Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

καλησπερα αν γνωριζετε θα ηθελα διευκρινιση στο εξης: οταν εχεις κανει χρηση εξαμηνου κ επιστρεφεις στη δουλεια σου τί γινεται με το μειωμενο ωραριο ποιος επιλεγει το 2ωρο η 1ωρα ο εργοδοτης ή ο υπαλληλος?αν δηλ θελω εγω 2ωρες μειωμενο,αυτος μπορει να φερει αντιρρηση κ να μου πει παιρνεις 1 ωρα?ποιος εχει δικιο ,ποιον καλυπτει ο νομος?

κ αν ειναι 2ωρες ειναι για ενα χρονο?κ 1 ωρα για 18 μηνες?

 

Κανονικά εσύ επιλέγεις αλλά αν δεν στο εγκρίνει "λόγω δουλειάς" δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αλλά σκέψου κάτι επειδή είπες ότι πήρες του ΟΑΕΔ. Το μειωμένο ωράριο ισχύει από ην ημερομηνία γέννησης του παιδιού σου για 30 μήνες. Είναι για 30 μήνες από 1 ώρα ή 1χρόνο από 2ώρες και 6 μήνες από 1ώρα. Αν εσύ πχ έχεις ενα παιδάκι 9 μηνών και τώρα γυρίζεις στη δουλειά (έχεις ήδη δώσει στον εργοδότη σου την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως οπότε ξέρει ακριβώς) σου μένουν μόνο 3 μήνες να πάρεις 2ωρο και 6μήνες για μονόωρο. Αλλά αν πάρεις 1ώρα θα την πάρεις για τους επόμενους 21μήνες. Δες τι σε βολεύει και συνεννοείσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν ήξερα ότι μπορείς να πάρεις και άλλους 3,5 μήνες αντί για μειωμένο ωράριο..Τέλος πάντων, αφού δεν τους πήρα, μάλλον θα επιμείνω να συννενοηθούμε για μία ώρα έστω. Πάντως μία φίλη μου που είναι ίδια περίπτωση με μας έχει δυο ώρες λίγοτερες, και όχι μία. Της το είπε ο λογιστής της δουλειάς της..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήξερα ότι μπορείς να πάρεις και άλλους 3,5 μήνες αντί για μειωμένο ωράριο..Τέλος πάντων, αφού δεν τους πήρα, μάλλον θα επιμείνω να συννενοηθούμε για μία ώρα έστω. Πάντως μία φίλη μου που είναι ίδια περίπτωση με μας έχει δυο ώρες λίγοτερες, και όχι μία. Της το είπε ο λογιστής της δουλειάς της..

 

 

Και εσύ μπορείς αν θες να πάρεις 2 ώρες αλλά όπως είπα και στην άλλη κοπέλα δεν ξέρω ανα εξυπηρετεί από την άποψη ότι δικαιούσαι 2ωρο για ενα χρόνο από την ημερομηνία γέννησης του παιδιού σου. Τους 3,5 μήνες τους πάιρνεις βάση νόμου αν ο εργοδότης σου σε χρειάζεται με πλήρη απασχόληση και σου επιτρέπει να λέιπεις το μειωμένο ωράριο συνολικά. Εγώ πχ. λίογ πολύ ξέρω ότι θα το πάρω γιατί δύσκολα θα επιστρέψω στο τμήμα μου κια θα μπορώ να φεύγω με μειωμένο .Το προτιμά ο εργοδότης και φυσικά εξυπηρετεί και εμένα γιατί δεν έχω βοήθεια και μεγαλώνω το μωρό μου μέχρι να χρονίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, για την πολύτιμη βοήθειά σας. Πάντως καλό θα ήταν να το βρω αυτό όλο γραμμένο και σε χαρτί γιατί το κόβω να έχω προβλήματα, ο εργοδότης μου είναι δύσκολος και αν "κατσικωθεί" δεν ξέρω τι θα κάνω..

Όπως και να έχει θα κάνω και μερικά τηλέφωνα αύριο στον ΟΑΕΔ η την επιθεώρηση, έτσι για να έχω back up:roll:

...

Link to comment
Share on other sites

εψαξα κ βρηκα αυτο οσον αφορα τις ωρες του μειωμενου ωραριου κλπ,ομως το ποιος το καθοριζει αν θα παρεις 2 η 1 ωρα δεν το βρηκα,θα παρω τηλ στον οαεδ καλυτερα.το λινκ http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=32989

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, για την πολύτιμη βοήθειά σας. Πάντως καλό θα ήταν να το βρω αυτό όλο γραμμένο και σε χαρτί γιατί το κόβω να έχω προβλήματα, ο εργοδότης μου είναι δύσκολος και αν "κατσικωθεί" δεν ξέρω τι θα κάνω..

Όπως και να έχει θα κάνω και μερικά τηλέφωνα αύριο στον ΟΑΕΔ η την επιθεώρηση, έτσι για να έχω back up:roll:

...

 

Μίλα με επιθεώρηση ή καλύτερα πέρνα από εκεί ώστε να σου δώσουν γραπτώς αυτό που σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

μόλις πήρα στον ΟΑΕΔ και μίλησα με την υπεύθυνη για την ειδική παροχή προστασίας μητρότητας. Αυτή μου είπε κατηγορηματικά ότι δικαιούμαι μειωμένο ωράριο, και το ότι έχω πάρει το εξάμηνο δεν έχει καμία μα καμία σχέση.. Απλά δεν ήξερε να μου πει ακριβώς για τις ώρες..Προσπαθώ να επικοινωνήσω και με την επιθεώρηση αλλά δεν μπορώ να πετύχω ελεύθερη γραμμη.

Στέλλα μου, χίλια ευχαριστώ για τα links που μου έστειλες, θα τα προωθήσω στη δουλειά μου..:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πολύ για όλα , και για τις πληροφορίες!!! Τελικά μιλήσα και με την επιθεώρηση, η κοπέλα μου εξήγησε πολύ ευγενικά ότι βεβαιώς και δικαούμαι, για 2 χρόνια από 2 ώρες και έξι μήνες από 1. Ή αλλιώς για 30 μήνες από μία ώρα μειωμένο ωράριο. Το γράφω και για τις υπόλοιπες μανούλες, που έχουν αμφιβολίες.

Εγώ από την μεριά μου έστειλα e-mail στη δουλειά μου και τώρα αναμένω την απάντηση. Μακάρι να μην μπούμε άλλο σε αντιπαράθεση, θα σας στείλω νεώτερα.

..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ πολύ για όλα , και για τις πληροφορίες!!! Τελικά μιλήσα και με την επιθεώρηση, η κοπέλα μου εξήγησε πολύ ευγενικά ότι βεβαιώς και δικαούμαι, για 2 χρόνια από 2 ώρες και έξι μήνες από 1. Ή αλλιώς για 30 μήνες από μία ώρα μειωμένο ωράριο. Το γράφω και για τις υπόλοιπες μανούλες, που έχουν αμφιβολίες.

Εγώ από την μεριά μου έστειλα e-mail στη δουλειά μου και τώρα αναμένω την απάντηση. Μακάρι να μην μπούμε άλλο σε αντιπαράθεση, θα σας στείλω νεώτερα.

..

 

 

Αντε μπράβο!Αλλά είσαι σίγουρη ότι σου είπε 2χρόνια από 2 ώρες και όχι 1χρόνο; Δεν βγαίνουν οι ώρες έτσι. Εγώ μέχρι και πριν από 2 μήνες που ρώτησα μου είπαν 1χρόνο 2ωρο κια 6μήνες 1ωρο ή 30 μήνες 1 ώρα από την ημερομηνία γέννησης του παιδιού. Πες μου αν μπορείς γιατί με ενδιαφέρει. Μήπως κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι, όντως έχεις δίκιο. Είναι 1 χρόνο από 2 ώρες και έξι μήνες από 1. Το διασταύρωσα και έτσι είναι το τελικό. 30 μήνες από 1 ώρα δηλαδή.

Αχ σαν να ηρέμησα λίγο, αλλά έχω αγωνία και τι θα μου πει ο εργοδότης..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είπα να μοιραστώ τελικά το αποτέλεσμα της διαφωνίας με τον εργοδότη μου, ο οποίος υποχώρησε μετά από μία ήρεμη συζήτηση και έτσι θα φεύγω δύο ολόκληρες ώρες νωρήτερα για ένα χρόνο και στη συνέχεια για έξη μήνες από μία ώρα!..Ξελάφρωσα απίστευτα..όχι ότι δεν στεναχωριέμαι που θα αφήνω το μπουμπουκάκι μου στη γιαγιά της, αλλά τι να κάνουμε..

Φιλιά σε όλες και πάντα μα πάντα τα διεκδικούμε αυτά που μας αξίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είπα να μοιραστώ τελικά το αποτέλεσμα της διαφωνίας με τον εργοδότη μου, ο οποίος υποχώρησε μετά από μία ήρεμη συζήτηση και έτσι θα φεύγω δύο ολόκληρες ώρες νωρήτερα για ένα χρόνο και στη συνέχεια για έξη μήνες από μία ώρα!..Ξελάφρωσα απίστευτα..όχι ότι δεν στεναχωριέμαι που θα αφήνω το μπουμπουκάκι μου στη γιαγιά της, αλλά τι να κάνουμε..

Φιλιά σε όλες και πάντα μα πάντα τα διεκδικούμε αυτά που μας αξίζουν...

 

 

Αχ μπράβο σου. Χάρηκα πολύ γιατί εκνευρίζομαι που δεν σέβονται το γεγονός ότι δικαιούσαι κάτι αλλά προσπαθούν να σου το κόψουν. Το 2ωρα θα το πάρεις για ένα χρόνο από την ημερομηνία που επιστρέφεις ή θα υπολογιστεί από την ημέρα γέννησης του παιδιού σου; Απάντησε μου σε παρακαλώ γιατί εγώ ξέρω το δεύτερο και αν ισχύει το πρώτο με έπιασαν κορόιδο στην πρώτη εγκυμοσύνη, να μη γίνει και στη δεύτερη

Link to comment
Share on other sites

Αχ μπράβο σου. Χάρηκα πολύ γιατί εκνευρίζομαι που δεν σέβονται το γεγονός ότι δικαιούσαι κάτι αλλά προσπαθούν να σου το κόψουν. Το 2ωρα θα το πάρεις για ένα χρόνο από την ημερομηνία που επιστρέφεις ή θα υπολογιστεί από την ημέρα γέννησης του παιδιού σου; Απάντησε μου σε παρακαλώ γιατί εγώ ξέρω το δεύτερο και αν ισχύει το πρώτο με έπιασαν κορόιδο στην πρώτη εγκυμοσύνη, να μη γίνει και στη δεύτερη

Καλημέρα, να σας ρωτήσω κάτι εγω γύρισα στην δουλεια αφού είχα παρει το 6μηνο 1 Μαρτιου του 2011 και ο εργοδότης μου δεκτηκε να λείπω μια ημερα την εβδομάδα αντι για ώρες, μπορεί καποιος να μου επιβεβαιωση μεχρι πότε θα έχω το μειωμένο (μου ειπαν απο την δουλεια εως 31/1/12 αλλά λόγω ότι δουλεψα εξτρα 1 ημερα η περασμένη παρασκευη υποτίθεται ότι ήτανε η τελαιταία). Εγω προσπαθωντας να υπολογίσω την αντιστοιχια εβδομαδων και ωρων μου βγαίνει περισσοτερες ημέρες...;:o εσεις τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, να σας ρωτήσω κάτι εγω γύρισα στην δουλεια αφού είχα παρει το 6μηνο 1 Μαρτιου του 2011 και ο εργοδότης μου δεκτηκε να λείπω μια ημερα την εβδομάδα αντι για ώρες, μπορεί καποιος να μου επιβεβαιωση μεχρι πότε θα έχω το μειωμένο (μου ειπαν απο την δουλεια εως 31/1/12 αλλά λόγω ότι δουλεψα εξτρα 1 ημερα η περασμένη παρασκευη υποτίθεται ότι ήτανε η τελαιταία). Εγω προσπαθωντας να υπολογίσω την αντιστοιχια εβδομαδων και ωρων μου βγαίνει περισσοτερες ημέρες...;:o εσεις τι λέτε;

 

Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου κια πότε ακριβώς γεννήθηκε να στο υπολογίσω;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα χρήση του 6μηνου.Δυστυχώς το μειωμένο υπολογίζεται από την ημέρα που τελειώνει η άδεια μητρότητας και κατά συνέπεια, αν επιλέξεις (οπως εγώ) το 2ωρό είναι για ένα χρόνο μετά την λήξη του 6μηνου και μετά το ωραίος είναι κανονικό 8ωρο.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, η κόρη μου γεννήθηκε στις 5-5-2010

 

Υπολόγισε ότι θα έπρεπε να παίρνεις μειωμένο ωράριο κατά 1 ώρα μέχρι η κόρη σου γίνει 30μηνών, δηλαδή μέχρι 05.11.2012. Επέστρεψες 01.03.2011 οπότε ο εργοδότης πρέπει να σου δώσει 77.5 ημέρες αδείας αντί του μειωμένου, οπότε νομίζω ότι σου τα έχει δώσει κανονικά. (υπάρχει νόμος που λέει ότι δίνονται 3.5 μήνες αδείας αντί του μειωμένου στην περίπτωση που δεν μπορέι ο εργοδότης να στηρίζει την επιστροφή της μητέρας με μειωμένο ωράριο). Απλά δεν μπορώ τώρα να δω ημερολόγιο οπότε υπολόγισε το μετρώντας τις μέρες που είχες την άδεια αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου, τώρα είσα το μήνυμα σου, καθώς πήγα για δουλειά σήμερα..:rolleyes: Περηττώ να σας πω για το κλάμα που έριξα χθες όλη μέρα..

Λοιπόν στην ερώτησή σου από πότε ξεκινά το 2ωρο, από την επιθεώρηση μου είπε μετά την άδεια τοκετού ξεκινάει το μειωμένο.Δηλαδή μέσα είναι και το εξάμηνο (χάνουμε στην ουσία απο το εξάμηνο, γιατί αφαιρείται)..

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου, τώρα είσα το μήνυμα σου, καθώς πήγα για δουλειά σήμερα..:rolleyes: Περηττώ να σας πω για το κλάμα που έριξα χθες όλη μέρα..

Λοιπόν στην ερώτησή σου από πότε ξεκινά το 2ωρο, από την επιθεώρηση μου είπε μετά την άδεια τοκετού ξεκινάει το μειωμένο.Δηλαδή μέσα είναι και το εξάμηνο (χάνουμε στην ουσία απο το εξάμηνο, γιατί αφαιρείται)..

 

Δηλαδή σου το υπολογίζουν από την ημέρα που τελειώνουν οι 63 της λοχείας; Για το κλάμα θα δεις ότι αύριο θα είναι καλύτερα κια μετά όλο και καλύτερα. Είναι θέμα συνήθεια δυστυχώς που υποχρεούμαστε όλες να υποστούμε. Κουράριο και υπομονή, στο τέλος θα πηγαίνεις στη δουλειά και θα είσαι ήρεμη και ξέγνοιαστη για το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ,μακάρι να έχεις δίκιο..Κοίτα, εμένα μου είπε ότι με το που τελειώσει η άδεια λοχείας και αρχίσεις το εξάμηνο, αρχίζει να τρέχει και το μειωμένο.Γι'αυτο και'γω θα έχω λιγότερους μήνες μειωμένο, επειδή ''έχασα" από το εξάμηνο..Δηλαδή 1 χρόνο 2ωρο κ 6 μήνες από 1 ώρα..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα χρήση του 6μηνου.Δυστυχώς το μειωμένο υπολογίζεται από την ημέρα που τελειώνει η άδεια μητρότητας και κατά συνέπεια, αν επιλέξεις (οπως εγώ) το 2ωρό είναι για ένα χρόνο μετά την λήξη του 6μηνου και μετά το ωραίος είναι κανονικό 8ωρο.

Ευχαριστω Μαρια1982 για την βοήθεια σου. Όντως αν υπολόγισω ότι μαζί με την καλοκαιρινή μου άδεια έπρεπε να γυρίσω τον Σεπτέμβριο 2010, είναι σωστές οι ημερομηνίες (δυστυχώς για μένα). Πάει η παρασκευή με το μωρό μου:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μαρια1982 για την βοήθεια σου. Όντως αν υπολόγισω ότι μαζί με την καλοκαιρινή μου άδεια έπρεπε να γυρίσω τον Σεπτέμβριο 2010, είναι σωστές οι ημερομηνίες (δυστυχώς για μένα). Πάει η παρασκευή με το μωρό μου:(

 

 

Μην ανησυχείς.Σιγά σιγά θα συνηθίσεις και θ ξεκινήσεις σε κανονικούς ρυθμούς. Θέμα συνήθειας είναι. Όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.ο εξαμηνο μου ληγει 14 Μαρτιου.Στην δουλει αμου παντα δουλευαμε 6,5 ωρες ολοι 8.30-15.00 δηλαδη πενθημε με 25ενσημα.Το μειωμενο το δικαιουμαι και εγω ή μονο αν υπαρχει οχταωρο??

 

Επισης επειδη υπαρχει μεγαλο προβλημα στην δουλεια και δεν βλεπω να μας πληρωνει ηθελ ανα σας ρωτησω τα εξης¨

Υπαρχει περιπτωση να μπορει να με απολυσει με δικη μου συγκαταβαση γι ανα περνω τουλ.ταμειο ή δεν γινεται?μεχρι ποτε δεν θα μπορει να με απολυσει??

εαν δεν γινεται τι ισως θα με συνεφερε..να παρω μια αδεια ανευ αποδοχων??

ουφφφ

ευχαριστωωω;)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...