον πρωτο, εχω ξεσκονισε το Σαββατο κια ακομα ειναι γυαλιστερα και καθαρα τα επιπλα μου:D!:D!:D!:D και ειναι κ βεγκε!:mrgreen:

 

μορεις να μας πεις λιγο πιο αναλυτικα?

κ εμενα βεγκε ειναι κ εχω μετανιωση τη στιγμη!!!!! ειμαι ισογειο κ το ξεσκονισμα ειναι δωρον αδωρον!! μεσα σε μιση ωρα ξανασυσωρευετε η σκονη!!!! :(

 

Ax ναι καλέ!!!...

Κι εγώ περιμένω να μας πει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...