Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα. Επιστέφω στη δουλειά μου τέλος μαρτίου έπειτα από την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Ήθελα να ρωτήσω αν δεχτεί ο εργοδότης να λείπω μία μέρα την εβδομάδα λόγω του μειωμένου ωραρίου, πόσο και καιρό θα ισχύει αυτό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σας!με τοσα που εχω διαβασει μπερδευτηκα λιγο βοηθηστε με!!το εξαμηνο μου ξεκινησε 14/9 και εληξε 14/3 τωρα που ξεκινησα δουλεια φευγω καθε μερα 1ωρα νωριτερα δεν εχει γινει βεβαια καποια συννενοηση με τον εργοδοτη μου αλλα νομιζω οτι το εχει δεδομενο.για ποσο ομωσ καιρο ακομη θα μπορω να φευγω 1ωρα νωριτερα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ασπασια,

 

Εαν ειχε καποιος και την εγκυκλιο που αναφερει η Eli παραπανω, θα παρακαλουσα να εβαζε ενα ενεργο λινκ για να δω τι ακριβως γραφει. Ευχαριστώ!

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 20 / 2009, 6/3/2009, Αριθμ. Πρωτ.Α23/269/8

ΘΕΜΑ : «Αναγνώριση στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. του χρόνου ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας των ασφαλισμένων του Ιδρύματος.»

 

το πρωτότυπο το βρισκεις στο http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_20_2009.pdf

 

ή πας http://www.ika.gr/gr/home.cfm

-> Εγκύκλιοι , παλαιότερα, αναζήτηση, και δίνεις

έτος 2009, λεξη κλειδί "Αναγνώριση"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επιστέφω στη δουλειά μου τέλος μαρτίου έπειτα από την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Ήθελα να ρωτήσω αν δεχτεί ο εργοδότης να λείπω μία μέρα την εβδομάδα λόγω του μειωμένου ωραρίου, πόσο και καιρό θα ισχύει αυτό?

Ευχαριστώ.

 

καλησπέρα.έχω κι εγώ την ίδια απορία.κάποιος/α να μας διαφωτίσει;

ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

:roll: ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΙΣΧΥΕΙ:

ΜΙΑ (1) ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑ (30) ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ

Ή ΔΥΟ (2) ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΔΩΔΕΚΑ (12) ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ (1) ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΕΞΙ (6) ΜΗΝΕΣ.

;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελειωνω το εξαμηνο την Μ. Τεταρτη και Μ. Πεμπτη πιανω δουλεια. Το αφεντικο μου τηλεφωνησε και μου ειπε οτι δεν υπαρχει δουλεια και γενικα βαρανε μυγες και αν μπορω να παω λιγο αργοτερα κατα τον αυγουστο που θα ανοιξει ο γιος του ενα δικο του γραφειο και με θελει εκει. Θα μπορουσα να μουλαρωσω και να του πω να κοψει το λαιμο του αφου μεχρι 26 ιουνιου που χρονιζει το παιδι δεν μπορει να με απολυσει αλλα το πιο πιθανο ειναι να με απολυσει μετα αν τα παρει στο κρανιο. Βρηκα στο ιντερνετ οτι αν ειμαι 1 χρονο τουλαχιστον στον ιδιο εργοδοτη και ο αλλος γονιος δουλευει κι αυτος μπορω να παρω αδεια γονικης ανατροφης 3,5 μηνες ανευ αποδοχων και τα ενσημα μπαινουν κανονικα ενω δεν χανω τιποτα απο τα δικαιωματα μου (χρονος προυπηρεσιας, αδειες, επιδοματα) Εχει παρει καμια σας τετοια αδεια?

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελειωνω το εξαμηνο την Μ. Τεταρτη και Μ. Πεμπτη πιανω δουλεια. Το αφεντικο μου τηλεφωνησε και μου ειπε οτι δεν υπαρχει δουλεια και γενικα βαρανε μυγες και αν μπορω να παω λιγο αργοτερα κατα τον αυγουστο που θα ανοιξει ο γιος του ενα δικο του γραφειο και με θελει εκει. Θα μπορουσα να μουλαρωσω και να του πω να κοψει το λαιμο του αφου μεχρι 26 ιουνιου που χρονιζει το παιδι δεν μπορει να με απολυσει αλλα το πιο πιθανο ειναι να με απολυσει μετα αν τα παρει στο κρανιο. Βρηκα στο ιντερνετ οτι αν ειμαι 1 χρονο τουλαχιστον στον ιδιο εργοδοτη και ο αλλος γονιος δουλευει κι αυτος μπορω να παρω αδεια γονικης ανατροφης 3,5 μηνες ανευ αποδοχων και τα ενσημα μπαινουν κανονικα ενω δεν χανω τιποτα απο τα δικαιωματα μου (χρονος προυπηρεσιας, αδειες, επιδοματα) Εχει παρει καμια σας τετοια αδεια?

 

δυστυχως δεν το γνωριζω συμβουλεψου όμως την επιθεωρηση κανε ενα τηλ γιατι μια γνωστη μου την πάτησε ετσι ..της ειπε κατσε και θα σε ειδοποιησω και τελικα της εκανε οικιοθελη αποχωρηση οτι και καλα δεν εμφανιστηκε στην δουλεια ... και φυσικα ουτε αποζημιωση πήρε ουτε τιποτα.....

 

ΡΩτα επιθεωρηση .

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

κάτι πρεπει να γινει να αυξηθει ο χρόνος του να μην μπορει να σε απολυσει μετα την επιστροφη σου γιατι τωρα εχω τρελαθει να ακουω για απολυσεις μετα την χρηση 6μηνου ...

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο ικα γιατι νομιζα οτι εκει ειναι και η επιθεωρηση εργασιας αλλα ειναι σε αλλη διευθυνση και θα παω αυριο. Παντως ο υπαλληλος εκει μου ειπε οτι απ οτι ξερει ισχυει. Οσο για το αφεντικο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση γιατι ειμαι με διετη συμβαση που ληγει σε 10 μηνες αφου με την εναρξη της αδειας κυοφοριας διακοπηκε και συνεχιζεται μετα την ληξη του 6μηνου. με καποιο προγραμμα και τα ενσημα τα βαζει ο οαεδ, αρα αυτος δεν χρεωνεται τιποτα, χαρη θα του κανω.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα... Επειδη απο οτι βλεπω το γνωριζεται αρκετα καλα το θεμα θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση... Ειμαι εργοδοτης και πριν 2,5 χρονια περιπου μια υπαλληλος ενημερωσε οτι ειναι εγκυος... Ελαβε κανονικα την αδεια λοχιας και τοκετου συμφωνα με τον νομο (8+9 εβδομαδες) και εδω και δυο χρονια (24 μηνες) παιρνει κανονικα μια ωρα αδεια την ημερα . Ομως τουλαχιστον δυο με τρεις φορες την εβδομαδα καθυστερει το πρωι τουλαχιστον μια ωρα επιπλεον. Επειδη γενικα δεν ειμαι αυστηρος εργοδοτης θεωρησα οτι ειναι σωστο να μην αναφερω κατι και συνεχισα να τις επιτρεπω να φευγει και μια ωρα νωριτερα απο την δουλεια οπως υπαγορευει ο νομος. Ομως πλεον εχουν περασει τα 2 χρονια και συνεχιζει να εχει το ιδιο προγραμμα. Επειδη δεν θελω να εχω ασκοπες διαφωνιες ουτε με την υπαλληλο μου ουτε με την επιθεωρηση εργασιας θα ηθελα να ξερω να δικαιουτε πλεον μειωμενο ωραριο και αν δεν δικαιουτε αν εχω δικαιωμα πλεον να αφαιρω τις ωρες που καθυστερει. (Παραλληλα εχει παρει κανονικα και ολοκληρη την αδεια που δικαιουταν για το 2009 δηλ. 2 εβδομαδες το καλοκαιρι + καποιες ακομα σε αλλες περιοδους συνολο αν δεν κανω λαθος 23 ημερες αδεια)

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως πρέπει να ρωτήσετε στην επιθεώρηση εργασίας ή να κουβεντιάσετε απευθείας με την υπάλληλο;

 

Απλα θα ηθελα να ξερω καποια πραγματα πριν προχωρησω σε τετοιες συζητησεις... Γενικοτερα εχω πολυ καλη σχεση με τους υπαλληλους μου και δεν θα ηθελα να δημιουργηθει προβλημα...Σιγουρα αν ξερω τι ισχυει ακριβως θα μιλησω πρωτα με την υπαλληλο μου και αν δεν μπορω να καταληξω σε καποιο συμβιβασμο με την επιθεωρηση εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

Το μειωμένο ωράριο είναι 1 ώρα για 30 μήνες. Αφού πήρες το 6μηνο του ΟΑΕΔ τότε σου έχουν μείνει 24 μήνες μειωμένου ωραρίου της 1 ώρας.

 

Αν συμφωνηθεί με τον εργοδότη το μειωμένο μπορεί να γίνει 2 ώρες για ένα χρόνο κι ύστερα 1 ώρα για 6 μήνες. Αν γίνει αυτό τότε εσένα σου έχουν μείνει 6 μηνες μεωμένου 2 ωρών κι 6 μήνες μειωμένου 1 ώρας.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί το μειωμένο ξεκινάει από την λήξη της άδειας λοχείας.

Όλα αυτά τα λέει η Επιθεώρηση Εργασίας οπότε είναι ορθά.

μήπως στην περίπτωση των 2 ωρών είναι 1 χρόνος δυο ώρες κ τέλος?

δηλαδή στο εξάμηνο αναλώνεται η μια ωρα για εξι μηνες?

εγω ετσι νομίζω γιατί αυτό κανονησαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πάντως στην δική μου δουλειά που γύρισαν 2 κοπέλες από την 6μηνη άδεια τον Νοέμβριο και τώρα περιμένουμε άλλες 2 να γυρίσουν ισχύουν άλλα.Οι κοπέλες που γύρισαν πήραν το μειωμένο η μία 2 ώρες για ένα χρόνο και 1 ώρα για 6 μήνες και η άλλη λείπει μία μέρα την έβδομάδα για 2 χρόνια και οι κοπέλες που περιμένουμε να έρθουν έπρεπε να είχαν γυρίσει κανονικά τον Φλεβάρη και ζήτησαν να πάρουν όλο το μειωμένο σε μέρες οπότε τις περιμένουμε να έρθουν τέλος Ιουνίου.Οπότε πιστεύω ότι και σε μένα θα ισχύσει το ίδιο γιατί από ότι έχω συζητήσει με το τμήμα προσωπικού μου είπαν ότι η 6μηνη είναι 6μηνη και το μειωμένο μειωμένο και δεν ελαττώνεται από τίποτα.

αχ τι καλά!!!

σε ποια εταιρεία δουλεύεις να έρθω κ εγώ?:-D

Link to comment
Share on other sites

μήπως στην περίπτωση των 2 ωρών είναι 1 χρόνος δυο ώρες κ τέλος?

δηλαδή στο εξάμηνο αναλώνεται η μια ωρα για εξι μηνες?

εγω ετσι νομίζω γιατί αυτό κανονησαμε

 

& εγώ έτσι νομίζω...

το μειωμένο είναι 30 μήνες -1 ώρα, μετά το 6μηνο μένουν 24 μήνες -1 ώρα (ή 12 μήνες -2 ώρες). Αν το κάνετε 6 μήνες -2 ώρες & 6 μήνες -1 ώρες, είναι σαν να δέχεστε 12+6=18 μήνες -1 ώρα... δεν στέκει βρε παιδιά !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας παρακαλώ πολύ κορίτσια, βοήθεια!

 

Τελειώνει η άδεια μητρότητάς μου και θέλω να πάρω το εξάμηνο ΟΑΕΔ.

 

Πήρα τηλ στον ΟΑΕΔ και λένε να πάρω πρώτα το εξάμηνο ΟΑΕΔ και μετά την κανονική-ετήσια άδεια των 25 ημερών. Ομως αν πάρω την κανονική-ετήσια άδεια μετά μάλλον θα τη χάσω γιατί αλλάζει η χρονιά.

 

Ακουσα ότι οι περισσότερες την παίνετε πριν το εξάμηνο.

 

 

Υπάρχει πουθενά γραμμένο, σε κανένα site, ότι μπορώ να πάρω την κανονική-ετήσια άδεια των 25 ημερών πριν το εξάμηνο ΟΑΕΔ;;;;;;;;;;

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς!

Αλλά θα πρέπει, όταν κάνεις τα χαρτιά σου για το εξάμηνο, να έχεις και βεβαίωση για τα ένσημα της άδειας.

Βεβαίωση του εργοδότη, σφραγισμένη από το ΙΚΑ.

Αυτή την εντύπωση έχω, με μια βόλτα στον ΟΑΕΔ θα το επιβεβαιώσεις.

 

Εγώ πάντως την πήρα μετά το 6μηνο την άδεια και μετά γύρισα στη δουλειά.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ πολύ κορίτσια, βοήθεια!

 

Τελειώνει η άδεια μητρότητάς μου και θέλω να πάρω το εξάμηνο ΟΑΕΔ.

 

Πήρα τηλ στον ΟΑΕΔ και λένε να πάρω πρώτα το εξάμηνο ΟΑΕΔ και μετά την κανονική-ετήσια άδεια των 25 ημερών. Ομως αν πάρω την κανονική-ετήσια άδεια μετά μάλλον θα τη χάσω γιατί αλλάζει η χρονιά.

 

Ακουσα ότι οι περισσότερες την παίνετε πριν το εξάμηνο.

 

 

Υπάρχει πουθενά γραμμένο, σε κανένα site, ότι μπορώ να πάρω την κανονική-ετήσια άδεια των 25 ημερών πριν το εξάμηνο ΟΑΕΔ;;;;;;;;;;

 

Εγω καλη μου Giota, εχασα το 6μηνο εξαιτιας της υπαλληλου του ΟΑΕΔ, η οποια με πληροφορησε εσφαλμενα, οτι πρεπει πρωτα να παρω την κανονικη μου αδεια, ενω ειχε προκυψει νεα παραμετρος (Μαρτιος 2009) κατα την οποια επρεπε να προηγηθει η αδεια του ΟΑΕΔ, οποτε επειδη εγω ειχα κανει την αιτηση μου αυτο το διαστημα της αλλαγης των δεδομενων, βρεθηκα μετεωρη, αφου δεν ειχε προλαβει να εγκριθει η αιτηση μου, με αποτελεσμα να απορριφθει.

Συμπερασμα, ψαξ' το και διπλοδιασταυρωσε το για να μην εχεις εκπληξεις...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ςΙΤΕ κοινοτητα λογιστων ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΩΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Ή ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ . ΕΚΕΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΓΩ , ΡΩΤΑΝΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ. ΘΑΒΡΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι ειναι αναλογα το ποτε ξεκιναει το 6μηνο,τουλαχιστον ετσι μου ειπαν στον οαεδ.το δικο μου 6μηνο ληγει στις 20 αυγουστου 2010 οποτε εχω χρονο μεχρι τελους του ετους να παρω την ετησια αδεια.αν το εξαμηνο μου ξεκινουσε π.χ αυγουστο θα εληγε φεβρουαριο του επομενου χρονου οποτε πρωτα θα επρεπε να παρω την ετησια αδεια και μετα να ξεκινησει το 6μηνο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας παιδιά,

 

Επιστρέφω στην εργασία μου 19 Ιουλίου αφού έχω κάνει χρήση του 6 μηνου. Δεν μπορώ να καταλάβω αν το μειωμένο ωράριο που δικαιούμαι (λέω να πάρω 2ώρες την μέρα) θα ισχύει για ένα χρόνο ή για λιγότερο.Και τι γίνεται με την 1 ώρα για ένα ακομά 6μηνό??

 

Ευχαριστώ πολύ..:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά,

 

Επιστρέφω στην εργασία μου 19 Ιουλίου αφού έχω κάνει χρήση του 6 μηνου. Δεν μπορώ να καταλάβω αν το μειωμένο ωράριο που δικαιούμαι (λέω να πάρω 2ώρες την μέρα) θα ισχύει για ένα χρόνο ή για λιγότερο.Και τι γίνεται με την 1 ώρα για ένα ακομά 6μηνό??

 

Ευχαριστώ πολύ..:P

 

Δυστυχως το μειωμενο σου ισχυει απο τοτε που ξεκινησες το 6μηνο δηλαδη θα έχεις μονο 6 μηνες το 2ωρο και μετα 6 μηνες 1 ωρα. Δες μηπως σε συμφερει να παρεις τη 1 ωρα για 30 μηνες αρα θα εχεις ακομα 24 μηνες μειωμενο για μια ωρα (δηλαδη να χασεις μονο 1 ωρα για το εξαμηνο που ειχες αδεια).

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...