Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμένα και τα 2 παιδιά μου είχαν παλινδρόμηση ( ο μικρός ακόμη έχει). Στην μεγάλη δεν το ξέραμε και έπαθε οισοφαγίτιδα, κάνοντας όλα αυτά που περιγράφετε, αλλά με το epadoren βελτιώθηκε και μόλις άρχισε τις κρέμες πέρασαν όλα. Όμως mefirst, δεν καταλαβαίνω αυτό που λές οτι "τελειώσατε" το epadoren και δεν είδατε αποτέλεσμα. Το σιρόπι αυτό δεν το σταματάς, το συνεχίζεις μέχρι να αρχίσει να τρώσει στέρεες τροφές. Δεν θεραπεύει την οισοφαγίτιδα, απλώς κάνει τα υγρά του στομάχου να μην είναι τόσο όξινα, ώστε όταν ανεβαίνουν να μην "καίνε" τον οισοφάγο και να μην κάνουν πληγές. Κάτι σαν το zantac που παίρνουμε οι μεγάλοι δηλ. Άρα πρέπει να το συνεχίζετε και να κάνετε υπομονή μέχρι να περάσει η πληγή που ήδη υπάρχει στον οισοφάγο. Εγώ στο γιό μου, επειδή ήμουν πονηρεμένη και αντελήφθην αμέσω οτι έχει ΓΟΠ, τον ξεκίνησα από 30 ημερών και φυσικά συνεχίζουμε και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο γιατρος μας ειπε να το δωσουμε μονον για 10 μερες, γ αυτο το ειπα...αλλα μαλλον απ τις θηλες ειναι οπως ειπε κ η amaretto...μου ειπαν αν ειναι οισοφαγιτιδα το παιδι δ θα ηρεμουσε καθολου..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

και μένα ο γιατρός μου είχε πει για περιορισμένο διάστημα. σήμερα μίλησα μαζί του γιατί αύριο κλείνουμε μήνα που το παίρνει και μου είπε να την αφήσω μια εβδομάδα χωρίς να δούμε πως πάει κ αν είναι θα το ξαναπάρει για ένα μήνα, μόνο όμως αν δούμε ότι πάλι δυσφορεί πολύ. mefirst δέκα μέρες είναι λίγο για να δεις βελτίωση, εγώ είδα βελτίωση μετά από δύο εβδομάδες, θέλει χρόνο ο ερεθισμός για να περάσει νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Ηθελα την συμβουλή σας πάνω στο θέμα της παλινδρόμησης για τι όσα γράφονται είναι πάρα πολλά και δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω. Ο μπέμπης μου εδώ και 20 ημέρες κάνει πολλές γουλιές και καμιά φορά κι εμετούς. Αλλάξαμε γάλα (σύμφωνα με τον παιδίατρο) από ΝΑΝ 1 ΗΑ ΣΕ GUIGOZ 1 AR και είδαμε να σταματούν οι εμετοί αλλά όχι και οι γουλιές.

Πήραμε τη γνώμη κι ενός άλλου παιδιάτρου και μας είπε να αραιώσουμε τα γεύματα (ανά 4 ώρες κι όχι 3) και να μην δίνω παραπάνω ποσότητα από 150ml. Η αλήθεια είναι ότι αυτό βοήθησε αλλά μετά από 1 βδομάδα το παιδί δεν χορταίνει.Αναγκάζομαι να του τραβώ το μπουκάλι και να δίνω πιπίλα όμως είναι μάταιο κάποιες φορές. Έτσι αποφάσισα να του αυξήσω την ποσότητα πάλι σε 180ml από χθες. δυστυχώς οι γουλιές επέστρεψαν...

Τι να κάνω σας παρακαλώ μια γνωμη.Λιγότερο γάλα με γκρίνια ή περισσότερο με γουλιές;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανθή καλησπέρα! αν κατάλαβα καλά ο μπέμπης σου πίνει μόνο ξένο γάλα και σας το άλλαξε ή έπινε και μητρικό; Το καλύτερο για την ΓΟΠ είναι να του δίνεις μικρά και συχνά γεύματα από λιγότερα και μεγάλα. Επίσης, σας είπε ο γιατρός τις οδηγίες πως να τον ταίζετε; πρέπει να τον έχεις λίγο πιο ανασηκωμένο όταν τρώει, μετά να τον κρατάς για λίγη ώρα όρθιο αγκαλίτσα και εκεί που κοιμάται θα βάλεις βιβλία κάτω από το στρωματάκι του ώστε να ανασηκωθεί περίπου 30 μοίρες. Αυτά είναι βασικά για να βελτιωθεί η κατάσταση ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανθή καλησπέρα! αν κατάλαβα καλά ο μπέμπης σου πίνει μόνο ξένο γάλα και σας το άλλαξε ή έπινε και μητρικό; Το καλύτερο για την ΓΟΠ είναι να του δίνεις μικρά και συχνά γεύματα από λιγότερα και μεγάλα. Επίσης, σας είπε ο γιατρός τις οδηγίες πως να τον ταίζετε; πρέπει να τον έχεις λίγο πιο ανασηκωμένο όταν τρώει, μετά να τον κρατάς για λίγη ώρα όρθιο αγκαλίτσα και εκεί που κοιμάται θα βάλεις βιβλία κάτω από το στρωματάκι του ώστε να ανασηκωθεί περίπου 30 μοίρες. Αυτά είναι βασικά για να βελτιωθεί η κατάσταση ;)

sousi201 γεια σου. Τι κάνετε εσείς, πώς πάει το μωράκι σου; Εγώ σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη, γιατί ένώ πηγαίναμε καλά, και είχε σταματήσει να πονάει, χθες κάτι έφαγα μάλλον και το παιδί έχει διαλυθεί, δεν θέλει να φάει και γενικώς αρνείται οτιδήποτε έχει σχέση με το φαι. Το στήθος έχει σταματήσει να το θέλει εδώ και 2 βδομάδες, οπότε το έβγαζα και της το έδινα σε μπουκάλι. Βέβαια εξακολουθεί να τρώει κοιμισμένη, αλλά τουλάχιστον τρώει. Όμως δείχνει προτίμηση στο ξένο γάλα. Η παιδίατρος είπε να αποθηλάσω γιατί μάλλον έχει συνδέσει το γάλα μου με πόνο. Έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

sousi201 γεια σου. Τι κάνετε εσείς, πώς πάει το μωράκι σου; Εγώ σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη, γιατί ένώ πηγαίναμε καλά, και είχε σταματήσει να πονάει, χθες κάτι έφαγα μάλλον και το παιδί έχει διαλυθεί, δεν θέλει να φάει και γενικώς αρνείται οτιδήποτε έχει σχέση με το φαι. Το στήθος έχει σταματήσει να το θέλει εδώ και 2 βδομάδες, οπότε το έβγαζα και της το έδινα σε μπουκάλι. Βέβαια εξακολουθεί να τρώει κοιμισμένη, αλλά τουλάχιστον τρώει. Όμως δείχνει προτίμηση στο ξένο γάλα. Η παιδίατρος είπε να αποθηλάσω γιατί μάλλον έχει συνδέσει το γάλα μου με πόνο. Έχω μπερδευτεί.

 

Γεια σου Δήμητρα :) Εμείς σταματήσαμε το σιρόπι για τη ΓΟΠ και προς το παρόν είναι οκ. Πίνει ακόμη μητρικό, αλλά είμαι οριακά..ελπίζω να τα καταφέρω μέχρι να ξεκινήσει στερέες.

Γιατί συνδέεις αυτό που έφαγες με τη συμπεριφορά της; δεν πίνει καθόλου στήθος δηλαδή; και μένα πέρασε από αυτή τη φάση δεν ήθελε καθόλου στήθος, αλλά τώρα ξανατρώει. γιατί το λέει αυτό η γιατρός; πως είναι η συμπεριφορά της με το φαγητό και το στήθος;

έπισης είχατε πάρει σιροπάκι; για πόσο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δήμητρα :) Εμείς σταματήσαμε το σιρόπι για τη ΓΟΠ και προς το παρόν είναι οκ. Πίνει ακόμη μητρικό, αλλά είμαι οριακά..ελπίζω να τα καταφέρω μέχρι να ξεκινήσει στερέες.

Γιατί συνδέεις αυτό που έφαγες με τη συμπεριφορά της; δεν πίνει καθόλου στήθος δηλαδή; και μένα πέρασε από αυτή τη φάση δεν ήθελε καθόλου στήθος, αλλά τώρα ξανατρώει. γιατί το λέει αυτό η γιατρός; πως είναι η συμπεριφορά της με το φαγητό και το στήθος;

έπισης είχατε πάρει σιροπάκι; για πόσο καιρό;

χαίρομαι για το μωράκι σου. Λοιπόν το σιρόπι το σταματήσαμε και εμείς και είδα βελτίωση, δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση, όμως το παιδί κάτι έπαθε και φοβήθηκε το φαγητό. Δηλαδή παλιά τη θήλαζα ξύπνια όποτε το ήθελε, χωρίς προβλήματα και όταν έλειπα έπινε το δικό μου απ'το μπουκάλι. Όμως από 3,5μηνών,ξαφνικά σταμάτησε. Δεν μπόρεσα πλέον να την ξαναθηλάσω ξύπνια. Μέχρι πριν λίγο καιρό τη θήλαζα το βράδυ, κοιμισμένη πάντα, αλλά κάτι ήταν και αυτό. Τώρα όταν πλησιάζει το στήθος κάνει μια γκριμάτσα αηδίας και φυσικά ξυπνάει.

Έχω παρατηρήσει ότι το δικό μου δεν το πίνει με όρεξη, ούτε από το μπουκάλι και είναι κρίμα γιατί έχω πολύ γάλα. Να φανταστείς σήμερα πέταξα 800μλ γιατί φοβήθηκα να της τα δώσω. Ξέχασα να σου πω ότι είναι αλλεργική στο γάλα (το ανακάλυψα 3,5 μηνών όταν πήγα να της δώσω ξένο πρώτη φορά) και πίνουμε μόνο υποαλλεργικό, γι'άυτό υποψιάζομαι ότι κάτι την πείραξε από τη διατροφή μου. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να προτιμά αυτό το απαίσιο γάλα από το δικό μου. Εμένα με προβληματίζει ότι δεν τρώει ξύπνια, βάζει το μπουκάλι στο στόμα και γελάει, δεν καταπίνει. Όσο για τις γουλιές,έχουν αραιώσει κατά πολύ, αλλά πλέον δεν δείχνει να πονά. Της έμεινε ωστόσο η ανορεξία.

Η παιδίατρος λέει αν είναι να μην το πίνει το δικό μου το παιδί, να το κόψω καλύτερα για να ηρεμήσω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι για το μωράκι σου. Λοιπόν το σιρόπι το σταματήσαμε και εμείς και είδα βελτίωση, δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση, όμως το παιδί κάτι έπαθε και φοβήθηκε το φαγητό. Δηλαδή παλιά τη θήλαζα ξύπνια όποτε το ήθελε, χωρίς προβλήματα και όταν έλειπα έπινε το δικό μου απ'το μπουκάλι. Όμως από 3,5μηνών,ξαφνικά σταμάτησε. Δεν μπόρεσα πλέον να την ξαναθηλάσω ξύπνια. Μέχρι πριν λίγο καιρό τη θήλαζα το βράδυ, κοιμισμένη πάντα, αλλά κάτι ήταν και αυτό. Τώρα όταν πλησιάζει το στήθος κάνει μια γκριμάτσα αηδίας και φυσικά ξυπνάει.

Έχω παρατηρήσει ότι το δικό μου δεν το πίνει με όρεξη, ούτε από το μπουκάλι και είναι κρίμα γιατί έχω πολύ γάλα. Να φανταστείς σήμερα πέταξα 800μλ γιατί φοβήθηκα να της τα δώσω. Ξέχασα να σου πω ότι είναι αλλεργική στο γάλα (το ανακάλυψα 3,5 μηνών όταν πήγα να της δώσω ξένο πρώτη φορά) και πίνουμε μόνο υποαλλεργικό, γι'άυτό υποψιάζομαι ότι κάτι την πείραξε από τη διατροφή μου. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να προτιμά αυτό το απαίσιο γάλα από το δικό μου. Εμένα με προβληματίζει ότι δεν τρώει ξύπνια, βάζει το μπουκάλι στο στόμα και γελάει, δεν καταπίνει. Όσο για τις γουλιές,έχουν αραιώσει κατά πολύ, αλλά πλέον δεν δείχνει να πονά. Της έμεινε ωστόσο η ανορεξία.

Η παιδίατρος λέει αν είναι να μην το πίνει το δικό μου το παιδί, να το κόψω καλύτερα για να ηρεμήσω και εγώ.

 

Αχ Δήμητρα μου είναι πολύ κρίμα να σταματήσεις :( 800μλ;;:shock: μπράβο βρε παιδί μου :). Κι εμένα είχε πάθει κάτι και δεν ήθελε το στήθος ένα διάστημα και την πήγα με το μαλακό και τώρα ξανατρώει. Και τώρα συνήθως μη νομίζεις δεν τρώει την ημέρα, τη νύχτα περισσότερο. Ζήτα βοήθεια από την Αγλαία, πιστεύω είναι πολύ κρίμα να μην πιει το μωράκι το δικό σου, αφού έχεις και πολύ.. Η παιδίατρος με όλο το θάρρος αλλά σου λέει βλακείες..(εκτός αν το θέλεις εσύ να σταματήσεις, εκεί αλλάζει)

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html δες εδώ εμένα με βοήθησε πολύ ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Δήμητρα μου είναι πολύ κρίμα να σταματήσεις :( 800μλ;;:shock: μπράβο βρε παιδί μου :). Κι εμένα είχε πάθει κάτι και δεν ήθελε το στήθος ένα διάστημα και την πήγα με το μαλακό και τώρα ξανατρώει. Και τώρα συνήθως μη νομίζεις δεν τρώει την ημέρα, τη νύχτα περισσότερο. Ζήτα βοήθεια από την Αγλαία, πιστεύω είναι πολύ κρίμα να μην πιει το μωράκι το δικό σου, αφού έχεις και πολύ.. Η παιδίατρος με όλο το θάρρος αλλά σου λέει βλακείες..(εκτός αν το θέλεις εσύ να σταματήσεις, εκεί αλλάζει)

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html δες εδώ εμένα με βοήθησε πολύ ;)

Σε ευχαριστώ για το link πολύ κατατοπιστικό. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να αποθηλάσω γιατί πίστεψα πολύ στο θηλασμό αυτή τη φορά (είναι το δεύτερο παιδάκι, στο πρώτο είχα μικτή διατροφή) και η μικρή μου τα πήγαινε πολύ καλά, δηλαδή θήλαζε δυνάτά με κέφι, και άκουγα τις γουλιές που κατέβαιναν. Όμως μετά δεν ξέρω τι έπαθε. Οκ η οισοφαγίτιδα πρέπει να έχει περάσει, γιατί δεν τεντώνεται πια, ούτε κάνει αυτά τα υστερικά κλάματα, φαί όμως γιατί δεν θέλει; Και στεναχωριέμαι να βλέπω το γάλα που με τόσο κόπο βγάζω να καταλήγει στο νεροχύτη και να έχω και τύψεις ότι τρώω κάτι που μπορεί να πειράζει το παιδί. Μπορεί να την αφήσω και 6 ώρες νηστική και δεν κλαίει για φαί, μόνο για ύπνο. Κατά τα άλλα είναι πολύ χαρούμενη και ευδιάθετη και θέλει πολύ την πιπίλα. Εσείς από κιλά πώς πάτε; Εγώ έχω πάθει εμμονή και συνεχώς τη ζυγίζω, ενώ μετρώ ακόμη τα μλ που πίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το link πολύ κατατοπιστικό. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να αποθηλάσω γιατί πίστεψα πολύ στο θηλασμό αυτή τη φορά (είναι το δεύτερο παιδάκι, στο πρώτο είχα μικτή διατροφή) και η μικρή μου τα πήγαινε πολύ καλά, δηλαδή θήλαζε δυνάτά με κέφι, και άκουγα τις γουλιές που κατέβαιναν. Όμως μετά δεν ξέρω τι έπαθε. Οκ η οισοφαγίτιδα πρέπει να έχει περάσει, γιατί δεν τεντώνεται πια, ούτε κάνει αυτά τα υστερικά κλάματα, φαί όμως γιατί δεν θέλει; Και στεναχωριέμαι να βλέπω το γάλα που με τόσο κόπο βγάζω να καταλήγει στο νεροχύτη και να έχω και τύψεις ότι τρώω κάτι που μπορεί να πειράζει το παιδί. Μπορεί να την αφήσω και 6 ώρες νηστική και δεν κλαίει για φαί, μόνο για ύπνο. Κατά τα άλλα είναι πολύ χαρούμενη και ευδιάθετη και θέλει πολύ την πιπίλα. Εσείς από κιλά πώς πάτε; Εγώ έχω πάθει εμμονή και συνεχώς τη ζυγίζω, ενώ μετρώ ακόμη τα μλ που πίνει.

 

Αφού δεν θέλεις να αποθηλάσεις, τότε σίγουρα θα υπάρχει λύση. Γράψε στην Αγλαία θα σε βοηθήσει. Και μην το πετάς το γαλατάκι σου, να το βάζεις στην κατάψυξη ;) Αν την πείραζε κάτι θα έκανε αλλεργία που θα την καταλάβαινες. Εμένα η μπέμπα μου γεννήθηκε πολύ μικρούλα γιατί γέννησα πρόωρα τώρα είναι 5650γρ., για τα δεδομένα της καλά είναι :rolleyes: Εσύ δεν έχεις λόγο να τη ζυγίζεις συνέχεια, να μετράς τις πάνες και να μην ανησυχείς καθόλου :) Δοκίμασε τίποτα από αυτά που λέει το σάιτ!

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι για το μωράκι σου. Λοιπόν το σιρόπι το σταματήσαμε και εμείς και είδα βελτίωση, δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση, όμως το παιδί κάτι έπαθε και φοβήθηκε το φαγητό. Δηλαδή παλιά τη θήλαζα ξύπνια όποτε το ήθελε, χωρίς προβλήματα και όταν έλειπα έπινε το δικό μου απ'το μπουκάλι. Όμως από 3,5μηνών,ξαφνικά σταμάτησε. Δεν μπόρεσα πλέον να την ξαναθηλάσω ξύπνια. Μέχρι πριν λίγο καιρό τη θήλαζα το βράδυ, κοιμισμένη πάντα, αλλά κάτι ήταν και αυτό. Τώρα όταν πλησιάζει το στήθος κάνει μια γκριμάτσα αηδίας και φυσικά ξυπνάει.

Έχω παρατηρήσει ότι το δικό μου δεν το πίνει με όρεξη, ούτε από το μπουκάλι και είναι κρίμα γιατί έχω πολύ γάλα. Να φανταστείς σήμερα πέταξα 800μλ γιατί φοβήθηκα να της τα δώσω. Ξέχασα να σου πω ότι είναι αλλεργική στο γάλα (το ανακάλυψα 3,5 μηνών όταν πήγα να της δώσω ξένο πρώτη φορά) και πίνουμε μόνο υποαλλεργικό, γι'άυτό υποψιάζομαι ότι κάτι την πείραξε από τη διατροφή μου. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να προτιμά αυτό το απαίσιο γάλα από το δικό μου. Εμένα με προβληματίζει ότι δεν τρώει ξύπνια, βάζει το μπουκάλι στο στόμα και γελάει, δεν καταπίνει. Όσο για τις γουλιές,έχουν αραιώσει κατά πολύ, αλλά πλέον δεν δείχνει να πονά. Της έμεινε ωστόσο η ανορεξία.

Η παιδίατρος λέει αν είναι να μην το πίνει το δικό μου το παιδί, να το κόψω καλύτερα για να ηρεμήσω και εγώ.

 

Αφού το μωρό έχει αλλεργία στην πρωτείνη αγελαδινού γάλακτος εσύ απέχεις από γαλακτοκομικά???? Ακολούθησε τις συμβουλές από το λινκ που σου έβαλε η souzi και κόψε ότι έχει σχέση με αγελαδινό γάλα. Ακόμα και τροφές με κρυμμένα γαλακτοκομικά όπως φρυγανιές, μπισκότα, ζαμπόν(διάβαζε τις ετικέτες από τα συσκευασμένα τρόφιμα γιατί πολύ συχνά περιέχουν γάλα). Ο οργανισμός και των δυο σας θα καθαρίσει περίπου σε ένα μήνα οπότε από κει και πέρα θα δεις βελτιώσει. Συχνά η ΓΟΠ και η αλλεργία συνυπάρχουν. Είναι κρίμα να πετάς το γαλατάκι σου και να ταίζεις το μωρό σου υποαλλεργικό γάλα. υπάρχουν λύσεις για όλα. να προσφέρεις το στήθος σου συχνά μέσα στην ημέρα. γιατί δίνεις με μπουκάλι?? κάτσε στο κρεβάτι σου με πολλά μαξιλάρια στην πλάτη σου ξάπλωσε και βάλε το μωρό πάνω σου (επαφή δέρμα με δέρμα είναι ακόμα πιο ευεργετική) χωρίς πίεση αστην να πιπιλίσει να θηλάσει. ξαπλώστε μαζί. μην αφήνεις το μωράκι πάνω απο τριωρο χωρίς γεύμα στη ΓΟΠ αυτό που βοηθάει πολύ είναι τα μικρά και συχνά γεύματα. προσφέρεις το στήθος πιο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το μωρό έχει αλλεργία στην πρωτείνη αγελαδινού γάλακτος εσύ απέχεις από γαλακτοκομικά???? Ακολούθησε τις συμβουλές από το λινκ που σου έβαλε η souzi και κόψε ότι έχει σχέση με αγελαδινό γάλα. Ακόμα και τροφές με κρυμμένα γαλακτοκομικά όπως φρυγανιές, μπισκότα, ζαμπόν(διάβαζε τις ετικέτες από τα συσκευασμένα τρόφιμα γιατί πολύ συχνά περιέχουν γάλα). Ο οργανισμός και των δυο σας θα καθαρίσει περίπου σε ένα μήνα οπότε από κει και πέρα θα δεις βελτιώσει. Συχνά η ΓΟΠ και η αλλεργία συνυπάρχουν. Είναι κρίμα να πετάς το γαλατάκι σου και να ταίζεις το μωρό σου υποαλλεργικό γάλα. υπάρχουν λύσεις για όλα. να προσφέρεις το στήθος σου συχνά μέσα στην ημέρα. γιατί δίνεις με μπουκάλι?? κάτσε στο κρεβάτι σου με πολλά μαξιλάρια στην πλάτη σου ξάπλωσε και βάλε το μωρό πάνω σου (επαφή δέρμα με δέρμα είναι ακόμα πιο ευεργετική) χωρίς πίεση αστην να πιπιλίσει να θηλάσει. ξαπλώστε μαζί. μην αφήνεις το μωράκι πάνω απο τριωρο χωρίς γεύμα στη ΓΟΠ αυτό που βοηθάει πολύ είναι τα μικρά και συχνά γεύματα. προσφέρεις το στήθος πιο συχνά.

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Και τα γαλακτοκομικά έκοψα και όλα τα ύποπτα αλλεργιογόνα. Είδα βελτίωση σε συνδυασμό και με το σιρόπι. Όμως το παιδί δεν είναι όπως παλιά. Το στήθος, ούτε να το μυρίσει δεν θέλει και το γάλα το πίνει με το ζόρι μόνο στον ύπνο. Σαν να αρνείται το φαί. Πήγα σε διάφορους γιατρούς και μου είπαν ότι ίσως είναι αντίδραση σε μένα, όμως η μπέμπα δεν δέχεται ούτε από άλλους να την ταϊσουν. Το μπουκάλι το ξεκίνησα 3,5μηνών ως συμπλήρωμα (ένα γεύμα) επειδή γύρισα στη δουλειά και επειδή δεν το έπιανε στην αρχή μου είπαν να την βγάλω από το στήθος γιατί της προκαλώ σύγχυση και το δικό μου να το βγάζω με θήλαστρο για να ελέγχω τι τρώει...Φυσικά και δεν την αφήνω χωρίς φαί για πολύ ώρα όμως, μπορεί να ξυπνήσει μετά από 7 ώρες ύπνου το πρωί και να φάει μόνο 80μλ και αυτά με το ζόρι και μετά να ξαναζητήσει φαί μετά από 5 ώρες. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να ακολουθήσω τους ρυθμούς της, γιατί θα αφυδατωθεί. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη, γιατί την συγκρίνω με το μεγάλο μου γιο που δεν μπορούσα να τον χορτάσω και τώρα μου φαίνεται πολύ παράξενο που ένα τόσο μικρό μωρό δεν κλαίει για το φαγητό του.

Link to comment
Share on other sites

Όμως το παιδί δεν είναι όπως παλιά. Το στήθος, ούτε να το μυρίσει δεν θέλει και το γάλα το πίνει με το ζόρι μόνο στον ύπνο. Σαν να αρνείται το φαί. Πήγα σε διάφορους γιατρούς και μου είπαν ότι ίσως είναι αντίδραση σε μένα, όμως η μπέμπα δεν δέχεται ούτε από άλλους να την ταϊσουν. Το μπουκάλι το ξεκίνησα 3,5μηνών ως συμπλήρωμα (ένα γεύμα) επειδή γύρισα στη δουλειά και επειδή δεν το έπιανε στην αρχή μου είπαν να την βγάλω από το στήθος γιατί της προκαλώ σύγχυση και το δικό μου να το βγάζω με θήλαστρο για να ελέγχω τι τρώει...Φυσικά και δεν την αφήνω χωρίς φαί για πολύ ώρα όμως, μπορεί να ξυπνήσει μετά από 7 ώρες ύπνου το πρωί και να φάει μόνο 80μλ και αυτά με το ζόρι και μετά να ξαναζητήσει φαί μετά από 5 ώρες. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να ακολουθήσω τους ρυθμούς της, γιατί θα αφυδατωθεί. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη, γιατί την συγκρίνω με το μεγάλο μου γιο που δεν μπορούσα να τον χορτάσω και τώρα μου φαίνεται πολύ παράξενο που ένα τόσο μικρό μωρό δεν κλαίει για το φαγητό του.

 

Δήμητρα καλημέρα :) Κι εμένα έκανε άρνηση στο στήθος κάποια στιγμή ακόμη και το βράδυ, αλλά τώρα ξανατρώει. Ενδεχομένως να έχει συνδέσει κάποιο ερέθισμα που δεν της αρέσει. Κάνε αυτά που σου λέει η Κριστίνα και θα δεις βελτίωση. Αν σου φαίνεται δύσκολο στην αρχή, κάνε το κάθε δεύτερο γεύμα. Ξεκίνα με στήθος-πολύ χαλαρά, μην της το δώσεις άστη να δεις τι θα κάνει εκείνη, πως θα αντιδράσει και μόλις δεις ότι κάτι δεν της αρέσει στη διαδικασία σταμάτα και συνέχισε με το μπουκάλι. Στο επόμενο γεύμα πάλι. Το βασικό είναι να της αφήσεις την πρωτοβουλία να έχει εκείνη τον έλεγχο. Εγώ έκανα επίσης το λάθος και στενοχωριόμουν που δεν έτρωγε απ' το στήθος και θύμωνα -ειδικά μέσα στη νύχτα που έπρεπε και να ετοιμάσω μπιμπερό και να βγάλω το γάλα..καταλαβαίνεις :rolleyes: Οπότε μη στενοχωριέσαι, χαλαρά και σίγά σιγά θα δεις θα ξαναπιάσει. Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα εγώ είναι ότι σε αυτή την ηλικία όσο εύκολα συνδέουν πράγματα μεταξύ τους, άλλο τόσο εύκολο είναι αυτό να αλλάξει με τους κατάλληλους χειρισμούς. Κι ένα δεύτερο που στο υπογράφω είναι ότι εσύ είσαι το πιο πολύτιμο πράγμα για το μωρό -όπως κι εκείνο για σένα-οπότε μην σκέφτεσαι ότι σε βλέπει αρνητικά. Αυτό που έχει συνδέσει -αν συμβαίνει αυτό -είναι κάτι πολύ επιμέρους που διορθώνεται.;)

Πάντως βρε παιδί μου τι να πω για τους γιατρούς, έστω αυτό που σου είπαν ότι είναι αντίδραση σε σένα να ισχύει. Όμως αντί να σε βοηθήσουν να ενισχύσεις το δεσμό με το μωρό σου, σου λένε να απομακρυνθείς..σκέψου και μόνη σου τι σου προτείνουν, τι να πω.. :roll::roll:

Α, και να την έχεις πολύ πάνω σου τη μπεμπούλα, να σε μυρίζει και να σε αισθάνεται :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Και τα γαλακτοκομικά έκοψα και όλα τα ύποπτα αλλεργιογόνα. Είδα βελτίωση σε συνδυασμό και με το σιρόπι. Όμως το παιδί δεν είναι όπως παλιά. Το στήθος, ούτε να το μυρίσει δεν θέλει και το γάλα το πίνει με το ζόρι μόνο στον ύπνο. Σαν να αρνείται το φαί. Πήγα σε διάφορους γιατρούς και μου είπαν ότι ίσως είναι αντίδραση σε μένα, όμως η μπέμπα δεν δέχεται ούτε από άλλους να την ταϊσουν. Το μπουκάλι το ξεκίνησα 3,5μηνών ως συμπλήρωμα (ένα γεύμα) επειδή γύρισα στη δουλειά και επειδή δεν το έπιανε στην αρχή μου είπαν να την βγάλω από το στήθος γιατί της προκαλώ σύγχυση και το δικό μου να το βγάζω με θήλαστρο για να ελέγχω τι τρώει...Φυσικά και δεν την αφήνω χωρίς φαί για πολύ ώρα όμως, μπορεί να ξυπνήσει μετά από 7 ώρες ύπνου το πρωί και να φάει μόνο 80μλ και αυτά με το ζόρι και μετά να ξαναζητήσει φαί μετά από 5 ώρες. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να ακολουθήσω τους ρυθμούς της, γιατί θα αφυδατωθεί. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη, γιατί την συγκρίνω με το μεγάλο μου γιο που δεν μπορούσα να τον χορτάσω και τώρα μου φαίνεται πολύ παράξενο που ένα τόσο μικρό μωρό δεν κλαίει για το φαγητό του.

 

όχι γλυκιά μου μην τους συγκρίνεις το κάθε μωρό είναι μοναδικό.

Θα συμφωνήσω με την Σούζι και θα προσθέσω ........ μην το βλέπεις προσωπικά δεν σε αρνείται και με τους χειρισμούς των επιτηδείων γιατρών μπορώ μόνο να σου πω αυτό.....................:evil::evil::evil: :evil: όταν φοβόμαστε ότι το μωρό θα πάθει σύγχυση θηλών κόβουμε το μπουκάλι όχι το στήθος............

Τα μωρά όντως μπερδεύονται δεν είναι σε θέση να καταλάβει τις προθέσεις σου μόνο το αποτέλεσμα δεν μπορεί να καταλάβει το γιατί της έκοψες το στήθος και έδωσες μπουκάλι ούτε γιατί τώρα θέλεις να δώσεις στήθος και να κόψεις το μπουκάλι. Θέλει υπομονή και επιμονή είναι μικρό το μωρό σου και ότι και να κάνεις είναι πολύ σημαντικό να το παλέψεις τώρα γιατί όσο περνάει ο καιρός η απόσταση μεγαλώνει. Αφιέρωσε της 3 24ώρα να σε μυρίσει να σε γευτεί....... κάντε μπάνιο μαζί, βάλε απαλή μουσική και λικνισθείτε μαζί στον ρυθμό θα ξεχνιέται και θα πιάνει, παίξτε στο στήθος όχι να νιώσει πιέσει απλά να νιώσει ξανά οικεία (πρόσεχε είναι πολύ σημαντικό να μη νιώσει ότι πιέζεται εσύ απλά θα εξασφαλίζεις την πρόσβαση). Με λίγα λόγια προσπάθησε να το διασκεδάσατε όχι να το βλέπεις σαν αυτοσκοπό, μην σε παίρνει από κάτω όταν δεν το δέχεται....

Ελπίζω μόνο ο γιατρός που παρακολουθεί το μωρό τώρα να είναι σίγουρος ότι το θέμα του πόνου έχει ξεπεραστεί....

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εμενα η μπεμπα μου ενω πηγαιναμε μια χαρα εχει λιγες μερες που ειναι παλι μεσα στην γκρινια κ δ λεει να ηρεμησει..ουτε να φαει ουτε τιποτα..με το ζορι με μουσικη κ στα χερια την καταφερνω κ κυριως οταν κοιμαται η ειναι γλαρωμενη γ να φαει...η παλινδρομηση κανει εξαρσεις κ υφεσεις???γιατι εμεις τα πηγαιναμε καλα ρε γμτ...:(

σημερα κοιμαται ολη μερα κ με το ζορι την εχω ταισει...ξυπνια δ στεκεται καθολου..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εμενα η μπεμπα μου ενω πηγαιναμε μια χαρα εχει λιγες μερες που ειναι παλι μεσα στην γκρινια κ δ λεει να ηρεμησει..ουτε να φαει ουτε τιποτα..με το ζορι με μουσικη κ στα χερια την καταφερνω κ κυριως οταν κοιμαται η ειναι γλαρωμενη γ να φαει...η παλινδρομηση κανει εξαρσεις κ υφεσεις???γιατι εμεις τα πηγαιναμε καλα ρε γμτ...:(

σημερα κοιμαται ολη μερα κ με το ζορι την εχω ταισει...ξυπνια δ στεκεται καθολου..

 

Γεια σου mefirst :) η γκρίνια είναι την ώρα του φαγητού; δηλαδή ξεκινά με όρεξη και μετά στα μισά ή στο τέλος γκρινιάζει; ή νομίζεις ότι είναι σε άσχετες ώρες; γιατί σκέφτομαι μήπως είναι τα ούλα της. έχει σάλια;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου mefirst :) η γκρίνια είναι την ώρα του φαγητού; δηλαδή ξεκινά με όρεξη και μετά στα μισά ή στο τέλος γκρινιάζει; ή νομίζεις ότι είναι σε άσχετες ώρες; γιατί σκέφτομαι μήπως είναι τα ούλα της. έχει σάλια;

 

 

λοιπον το σκεφτηκα κ εγω αυτο..

εχει πολλη γκρινια.θελει να φαει κ μπορει να ξεκινησουμε κ μετα απο λιγο η κ στη μεση περιπου τραβιεται πισω.το ξαναπιανει-στην καλυτερη περιπτωση -για να το ξαναφησει σχεδον αμεσως.αλλιως απλως τ αφηνει κ κλαιει κ το πιανει μετα απο αρκετη ωρα με προσπαθεια δικη μου...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

η γκρινια ειναι γενικη...και σαλια πολλα..αλλα τα σαλια τα χουμε εδω κ καιρο...

 

τότε μήπως είναι από τα δοντάκια βρε :D αν ήταν ΓΟΠ θα εστιαζόταν μόνο σε σχέση με το φαί ;) άσε κι εμάς μας έχει τρελάνει κι έχουμε και καινούργιο χούι: κοιμάται μόνο αγκαλίτσα και μόλις πάω να την αφήσω ξυπνάει και άντε πάλι απ΄την αρχή :rolleyes: α, επίσης δεν έχει καταλάβει ότι εγώ και το βυζί δεν χωρίζουμε με αποτέλεσμα να το'χει κάνει λάστιχο :shock:

Link to comment
Share on other sites

τότε μήπως είναι από τα δοντάκια βρε :D αν ήταν ΓΟΠ θα εστιαζόταν μόνο σε σχέση με το φαί ;) άσε κι εμάς μας έχει τρελάνει κι έχουμε και καινούργιο χούι: κοιμάται μόνο αγκαλίτσα και μόλις πάω να την αφήσω ξυπνάει και άντε πάλι απ΄την αρχή :rolleyes: α, επίσης δεν έχει καταλάβει ότι εγώ και το βυζί δεν χωρίζουμε με αποτέλεσμα να το'χει κάνει λάστιχο :shock:

 

δ ειναι λιγο μικρουλα γ δοντακια μωρε???δηλ μπορω να τησ δωσω αυτα τα ειδικα που τα παγωνεις γ τα δοντακια??καλα καλα δ πιανει την κουδουνιστρα ομως...

καλα κ το δικο μου δ ειναι σε καλυτερη μοιρα...;)

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

δ ειναι λιγο μικρουλα γ δοντακια μωρε???δηλ μπορω να τησ δωσω αυτα τα ειδικα που τα παγωνεις γ τα δοντακια??καλα καλα δ πιανει την κουδουνιστρα ομως...

καλα κ το δικο μου δ ειναι σε καλυτερη μοιρα...;)

 

δίκιο έχεις, αλλά κι εμένα τότε είχε αρχίσει να έχει σάλια, θα το καταλάβεις αν βάζει και τα χεράκια στο στόμα, το κάνουν με χαρακτηριστικό τρόπο. Πάντως από την στιγμή που αρχίζουν να έχουν φαγούρα μπορεί να περάσει και πολύς καιρός μέχρι να βγάλουν το δόντι, εμένα ακόμη δεν το έχει βγάλει :rolleyes: εγώ της έχω πάρει ένα που παγώνει είναι ένα κεράσι, νομίζω της chicco, αλλά δεν την ενθουσιάζει. Και προχθές της πήρα ένα άλλο που είναι κρίκος κι έχει πολλές επιφάνειες. Ο άντρας μου δεν τα συμπαθεί καθόλου, λέει ότι κάνω το παιδί σκυλί :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

souzi 201 καλησπέρα. Δυστυχώς δεν προλάβαινα με τίποτα να ξαναμπώ στο site τόσες μέρες. Έπεινε και μητρικό γάλα ο μπεμπούλης μου αλλά το σταματήσαμε. Έκανα πολλά λάθος πράγματα από την αρχή και δεν κατάφερα να θηλάσω πολύ. Όλα όσα αναφέρεις για την κλίση, για τη στάση ταίσματος κλπ τα κάνουμε απλά δεν μπορούμε με τίποτα να κάνουμε μικρότερα γεύματα πιο συχνά. Ευτυχώς η λύση με την πιπιλα κάπως βοηθάει τελευταία. Περιορίστηκα στα 150 ml γιατί οι γουλιές έγιναν εμετοί και πανικοβλήθηκα όταν του έδινα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα μωρακια σας κοιμουνται τα βραδια???

εχουμε προβλημα μωρε κ δ ξερω αν φταιει κ η γοπ γ αυτο..δ ειναι οτι δ κοιμαται αλλα νομιζω δ κοιμαται αρκετα.κ την βλεπω κουρασμενη την μερα κ ειναι ολο γκρινια...

καλα την μερα ειναι ακομα πιο δυσκολο...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...